Binnenland. Plaatselijk Nieuws, van Rome. Ongeveer 250 gasten zaten bij dit feeetmaal aan. Bij stroomen vloeide natuurlijk de welsprekendheid èn... de cham pagne, om maar zoo kranig mogelijk op te komen voor het vertrapte en uitgezogen pro letariaat. Onderwijl lijdt de werketakende landbouw bevolkiDg in Parma nu reeds bijna 4 maan den honger, op commando van haar in Splendid Hotel» banketeerende partijlijders, die aldus het bekende versje in practijk brengen De groote sociale vraag Dat is een quaeBtie van de maag. Hoe «bewust» moeten de arbeiderB toch wel zijn, dat zij niet ophouden, zich door zulke goochelaars bij den neus te laten nemen I Oostenrijk. Moordenaar aangehouden. De pleger van den moord op kanunnik Erjavec, te Wippach, is te Triest aangehou den. Die aanhouding is vooral te danken aan de mededeeling eener vrouw, die een jongen man had zien vluchten, welke aan de rechterhand gewond was. Te Triest kwam op den avond der misdaad een jongeling zijn handen laten verbinden in een der stads ambulances. En kort daarna kreeg men er bericht over de misdaad van Wippach, welke deze bijzonderheden ver meldde. Een detective werd met de opsporing van den gekwetste belast en den volgenden dag werd hij aangehouden. Het is een 22 jarig werkman of liever leeglooper, Pangher genaamd. Hij heeft be kend. De politie denkt een misdadiger te hebben aangehouden, die sedert 18 maanden gezocht werd. Pangher zou de pleger zijn van drie moorden, gevolgd door diefstal, gepleegd op postiljons uit den omtrek van Triest. Ondervraagd over zijn laatste misdaad, zeide bij, dat hg hulp was gaan vragen aan den kanunnik, die niet alleen weigerde, maar die hem bij den arm had genomen om hem aan de deur te zetten. Toen had hij den moord gepleegd op de bekende wijze. Men is overtuigd, dat de booswicht met voorbe dachten rade gehandeld heeft en dat zijne verdere uitleggingen uitvluchtsels zijn. Spanje. Koning Alfonso's tweede zoon. Koningin Victoria van Spanje beviel giste ren van een zoon. De eerste zoon Alfonso, prins van Austurië, is ruim een jaar oud. Hg werd te Madrid geboren op den lOen Mei 1907. Amerika. Pms X en Amerika. De Corrispondenza Romana publiceert de volgende interessante bijzonderheden over den godsdienstigen toestand in Amerika De instelling van eene apostolische delegatie in Costa Rica doet de aandacht vestigen op den apostolischen ijver van Pius X voor de uitbreiding der Kerk in de nieuwe wereld. Door de reusachtige politieke en econo mische ontwikkeling door de gunstige ligging tusschen de andere vier vastelanden, waar mede het Panama-kanaal de groote verkeers- ïgnen gaat openen zal het Amerikaansche vasteland het centrum of steunpunt worden der cosmopolitische beweging. Van den anderen kant is Amerika het «Katholieke vasteland» niet alleen Latijnsch- Amerika, dat geheel Katholiek is, maar ook de Vereenigde Staten en Canada bezitten, naast de afgescheiden Christengemeenten, eene Katholieke Kerk vol heerlijke kracht en aan beloften rgke ontluiking. De waakzame en practische zorgen van Pius X richten zich dan ook in het bij zonder op het heden en de toekomst der Ameri kaansche Kerk en de H. Vader maakt in dit opzicht een geheel programma gereed. De nieuwe apostolische delegatie van Costa- Rica is een punt van dit programma. In een overzicht in vogelvlucht, volge hier de arbeid van Pius X, gedurende de vijf jaren van zijn pontificaat voor Amerika tot stand gebracht. In Canada, na de vredelievende zending van Mgr. Merry del Val onder de regeering van Deo XIII, heeft de apostolische delegatie van Ottawa verder vruchtbaar met het