Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Een wethouders-crisis. Naar aanleiding van een voorstel in zake de salaris-kwestie der onderwijzers, dat door den gemeenteraad van Winterswijk werd aangenomen en hooger was dan het voorstel van B. en W., hebben de wethouders J. G. ten Houten en A. Willink als zoodanig bedankt. Bond van Anti-Rev. gemeenteraadsleden. Naar men aan de Ned. meldt, zal de stlchtingsvergadering van den Bond van anti- revolutionnaire gemeenteraadsleden Woensdag 1 Juli te Utrecht gehouden worden. Een goed werk. Op een Vrijdagavond te Hilversum gehou den vergadering van het Bestuur van het PI. Comité der K. S. A. en eenige tapijt fabrikanten werd een commissie benoemd die belast is met de uitwerking van plannen, welke ten doel hebben buitensporigheden, welke plaats hebben bij fabrieksjongens, tegen te gaan. O.a. werd de aandacht gevestigd op het feit, dat jongens tusschen 13 en 18 jaar een deel van hnn weekloon achterhouden, om dit te besteden aan allerlei minder prij- senswaardige dingen. Het Kamerlid Passtoors. De heer Passtoors heeft wegens onge steldheid bedankt als Oentraal-Voorzitter van den Ned. E. K. Volksbond. Hy blijft nog wel lid van het Oentraal-Bestuur, maar niet als vooriitter. ALKMAAR, 3 Juni 1908. Wij ontvingen het verslag van den toestand van de Vereeniging >De Ambachts school voor Alkmaar en Omstreken», dienst jaar 1907, waaraan wy het volgende ont- leenen Wegens overlijden van den voorzitter Dr. Z. Th. Diehl is het bestuur thans aldus samengesteldMr. F. H. G. van der Hoeven, voorx.- O. Bosman, vice-voorz.C. G. de Wild, eerste en tweede seer.H. I. Bolman, penningm.Mr. B. van der Feen de Lille, J. van Eeenen, G. D. L. Graafland. Het aantal leden is afgenomen. Ten vorigen jare bedroeg het aantal 94 en nu 90 gewone leden. De verschillende gemeen tebesturen uit den omtrek en de begunstigers leverden te zamen eene bijdrage van f 858. De eindcijfers van ontvangst en uitgaaf be dragen respectievelijk f 19952.46 6 en f 19450.48; batig saldo f 501.98', zijnde f 53.25 hooger dan het vorige jaar. Van de drie percents- geldleening werden uitgeloot de nummers 36 en 77. Het nominale bedrag dezer leening is hiermede gedaald tot f 4600. De begroo ting voor 1908 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 27871 en de aan te vragen subsidie van het Eijk, berekend k 50 pCt., bedraagt alzoo f 13935.50. Onder de bekwame leiding van den heer Lambert werd in de eerste dagen der maand Januari begonnen met een cursus in de gymnastiek, zoodat thans eenigermate omtrent de verkregen resultaten een oordeel kan worden uitgesproken. Tot zijne voldoening kan het Bestnur constateeren, dat de leer lingen met dien cursus ten zeerste zijn inge nomen en daarmede in eene wezenlijke behoefte wordt voorzien. Van den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. J. Dirken ontving het Bestuur de verblijdende mededeeling, dat hij bereid is, bij het ontstaan van ongevallen, verwondingen enz. bij de leerlingen aan de school, de noodige heelkundige diensten of adviezen gratis te verleenen. Deze belange- looxe welwillendheid werd in hooge mate op prijs gesteld en een woord van lof en dank te dezer plaatse voor de groote be langstelling in het ambachtsonderwijs van genoemden geneesheer mag hier zeer zeker niet ontbreken. Een der oud-leerlingen, met name C. Kooij, schilder te Schermerhorn, heeft op de ten toonstelling te Hoorn een aantal teekeningen en schilderwerketukken ingezonden en daar mede den eersten prys en drie diploma's behaald. Ook zyn vijf oud-leerlingen bij het gehouden examen geslaagd voor bouwkundig opzichter. In verschillende betrekkingen by de Holl. IJz. Spoorweg-Mij. worden thans eveneens een aantal