Binnenland. Plaatselijk Nieuws. der geheime politieke politie, die nu in Lon den zyn pensioen verteert, in het >Wide World Magazine* openbaar maakt. Persltz, die voor de persoonlijke veiligheid van den Tsaar moest zorgen, moest als spion der po Utie in de nihilistische broederschappen weten- in te sluipen, om zoo goed op de hoogte zijnde, de politie voor de beraamde aanslagen te waarschuwen. Een tijdlang ging alles naar wensch; spoedig echter kregen de sa menzweerders, die hunne plannen altijd op het laatste oogenblik verraden sagen, achter docht tegen Persltzmet een gefingeerden aanslag stelden zij hem op de proef en kre gen zoo zekerheid, wie de verrader was. •Een nieuw plan zoo verhaalt Persitz werd ontworpen en ik zou op eene vast gestelde plaats in het bosch met de anderen samenkomen. Ik vermoedde, dat men mij op het spoor was, maar kon niet meer terug. Nauwelijks had ik de afgesproken plaats bereikt, of ik werd door de nihilisten over meesterd en in een oogenblik aan handen en voeten aan een boom gebonden. De aan voerden las eene acte van beschuldiging voor, waarin ik als spion der politie werd gebrand merkt. Ik loochende alles. Maar onder ruwe mishandelingen verklaarde men mij, dat mijn vonnis reeds geveld was. Nu drongen de samenzweerders by my aan om de geheime organisatie der politie te verraden. Op myne weigering volgde een korte beraadslaging; dan werd besloten, mij te folteren. De ge- heele schare omringde my en men begon my naalden in bet lichaam te stekeD. In onzegbare pyn kromde ik my aan den boom ik zocht my echter te beheerschen en klemde de tanden op elkander. Een paar stevige kerels geeselden my, maar toen alles vrucb teloos bleef, scheen men niet van plan, meer tyd aan my te besteden. Een stelde voor, my als een hond dood te schieten -, anderen waren voor hangen. Plotseling trad een jonge, Poolsche nihiliete naar voren; haar donkere oogen zagen my aan met een blik vol grenzenlooze haat en zy riep>Ik heb een idee. Dwe wijze van sterven is te kort. Wij zullen hem op de rails binden. Binnen een uur komt de Peters burg-expres voorby. Dan heeft hy nog tyd, om over zyn verraad na te denken, voordat de trein hem in stukken scheurt.* Met moeite behield ik myne bezinning. Het voor stel werd echter met enthousiasme aange nomen en weinige minuten later lag ik vastge bonden, het koude staal der rails onder myn hals, hulpeloos op den spoorweg. Met een hoonend «goeden nacht* verdwenen de beulen in het donker. Ik wilde my bevryden, ik rukte, ik keerde my om; alles tevergeefs. De banden lieten niet los. In vreeseiyken angst lag ik daar. En dan gebeurde het eerst een zacht, byna onhoorbaar sidderen in de rails. Het sidderen werd sterker; ik hoorde een ver, dof geruisch en dan zag ik aan den horizon twee lichtende punten ver- schynen, die spoedig grooter werdende trein naderde. Ik kan niet beschryven, welk een ontzetting my doorhuiverde. Ik rukte aan myne banden, alles tevergeefs; de lichten der locomotief werden steeds grooter. In waanzinnigen angst begon ik te roepen; ik schreeuwde in vertwyfeling, als wist ik ook, dat het lumoer myn stem zeker sou over stemmen. Nog 1100 meter, nog 200, en ik wist nog slechts eenlge seconden heb ik te leven. Met de kracht van den waanzin pro beerde ik nog een laatsten ruk, de banden werden wat losser, nog eene laatste poging en dan zonk ik tusschen de rails op de steenen. Op hetzelfde oogenblik donderde de trein over my heen en ik zag duizenden vonken voor myn oogen schitteren. Toen ik weder tot mijzelf kwam, lag ik in een hos pitaal. Drie maanden waren voorbygegaan. Nog maanden lag ik in hevige zenuwkoortsen, tot het ministerie my met eene gratificatie tot volledig herstel naar het Zuiden zond. Dure Gemeenteraad. Te