Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Lang van stof. Naar uit Washington gemeld wordt, begon senator La Follette Vrijdagmorgen om half elf zijne rede tegen bet ontwerp bankwet. Rij sprak met slechts korte onderbrekingen den voormiddag, den namiddag en den geheelen avond en om twee uur 's morgens deelde bij mede, dat hij van plan was, tot acht uur 's morgens door te praten. Dan zouden an dere senator's, even vijandig aan bet ontwerp als hij zelf, hem aflossen. En werkelijk de spreker zette zijne rede tot 's morgens zeven uur voort en had dus 20^/j uur gesproken. Maar alles gaf niets, want de wet werd tóch aangenomen. Vreemde werkkrachten in de Ver. Staten. Een bericht uit New York meldt, dat de uittocht van Europeesche arbeiders nog steeds aanhoudt. Sinds het uitbreken van de crisis, zjjn tusschen de 475.000 en 500.000 Immigranten naar hun vaderland terugge keerd. Gedurende de eerste vier maanden van het loopende jaar hebben de daar ge vestigde stoomvaartmaatschappijen 239.000 tnsschendeks-biljetten verkocht tegen 96.731 in dezelfde maanden van het vorige jaar. De immigratie is aanmerkelijk verminderd, terwijl in het loopende jaar tot dusver slechts 124.392 tusschendeks passagiers arriveerden, was dit cijfer voor dezelfde periode van 1907 404.332. Ook in de Ver. Staten blijkt dus voor gelukzoekers het vet van de ketel te zijnl Gemeente-subsidie. In navolging van Eindhoven, heeft de gemeenteraad te Venlo besloten, aan het Centraal-Bureau der K. S. A. te Leiden een jaarljjksche subsidie van f 15 toe te kennen. Woeker. Ontleend aan de Middelb. Courant van Zaterdag Wjj ontvingen het volgende schrijven •Dat er ook in onze omgeving zich wel eens gevallen van schromelijken woeker voordoen en eventueele regeeringsmaatregelen daartegen ook voor de Zeeuwsche bevolking van nut kunnen zijn, moge het volgende bewijzen Een eenvoudig maar degelijk man, met wien ik een tiental jaren zaken doe en die in die jaren zich ten allen tijde als een solide betaler aan mij en ook aan anderen heeft doen kennen, geraakte eenige maanden geleden, op een gegeven oogenblik in de driDgende noodzakelijkheid een bedrag ad f30 te moeten leenen. Hiertoe wendde hij zich tot een zaak waarnemer in een onzer Zeewsche gemeenten, die dikwijls annonceert dat ten zijnen kan tore voor solide personen op gemakkelijke voorwaarden geld ter leen verstrekt wordt zonder borg. Nu, dat onze vriend solide was, wist de zaakwaarnemer, die hem eveneens jaren kende, ook wel, en daar die vriend boven dien eigenaar is van een slechts zeer licht belast, aardig woon- en winkelhuisje, was de leening al spoedig gesloten en moest onze geldleener daarvoor de volgende schuld bekentenis teekenen Ondergeteekende N. N,, werkman en winkelier, wonende teX, straat No dat en dat, verklaart wel en deugdelijk geleend te hebben van Z., zaakwaarnemer te A., eene som van dertig gulden voor den tijd van één maand tegen eene interest ad 2,/j °/o Per maand, dus uiterlijk tot en met dien en dien datum, op de volgende voorwaarden en conditiën Mocht de geleende som van dertig gulden op den gestelden datum niet zijn afbetaald, zoo geef ik, ondergeteekende, aan den echuldeischer het recht iets bjj mij weg te balen of te doen weg halen naar de keuze des schuldeischers om daaruit hoofdsom, renten en >kosten< te verhalen. Ook geef ik ondergeteekende den schuld- eischer het recht mij volgens de wet en het recht tot terugbetaling te noodzaken, terwjjl kosten en renten voor mjjne reke ning zijn. A... April 19... Het origineele gezegelde stuk is in mijn bezit. Tegen een betaling dus van 21/, Per maand 30 °/o per jaar, kreeg onze vriend de f30. Hierbjj echter