Canadeesche episcopaat eaamgewerkt. De voorziening in de geesteigke behoeften der nog altijd zeer talrijke immigranten is aan merkelijk verbeterd. De Rutheensche immi granten hebben priesters van hunnen ritus gekregen en om het nog te geringe aantal van deze uit te breiden, heeft men den over gang van eenige Canadeesche missionarissen van den Latynschen tot den Rutheenschen ritus vergemakkelijkt. Wat hier van Canada gezegd wordt, kan met nog meer recht worden toegepast op de Vereenigde Staten, waar de apostolische delegatie van Washington haar weldadige bemoeiingen naast den vruchtbaren arbeid van het Amerikaansche episcopaat voortzet. De voorziening in de geestelijke behoeften deT immigranten is ook hier veel verbeterd voor de Rutheensche immigranten heeft Plus X een bisschop van hunnen ritus gezonden. De missies voor de «coloured men» zyn sterk vooruitgegaan, evenals die voor de Indianen en de negers. Nu zal ook in het byzonder worden gezorgd voor de gees telijke behoefte der Chineesche immigranten. Op Cuba waar na den oorlog alles moest worden hersteld is de apostolische delegaat van Havana, door Pius X gezonden, er in korten tyd in geslaagd het materieele bestaan der Cubaansche diocesen te regelen, zoodat alles doet hopen op een betere toe komst voor de Kerk van Cuba evenals voor die van Porto Rico en de andere Antillen. De republieken San-Domingo en Haïti hand haven eene officieels vertegenwoordiging bij den H. Stoel. In Mexico is de wetgeving evenzeer anti- Katholiek als de regeering van generaal Diaz goed gestemd is, om deze wetgeving ver draagzamer te maken. De apostolische dele gatie van Mexico heeft het episcopaat krachtig geholpen tot verbetering van den moreelen en materieelen toestand der Mexicaansche kerk, die nog beter zal kunnen bloeien onder een bewind van vrijheid en nationalen vrede. De republieken van Centraal-Amerika (Guatemala, Honduras, Nicaragua, San Salva dor en Costa-Rica) hadden geen apostolisch delegaat en alleen Costa-Rica had een ge accrediteerd vertegenwoordiger bg den H. Stoel. Het welzijn der Kerk vroeg in deze streken, die voor de wereld van groot belang zullen worden, een vertegenwoordiger van den opperpriester. De H. Vader, ondersteund door de regeering, die zgne plannen met warmte toejuicht, heeft eene delegatie ge sticht te CostaRica, waar ook 't hof van arbitrage der vgf republieken, door de con ventie van Washington gesticht, zal zitting houden. Zonder twijfel zal deze apostolische delegatie in geheel Centraal-Amerika veel goeds stichten. In Zuid Amerika heeft de religieuse en sociale actie van den H. Stoel eene reeks schitterende successen behaald of voorbereid. De vredelievende invloed van den H. Stoel tusschen de verschillende Staten (Columbia, Peru, Bolivia, Brazilië) heeft bloedige con flicten weten te vermgden en is bezig, ernstige en oude geschillen te beslechten. In Columbia is het door de apostolische delegatie tot stand gebrachte goed in eën plechtig votum van dank door het nationale parlement erkend. De verstandhouding tus schen Kerk en Staat is uitstekend. In Venezuela heeft de regeerings-toestand den H. Stoel geen gelegenheid gegeven tot het verkrijgen van definitieve resultaten. Maar de jongste besprekingen betreffende de reorganisatie der diocesen doen hopen op eene bevredigende oplossing. In Ecuador, heeft de revolutionaire om wenteling niet alleen de diplomatieke be trekkingen met den H. Stoel vernield, maar ook de fundamenteel» rechten der Kerk geschondenwant, in Ecuador als in Frankryk, heeft de triumf der Jacobijnen zoowel den inwendigan vrede van het land geroofd