Binnenland. Plaatselijk Nieuws. én men slaagde|er~niet in, hem in[hechtenis te neinen.piifii Silife; (^De bevolking van het plaatsje is zeer ont roerd'Jover dezen schandelijken moord op en algemeen beminden priester. Deken Er- daver was in het jaar 1836 geboren. Diefstal jis de drijfveer tot deze ontzettende misdaad geweest. De moordenaar is een jonge man van ongeveer 25 jaar die naar Laibach of naar Triëst gevlucht is. De buit, die den moordenaar in handen viel, kon niet meer dan eenige kronen bedragen hebben. Rusland. De levenswijze van den Tsaar. Over de tegenwoordige levenswijze van den Tsaar schrijft naar aanleiding der vorsten- aamenkomst te Beval, een Engelsch dagblad correspondent. Sedert het jaar 1905, toen bij het Nieuw jaarsfeest in de Peter-Paulsvesting »bij ver gissing' op het winterpaleis gevuurd werd, heeft de keizerlijke familie Petersburg ver laten en is slechts tweemaal voor eenige uren in de hoofdstad des rijks teruggekeerd nl. tot opening der eerste Doema en tot Inwijding der kerk ter gedachtenis aan Alexander II. Voor de familie van den Tsaar heeft dit onaangename voorval ten slotte nog de beste gevolgen gehad. Het klimaat van St. Petersburg is lang niet het beste en de verplichtingen van het leven ten hove zijn zwaar en drukkend. Peterhof en Tsarskoje Selo daarentegen zijn gezonde plaatsen, en tegelijk veroorlooft hunne eenzame en afge legen ligging ook een losser maken der starre etiquette, wier voorschriften in de hoofdstad streng moeten worden opgevolgd. De Tsaar en Tsarina zijn geen vrienden dezer cere moniën en gaarne verruilen zij het stadsleven vol praal voor het eenvoudige familieleven op hunne landgoederen. Beiden hebben zij hunne aardige en gezonde kinderen hartelijk lief en brengen zooveel als zij maar kunnen, den tyd in hunne nabijheid door. De leden der hofhouding zyn er al lang aan gewend dén beheerscher aller Bussen in vroolijk spel te midden eener kinderschaar aan te treffen. De Tsaar staat steeds vroeg op en na het bad en een licht ontbijt, gaat hij bijna altyd een ritje doen. Tegen tien uur keert hij terug en begeeft zich aan den arbeid. Tot één uur, den tijd voor het tweede ontbijt, blyft hij in zijn arbeids-kabinetdan zijn het berich ten, dan ministers, dan buitenlandsche diplo maten, die moeten worden ontvangen, waarmee moet worden geconfereerd of die in dringende aangelegenheden moeten worden gehoord. Na het ontbyt trekt de Tsaar zich gewoonlijk weder in zijn arbeidsvertrek terugsomwijlen wordt in den middag nog het een of ander garde-regiment geïnspecteerd. Maar met het diner legt Nicolaas II om zoo te zeggen zjjn kroon neer en wordt huisvader. Het diner wordt evenals het ontbijt in de vertrekken der keizerlijke familie opgediend. Gasten zijn zeldzaam en slechts nu en dan wordt een der keizerlijke adjudanten ter tafel genoodigd. Sedert den aanslag der nihilisten op Alexan der H, die gelukkig verijdeld werd en waarbij het plan gemaakt was, onder de eetzaal in het winterpaleis een mijn te doen ontploffen, is het gebruik aan het Bussische hof, de maaltijden der keizerlijke familie steeds in andere vertrekken op te dienen. Generaal M., die onlangs op het ontbyt genoodigd werd, was zeer verbaasd, toen hij de tafel in het boudoir der Tsarine aangericht vond. >De volgende maal, zoo vertelde de kleine groot vorstin Tatjada nogal bij de hand, zullen wy waarschijnlijk in de badkamer ontbjjten.