bleef het niet. Zooals men zien zal heb ik in de copie der schuldbekentenis het woord kosten aan gehaald, want deze kosten waren lang niet malsch en bedroegen voor dit leeninkje, met inbegrip van een zegel van 22 Yj cent, de somma van f 1.75, wat met de alleszii s billijke rente samen juist f 2.50 maakte, welk bedrag natuurlijk op voorhand van de te leenen som werd afgetrokken, zoodat onze geldleener tegen overgave der schuld bekentenis van f 30 juist 27 50 ontving en zorgen moest precies een maand na dato f 30 terug te betalen. Aldns aan kosten en renten juist een interest van 100 °/o 's iaara- Nog al schikkelijk, dunkt mij. Deze zaakwaarnemer gaat ook niet over ijs van één nacht. Zij, die geen vaste goederen op hun naam hebben staan, behoeven voor zoo'n leening, zonder borg, en dan nog wel een soliden en zeer gegoeden, niet aan te kloppen. 't Zoude ook zonde en jammer zijn, in dien dergelijke doodgoede helpers in den nood eens tegen de lamp liepen.< Dit staaltje van woeker is zeker wel de aandacht waard, al zou het met vele te «vermeerderen zjjn. Meer dan waarschijnlijk hebben wij hier te doen met een geval van bijzonderen aard, dat ook weer niet op zich zelf staat. Iemand die een solied onderpand of een solieden borg kan aanbieden, behoeft toch waarlijk niet in handen van een woekeraar te vallen. Hij kan wel bij dezen of genen soliden persoon geld krijgen voor een ze keren tijd en dat in elk geval stellig bij de eene of andere instelling die daarvoor is aangewezen. Wij kunnen dan ook niet anders dan vermoeden dat valsche schaamte of eene andere reden den leener weerhoudt den beteren weg te kiezen, waarop hij zeker niet de moeilijkheden zal ondervinden, waaraan hij nu blootstaat. Dat men hem en anderen, die in het zelfde geval als hij verkeeren, daarop eens uitdrukkelijk wijze en aanrade de valsche schaamte af te leggen, waardoor zij het slachtoffer worden van gewetenlooze personen. Het is de beste raad dien men geven kan. En ook vooral ter waarschuwing en tot voorlichting gaven wij het bovenstaande een plaats in ons blad. Kath. Soc. Actie. Gedurende de maand Mei werden door het Centraal-Bureau der K. S. A. in het ge heel 28709 vlugschriften en vliegende blaadjes verzonden. Schaepman-Monument. De onthulling van het Schaepman-Monu ment voor het Groot Seminarie Rijsenburg zal in de eerste helft van Juli plaats hebben. Een datum is echter nog niet bepaald. Een nieuwe Socialistische partij In De Klok, socialistisch weekblad voor de districten Schoterland en Weststellingwerf van 12 Juni, onder redactie van het Kamer lid G. v. d. Zwaag en W. Havers, leest men het volgende Van verschillende kanten vroeg men ons om inlichtingen over het eventueel stichten van een nieuwe socialistische partij, waarover wjj met een enkel woord bij een vroegere gelegenheid spraken. Wij wenschen voor het oogenblik slechts te melden dat binnen niet te lang tijdsverloop een beroep zal worden gericht aan allen, die reeds van hunne instemming bljjk gaven en thans aan ieder die bereid is op nader aan te geven grondslagen, aan de stichting eener nieuwe socialistische organisatie mede te werken. Voorloopige bewijzen van instemming of toe zeggingen worden gaarne ingewacht bij G. v. d. Zwaag te Gorredijk en W. Havers, Koning straat 535 Den Haag. Provinciale Huisvlljt-Tentoonbtelling. Het laat zich aanzien, dat de nieuw ge bouwde school voor L. O. aan den Hoogen- dijk te Zaandam gedurende de Tentoonstel- lingsdagen (van 18 tot 26 Juli a.s.) geheel zal zijn gevuld. Het aantal, zoowel als de aard van de voorwerpen, welke zullen worden geëxposeerd, overtreffen alles wat tot heden op Huisvlijt-Tentoonstellingen in ons land