Binnenland. Plaatselijk Nieuws. een oproer op de Piazza del Gesó eenige belhamels hadden doodgeschoten of verwond. Hy verontschuldigde zich toen met te zeggen, dat dat zoo gebruikelijk was inEnge land (I) De republikeinsche Bagione deelt nu weer een ander staaltje van Nathan's gezindheid mede. Het gebeurde namelijk, dat bij een banket, dezer dagen gehouden, waaraan officieren, afgevaardigden, leden der provin ciale en gemeenteraden deelnamen, de bur gemeester van Rome onder het spelen van de Eoningsmarsch bleef zitten, terwijl alle anderen opstonden. Toen een der deelnemers na het einde op een niet voor verkeerde opvatting mogelijke manier met een stentorstem uitriep»Nu nog eens een Koningshymne en dan allen opstaan I* stond na wat aarze len bnrgemeester Nathan in een boozen luim werkelijk op doch slechts om de zaal te verlaten. In een kennisgeving voor het feest der Grondwet, die op het oogenblik op alle hoeken der straten is aangeplakt, verklaart Nathan, dat binnen korter of langer tijd de eischen van den vooruitgang het noodzakelijk maken de grondwet andere grenzen te geven. De afgevaardigde Santini heeft naar aanlei ding hiervan reeds aan den president der Kamer een interpellatie gezonden. Rusland. Moordaanslagen in Tijlis. Aartsbisschop Nicon van het exarchaat Georgië werd Woensdag door een aantal revolverschoten gedood op de treden van de kerk. De monnik, die hem vergezelde, werd ernstig gekwetst. De moordenaars wisten te ontkomen. Amerika. Minister Taft over de Katholieke Kerk. William H. Taft, een der meeBt geziene staatslieden der Yereenigde Staten en de meest in aanmerking komende candidaat voor het presidentschap, heeft als gouverneur der Philippijnen, de geestelijkheid en de katho lieke missionarissen aan het werk gezien. Hij heeft de onderhandelingen tusschen Rome en Washington geleid, beoogende te komen tot een regeling van den toestand der katho lieke geestelijkheid in de nieuwe Amerikaan- ■che kolonie eene regeling, die thans tot genoegdoening van beide partijen in werking getreden is. Toen hij aan het Congres verslag uitbracht van zijne zending in de Philippijnen, zei hy o. m. het volgende »Een der grootste rampen, die de Philip pijnen hebben getroffen, is de verwoesting der katholieke kerken geweest. De katholieke Kerk heeft daar den vrede en de goede orde gehandhaafd. Het is van groot belang voor de regeering, dat de Kerk worde onder steund. Ik beschouw den toestand alleen uit burgerlijk oogpunt. De katholieke Kerk is de grootste christelijke macht ter wereld. Ik behoor niet tot deze Kerk, maar wie haar te midden der bevolking van dit land, aan het werk heeft gezien, moet het ontzaglijke goed, dat zij doet, erkennen*. R. K. Blinden-Instituut te Grave. Dezer dagen werd ons verzocht, of wij niet een enkel woordje wilden schrijven ter aanbeveling van het Instituut voor R. K. Blinden te Grave. Wij hadden nu zoo pas een artikeltje op genomen ten bate van het op te richten blindengesticht te Wolfsheeze en het instituut te Grave was nog wel een zuiver-katholieke instelling 1 Waarom hadden we die Roomsche inrich ting nn niet aanbevolen boven de algemeene Wij hebben het den man aan zyn verstand gebracht en gezegd, dat, willen de Katho lieken door de Roomsche pers iets voor hunne instellingen gedaan hebben, zy ook naar die Roomsche pers moeten komen en aan haar hunne belangen blootleggen, en dat zy tot dien gang naar de Roomsche pers niet eerst door andere feiten moeten worden aange spoord. Uit eigen beweging, als de natuurlijk ste zaak der wereld moeten zij komen, want wat wil de