Enschede werd onlange een stel riool buizen gelegd. Een aannemersfirma had aangeboden zulks te doen voor f 10 per stuk. Men gaf er echter de voorkeur aan, het werk te doen uitvoeren in eigen beheer en nu kostte het f30. In >De Aannemer*, die ge meend bad, dat deze exploitatie der belas tingschuldigen was geschied door den nieuwen directeur van gemeentewerken, wordt thans medegedeeld, dat deze beer vooraf verklaard had, het werk onmogeiyk voor hetzelfde geld als de aannemer te kunnen uitvoeren, maar dat het uitvoeren van werken in eigen beheer meer te zoeken is in het te veel toegeven aan deu drang, dienaangaande van sociaal democratische zyde op den Raad uitgeoefend. Analytisch Kamerverslag. De Tweede Kamer heeft besloten tot de uitgave, voorloopig voor een jaar, beginnende met September, van een analytisch verslag. Vaalser speelholen. Een veertiental dagen geleden berichtten we, dat voor het hotel >De Vereeniging*, te Vaals, waar getracht werd de roulette weer te doen draaien, op last van burgemeester Quadekker van af 2 uur 's middags tot middernacht, door maréchaussées dagelijks gepost werd. Het resultaat is niet uitgebleven. Geen enkel persoon heeft het speellokaal, geïn stalleerd om terstond aan den slag te gaan, kunnen of durven betreden. Aan een bezoek by den Vaalser magistraat stellen ze zich het liefst niet bloot. Nu en dan vraagt een vreemdeling wel eens naar de speelgelegenheid, doch nauw verneemt hy van voor.eiding by >Herr< Quadekker, of zijue geveinsde •nieuwsgierig- beid* is tot nul gereduceerd. En toch brandt iederen avond het licht in de speelzaal in volle glorie alleen voor stoelen en speel artikelen. Zoolang de oud overste der maréchaussée in het grensstadje te gebieden heeft, zoolang zullen de speelgelegenheden aldaar wel tot de vrome wenschen biyven behooren. In 't belang der grasmaaiers en hooiers. Herhaaldeiyk is geklaagd over de omstan digheden, waaronder de tydeiyke boeren arbeiders verkeeren, die ver van hun eigen woonplaats in het landbouwbedryf werkzaam zyn zoo in den maai- en hooityd de arbei ders, die afkomstig vooral uit Drenthe, 't Noorden van Overysel en de Over-Veluwe, naar Noord Holland komen om daar als maaiers en hooiers dienst te doen. In grooten getale komen zij Zondags naar de steden In den omtrek van hun werk, waar zy, na daar hun inkoopen te hebben gedaan, den ganschen dag verder blijven zitten in de herbergen. Die herbergen zyn dien dag hun thuis zy schrijven er bun brieven en lezer er hun krant, zy leggen er een kaartje en drinken er een glas, Ja al te vaak helaas, meer dan één glas. Hoe aan die toestanden een einde makenDoor de arbeiders in plaats van die herbergen, andere lokalen aan te bieden, waar bun een werkelijk gezellig thuis wordt aangeboden, waar de drankflesch niet op tafel staat en de bezoekers hun geld voor nuttiger doeleinden kunnen bewaren. De afdeeling Purmerend van >Den Volks bond tegen Drankmisbruik*, die al in de in 1906 te Deventer gehouden algemeene vergadering van den Volksbond, de aandacht op het kwaad vestigde, zal nu in vereeniging met de overige plaatselijke Drankbestryders- Vereenigingen een poging beproeven daartegen op te treden en wel door in Purmerend op een 3 tal plaatsen lokalen open te stellen, waar alle maaiers welkom zullen zyn, die een gelegenheid zoeken tot gezellig verkeer, in een aangename omgeving, tot briefschrijven, krantlezen enz. Leden van genoemde vereenigiugen zullen de behulpzame hand bieden by het schryven van adressen, 't invullen van postwisselfor- mnlieren enz. Het is te hopen, dat de arbeiders zullen inzien, hoe 't hun eigen belang is den drank te laten staan en van deze gelegenheid gebruik te maken. Men wil trachten in de lokalen de kranten ter