Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Oostenrljk-Hongarlje. Een Alpendorp verwoest. Boor de schuld van spelende kinderen is een gansch Alpendorp, het den reizigers in Tirol welbekende Zirl, een prooi der vlammen geworden. Zondagmiddag begon de brand in het oostelijk deel van het dorp door de onvoorzichtigheid van kinderen, die een vnurtje hadden aangelegd. Er woei een stevige oostenwind en het dunrde niet lang of het vuur verspreidde zich over het gansche dorp. Tegen den avond waren reeds een kleine 200 huizen in de asch gelegd. Alle hotels, het postkantoor, het raadhuis en de pastorie zijn tot den grond toe afgebrand. Alleen de kerk bleef gespaard. Veertien hon derd menschen zyn dakloos. Het aantal dooden bedraagt zes en dat der gewonden 30, doch verscheiden personen worden nog vermist. Twee gr geaards vonden hun dood in de vlammen. De aangerichte schade beloopt 1,200,000 kronen, waarvan 600,000 kronen door verze kering ia gedekt. De hulp-comité's die zich in allerijl gevormd hebben, mochten reeds allerlei gaven ontvangen, zoowel kleederen en levensmiddelen als contanten. Het dorp Zirl ligt aan den linkeroever van de Inn en telt 1700 inwoners. Op een paar minuten van het dorp bevindt zich de 1113 meter hooge rotswand, die een zekere vermaardheid heeft wegens het avontuur van keizer Maximiliaan in 1484. De keizer gleed boven op de rots uit en was bijna van de steilte gevallen, als hij zich niet aan een vooruitstekende punt had weten vast te hou den. Een gemzenjager redde den Keizer uit zijn neteligen toestand. Zirl is een geliefkoosd oord voor toeristen, die, van Innsbruck komende, den 2550 meter hoogen Solstein plegen te bestijgen. Op den feestdag van het H. Sacrament was met veel luister een processie gehouden. Het toen gestrooide groen, inmiddels verdroogd, maar niet verwijderd, schjjnt tot uitbreiding van den brand te hebben bijgedragen. Spanje. De koninklijke familie. In ons nummer van Woensdag deelden wij het heugelijke feit mede, dat de Spaan- sche koninklijke familie is komen verblijden de geboorte van een nieuw prinsje, een broertje van den verleden jaar op 10 Mei geboren >prins van Asturiën». Volgens de laatste berichten is de toestand van moeder en kind uitstekend. De bevalling der koningin liep zoo voor spoedig af, dat de meeste personen, die krach tens de regelen der etikette bjj de aanbieding van het kind tegenwoordig moesten wezen, niet bijtijds op het paleis aanwezig konden zijn. De voorstelling had in den namiddag plaats in de troonzaal. Daarbij waren tegenwoordig de minister president, de ministers van justitie en marine, de hooge paleis-autoriteiten, de prins en prinses van Metternich, die op 't oogenblik de gasten van den koning zjjn, alle infanten, behalve de infante Louise, die ongesteld is. Stralend van vreugde vertoonde koning Alfons, de gelukkige vader, het kindje in een korf met kantwerk voorzien. Volgens degenen, die het gezien hebben, moet het >een pracht van een jongen» zijn I Even later had in de troonzaal de inschrij ving in de registers van den burgerlijken stand plaats in tegenwoordigheid van de geeste lijke, burgerlijke en militaire autoriteiten. Getuigen waren de minister-president Maura, de minister van Marine, markies de Torre- celli de Vienna, de hertog van Santa Mauro en graaf Serrallo. Reeds dadelijk heeft de koning een bewijs van zijn vreugde over 't heugelijk feit ge geven door een ter-dood-veroordeelde, die Woensdagmorgen terechtgesteld zou worden, onmiddellijk gratie te verleenen. Busland. De Jezuiöten wederom in Rusland f Een voornaam Russisch blad meldt, dat binnenkort een deputatie van paters der Sociëteit van Jezus te Sint-Fetersburg