< Na het diner wenschen de kinderen goeden nacht en de Tsaar wijdt zich gewoonlijk aan het biljardspel, waarvan hij een groot lief hebber is. Nog grooter is zijn hartstocht voor de muziek, en hij zelf staat bekend als een zeer geoefend en begaafd pianist, die zich dikwijls in intiemen kring hooren laat, soms alleen, soms ter begeleiding van zijne zuster, die viool speelt. Ook de Tsarina is zeer muzikaal en heeft eene bijzondere voor liefde voor moderne Italiaansche muziek. De Tsaar is ook een verwoed tennisspeler en een hartstochtelijk roeier. Ook de automobiel- sport interesseert hem zeer en bijna dage lijks onderneemt hij met zijn adjudant, vorst Oloff, een tochtje. Gedurende de jaarlyksche reis in de Fin- sche wateren doet de Tsaar zich ook als jager kennen en dikwijls gaat hij aan land, om een dag lang, met het geweer in de armen, door bosch en veld te dwalen. Bij deze kruistochten wordt de Tsaar steeds door de Tsarine en de kinderen vergezeld. De kinderen genieten eene zeer gezonde op- voeding, waarin lichaams-oefeningen en ver blijf in de frissche lucht de hoofdrol spelen. Terwijl de kinderen onder elkander Bussisch spreken, bedienen zjj zich in het verkeer met hunne ouders steeds van de Engelsche taal. De kleine kroonprins Alexis, die niet tegenstaande zijn jeugdigen leeftijd reeds zeer kranig op zijn eigen kleine ponny zit, is een gezonde en krachtige knaap van vier jaren. Zijne kinderlijke handelingen en snakerijenzijn voor de oudere zusjes steeds een bon van vrooljjkheid en vermaak. Borgesius. Volgens de Tel. zal mr. H. Goeman Bor gesius, de leider der Unie-liberalen in de Tweede Kamer en oud-Minister, zich spoedig geheel uit het politieke leven terugtrekken. Nu, een otium cum dignitate heeft deze staatsman zeker verdiend. Nederlandsch R. K. Vakvereenlgings- Congres. De Besturen der vakvereenigingen van de deelnemende Vakbonden en Secretariaten worden er aan herinnerd, dat het aantal toegangskaarten, welke zij voor hare leden (niet afgevaardigden) verlangen, voor 1 Juli e.k. aan het Secretariaat van het Congres- bestuur moet worden aangevraagd. Tevens moeten ook de namen der afgevaardigden worden opgegeven. Ook zij er aan herinnerd, dat amendementen op de conclusies, alsmede op het ontwerp reglement van het fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting even eens bij het Secretariaat kunnen worden ingediend tot en met 1 Juli a.s. De Amsterdamsche tijd. Naar verluidt, zal de Regeering het voor stel omtrent den wettelijken tijd in dien geest wijzigen, dat de Amsterdamsche tijd als wettelijke tijd wordt aangewezen. 't Is te hopen, dat er nu gauw een einde komt aan het gehaspel. Geen gehuwde Onderwijzeressen. De gemeenteraad van Dinxperlo heeft be sloten geen gehuwde vrouwen als onderwij zeres te benoemen. De Burgemeestersplaats te Ginneken. Op de aan H. M. de Koningin verzonden voordracht voor burgemeester der gemeente Ginneken, staan de heeren W. O. J. Passtoors, lid der Tweede Kamer, Jules Pillot, burge meester van Zevenbergen en Baron van Hövell tot Westerflier, burgemeester te Batenburg (Gelderland). Het afdoende middel. »De anti-rev. Rotterdammer', schrijvende over de ergenlyke baldadigheid van de straat jeugd in onze groote steden, tegen welk euvel tot dusver alle middelen gefaald heb ben, besluit: Veel kan ter verbetering van deze booze neigingen gedaan worden, en wordt er na tuurlijk gedaan, door de onderwijzers. Negatief door vermaan, positief door de oogen van het jonge volkje voor het schoone van bloemen en planten te ontsluiten, en hen te gewennen aan fatsoen. Maar toch is er maar één afdoend middel. En dat is: invoering van den maatregel, dat aan bandelooze kwajongens wegens door hen gepleegde baldadigheden, terstond na hun vergrijp, op het politiebureau een ferm pak slaag wordt toegediend. Geruchten uit het buitenland zeggendat dit ouderwetsche middel uitstekend helpt. Drankverkoop. Te Hengelo is een volksstemming gehou den inzake drankverkoop. Deze stemming had den volgenden uitslag Uitgebracht werden 3664 vrouwelijke en 3566 mannelijke stemmen, waarvan van on waarde respectievelijk 60 en 98 en blanco 549 en 589. 