lezing te leggen, welke de menschen gewoon zyn thuis te lezen. Nog heerscht helaas te veel de gewoonte, dat de maaiers worden aangenomen tegen een vast loon en een flesch jenever. De drankbestryders willen trachten de oogen der werkgevers te openen voor het kwaad dier gewoonte. Men wil in de meest gelezen landbonwkranten de landbouwers aansporen, hun maaiers eb hooiers geen sterken drank te schenken. Geen schoolartsen. De gemeenteraad van Hilversum heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de afd. Hilversum van den Bond van Ned. Onderwijzers om over te gaan tot het aan stellen van schoolartsen. R. K. Openbare Onderwijzers. Zondag 21 Juni a.s. heeft de vierde alge meene vergadering van den R O. O. B. plaats, in het gebouw van den R. K. Volks bond te Haarlem. De agenda bevat de volgende punten 1. opening 2. notulen 3 mededeelingen 4. verkiezing van 2 leden voor het Hoofd bestuur 5. Bondsbibliotheek 6 Mededeelin gen omtrent de federatie7. voorstellen 8. rondvraag 9. sluiting. R. K. Herstellingsoorden. Het bestuur der Vereeniging voor R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en zieke kinderen* heeft van mgr. Bisleti een tele grafisch bericht ontvangen, dat Z. H. de Paus aan het werk der R. K. Herstellings oorden en aan de zelateurs en zelatrices ervan Zyn bizonderen zegen gegeven heeft. Dat de vereeniging met haar buitengewoon voortreffeiyk doel meer en meer sympathie ondervindt voor haar streven, bewyst o. a. de belangstelling, die in de algemeene ver gadering der R. K. »Wetenschappelyke Ver eeniging*, Zondag jl. in de >Twee Steden* te 's Gravenhage gehouden, ervoor werd uitgesproken. Hier heeft de algemeene voorzitter, Prof. Spronck, in zijn openiugsrede zyn harteiyke instemming met de schoone onderneming betuigd en gewaagd van het groote nut, dat zij stichten zal. De leden toonden dat even zeer te erkennen. Ook het Liefdewerk »Oud Papier* heeft haar ingenomenheid met de vereeniging getoond door een belangryk gedeelte van zijn ontvangsten, f 500, voor de Herstellingsoorden te bestemmen. ALKMAAR, 30 Mei 1908. Muziekuitvoering door het Stedelyk Muziek korps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 31 Mei 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. Elnzug der Gladiatoren, Trlnmpbmarsch v. J. Fuceh, gearr. v. Harm, d, J. M. Otto. 2. La Montagnarde. Ouverture de concert, v. F. J. Schweinsberg. 3a. I'm Trying so Hard to Forget You, v. Char. K. Harris, b. Héléne pole» de concert pour petite clarinet en Mi.b v. L. Caniver. 4. Feuilles d' album. Fantaisle originals pour Harmonie V. N. A. Bouwman. Pauze. 5 Le Oonquérant. Ouverture de concert v. A. Govaert. 6. Fantaisie sur des motifs de l'opera Le premier jour du bonheur v. Auber. 7. Les Myrtbes, suite de Valses v. Joh. Strauss. 8. Potpourri sur des motifs populaire v. G. Renaud. Woensdag 27 Mei werd voor den Katho lieken Kring een lezing gehouden over het spiritisme. Na de opening der vergadering door den voorzitter Mr. Dorbeck, werd het woord gegeven aan Dr. Hoffman, die dit onderwerp inleidde. Spr. wees er in het begin zijner rede op, dat van de voor-Ohristeiyke tyden af tot heden bij de menschheid een groote stoffe ïyke vooruitgang valt waar te nemen, maar dat op geesteiyk gebied, behoudens bet licht der openbaring, weinig of geen verandering is te bespeuren; men denke slechts aan de leer der zielsverhuizing, het pantheïsme en naterialisme, waarvan ook tegenwoordig vele aanhangers gevonden worden. De oorzaak moet daarin gezocht worden, dat de mensch als stoffeiyk wezen het hoogste staat, maar in geesteiyk hpzicht het laagste der geeste- ïyke intelligentie is. Spr. noemt bet jaar 1848 het geboorte jaar van het moderne spiritisme en herinnert er aan, dat