Es Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Moont-Holla.ndL. feuilleton! Buitenland. 1NAABS. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Uit stormachtige Dagen. dak vmi een fabrieks- is een klok geplaatst, wereld. De wijzerplaat '°°tde wijzers zijn 20 Haast te groot om op 'elierszaak te St. Petera- Niet minder dan voor aan verschillende ar- die de hoofdoorzaak j Contich, is gestorven, meisje is te New-York 1 van de brigade der heeft die eer verdiend niet minder dan negen He brandweermannen -iaad« een geestdriftige rokken twee Parijzenaars Joordelijk Canada om te hoorde men niets van de lijken van twee alles doet veronder- honger zijn gestorven, lebben... opgegeten. I. Men meldt uit v. d. B. werd in ernstig 1 in het hospitaal ge- 1 had hij goed opgepast nnen worden. De week hij, toen het inspectie Command, kamerwacht en inspectie te maken, i neemt by vergissing de kapitein wat zand gt v. d. B. 3 dagen e maat geheel vel. Hij r zonder permissie naar n volgenden dag kamer- srofficier waarvoor hij rantwoorden voor den zonder permissie weg- 8 dagen provoost in anderen dag water en wilde hij den kapitein en, deed daarna heel ran informatie, en sloeg cht, alles kort en klein. geneesheer zond hem in waaruit hy misschien oor zijn leven geknakt. diefstal. Te Loos- acht een eigenaardige aar heeft men een ge- Sollandsche Maatschapij iricht voor haar ver- wijlen jhr. Gevers koperen en bronzen Dikke guirlandes en ;aal zijn afgebroken en dacht bij de politie is men niet weet wie de denkteeken is, daar de staat is verkocht. De zorgde in den laatsten teeken schoongehouden ;enaar van den grond dan dat het heele yn mooie marmerplaten dan had hy iets aan het steenenlossen gister- mkraan aan de suiker en, brak de ketting en op den werkman de en schedel dood bleef jan f 65.000 De 4e nsche Rechtbank deed ik van den 18-jarigen er van door ging met i dat hij voor de car- Co., bij wie hij in angen doch die by Oranje hotel te 's-Gra- geld, op f 6.75 na, in lordeelde den beklaagde nisstraf, terwijl het O. ht. In de r.k. kerk Scheveningen zijn de Men weet niet, of r inbraak zyn binnen- n avond te voren, toen ipen was, zich hebben bus was met geweld edigd en drie andere d door de kleppen op ie onderzocht de zaak. de inbrekers weinig in, daar zij in 't begin geledigd. >elJ. Buter, Egmond sde ontvangst van het in woord en beeld ont- :ilijft openstaan. Alle plossingen met 5 cent badplaats. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ONS BLAD abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Be Administratie. Onze Raad en de bruggen. Terecht heeft X in de Alhnaarsche Courant van Zaterdag j.l. op afkeuren den toon er op gewezen, dat de Alk- maarsche Raad door de verwerping van het voorstel van B. en W. om eene nieuwe brug tegenover de 'Emmastraat te bouwen, niet heeft willen voorzien in de dringende behoefte naar sneller verbindingsmiddel met het centrum der stad. Door de aanneming van dat voorstel zouden toch niet alleen de bewoners van gene zijde der singelgracht en verder liggende straten, maar vooral ook de neringdoenden, voor wie tijd ook geld is, gebaat zijn. Dit besluit is ons reeds hierom een der meest onverklaarbare, welke sinds jaren in den Alkmaarschen Raad zijn gevallen. Doch er is meer. Men wil weten, dat het voorstel om 2 bruggen te bouwen, eene voor de bestaande Heiloërbrug en de andere tegenover de Emmastraat, ook al uit zuinigheid is verworpen, omdat er tegen zoo groote uitgave in eens werd op