150 vrouwen en 135 mannen verklaarden zich voor een onbepaald aantal gelegenheden tot verkoop van sterken drank 289 vrouwen en 366 mannen wenschten het tegenwoordig aantal onveranderd te laten 796 vrouwen en 708 mannen achtten ver mindering van dit aantal gewenscht, terwijl 1820 vrouwen en 1620 mannen zich ver klaarden voor algeheele afschaffing. Een zelfportret. Wü zullen nu Het Volk zelf eens laten kenschetsen, zegt de Morgenpost, hoe leelijk en immorreel het is, lasterlijke onwaarheden te debiteeren, zooals het in zake de fransche Scheidingswet tegenover het opper hoofd der katholieke Kerk deed en die ondank alle tegenspraak en weerlegging, nadat het met zijn laster en leugen in een hoek was geduwd, te laten voortbestaan. Het heeft het thans aan den stok met De vrije Socialist, dus met Domela Nieuwenhuis, die over den sociaal-democratischen Raad der fransche ge meente Lens iets geschreven had, dat, volgens Het Volk, een onwaarheid was. >Is hetgeen de oude Domela hierbij over de sociaal-democratie verteld heeft, laster, wat nood, het kan gemakkelijk bij het vele andere wat hij op dat gebied heeft gepres teerd, en als het niet meer volgehouden kan worden, wel, dan doet men er voorloopig het zwijgen toe, om later met hetzelfde praatje wel er eens terug te komen. Ten opzichte van De Telegraaf, wiens parjjsche correspondent denzelfden 'dommen laster liet neerkladden in zijn kolommen, en die, na Basly's pertinente tegenspraak, er niet op terugkomt', lucht Het Volk zich in deze hartige taal 'De Telegraaf heeft van de hand van een correspondent, door socialistenhaat gék ge worden. een idioot lasterlijk bericht geplaatst. Wèl had de redactie met een lood onder scheidingsvermogen het benul gehad om zoo iets niet te plaatsen, maar het is nu een maal gebeurd. Dat echter zoo'n dagblad, na een officiëele tegenspraak als wy gaven, zoo'n bericht niet terugneemt, is een dusdanig bewijs van moral insanity, van zedelijke minderwaaadigheid, dat wij niet dachten, dat een groot dagblad in ons brave landje dit had aangedurfd.' Hoe vindt men het? Degene dus, die liegt en met bewustheid de leugen laat voortbestaan, lijdt aan 'zedelijke minderwaar digheid'. Het Volk heeft wegens eigen niet herroepen leugens daarmeê zich-zelf gevonnist: het is 'zedelijk minderwaardig'. En die min loffelijke qualiteit, waarvoor het zooveel ver achting beweert te gevoelen, anderen verwij tend, herinnert het aan den dief, die vluchtend zelf het hardst riep'Houdt den diefI 1' Rumboontjes en likeurbonbons. Een naderend gevaar is de toenemende verkoop van zoogenaamde rumboontjes en likeurbonbons. Deze, in vorm gelijkende op chocoladepralines, worden gevuld met rum, arac, cognac of ander alcoholhoudend vocht. Van den grootsten banketbakkerswinkel af tot in den snoepwinkel, worden die boontjes of bonbons tot in zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat de verkooper noch de kooper beseffen aan welke verleiding ons jonge geslacht langzamerhand wordt blootgesteld, door het gebruik van bedwelmende stoffen en dranken, wat tot treurige gevolgen moet leiden. Geen enkel kindervriend zal het in zijn gedachte krijgen om een kind op eenmaal 21/s liter bier te doen drinken. En toch bevat één ons rumboontjes of likeurbonbons een gelijke hoeveelheid alcohol als twee glaasjes