oud-leerlingen geplaatst. Vermelding verdient nog dat een oud-leerling der Ambachtsschool werd benoemd tot onder- wyxer in het smeden aan die onderwijs inrichting te Venlo. Den 22en Maart had in de groote teekenzaal van het schoolgebouw de uitreiking plaats der diploma's aan de leerlingen, die den cursus met het gewenschte gevolg hadden afgeloopen, met eene toespraak van den Voorzitter. Naar aanleiding van de voorge nomen reorganisatie van het onderwijs aan de Ambachtsschool, de invoering van een cnrsns in de handelswetenschappen, de aan hechting van nieuwe leervakken aan het programma van onderwys en de daaraan onvermydeiyk verbonden aanzieniyke grootere uitgaven, aehtte het Bestuur zich geroepen de inkomsten ook in andere richting eeni germate te trachten te versterken. Tot dat einde heeft het zich gewend tot de besturen van verschillende gemeenten nit den omtrek dezer plaats, waarvan een of meer leerlingen de school bezoeken, met het verzoek, eenige bydrage uit de gemeentefondsen te willen verleenen. Eenerzyds kan het Bestuur tot zyn voldoening constateeren, dat aan zijn wensch, al was het soms ook slechts in geringe mate, werd gevolg gegeven. Doch van den anderen kant vermeent hy tot eenige meerdere belangstelling te mogen opwekken, waar het die steun tot heden werd ontzegd. Op het initiatief van den heer Inspecteur werden door den Directeur eenige ambachts- scholen bezocht, waar onderwys wordt ge geven in een of meer van de nieuwe leer vakken, welke het Bestuur voornemens is, ook aan de school alhier in te voeren, ten einde hy zich van de reeds bestaande rege lingen zooveel mogelijk op de hoogte zou kunnen stellen. Op een door het Bestuur by het Gemeente bestuur in overleg met de Oommissie van Toezicht op het Middelbaar onderwys aan hangig gemaakt voorstel tot het verbouwen en uitbreiden der gemeenteschool aan het Westeinde der Nieuwesloot, ontving het Be stuur de mededeeling, dat daarin om verschil lende in de desbetreffende rescriptie aangeduide geldige redenen niet kon worden ingegaan, zoodat van dit plan moest worden afgezien. Omtrent het onderwys het volgende: In het leeraars- en onderwyzers-personeel kwam geene verandering. Het aantal leerlingen, dat de school bezocht, bedroeg aan het einde der maand December van het verloopen dienst jaar 145. De volgende diploma's werden uitgereikt aan leerlingen die met goed gevolg den drie jarigen cursus hadden afgeloopen 17 timmer lieden 17 smeden6 meubelmakers en 5 schilders. Vóór het einde van den cursus zijn vertrokken 7 leerlingen. Het toelatingsexamen werd afgelegd door 73 personen; daarvan zyn 55 geslaagd en moesten een 18 tal worden afgewezen. Bovendien konden 11 jongens we gens plaatsgebrek vooralsnog niet worden toe gelaten, Bij de overgangsexamens werden bevorderd: van de eerste naar de tweede klasse 43 leerlingen; niet bevorderd 3 leer lingen van de tweede naar de derde klasse 46 leerlingen. In den Zaterdagmiddagcursus werd aan 69 jongens als naar gewoonte, het lager onderwijs gegeven. Voorts bezochten 76 leer lingen de lessen aan de Burgeravondschool, waartoe, evenals vorige jaren, eenige lokalen ter beschikking van de gemeente werden gesteld. De vereeniging telde in het afgeloopen jaar 5 leden, die meer dan f 5 contributie betaalden93 leden, die f 5 betaalden, terwijl voorts aan jaarlijksche bijdragen ont vangen werd totaal f 855. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civielingenieur te Delft de heer N. H. Verdam, alhier. De Haagsche correspondent van De Tijd deelt eenige belangrijke feiten mede over de werkzaamheden van den gemeente- ïyken keuringsdienst van eet- en drinkwaren aldaar. Gaarne zouden wij ze in haar geheel overnemen, doch door plaatsgebrek worden wij gedwongen ons te beperken. Een paar cijfers nochtans. In de laatste week van December en in de maand Januari zyn, nog voor de veror dening in werking trad, een groot aantal voedingsmiddelen in verschillende stadswijken aangebracht en daarop onderzocht. Allereerst 142 monsters volle melk. Hiervan waren niet minder dan 89 of 62.7 pOt. ondeugdelijk van samenstelling, d. i. ontroomd of met water aangelengd, en nog 12.5 pCt. min deugdeiyk als gevolg in hoofdzaak van de slechte qualiteit van den veestapel of de onvoldoende voeding van het vee. In het geheel dus waren 75 pCt. der monsters niet, zooals zij behoorden. Mogelijk is het nog erger, want onder de 25 pCt. deugdelijke melk komen zeker enkele der 76 monsters voor d. i. alweer 531/» pCt. waarin te veel vuil voorkwam. Na de instelling van den keuringsdienst in Februari werd straat voor straat door de keurmeesters bezocht en bij eiken melkver- kooper een monster volle melk genomen. In die maand werden 373 monsters genomen. Welnu, van de 373 bleken er 188 monsters van onvoldoende samenstelling of ruim 50 pCt. Niet minder dan 122 getuigden van ver- valschingen van zoo grooten aard, dat werd overgegaan tot de waarschuwing, de eenige straf, welke men dadelijk meende te kunnen toepassen. In de eerste week van Februari maakte de uitslag van het onderzoek in 46 op de 100 gevallen een waarschuwing noodig, in de tweede week 33, in de derde week 25 en in de vierde 22. Het gemiddeld vet gehalte was 2.64 pOt. tegen te Leiden in Februari 1905 3.14 pOt., en in Februari 1906 3.13 pOt. bij een gemiddeld vetgehalte te Leiden van 1905 van 3.11 pCt. en van 1906 van 3.17 pCt. Met andere artikelen is het niet veel beter. Tot zoover De Tyd. Meer mogen wy niet aanhalen, doch dit weinige reeds zal voldoende zyn om het groote nut, ja de noodzakelykheid van een gemeente-keuringsdienst ook der eet- en drink waren aan te toonen. En wat heeft Alkmaar nu 7 Wordt hier contröle uitgeoefend op hetgeen wy zooal eten en drinken 7 O zekerwy hebben een abattoir en een zeer duur tevens, doch wat baat het, dat aan den éénen kant contröle wordt uitge oefend, terwyi aan den anderen kant niet de minste contröle bestaat 1 Of zouden er onder onze voedings-leveran- ciers geen zijn, die knoeien 71 Dat ware wel wat al te optimistisch gedacht I Daarom moet een gemeente, als ze zoo bezorgd is voor de gezondheid harer burgerij, dat er zelfs een abattoir van een paar ton op over kan schieten, geen half werk willen verrichten en dus ook een gemeentelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren instellen. Anders had het abattoir wel achterwege kunnen blyven 1 Gisteravond vergaderde het Kruisver- bond op de bovenzaal van den heer Hazes. Na opening der vergadering met het ge wone gebed en lezing der notnlen, leidde de voorzitter 't punt in: Algemeen Drank- weer-comité, samengesteld uit afgevaardigden van de alhier bestaande Drankweer-vereeni- gingen, en vooral ten doel hebbende: geza- meniyke actie tegen drankmisbruik bij loting, kermis, Nieuwjaar e.a. Uit by znster-ver- eenigingen ingewonnen inlichtingen bleek, dat dergelijke comité s o.a. te Amersfoort en Den Haag met succes werken. Na uitvoerige discussie werd dan ook besloten, dat ons Kruisverbond zyn steun zou verleenen tot vorming van een algemeen Drankweer-comité, behoudens goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. In de bestuursvacature, ontstaan door het vertrek van den 2en penningmeester, werd voorzien door de verkiezing van den heer D. Weda, die de benoeming aannam. Hierna installeerde de praeses de nieuwe leden, en gaven zich drie afschaffers op voor klasse A (geheelonthouding). Nadat nog eenige huishoudelijke zaken den hamer gepasseerd waren, en de voorzitter