zal aankomen, ten einde met de regeering in overleg te treden omtrent de toelating van de leden dezer Congregatie in Rusland. Reeds vroeger, toen PobjedonoBtzef nog opper-pto- curator was, werden hieromtrent onderhan delingen aangeknoopt, doch het verzoek der Jezuiëten werd toen van de hand gewezen. Er bestaat thans echter, naar het heet, groote kans van slagen, daar bij het edict van 1905 aan alle christelijke gezindten vrijheid van onderwijs is toegestaan. Op papier zeker 1 Het edict van 1905 decreteert ook vrijheid van godsdiensthetgeen intusschen niet ver hindert, dat de regoering bisschoppen, welke haar niet aanstaan, met geweld van hun zetels verdrijft... Diocesane Marla-Bond. Zondag 26 Juli a.s. zullen te Haarlem een aantal Mariavereenigingen uit dit bisdom vergaderen, om te komen tot de oprichting van een Diocesanen Maria Bond voor het bisdom Haarlem. Hoezeer appretieerende de goede bedoeling, welke by de vereenigingen, die hiertoe het initiatief namen, blijkbaar voorzit, kunnen wjj deze afscheiding van het Kruisverbond niet anders dan een versnippering van krachten beschouwen. Uit de Tweede Kamer. Het meest belangrijke en voor velen onzer lezers interessantste, van wat den laatsten tjjd in de Tweede Kamer besproken werd, is ongetwijfeld de motor- en rijwielwet. Hoe dikwijls hebben velen onzer niet gezucht en geklaagd en gescholden misschien op die veel te hard rijdende automobielen en motorfietsen, dien >scbrik der wegen», waardoor menig ongeluk reeds werd veroor zaakt, waarvoor zoovele paarden aan don haal gingen I De Tweede Kamer heeft er thans echter een stokje voor gestoken. De Regeering stelde voor een maximum snelheid van 15 K.M. aan te nemen. Den heer van Oitters was dit echter nog te Bnel. Deze afgevaardigde stelde vóór, een maximum snelheid van slechts 10 K.M. en na veel gepraat en gedelibereer werd Dinsdag met 31 tegen 28 stemmen dit voorstel aan genomen, zoodat derhalve is bepaald, dat de Gemeentebesturen kunnen voorschrijven, dat binnen de bebouwde gemeentekom met motorrijtuigen niet harder dan 10 kilometer in een uur mag gereden worden. Bij zulk een bepaling behoeven de boeren niet langer te mopperen. 10 K.M. is werkelijk niet veel, en het zal voor vele automobilisten werkelijk een toer zijn, om zóó langzaam te rijden I Intusschen zijn vele burgers met den nieuwen maatregel gebaat en hebben ze niet te klagen over de milde stemming der Heeren Afgevaardigden. Woensdag werd bijna een heelen dag verpraat met de uitlegging van de Pensioen wet, met het gevolg, dat een gewezen kapi tein, die om pensioenverhooging vroeg, deze toch niet kreeg en zoodoende tevreden zal moeten zijn met wat hij heeft. Daarna begon men te discussieeren over de toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg eener tram in Zeeuwsch-Vlaanderenvan Hontenisse naar...* het Belgische dorp Sal- zaete, ten zuiden van Sas van Gent gelegen, welk wetsontwerp Donderdag werd goed gekeurd. Ook werd Donderdag nog besloten, een terrein aan te koopen voor een nieuwe Munt te Utrecht. Vervolgens werden de debatten geopend over den achterstand bij rechterlijke colleges. Zwemmen en baden. De rubriek Ongelukken» zal in de ver schillende kranten wel weer spoedig bijna eiken dag voorzien zijn van berichten als >bij het baden» of »bij het zwemmen ver dronken». Men zal daarbij ook steeds opmerken, dat de ongelukkigen mannen of jongens zijn, die zich wilden baden op plaatsen, die daarvoor niet zijn ingericht, n.l. een of ander kanaal, sloot of gracht, waarvan men de diepten niet kent en waar geen deskundig toezicht wordt gehouden. Zeer dikwijls zjjn het onreine modderslooten met allerlei ge vaarlijk