jenever of 2 '/a liter bier. De wet op vergunning of levensmiddelen kan helaas den verkoop niet tegengaan, zoo dat de plicht daartoe rust op de ouders, opvoeders, onderwijzers, ja op ons geheele Nederlandsche volk. Als dit ontkiemend ge vaar thans met kracht wordt bestreden, doen wjj ons en onzen kinderen een grooten dienst. In arac, rum, cognac bevindt zich van 45 tot 65 pCt. alcohol. In bier van licht tot zwaar 3—14 pCt. Een bede om... Cozapoeder. Onlangs, zoo lezen wij in De Drankweer, kregen wij inzage van een brief, door een ongelukkige vrouw, wier man een dronkaard is, gericht aan een Eerw. heer Pastoor, wiens naam als drankbestrijder, gelijk tot zoovelen in Nederland, ook tot haar was doorgedrongen. Beter dan het diepst roerend verhaal trof ons de smartelijke noodkreet dezer vrouw uit het volk, ais wij lazen hoe groot de el lende is, die zy beleeft, en als we haar in onwetendheid hoorden smeeken om een hulpmiddel, dat niet helpen kan. Ziehier den brief, waarin wij alleen de taal- en schryffouten verbeterd hebben. X, den 9 Dec. 1907. Z.Eerw. heer Past., Neem mij niet kwalijk, dat ik aan u schrijf, ik kan nergens meer hulp vinden ten slotte roep ik uwe hulp in, het laatBte middel, dat ik kan aanwenden. Mijn man is verschrikkelijk aan den drank verslaafd, hij ia byna altyk dronken. Hy ver dient 12 gulden per week: wy konden een goed leven hebben, en ik heb soms nog geen droog brood. Dit alles wilde ik mij nog getroostenals ik maar vrede had. Maar dan het verschrikkelijke tieren en vloeken bij den drank, stooten en slagen, die ik moet verduren, ik heb een leven slechter dan een dier. Dronk hy niet, dan had ik een goed leven bij hemdoor den drank is hij altijd ondeugend. Als ik al myn ellende wou be schrijven, dan kon er ik wel een dik boek van maken. Van de kinderen komt ook niets terecht, want zy moeten nu al jenever halen en drinken. Zijn er geen centen meer, dan verkoopt hy alles, kleeren, goudwerk; alles wat van waarde is, is en wordt verkocht. Geestelijke, ouderlijke en andere goede vermaningen baten alle niets. De laatste hulp wil ik nog inroepen, dat is het Coza poeder. Daar krijgen de dronkaards een tegenzin tot drinken van. Maar ik bezit niet de centendaarom roep ik tot u, of u mij aan een pakje Cozapoeder wil helpen, als u het kunt, och dierbare heer Pastoor, weiger my die gave dan niet. Als het helpt, zou ik mij niet rijker kunnen wenschenik zou niet weten, wien ik anders hiervoor zou kunnen aanspreken, omdat ik zelf niet zoo ryk ben om een pakje te koopen. Koop toch spoedig, als u het wilt, een pakje Cozapoeder voor mij. Ik zie zoo bitter tegen de feestdagen op, altijd de hel in huis I Als ik het Cozapoeder gekregen heb, en het heeft hem geholpen en hij drinkt niet meer, dan zou ik mijn dankbaarheid niet weten te beschrijven. Ik zal dan ook aan u berichten, hoe hy zich zal houden op het Cozapoeder. Ik wil ook niet steunen op eigen kracht want buiten God kunnen wy nietsik maak dan de vaste belofte, om bij elke poeder, die ik hem zal toedienen, een Onze Vader en Weesgegroetje te bidden, ter eere 'van den heiligen Antonius voor de bekeering van mijn man. Heb ik dan uitkomBt gekre gen, dan zal ik een H. Mis laten lezen ter eere van dezen Heilige uit dankbaarheid, en aan u zou ik ook myn dankbaarheid niet weten te betoonen. Ik heb een boek met dankbetuigingen laten komen uit Engeland. Dat zal ik u hierbij insluiten, (het bekende reclameboek van het Cozapoeder Red.) dan kan u zien hoe- vele dankbetuigingen er worden bewezen over het Cozapoeder. Dierbare heer Pastoor, blijf niet gevoel loos voor mijne smeekbede, want nood