Roomsche pers immers anders zijn dan de pleitbezorgster van alle goede Roomsche dingen? En nu ter zake. Steun wordt er gevraagd, geldelijke steun voor het R. K. Instituut of Gesticht voor Blinden te Grave, welk gesticht beBtaat uit een manneiyke, welke thans 78 en een vrou welijke afdeeling, welke 34 verpleegde blin den herbergt. Geldelyke steun wordt er gevraagd, want veel geld is er noodig en het edele werk is dien steun volkomen waardig. De blinden, die in deze twee gestichten de twee eenige Katholieke gestichten voor blinden in geheel ons Vaderland verpleegd worden, hebben het daar uitstekend. By eene godsdienstige opvoeding ontvangen de jeugdige blinden hier onderwijs in lezen, schrijven, rekenen, aardrijkskunde, geschiede nis, muziek en zang. Zy worden geoefend in allerlei handwerken, ten einde hen in staat te stellen, later in hun onderhoud, althans gedeeltelijk, te voorzien. De Jongens vervaardigenlo. alle soorten grover mandenwerk, wasch-, boter-, fruit- en pakmanden2o. allerlei borstelwerk3o. stoel matten van spaansch riet en biezen4o. vloer matten van gevlochten biezen en vooral matten en loopers van cocosgaren in alle vormen en kleuren. De Meisjes lo. leggen zich op de gewone vrouwelijke handwerken toe, alsbreien, haken, strikken, knoopen, enz.2o. zij ver vaardigen soliede albekoorden of singels3o. fijn mandewerk, en 4o. voornamelijk allerlei borstelwerk. De middelen tot verzorging van «We blin den zyn volstrekt ontoereikend. Het getal neemt Bteeds toe en verreweg de meeste blinden zyn onvermogendzoodat zonder Bteun van Neerlandsch Katholieken vele arme en hulpbehoevende blinden moeten worden afgewezen. Het gevolg hiervan is, dat zy zonder ontwikkeling een ellendig leven leiden tot den bedelstaf geraken, indien zij niet in een gesticht voor ongeneeslijken of in een onkatholiek blinden-gesticht verpleging zoeken. Nu bestaat er eene commissie tot inzame ling van gelden voor behoeftige blinden, die te Grave verpleegd worden, welk liefdewerk door alle Bisschoppen van Nederland is goed- gelcewd en aanbevolen. Het doel is, door den steun der Eerw. Geestelijken en de weldadigheid der Katho lieken het zóó ver te brengen, dat alle on vermogende Katholieke blinden en die gestich ten opgenomen kunnen worden tegen eene geringe vergoeding. Tot bereiking van dat doel worden aange nomen lo. leden van het Liefdewerk der arme blinden. Zij storten jaariyks eene bijdrage waarvan het minimum is bepaald op f 2.50 2o. zij, die ineens eene zekere som geven, zyn weldoeners van het liefdewerk 3o. terwijl de kleinste liefdegift dankbaar wordt aanvaard. Elk bedrag kan worden gestort bij de cor respondenten of, waar deze niet zijn, onmid dellijk opgezonden worden aan den President der Commissie, den Pastoor te Grave. Zij, die eene andere, zeer groote aalmoes aan de blin den willen schenken, te wetenhun werk verschaffen, kunnen zich tot de Oversten der Eerw. Fraters en Zusters wenden. Tot het verkrijgen van circulaires, prospectussen, intee- kening-biljetten en verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den President der Commissie. Elke maand wordt eene H. Mis opgedragen voor de le.vende en overledene leden, weldoeners en begunstigers, terwijl daarenboven dagelijks voor hen bepaalde ge beden in de kapellen der Gestichten door de blinden worden gestort. De leden, weldoe ners en allen, die zulks verlangen, ontvangen telken jare een verslag van het Instituut. Ziedaar in 't kort het nuttige doel uiteen gezet en wij hopen van harte, dat ruim de giften zullen toevloeien! Bevolkingscijfers. Blijkens het