te zien is geweest. Den 17n Juli heeft de be oordeeling plaats voor elke rubriek een afzonderlijke jury. Voor het eerst zal op deze Tentoonstelling alles volgens punten- stelsel worden gekeurd. De factoren, die daarvoor in aanmerking komen zijn: le. uiter lijk aanzien 2e. geduld en tijd 3e. kunst waarde 4e. practisch nut5e. afwerking. De naamlijst van de heeren jury-leden zal spoedig worden bekend gemaakt. De jury voor de Vrouwelijke Handwerken be staat uit de dames mevr. v. d. Stadt—Louman van Zaandam, mevr. A. A. Provily—Paarden- koper van Krommenie en mej. G. Rijken- berg van Purmerend. 275-jarig bestaan der Schermeer. Dit jaar heeft de drooggemaakte Scher meer tweehonderd-vijf-en zeventig jaar bestaan. Nadat den 19 September 1631 een contract was gemaakt tusschen de regeering van de stad Alkmaar en Dijkgraaf en Heemraden van de Uitwaterende Sluizen, Kennemerland en Westfriesland, behelzende de verplichtingen die de aanvragers tot droogmaking van de Schermeer op zich namen, werd den 26 Sep tember 1631 octrooi verleend door de Staten van Holland en Westfriesland, om de Scher- Meer droog te maken. Reeds den 25 October 1635, dus vier jaren later, werden de kavels bij loting aan de belanghebbenden toegewezen. Nu dus in dit jaar het 275 jarige beBtaan van de drooggemaakte Schermeer wordt her dacht, meende de afdeeling Schermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw deze herdenking niet stilzwijgend voorbij te moeten laten gaan. Besloten is aan het be stuur van het Waterschap de Schermeer subsidie aan te vragen met het doel door het houden eener tentoonstelling en andere feestelijkheden de herinnering aan de droog legging levendig te houden. Bewaarscholen. In het Nut is er sterk op aangedrongen om toch overal, waar het eenigszins doen.ijk bleek, fröbelscholen te stichten en er de kinderen heen te lokken. En wat was nu voor dien aandrang het hoofdargument 7 Dit, dat de gewone Bewaarscholen zoo veelal het middel bleken te zijn, om de kin deren straks de bijzondere boven de open bare school te doen verkiezen. De schoolstrijd moet dus thans ook op de Bewaarscholen worden overgebracht. Zoo vroeg 't maar even kan, moet men zich van het kleine wicht pogen meester te maken, om zich te verzekeren, dat 't niet zal afdolen naar die booze Vrije school. Reeds als het kind nog piepjong is, moet men contact met de ouders zoeken. Op de fröbelschool moet het zin en smaak krijgen in wat de Openbare school straks geven zal, En is het dan 6 a 7 jaar, dan moet het door de Openbare school worden opgeëischt. Nu is bet een feit» dat een klein kind zekeren trek naar het Heilige verraadt. Liefde voor het Heilige, liefde voor Jezus kan reeds vroeg in het jeugdig hart ontkiemen. Mis schien wel, dat daarom de Bewaarscholen, waar ook van Jezus verteld wordt, meer trekken. En wat stelt nu 't 'Nut tegen dit Hei lige over Dp fröbel-methode I Op zichzelf uitnemend, en onderhoudend, omdat 't de kinderen nuttig spelen leert, maar hoe armelijk toch komt ook hier weer het modernisme uit. Een knutselspeiletje in ruil voor wat het kinderljjk gemoed met heilige aandoeningen vervullen kan. Temeer begrijpen we nu, waarom de Raad van Amsterdam voor kort subsidie aan de Bewaarscholen van particulieren weigerde. Voor ons een spoorslag om ons nog meer dan dusver op den bloei van het Christelijk Bewaarschoolwezen toe te leggen, zegt De Standaard. q Met de Zondagsschool, is de Bewaarschool een der uitstekendste middelen om het hart van de volksjeugd niet door de koude van het materialisme te doen bevriezen. Bij dit artikeltje teekent De Tijd van gisteravond het volgende aan Het geheel eens zijnde met hetgeen De Standaard