V glop. ap. glop. R. Kath. Nieuws- en. ük.elves?ieiitie?jla,cl voor Noord-Holland. lee. No. 50. Zaterdag1 20 Juni 1908. 2<Ie Jaargang. MELK ►AM, NES. FEUILLETON i RPET- f 1.50. Buitenland. i flinke en olland." Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht. Uit stormachtige Dagen. LÏ- ORT ONS BLAD. 1 611. rTEMA, in do 99 ooi. de Steeweg. Attnuuut. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËNt Van 15 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ONS BLAD abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. Dit Congres, van 15 tot 20 Juni te Amsterdam gehouden, werd Maandag morgen om half tien geopend. 3-elukkig heerschte er niet de opgewondenheid, welke zich tegenwoordig van deEngel- sche ijveraarsters voor het vrouwen stemrecht meester maakt; maar dat ook hier de toon niet geheel vrij was van opgeschroefd zijn, meenen we reeds te kunnen opmaken uit het luid toe gejuichte Welkomstlied Bij het volk, dat vrijheid bemint als het leven, Welkom, o vrouwen al te gaêr I GD, die vruchten vraagt van uw ijvren en [streven, Pleit voor wat goed ie, rein en waar I Vrouwenwoord Moet gehoord, Dringe krachtig door van land tot land, Tot aan 't verste strand. Maakt TT op, o zustren, om kloek en beraden 't Werk te volbrengen, dat U wacht Baan' uw woord den weg voor uw doel en [uw daden, 't Woord is der zwakken stuts en kracht I Spreek met klem, Vrouwenstem. Bat gy al wat slenr en waan verblindt Voor uw wenschen wint. „'t Werk te volbrengen, datü wacht", zijn werkelijk geen slecht gekozen woorden; jammer maar, dat ze hier niet bedoeld zijn in den goeden zin der algemeene vrouwenplichten. Had men dakrover een Congres gehouden, dan zou er zeker voor velen practisch nut in hebben gelegen, doch nu... Ja nu hopen wij, zeide de Nederlandsche presidente Dr. Aletta Jacobs, „dat wij spoedig ons doel mogen bereiken en wij voortaan onzen tijd, onze kracht en onze be kwaamheid kunnen wijden aan de emancipatie van alle vrouwen der we reld". O zóó dus, om voor het huis houden, om voor man en kinderen te zorgen geen tijd, geen toewijding meer, doch werken, om ook anderen te eman- cipeeren en af te wenden van hun plichtenom naar de stembus te gaan, maar... maar ook om een zetel te ver- Roman alt het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor »OES BLAD'. 4) >Wat hebt gij me verschrokken l« zeide ze zacht verwijtend. 'Meent gij dan, dat ik zacht en fijn zal optreden als een voornaam heertje riep Jean lachend. >0f hebt gij geheel iemand anders ver wacht Zeker, mynheer Felix weet mooi te praten en kan uitstekend huichelen, maar voor echtgenoote zyt gij hem toch te slecht, dat heeft h\j me zoo juist nog verklaard'. Marie kreeg een kleur en een smartelijke trek lijnde zich diep in het zachte gelaat van het blonde jonge meisje. >Ik heb naar zoo'n hooge eer niet ge streefd', zeide zij zacht, >en vicomte Felix heeft er mij ook nooit de gelegenheid voor gegeven'. 'Eer lachte Jean klaar op. 'Wie weet, hoe lang het duurt en de bedelares der straat ruilt niet met deze eer. Haha een eer met zijn hoofd te betalen, is een gevaarlijk ding'. 'Jeanriep Marie uit, »ik bezweer het u> wat hebt gy toch tegen onze heeren, van wie wij, zoolang het ons heugt, niets dan goed genoten hebben? De La Gharette's waren het, die ons deel lieten nemen aan het onderwijs dat vicomte Felix kreegde La Gharette's zyn het, die onzen voorspoed bevorderd hebben en gy Maar al te goed Weet ik hetgy beloont hen met ondank overen in gemeenteraad, volksvertegen woordiging e. d., want dat is toch wel het eigenlijke doel dezer beweging. Ook de presidente van den Wereld bond heeft bij de opening van het congres een toespraak gehouden, een lange, doch