de aanwezigen gedankt had voor hun present- zyn op den niet tot vergaderen-lokkenden avond, werd de bijeenkomst met het ge bruikelijk gebed gesloten. Uit een liberaal plaatseiyk blad moes ten wij vernemen, dat mej. D. J. Ypma alhier met ingang van 1 Juni benoemd ie tot onderwijzeres aan de E. K. Meisjesschool alhier. Had nu niemand het Roomsche blad kun nen begunstigen met dit zuiver Roomsche bericht 7 't Zou de Roomsche pers ontmoedigen, als zij niet lang reeds gewoon was aan dergelyke teleurstellingen. Men kome dan echter nooit meer met het praatje, dat de Roomsche pers bij de andere ten achter staat. Men beschuldigt daardoor immers zich zelf. Drie jeugdige boefjes, uitgebroken uit het ryksopvoedingsgesticht alhier, werden Zaterdagmiddag door de Rijkspolitie van Krommenie naby het Assumertolhek gesnapt en medegenomen naar het gemeentehuis van Heemskerk. Na aldaar een nacht in >den kelder» vertoefd te hebben, zyn zij Zondag ochtend getransporteerd naar genoemde inrichting. By de behendigheidswedstrijden voor motorbooten, Zaterdag te Amsterdam gehou den, by gelegenheid van het 60 jarig bestaan van de koninklijke Amsterdamsche roei- en zeilvereeniging de »Hoop« werd in de af- deeling B. (motorbooten van 10 M. lengte en daarboven) de eerste prys, een groote zilveren medaille, aangeboden door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, behaald met de motorboot «Jota» van den heer W. F. Stoel Jr. alhier. De wedstrijd bestond in het manoeuvreeren, zoowel in voor- als achterwaartsche richting met verschillende keerpunten en het opvis- schen van een dryvende pop. Zondag hield de postduiven-vereeniging «Alcmaria Victrix» eene wedvlucht van Noyon (Frankrijk), afstand 358 K.M. De duiven werden ten 6 uur v.m. in vryheid gesteld en kwamen als volgt aan le duif D. Oostwouder 11.10.282e duif W. Hillenius 11.13.203e duif F. Feijen 11.30.134e duif Joh. Huiberts 11.45.32 5e duif W. Hillenius 12.16.45 6e duif D. Oostwouder 12.28,26 7e duif D. Oostwouder 12.48.52 8e duif D. IJpma 1.23,55. Snelheid der eerste duif 1152.6 en der laatste duif 806.4 M. in de minuut. Bergen. Maandagmorgen 10 uur vergaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig t. w. de heeren J. van Reenen (voorzitter), J. Swaan, J. Oldenburg, W. Veen- huijsen, A. Maschmeyer, J. Ley en en M. Baltus. Wegens byzondere omstandigheden werd het lezen der notulen tot eene volgende vergadering uitgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de Minister aan de plannen tot doortrekking van de tramiyn naar Bergen aan Zee goedkeuring heeft verleend en dat in eene hedenmiddag (Maandag) te houden vergadering van de aandeelhouders van de stoomtram de eindbeslissing in deze zal worden genomen. De Raad is algemeen van oordeel, dat deze plannen toejuiching ver dienen. Den heer Maschmeyer, die de ge meente als aandeelhoudster in laatstbedoelde vergadering zal vertegenwoordigen, wordt dan ook mandaat tot vóórstemmen verstrekt. Voor het geval laatstgenoemde te eeniger tijd ver hinderd mocht zyn voor de gemeente op te treden, wordt tot plaatsvervangend gedele geerde benoemd de heer W. Veenhuysen. Het verslag van de stoomtramweg maat- schappy EgmondAlkmaarBergen over 1907 wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de maatschappy wordt over 1907 een divi dend van 4 °/o uitgekeerd. Een door den rijksbouwmeester opgemaakte plattegrondteekening van een te bouwen post en telefoonkantoor werd ter tafel gebracht en goedgekeurd. De bouwkosten woTden ge rekend eene som van f 15000-—- niet te boven te gaan. Besloten werd aan den Oudburgerpolder in de onderhoudskosten van eenige te behar- den wegen, eene jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas te verleenen van f 25.Het in de vorige vergadering genomen besluit tot het toekennen van eene bydrage van f 10.