Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Het liberale Giornale'd'Italia verhaalt, dat drie dezer afgevaardigden als hun eenstemmig oordeel te kennen gaven, dat het om tal van redenen voor Italië een waar geluk was, dat een persoonlijkheid als die van Pius X den pauseiyken stoel bezette, daar, zeiden de afgevaardigden, de Paus misschien meer patriotisch gevoelde dan vele anderen, die van hun patriotisme hoog opgeven. Aan den afgevaardigde Farinet beval de Paus zorg te dragen voor het verkrijgen van de goedkeu ring der regeering op de benoeming van den bisschop van Aosta. China. De pest in China. De pest in Ohina neemt steeds toe. In Hongkong worden 47 nieuwe gevallen gesig naleerd, waaronder een by een Europeaan. Het sterftecijfer is ook hooger geworden. Op verzoek van het Ohineesche hospitaal te Kanton, heeft de onderkoning een dienst van stoombooten ingesteld, welke Zaterdags van Hongkong vertrekken en zoo den Chi- neeschen zieken gelegenheid geven, zich te Kanton te doen verplegen. Amerika. Amerikaansche jeugd. Drie schooljongens, die ijverige lezers van roovergeschiedenissen waren, wisten Zondag, voor Great Falls (Montana) een passagiers- trein tot staan te brengen en de passagiers uit te plunderen. De jongens droegen zwarte maskers en waren met revolvers gewapend. Zjj dwongen den conducteur het geld der reizigers bijeen te zamelen. Toen deze wei gerde, schoten zjj op hem. De passagiers, die bang werden, gaven gehoorzaam hun geld af. Op een passagier, die van den trein sprong, werd door een der jongens geschoten en wel zóó, dat zijn been moet worden af gezet. De kleine roovers waren echter door hun succes zoo overmoedig geworden, dat zjj zich te lang op de plaats hunner over winning ophielden. Een politie patrouille nam hen gevangen. De oudste der misdadigers is 17 jaar oud en de beide anderen zijn eerst 15 jaar. Zonderlinge verpakking. De politie te New-York zoekt naar twaalf Ohineezen, die onder eigenaardige omstandig heden verdwenen zjjn. Zooals bekend is, bestaan in de Vereenig- de Staten strenge verbodsbepalingen tegen de immigratie van het geele ras, en de in Amerika wonende Chineezen verzuimen geen enkel middel, om hunne landgenooten binnen te smokkelen. Uit een onderschept telegram kwam men nu te weten, dat van uit Mexico twaalf Chi neezen in kisten verpakt, naar New-York verzonden waren. Daar de kisten nog niet zjjn aangekomen, vreest men, dat de onge- ukkigen wel gestikt zullen zijn. St. Radboud-Stichtlng. Onder voorzitterschap van Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, werd onlangs eene gecombineerde vergadering ge houden van het Bestuur der Sint Radboud- Stichting en de Diocesane Comité's. Naar wij vernemen, werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden van het afge- loopen jaar. Hoewel nog niet overal parochiale comité's konden opgericht worden, en enkele der comité's nog geen beroep op de offer vaardigheid der Katholieken hadden gedaan, gaf toch de uitslag reden tot groote tevre denheid. Wjj zijn niet in de gelegenheid om cijfers mede te deelen, maar het valt, naar onze meening, niet te betwijfelen, dat de bijdragen een begin van verwezenlijking der doeleinden van de S. R. S. reeds nu mogelijk maken. Wij bedoelen de vestiging van bijzondere leerstoelen. En mocht dit vóór het aanstaande studie jaar nog niet kunnen gebeuren, zonder twijfel zal het kunnen geschieden, wanneer in de eerstvolgende algemeene vergadering een volledig overzicht over de te verwachten jaarljjksche bijdragen gegeven wordt. Het ligt echter niet in het plan van het Bestuur om, zooals wellicht ouze tegenstan