gezien. Is dat waar, dan beeft hier de zuinig heid wel de wijsheid bedrogen. Wat toch is het geval? Het voorstel om een brug te maken n.l. die tegenover de Emmastraat, welke toch onvermijdelijk binnen betrekkelijk korten tijd gelegd zal moeten worden, wordt verworpen. Daarentegen wordt het voorstel om eene brug te maken, die niet nood zakelijk is als men de eerste bouwt, aangenomen. Precies het omgekeerde van wat verstandig geoordeeld had moeten ge schieden. Het riekt naar een ICamper-uiWant het ligt voor de hand dat een breede brug ter plaatse, waar nu de Kneppel- brug ligt, noodzakelijkerwijze de Heiloër brug ontlast. Vele rij- en voertuigen zullen dan een anderen weg kiezen. Maar daarmede vervalt dan ook het motief, het eenige, dat aangevoerd kan worden om de bestaande Heiloërbrug hoe dan ook te veranderen. Zeer verstandig zou de Raad buiten Roman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor «ONS BLAD*. 5) «Ik mag niemand verdenken», meende het oudje lachende, «maar Jean is nog veel slimmer dan wy en jeugdige heer, ik wil nwe weldaad vergelden door u te waarschu wen. Denk aan de oude moeder Gregoire en vertrouw dien Jean niethy meent het slecht met u<. Misnoegd wendde Felix zich af. «Vicomte La Charette», ging het oudje verder, sla mijn woorden niet in den wind; wie weet, hoe lang ik nog hier blijf. Uit het verre Noorden van Dnitschland ontving ik heden een brief, wellicht keer ik trots mijn ouderdom, nog naar het Noordzee strand terug, waarnaar ik nog immer vurig verlang, en moeder Gregoire kan dan niet meer tot welzijn van den heer ronddolen en het ellen dige gepeupel afluisteren, gelyk ik vandaag gedaan heb. Jean Rollan had in 't bosch een langdurig onderhoud met den woesten Laroche uit het naburig dorp, den revolutie man, zooals ze hem noemen. Ik waarschuw u voor hem denk aan moeder Gregoire en zy op uw hoede. Wanneer echter uw hoofd gevaar dreigt, zullen Pierre en Louis u bij staan en u beschermen in het doodsgevaar». «Gij ziet alles te donker in, oudje», zei de jonge man, «ik hoor niet gaarne myn vrienden bekladden, en Jean is myn vriend, iets anders is onmogelyk. Wanneer hy met Laroche gesproken heeft, was dat een zeer kijf hebben gehandeld door in te gaan op het zeer juiste denkbeeld van het bekwame scheidende Raadslid, den heer Vonk, die eerst een brug tegenover de Emmastraat wilde leggen wat toch gebeuren moet om af te wachten, welke gevolgen het gebruikmaken daar van voor de Heiloërbrug heeft en daarop naar bevinding te oordeelen, of er en zoo ja, op welke wijze in de gebleken noodzakelijkheid om de bestaande Hei loërbrug te vernieuwen of te verbroeden, moet worden voorzien. Zooals er nu beslist is, heeft men besloten tot een uitgave die zeer waar schijnlijk in de naaste toekomst reeds geheel onnoodig zal blijken. Ook uit aestbetiscb oogpunt is de verandering, waartoe nu besloten is, allerminst gewenscht, gelijk de heer v. d. Bosch in zijn van ontwikkelden schoonheidszin getuigende rede juist opmerkte. Feitelijk is er nu een besluit genomen dat de meerderheid van den Raad achteraf beschouwd niet kan hebben gewild. De fout schuilt in de onzuivere stemming, die er gehouden werd. Maar de Raad kan op dit genomen besluit terugkomen. En waarlijk, het zou den Raad tot eer strekken, indien een voorstel in dezen geest in eene eerstvolgende vergadering met groote meerderheid werd aangenomen. Dat zou gehandeld zijn uit welbe grepen zuinigheid. Van den Brink. Onder groote belangstelling van het publiek, werd