tusschen dit jaar en 1859, waarin we Darwin zien optreden met zyn vernieuwde leer over het materialisme, het jaar 1854 ligt, waarin de Kerk het leerstuk der onbe vlekte Ontvangenis van Maria proclameerde. Spr. wenschte verder te ontwikkelen hoe het spiritisme tot stand ia gekomen, om dan ook te bewyzen, boe gevaarlyk het is. Amerika is de bakermat van het spiritisme te noemen, wyi het daar het eerst werd waargenomen onder den vorm van klopge- schiedenissen. Dit kloppen werd het middel, waardoor de zoogenaamde geesten zich met de menschen onderhielden, doordat men aan een bepaald aantal tikken bepaalde letters of woorden verbond. Spoedig daarna werd het spiritisme naar Europa overgebracht, waar het onder den vorm van «tafeldans* later zeer beoefend werd. De personen, wier tegenwoordigheid noodig is, om spiritistische verschynselen in het leven te roepen, noemt men mediums. Spr. meende te mogen bewe ren, dat de mediums voor 99 procent gooche laars en handige bedriegers zyn. De overigen kan men onderscheiden inschryfmediums, in wier tegenwoordigheid of door wier hand de geesten zich schrifteiyk uiten vervolgens levatiemediums, die zich nu en dan tot op zekere hoogte in de lucht verheffenten derde rapportmediums, in wier nabijheid, terwijl zy hun geheimzlnnigen slaap slapen, verschillende voorwerpen zich bewegenen ten laatste de materialisatiemediums, die met de geesten schynen te verkeeren als met etoffeiyke wezens. Met vele voorbeelden werd dit alles dnideiyk gemaakt; spr. zegt niet, de feiten le gelooven, maar wil se alleen opnoemen. Aan vele Hooge Scholen, zooals die te Napels, Leipzig en Parys zyn officieel met verschillende mediums proeven genomen spr. had ook zelf dikwyls proeven byge- woond en de feiten geconstateerd, maar wilde daarover geen oordeel vellen. Deze proeven, zegt spr., maakten op velen een geweldigen indruk en menig geleerde deden zy in wei nige oogenblikken geheel van wereldbeschou wing veranderen. Vele geleerden erkennen de feiten, maar laten zich niet uit over hun theorieën daaromtrent. De invloed van het spiritisme is ook zeer verderfelyk de verryzenis van Christus byv., wordt in het licht van het spiritisme geheel in stryd met de goddeiyke Openbaring uit gelegd. Ook noemde spr. nog het spontaan- spiritisme, dat zich openbaart in dubbel ver- Bchijning van het medium. Spr. liet verder nog uitkomen, dat verschillende mediums hunne geschiktheid als zoodanig niet ais een gave beschouwden, daar het hun soms zeer lastig was. Door bet eigenlyk spiritisme, ging spr. voort, tracht men in het verkeer te treden met de geesten der afgestorvenen en als een poging, om met die geesten in directe ge meenschap te komen, wordt het spiritisme thans veel beoefend. Volgens de H. Schrift is dit verboden. Vele geleerden houden zich met deze studie bezig, maar nog nimmer hebben »y de identiteit der opgeroepen geesten kunnen bewyzen met die geesten, waarmede zy zich onderhielden. Uit deze studie is geboren het leerstellig spiritisme met de leer der zielsverhuizing. Op bet dryf- zand van dat dogmatisch spiritisme voort bouwend, komt men tot panthéisme en voert men strijd tegen het dogmatisch Geloof. De meeste geleerden, die zich met spiritisme ophouden, vroeger sceptici of agnostici, zyn nu sceptici geworden met een spiritistisch tintje, maar in den stryd tegen de Kerk zyn zy hetzelfde gebleven. Het materialisme zegt, er is bedrog in het spel en spr. gaat in zooverre met hen mee vele proeven bleken later bedrog te zyn. Wat leeit de Kerk omtrent het spiritisme 7 Reeds in 1842, toen het nog slechts bestond onder den naam van dierlyk magnetisme, werd het verzoek van een jongeling om zich op de studie daarvan te mogen toeleggen, door Rome afgewezen. Lepicier