zegt over het belang van het be waarschoolwezen voor een christelijke op voeding der jeugd in het algemeen meenen wij er toch de aandacht op te moeten vesti gen, dat het blad zich in één opzicht ver gist en in een ander, naar het ons voorkomt, niet juist redeneert. Immers de Gemeenteraad van Amsterdam heeft de subsidie aan bewaarscholen van particulieren niet geweigerd, maar deze toe gestaan, Natuurlijk zijn er eenige voorwaar den, waaraan deze scholen moeten voldoen, maar er is een overgangstermijn van 10 jaar, binnen welke de schoolbesturen, in overleg- met B. en W., de zaken kunnen regelen. Op het oogenblik schjjnt dit overleg nog niet van een leien dakje te gaan, hetgeen allicht kan veroorzaakt zijn door de lang durige ontstentenis van een wethouder op het bureau van onderwijs. Maar behalve in deze schijnt ons ook de redeneering van den Standaard niet duidelijk, waar hjj een tegenstelling meent te vinden in een methode om kinderen bezig te houden, hier met de Fröbel methode, daar met >het heilige®Op tal van scholen, ook katholieke, wordt deze methode gevolgd en worden ook op andere wijze met spel en zang het oog en oor geoefend van de kleine kleuters. Welk kwaad of gevaar daarin steekt, ver mogen wij niet te begrijpen. In elk geval heeft niet het Nut, maar hebben, als wij het zoo eens noemen mogen, de katholieke religieuzen de Bewaarschool uitgevondenen wat zjj daar al voor spelletjes en knutsel werkjes hebben toegepast wij hadden er ons nooit over te beklagen ook de Fróbel- methode kunnen ze wel aanwenden, zonder dat de kleinen kans hebben in een koud materialisme te zullen bevriezen. Men moet de dingen niet overdrijven I De Koningin spreekt Maleisch. De sultan van Asahan, die thans in den Haag verblijft, zal zijne opwachting gaan maken aan zijne vorstin en H. M. zal zon der tolk een gesprek met hem kunnen voe- reD, wijl Zij het ia eene weinig bekende bijzonderheid nevens zooveel, wat een Vrouwe van Haar rang zich eigen had te maken, ook MaleiBch heeft geleerd. Dit wordt in de Arnh. Ct. medegedeeld. ALKMAAR, 17 Juni 1908. .Naar wij vernemen, kan Z. D. H. de bisschop van Haarlem zich niet vereenigen met het voornemen der Katholieke drank- bestrijdersvereenigingen alhier om zich aan te sluiten bij het op te richten plaatselijke Drankweer comité. Dr. J. G. Rutgers, leeraar in de wis kunde aan het gymnasium alhier, is benoemd tot privaat-docent in enkele gedeelten der zuivere wiskunde aan de universiteit te Amsterdam. Bij koD. besluit is aan den heer mr. M, Bitchner alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van voor zitter van den raad van beroep voor de vermogensbelasting te Haarlem, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is als zoodanig benoemd de heer mr. D. van Houweninge, president van de arrond.-rechtbank te Alkmaar, wonende alhier. De Provinciale Staten van Noord-Holland stellen voor, in 1908 een leening aan te gaan van f415.000, om daaruit te betalen het eerste gedeelte van het voorschot voor den aanleg van spoor-(tram)wegen in de Haar lemmermeer en haar omgeving en eveneens het eerste deel in de kosten van aanleg van een spoor (tram)weg Alkmaar—Zijpe—Schagen. Van wege de Alkmaarsche Buitensocië teit zullen dezen zomer worden gegeven de volgende buitengewone concerten Donderdag 18 Juni Haarlemsch Muziek korps, directeur de heer Oh. P. W. Kriens. Dinsdag 7 Juli idem idem. Woensdag 12 Augustus Staf muziekkorps der Nederlandsche Weerbaarheids-Vereeni- ging, 1ste kapelmeester Frans v. Diepenbeek. Door de directie der H. IJ. S. M. te Amsterdam, is aanbesteedHet wyzigen en vergrooten van het stationsgebouw alhier. Laagste inschrijving van F. Wijten, te