Provinciaal Blad van Noord- Holland no. 67 van 1908, bedroeg op 31 December 1907 het aantal zielen der omlig gende gemeenten Heiloo 2233, 1110 m. en 1123 vr.Bergen 2053, 951 m. en 1102 vr.Egmond aan Zee 2785, 1500 m. en 1285 vr.Egmondbinnen 1712, 858 m. en 854 vr.Limmen 1386, 696 m. en 690 vr.Akersloot 1533, 768 m. en 765 vr.Oastricum 2460,1292 m. en 1168 vr. Heemskerk 2714, 1408 m. en 1306 vr.Uit geest 2758, 1391 m. en 1367 vr.Oudorp 875, 434 m. en 441 vr.St. Pancras 923, 487 m. en 436 vr.Petten 333, 172 m. en 161 vr. j Noord-Scharwoude 1477, 758 m. en 719 vr.Broek op Langendijk 1992,1031 m. en 961 vr.Alkmaar 20720, 10144 m. en 10576 vr. Congres voor zedelijke opvoeding. Naar men verneemt, hebben zich bereid verklaard op te treden als vice-presidenten voor Holland van het van 23—26 September a.s. te Londen te houden Internationaal con gres voor Zedelijke Opvoeding de heeren De Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Kuyper, als oud minister van Bui tenlandsche Zaken, dr. Mouton, oud-wethouder van OnderwyB, en Van Sandick, wethouder van Onderwijs der gemeente 's Gravenhage. Het Congres Btaat onder het patronaat van de Ministers van Onderwijs van Engeland, België, Spanje, Frankrijk, Italië, Japan, Ru- meuië en Rusland. Het lidmaatschap van het Congres kost f 6 of f 4.75 voor teden van opvoedkundige vereenigingen, die hun kaart door tusschen- komst van hun vereeniging ontvangen. Zij, die het Congres niet kunnen bijwonen, kun nen het rapport van het CongreB ontvangen tegen vooruitbetaling van f 3. Leden uit Hol land, welke memories wenschen in te dienen, zullen bij uitzondering de gelegenheid heb ben, tot 15 Juli (de andere landen tot 15 Juni) hiervan kennis te geven aan den direc teur-generaal Gustav'Spiller, BuckinghamBtreet 13 te Londen. Dr. Kuyper. Mr. de Vries, benoemd tot wethouder te Amsterdam, denkt er over zijn kamerzetel te Sneek te laten varen en uitte te Arnhem den wensch dat dr. Kuyper zijne plaats zou innemen. Uit de Standaard blijkt echter, dat Kuy per zulks niet wenscht en hij hoopt, dat mr. de Vries minstens tot 1909 Kamerlid zal blijven. Minister Heemskerk. Gedurende het buitenlandsch verlof van Minister Heemskerk iB diens ambtgenoot van Financiën, mr. Kolkman, opgetreden als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt te Wiesbaden een rusttyd van eenige weken door, voor hem noodig geoordeeld na den inspannenden arbsid vóór en nd het optreden van dezen overigens werkkrachtigen bewindsman gevorderd, vooral door het ge- lyktydig beheer gedurende eenige maanden van twee Ministerieszijn eigen Departement en dat van Koloniën. Tweede Kamer. Vrijdag 26 dezer begint de groote zomer- vacantie voor de Tweede Kamerleden. Mr. Troelstra. Mr. P. J. Troelstra is weer in ons land teruggekeerd. Op diens verzoek deelde hy aan den Ilaagschen correspondent van de L, Ct. het volgende mede Sinds einde Mei ben ik weer uit Lugano teruggekeerd. Overigens kan ik u melden, dat mijn gezondheidstoestand vooral de laatste weken aldaar is beginnen te beterendat ik mij thanB lichameiyk zeer krachtig gevoel en mijne werkzaamheden aan de «Neerlandia* weer waarneem. «Nog steeds is mijn hoofd na 't verrich ten van inspannenden intellectueelen arbeid spoedig vermoeiddaarom blijf ik tot de opening der nieuwe zitting uit de Kamer en buiten de partijwerkzaamheden. ALKMAAR, 13 Juni 1908. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 14 Juni 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. 2e Regt. Conn. N. G. Marsch. Van D. W. Reeves. 2. Ouverture de l'opéra «Missolonghi*. Van F. Hérold. 