ders hopen, door verwezenlijking van een naastliggend doel, het groote doel der S. R. S. op den achtergrond te schuiven. Integendeel I Wat het eerst aan de beurt komt de bijzondere leerstoelen n.l. en een onmiddellijk te bereiken voordeel mee brengt, moet beschouwd worden als een middel, dat ons nader brengt tot het doel: de Katholieke Universiteit. Nederlandsch Roomsch Katholiek V akvereeniglngscongres. Het Voorbereidingscomité bericht de besturen en leden der aangesloten vakver- eenigingen en de deelnemende vakbonden en vaksecretariaten, dat het Eere Comité van bovengenoemd Congres bestaat uit de vol gende heeren Mgr. G. W. Konings, Centraal Adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, Amsterdam Pastoor C. O. Prinsen, 's Bosch WelEerw. heer M. Souren, aalmoezenier van den arbeid, Maastricht; Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, voorzitter van de Kath. Soc. Actie, LeidenMr. P. J. M. Aalberse al gemeen secretaris Centr. Bur. K. S. A., LeidenProf. J. D. J. Aengenent, algem. geestelijk adviseur Centr. Bur. K. S. A., LeidenHet bestuur v. d. Federatie der vjjf Dioc. Werklieden organisaties in Neder land W. C. J. Passtoors, voorz., Den Haag B. Lammers, le secr., AmsterdamH. Brou wer, 2e voorz., HilversumJ. H. Grund- mejjer, Zeist J. W. C. Herboldt, 's Bosch; G. Sanders, NijmegenW. C. Mentink, Breda J. M. Seholte, BredaA. H. Vliegen, Gulpen A. J. Kobben, MaastrichtVoorts dat door den inleider van Punt I de volgende Con clusie is vastgesteld Bureau voor B. K. Vakorganisatie. Conclusie. »Het Nederl. R. K. Vakvereenigingscongres, d.d. 1 en 2 Augustus 1908 bijeen te Utrecht, besluit op voorstel van de Besturen der Nederl. R. K. en Diocesane Vakbonden en Secretariaten tot opriehting van een Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Dit Bureau, hetwelk zal moeten bestaan uit afgevaardig den van genoemde bonden en secretariaten, zal tot taak hebben a. het verzamelen van statistische gegevens betreflende vakvereenigingsaangelegenheden en het dienen van advies in deze aangelegen heden aan daarbij belanghebbenden; b. het bestudeeren van wetsontwerpen, welke dienstig zijn voor de vakorganisatie of waarmede zij ïekening heeft te houden, en het verstrekken van advies nopens deze aangelegenheden aan regeerende lichamen; c. het beheeren van een >Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting d. het organiseeren van vakvereenigins- congressen». Wijzigingen op deze conclusie kunnen worden ingediend bij het secretariaat van het Congres Bestuur tot en met 1 Juli a.s. Het Voorbereidingscomité, F. X. Bult, Voorz., Pastoor te Barneveld. A. A. v. Hamersveld, Secr. Amsterdam. De Katholieken in de Hoofdstad. Volgens een nauwkeurige statistiek van het onlangs opgerichte «Roomsch Katholieke Bevolkingsregister», bedraagt het getal Ka tholieken daar ter stede thans ruim 163,000 of bijna 30 percent (juist 29) der bevolking en dus aanzienlijk meer, dan tot dusver algemeen werd aangenomen. De «Pius-al- manak» voor 1908 begrootte het getal Katholieken der hoofdstad op 140,000 by een totale bevolking van 555,000. Het laatste cyfer moet thans ongeveer 10,000 hooger wordeD gesteld. Dr. van den Brink. Men verneemt dat by Koninkiyk Besluit is beslist tot toelating van dr. J. A. H. van den Brink als Raadslid te Breda. Onderwijsorgaan. >De Katholieke Onderwijzer» heeft thans opgehouden te bestaan en is vervangen door «Het Katholieke Schoolblad», behoorende aan de St. Lebuinus-Vereeniging in het Aartsbisdom en de Dioc, Vereeniging in het bisdom Haarlem, De Commissie van beheer koos zich tot voorzitter den heer L. J. de Pater, te