R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 53. Woensdag- 1 Juli 1908. 2de Jaargang*. FEUILLETON i Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Buitenland. Uit stormachtige Dagen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel ...........15, Kinderzegen. De beroemde Amerikaansche actrice Olga Nethersole liet zich onlangs uit over het huwelijk en het moederschap, als het hoogste geluk van de vrouw. Zij zeide o.a. >De ster van een eigen tehuis te zijn, voor gade en kind als auditorium te ■pelen, ie een gelukkiger en beter leven, dan de eter van een tooneelgezelschap te zijn en door duizenden geappiandiaeerd te worden. Ala ik mijn leven nog eene over kon doen, zou ik liever eene echtgenoote en moeder z\jn, dan op het tooneel of in een ander beroep, roem te verwerven. Ik heb de natuurlijke vreugd, het recht en privilegie van iedere vrouw opgeofferd. Waarvoor Voor een financieel zeer mooie plaats op het tooneel. Een kinderlooze vrouw heeft een korter leven, dan de vrouw welke hare levensdraden voortspruit in het leven van een ander leven haar kind. Alle vrouwen, die gehuwd zijn, hebben meer van het leven gehad dan ik<. Ongetwijfeld zeer wijze en ware woor den, welke het overwegen waard zijn. Maar al te veel immers hooren wij het huwelijk noemen een last, terwijl kin deren als de grootste ramp worden beschouwd. Waar nu dergelijke met alle zedelijkheid en godsdienst strijdende beginselen vóórzitten, komt men tot de betreurenswaardigste gevolgen. Zien wij daarvoor eens naar Frankrijk. Volgens den heer Béchaux in de Gorrespondant werden er in 1907 in Frankrijk 773.000 geboren en stierven er 793.000, een bevolkingsvermindering dus van 20.000. Als dat zoo doorgaat kan men ge makkelijk narekenen wanneer 't met het Fransche volk gedaan zal wezen. Eugène Tavernier zegt in de Univers dat het kwaad nog erger is dan het op het eerste oog schijnt. Minder geboorten dan sterfgevallen is een droevig verschijnsel. Maar als men de oorzaken nagaat, gaat onze droefenis in ontzetting over. 't Zijn hier geen voorbijgaande ver schijnselen 't is een bestendige toestand, 't Is niet van gisteren of verleden jaar dat het verminderen der geboorten da teert. Sedert lang wees de statistiek op een toenemende vermindering en stelde de schande in 't vooruitzicht, die nu voor den dag komt. Sedert een kwart eeuw teert het Fransche volk op de reserve van zijn kracht. Elk jaar ver minderde het overschot der geboorten en werd al kleiner tegenover de sterf Roman uit het Dnitsch, van Herman Hirschf eld, bewerkt voor «ONS BLAD«. D «Wees gegroetriep hij met pathos, «wees gegroetNiemand hoort ons toch?» voegde hg er achter, beangst zijn gastheer Banziende. «Wij zjjn hier volkomen veilighet ge- spnis slaapt», antwoordde Laroche. «Wees gegroet 1» ging de gezant in zijn vorigen pathos verder, «gij, jeugdige fakkel van het nieuwe licht der vrijheid, dat stra lend opgaan zal en verlichten de duisternis dezer streek, die driest zich verzet tegen die edele mannen, voor wier wijsheid Frankrijk buigt. ZjJ hebben mij naar u gezonden, om met u den nood te bespreken en daarin veranderingen te brengen, al ijj het ook met de guillotine. Mjjn naam is bnrger Le Pourzelik was schoorsteenveger in het paleis der tyrannen, totdat ik hen zelf er mee uit hielp vegen en nu ben ik gezant der commissie tot onder linge welvaart, met onbeperkte volmacht, en commandant der bnrgergarde, zesde afdee- llng, onder hevel van den grooten generaal Henriot». Tot zijn spijt moest hij even ophouden om adem te halende inspanning en het enthousiasme hadden zijn gelaat vuurrood gekleurd. Jean maakte van deze onvrijwillige pauze gebruik. Met den scherpen blik, hem eigen, had hij de geestesgesteldheid van den meest gevallen, 't Moest komen tot het feit dat thans geconstateerd is, en nu moet het volk, om dezelfde redenen, die door blijven werken, al lager en lager vallen, zooals