als de onaantastbare rechten der Kerk. Gelukkig schgnt de toestand te verbeteren en de betrekkingen tusschen Kerk en staat zouden daarvan een beslist voordeel kunnen behalen. In Peru onderhoudt de apostolische dele gatie uitnemende betrekkingen tusschen den H. Stoel en de regeering. In Bolivia, heeft een oogenblikkelyk mis verstand de diplomatieke betrekkingen tus schen de regeering en den H. Stoel opgeschort; maar zy zullen worden hervat en met den nieuwen president der republiek zal de toestand, naar men vertrouwt, aanmerkelijk verbeteren. In Argentinië en Chili, zgn de betrekking van den apostolischen internuntius te Buenos- Ayres en den apostolischen delegaat van Santiago met de plaatselijke regeering zeer goed. De twee landen zullen aan Pius X, als geschenk ter gelegenheid van zijn jubi leum, in beide hoofdsteden een paleis aan bieden als residentie voor den vertegen woordiger van den H. Stoel. Men verzekert, dat de nieuwe Paueelyke vertegenwoordiger in Chili tot den rang van internuntius zal worden verheven. In Uruguay voeren de Jacobijnen het bewind, die natuurlijk vijandig zyn aan de H. Kerk. De Katholieken gaan zich nu organiseeren, om de sectarissen te kunnen wederstaan. In Paraguay is de toestand niet slecht. Hierin zal gemakkelijk verbetering te brengen zijn. In Brazilië bloeit het Katholieke leven welig op. Niettegenstaande de Bcheiding van Kerk en Staat, zijn de betrekkingen der apostolische nuntiatuur met de regeering uitstekend. Onder dit bewind, dat de vrijheid eerlijk handhaaft, ziet de Braziliaansche Kerk hare diocesen en andere centra van kerkelijk leven Katholieke inrichtingen voor onderwijs en weldadigheid, de Katholieke vereenigingen zich vermenigvuldigen. De Kerk van Brazilië gaat een onvergelijkelijke toekomst tegemoet. Dit is de toestand en de benoeming, van een apostolisch delegaat te Costa Rica is in dezen toestand weer een vooruitgang. De sectarissen der oude wereld zouden in de nieuwe heel wat kunnen leeren, indien zy niet doof waren voor de lessen van het leven. Prins Hendrik te Den Helder. Officieel is vastgesteld, dat Prins Hendrik op Vrydag 3 Juli te Den Helder zal aan komen, ter bijwoning van de marine schiet- wedstryden en van de zeil- en roeiwedstryden der Marine Jachtclub. Op Zaterdag 4 Juli zal des namiddags door den Prins een bezoek aan de onlangs ge opende Heldersche Ambachtsschool worden gebracht. Witte Kruls-tentoonstelling. Te Hoorn zal van 16 tot 20 September een Witte Kruis-tentoonstelling worden ge houden, welke zeer belangrijk belooft te worden. Door talrijke fabrikanten en hande laars in verplegingsmateriaal zgn interessante inzendingen toegezegd. R. O. O. B. in het Bisdom Haarlem. Verslag van de 4e Algemeene Vergadering op Zondag 21 Juni 1908. Na opening door den voorzitter en na het lezen der notulen, had er eerst een stem ming plaats voor 2 leden van het hoofd bestuur. De heer v. d. Bildt (Amsterdam) die periodiek moest aftreden, werd herkozen en in plaats van den heer Holthuizen, die bedankt had, werd gekozen de heer Bulten (Hillegom). Een voorstel van het H. B. beoogende de oprichting eener bibliotheek, werd na eenige discussie met meerderheid van stemmen ver worpen. Daarop nam de verg. het besluit de volgende alg. verg. te Amsterdam te houden vooral met het oog op de propaganda. Het ledental neemt wel gaandeweg toe, maar Amsterdam vooral kan bij eenigen goeden wil een flinke, krachtige, bloeiende afdeeling vormeu. Dan werd besloten dat de vereeni- ging in verbinding met andere onderwijzers- vereenigingen zal trachten te verkrijgen een meer practische leerplichtwet