— vervalt hiermede. By de Nederl. Bank zullen tegen beleening, voor zooveel noodig, van de aandeelen der gemeente in de stoomtramweg-maatschappy EgmondAlkmaar—Bergen, tijdelijk de benoo- digde gelden worden opgenomen tot voldoe ning der kosten van aankoop van den grond van N. Yrasdonk. Getracht zal worden met de Rykspostspaarbank eene definitieve leening te sluiten voor vorenbedoelde uitgaaf en voor die van den bouw van een post- en telefoon kantoor. De vergadering werd hierna gesloten. Egtnondbinnen. Tegen zekeren P. G. is proces-verbaal opgemaakt, wegens in kenne- lijken staat van dronkenschap zich in het openbaar bevinden in Egmond aan den Hoef. Daar bij de politie verschillende aangiften komen, is zy in strenge mate opgetreden. Zaterdag was zekere J. B. bezig steenen te ryden, toen eensklaps de beruchte A, V. met een steen gewapend op eerstgenoemde afkwam en hem een geweldige klap met dien steen tegen zijn hoofd gaf, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wy vernemen, heeft J. B. veel bloed verlies geleden en was de slag een cM. lager geweest, dan had deze doodelyk kunnen zyn. Tegen A. V. is proces verbaal opgemaakt. St. Pancras. Sinds eenigen tyd is door de afd. St. Pancras van de >Tuinbouw- en Handelsvereniging ingevoerd het koolplanten- veilen, welke veilingen driemaal per week worden gehouden. De afd. St. Pancras zag haar werk met geen gunstigen uitslag be kroond, weinig koopers en zeer lage prijzen, zoodat men soms het plukken niet eens be taald kreeg. J.l. Vrydag was zelfs geen kool- plant aangevoerd. Langedijk. By de op 30 Mei j.l. gehouden aanbesteding van 4 ligtenten ten behoeve van de afd. Langedyk van de Noordhollandsche Vereeniging >Het Witte Kruis» is ingeschre ven als volgtTimmerwerk: A. Vis te Oud karspel voor f 265.60, G. Kloosterboer te Broek op Langendyk voor f 268, L. van Rijs- wyk te Zuid Scharwoude voor f 274, O. Moer beek te Broek op Langendyk voor f 318 en K. Schuit te Oudkarspel voor f 394.00. Schilderwerk: Jac. Zyp te Noord-Scharwoude voor f 69.40, P. Berkhont te Zuid-Scharwoude voor f 75.90 en P. Kistemaker te Noord- Scharwoude voor f 90.00. Het werk is aan de laagste inschryvers gegund. De groote vacantie aan den Langendijk is bepaald op .de 14 dagen, welke volgen op Pinksteren. Dat deze vacantie zoo vroeg wordt gehouden, staat in verband met den drukken tyd van koolplanten. Dan kunnen de jongens daarbij dienst doen, door de planten aan te reiken, waarvoor anders vol wassenen gebruikt zouden moeten worden. Daardoor wordt heel veel schoolverzuim voor komen. Toch begint dit nu weer, doordat op de fabriek voor ingemaakte groenten jongens aan 't werk worden genomen, welke nog leerplichtig zyn. 't Ware te wenschen, dat de werkgevers in dit opzicht anders handel den: nl. door geen kinderen te willen aannemen waarvan de Leerplichtwet zegt, dat ze op de schoolbanken thuis behooren. De volgende week zal de groenten- markt te Broek op Langendijk voor den aan voer van nieuwe producten worden geopend. De eerste dagen wordt nog niet veel drukte verwacht. Nieuwe aardappels zullen echter al spoedig worden aangeboden. Tuitjenhorn. A.s. Vrijdagavond half acht zal in het lokaal van den heer Bleeker, al hier, als spreker optreden de heer H. Am- merdorffer, hoofd der R. K. School te CJrsem, om te komen tot oprichting van het Kruis verbond. Heemskerk. De aardbeien beginnen zich flink te zetten. Vooral de laatste dagen met warmen zonneschijn, doch een beetje te weinig regen, hebben den planten een en al bloem gegeven. De meeste tuinen staan er dan ook prachtig voor en beloven een goeden oogst en ryke opbrengst. Onze «aardbeien- boertjes» zyn op enkele uitzonderingen na, allen aangesloten bij vereenigingen, die in het buitenland voor den omzet zorgen en natuuriyk voor de... >moos< zieje 1 De aardbeien of juister >de moos» moet het «kromme» van den tuinder by den winkelier weer «recht» makende aarbei is hier «de ziel van de negotie». Uitgeest. Zondagavond had onze afd. van den N. R. K. Volksbond het genoegen, den heer G. Bruna als spreker voor hare leden te zien optreden. Daar deze uitstekend het aangename met het nuttige weet te vereenigen, deed zyn scherts niet alleen geen afbreuk aan de waarheid, doch zorgde zyne geestig heid ervoor, dat de waarheid met een blij gelaat werd aangehoord. Spr. ging uitvoerig de beteekenis der encycliek Rerum Novarum na, welke, zeide hy, wy niet alleen moeten bewonderen, maar waarvan wy de wyze lessen, daarin vervat, moeten opvolgen. Wy moeten ons streng aan onze beginselen hou den en steeds handelen volgens Roomsch inzicht. Vervolgens komende tot de organi satie, zei spr. o. m. dat de organisatie niet bestaat in het veel vergaderen, maar hierin, dal, wannéér er vergaderd wordt, dit degelijk en vruchtdragend moet geschieden. Het is de plicht der georganiseerden om nimmer te spotten met hunne geeateiyke of tijdelijke overheden. Zy moeten hun egoïsme afleggen en alles voor allen worden. Aan het slot zijner rede spoorde spr. de vrouwen aan om hunne mannen niet te bemoeiiyken in het bezoeken der vergaderingen, want het is niet steeds voor pleizier dat er vergaderd wordt. Onder luid applaus eindigde de spr. zyne zeer practische rede. De voorzitter bracht hem dan ook hartelyk dank namens de heele vergadering en riep hem een spoedig tot weerziens toe. Daarna werden twee tooneelstukjes«Jo- chem Uilespiegel» en «Schuiven gaan ze», afgewisseld door twee voordrachten,, «Klaas Pummel voor de keuring» en «Een audiëntie» zeer goed uitgevoerd, zoodat wy hebben zitten schudden van 't lachen. Hiermede was deze welgeslaagde feestavond ten einde en na een kort woord van dank van onzen geachten voorzitter aan allen, die hadden medegewerkt om dit feest zoo goed te doen slagen, ging iedereen voldaan huiswaarts. De Rijp. De dienst van De Ryp op Am- sterdam met de «Alkmaar Packet» is opnieuw voortgezet en uitgebreid met één dienst meer per dag. Men kan thans van De Ryp 's mor gens 6 uur, 9 uur en 's middags om 6 uur vertrekken, zoowel in rechtstreeksche verbin ding met Amsterdam als Haarlem. Assendelft, Dinsdag ontstond een begin van brand ten huize van den heer J. Schave- maker. Bij het heeten van waschwater raakten de kleeren van het zoontje van genoemden Sch. in brandde jongen vluchtte naar buiten en had de tegenwoordigheid van geest naar den wal te rennen en plots in 't water te springen dat bleek een radicaal blnschmiddel. Met den schrik en een paar lichte brandwonden kwam het ventje eraf. Intusschen kreeg de brand in huis een drei gend aanzien, doordat een mand met hout vlam vatte en in de onmiddeiyke nabijheid een petroleumkan omviel, waarvan de inhoud eveneens in vlam geraakte. Door het flink en handig optreden des eigenaars en diens huisgenooten, bijgestaan door eenige buren wist men de vlammen met dekens en water te blusschen, zoodat spoedig alle gevaar^ geweken was. Met een kleine brandschade liep het ongeval af. —Dinsdagavond sloeg het paard, gespannen voor een brik, van den heer P. Z. op hol. Ter hoogte van de Kerkebuurt schrok het van eenige spelende jongensde voerman wilde het dier inhouden, doch zijn leidsels bleken de krachtproef van den koetsier niet te kunnen doorstaanze braken en het ros ging aan den haal. Naby de kaasfabriek «De Eersteling» sprong Simon Cz. Boon op het rennende dier toe en had het geluk het dier tot staan te