ongedierte. Het is dan ook betreu renswaardig, dat velen hun leven zoo roekeloos in gevaar brengen. Maar evenzeer betreurens- en afkeurenswaardig is veelal de manier waarop. Soms aan publieke wegen, even buiten stad of dorp, wel eens een heel gezelschap en dan zeer dikwijls geheel ongekleed. Wjj mogen het gerust schandelijk noemen en begrijpen niet, dat ook zjj zelf het verre ongepaste daarvan niet inzien. Ieder fatsoenlijk mensch ergert er zich over en dikwijls hoort men klagen. Laten wij allen dan zooveel mogelijk ons best doen, om dit ergerlijk gebruik of liever misbruik te doen ophouden. Ouders, let toch vooral op uwe kinderen, dat zij nooit heimelijk, maar nog veel minder met uwe toestemming aldus, en op zulke plaatBen gaan baden of zwemmen 1 Het geestelijk en lichamelijk gevaar is zoo groot I Wanneer men behoefte meent te hebben aan een frisch bad, bestaan hiervoor toch geschikte gelegenheden en kunnen hier en daar nog worden opgericht. Maar 't is beter niet te baden, dan zoo I Dat ieder ook in dezen zijn plicht doe I Mr. Loeff, Lid van den Raad van State. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Tilb. Crt Nu luitenant generaal Bergansius uit den Raad van State is getreden, wordt als zeer ernstig voor de opengevallen plaats in dit college genoemd mr. J. A. Loeff, oud minister van Justitie, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Katholieke Kamerclub. Geestelijk Brokkenwerk. Uit Berchem wordt aan de Nbr. geschre ven, d.d. 21 Juni In haar vergadering van heden besloot de propagandaclub St. Aloysius, om voortaan de gelezen lectuur (annalen enz.) aan de huizen op te halen en te verzenden naar een der Paters misBionnarissen, die de St. Josephver- eenigingen in Duitschland leiden, opdat deze de opgehaalde lectuur in de Hollandsche huiegezinnen zouden verspreiden. Er is op deze wijze ook binnenslands nog veel te doen. Het geestelijk brokkenwerk is zeker niet minder nuttig dan het stoffelijke en toch wordt het weinig beoefend. Rooken door kinderen. Dat dit kwaad niet enkel in de groote plaatsen, maar ook ten plattelande bestaat, bleek Maandag j.l. in eene school in de gemeente Schoterland. Toevallig kwam het daar uit dat een jongen vóór schooltijd (tusschen 8 en 9 uur) dien dag niet minder dan 9 sigaretten gerookt had. Natuurlijk hard gepaftde eene na de andere. By onderzoek bleek den ouderwijzer verder, dat de jongen 's avonds geregeld zjjn pijpje rookte (dat vond hjj dan lekkerder I) De centen voor de sigaretten verdiende hij met boodschappen doen de tabak wist hfl thuis te krjjgon. Zjjn vader, die direct gewaarschuwd werd, zei van niets af te weten. En bij den patroon, voor wien de jongen boodschappen deed, bleek nu, dat de jongen niet alles afdroeg wat hg beurde voor zijn baas I Op school is de jongen suf, onwillig, onverschillig, Provinciale Huisvlijt-Tentoonstelllng. De opening van de Provinciale Huisvlyt- Tentoonstelling te Zaandam is bepaald op Zaterdag 18 Juli des namiddags 2 uur. Bij de openings plechtigheid zullen worden uitgenoodigd, ZExc. mr. G. van Tienhoven, beschermheer van de Tentoonstelling, de leden van het Eere-comité, de Gemeente raad van Zaandam, de Besturen van ver eenigingen die finantiëelen steun verleenden, hestuurderen van Huisviyt en de Pers. De Tentoonstelling zal de grootste en meest omvangryke zijn, welke tot dusverre op dit gebied in ons land werd gehouden. Door tal van hooggeplaatste personen en medewerkende vereenigingen werden me dailles of geldprijzen beschikbaar gesteld. Het garantiefonds is bgna geheel volteekend. Voorts mocht de Verlotings commissie van verschillende zyden pracht en waardevolle geschenken ontvangen, om in de groote Huisvlgt-verloting te worden opgenomen. ALKMAAR, 27 Juni 1908. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 28 Juui 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. Marsch auf motiven a. d. oper Nibelun- gen. Van Rich Wagner. 2. Ouverture zur oper, »Die Diebische Elster». Van G. Rossini. 3. >Rosen aus dem Suden», Walzer a. d. oper der Spitzentuch der Koninginn. Van Joh. Strauss. 4. Eantaisie de l'opera, »Les Dragons de Villars. Van Maillart. 5. Festival Ouverture. Van Leutner. 6. Fantaisie du ballet, «Coppelia». Van Leo Delibes. 7. Scene und aria fur die bes clarinette a. d. oper, >Luisa di Montfort». Van M. Bergson. 8. »Kunstlerfahrten«, Potpourri. Van G. Rudiger. 9. Finale. De heer Th. Weda, onderwijzer aan de R. K. School alhier, is met ingang van 1 September in gelyke betrekking benoemd te Egmond aan Zee. Donderdag 11. werden voor de arr.-recht- bank alhier beëedigd de E. A. beer mr. Bastert als kantonrechter en de W.E.Gestr. heer mr. W. L. A. de Neeff als advocaat en procureur. Naar wy vernemen, zal laatstgenoemde zijn kantoor vereenigen met dat van onzen stad genoot mr. Kraakman. Men verzoekt ons opname van het volgende Eene voor aannemers van werken be langrijke beslissing, werd kort geleden door de rechtbank te Alkmaar genomen. Het be trof de vraag of een rechtsgeldig karakter is toe te kennen kan de welbekende dusge naamde >Stelling< bij aanneming van werken, te weten de overeenkomst waarbij een aan nemer, aan wien door den besteder de uit voering van een werk wordt gegund, zich verplicht om zijne op het aanbesteede werk ingeschreven hebbende mede-aannemers scha deloos te zullen stellen voor ter zake hunner inschrijving door hen gemaakte kosten van aankoop van bestek en teekeningen, gedane bemoeiingen, enz. Namens ruim een 20 tal aannemers werd door een hunner, daartoe byzonder gemach tigd een proces op touw gezet tegen een gedaagde, medeaannemer, die zich tot der gelijke schadeloosstelling had verbonden, doch den eisch bestreed eensdeels op grond, dat een lasthebber voor zijne lastgevers niet zou mogen procedeeren, anderdeels op grond, dat dergelijke verbintenis volgens de wet onge oorloofd zoude zijn. De rechtbank verklaarde beide verweermiddelen ongegrond en wees aan de eischers, voor wie optrad mr. A. Dor- beck, hun eisch toe. Voor den gedaagde trad op mr. A. Prins. Ds. J. Lindeboom, cand. by de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft het beroep te Oudorp aangenomen. De heer O. Boeke, van hier, slaagde te Delft voor het examen van civiel-ingenieur. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van het hoofdbestuur van Schuttevaer om een licht te plaatsen op het schiereiland Saskerlei in het Alkmaardermeer. Dinsdagmiddag werd door den directeur der Cadettenschool ten zynen bureele open baar aanbesteed de levering van brandstoffen ten behoeve der Cadettenschool, over het tijdvak 1 Augustus 190831 Juli 1909. De levering daarvan werd voorloopig toe gewezen aan de firma H. J. Vonk Zoon. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord Holland van 17 dezer, zijn benoemd bij den raad van beroep (Ongevallen-verzeke ring) te Haarlemtot lid-werkgever, P. A. de Lange, fabrikant van verduurzaamde levens middelen, fabriek >Kennemerland», te Alk maar; tot plaatsvervangend lid werkgever, J. J. Kryns, sigarenfabrikant, te Alkmaar, respec tievelijk in de plaats van A. G. Bosman en J. de Wit Dz., beiden te Alkmaar, die eervol ontslag hebben bekomen. Alle leerlingen der 6e klasse van het gymnasium alhier, slaagden. Het getuigschrift A verkregen de heerenBr. Boelmans ter Spill, C. H. Bosman, G. C. B. van der Feen de Lille, H. Jfidell, S. J. van der