Amsterdam. De redactie is nog niet geheel samengesteld. Retraitehuis te Venlo. Donderdag is te Venlo door Z. D. H. Mgr. Drehmans ingewijd het daar opgerichte retraitehuis, dat onder leiding zal staan van de Eerw. paters Jezuieten. Bij de plechtig heid werd Z.D.H. geassisteerd door mgr. dr. P. Mannens, president van het groot seminarie te Roermond, en prof. J. M. L. Keuller. Na de inwijding hield de Bisschop in de kapel een rede, waarin hij er op wees, hoe dit werk op Gods bijzondere ingeveving is tot stand gekomen. Mgr. bracht hulde aan da leiders de Eerw. paters Jezuieten en sprak de hoop uit, dat hun werken aan de heiliging der zielen hier rijk9 vruchten moge dragen. Vervolgens werd een H. Mis van dank baarheid opgedragen door den HoogEerw. Heer mgr. J. Pompen, vicaris generaal van het bisdom Den Bosch en vertegenwoordiger van Z.D.H. mgr. Van de Ven. Aan de lunch, die na afloop der kerke- ïyke plechtigheden en na bezichtiging van het gebouw werd gehouden zaten, behalve mgr. Drehmans o.a. nog aan mgr. J. Pom pen, de HoogEerw. pater G. H. Zwart, pro vinciaal der Jezuieteneen aantal hoog geplaatste Limburgsche geestelijkende ZeerEerw. pater A. Prinsen S.J. directeur van het retraitehuisletten van Eerste en Tweede Kamer en van Rrov. Staten bur gemeester en wethouders der gemeente Venlo en verder een aantal autoriteiten. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 Juni, 's namid dags te l'/j uur. Dr. Kuyper. Men deelt aan Set Vad. mede, dat in den anti-revolutionnairen partydag te Arn hem de nieuwbenoemde wethouder van Amsterdam, mr. De Vries, den wensch heeft geuit, dat dr. Kuyper den zetel voor Sneek zou innemen. De vergadering stemde met dezen wensch in. 't Zou misschien goed zyn, dat Dr. Kuyper in de Kamer kwam. Wellicht immers, dat de Standaard dan wat minder ging mopperen ALKMAAR, 6 Juni 1908. Muziekuitvoering door het Stedeiyk Muziek korps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 7 Juni 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. «Marche Loraine». Van L. Ganne. 2. «Une fête champetre, Ouverture de con cert». Van Labory. 3. «Im Stadtwald», Walzer tongemillde. Van Max Fischer. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opera, «Les JoyeuseB Commères». Van O. Nicolai. 5. «Ouverture zür oper Die Felsenmiihle zu Estalieres». Van C. G, Reissiger. 6. Im Zigeuner Lager Tongemalde in 6 bil- derna. Erzahlüngen am Wachtfeuer b. Auflorderung zum Tanzc, Tanz, Lasti ger Treiben im Lager; ti. Die Wahrsagerin e. Solo Tanz;/. Zur Ruh. Van R. Sperber, gearr. voor Harmonie door J. M. Otto. 7a. Grand air de l'opera «Gretry a Fon- tainebleau», pour Euphonium solo. Van W. G. Gamauer. b. «Le reveil de la nature», polca imitative pour petite flute. Van J. Ohristophe. 8. Fantaisie de l'opera «La fllle de Mad Angot». Van Ch. Lscocq. Muziekuitvoering Maandag 8 Juni, 's mor gens 8 uur. Programma la. Koraal. b. «La St. Pierre», Marche de Procession. Van J. A. Linnen. 2. Grande ouverture de concert. Van L. Langlois. 3a, Das ist der Tag des Herrn. Van C. Kreutzer. b. Arie «Sei stille dem Herrn a Elias». Van Mendelssohn Bartholdy. 4. «Fantaisie a. d. echauspiel Preciosa». Van C. M. v. Weber. 5. Ouverture La renaissance. Van R. Nihoul. 6a. «Air du stabatmater». Van G. Rossini. b. 01 sieh mich nicht so litchend an. Van Nicolai, gearr. voor Harm, door J. M. Otto. 7. «Fleurs des bois», Fantaisie originate. Van W. Perch. 