Spier dijk, voor f 21.130. Begrooting f 23.900. In de week van 9 tot 13 Juni zijn in het Badhuis van het >Witte Kruis» genomen 57 kuipbaden, 81 regenbaden le klas, 188 regenbaden 2e klas, tezamen 326 baden. De heer J. Lindeboom, candidaat alhier, ontving de toezegging van beroep naar Oudorp, (vacature ds. J. O. Pool). De voorloopige uitslag van den korps wedstrijd by het kegelconcours in de Unie luidde Maandagavond aldusScheepvaart Rotterdam 217 p.G. G. P. I Amsterdam 208 p.G. G. P. II Amsterdam 214 p, Klein Hamburg Rotterdam 194 p.Unknown Rotterdam 184 p. Excelsior Amsterdam 200 p.De groote Vauxhall, Haarlem 218 p. Zou er kans zijn, Alkmaar 179 p.Onder ons, Den Haag 209 p.Beverwyksche Kegel club 149 p.Alcmaria Victrix I 189 p. Alcmaria Victrix II 168 p.Onze club, Alkmaar 225 p.Alles of niks, Enschede 183 p.Op de Lat, Purmerend 158 p. O. Z, O. D,, Alkmaar 155 p.Alles om, Alkmaar 133 p.Hengeloosche jongens I 168 p.Hengeloosche jongens II 185 p. Koekoek I Alkmaar 230 p.Koekoek II, Alkmaar 180 p. De stand van den kampioenwedstrijd was de volgende1. Essen, Alkmaar 53 p. 2. Bettonville, Alkmaar 52 p.3. J. Kapper, Amsterdam 52 p. Heiloo. Op de eerste groenteveiling in dit seizoen op Vrijdagavond waren aange voerd ongeveer 200 mandjes aardbeien, die voor 11 a 14 cent van de hand gingen en 20 poyd peulen, verkocht a 10 cent per pond. Afslag Maandagavond. Aangevoerd 500 mandjes aardbeien prijs 7%—9 cent per mandje. Peulen 7 cent, doperwten 6 cent per pond. Oudorp. Vergadering van de Chr. Boe renleenbank op Zondag 14 Juni in de R. K. School. Aanwezig 42 leden. De directeur opent de vergadering met den christelijken groet, waarna voorlezing der notulen. Ver volgens werd overgegaan tot verkiezing van een afgevaardigde voor de alg. vergadering der Ohr. Centr. Boerenleenbank te Alkmaar hiervoor werd gekozen de heer Jan Buren met 33 stemmen. Daarna verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht, waarvoor de heer N. Jol, in de j.l. vergadering was gekozen, maar thans om zakelijke redenen bedankte. Hiervoor werd met 27 stemmen gekozen de heer K. Baltus, die zijne benoe ming aanvaardde. Vervolgens sluiting. Oude Niedorp. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Maandag 15 Juni 1908, voormiddags 10 uur. Aanwezig de Edel- achtb. heer A. Wonder (voorz.) en alle leden. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom en gaat over tot lezing der notulen van voorgaande vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. De voorz. geeft kennis, dat het cohier der Hondenbe lasting over 1907 door Gedeputeerden goed gekeurd is teruggezonden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een schrijven van den heer J. Jbz. Dekker, vroeger alhier woonachtig, inhoudende verzoek, om zijn hoofdelyken omslag, wegens vertrek naar Apeldoorn, Mei j.l., met J/3 af te schrijven, aangezien hij slechts 4 maanden van het dienstjaar in deze gemeente woonachtig was geweest, werd toegestaan. Ingekomen een schrijven van de Gezond heidcommissie te Hoorn, betreffende de be grooting over 1909 met een ontvangst en uitgaaf van f 2849.26, waarvan het deel, het welk deze gemeente daarvoor zal moeten afdrageD, beloopt de som van f 71,376. Hierna volgt breedvoerig verslag door B. en W. over den toestand der gemeente in 1908, waaronder af- en overschrijving van verschillende posten, ten bedrage van f469.185, welke zullen bestreden worden uit den post van onvoorziene uitgaven. Nog worden eenige posten voorgelezen van onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 280.44, waarop de voorz. vraagt of een der heeren dit verder wenscht in te zien, aange zien dit verslag ter voorlezing te uitgebreid