verbaalt in zijn boek »De Ongeziene Wereld* wat de Kerk leertdat nl. de geest van den mensch na den dood zyn organen mist, om zich aan de organische wereld aan te passen en dus geen physische werken kan verrichten. Men heeft het spiritisme ook dikwyls op natuur ïyke wijze trachten uit te leggen eerst door atoom, daarna door eiectriciteit en tegenwoor dig meenen sommigen, dat de radium erna natie de oplossing zal geven. Spr. zeide verder, dal het velar meaning ia, dat aan het spiri tisme eenigszins verwant is het hypnotisme dit laatste is niet diabolisch, soms worden hiermede in de geneeskunde eenige goede uitwerkselen verkregen. Bywyze van proef neming door de menigte is hypnotisme zeer gevaarlyk. Sommige geleerden meenen, dat alleen het diepere hypnotisme verwant is aan het spiritisme. Het moderne spiritisme telt onder zyn aanhangers ook vele dichters, schilders en andere kunstenaars. De vérstrek kende invloed van het huidige spiritisme is beslist anti-katholiek, het geeft een carlcatuur van het Christendom. Het spiritisme is ook zeer gevaarlyk voor menschen, die aanleg hebben voor zenuwstoornis, want by hen kweekt het gemakkeiyk zenuwziekten. Meestal wordt het spiritisme gebezigd, om iets te achterhalen, wat de menschen met hun ge zond verstand niet kunnen bereiken. Bij bet bestudeeren van de genezingen te Lourdes, had zich het spiritisme op spr.'s weg gewor pen, wyi de spirituailsten de wonderen, welke daar geschieden, als natuuriyke feiten willen verklaren. Maar nog nooit heeft het spiritisme tegenover de wonderbare genezingen by de grot van Massabiëlla eenzelfde genezing kun nen stellen. Kan het dat, dan was het iets anders. Wy Katholieken hebben de verschy ningen van Bernadetta Soubirous en de ge volgen, de vele wonderen, hebben bewezen, hoedanig deze verschyningen waren. Duizende menschen zyn er genezen, een bron is er ontsprongen en nog vele andere mirakelen zyn er geschied. Daartegenover vermag geen fakir, spiritist of hoogleeraar, of-welke mensch dan ook, een dergeiyk feit te stellen. 8pr. ziet in de rots te Lourdes het symbool van de rots van Petrus en in de verschyningen onovertroffen tegenhangers van de median! t-lsche, spiritistische seances. Daverend applaus volgde op deze rede, waarna met een woord van dank, de voor zitter, de ook door dames drukbezochte ver gadering sloot. Benoemd tot kantonrechter alhier, Mr. D. Bastert, thans idem te Oud-Beyerland. >Alcmaria,> vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier, deelt mede, dat dit jaar geen wedstryd voor Fan farekorpsen, geiyk eerst besloten was, zal worden gehouden- Het Bestuur hoopt echter in de najaars vergadering met een uitgewerkt plan tot de ledeu te komen, om zoo mogelijk het volgend jaar een flink feeBt te kunnen vieren. De heer de. G. W. Melcbers alhier, is beroepen tot predikant by de Ned. Herv. Gemeente le Aasendelft. De uitslag van de aanbesteding van 26 Mei 1908, voor de levering van Rogge brood en Aardappelen vöffr bet 2e halfjaar 1908 aan het Ryksopvoedingsgestlcht, is als volgtIngeechreven werd door fa. Gebr. Bruin f 0.0978 en 4- Overtoom f 0.1005 (Rogge brood per K.G.J, J. N. Al f 2.32 en P. Kom f 2.35 (Aardappelen per 50 K.G.). Gegund aan de laagste inschryvers. Door een zwerfster M. K. geheeten, is onder Heiloo een koperen aker ontvreemd, welke door haar hier ter stede te gelde is gemaakt. De vrouw is door de politie aan gehouden. De kaasfabriek van den heer Hoek- spaan te Oudendijk, voerde gisteren op de kaasmarkt alhier niet minder dan 3500 stuks kaas aan. De openbare vergadering voor handel* reizigers en agenten, welke op hedenavond was belegd, zal door onvoorziene omstandig heden een week uitgesteld en dus gehouden worden Zaterdag 6 Juni a.s., 's avonds