Meulen, F. Pasma, H. A. van Reenen. In de op 24 Juni 1908 gehouden zeer geanimeerde gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap «Noorderbank» te Alkmaar werd de balans en winst en verliesrekening over 1907 goedgekeurd, besloten f 1350 op de reserve te boeken en het dividend vastgesteld op f 7 per aandeel, terwijl de heer W. F. A. Kaag te Hoorn, die als commissaris periodiek moest aftreden, als zoodanig werd herhozen. De Alkmaarsche Winkeliers-Vereeniging houdt eene algemeene vergadering op Dinsdag 30 Juni 1908, des avonds ten 8 uur. in café Claay aan het Waagplein. Agenda 1. Notulen 2. Ingekomen stuk ken 3. Ballotage van de heeren Boersen en Joh. Marjot4. Voorstel tot zending van een afgevaardigde naar het Bonds Congres te Dordrecht. Bestuurscandidaat de heer A. Fortuin 5. Bespreking Bestuursvoorstel, den afgevaardigde op te dragen het houden van 't volgende Bonds Congres te Alkmaar sterk aan te bevelen 6. Voorlezing der wanbeta lers, opgegeven na bijvulling der zwarte boekjes. Leden worden in hun eigen belang aangeraden deze namen te komen hooren 7. Rondvraag. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afd. voor de Geschillen van Bestuur is door dgn Staats raad mr. Asser verslag uitgebracht over het beroep van den Raad de gemeente Alkmaar tegen het besluit der Gedeputeerde Staten van Noord Holland van 25 Maart j.l., waarby goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad van 4 Maart j.l. tot het aan gaan eener geldleening van f 250,000 tot bestrijding der kosten van oprichting van een gemeente-slachthuis. Uit het verslag bleek, dat het bezwaar van Gedeputeerde Staten betrof de ontworpen regeling der aflossing dezer 4 pCt. leening door middel van 50 annuïteiten van f 11637,55, aanvangende 1 Nov. 1909. Ged. Staten zyn van oordeel dat door deze regeling een te zware last op de toekomst zou worden ge legd en geven de voorkeur aan de aflossing der hoofdsom bg dalende, of althans gelijke jaarlijksche termynen. Het stelsel van annuï teiten brengt mede, dat, daar voor rente jaarlijks een geringer bedrag wordt vereiscbt, de som voor aflossing, in den aanvang zeer laag, steeds stijgt. Het gemeentebestuur voert hiertegen aan, dat het niet eene gewone industriëele onder neming geldt, maar eene inrichting van al gemeen nut, waarmede geen winst wordt behaald, zoodat het billijk is ook de toekom stige geslachten, naar denzelfden maatstaf als het tegenwoordige, in de kosten te doen dragen, welk doel juist door het stelsel van annuiteiten bereikt wordt. Gedeputeerde Staten, daarentegen, zijn van oordeel, dat juist omdat het abbattoir zal zijn eene instelling van algemeen nut, een onderdeel der gemeente-huishouding, de tot oprichting daarvan gemaakte schuld, naar algemeen erkende regelen, bg dalende, of al thans gelijke termijnen dient te worden gedelgd. De secretaris der gemeente Alkmaar als gemachtigde van den Raad verschenen, refe reerde zich aan het reeds aangevoerde en gaf nog verschillende inlichtingen, daarbij o.a. mededeelende, dat het abbattoir zich zelf moet bedruipen en de in verband hier mede gemaakte kosten-begrooting volgens de aanvankelijke uitkomsten juist schynt. De Kon. beslissing volgt later. Door de PoBtduiven-vereeniging »Alcma- ria Victrix» werd deelgenomen aan het Pro vinciaal Concours van St. Denis (Frankrijk) afstand 441,5 K.M. op 7 Juni j.l. De duiven werden ten 6 uur v.m, in vrijheid gesteld met N.-W. wind. Hierbij behaalde de duif van D. Oostwouder den 13en prijs. Aankomst te Alkmaar 3.01.54. Ook werd deelgenomen aan het concours van uit Orleans, afstand 560 K.M. De duiven werden Dinsdag 23 Juni 7 uur v.m. met N.-W. wind gelost en kwa men als volgt aan: le. D. Oostwouder, Dinsdag n.m. 6.01,47. 