Zaterdag de ex-priester socialist Dr. Van den Brink geïnstalleerd als raadslid van Breda. De afvallige was wel zoo slim, om niet in priesterlijk gewaad waarmede hij anders nog gaarne pronkt te verschijnen, daar hij wel wist, dat dan voor goed zijn raadszetel in het gedrang zou komen. Echter ook nog op eene andere wijze heeft hij bij deze gelegenheid getoond, dat er bij hem niets is overgebleven van het oude geloof. Het nieuw-bakken raadslid toch wenschte niet den eed, maar dq belofte af te leggen, precies als alle anderen, die niet in een God gelooven En toch durft zoo iemand nog te poseeren als een voorbeeld, dat gods dienst en socialisme goed samengaan! Voor die ziende, niet blind willen zijn, kan Dr. Van den Brink echter weinig meer beteekenen. toevallige ontmoeting. U geef ik echter den raad ruil den bodem, die u een vaderland geworden is, niet met de plaats, waar gij voortaan vreemdelinge zyt; het is goed wonen op La Oharette». Met deze woorden verwijderde hij zich en ging naar het huis terug. Hoofdschuddend strompelde het oudje weg. TWEEDE HOOFDSTUK. Het huisje der oude Gregoire geleek in zooverre op het kasteel La Charette, dat het op een, ofschoon minder hoogen heuvel dan het heerengoed, bezijden het dorp dicht bij den ingang van het bosch lag. Het inwen dige der armzalige, bouwvallige hut bestond uit een ruimte, die tegelijk als keuken en woonkamer dienst deed, en uit eenige kamertjes, waarin zich de slaapplaatsen be vonden van het oudje en haar kleinkinderen. De avond was gevallen. Een walmende olielamp en het vuur, dat op een steeuen haard flikkerde, verlichtten de woonkamer met haar brnin geworden en berookte houten wanden en den met zand bestrooiden vloer. Tegen den wand stond een antieke, uitge sneden kast, wier vleugeldeuren geopend waren op de planken, binnen, stonden zeld zame vazen, want het oudje bezat krachtige geneesmiddelen voor menschen en vee, al kwam men ook slechts in den dringendsten nood hare hulp inroepen. Een raaf huppelde heel te goeder trouw door de kamer en de zwarte kater van buitengewone grootte, die naast moeder Gregoire zat neergehurkt, was goed met hem bevriend. De grootmoeder was juist bezig met den baas, dien hare kleinkinderen hadden buit gemaakt, voor het avondmaal toe te berei den. Het flikkerende haardvuur wierp een Duitschlaud. Gepakt. Te Berlijn heeft men eindelijk een brand stichter gepakt. Het is de nachtwacht Joseph Sytkowski, die in dienst was van een coöpe ratieve vereeniging van huis- en grond eigenaars in het hooge Noorden van Berlyn. Nergens kwamen er zoovele zolderhranden voor als in zijn wijk, in de laatste maan den 25, waaronder ettelijke groote, branden, die alle tusschen twee en vier nur 's nachts uitbraken. Sytkowski had herhaaldelijk een premie gekregen voor het eerste brandalarm, en de vereeniging, in wier dienst hij was, had hem menigmaal voor zijn yver in het ontdekken van branden ryk beloond. De fijne neus, dien Sytkowski voor brandlucht had, verschafte hem een aardigen duit aan bijverdienste, waarmee hij, na van zijn nacht dienst uitgeslapen te zyn, goede sier maakte. De politie kreeg ten slotte argwaan, en toen er voldoende aanwijzingen voor zijne schuld bijeen waren, liet zy hem, Zaterdag, in hech tenis nemen. Er was namelijk den 8sten dezer weer brand geweestv in een stal in de Soldiner Stra8se. Het dadelijk ingstelde onderzoek van de brandcommissie bracht uit, dat de brand alleen gesticht kon zijn van een erf uit, waar eenige kwade