3. a. «Largo*. Van G, T. Handel. b. Dreigespritch fiir 2 bes.-clarinette und flóte. Van J. Val Hamm., gearr. v. Harmonie door J. M. Otto. 4. »Le retour du printemps*, Fantaisie. Van Labory. Pauze. 5. Ouverture L'Africaine. Van L. Langlois. 6. Fantaisie a. d. oper. Die Freischütz, Van C. M. v. Weber. 7. «Valse interrompue*, Legende. Van L. Montagne. Het stuk tracht het volgende weer te gevenEen landelijk feest. Op een warmen zomermiddag begeven zich jongelieden naar een naburige buitenherberg, waar een Bal- Ohampêtre zal plaats hebben. Den aanvang van den dans afwachtend, wandelen de paartjes onder zoet gekeuvel en vroolijken scherts, onder de dicht belommerde boomen totdat de eerste accoorden van het bal- orkest weerklinken en dansers en danse ressen zich uitgelaten aan de genoegens van den dans overgegeven. Doch de zon verduistert, de lucht wordt drukkend en zoel, enkele regendroppels val len, de wind steekt op, al sterker wordt de regen, het onweder breekt met volle kracht los en verstoort de dansvreugde. Dra echter heeft het uitgewoed, de regen houdt op, de natuur wordt kalm, de zon schijnt opnieuw en opgewekt en verfriBcht hervatten allen wederom den dans tot het einde van het feest. 8. Potpourri sur des motifs populaires. Van G. Renaud. Woensdag a.s. vergadert de Raad dezer gemeente des nm. 1 uur. Woensdag 10 Juni vergaderde de Maria- vereeniging. Na lezing der notulen en goed keuring daarvan, werden, ingeval Monseigneur zijn goedkeuring verleent aan de medewerking der beide R. K. Drankbestrydersvereenigingen tot het oprichten van een Algemeen Plaatse- ïyk Drankweer Comité, tot afgevaardigden benoemd mej. G. J. Mhiiren en mej. M. Kenter. Een der dames hield de vergadering aangenaam bezig met de voorlezing van «Drankellende*, een der novellen uit Drie, van O. Vetter. Deze waarlijk boeiende schets werd met gespannen aandacht gevolgd. De WelEerw. adviseur sprak nog een woordje ter aanbeveling van de Naaivereeniging. Z.Ew. wilde de vereeniging nog een paar naai machines bezorgen, maar daar was hulp voor noodig. De dames moesten Z.Ew. daar krachtig bij helpen. Nu aan goeden wil zal het haar wel niet ontbreken. Acht nieuwe leden gaven zich op. De Maria vereeniging gaat langzaam maar zeker vooruit. B. en W. hebben den raad de plannen toegezonden voor het maken van een 10 meter breede nieuwe brug vóór de Emma- Btraat (ter vervanging van de bestaande rustieke voetbrug) als rybrug van gewapend beton, waarvan de kosten zijn geraamd op f 15,500alsmede van een nieuwe Heiloër- brug, eveneens van gewapend beton, waarvan de kosten zyn begroot op f 18,500. De laatste brug zal niet geheel komen te liggen op de plaats van de bestaande, maar iets meer westelijk, teneinde een betere verbinding te krijgen tusschen den Kennemerstraatweg en het Ritsevoort. Wegens het bedanken door den heer mr. Btichner als lid der plaatselyke com missie van toezicht op het lager onderwijs, beveelt de Commissie als candidaten voor de vacature aan: 1 den heer C. Altena, lector, hoofd van het onderwys aan de Cadettenschool en 2 den heer mr. H. W. van Tienhoven, rechter in de arrondissements rechtbank alhier. B. en W. maken geen gebruik van hunne bevoegdheid, om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. De heer ds. G. W. Melchers heeft de toezegging van het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Ursem aangenomen en voor het beroep te Assendelft bedankt. Vermoedelijk zal de bevestiging door ds. A. S. Carpentier Alting, em. predikant Ned. Indië en de intrede plaats hebben op 23 Augustus. Nu ds. G. W. Melchers