ten 81/, uur, in de bovenzaal van Café Centraal. Donderdag wisten een zestal jongens uit het Ryksopvoedingsgestlcht alhier aan hun bewaarders te ontsnappen en kozen het hazenpad naar Heilo, doch werden weer spoedig gegrepen en naar het gesticht terug gevoerd. Gistermiddag ontvluchtten er wederom een drietal onder de wandeling, die den weg naar Bergen kozen, doch door eenige voor- bygangers werden gegrepen en aan de be waarders overgegeven. De jongens hebben blijkbaar de Lente in het hoofd I Vrydag 5 Juni a.s. zal de jaarvergadering gehouden worden der R. K. Centr. Kies ver eeniging (Prov. Staten) op de bovenzaal van den beer A. Peperkamp te Alkmaar. Bergen. By de deze week gehouden aanbe steding van bet beharden van eenige wegen iir den Oudburgerpolder in deze gemeente is aannemer geworden IJ. Oldenburg Jbz. alhier voor de som van f 1.96 per strekkenden Meter. Langendljk. Door den gemeenteraad van Broek op Langendyk is een subsidie van f 10 verleend aan de Vereeniging van Win keliers en Neringdoenden voor hun op te richten cursus in Boekhouden. De gemeen teraad van Zuid Scharwoude beeft echter geen subsidie verleend, vooral ook op grond, dat de lessen alleen toegankeiyk zouden >yn voor leden der vereeniging. Door het bestuur is nu echter meegedeeld, dat de cursus door iedereen mag gevolgd worden. Misschien dat deze omstandigheid van invloed kan zijn by de behandeling van het adres in andere gemeenteraden en dat die van Zuid Schar woude alsnog op zyn besluit terug komt. Naar wy vernemen hebben zich reeds een groot aantal deelnemers opgegeven en zullen de lessen gegeven worden te Zuid-Scharwoude. Aan de marktplaats te Broek op Lan gendyk is het op 't oogenblik met den handel gedaan, aangezien er geen producten meer worden aangevoerd, zoodat ook de verzending naar het buitenland is opgehouden. Nieuwe producten worden nog niet aange voerd en op de akkers worden niet zooveel werkzaamheden verricht als in vroegere jaren, gevolg van de slechte opbrengst gedurende bet afgaloopen jaar, en oorzaak, dat er nog verschillende perionen zonder werk zyn, Het mooie weer der laatste dagen doet intusschen de gewassen aardig veranderen, zoodat er al spoedig nieuwe producten zullen kunnen worden aangevoerd. De voordracht voor onderwyzer te Zuid Scharwoude is na gehouden proefles in overleg met den arrondissement! schoolopzie ner opgemaakt en bestaat uit de heeren Godron, onderwyzer te Weesp, Van der Toorn, tyd. onderwyzer te Warmenhuizen en Hoekstra, tijd. onderwijzer te Wormerveer. Heemskerk. De Minister van Waterstaat heelt heden goedgunstig beschikt op het besluit van 18 Mei 1908 op het verzoek van het gemeentebestuur tot het vestigen van een hulptelegraaf-Telephoonkantoor. Het aantal kiezers bedraagt 577. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten is ook 577 en voor deu Raad 387. Kalverdijk, gem. Harenkarspel. Uitslag der veiling by opbod, gehouden ten overstaau van den notaris P. J. Laurman te Schoorl- dam, der onroerende goederen in de gemeenten Warmenhuizen, Harenkarspel en Barslnger- horn, behoorende tot de nalatenschap van den heer Antonius Hoogeboom J. Muys te Alkmaar 2.89.40 H.A. voor f 6198; C. Boekei te Harenkarspel 0.55.10 H.A. voor f1175; K. van Duin te Harenkarspel 1.16 H.A voor f 2455.50J. H. Th. Baas te Harenkarspel 0.22 90 H.A. voor f380; D. Kuilboer te Harenkarspel 3 81.04 H.A. voor f 7780 D. Tol te Harenkarspel 0.48 80. H.A. voor f 934, huis en landK. Quant te Warmenhuizen 0.58.70 H.A. voor f 1900 J. Nannes te Warmenhuizen 0.51.30 H.A. voor f 1419 K. Bakkum te Warmenhuizen 132.98 H.A. voor f3465.60, huis en laud; P. Klant te Schoorldam 0.46.30 H.A. voor.. f 955.50J. Vlam Pz. te Warmenhuizen 0.91.50 H.A. voor f 2073 0. Pastoor te