waakhonden rondliepen. Syt kowski moest op dat erf, om de zooveel uren, zyne aanwezigheid aangeven op een controleklok en de honden kenden hem zoo doende goed en sloegen niet voor hem aan. Dezen brand, en een anderen die veertien dagen van te voren op dezelfde plaats uit brak, had de brave nachtwaker het eerst ontdekt en aan de brandweer gemeld. Bij een huiszoeking te zijnent heeft men o.a. e6n stuk van een broek gevonden, over eenkomende met een ander stuk, dat, met petroleum gedrenkt, dienst had gedaan, om een van de branden in het Noorden aan te steken. Achteraf is uitgekomen, dat er een groot aantal kleine brandjes in de wijk van den nachtwacht zyn voorgekomen, die zoo spoedig gehluscht werden, dat de politie en de brandweer er niet in gemengd werden. Frankrijk. Le Poittevin aan het woord en... losloopende De Parïjsche rechter van instructie Le Poittevin, die den diamantmaker Lemolne heeft laten ontsnappen en deswege uit zyn ambt ontzet werd, is verbaasd. «Ik ben», zegt hij, in een door hem gepubliceerde ver klaring, zeer verbaasd over den maatregel, dien de regeering tegen mij genomen heeft. Ik meen volkomen in den haak gehandeld eigenaardigen gloed over het oude, door groefde gelaat van het oudje. Pierre, het oudste kleinkind, zat te wachten op het avondmaal. De deur ging open en Louis verscheen. Zyn jas was met sneeuw bedekt en overal waar hij liep waren de sporen van water zichtbaar. Het oudje wendde zich om en zeide «Arme jongen, dat gij nu nat moet zyn, nu, het avondeten is klaarhebt gy niets ontdekt «Niets, grootmoeder», antwoordde Louis, «de woning van Jean Rollan is pikduister, hij en Marie zullen nog wel op het slot zyn. De oude graaf moet zieker zyn gewor den, zegt men en men voegt er bij, ten gevolge van de slechte berichten uit Parijs». «En toch geloof ik, dat hij met Laroche, voor vandaag, een samenkomst heeft afge sproken», antwoordde het oudje. «Over een uur moet Pierre er eens op uitgaan want iets voeren ze in hun schild zij schrokken te zeer, toen ik plotseling in hun nabyheid was gekomen en verdwenen als door een bovennatnurlijke macht. Hé, dat zou een buitenkansje voor mijnheer zijn, als hij ons geheim eens kende en hij de vossen in hun hol kon verschalken». «Hij zou het hol echter niet verlaten», zei Pierre misnoegd. «Schaam je, Pierre I» riep het ondje. «Wee u, wanneer ooit één druppel bioeds uw vingers bezoedelen zouUw broeder Louis is veel zachter en heter dan gij en verdient veel eerder het geluk, dat ons is ten deel gevallen en dat ik u wil mede- deelen». De broeders luisterden scherp toe. «Een geluk vroeg Louis. «Hebt ge een schat QnUekt, grootmoeder te hebben. Het was zaak voor my, om boven allen twyfel verheven vast te stellen, dat Lemoine een bedrieger was, en de diamant nijverheid te bevrijden van een soort van nachtmerrie, waardoor zy de laatste zes maanden gekweld was geworden. De voor zitter van de Parysehe juweliersvereeniging en verscheiden andere menschen zeiden my, dht de handel onherstelbare schade zou lijden, indien de zaak slepende bleef. De minister van koophandel verzocht mij per soonlijk, haast achter de zaak te zetten, «Zoolang ik hem achter slot en grendel hield, gebruikte Lemoine elk wettig middel, om de behandeling van zijne zaak te ver dagen. ««Laat mij, tegen borgstelling, op vrye voeten»», zeide hij, »»en ik zal mijne onschuld bewyzen, door u een diamant te brengen, dien ik gemaakt heb»». Ik had niets geen zin om Lemoine's verzoek in te willigen, en men weet, dat