het beroep tot predikant te Ursem heeft aangenomen, komt eerlang eene vacature in onzen ge meenteraad voor district II. In de Donderdagavond gehouden com missie-vergadering van de wedstryden voor handwerkslieden en leerlingen (mannelijke en vrouwelyke) uit Alkmaar en omliggende gemeenten, uitgeschreven op initiatief van het departement Alkmaar van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, werd mededeeling gedaan van een afwijzende beschikking van Ged, Staten dezer provincie op het verzoek om een provinciaal subsidie. Besloten werd de tentoonstelling, welke zal worden gehouden in de Huishoud- en Industrieschool, te openen op Zaterdag 18 Juli en te sluiten op Zondagavond 26 Juli. Er werden verschillende subcommissies voor de regeling der tentoontenstelling en voor de verloting benoemd. Allerbedroevends waren de resultaten van den maatregel om twee leden der jury voor ieder vak en ambacht te doen aanwyzen door de desbetreffende inzenders en -sters. Men heeft de vraag slecht begrepen of men heeft al heel weinig belang getoond in de samenstelling der jury een punt waarover achterna dikwijls zoo vaak wordt geklaagd! De commissie meende in verband hiermede den termijn voor het inzenden der stembil jetten te moeten verlengen. Gisteren was het de drukste kaasmarkt van het jaar. £>e aanvoer was zóó groot, dat de onlangs uitgebreide markt geheel bezet was. Des avonds 9 uur was de markt pas geëindigd. .Voorwaar, een zware dag voor de kaasdragers Vanmorgen ongeveer 7 uur was een dochtertje van den heer B. langs de Mient aan 't visschen. Zij boog daarbij te ver voorover en viel in 't water. Op haar hulp geroep snelde de agent van politie S. toe, die door zijn vlug optreden het genoegen had de kleine drenkelinge te redden. Woensdagmiddag viel het zoontje van den heer Borst door een ongelukkig toeval onder het visschen in de gracht langs de kaasmarkt. Onmiddellijk toegeschoten hulp bracht den kleine spoedig op het droge. Een waar schuwing voor vele ouders, om de kinderen niet zoo dikwijls alleen uit visschen te laten gaan. Woensdagavond was een zoontje van 6 jaar van den heer N. J. van Vegten aan den Dijk aan het spelen op den kant van het water in den Kooltuin, aan de zijde van den Achterdam. Het knaapje viel te water en zonk weg. Van den kant van den Kooltuin werd het opgemerkt, er werd luide om hulp geroepen, en velen schoten toe. Daar de Kooltuin echter bekend is als zeer slijkerig, durfde niemand te water gaan. De kleine was reeds bijna geheel onder, toen de heer Van Besuyen die daar passeerde, een kloek besluit nam en in 't water sprong. Hij zonk diep weg in het slijk maar het gelukte hem toch met veel moeite den kleine omhoog te tillen en met behulp van personen aan den wal op het droge te helpen. Door deze daad werd gelukkig voor komen, dat het kind verdronk. Geen wonder dat de ouders zeer dankbaar zijn voor deze redding. Hello. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, omstreeks 1 ure, werd het liuiB gezin van H. R., timmerman en caféhouder aan den Alkmaarder-straatweg, nabij de breede laan alhier, opgeschrikt door glasge rinkel. Pinkster-drie was al voorbij... 