geleidelijk en onvermijdelijk een waterspiegel lager moet worden, die uitdroogt. Eugène Tavernier gaat de oorzaak na. Eerstens hoogmoed en egoïsme, die de levenskracht dooden. Men leert het volk op de godsdienstlooze scholen dat de mensch zijn eigen zedenwet maakt, geheel naar believen. En de conclusie waartoe dat leidt, is dat men wel gek zou wezen om zich den last op den hals te halen van een groot gezin. Dit is het dagelijksch brood voor het volk op school, in de litteratuur, in de politiek. Het neo-malthusianisme in al zijn schandelijke practijken doet de rest, en arbeiders en boeren worden verlokt door de monsterachtige voordeelen, welke worden voorgespiegeld en waarvan de meer ontwikkelde klassen reeds sedert lang profiteeren. Ook de echtscheiding, die zoo veel vuldig voorkomt, werkt het aantal kinderlooze huwelijken schrikbarend in de hand. Men tracht nu wel met alle mogelijke lapmiddelen het kwaad te stuiten, zooals door afschaffing van nachtarbeid, door beperking van vrouwenarbeid in de fabriek; door het stichten van kinder bewaarplaatsen en andere dergelijke gelegenheden, die den last en de zorgen van de moeders verlichten, die mede het brood voor het gezin moeten helpen verdienen: maar dat alles zijn lapmid delen, zooals wij durven beweren. Frankrijk zal uit zijn verval niet worden opgebeurd, tenzij men terugkeert van den weg die leidt tot de veront- christelijking van de massa, deveront- christelijking die voert tot demoralisatie, die het leven beschouwt als een beschaafd dierlijk bestaan, dat enkel genot vraagt van het leven, en dat een gezin, rijk gezegend met kinderen, beschouwt als een zwaren last welke men waarom zou dragen, als men geen hoogere zeden wet erkent, die het christelijk huwelijk op de eerste en voornaamste plaats doet wezen een instelling Gods tot instand houding der maatschappij. De verontchristelijking en de daar mede gepaard gaande onzedelijkheid van de Fransche natie vermoordt een volk, dat gestaan heeft eeuwen lang aan de spits der beschaving, dat eenmaal was het volk dat den toon aangaf in Europa. Arm Frankrijk, moge het nogterug- enthousiastische aller commissarissen erkend. Hg beantwoordde de omhelsing van het kleine, dikke mannetje en zei «Ik groet u, burger Le Tourzei». «Niet Tourzei», schreeuwde de kleine, «zoo noemt zich de gouvernante van den zoogenaamden Dauphinik heb met haar niets uit te staan, niets. Le Pourzel, burger Rollan, Le Pourzel, als je blieft». «Nu goed, burger Le Pourzel, wat hebt gg me mede te deelen «Een eigenhandig schrijven van Danton», antwoordde de commissaris, en haalde een brief voor den dag, dien hg met merkbaren eerbied beschouwde«uw berichten voor Parijs hebben hem voor u ingenomen en hij heeft u bestemd om de beweging te leiden en den aristocratenrommel op te ruimen». «Heel gaarne zou ik dat doen», ant woordde Jean«maar mijn handen zijn ge bonden zend mg hulp uit Parga en ik zal den wil van het convent eerbiedigen. Er zyn hier genoeg lieden, die niet tevreden zijn met de bestaande toestanden, maar zon der vooruitzicht op goed gevolg en flinke schadevergoeding durft niemand er voor uit komen. Ik zelf, burger Le Pourzel, maak er geen geheim van: ik ben eerzuchtig... «En gij zult naar verdiensten beloond worden. Zoodra het door uwe hulp gelukt is, deze streek voor het convent te winnen en gg kunt bewijzen, dat de familie La Cha- rette met de vijanden der republiek, de emigranten, samenspant, wordt deze familie op de verbanniDgsigst gezet, haar eigendom als goed van den staat verkocht en zult gg de kooper zyn, zonder dat gg n om den koopprgs te bekommeren hebt. Ook vertrekt vandaag uit Parys «en afdee- keeren van zijn w^gen, waarop het verdwaald is, voordat het te laat is. Maar moge ook elders, waar het kwaad nog niet zoo hevig om zich heeft ge grepen, de godsdienst een dergelijke zedelijken en lichamelijken ondergang verhoeden. België. Gentsche tentoonstelling. Ter