2e. D. Oostwouder, Dinsdag n.m. 6.47.11. 3e. Joh. Huiberts, Woensdagmiddag. Heilo. De Heilosche fruit- en groenten- markt is weder begonnen. Op het terrein van den caféhouder Jan Morsch, nabij het spoorstation, was het Woensdagavond tegen zes ure reeds vrij druk. Aardbeien, doperwten, peulen, alles komt reeds ter markt. Ver schillende opkoopers van het naburige Alkmaar en van de andere omstreken komen met hitten- en hondenkarretjes daarheen om hun slag te slaan, wat alles eene gezellige drukte aanbrengt. Toch maken volstrekt niet alle tuinders van hier gebruik van deze markt velen hebben weer contract gesloten, om hun aardbeien te leveren aan Duitschland, te zamen 75 duizend kilo. Uit een en ander kan men dus wel zien dat hier op onze zandige akkers nog al heel wat van die gezochte sappige vruchten worden geteeld. Toch vreest men, wanneer er niet over vloedige regen komt, dat men bij de levering voor een tekort zal Btaan. Woensdag 1 Juli a.s. ia het de aan gewezen dag, zooals wij lezen op de aan plakborden, voor de groote verhuring van grasgewas en de verpachting van het et- groen. In den regel is de toeloop van be angstellenden nog al groot. Verschillende stukken land, die in bedoelde verhuring zijn betrokken, moeten er mooi bijstaan, hetgeen men aau 't gebruik van kunstmeststoffen toeschrijft. De verwachting is dus, dat er heel wat liefhebbers een bod zullen doen, te meer omdat er ook strijdgeld is te verdienen. Aan den heer A. P. de R. is opge dragen eene watergeleiding te maken uit den Runxput naar het einde van het beplante terrein. Dóór zal uit een zestal kranen het water van den Runxput te bekomen zijn, wat vooral bg talrijke processies eene ge- wenschte verbetering zal wezen. Het werk zal vóór Zondag a.s. gereed zijn, zoodat de PurmerendBche processie, die Maandag a.s. wordt verwacht, allereerst van de verbetering zal kunnen profiteeren. Een en ander werd besteld door het Bisschoppelijk Comité, voor. gelicht door den aanwezigen architect Jan Stuyt. Beemster De heer K. Scherlnga alhier slaagde te Utrecht voor het practisch apo- thers examen. Akersloot. De heer W. P. de Vries alhier slaagde te Utrecht voor het practisch ap rthekers-examen, St. Pancras. Tot lid van het bestuur van do banne St. Pancras is met algemeene stemmen herbenoemd de heer Jb. Wagenaar. De aarddappelenveiling alhier is wegens den geringen aanvoer en te weinig kooplieden deze week opgeheven. Zuid-Scharwoude. Den 6en Juli zal de aanbesteding plaats hebben van den bouw van een nieuw raadhuis te Zuid-Scharwoude. Zooveel mogeiyk zal getracht worden de gemeentenaren de voorkeur te geven. De vereeniging »De Koophandel» aan den Langendijk heeft besloten, om, op ver zoek van de verschillende landbouwvereeni- gingen, de aardappelen niet anders te koopen dan goed gesorteerd. Dit besluit treedt den len Juli in werking. De Westfriesche Propagandaclub voor Drankbestrijding omvattende een 6 tal geheel- onthouders-vereenigingen om Alkmaar (voorz. de heer C. de Jong te Zuid Scharwoude, secr. de heer K. Dikstaal te Oudkarspel) heeft besloten op Zondag 19 Juli te Bergen een openlucht-meeting te houden. Uitgenoo digd worden vooreerst alle geheelonthouders- vereenigingen uit de provincie van elke kleur of politieke richting. In de tweede plaats worden uitgenoodigd verschillende vakorga nisaties, overtuigd als de Propagandaclub is, dat er ook onder hen velen zyn, die veel voor den drankstrijd gevoelen en die dan ook daadwerkelijk willen steunen. Aan de meeting zal een optocht voorafgaan op geluisterd door muziek. Een 4 tal sprekers van verschillende richting zullen het woord voeren. Eenige zangvereenigingen zullen zich laten hooren. De vereeniging iHet Belang der Jeugd» te Broek op Langendijk heeft besloten dit jaar aan de leerlingen der openbare school weer een schoolfeest te bereiden, al is het batig saldo, waarover men te beschikken heeft, gering. Met een paar motors zullen de kinderen naar Schoorldam en Schoorl worden gebracht, waar zij in de gelegenheid zullen worden gesteld zich te vermaken. Als bestuurslid werd, in de plaats van den h86r F. ten Cate, die vertrokken is, gekozen de heer P. Vet. 