wel wat overdreven loffelijke. Alles stond er o zoo goed voor en in Enge land waren het heldinnen, die daar de campagne voor het vrouwenkiesrecht voerden. „Er zijn geweest", zeide zij, „dappere generaals, geoefende legers en wezenlijke veldslagentactiek en stra tegie zijn toegepaster waren uitvallen, overwinningen en krijgsgevangenen." Een mooi stuk rethorika, maar wan neer men rustig de tactiek der Engel- sche dames heeft gevolgd, bemerkt men terstond, dat men daar beeft te doen met enkele heethoofden, die op alle mogelijke en onmogelijkewijzen hun ideeën willen opdringen. Bombast en overdrijving komt echter méér in de rede dezer presidente voor en zoo we niet vreesden te lang te worden, zouden wij daarvan nog aardige staaltjes kunnen aanhalen. Bij dit alles zal men echter toch wel eens gaan denken, door welke middelen zullen deze kiesrecht-ijveraarsters haar doel bereiken, hoe zullen zij haar stem recht verzekeren Op de wijze der Engelschen Neen haar wapen is „een beroep op het rechtvaardigheidsgevoel van den man". Maar dat rechtvaardig heidsgevoel zal, dunkt ons, bij de meeste mannen wel den wensch uiten, dat de dames zich wat minder met politieke en wat meer met huishoudelijke zaken bezig hielden, en och, de meeste ernstig denkende dames zijn ook van die gedachte. Ook van den kant der politiek zijn de verwachtingen omtrent het vrouwen kiesrecht niet hoog gespannen, want toen in den loop der vergaderingen de vraag behandeld werd, of ergens in de landen der afgevaardigden eenige poli tieke partij met hart en ziel voor het vrouwenkiesrecht medewerkte, werd eenstemmig een ontkennend antwoord gegeven. Tot besluit willen we nog een versje aanhalen, dat, voor de variatie, op het congres door kleine kleuters van jongens werd gezongen «Wy, mannen van een nieuw geslacht Bat bloeit in later dagen, Wy zullen als een trouwe wacht Der vrouwen wachtwoord vragen I' Van deze gelofte kan de spes patriae later wel eens den brui geven, hoezeer ze ook door de congressisten met dave rend applaus werd ontvangen gy benydt ze, terwijl gij bedanken moest'. 'Bedanken l< voer Jean uit, 'bedanken, omdat de gril van een aristocraat ons tot speel- en schoolkameraad van zijn zoon maakte Hadden zij my gelaten, wat ik was, ik zou het onderscheid niet gevoeld hebben tusschen rijk en arm nu echter te midden in glans en heeriykheid te moeten leven en te weten, dat een ander die bezitdie gedachte heeft van myn jeugd af mijn ziel vergiftigd en ik haatte de menschen, van wie ik weldaden moest ontvangen, juist om die weldadenja ik haatte hen, wijl zij rijker, schooner en machtiger waren dan ik«. 'Wee u, Jean 1« riep Marie. Uw nijd maakt u voor mij verschrikke- lyk 1 En te moeten zwygen, vicomte Felix die met open hart ons tegentreedt, niet te dnrven waarschuwen, omdat gy myn broe der zyt o, dat is verschrikkelyk', 'Reeds anderen hebben getracht, mij by hem verdacht te maken, maar hij rekent blindelings op myn trouw', zei Jean lachend. 'Ongetwyfeld zou ik ook carrière hebben kunnen makeD, zooals men dat zegtik had kunnen studeeren en een beroemd man wor den de slotbewoners zouden mij de mid delen daartoe wel verschaft hebben. Maar dat duurt my te lang en het is ook te moei- lijk, ik heb een korteren weg gevonden en ik zou wel gek zyn als ik dien niet opging'. >Ik echter, Jean, ik, uwe zuster, smeek u in den naam onzer ouders, die hun hee ren in onwankelbaren trouw waren toege daan, laat die slechte gedachten, die u be heerschen, broeder, varen. Meer dan één gerucht drong tot in myn eenzaamheid hier doorvan bloeddorstige mannen, die nu te Farys heerschen en het- heiligste in 't stof Onstandvastige liefde. Verleden week bevatte het