leert bidden. Laat ook niet mijn man gewaar worden, dat ik een schrijven aan u gericht heb, ik moet dit alles in stilte bewerken. De ZeerEerw. heer Pastoor en de Kapelaans weten alles wel, maar ik mag altijd niet klagen; geestelijke vermaningen helpen ook niet, hij belooft alles, maar volbrengt niets. Ten slotte, heer Pastoor, weiger mij niet het laatste hulpmiddel, ik verlang naar uit komst. Mijn adres is: N. N. te X,, maar stuur het niet aan mijn eigen adres, dan ben ik bang, dat het pakje zal komen, als myn man thuis is, die mag dat niet weten. Stuur u het dan aan mijn buurvrouw. Het adres is X. X. te X. De Eerw. heer Pastoor heeft aan de on gelukkige briefschrijfster natuurlyk niets an ders kunnen antwoorden, dan dat Cozapoeder geen drinkers genezen kan en dat haar man alleen te redden is door hem tot geheelont houding te brengen. Is 't niet een verfoeilijk bedrijf, dat van zulke hulpelooze menschen, de ongelukkig- sten onder de ongelukkigen, het geld wordt afgetroggeld voor een nietswaardig kwakzal versmiddel En is 't niet hoog noodig, dat er milde bydragen komen voor ons Sanatorium tot verpleging van drankzuchtigen, die slechts door een doelmatige behandeling tot geheel onthouding en genezing te brengen zijn ALKMAAR, 20 Juni 1908. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 21 Juni 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. 'Soldatenblut', Militaire Marsch. Van Franz van Blon. 2. Ouverture van het zangspel 'Rosamunde'. Van Fr. Schubert. 3. 'Immer oder Nimmer', Concert Walzer. Van E. Waldteufel. 4. Fantaisie nach motieven der oper. «Der Vogelhandler». Van Carl Zeiler. Pauze. 5. Ouverture zur oper. 'Dichter und Bauer Van Franz, von Suppé. 6. Fantaisie de i'opéra 'Lakmé'. Van Léo Délibes. 7. >La Manola', sérénade espagnole. Van R. Eilenberg. 8. 'Irrlichter', Humoristische potpourri. Van W. Schreiner. 9. «Cortège du Prince Carnaval», Fantaisie burlesque. Van L. Montagne. Gisterenavond vergaderde het Plaatse lijk Comité der K. S. A. Medegedeeld werd, dat de afdeeling 'Alkmaar' der R. K. Handels- reizigersvereeniging zich had aangesloten, doch dat het Bestuur van de 'BrielBche Processie' zich had afgescheiden, wyl elk der leden reeds lid was. Ingekomen was een verzoek van de afdee ling Breda van den R. K. Volksbond, om haar te helpen bij 't organiseeren van een loterij door het verkoopen van loten. Deze loterij heeft ten doel de financiën dier afdee ling, welke door haar werkzaamheid van den laatsten tyd veel hebben geleden, te ver sterken. De heer Fransen als voorzitter van de afdeeling Alkmaar van den R. K. Volksbond neemt op zich, de commissie van de Alge- meene R. K. Propagandaclub, welke uitslui tend voor den Bond ijvert, te verzoeken, zich met het plaatsen van loten te belasten. Aangaande het onderwerp 'Woningbouw', wordt na ampele discussie besloten, over een paar maanden een spreker aan het Centraal-Bureau te vragen, die het Woning vraagstuk in eene te beleggen vergadering zal uiteenzetten. Staande die vergadering zal een commissie worden benoemd, welke een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van oprichting eener Katholieke Bouwver- eeniging, welke commissie zich ook verder met de leiding der zaken zal belasten. Ofschoon al enkele leden de vergadering hadden verlaten, wilde de voorzitter toch met een enkel woord de wenschelykheid uiten voor de totstandkoming eener afdeeling te dezer stede van de Vereeniging tot Be scherming van Meisjes, waarmede de verga dering instemde. De dames G. J. Mühren en A. E. O. M. Schipper namen bereidwillig op zich te onder zoeken, in' hoeverre er kans bestaat, hier