't Veld. Maandag geraakte de Heer C. K. en diens metgezel J. L. aan den Ryter- weg met paard en kar te water. Niettegen staande den zeer diepen val kwamen paard en berijders met den schrik vry. Castricum. Door Gedeputeerde Staten wordt wat zij noemen een Grondwet voor gesteld- voor het eerstdaags te openen nieuwe gesticht Duinenbosch alhier. Waar te Meerenberg de geneesheer direc teur alleen belast is met de zuiver genees kundige verpleging, en het geldelyk beheer, dat over de huishouding en over de beambten van het gesticht opgedragen is aan een commissie van toezicht, deze ook de hoofd beambten ter benoeming en tot ontslag voordraagt, het getal, de bezoldiging en de instructies voor de beambten regelt en vast- Btelt, zich zelfs met het aanstellen en ontslag van dienstboden bemoeit en zij het ook is die de begrooting opmaakt en de rekening en verantwoording, wenschen Ged. Staten te Duinenbosch aan den geneesheer-directeur het volledig beheer over alle takken van dienst toe te vertrouwen en te Duinenbosch dus de leiding te leggen in één hand. De voor dat gesticht te benoemen com missie van toezicht zal zich dus uitsluitend hebben te bepalen tot het uitoefenen van toezicht op het door den eersten geneesheer directeur gevoerde beheer en kan daarom uit minder leden bestaan. Voorgesteld wordt de commissies aan te stellen, behalve een voorzitter, uit 4 leden, allen door Ged. Staten te benoemen. Als hoofdbeambten wenschen Ged. Staten aan te stellende noodige geneesheeren, een tech nisch adjunct directeur, een adjunct-directrice en een apotheker. De beambten willen zij laten benoemen en ontslaan door de commissie van bestuur en toezicht en het verplegend personeel be neden den rang van hoofdverpleger en ver pleegster door den eersten geneesheer-directeur. Heemskerk. Onder veel belangstelling vergaderde Donderdag j.l., 's avonds 7 uur, de Raad dezer Gemeente. Een der voor naamste zaken was de behandeling der kermisquaestie. Nadat twee verzoekschriften tot afschaffing en een tot, voor dit jaar nog, niet afschaffing door den secretaris waren voorgelezen, werd, na eenige duscussie, met zes tegen een stem besloten, de kermis, op grond van zedelijkheid en algemeen belang, af te schaffen, terwyi bij de tweede stemming met algemeene stemmen roeds dit jaar tot afschaffing werd besloten. Assendelft. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 20 Juni 1908, des voormiddags ten 10 uur, in het Raadhuis. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren D. Mz. IJff en G. Boon Hz. Voorzitter da burgemeester. 1. Na opening der vergadering lezing der notulen, welke worden goedgekeurd. 2. Hierna geschiedt mededeeling van eenige van Ged. Staten ingekomen stukken, t. w. a. opgave van het verschuldigde bedrag wegens verpleging van behoeftige krankzin nigen over het eerste kwartaal dezes jaars; b. goedgekeurd besluit tot het doen van be talingen uit den post onvoorziene uitgaven, dienst 1907 c. idem tot het doen van af en overschrijvingen op de begrooting van uit gaven, dienst 1907. Voor kennisgeving aan- genomen. 3. Wordt aan eenige adressanten

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2