gelegenheid van het Congres tot verbetering der menschelijke voeding, zal te Gent (België) in November a.s., eene Inter nationale Tentoonstelling der Spystafel (voe dingsmiddelen kookkunst) worden gehouden, onder begunstiging van Btaat, provincie en stad. Gent, hoofdstad van Oost-VlaandereD, met 225.000 inwoners (de provincie telt er 1 millioen 200.000), staat als inductriecentrum gunstig bekend. Onze Nederlandsche handel heeft er dus alle belang bij ook langs die zyde zijne betrekkingen uit te breiden en deze tentoonstelling is hiertoe een zeer ge schikte gelegenheid. Het programma bevat tal van bijzondere wedstrijden, o.a. een wedstryd voor brouwers (eereprijs geschonken door Z. M. den Koning der Belgen), een melkerywedstrijd, boter, kaas, enz. (eereprgs geschonken door den heer Minister van Landbouw), een wedstrijd voor de gezondste en kloeksla volksspQe, voor het gezondste en kloekste kindervoedsel, enz. Huishoudelijke scholen, evenals maatschap pelijke en beroepswerk ju, hebben recht op kostelooze plaatsruimte. Het secretariaat der tentoonstelling, alwaar alle inlichtingen te bekomen zyn, is gevestigd Godshuizenlaan 35, te Gent (België). Dobbelspel te Ostende. De brutalen hebben de halve wereld zegt men. Dit ziet men weer by de beruchte spelen van Ostende. De houder dier spelen staat op het oogenblik voor het Hof van Apptl te Gent terecht. Niettegenstaande dat, en dus hangende het proces, zijn de spelen in Ostende weer geopend en speelt men er weer naar hartelust. De heer Woeste heeft daarover aau den minister van Justitie een vraag gesteld om te weten of er nn geen nieuwe vervolgingen zullen worden ingesteld om het speelhol te sluiten. De Minister heeft geantwoord op eenigszins vage wyze, dat men vertrouwen moest hebben in het Par ket en dat de wet op de spelen zal worden toegepast, zoo goed als ieder andere repres sieve wet. Dit is wel een vreemd antwoord. Wanneer men het eens omkeerde en zeide, dat iedere repressieve wet in België evengoed ling troepen, die men hier over de omlig gende dorpen verdeelt. Wanneer gij het rechte oogenblik weet te benuttigen, zullen wg overwinnen. Deze brief hier bevat aan- wyzingen voor uneem ze goed in acht, jonge man, want een groot genie heeft ze geschreven Danton j een groot genie legt ze in uw hand Le Pourzelde geschie denis zal deze twee namen tegelijk aan de nakomelingschap verkondigen». De grafelijke familie was in een salon van het slot La Charette byeen. Het was een deftig gewelfde kamer met hooge boog vensters, waaruit men zomers een prachtig uitzicht over den omtrek genootnu echter dekte de sneeuw overal woud en veld als een doodskleed een melancholisch ge zicht. De kleine, om den haard verzamelde groep was ook niet gestemd om den somberen indruk te doen verdwijnen. Dicht by het vuur rustte, met pelzen toegedekt, een man in een leunstoel. Zyn edel hoofd was sneeuw wit, zyn gelaat geelachtig en ingevallen als dat van een doodealleen de oogen flikker den met zachten glans en legden getuigenis af van de schoonheid van dit gelaat, voor dat ziekte, meer nog dan ouderdom, het misvormd had. De grysaard was graaf La Charette. Een inwendig ïyden dreigde dage lijks aan zijn leven een einde te maken. Eerst sedert drie dagen had hij' een hevigen aanval gekregen. De zynen meenden dat het gedaan was, maar nog éénmaal gloeide de levensvonk op, wel zwak, als een pitje, dat het zachtste windje kan uitdooven. Twee vrouwengestalten stonden naast zyn zetelzyn echtgenoote en Louise de zal worden toegepast als de wet op de spelen, dan zou het er in België binnen korten tyd heel aardig uit gaan zien. De heer Woeste was dan ook met dit antwoord niet tevreden en vroeg verder of de Par ketten van Gent en Brugge vryheid hadden onmiddellyk vervolging in te Btellen met de daaraan wettelijk verbonden gevolgen. De Minister heeft daarop, in overleg met den procureur-generaal van Gent geantwoord, dat