een afdeeling van genoemde vereeniging te verkrijgen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Door twee-en-dertig tuinbouwers van de afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging 'Langedjjk en Om streken', zijn voor gezamenlijke rekeniDg aangekocht 642 aardappelmanden. Bij inschrij ving werd de levering opgedragen aan den heer C. Bijvoet, mandenmaker alhier, tegen f 0.42'/j per stuk. By Kon. besl, van 18 dezer is aan W. Piepers, stationschef alhier, verlof ver leend tot het aannemen van het ordeteeken van Officier d'Académie, hem door den minister van het openbaar onderwijs en der schoone kunsten der Fransche Republiek geschonken. Bij Kon. besluit van 17 dezer is de heer H- de Noo Bzn., thans tijdelijk leeraar aan de Cadettenschool, benoemd tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan die inrichting. Deze benoeming en het daaraan verbonden traktement gaan in op 16 Sep tember a.s. Aan Mej. A. W. Boeles, onderwijzeres alhier, is toegewezen een der 30 beurzen, welke de minister beschikbaar heeft gesteld om in het buitenland een vacantie cursus in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal te volgen. De volledige uitslag van de te Amster dam gehouden aanbesteding voor wyziging en vergrooting van het stationsgebouw alhier, luidt als volgtRaming f 23900. Ingeschreven werd door J. Duin Gz., Spierdijk f 28900 S. Bijlaard, Amsterdam, f 25510A. Toorn vliet, id., f 24307 R. Timman, id., f 24210 D. R. de Jong, Haarlem, f 23800C. Bos, Heemstede, f 23700Firma P. Langendijk, Beverwijk, f 23580 H. Siegers, Amsterdam, f23547; C. Hartog f23475; J. H. Smit, f 23445 A. de Vries, De Rijp, f 23249 W. A. Verbruggen, Gouda, f23200; J. Wajer, Medemblik, f 23200J. Bregman Pz., Heiio, f 23200 J. Koster, f 23125 L. de Rover Hz., f23000; P. v. d. Waal, f22950; V. Deen, Hoorn, f 22900Firma F. H. Ringers en Zn., f 22888 Gabr. A. en K. Groot, Akersloot, f 22835 C. J. Maks Jz., Amsterdam, f 22820 J. Opdam, Heilo, f 22700V. Ph. Braun en Zonen, Beverwijk, f 22690 S. Veen f 22661 P. Meyer, f 22553 J. Hnijberts, f 22480 P. Vermeer Jz., Amsterdam, f 22400 C. Bol, f 22390 J. Dorregeest f 22222 B. Huizinga, Bergen, f 22160 P. Rings, Santpoort, f 21895 P. A. de Smet, Bovenkarspel, f 21290Th. v. d. Sterr, Helder, f 21163P. Wijte, Spier, dijk, f 21130. De overigen te Alkmaar. Heerhugowaard. Donderdag geraakte hier de heer J. Haringhuizen, van Veen- huizen, met paard en kar in een sloot langs den Jan Glynisweg te water. De heer J. H. wist er tijdig genoeg uit te komen, maar zyn vrouw moest tegen wil en dank mee de diepte in. Echter kwam spoedig hulp op dagen, zoodat zij er met een nat pak en den schrik afkwam. Akersloot. Donderdag j.l., op H. Sacra mentsdag, werd hier des avonds een plechtig Lof opgedragen, waaronder de processie plaats had, zoowel bniten om het tempel gebouw als in de kerk. Van te voren werd eene schoone feestpredikatie gehoaJrn door den Z.Eerw. heer Hollenberg, prof. aan het seminarie Hageveld, waarin deze de betee- kenis der processie voor de geloovigen uit eenzette. Daarna had de processie plaats. Het Allerheiligste, gedragen onder een prach tig baldakijn, voorafgegaan door vele bruidjes geleidsters, misdienaars en de kinderen welke dit jaar hunne eerste H. Communie deden en gevolgd door de groote massa geloo vigen, twee aan twee geschaard met hunne vele lantaarns en verder waslicht, dit alles maakte op alle aanwezigen een grooten indruk. Bij het rustaltaar aangekomen, werd het Alllerheiligste eenige oogenblikken uit gesteld en werden door de Z.Eerw. geeste lijkheid met de geloovigen gezamenlyk eenige