vrijzinnig- democratische blad Eet Nieuws een heftig artikeltje aan ons adres, waarin het zijn beklag deed, dat wij het toch maar altijd op de „neutraliteit" gemunt hebben Dat vond het blad vreeselijk onver draagzaam en, ter wille van den lieven vrede, nam Eet Nieuws nu de verdedi ging der „neutraliteit" op zich. Wij zijn op dat artikeltje niet inge gaan, wijl het van zulk een onnoozelen kijk op de zaken blijk gaf, dat ieder woord eraan verspild zou zijn. Amper een week later echter blijkt de vriendschap met de „neutraliteit" pardoes uit Dat zit 'm zóó In de „neucrale" „Oprechte Stads editie", het Haarlemsche blad, heeft een zekere Politicus de stoutigheid gehad, een lofrede op het Kamerlid Passtoors te schrijven, en die Politicus dreef de stoutigheid nog verder, door een ver gelijking te maken tusschen Passtoors en... de vrijzinnig democraten, bij welke vergelijking de laatsten er bedroevend- slecht afkwamen! Ziedaar de reden,- waarom de vriend schapsbanden tusschen het Nieuws en de „neutraliteit" verbroken zijnl Tnans blijft er geen stukje over van heel die „neutraliteit" Krachttermen nat Nieuws is daar zéér sterk in als gemeene lasteraar, wiens bovenkamer ziek is, schendblad, Meerenberg, vuilnisbak, ontvloeien der journalistieke pen van het Nieuws. 't Is vreeselijk en dat met zulk warm weer De liefde voor de „neutraliteit", welke in staat is Eet Nieuws zóó van streek te brengen, moet nu wel morsdood zijn. Terwijl ze de vorige week nog spring levend was, toen het tegen Ons Blad ging! Is ze niet leerzaam en... vermakelijk deze onstandvastige liefde? België. De ramp te Contich. De Kamer behandelde dezer dagen de inter pellatie over het spoorwegongeluk te Gontich. De minister voor de spoorwegen, Helle- treden zy zenden hun handlangers naar alle landen uit. Jean, ik heb u in geheim zinnige gesprekken met mannen uit de buurt gezien, wier namen geen goeden roep heb ben ik heb bladen en boeken by u gevon den, waarvan ik huiverde. Laat af, Jean, laat af I Begeert gy geld vicomte Felix zal het u niet weigeren ongetwijfeld zal hy gaarne Uive wenschen inwilligen om u tevre den te maken'. Jean lachte hardop. «Myn wenschen? Ik heb er Blechts twee en ik twyfel of mijnheer Felix ze vervullen zal. Ik ben echter echter niet tevreden, voor dat ik als heer en meester op het kasteel La Gharette zetel en Louise de Fuisdóme, het meisje, dat men als bruid voor den vicomte Felix beBtemd heeft, zich de echt genoote noemt van Jean Rollan'. 'Almachtige Godl« De gansche ver- twyfeling harer ziel sprak uit dezen kreet van het jeugdige meisje. Een zacht kloppen en zonder het bin nen van den broeder of de zuster af te wachten, trad vicomte Felix de La Charette over den drempel. Verschrokken ylde hij naar Marie toe. •Wat is er met u gebeurd, goed meisje?' riep hy, •Gy hebt geweend uw oogen zijn rood'. Marie trachtte haar verwarring te over winnen. >Het is niets genadige heer, in het geheel niets,' zeide zy>Jean vertelde my zoo juist een gebeurtenis ik ben een echt vreesachtig meisje,' voegde zy er aan toe. >Hy vertelde u misschien hetzelfde, wat ik u kom mededeelen,' zei Felix ernstig ik ken uwe gehechtheid aan het Fransche putte, legde uit, dat het ongeluk te wyten is aan een werkman, die naliet het sein op onveilig te zetten en niet den wisselhefboom overhaalde. De machinist van den sneltrein stelde vergeefs pogingen in het werk om te remmen. Dit spoorwegongeluk zei de minister is het grootste, dat ons land heeft getroffen, want nooit is bij ons het cyfer van 40 dooden en 324 gewonden be reikt. De minister voegde er aan toe, dat het administratieve en gerechtelijke onder zoek nog niet geëindigd is. De schadeloos stellingen aan de