Warmenhuizen 0 32 40 H.A. voor f 686 Th. G. Stadegaard te Warmenhuizen 0.91 20 H.A. voor f 1865 Th. Ursem te Harenkarspel 0 51.75 H.A. voor f 990 K. Kossen te Tuit- jenhorn 0.99 80 H.A. voor f 2022.60Jn. Borst Lz. te Oudkarspel 0.41.40 H.A. voor f945; G. M. Sneekes te Harenkarspel 169 H.A. voor f 2946 J. te Buck te Warmen huizen 150.50 H.A. voor f 1070. Samen f 40260. Afslag, combinatiën en eiudtoewijzing op Woensdag 3 Juni 1908, 's morgens 10 uur, in het koffiehuis van den heer C. de Geus te Warmenhuizen. Ursem. Wie op den avond van 27 Mei langs eeu der landwegen of polderdyken ons eenzaam dorpje naderde, bemerkte tot zyne verwondering een vroolijk wapperende vlag van den katholieken torentrans. Zulk een gezicht doet de gedachte aan het eene of andere feest ryzen. En zulke gedachte bevatte waarheid, want de wapperende vlag leidde den vyftigjarigen gedenkdag van de conse cratie onzer parochiekerk in. En wie op den gouden jubeldag den gouden tempel binnen trad, stond vol bewondering te zien naar de heerlyke drapeering en ito fleering van ons eenvoudig kerkje. Voor de drapeering zorgden vier reusachtige wimpels in de kerkeiyke kleuren, die uit een der gewelf luchtgaten, in sieriyke buiging naar beneden hingenzorgden vier wimpels tegen de muren, versierd met den Pelikaan, het Lam Gods, den Wijdenden Bisschop en den Offerenden Priester; zorgden grootere en kleinere bloe menmanden, die met rijken bloemenschat gevuld waren. Was de drapeering schoon, de stoffeering van het presbyterium was plechtig ernstigde Mariatroon prijkte met een kleurrijken bloemenschat. Aan het plechtig deftig hoogaltaar, werd te half 10 de H. Mis opgedragen door deu Weleerw. Pater fr. Sulpicius van den Bosch O. F. M. uit het Minderbroedersklooster te N.- Niedorp, met assistentie van de Eerw. heeren Pastoor en Kapelaan der parochie. Onder de H. Mis hield de Eerw. Kapelaan een korte feestrede, waarin de Kerk werd beschouwd als de plaats, waar de gewich tigste voorvallen uit het menschelyk leven plaats vinden of geadeld worden. Het zang koor zong op zijn bekende degeiyke wyze een Mis van Perosi, ingeleid met een jubelend Veni Creator en gesloten met een jubelend feestlied. De feestdag werd gesloten met een plechtig Lof, dat eindigde met een Te Deum van A. v. d. Linden, dat gevolgd werd door het zelfde met geestdrift gezongen feestlied. De parochianen betuigden hun instemming met het feest door het uitsteken der nationale driekleur, alsmede door aan de kerk te schenken een prachtig processievaandel, dat in donkerrood zyden fluweel met goud uit gevoerd, het beeld draagt van den parochie- patroon, den H. Bavo, alsmede den klimmen- den, rooden leeuw, het wapen der gemeente. Op 24 Mei hield het Kruisverbond St. Bavo* alhier zijne gewone tweemaande- lyksche vergadering. Na de gewone werk zaamheden, die aan het begin van elke vergadering verricht worden, werd eeu nieuw lid geïnstalleerd en tevens bekend gemaakt, dat iemand buiten de parochie by schrifteiyke verklaring do belofte als geheelonthouder had afgelegd. Aan de leden werd gratis aange boden de brochure van Mgr. Egger Alcohol in kleine hoeveelheden echter met verzoek de brochure na lezing aan een ander ter inzage te geven. Aan een negental knapen, die zich het gebruik van alcoholischen drank ontzegd hadden, werd ter belooning en aanmoediging De Boerenknecht uitgereikt. Vervolgens werd medegedeeld, dat op den eersten Pinksterdag des avonds te 7 uren, een propaganda ver gadering zou worden gehouden, met den heer G. B.-una als spreker. Den leden werd verzocht tot het bezoeken dezer vergadering aan te sporen. Na dit alles zette de voorzitter den alcoholcursus voort, waarby met proeven

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2