gebeden verricht, terwijl vervolgens door allen het Adoro Te en Tantum Ergo wer den gezongen. Na den zegen met het Aller heiligste ging men wederom processiegewyze het kerkgebouw binnen en werd het Te Deum Laudamus aangeheven. Ook hier volgde wederom de zegen met het Allerheiligste, terwyl ten slotte door de gansche menigte geloovigen het lied van Lof en Dank ge zongen werd, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Daar sedert jaren zulk eene schoone gebeurtenis hier niet heeft plaats gehad, gelooven wy zeker, dat de katholie ken van Akersloot hun beminden herder en pastoor dankbaar zullen zijn voor het wel slagen van dit schoone feest. Waarland. Woensdag 17 Juni vergaderde alhier de Groentenvereeniging 'Waarland en Omstreken' 's avonds 7 uur ten huize van den heer T. de Jong. Aanwezig 44 leden. Bij opening zegt de voorz. van terzij te hebben vernomen, dat met ongeduld naar deze vergadering werd gewacht, en spr. is ook van oordeel, dat deze vergadering eerder had moeten zijn, doch verontschuldigt in deze het bestuur, daar dit z. g. slofbeid is van den voorz. van 'Nieuw Leven». Hierna richt de voorz. een welkomsgroet tot de aanwezigen en verzoekt den secretaris het genotuleerde te willen lezen, wat na voor lezing werd goedgekeurd en geteekend. In gekomen een schrijven vanwege de te houden Landbouwtentoonstelling te Zeist met het verzoek om financieelen steunwordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat een dito adres door de vereeniging gericht aan de Banne, tot mede werking in het spoorplan dorp—station N. Scharwoude, eveneens voor kennisgeving werd aangenomen. Ingekomen bij den secr. een schrijven van Z. Scharwoude, houdende eene concept wijziging op het Reglement voor den onderhandschen verkoop, wat door den voorz. zeer uitgebreid wordt uiteengezet en door de leden toegejuicht en wel inzon derheid door den heer Bos. Hierna volgt een langdradige discussie, inzake het contract stelsel waarbij de heeren P. Hoedjes en J. Bakker Jr. op hunne vragen daaromtrent zooveel mogelyk worden ingelicht. Daar thans de concept wijziging op het contractstelsel zegt, dat van de 1 pOt. welke de verkooper moet afstaan, ]/4 gedeelte komt ten bate der vereenigingen, wordt aan het bestuur over gelaten, om in dezen met 'Nieuw Leven» te confereeren en zoo mogelyk te contrac teeren. In verband daarmede vraagt de heer Bakker het woordspr. vindt dit een waag stuk je, daar veel kans bestaat, dat de markt op de flesch raakt en dan zou dit percen tage zeer weinig zijn, waarna de heer Bos het oog vestigt op het percentage van den onderhandschen verkoop, welke geen uitstel heeft met het al of niet vooruitgaan der markt, waarna deze discussie wordt gesloten, met de belofte van den voorz. dat in dezen niet over één nacht ijs zal worden gegaan. Aan de orde was nu het laatste punt, Sorteering van Zilveruien, waarover een ongeveer 2 urige discussie is gevoerd, hier onder beknopt weergegeven. De heer Kuiper kan zich zeer goed vereenigen met sortee ring, doch niet met de droogtebepaling. De heer Bakker (heeft zyn gedachten in dezen op papier gesteld) is voor sorteering, maar dan in twee soorten, is voor de benoeming eener keurcommissie, zoodat een en ander de aanwezigen voorkwam, als ware dit de gekozen middenweg. De heer Bos is voor keuring, maar dan vrijblyvend, of men al of niet wenscht te sorteeren. De heer Kroon is van meening, dat het in dezen groote verbetering zou wezen, indien de zilveruiea in plaats van geveild, gemarkt werden. De heer Bos geeft zijn afkeuring te kennen omtrent den wagen van Jb. Bruin aan de veiling. De heer A. Groen vindt