is. Daar niemand deze inzage verlangt, zal dit verslag later ter inzage worden gelegd en aan Gedeputeerden gezonden. Nog deelt de voorz. mede, dat bij de exer citie der brandspuiten te Oude Niedorp en Zijdewind is gebleken, dat deze zich beiden in vrjj goeden staat bevonden, doch dat van die te Oude Niedorp een slang defect was, welke noodzakelijk door een nieuwe moest worden vervangen, wat algemeen werd goed gevonden. Niets meer te verhandelen zijnde, gaat de voorz. over tot de rondvraag, waarbij de heer J. Stam opmerkt, dat hij al eerder had wil len spreken over de vrouwelijke verloskun dige, die hier ter plaatse als zoodanig werk- is, doch spreker weet niet, of dit in de openbare vergadering thuis behoort. De voorz. geeft hierop te kennen, het zeker met de bedoeling van den heer Stam wel eens te zijn en bijgevolg dezen wel te be grijpen, maar ziet dit liever in geheime zit ting behandeld, waarna de voorz. de verga dering sluit en de Raad in Comité overgaat tot het vaststellen van het Cohier van den Hoofdelijken Omslag. Ursem. Onze gemeente is op weg om een eigen geneesheer te krijgen. De gemeen teraad heeft den eersten stap op dien weg gezet door het besluit te nemen een dok terswoning te doen bouwen. Het maken van een ontwerp werd aan den heer Joh. Hille opgedragen. Assendelft. Onze muziekcorpsen hadden Zondag hun >beau jour». Beide gezelschappen namen deel aan den wedstrijd, uitgeschreven door den bond van Noord-Holl. Harmonie- en Fanfarecorpsen, gehouden te Hoorn en beide kwamen gelauwerd uit den strjjd. Het Fanfarecorps >Harmonie» van de Kerkbuurt en het Zuid-Einde, directeur de heer Jongejans, verwierf een 3en prijs in de hoogste afdeeling en aan «Crescendo», van het Noord-Einde onzer gemeente, directeur de heer Schaar uit Krommenie, viel een 2e prijs in de 2e afd. ten deel. Hulde aan de executanten, doch vooral aan de directeuren Een woord van bijzonderen lof voor den heer Schaar, die ons Crescendo in zoo'n betrekkelijk korten tijd gemaakt heeft, tot wat het nu is. Crescendo doet haar naam eer aanzy gaat steeds Crescendozoodat het verschil in prestatie tusschen het Zuider en Noordercorps, dank zy de leiding van den kranigen directeur steeds geringer wordt. Was het voor eenige jaren terug een kwelling, ja zelfs een gevaar voor de oorvliezen >de blezers» te moeten hooren, het wordt nu langzamerhand een genot om de uitvoering van eenige goed voorbereide nummers te mogen aanhooren. Dat het beide vereeni- gingen goed gaaan beide onze gelukwenBchen met de behaalde overwinningen. Ons Kruisverbond houdt «keep» •Ende despereert niet» brengt het steeds in volle toepassing. Ondanks het weinig tastbare succes op zijn edel streven, heeft het, nu de hooitijd aanbreekt, weer den strjjd aan gebonden tegen het drankge- en misbruik by het hooien. Verleden jaar zond het circulaires aan de werkgevers succes bjjna nihilnu dit jaar krijgen de arbeiders per circulaire een hartelijken en welgemeenden raad om in plaats van »de vele borrels», wat meer loon te vragen. De werkgevers zijn in dat opzicht goedwils, hetgeen gebleken is op de laatste algemeene vergadering der Boerenleenbank. Dus, arbeiders, bedingt geld, in plaats van de borrelsge bereikt daardoor een tweeledig voordeel, nl.