brengen. Het paard en voertuig, beide onbeschadigd, werden huis- waarts geleid en de moedige Simon kreeg een belooning. Zondag 31 Mei gaf de R. K. Zangver- eeniging »St. Cecilia» een uitvoering in het patronaatsgebouw. De zaal was, het snik heets weer in aanmerking genomen, vrygoed bezet. De dames en heeren zongen met entrain en het mag en moet gezegd worden, het programma werd van 't begin tot het einde uitstekend uitgevoerd. Liet de bescha ving hier en daar nog wat te wenschen over waar 1b het volmaakt op onzen aardknikker 7 de intonatie was en bleef zuiver in alle nummers. De vijf gemengde- en de zeven mannenkoren benevens de twee dubbel-kwartetten werden zuiver op toon verklanktvan zakken was geen sprake en dat bij een temperatuur, die zoo beden kelijk hoog was gestegen, dat verscheiden boorden van heeren executanten, die (ik bedoel de boorden) by het begin van den avond nog tegen je inglommen, met de pauze reeds slap tegen de nekharen hingen. «De wereld een concert» en «Muzikaal des sert» twee humoristische mannenkoren be nevens een drietal liederen met een ondeugend schalkschen tekst sloegen in. Het dubbel- kwartet zong een paar juweeltjes uit het Weihnachts Oratorium van Deken Müller een warm applaus was de denk van het auditorium, 't Was een aardige avond voor onze katholieke jongelui en de overige toehoorders. Den Directeur en aan de zangeressen en zangers hulde I Krommenie. Door de arrondissements rechtbank te Haarlem werd eergisteren de fabrieksarbeider J. Smit vrijgesproken van een meineedige verklaring, die hy zon heb ben afgelegd voor het kantongerecht te Zaandam in zake de relletjes alhier. De eisch was 5 maanden. Wormerveer. Dinsdag j.l., tegen den avond reed iemand met flinke vaart op een motor fiets langs den Krommenieërweg. Ter hoogte van de Bleekerstraat kwamen twee kinderen uit een zysteegje, terwijl terzelfdertyd een wielryder uit de Bleekerstraat te voorschyn kwam. De beryder der motorfiets moest rechts voor de kinderen wyken en links voor de fiets uithalen. Dit scheen echter zoo plot seling niet te kunnen geschieden, want een oogenblik later vloog de motorfiets tegen het huis op den hoek van de Bleekerstraat en den Krommenieërweg aan. De deur van dit huis, een galanterie-magazyn van den heer W. Kaal, sloeg met geweld open en een luid gerinkel bewees, dat de aangerichte schade nogal belangryk wasdeze werd echter vergoed. Gelukkig liep dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. Op de Zaterdag 30 Mei gehouden ver- kooping in het hötel «De Jonge Prins» al hier, ten overstaan van den notaris M. J. Keizer te Krommenie, werd perceel 1, een woonhuis en erf met schuurtje aan den Krom menieërweg M 238 alhier, gemijnd door Wij. brand Kamp, landarbeider te Wormerveer voor f 1725. Perceel 2, een woon en winkel- huis met erf, Krommenieërweg M 55, werd voor f 3300 opgehouden door den makelaar A. de Ruyter te Krommenie. Perceel 3, een metselaarswerkplaats en erf, Krommenieër. weg M 128, werd bij afslag toegewezen aan Klaas Bakker, koopman te Wormerveer voor f 560. Perceel 4, een in werking zynde stoom- kistenmakerij met de daarin aanwezige machi nerieën en gereedschappen en erf, aan de Houtkade, werd voor f 3000 opgehouden door den makelaar A. de Ruyter te Krommenie, terwyi perceel 5, een schuur en erf, aan de Houtkade voor f 800 werd opgehouden door bovengenoemden makelaar. Ontploffing. In de dynamietfabriek van Avigliano zyn door eene dynamietontploffing twee werklieden gedood en verscheidene gekwetst. Door een beroerte. In Damnau, een Boheemsch plaatsje, zonk de pastoor tydens de predikatie plotseling ineen. Toen men ter hulp kwam was de ongelukkige reeds overleden.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2