met vereen voudigde administratie. Ook werd besloten dat de Bond in de van hem uitgaande stukken gebruik zal maken van de vereenvoudigde spelling. Dat kostte nog al strijd. Deze vier voorstellen kwamen van Alkmaar, waar een bloeiende afdeeling al flink werkt en waar op de laatste ver gadering een lid van de Prov. Staten van N. H. zich opgaf als eere lid. Het is te hopen dat dit een opwekking moge zijn om meer dere afdeelingen te vormen. Twee voorstellen, een van Alkmaar en een van den heer Bulten, beiden beoogende de oprichting van een bondsblad, lokten een levendig debat uit over de mogelykheid. Het voorstel Bulten, dat de zaak wat krachtiger wil aanpakken dan dat van Alkmaar, werd aangenomen en het H. B. zal zich daartoe met de zuiderbonden in verbinding stellen. Ook werd bij monde van den secretaris mede deeling gedaan, dat de federatie met de drie zuiderbonden was tot stand gekomen. Bij de rondvraag deed de heer Mok (Heems kerk) het voorstel dat het H. B. leeskringen onder de leden zou organiseeren tot het circuleeren van de uitgaven van G. en W. en van «Futura». Dit voorstel werd aangenomen, zoodat de leden zich daarvoor bij het H. B. kunnen opgeven. Desgevraagd, deed de zeereerw. heer Bosman verslag van zgn onderhoud met Z. D. H. Mgr. Gallier en zei, dat Mgr. ieder geval van benoeming van een openb. Hoofd aan een Bijz. School zou onderzoeken, maar geen vaste uitspraak in 't algemeen kon doen. Daarop sluiting. Liever Turksch dan Paapsch 1 Leerzaam is wat E. M. E. Nerver Zater dagavond in Het Huisgezin schreef, naar aanleiding der houding van de liberale Bre- dasche Courant ten opzichte van het nieuw bakken Bredasche raadslid, Dr. van den Brink. Leerzaam, omdat die houding weer eens duidelyk doet zien, dat, als 't erop aankomt de liberalen nog liever met de socialisten arm in arm gaan dan met de kerkelyken. Alias, dat zij nog liever Turksch dan Paapsch zyn. De liberale Bred. Courant levert hiervan opnieuw het bewijs. Lees slechts wat Nerver schrijft Dat de partygenooten van Dr. v. d. Brink, dat de socialisten zich daarover verheugen, wie zal 't misbillijken 1 Hun partij verte genwoordigd te zien in den raad der vroede vaderen van de hoofdstad der Baronie en dan door een afgevaardigde, die in arren moede wel niet den toog aan den kapstok hing, daarvoor is hij (ik bedoel den toog) een te mooi reclamemiddel, maar dan toch in zgn optreden doet, alsof hij hem uittrok, is wei een reden voor de »Volks«-partij dat is een andere, lezer, dan de partij des volks om te juichen en te jubelen. Maar dat ook de Bredasche Courant, byge- naamd de oude, met haar stramme beenen huppelt en hinkelt, dansen gaat niet meer, om den «vryheidsboom,» die in den tuin van de stad der Oranjes werd geplant, dat ook die oude tante, zich ryend tusschen de roodgejurkte deernen, «haar zijden rok laat zwaaien» als de boerinnetjes uit 't kermis deuntje, ziet, dat hadden wy van die deftige matrone niet verwacht. Hoort, hoe zij in een hooggestemd hoofd artikel het nieuwe raadslid bij zijn «blijde incomste» begroet. «Welkom.» «Dr. Jan van den Brink, wij heeten u welkom Al hebt gg dikwgis die liberale Bredasche uitgemaakt voor «kapitalistenknecht» en der gelijke fraaiigheden meer, behoorende tot het jargon der S. D. A. P., hetwelk gij u in uwe qualiteit van propagandist al aardig eigen hebt gemaakt tóch, Doctor, ver heugen wij ons, dat het Koninkigk Besluit u den toegang ontsluit tot Breda's Raadzaal, verheugen wy ons vooral, dat uw volhar ding heeft overwonnen en gy niet hebt willen rusten voor en aleer in allerhoogste instantie de beslissing gevallen