8. Finale. Gedurende de maand Mei werden ge slacht 57 paarden, 4 ossen, 66 koeien, 10 vaarzen, 2 pinken, 38 vette kalveren, 2 graskalveren, 201 nuchtere kalveren, 11 schapen, 2 lammeren, 3 bokken, 3 geiten en 304 varkens, totaal 703 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of waren ge storven, afkomstig uit de gemeente Alkmaar 3 paarden, 2 koeien, 1 vet kalf, 3 nuchtere kalveren, 5 schapen, 2 lammeren en 2 bok ken uit andere gemeenten 1 schaap, totaal lij, stuks. Geheel werden afgekeurd2 koeien, 1 paard, 1 vet kalf, 3 schapen, 1 ongeboren kalf, 2 lammeren, 2 bokken, tezamen 12 stuks. Algekeurd werden verderde longen van 23 paarden, 22 koeien, 1 os, 42 varkens, 2 schapen, 1 nuchter kalfde lever van 3 paarden, 16 koeien, 17 varkens, 2 schapen het hart van 1 paard, 1 koe, 1 nuchter kalf, 2 schapen de milt van 1 paard, 1 koe, 2 varkens, 2 schapende darmen van 1 paard, 1 koe, 1 nuchter kalf, 2 schapen, 7 varkens de nieren van 1 koe en 1 vet kalf de buikspeekselklieren van 5 varkensde pens van 1 koe40 Ko. paardenvleesch 55 Ko. rundvet3 Ko. rundvleesch 20 Ko. varkensvet. In den nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks half drie begaf de bakker W. J., aan het Luttikoudorp in de brood- en koekbakkery «de Vergulde Olifant», zich naar den meelzolder met een brandend petro leumlampje. Door het omvallen van het lampje vatte onmiddeliyk een zak meel vlam, die zich in een oogenbiik zoodanig uit breidde, dat onverwyid de politie werd gewaarschuwd. Met vier slangen op de wa terleiding was deze spoedig aanwezig om het blusschingswerk aan te vangen. Het vuur had toen reeds een zoodanigen om vang gekregen, dat ook de brandweer moest worden gealarmeerd. In vereeniging met aangerukte spuiten gelukte het, dank zy het bladstille weder, den brand meester te worden en dezen té beperken tot meelzolder, bakkerij en een gedeelte van den winkel. Belendende buren kregen heel wat water schade. Alles was op beurspolis verzekerd. Aan de redevoering van den heer W. C. J. Passtoors, gehouden in de Tweede Kamer der Staten Generaal op 27 Mei j.l., ontleenen wy het volgende over het perso neel der Cadettenschool alhier Het loon der mannen-oppassers daar bedraagt f 7 per week, wat na 3 jaren f 7.70 wordt. Des Zondags wordt er om beurten van vyf man gewerkt gedurende l1/, a 21/} uur, tenminste als men geen beurt heeft om 's avonds terug te komen ten einde het waschgarnituur voor de cadetten in orde te maken. Op enkele uren na heeft men dan den geheelen Zondag dienst. Onder deze mannen zyn er, die het vak uitoefenen van schilder, stukadoor, puibe- wasscher en tuinman. Al die vakken wer den vroeger uitgeoefend door burgerpatroons behalve het vak van schilderdat deed vroeger een soldaat der genie. Het Ryk profiteert dus van dezen m. i. verkeerden zuinigheidsmaatregel door voor een uiterst laag loon de verschillende vakken te doen uitoefenen en den burgerpatroon daardoor te benadeelen. Daarbij komt nog, dat voor den Zondags- arbeid, die 's zomers meestal plaats heeft 5 uur, soms 5'/s uur, geen cent vergoeding wordt uitgekeerd, maar het zijn eigeniyk oppassers, want voor een groot deel worden zy gebruikt om de lokalen enz., waar de cadetten verbiyf houden, in orde te houden, terwyi zy alle verantwoording hebben voor de voorwerpen enz. die zich daar, evenals op de bureau's en kamers bevinden. Op het punt van strafuitdeeling sctdjnt het in Alkmaar zeer vreemd toe te gaan. Er wordt daar veel en zwaar gestraftik heb hier enkele staaltjes voor my, waarvan de mededeeling door de betrokken personen is onderteekend. B.v. Iemand heeft een klein abuis gehad, wordt met 8 of 14 dagen schorsing gestraft. Komt hy daartegen in verzet, hetwelk volgens art. 54 van het Werkliedenreglement kan geschieden binnen 24 uur, dan wordt hy afgewezen. Iemand Iaat byv. een emmer staan op een plaats waar hy niet behoort, wordt gestraft met twee kwartjes boete, enz. De heer ds. G. W, Melchers heeft toe zegging gekregen van het beroep by de Ned. Hery, gemeente te Ursem, De Stct. no. 130 bevat de statuten der vereeniging voor volkshuisvesting «Alkmaar». In de op 3 Juni 1.1. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermo gen», is voor diverse personen hulp toege staan ten bedrage van f 87,52. Hotel Toelast alhier is toegetreden tot een te Farys opgerichte N. V. «Maatschappij van Groote Hotels in Nederland». Door een Fransch syndicaat wordt een kapitaal ver zekerd van 5,150,000 fr. Doel is het vormen van een hoteltrust in ons land, het doen bouwen van hotels enz. By de op 28 Mei gehouden jaarverga dering der Tooneelvereeniging «Vondel», is het bestuur samengesteld als volgt: P. van Kessel, voorzitterL. Bakker, secretaris H. Bruns, penningmeester; A. Stadegaard, com missaris; M. Kloet, regisseur. Personen, die wenschen lid te worden, kunnen zich opgeven by bestuur of leden van Vondel. Vrijdag vergaderde in 't «Wapen van Heemskerk» alhier de R. Kath. Centrale Kiesvereeniging voor de Prov. Staten, hoofd kiesdistrict Alkmaar. Alle afdeelingen, be halve Heemskerk en Oudorp, waren verte genwoordigd. Aan de orde waren slechts huishoudeiyke zaken, o. a. rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat, niettegenstaande het jaar 1907 een verkiezingsjaar was voor de Prov. Staten, er nog een voordeelig saldo in kas was van f 3.91', welke mededeeling met genoegen werd vernomen. Mededeeling werd gedaan, dat er eene reorganisatie van den Provincialen Bond binnenkort te verwachten is. Bergen, 't Is wel prettig, dat de zomer zich dit jaar zoo echt zomersch laat aanzien. Maar zonneschyn is hier toch geen onver deeld genoegen voor wandelaars te noemen. Want 't is lang niet alles, als je dan, moe gewandeld, met je klam warm lichaam op straat een rytuig, een fiets of, nog erger, een auto tegenkomt; pffh... wat een stof, je wordt bedwelmd I Stof op je handen, in je gezicht, stof in je oogen, in je locgen 't is of je heelemaal uit mekaar moet vallen om zelf ook stof te wordenuiterlyk zie je er al precies naar uit. Maar... men heeft raad geschaft, 't Kon ook moeilyk langer zoo blijven er werd voorgesteld een afdoend middelteeren zouden ze hem, den geheelen weg en overal in het dorp. Alle stof zou worden vastgeschilderd. Doch by de begroo ting der kosten zag men al zeer spoedig, dat het te duur zou worden. Men wilde er echter toch een proef mee nemenmaar wat zyn wij daarmee gebaat Neen, dan maar liever een paar maal per dag een goede, ouderwetsche sproeiwagen, die dienst doet wanneer het noodig is. En de Veree niging voor Vreemdelingenverkeer, die zoo gaarne de gemeente wil verfrisschen, heeft dan ook haar zinmogelyk helpt ze de onkosten wel bestryden met haar fonds voor een monumentale fontein, waarvoor ze toch geen plaats weet I Egmond aan de Hoef. Het heeft er veel van, dat de Hoe vervaart, vlak by ons dorp, een zwembassin geworden is, waarin de Egmondzeesche jeugd haar warme lichaams- deelen komt verfrisschen. Het lijkt verbazend mal, dat Egmondzeeërs, die de zee in hun onmiddellijke nabyheid hebben, een half uur langs een stofflgen, gloeiendheeten weg komen loopen naar een vrij vuile vaart. Dit doet evenwel niets ter zake 1 Wy willen er in dit bericht alleen op wyzen, dat die zwemmende, zich aan- en uitkleedende troep jongens op slechts weinige meters van den Hoeverweg en op een publiek pad aan menigeen ergernis geeft. Wy vroegen ons zelf af, of dat wel mocht en of de politie daaraan geen eind kon maken. Wanneer