'twas reeds quatertemper Woensdag I en nog zoo dartel. Eerst luid dronkemansgezang, toen gestoei... toen het indrukken van een glas ruit in 't café, waar allen, waaronder meer dere kinderen, verschrikt werden in hun gestoorden slaap. Toen R. er op afkwam, waren de schuldigen gevlogen. Onze gemeente had, naar gewoonte, druk bezoek op de Pinksterdagen en weder hoorden we op 2en Pinksterdag»er zitten er al drie in den toren*. Deze laatste uit drukking beteekent hier de «gevangenis*. De Loërs echter waren niet weinig grootsch, toen zij er later konden bijvoegen»het waren Wykers en Heemskerkers*. Eere voor dezen keer aan Heilo I dat is wel eens anders geweest. Toch met dat al blijft het zeer treurig, dat men geen feest kan vieren zonder vloeken, vechten en... de oorzaak meestal van beiden, dronkenschap Er iB besloten dit jaar op onze twee scholen de Pinkster vacantie uit te stellen en te doen samen voegen bij de latere gewone zomervacantie, alles om >de plok*. Dat is hier de drukke tijd, waarin tal van kinder handen zoo goed kunnen helpen Voor het oogBten van aardbeien, doperwtjes enz. Een gevaarlyke tijd voor de scholen 1 De wet gever der leerplicht heeft daarin voorzien er kunnen vier weken gevraagd en gegeven worden wegens den oogsttijd. Doch woor de orde in de schoolklassen is dit verlof zeer nadeelig, daarom willen onze onderwijzers het hier zóó eens beproeven. Beemster. Begunstigd door schoon weer vierden Donderdag de schoolkinderen der hoogste vier klassen het jaarlijksch school feest. Reeds te 7 uur waren de kinderen bij de school aanwezig. Met 19 rijtuigen ver trokken zy te 71/s uur naar Alkmaar. Bergen en Egmond was het doel van den tocht. Te Bergen werden de speeltuin bezocht, de duinen en daarna de watertoren. Na verloop van een paar uurtjes werd de tocht naar Egmond voortgezetdaar werd eenige tijd aan 't strand gezellig doorgebracht, waarna de terugrit naar Alkmaar en na eenig opont- houdt aldaar, naar de Beemster werd voort gezet. Te 8 uur 's avonds kwamen de kinderen hoogst voldaan over den pleizierigen dag tehuis. Het vierjarig zoontje van W. de B., geraakte Donderdag al spelende te water. Na eenige moeite werd de drenkeling be houden op 't droge gebracht en kwam er zoodoende met den schrik en een nat pak af. Donderdagavond met de tram van 6 uur gebeurde hier een treurig ongeluk. Het dochtertje van den heer Veenhuizen zou een pakje naar de tram brengen, doch kreeg, misschien door te veel yver het luik of de deur van den goederenwagen op het hoofd, met het gevolg dat zy met gespleten hersen pan naar huis gedragen werd. Men vreest voor haar leven, St. Pancras. De publieke veiling van aardappelen is Woensdag 10 Juni begonnen en wordt gehouden eiken Maandag, Woens dag en Vrijdag, des namiddags ten 3Vs uur. De prijs der aardappelen was Vrijdag 12 Juni van f 4.10 tot f 5.20 per zak. Kleine van f 0.80 tot f 1.20 per mandje. Langendijk. Het begint er nu weer al treurig uit te zien aan den Langendijk en Omstreken met de koolbouwerij. Zelfs in de jonge planten begint de ziekte der vallers zich reeds te vertoonen. Laten we hopen, dat de proeven, die worden toegepast om die ziekte te bestrijden, met gunstigen uitslag worden bekrooud. Mocht het op deze wyze blijven voortgaan, dan zal men zyn toevlucht moeten nemen tot het algemeen verbouwen van nieuwe cultures. Warmenhuizen. Dinsdag 9 Juni ver gaderde de Raad dezer gemeente. De heeren Barsingerhorn en Stadegaard afwezig. Na opening door den voorzitter, lezing der notulen. Het lid Groot maakt de opmerking, dat hij gevraagd heeft een Btaat der uitgaven maar ook een staat der inkomsten, zooals zy ter tafel komt vóór de begrooting. Dit zal in orde komen. De heer Swan zegt: mij is gebleken dat het salaris der onderwyzers maar 25 gulden boven het minimum-bedrag is, dan ben ik verkeerd ingelicht op mijn vraag, wyi my toen geantwoord isGeen 50 maar 100 gld. De voorzitter en de secretaris verklaren, dat zy dit niet goed hebben begrepen en verklaren het als een