was. Die beslissing is in nw voordeel en gij betreedt het college der Vroede Vaderen ala een man, die getoond hebt niet voor een klein geruchtje vervaard te zijn, niet maar dadelijk te buigen, als gy meent in uw recht te zijn. Als zoodanig is uw figuur ons sympa thieker dan die van uw deelgenoot den heer Bom, die door zich aanstonds neer te leggon bg het besluit van Gedeputeerde Staten, getoond heeft een waardig lid te zijn van het gilde der zwakke, buigende broeders- clericalen, die hen afgevaardigd hebben. Nu antwoord op dit request is afgekomen, rijzen ook de kansen op een antwoord uit Rome. Verwisseling van adres heeft dus niet plaats gehad. Hoe het zij... wy verheugen ons, dat de Bredasche gemeenteraad thans een krachtige persoonlykheid ryker is ge worden.» Hoort gg ze, lezers, de trillers, de toon tjes Doctor Jan heeft wel eens de tante kwajongensachtig uitgejouwd, maar dat heeft het goedige mensch hem reeds lang vergeven. Meer telkens als de doctor ook eens schelden wou naar die hoog Btond boven 't gekef van dit roode hondje, mocht hij gerust klimmen op den (s)preekstoel van de Breda sche Courant: hg stond dan wat hooger en men kon hem ginder op 't bureau van 't Dagblad of verder nog op 't Bisschoppelijk Paleis of heel, heel wyd weg «ultra montes,» te Rome in 't Vaticaan beter hooren. Heelemaal gerust is ze echter niet, of dr. Jan van den Brink wel al zijn mooie beloften en groote woorden zal inlossen, nu hij als raadslid zitting krggt, want ze zegt; «Jaren lang heeft de heer Van den Brink reeds georeerd wat er wel zou gebeuren, als een lid der S. D. A. P. lid zou worden van' den gemeenteraadnu heeft de eerste sociaal democraat zijn intrede gedaan in het college der Vroede Vaderenhij heeft de werktuigen en het materiaal in de handen om het nieuwe gebouw op te trekken wij wachten met belangstelling af hoe het nieuwe raadslid zijn wapens zal weten te hanteeren want inderdaad ook hier geldt het woord 'la critique est aisée mais l'art est difficile Maar dit doet er niet toe, want zoo ver volgt ze«laat ons alleen verheugen in het feit, dat onze Raad een man ryker is ge worden, die ten minste onafhankelijk is en niet aan den leiband loopt van het starre clericalisme.» En dan aan 't slot van den groet nog eens het welkom herhaald, zooals dat te doen gebruikelijk is «Mèt of zonder toog wees welkom, Dr. Van den Brink in den Raad van Breda. «Wees socialist d.w.z. toon ons, niet door sonore frazen, maar door solide kennis, dat uit kracht van uw socialisme het welzijn der gemeenschap de hoogste wet is, maar toon ons tevens, dat het socialisme het welzyn van allen niet alleen bedoelt, maar het ook kan geven.» Met deze wijze vermaning, die eer vader lijk zou wezen, als 't geen oude tante was, die ze gaf, sluit de Bredasche Courant haar artikel. Is 't u, by 't lezen der uittreksels, ge gaan als ons, lezer, is ook u door 't hoofd geschoten de tegen de liefde strijdende ge dachte aan 't adres der Bredasche«Liever Turksch dan Paapsch We dachten, dat deze leuze verouderd was in ons goede vaderland; niet aldus blijkbaar bij de oude, de uitgeleefde, de niet meer van onzen tgd zijnde party, het liberalisme, waarvan de Bredasche Courant in de Baronie de aftandsche rossinante is. Ten voorbeeld. Ziehier nog eens een voorbeeld, dat het bij verkiezingen wel degelijk op één stem aankomt. De uitslag der jongste raadsverkiezing te MiddelharniB was aldusgekozen de heer D. Slis (lib.) met 237 stemmen. Op den heer J. Vroegindewey (antirev.) waren 235 stemmen uitgebracht. Hier scheelde het dus maar drie stem men en de antirev. was gekozen. Prov. Staten