men tot vervolging kan overgaan, maar dat men het lokaal niet mag Bluiten en het materieel confiskeeren. Nu, om vervolging, zonder het sluiten van het lokaal en zonder krachtdadige gevolgen, daar geeft de mnlti millionnair Marquet al heel weinig om. Loopende de procedure kan hy dit seizoen weer vrij laten spelen. Het volgend jaar een nieuw proces en tijdens dit nieuwe proces weer groot spel te Ostende. Zoo kan men voortdurend vervolging instellen voor een delikt, dat nooit ophoudt. Dit alles is niet ernstig. Men wil en van den anderen kant wil men niet. Hoogere inmenging en sympathieën en de toekomst van Ostende zijn hier te veel in het spel. Intusschen is het niet erg stichtend. Duitschland. Door slechte lectuur moordenaar geworden. Te Keulen heeft een vijftienjarige loopjongen, wiens hoofd op hol gebracht was door slechte lectuur, een knaap, Hammes geheeten, die een beetje jonger was dan hij, opgehangen. De jeugdige moordenaar heefc openhartig bekend, hoe hy tot dien moord gekomen was. Hy had Hammer Dinsdag na Pinksteren oQmoet en was met hem naar het woud gegaan. Daar haalde hij een touw te voorschijn en kwam op de gedachte, eens te beproeven, zooals hij in een detectievenroman van Sherlok Holmes gelezen had, Hammer een strik over het hoofd te werpen en hem aan den strik op den grond te werpen. Hij zette zich met Hammer op een bank en bereidde in diens tegenwoordigheid den etrik voor. Daarna beval de loopjongen hem, voor hem uit te loopen. Hij wierp hem nu den strik over het hoofd, rukte hem op den grond en trok hem ongeveer tien schreden voort. Toen hy daarna op den knaap toetrad, zag hij, dat hij dood was. Hy hing nu den ongelukkigen jongen aan een boom, om den schyn te wekken, alsof hier zelfmoord gepleegd was. De moordenaar gaf toe, door slechte lectuur tot deze verschrikkeiyke daad te zijn gekomen. Frankrijk. Neutraal onderwijs. Door den Franschen minister van onder- wge Doumergue is by de Kamer een wets ontwerp ingediend «tot bevordering van de neutraliteit der school»... Het bestaat slechts Puiadöme. Gravin La Charette had een hooge, gebiedende gestalteofschoon veel jonger dan haar gemaal, was heur donker ongepoe- derd haar reeds met talryke zilverdraden doorweven een soort sluier van zwarte kant deed de bleekheid van haar edel gevormd gelaat nog méér uikomen en een kleed van zwart fluweel verhoogde den imponeerenden, deftigen indruk van haar wezen. Naast haar kwam de kleine ineengedron gen gestalte van de freule van Puisdóme slechts nietig uit. Het jonge meisje was achttien jaren oud en van onberispeiyke schoonheid maar geen ziel sprak uit hare oogen, geen uitdrukking van hoogere gevoe lens teekende zich op haar gelaat af. Zij was ryk gekleed, het haar was gepoederd en met bloemen opgesierdblijkbaar was het toilet haar voornaamste bezigheid. De dear ging juist open en Felix, de zoon des huizes, verscheen in het salon. Met een liefdevollen blik groette hij moeder en bruid, ging eerbiedig naar zyn vader toe en kuste de fijne blanke hand. «Wat hen ik gelukkig, myn vader, u krach tiger te vinden», zei hy. «Het gevaar, waarin u verkeerde, verhin derde my, n het verzoek te doen, dat mij reeds laug op het hart lag en dat ik heden kom uitspreken. Ik durfde u niet verlaten, nu echter, nu de aanval is overwonnen, nu moet ik daarheen yien, waar alleen de waar dige plaats is voor den jongen Fran schen adel. Koning Lodewyk XVI is in gevaar laat my naar Parijs gaan vader I» Met liefdevollen blik beschouwde de graaf ■yn zoon. «Ik versta u Felix», zeide hy, «en ver heug me over nw gezindheid. Reeds lang nit een enkel artikel, dat als volgt luidt «Op een aanklacht door den schoolopziener voor het lager onderwys gericht tot den vrede rechter zullen de straffen bedoeld in art. 14 van de wet van 28 Maart 1882, worden op gelegd aan den vader of den voogd of den verantwoordelijken persoon, die schuldig zal worden bevonden, dat