èn voor u zeiven fen voor uw huisgezin. Dat het edel pogen van ons Kruisverbond succes hebbe Krommenie. Op den laatsten kermis- Zondag, had bij de luchtschommel van Van Dam een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl de schuitjes in volle vaart waren, werd de 17jarige sigaren maker A. Smit door eigen onvoorzichtigheid eruit geslingerd. Hoewel het ongeluk zich eerst ernstig liet aanzien, doordien hij per wagen vervoerd moest worden, kon de dokter geen enkelen breuk constateeren en heeft hjj naar het schijnt geen ernstig letsel bekomen. Wormerveer. Vrijdag 12 Juni hield de raad dezer gemeente een buitengewone ver gadering, waarop in den beginne slechts 8 leden tegenwoordig waren. Wjjl Ged. Staten bezwaren hadden gemaakt tegen de bestaande regeling der tarieven, geheven voor het pas- seeren der Zaanbrug, moest deze regeling gewijzigd worden. Vooraf kwam aan de orde de benoeming van een lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Dit college had een aanbeveling inge zonden, waarop voorkwamen de namen der heeren W. S. Grootes en H. W. Avis. De heer Busch maakte naar aanleiding van deze aanbeveling de opmerking, dat deze weder eenzijdig wak opgemaakt, omdat die geen enkelen naam bevatte van een vertegen woordiger der arbeidende klasse. De voorz. was het met deze opmerking eens en hjj hoopte, dat er ook buiten de raadzaal reke ning mede gehouden zou worden. Dit laatste was een duidelijke wenk aan het adres van de Plaatselijke Schoolcommissie. Evenwel achtte hjj het niet gewenscht om een be noeming te doen buiten de aanbeveling door de Schoolcommissie opgemaakt. Met 6 stem men werd dan ook de heer W. S. Grootes tot lid der Commissie benoemd, terwijl 2 stemmen op andere personen werden uitge bracht. Mej. J, Tromp kreeg met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag als onderwijzeres aan school D. Daarop ging de raad in geheime zitting om de regeling der tarieven voor de Zaanbrug te bespreken. Bij de heropening der zitting, toen inmiddels de heer Blok ter vergadering was gekomen, stelde de heer Busch voor, het tarief voor handkarren te verlagen van 5 op 3 cent. Hoewel deze wijziging door den wethouder Noordanus bestreden werd, vereenigde zich de meerderheid van den raad met het voorstel van den heer Busch, dat met 6 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Ook het voorstel van genoemd raadslid om week abonnementen in te stellen voor 10 cent werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Zijn derde voorstel om den prijs van het jaarabonnement te verlagen van f 3.50 op f 2.50 werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Bij de rondvraag klaagde de heer Korteweg over de late verschijning van het officieels raadsverslag. De voorzitter beloofde in deze te doen wat mogeljjk was om een spoediger verschijnen te bevorderen. De heer Busch verzocht B. en W. de worsteltenten van de a.s. kermis te weren, omdat die velen ergernis geven. De voorzitter beloofde dat het Dage- lijksch Bestuur dit verzoek in ernstige over weging zou nemen. De heer Binnendijk informeerde naar de tramplannen. Hieromtrent deelde de voorzitter mede, dat men nu in onderhandeling iB met een Duitsch consor tium, nadat de onderhandelingen met de vroegere Amerikaansche Comp. afgebroken waren. Daarop werd de vergadering gesloten. Zaandam. In afwachting van den tjjd, dat tot bevordering van den bloei onzer weekmarkt door de Marktvereenigingen krach tiger pogingen kunnen worden aangewend, waarvoor plannen in onderzoek zjjn, beeft het bestuur besloten tot 1 October a.s. pre- miën uit te loven ter vergoeding, voor ge maakte kosten voor hen, die verplicht zjjn hun aangevoerde vee of kaas weer naar huis terug te voeren. Voor een koe wordt f 1, voor een varken f 0.50, voor een schaap f 0.25 en voor een stapel kaas f 0.01 per stapel vergoed. Bij de giBteren gehouden herstemmin gen voor den gemeenteraad alhier zijn ge kozen in district II de heer J. Brinkman Hz. (lib.) met 548 stemmen tegen 383 op den heer M. E. van der Veen (anti-rov.). I"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2