Noord-Holland. De Provinciale rekening over 1906 sluit met een batig saldo van f 109.596.85. Goed gekeurd zyn de huishoudelijke reglementen van de gestichten «Meerenberg» en «Duin en Bosch». Aangevraagd wordt een som van f 48.700 voor het bouwen van woningen tegenover «Meerenberg» voor twee genees- heeren. Voor 1909 zyn o.a. voorgesteld subsi dies van f 10.000 voor de Noordhollandsche Vereeniging voor Tuberculose bestrijding voor 3 jaren f 100 voor de Teekenscholen van den Volksbond en van Patrimonium te Weespf 600 voor de Vormschool voor Onderwgzeressen op bewaarscholen te Amster dam f 250 voor aanleg van Rykslandbouw- proefvelden in Noord-Holland. W. C. J. Passtoors. Het Tweede Kamerlid W. C. J. Passtoors, is benoemd tot burgemeester der gemeente Ginneken en Bavel. ALKMAAR, 24 Juni 1908. Maandag 29 Juni a.s. houdt de algem. R. K. Prop. club >St. Petrus», ter gelegen heid van baar Patroonsfeest een buitengewone feestvergadering. Als spreker zal optreden de WelEerw. heer Quant, terwijl voorts de avond zal aangevuld worden door eenige zangnum mers en voordrachten. De vergadering is toegankelyk voor alle Katholieken, dames en heeren en heeft plaats 'a avonds 8 uur, in het lokaal van den heer Peperkamp. Aan het ons door een der raadsleden welwillend ter inzage afgestane verslag van den toestand der gemeente Alkmaar over 1907 voor de pers schgnt er, zooals in andere plaatsen wèi het geval is, geen exem plaar op over te kunnen schieten ont- leenen wy het volgende De bevolking vermeerderde met 207 man nen en 114 vrouwen, totaal 321 en bedroeg op 31 Dec. 190710145 mannen en 10575 vrouwen, totaal 20720. Geboren werden 286 jongens en 237 meiBjeB, samen 523 kinderen. Er stierven 146 mannen en 148 vrouwen, totaal 294. Huweiyken werden er 159 gesloten. Wat den handel betreft was op de ver schillende week- en jaarmarkten de aanvoer als volgt1650 paarden, 10550 runderen, 11796 kalveren, 32285 schapen, 5526 lam meren, 30000 varkens en 879 bokken, geiten, ezels. Kaasmarkt. Aangevoerd werden 14166 sta pelt kaas, wegende 7,542,220 K.G. Botermarkt. Aangevoerd 253062 stukken van '/a K.G. Gisteren herdacht mr. N. FT. da Lange, advocaat en procureur, deken der orde van advocaten alhier, den dag waarop hij vóór 60 jaar promoveerde. De heer P. Nooteboom, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot di recteur der te openen Ambachtsschool te Emmen. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Schermer- horn door den heer J. Lindeboom, cand. alhier. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door den heer F. J. J. Buytendijk alhier. Onze stadgenoot, de heer W. A. Keesom, slaagde voor het verleden week gehouden toelatingsexamen tot de Rijks Normaalschool voor Teekenonderwyzers te Amsterdam. Tevens slaagde voor dit examen de heer L. Jansen alhier. De sergeant-ziekenoppasser B. Dekker van de Cadettenschool is bevorderd tot sergeant-majoor. In den korpswedstrijd, uitgeschreven door de kegelclub «De Unie» alhier, ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan, zgn de eerste 10 prijzen behaald als volgtIe prijs Broederschap, Amsterdam, met 234 punten2e pr. Koekoek, Alkmaar, 230 punten; 3e pr. Men heeft ze niet aan een touwtje I, Amsterdam, 228 punten; 4e pr. Onze Club, Alkmaar, 225 punten5e pr. De Groote Vauxhall, Haarlem, 218 punteu; 6e pr. Scheepvaart, Rotterdam, 217 punten7e pr. S. S. S., Amsterdam, 216 punten8e pr. G. G. P., Amsterdam, 214 punten9e pr. Onder Ons, Den Haag, 209 punten, en 10 pr. G. G. P. I„ Amsterdam, 208 punten. Met ingang van 1 Juni is de heer C. C. Ruijter (o. v.) benoemd tot hulp-tele