misverstand. Na eenige discussie wordt over het al of niet zijn van een misverstand gestemd; Kraakman, Blan- kendaal en de voorzitter zyn van meening dat het op een misverstaud berust. De Groot stemt blanco, Swan verklaart het niet voor eerr misverstand, daar hij anders niet zijn Btem aan de gemaakte regeling had gegeven. B. en W. stellen thans voor, na de be langstellenden gehoord te hebben, de gemaakte salaris regeling der onderwijzers geheel in te trekken. Het lid Swan meende, dat het wel dienstig was geweest, het voor dien tijd de belang stellenden mede te deelen. De bestaande regeling wordt nu inge trokken, waarna een schrijven wordt voor gelezen van den heer Koenen, onderwyzer van bijstand, welke meent verongelykt te zijn by de regeling en nog nooit geprofiteerd te hebben van de salarisverhooging niettegen staande zijn byna 30 dienstjaren. De voorzitter stelt voor, by de hoofden der scholen te beginnen, wijl bij de gemaakte regeling geen verschil was gemaakt tusschen Warmenhuizen en Schoorldam, en Warmen huizen altijd 100 gulden boven Schoorldam geweest is. Thans wordt daar by gelyke dienstjaren 100 gulden bijgedaan, dus kan Schoorldam worden f 1125, Warmenhuizen f 1225. Het ryk betaalt alB hoogste bijdrage f 1050; naar de voorzitter zegtf zijn de hoofden met deze regeling volkomen tevreden. De onderwijzer met verplichte j hoofdacte zal een aanvangsalaris krygen van f850 na 20 dienstjaren f 1100. De regeling van de onderwijzers van bijstand blijven hetzelfde, alléén ia! de heer gegeven worden f 100 zijnde voor de acte teekenen en gymnastiek. De huishuur van het hoofd der school was reeds 300 gulden, hij stel le dat op salaris als vijl daarbij gehouden. den Raad Raadsleden f 2.50 per week dat gaat niet op met pensioenen rekening wordt De secretaris geeft nog eenige i dichtingen uit het Staatsblad waarin de salade-regeling te Middelburg voorkomt in verband met de militieplicht, verlof aan gehulde onder wijzeressen, ziekte enz. Besloten wordt die zaken, yanneer zij zich voordoen, te regelen. De regeling wordt nu dooi goedgevonden, met de hoop t nu alle onbillijkheden verwyderd zyn. By de rondvraag, welke bij de niets uitlokte, zegt de voorzitterTerwyl nu alle ambtenaren, zooals del secretaris, de burgemeester en nu weer de onderwyzers verhooging van salaris hebben gekregen, is één ambtenaar steeds vergeten, a.l. de veld wachter. Hij stelt voor dezen oik 50 gulden per jaar .meer te geven. De Groot wijst op emolumeiten, die hij heeft van werkzaamheden, die;, hy tijdens zijn dienst toch verricht en datde gemeente het onderhoud zijner fiets ook ijetaalt. By stemming: de heeren Blankendaal, Kraakman en de voorzitter vóó:j verhooging Swan en de Groot tegen. Na eenige leuke opmerkingen van het Raadslid de Groot, dat nu zekel de Raads leden aan de beurt zijn, worct de verga dering gesloten. De gewelfschilderingen uijb de Oude Kerk te Warmenhuizen, waarvan cyerbrenging naar Amsterdam en plaatsing in Ben bijbouw van het Rijksmuseum indertyd zooveel pennen in beweging bracht, geven weer nieuwe stof tot kritiek. De heer N. Beets geeft ini het Mei bulletin van den Nederlandschei Oudheid kundigen Bond eene reproducti^ uit het Museum Boymans te Rotterdam en eene reproductie uit het werk van Guttaaf van Kalcken «Peintures Ecclésiastiques du Moyen- fige en Hollande* waardoor verklaard wordt dat deze schilderingen niet van Scorel zijn, zooals door de heeren Van der Keilen en Prof. J. Six werd aangenomen. Tultjenhorn. In de vorige week gehou den alg. verg. der Boerenleenbank alhier, wees het jaarverslag 