ik zyn advocaat niet ter wille was. Men oefende echter groo- ten drang op my uit, en men maakte mij er een verwijt van, dat ik hem niet tegen borgtocht vrij wilde laten, opdat hij zyne proeven kon nemen. Met volkomen goed vinden van den officier van justitie en de civiele partyen stelde ik hem ten slotte, tegen borgtocht, in vrijheid. Nu is er geen enkel artikel in het Fransche strafrechtboek, dat politie toezicht wettigt op een man, die tegen borgstelling op vrije voeten is. Op het oogenblik zyn er niet minder dan 1000 van misdrijf beklaagden in Frankryk, die tegen borgtocht vry rondloopen, maar op geen hunner houdt de politie toezicht». Een prachtige toestand 1 Daarbij komt dan nog, dat de justitie er niet in slaagt de be drijvers van afschuweiyke moorden als die, gepleegd op den schilder Steinheil en den rentenier Remy te Parys, in handen te kry- gen. De doodstraf afgeschaft, de recherche machteloos... daar schiet dus niet veel anders over dan dat men zich schadeloos stelle door het vervolgen van en het woeden tegen den ergsten vijand der republikeinsche vrijmetse- laarsheerschappy de «clericalen» in den per soon van priesters en religieuzen. Dezen weet men wel te vinden. Loardes. Krachtens byzonder voorrecht van den H. Stoel, zal 16 Juli a.s. door Z. D. H. Mgr. Grasselli, aartsbisschop van Yiterbo, tot intentie van Z. H. den Paus een H. Mis worden opgedragen in de grot te Lourdes des avonds tegen 6 uur, het tijdstip waarop voor 50 jaar de H. Maagd voor het laatst aan Bernadette verschenen is. Z. H. stond daarenboven toe dat dien dag de Panseiyke zegen op de gewone voorwaar den door den bisschop zal worden gegeven. «Ge zult het wel hooren, maar nu is het gebraad klaar». Zij droeg den dampenden schotel op de houten tafel, plaatste voor ieder der broeders een kruik cider en nam toen plaats op een der vormelooze zitbankjes, die in de hut voor stoelen dienden. «Ik ben in Duitschland geboren», be gon zy. «Mijn vader was een schipper en zeilde jaar uit jaar in op verre zeeën, terwyl mijn moeder met mij in een onaanzienlyk hntje, op een eiland in de Noordzee, woonde. Ik was een mooi meiBje gij kunt het gerust gelooven en ik had menig minnaar. Zelfs kwamen ze van het vasteland om het hart van de blonde dochter des eilands voor zich te winnen maar ik sloeg op nie mand acht, want ik behoorde van ganscher harte aan Pierre Gregoire, den knappen Franschen matroos, die, zoo dikwijls zijn schip in de nabijheid van het Noordzee- eiland ankerde, met zijn bootje overkwam. Doch niemand mocht daar iets van weten, want myn ouders waren Pierre niet genegen en op het eiland noemde men hem een smokkelaar. Maar ik ik kon hem nooit verlaten. En toen vader en moeder doof bleven voor mijn smeeken, om mij de echt- genoote van Pierre te laten worden, verliet ik het vaderland, ouders en geluk, en ging met hem weg om hen nimmer meer terug te zien». Het oudje hield op. Haar blik werd droo- merig, als verdiepte zich hare ziel in herin nering aan vroegere dagenspoedig echter vermande zy zich en ging verder «Maar al te zeer hebben ze op hét eiland geiyk gehad. Pierre Gregoire was een smokkelaar, en Italië. De staking in Parma. De socialisten, die sedert drie maanden aan het hoofd staan van de staking der boeren in Parma, pogen thans de vrijwilligers te beletten den oogst in te halen en de socialistische manifesten zetten aan tot geweld. Soldaten zijn reeds met steenen geworpen en men heeft de menigte moeten chargeeren, die de vrijwilligers