hy een kind, inge schreven aan een openbare school, verhinderd heeft het onderwys te genieten over het ge heel of een gedeelte der leerstof, die verplicht is gesteld in gemelde wet, of die verhinderd heeft, in de klas zich te bedienen van de boeken, die op regelmatige wijze op de iyst van het departement zyn ingeschreven. Met dezelfde straf zal worden gestraft hy, die de overtreding als boven zal hebben begaan, hetzy door het uitspreken van een rede, hetzij door het aanslaan of verspreiden van een geschrift, houdende een aansporing tot het begaan van het hier behandelde misdrijf». Dat wetsartikel, in al zijn kortheid, is weer een nieuwe, boosaardige uiting van den «furor anti-clericalns» die de «zegenryke» regeering van de derde republiek bezielt, Want achter die nuchtere bureaucratische zinnetjes, grynslacht de demon van haat tegen de Kerk, achter dat mom van onbe wogen, kalm zakelijke voorschriften, gloeit weer de oude hartstocht van verzet tegen alles wat bovennatuurlijk is, tegen alles wat met den godsdienst ook maar samenhangt... In geen maanden lang en dat zegt wat voor 't tegenwoordige Frankrijk is er nit de ministeriëele bureaux zoo'n draconisch, zoo'n willekeurig, zoo'n ergerlyk de rechten van de groote meerderheid der burgers schendend, stuk te voren gekomen. De vóórgeschiedenis van dit wetsvoorstel is, kort verteld, ongeveer de volgende. Voor eenigen tyd wendden een aantal huisvaders van Viévigne zich tot de «tribunal des conflitB», de hoogste rechterlyke instel ling in Frankrijk, om den onderwyzer van hun openbare school te laten vervolgen, wyi die verlichte geest door zijn gemeen anti godsdienstig en anti-vaderlandsch onderwys op ergeriyke wyze de neutraliteit van het onderwijs geschonden had. De tribunal stelde de inwoners van Viévigne in het geiyk... Dat was natuurlijk niet naar den zin van de regeeringskliek, voor wie anti clericalisms het eenige richtsnoer van handelen is, anti- clericalisme a tort et k travers. Briand ver klaarde eenvoudig, dat zoo de «tribunal des conflits» deze vervolgingen toestemde, men door een nieuwe wet de onderwyzers zou moeten beschermen tegen den... willekeur der ouders. De minister van onderwys heeft nu de belofte van Briand verwezenlykt 1 In een uitvoerige toelichting op het wets- gagg— las ik in uw ziel en toch durfde ik u, in afwachting van myn spoedigen dood, niet van hier laten vertrekken in tijden ais de hedendaagsche moet minstens één La Charette op het slot zyns vaders aanwezig zijn om den naam te vertegenwoordigen, dien wy voeren en aanstonds na myn afsterven ge biedt de plicht, voor ons geslacht een deel van het vermogen dat wy bezitten, te be houden, waarom gy u persoonlijk naar Grenoble begeven moet. Hooger echter dan de rijkdom, staat bij La Charette de eer aangeschreven. De koning is in gevaar ga, mijn zoon, en bescherm uw koning, wan neer redding nog mogelijk is. Gy zult te Parijs in ons hotel wonen, ik zal u een brief dicteeren voor de edelmoedige verdedi gers, van onzen koning, de heeren De Mal- herbes en Deféze. En ontvang nu den zegen uws vaders». Diep bewogen knielde Felix voor den graaf neder, die met moeite de hand op het blonde hoofd des jongelings nederlegde. De gravin wendde zich om, om hare tranen te verbergenLouise echter zag koud en ge voelloos op het tooneeltje neder. Heftig werd de deur opengerukt en Jean betrad het saloneen overmoedig lachje zweefde op zijn lippen, hetgeen echter ver dween, toen hy de blikken van alle aan wezigen op zich gericht zag, en hy nam weder zyn gewone, deemoedige houding aan. «Verschooning, duizendmaal verschooning», zei hy, alsof hy diep beschaamd was. «De aandoening stnwt my hierheen er zyn berichten nit Parys gekomen, heer graaf. De bode heeft brieven en couranten voor u medegebracht, die wel bevestigen zullen, wat hy reeds heeft medegedeeld». (Werii vervolgdj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1