alles ging, zooals het behoorde, zouden wy niets liever willen, dan dat iedere jongen dagelyks een frisch bad nam. Doch nu dit niet zoo is, moeten wy protesteeren tegen het baden en zwemmen in de Hoevervaart, door de jeugd van Egmond aan Zee. Donderdagavond vergaderde de vereeni ging voor schoolfeesten te Egmond aan de Hoef in het lokaal van den heer B. Bult alhier. Aan de orde kwam hoofdzakelyk de vaststelling van de wyze, waarop dit jaar gefeest zal worden. De voorzitter, het hoofd der school, deelde mede, dat ook dit jaar, zooals altyd voor een flink bedrag op de ïy'sten was geteekend, zoodat er geen bezwaar bestond op dezelfde wyze feest te vieren als andere jaren. Volgens reglement gaan de leerlingen van de hoogste klas wederom naar Amsterdam ter bezichtiging van Artis, enz. De kinderen van de overige leerjaren krijgen óf een huiseiyk feest óf een rytoer, waar over in deze algemeene vergadering door de leden werd beslist. Met byna algemeene stem men werd besloten een rytoer te houden en wel over Bergen naar Schoorl en terug over Alkmaar, Heiloo en Egmondbinnen. Indien het weder op de schoolfeestdagen mooi ia, zullen de kinderen heerlijk kunnen genieten. Om volledig te zyn, dient nog te worden vermeld, dat na de rytoer een tombola zonder nieten wordt gehouden, zoodat ieder kind met een prysje beladen naar huis gaat. Heilo. Het biljet staat aangeplakt, waaruit wy vernemen, dat de Noord-Hollandsche Zendingsfeesten dit jaar op 17 Juni a.s. zullen gehouden worden in de heerlyke bos- schen van Jhr. P. van Foreest. Een aan merkelijk getal van sprekers, wier namen vermeld staan op het bedoelde biljet, zullen zich doen hooren. Dat wordt in Lo een extradrukke week, want daags te voren arriveeren twee extra treinen met ruim 1100 pelgrims uit 't Dekenaat Wervershoef naar O. L. Vr. ter Nood. Ook uit Hoorn zal men zich hierby aansluiten. Donderdagavond vergaderde de com missie voor de schoolfeesten ten huize van den heer R. Kuyper. Op twee na waren alle leden aanwezig, terwyi ook de eere voorzitter, Jhr. N. v. Foreest, burgemeester, tegenwoordig was. Na opening en lezing der notulen, die goedgekeurd werden, giBg men over tot het behandelen van het ontwerp reglement. Na ampele bespreking en hier en daar een kleine wijziging en aanvulling werd dit goedgekeurd. De vereeniging zal heeten «Voor het school kind», en stelt zich ten doel .den kinderen een aangenamen dag te bezorgen en door schoolreisjes hun algemeene ontwikkeling te bevorderen. Aan kinderen kan wegens wangedrag of te groot willekeurig schoolverzuim, het meedoen aan schoolfeest of schoolreisjes worden ontzegd. Na heel wat besprekingen, werd met byua algemeene stemmen besloten, dit jaar met de kinderen uit de vyfde en zesde klas een reisje te maken per spoor naar Zantvoort. Op de heenreis zal in Driehuizen worden uitgestapt, vandaar een wandeling worden ondernomen langs de ruine van Brederode naar O ver veen en dan weer per trein naar Zantvoort. Met de kinderen der andere klassen zal een rytoer worden gemaakt naar Schoorl, terwyl 's middags, evenals het vorige jaar, gespeeld en wedstryden zullen gehouden worden in het bosch van Jhr. P. van Foreest. De regeling in details zal op een vol gende vergadering geschieden. Tot commissieleden werden benoemd de heeren J. Roskam en P. Vermeer. Na rondvraag werd deze geanimeerde vergadering omstreeks 10 uur gesloten. Dienzelfden avond vergaderde de af- deeling van den tuinbouw by J. Morsch. Deze vergadering was zeer druk bezocht. Geen wonder I De vertegenwoordiger van den heer T. Geerling, die de aardbeien by in- schryving heeft gekocht a 