markten zeer bezwaarlijk, wat door W. Zut wordt tegengesproken. Na vele discussies stelt de heer Bakker voor een verplichtende keur over twee soorten, wat met zeer heftige woorden door den heer Kroon wordt bestre den. Spreker zegt, dat Mr. Brugman spek in de val heeft gelegd, waarop hij zich niet belust kan maken. Wat aangaat de grootte of maat der zilveruien is hem alles zeer goed bekend, zoodat hij er eveneens op tegen is een keurcommissie te benoemen in plaats van veilen wenscht hij markten, hetgeen een kolossale verbetering zou zijn, daar het tot dusver, volgens spreker, een rommelsooi is geweest, ja liever gezi toestand, die ten hemel des Voorzitters is een vi in drieën, onderhevig gevonden wordt, dat 1 gestemd, die er voor is tegen is, gaat staan. Nt geteld, bleek dat 22 p stonden, zoodat yolgens steenen een eind aan d maken. De heer Kroon, zeer niet één persoon méér in geen geval te vinde wordt dit ook door 't r< ven spreker kan' niet voorz. voor keur heeft geen zilveruien heeft. 1 tegen de woorden van op zeer gepaste manier eveneens als Kroon lid is, en b. g. v. dezelfde ree De heer Kroon vraagt es van dobbelsteenen, mo rondzenden met een ly" helft der belanghebbem De heer Bakker zegt, recht heeft om in zulki en is tevens van oordi thuisblijven in de hand Zut vraagt, wat Kroon'i zich niet in zyn vrijhei nog eenige discussie, gi Kroon en zyn aanhang, een keurcommissie te stel des voorzitters te werden de heeren As. Di Bos, respectievelijk met Hierna geeft de heer! afkeuring te kennen c verdeeling van commissii hugowaard en Waarlai het enorme verschil vi zilveruien, waarop de dit het recht van 't spj Daar de rondvraag n voorz. met dankbare, be digende woorden, om 12 Castricum. Het pro Noord-Holland besteeddi bouwen van een kerkge stal op Duinenbosch alhii de heer J. Duyn, te Sp Heemskerk. Onder leert een adres om de en al op te doeken oi hunne volgelingen een kermis te behouden, e kan, dan ten minste dii In de publieke ten overstaan van notai ceel 1 opgebracht voor in de kom van het dor met woon- en winkell geprezen op f 3075 door gemijnd door J. Henn Perceel 2 van J. Henne nige jaren nieuw gebou Wykweg, groot 2.31 ai Beentjes op f 2225, niet voor J. Henneman en woonhuis aan de Marqr geprezen door B. de gemynd. Perceel 4 vai woonhuizen, in een i welbeklante kruideniers: by de R. K. Kerk, gr> op f3500 door B. Nijm Beverwijk. Door di dersvereeniging is hedi aardbeien naar Dnitschl Assendelft. De Z. Schlüter heeft een got navolging verdient. Da het bestuur van het Z.Eerw. het Patronaatf voor de vreemde maaie Katholieken als niet-Ka nen, zoover van hun ei ïyken haard verwijden Zondag van half 4 tot zaal van het Patronae laten vallen, om aldaar en nuttige wyze met sj brengen. Een uitmunt schillende andere spele ponibel, terwyi de leei van couranten, geïllui boekwerken. Het is t van die schoone gelegei avond nuttig en netje zullen gebruik maken. De 2e prijs door te Hoorn was een eei Jury toegekend met by den Directeur èn voor wien eere toekomt 1 Krommenie. J.l. W de bliksem tijdens een in de sluiswachterswoni. bewoond door S. Heinii Door den schoorsteen 1 hy de kamer met rot spiegel aan splinters, voorwerpen en zocht w deur een uitweg. Geh andere personen in h dan een 18 jarig meisje stond, en een lichte on verkreeg. Dinsdag 23 Jun raad dezer gemeente de volgende punten 1. 2. Besluit tot ontheft! bouw- en woningverord landsche Linoleumfabri het doen van af en verschillende posten, he uit den postonvoorzi grooting voor 1907 er suppletoire begrooting Stelling der rekeningen V C -N

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2