slachtoffers zullen betaald, de schuldigen gestraft worden. Er zijn maat regelen genomen om een herhaling te voor komen. Frankrijk. Een nieuw Hospitaal te Parijs. Een rijke dame, mevrouw de Provigny, heeft aan het burgerlijk armbestuur van Pa rijs tien millioen francs vermaakt om een hospitaal te Btichten maar onder de formeele voorwaarde, dat het ziekenhuis zou bediend worden door liefdezusters. De directeur der openbare armenzorg, de heer Mesureur, heeft daarop tot aller verwondering met stalen voorhoofd de volgende verklaring afgelegd >Ik hecht er aan te verklaren, dat er niets is, in de voorwaarden van de erflaatster, dat onbestaanbaar is met de huidige wetten, en dat in strijd zou zijn met de traditiën van het Burgeriyk Armbestuur, hetwelk de verlangens der donateurs altyd scrupuleus geëerbiedigd heeft«(? I) Een hemeltergende heiligschennis te Parijs. Een ten hemel om wraak roepende heilig schennis is gepleegd in de kapel van het huis van de Zusters van het H. Hart, op den boulevard des Invalides te Farys, uit welk huis eenige maanden geleden de Zusters door de regeering verjaagd werden. Het huis, de kapel en de mooie tuin staan op het oogenblik onder beheer van den ministerieelen liquidateur in afwachting, dat het perceel verkocht zal worden. Voorloopig is het gebouw verhuurd of gratis geleend voor 'wereldBche feesten'. In de kapel nu van dat huis is onlangs een gruwelijke heiligschennis gepleegd. De kapel, die er uitziet precies als voorheen, toen de H. Mis er nog in werd gedaan, wordt door een zeker gezelschap, waarin joden den hoofdtoon voeren, gebruikt als zaal om er zich te 'vermaken'. En welk een schandelijk vermaak I Toen de genoo- digden in het priesterkoor gegroepeerd ston den, zag men uit het sacristie (waar het buffet gehouden wordt 1) een vrouw te voor schijn komen, gehuld in lange sluiers. Zy plaatste zich voor het altaar, waar voor korten tyd nog het H. Misoffer werd opgedragen zij bleef zoo eenigen tijd staan, koningshuis en uw tranen en de veront waardiging uws broeders gelden een heilige zaak. Vergeef my, Jean, zoo ik daar straks heftig was,< ging hy voort, den trouweloozen vriend de hand reikend; >wie zou op 't oogenblik aan iets anderB kunnen denken dan aan het gevaar des vaderlands. Gy weet het niet waar? Den ouden Boileun, welke de brieven en couranten naar bet slot bracht, moet gij ontmoet hebbenhet proces des konings is begonnen en het vonnis, dat zy uit zullen spreken, is de dood.' >De doodstraf l« herhaalde Jean werk- tuigelyk als een echo, terwyl zyn zuster in snikken uitbrak. De vicomte ging naar haar toe en zei 'Gij zyt een goed kind, gy moet bidden voor uw koning en wy mannen zullen voor hem stryden. Nog heden spreek ik mijn vader; ik ga naar Farys om te vechten en, wanneer het zyn moet, te sterven voor den koning.' >Ik twyfel, of uwe ouders u zullen laten gaan,< meende Jean bedaard, >en mejuffrouw de Puisdóme, zal die haar bruidegom zich in doodsgevaar laten begeven 'Louise is de dochter van een edelman, die meer dan eenB zyn bloed in dienst van het Fransche koningshuis vergoot', ant woordde Felix. 'Gij echter, Jean, zult op La Charette blyven en over de mynen waken gy zult 'Felix La Charette 1 Felix La Cha rette l< klonk de Bcherpe stem der oude Gregoire door de geopende deur, >wilt gy my een woordje gunnen 'Kom binnen, oude, wat wilt gy 'Bemoei u met mij, als 't u belieftuwe beenen zyn jonger dan de myne en de slechte totdat zij ineens de sluiers' van zich wierp en geheel ontkleed voor het altaar stond. AldUB hernieuwde zich hier het hemeltergende tooneel van de godin der Rede, toegejuicht door een cosmopolitisch publiek (er waren daaronder vele Russen, zelfs Russische