17*/« cent het K.G. was aanwezig om het contract in ontvangst te nemen. Byna alle aanwezigen teekenden dit en naar schatting zal ongeveer 60000 K. G. aardbeien afgeleverd kunneu worden. Tenminste als er spoedig regen valt. By nog langere droogte zal de oogst zeer tegenvallen. Verschillende zaken werden nog be sproken o. a. de laatstgehouden bloemen tentoonstelling, de levering van mest, gebruik van kunstmest voor bloembollenteelt enz. Wat het eerste punt betreft, vete leden spraken als hun besliste meening uit, dat de jury voor de versieringen en bloem stukken le pryzen had toegekend aan beslist minderwaardige inzendingen en dus den schyn op zich geladen had meer gezien te hebben naar den persoon die inzond, dan naar de inzendingen zelf. Te ongeveer half tien werd deze vergadering door den voor zitter, A. Klaasse Sr., gesloten. Broek op Langendljk. De man, die nu ruim 7 weken geleden te Yaih'ol-darHOüöo- door het zolderluik viel en jsich daarby zoo ernstig bezeerde, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is thans wel op de been, doch hy is met den nek nog steeds in een verband omsloten. Of alles nog wel goed in orde zal komen, wordt zeer gevreesd. In de te Zuid-Scharwoude gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd tot onderwyzer benoemd de heer Van der Toom te Warmenhuizen, no 2 der voordracht. Mede gedeeld werd, dat no. 1, de heer W. Godron te Weesp voor een eventueele benoeming had bedankt. Verder kwam aan de orde de salaris- regeling der onderwyzers, in verband waarmee drie adressen waren ingekomen, n.l. van Volksonderwys, Ned. Onderwyzers Genoot schap en Bond van Ned. Onderwyzers, om de meerdere subsidie aan de onderwyzers uit te keeren. Sommigen wilden aan het gevraagde in die adressen tegemoet komen, anderen wilden de salarisregeling behouden zooals zy was, met eenige wyzigingen in verband mét de Wet Rink. Het slot der dis cussie was, dat de stemmen staakten (3 tegen 3) de heer Slot was afwezig. Llmmen. In de vergadering van 4 Juni verklaarde de Gemeenteraad zich voor pro gressieve belasting. Tevens werd eenparig besloten dezen zomer te doen plaatsen 7 lantaarns voor straatverlichting en deze te doen branden door middel van luchtgasstof. Woensdag 3 Juni vergadering van de Boerenleenbank. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend en de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, werd het woord gegeven aan den heer van Benthem van Alkmaar. Deze was n.m. door het bestuur van de Boerenleenbank alhier uitgenoodigd om uiteen te zetten de werking der Centrale Boerenleenbank te Alkmaar, om alzoo de leden in staat te stellen na te gaan, welke voor- of nadeelen de Centrale Boerenleenbank te Alkmaar biedt, vergeleken by de Centrale Boerenleenbank te Utrecht. Nadat de heer v. Benthem in 't kort had nagegaan op welke gronden de oprichting der Centrale te Utrecht was geschied, stelde hy voor, om den leden gelegenheid te geven tot het stellen van vragen, omdat dit zyns inziens de beste manier was óm de noodige inlichtingen te verstrekken. Yan deze gelegen heid werd gebruik gemaakt door den kassier der Boerenleenbank alhier, den heer G. J. Meyer, welke ontegenzeggelijk goed beslagen ten ys kwam, den heer v. Benthem een menigte vragen stelde en daardoor getoond heeft de belangen van de Boerenleenbank voor te staan. Nadat nu uit de verstrekte inlichtingen van den heer v. Benthem was gebleken, dat er geen noemenswaardige nadeelen aan de aansluiting by de Centrale te Alkmaar verbonden zyn, en nadat door den voorzitter was opgemerkt otq at te

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2