1907, door het bestuur uitgebracht, aanSpaargelden 1 Januari f 15660.40", op 31 Dec. f 22897.02», spaar bankboekjes 1 Jan. 124, 31 Dec. 152. Voor schotten 1 Jan. f 15400, 31 Dec. f 18940, -- Rente met ingang van 1 Juli spaargelden 3 op 3s/< pCt., op 5 pCt. De rekening, goed alg. verg., gaf aanontvang uitgaven f 49194.21. Als b herkozen de heer J. Liram den Raad van Toezicht de b als kassier de heer A. Blad werd het voorstel van Bestu Toezicht, om het Balaris van het jaar 1908 te brengen op werd dat de vergoeding vooi de alg. verg. der Centrale B voortaan f 2.50 zou bedrag werden benoemd de heerei plaatsvervanger, en Jn. Burg ring der Centrale Bank zal den op 17 Juni a.s. Ursem. Op 11 dezer vie heer G. J. Wiegman, Pas! 70sten verjaardag. Te 81/,, jubilaris de H. Mis van d aan het hoogaltaar, dat door van den WelEerw. kapelaan was. Na de H. Mie en ook het Lof werd een toepassel zongen. In den loop van den dag jubilaris tal van blyken vai eering ontvangen. Heemskerk. De fietsclub Zondag, 14 Juni, een ryto Amsterdam. Zij vertrekt ht het Kerkplein naar Santpoc daar naar Halfweg tot Co naar de hoofdstad. De leden i uitgenoodigd deze tournée 't Is dan ook een aardig toe Donderdag had alhier ongeluk plaats. De koetsier van den heer nam op den Madeweg zijr waardoor het melkwagentj omrolde. Op den bok zate knaapje en de koetsier, di den schrik vrij kwamen. Eer liepen ledig en het voertuig k Beverwijk. Donderdag gaderde de Coöperatieve Tuin De voorzitter, de heer L. Pi de vergadering, heette de le verzocht den secretaris de lezen, welken met een kli werden goedgekeurd. Punt 1 van de agenda 1: beien zonder dopjes. De voc aan de leden, dat zij een zouden zeggen, echter niet i daar dit voor eenigen schs veroorzaken. Door het bestuur is wel aardbeien aangeboden, maa laag. Wanneer door het bes! prijs kan verkregen worden 8 dagen weer een vergade: houden. Verder werd beslot aan te leggen. Ook werd a. brandkast te koopen. Door de vereeniging is di Wyk aan Zee geroyeerd als commissaris en werd in zyn de heer H. Fransen te Casl Onder dankzegging sloot vergadering. Krommenie. Donderdag tooneelvereeniging >St. Bonif van den N. R. K. Volksbonc der kermis, voor het eerst i voering. De zaal was tainel: drie kluchten, die werden o menigmaal de lachspieren werken. Hoewel sommige hi voordracht ohb uitstekend v betere instudeering der rolh ter succes waarborgen. Bij e: de uitspraak plat. De voort heeren Miermans en Groe by val. Door den heer J. Pa een drietal bas-solo's gege begeleiding van den heer Avondlied van Claepius, Pai C. Franc en Terugkomst v; aan het publiek een werkelij verschaften. »St. Bonifacius* uitvoering, aan hen, die bij wilden uitgaan, een werke avond bezorgd. Gemengd N Ongelukken. Te Katv Dinsdagavond door een wa; netten, een elfjarig meisje kind was terstond dood. Zekere vrouw T., te Putl die met petroleum de kachel heeft zich, doordat de vlam dermate gebrand, dat zij on aan de gevolgen is bezwekt In het ziekenhuis te Rc leden B. Maandag, wien de stoomtram Hellevoetslu werden afgereden. Veroorzaken van dood doi Scheemda (Oldambt) trad een jonge landbouwer in tracteerde, zooals de treui deze streken meebrengt, zijr zoodanig op Bterken drankf arbeider Meerman, het met bekoopen. Een Btreng gerec indertijd ingesteld, heeft I het instellen van een straf den betrokken landbouwer. Lift naar beneden geste morgen zou de lift uit het Amsterdam, dat thans gei het gebouw worden verwyd hoog staande en 2000 a 30 lift wilde niet naar beneó oenige mannen beschikba

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2