groot hertogen) zonder dat een der aanwezigen den moed bezat, te protesteeren tegen een der- gelijken gruwel op deze heilige plaats. Een Farysch anti clericaal blad, dat zelf niet bang is van gewaagde dingen, de Vit Parisienne, vindt een dergeiyke vertooning op een zoo heilige plaats toch al te walge lijk en roept zachtjes protesteerend uit >0, merkwaardige uitwerkselen der echei- dingswet Ba 1 wat een verrotting in Frankryk. Gaan wy weer de ergste dagen van het schrikbewind beleven vraagt de Univers. En is er geen wonder der goddeiyke barm hartigheid noodig, om de moderne steden te behoeden voor het lot, dat de rechtvaardig heid des hemels deed neerdalen over de bewoners van Sodoma en Gomorrha Oostenrijk. Moord op een priester. Een der afschuweiykste moorden, waaraan een oud en eerbiedwaardig priester ten offer gevallen is, werd Zondag 1.1. by klaarlichten dag te Wippach gepleegd. Op dien dag kwam gedurende de Hoogmis een jonge man in de kerk en woonde de H. Mis tot het einde toe by. De onbekende won dan inlichtingen in omtrent de ligging der pastorie en vroeg of hy daar met den deken Mathias Erjaver zon kunnen spreken. De menschen, die hy aan sprak, en bij wie zyne informaties naar de levenswyze en gewoonten van den deken geene verdenking wekten, gaven hem de ge vraagde inlichtingen. De jonge inan begaf zich dan naar de pastorie, waar hy den deken in zyn studeer vertrek alleen aantrof. Toen hy voor den priester stond, haalde hy plotseling een groo- ten steen te voorschijn en sloeg daarmede den priester op het voorhoofd. De grysaard zonk aanstonds ineen, waarna hem de moor denaar nog verscheidene malen op het hoofd, sloeg tot het arme slachtoffer zich niet meer bewoog. Hierop stak de beestachtige mis dadiger met een schaar in den hals van zyn slachtoffer, zoodat de vermoorde geheel met bloed overdekt gevonden werd. De moorde naar had zyn slachtoffer met zulk eene woede mishandeld, dat op het lijk niet minder dan vijftig wonden gevonden werden. Toen de moord door de huishoudster van den overledene ontdekt werd, was de moor denaar reeds gevlucht. Een bloedspoor duidde aan, welken weg hij genomen had. Aanstonds werd de vervolging begonnen, maar de voor sprong van den moordenaar was te groot gedachten liggen als een hooge berg op den drempel'. 'Wonderlyk oudje', zei Felix, »ik moet wel uw zin doen, wat wilt ge Hy ging naar buiten en zonderde zich met de oude af. Moeder Gregoire kon zeven tig jaren oud zyn. Haar bruin, krachtig ge vormd gelaat was met diepe rimpels door trokken, maar haar scherpe oogen flikkerden nog helder uit hunne kassen en schenen tot in het binnenste der ziel door te dringen. Ze was armoedig en phantastisch gekleed, maar niet onzindelykeen korte, grijze rok reikte haar nauweiyks tot aan de voeten om de schouders droeg zy een grooten, roo- den doek, die achter toegeknoopt was, en een zelfde doek bedekte het gryze haar, waarvan hier en daar van onder het be kleedsel een lok te voorschyn kwam. Het ondje had een gebogen gestalte en een zware kruk ondersteunde haar. 'Vicomte Felix', zeide zy, toen beiden alleen waren, »gy en uwe ouders waart steeds goed voor mygy hondt my niet, gelijk alle anderen, voor een heks en daar om kan ik verstandig met n spreken. Ik kom u bedanken, jeugdige heer, dat gy myn kleinkinderen niet naar de gevangenis bracht, waartoe u de boosaardige Jean Rollan trachtte aan te Bporen'. >Ik neem uw dank aan<, onderbrak Felix het oudje, >maar laat Jean nu buiten spel; 't is waar, hy wil noch van n noch van uw kleinkinderen iets weten, maar is hy de eenige, wien uwe geheimzinnige handelwyze tegenstaat (Wordt vervolgd). \-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1