fonist alhier. Bergen. Hoewel een ritje met de lorrie van de Franschman naar Bergen aan Zee aangenaam en vermakelijk is, valt niet te ontkennen, dat het beginpunt (de Fransch man) wel wat te ver uit de kom der gemeente verwijdeid is. Aan dit bezwaar zal worden tegemoet gekomen. Over eenige dagen zal de lorrie loopen van de z.g. ronde kom (hoek Hoflaan—Eeuwige Laan) tot aan Bergen aan Zee. De wachtende reizigers zullen bg de ronde kom een prachtig en lommerrgk zitje vinden. De aldaar geplaatste banken bieden daartoe de gelegenheid. Met het aanbrengen der rails is men reeds druk bezig. Uit de beste bron vernemen wij, dat één lorrierit (geen retour dus) zal kosten 10 cent, een bedrag, dat naar wij meenen zeer billyk mag heeten. Onlangs herdacht de heer A. Modder, molenaar van den PhilisteinBchen polder alhier, den dag, waarop hg vóór veertig jaar deze betrekking bg genoemden polder aan vaardde. Tan bawyze van erkentelykheid voor zijn getrouwen dienst, werd hem Zondag morgen op het raadhuis door het polderbestuur een zilveren horloge met ketting overhandigd, welk aandenken de jubilaris dankbaar aan vaardde. Naar wy' vernemen, zullen hier waar- schijniyk het volgend jaar de wedrennen worden opgeheven. Als reden weet men aan te voeren, dat dan de huurtijd zal afloopen en de eigenaar, de heer J. van Reenen, het terrein Diet meer voor dat doel wil afstaan. Dit verlies zou door weinigen der ingezetenen betreurd wordeu. Nd.-Scbarwoude. Zaterdagmorgen reed door den Langendyk een kermiswagen op vry ruwe wyze vlak voorbij het raadhuis, waarby omgekeerd moest worden. De burge meester verliet het raadhuis en sommeerde den bestuurder langzaam te rijden, waarop echter brutaal werd geantwoord. De kermis wagen vloog verder, doch liep gelukkig vast. Inmiddels was ook de veldwachter op zyn post en thans trad men handelend op, door het paard aan den teugel vast te houden. De man, een woesteling, riep zyn vrouw, die onmiddellijk de heide heeren een revolver onder den neus hield en op 't bevel: «laat los of ik schiet», werd de teugel losgelaten en in minder dan geen tijd waB men weer in woesten draf op rit. Naar het schijnt, is er geen verder werk meer van gemaakt. Nog vernemen wij, dat er vooraf, zonder doel, reeds herhaalde malen in de lucht moet geschoten zyn. De heer J. C. Kotvis, onderwyzer aan de lagere school, alhier, komt als no. 2 en als no. 3 voor op twee voordrachten ter be noeming aan een der lagere scholen te Schiedam. De gemeenteraad alhier, heeft de jaar wedden der onderwijzers geregeld in verband met de Wet Rink. Het salaris van het hoofd der school bleef bepaald op f 950 met 4 vijf- jaarlijksche verhoogiugen van f 50. Dat der onderwijzers werd geregeld als volgtmet minder"dan 5 dienstjaren 600, van 510 dienst jaren f 650, van 1015 dienstjaren f 700, van 15—20 dienstjaren f 800 en van 20 en meer dienstjaren f 875, zoodat ook deze gemeente nagenoeg de geheele meerdere rijksbijdrage in de gemeentekas doet vloeien in plaats van in die van het onderwijzend personeel. De drukte met den aardappelhandel en die der wortelen is weer begonnen aan den Langendyk. Het beschot der aardappelen is bevredigend, op de kwaliteit valt te roemen en de prijzen zyn hoog, drie omstandigheden voor de bouwers van groot belang. Ook de wortelen zyn goed gelukt en de prijs van dit product is zeer hoog, er worden er verkocht voor f 4 per 100 bos. Zd.-Scharwoude. De heer Van der Toom te Warmenhuizen, heeft zyn benoeming tot onderwyzer aangenomen met ingang van 1 Augustus. Aangezien de heer Miedeman, die

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2