te ïyf wilden. De eigenaars hebben vTy willige werklieden aangenomen voor den oogst. De aankomst van een trein met werklieden aangekondigd zynde, werd het station van Parma door 30.000 personen overrompeld. Toen de trein aankwam werd hy met steenen gebombardeerd, evenals de soldaten, die de orde moesten handhaven. Een af- deeling ruiterij, die toesnelde, werd op re volverschoten onthaald. Er volgde een vree- selijk gevecht. Vier andere escadrons kregen bevel met de blanke sabel te chargeeren. Er zijn zeer veel gekwetsten, de meeste militairen. Den geheelen dag werd zoo wat overal met revolvers geschoten. De toestand is zeer ernstig. Als gevolg hiervan hebben al de werk lieden van Parma den arbeid gestaakt. De staking is nu algemeen. Veel personen zyn aangehouden. Tegenover het voornemen der werklieden van Parma om de algemeene staking uit te roepen, heeft de vereeniging van industrieëlen besloten deze eventueel te beantwoorden met de algemeene uitsluiting. De overheden nemen maatregelen, om in elk geval te zorgen, dat de staking zich niet tot de publieke bedrijven uitbreidt. In de Kamer heeft Giolitti verklaard, dat de rechtelijke macht een onderzoek zal in stellen en dat daaruit blijken zal, of de Kamer van arbeid te Parma eene verboden vereeniging geworden was. Daar de staking begint te verloopen, is het mogelijk, dat de leiderB het tactisch hebben geoordeeld, hunne toevlucht te nemen tot uiterste middelen. In ieder geval, zal de regeering de openbare orde ten strengste handhaven. De grootredenaar Ferri. Men weet, dat de socialistische partijiyder Enrico Ferri onlangs werd geëngageerd door een impresario, om in verschillende plaatsen van Zuid-Amerika een rondreis te houden en niet minder dan honderd redevoeringen over alles en nog wat af te steken, waarvoor hij als honorarium zou genieten het bagatel van honderdduizend francs, plus vrije reis- en verblijfkosten van hem zelf en zyne familie. Voor zyn vertrek werd hem een schitterend feestmaal aangeboden in «Splendid-Hotel», een der voornaamste en kostbaarste hotels -BB^-3 meer dan een zeeschuimer was uw groot vader. Ik deelde met hem geluk en gevaar, want hy was mijn eenige steun op de wereld alle anderen hadden zich van my afgewend. Een bittere tyd brak voor ons aan. Bij een strooptocht van grenswachters op de smok kelaars werd Pierre verwond. Slechts met de grootste moeite redde ik hem want ik had hem vergezeld uit de handen der vervolgers en verzorgde hem, tot hij genezen was, in een hol. Hij werd weder gezond, doch zyne kracht was weg. En zoo moest hy het was een geluk van zyn weder- rechterlyk bedrijf afzien. Wij vestigden ons hier, en kwamen wel schraal, doch eerlijk aan den kost. Menig stuivertje leverde my myn kruidkunde, die ik op onze stroop tochten geleerd had, op, doch ik verwierf daarmede tevens den naam van heks, daar de hocuBpocus, waarmede ik mij omgaf, de werking mijner kruiden in de oogen der boeren verhoogde. Wy kregen een zoon. Toen hy volwassen was, huwde hij de ver bannen dochter van een vroegeren smokke laar, een eerlyk, arm meisje. Gij zyt de spruiten uit dien echt alles, wat mij overbleefwant in één jaar verloor ik echtgenoot en kinderen aan een gevaar lijke koorts. Dikwyis heb ik aan het vaderland terug gedacht, Het dierbaar eiland nog eens terug te zien, was de vurigste wensch van myn ouden dag, maar het scheen my onmogelijk mijn plan uit te voeren, (Wordt vervolgd). ..-.-f-Cd

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1