EL Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-lXolla.ndL 2de Jaargang. Wat wij willen? FEUILLETON i No. 54. Zaterdag1 4 Juli 1908. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Buitenland. Uit stormachtige Dagen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 oents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal, nnmmers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Zoo ooit een vraagstuk de wereld in beroering, de geesten in beweging beeft gebracht, dan is dat het maatschappelijk vraagstuk, of de sociale quaestie. Ieder spreekt en schrijft daarover. Ieder heeft zijn meening en oordeelt en veroordeelt die van anderen. Een eerste vereischte daartoe is echter, te weten wat men zelf voorstaat, juist omschreven prin ciepen te hebben en zichzelf daarvan rekenschap kunnen geven. Het is dus noodig te weten wat wij willen. Door tegenstelling worden veel dingen duidelijk. Wij geven eerst wat onze tegenstanders willen, wat wij dus niet willen, daarna onze positieve wenschen en plannen. Onze voornaamste tegen standers op dit gebied, van wie wij zeker het verste af zijn, zijn de socia listen. Deze nu hebben hun eischen in verschillende zoogenaamde programs omschreven. Slechts de hoofdzaken wil len we hier op den voorgrond plaatsen. De hoofdeisch is: omverwerping der thans bestaande maatschappelijke orde, alle klasseverschü moet verdwijnen, ge meenschappelijk bezit en staatsproductie zullen privaat eigendom en particuliere voortbrenging vervangen. De eischen op godsdienstig en zedelijk gebied laten wij voor heden buiten quaestie, maar bepalen ons alleen tot de maatschap pelijke dus meer stoffelijke belangen. Dit hoofddoel willen de verschillende partijen onder de sociaal-democraten op verschillende manieren bereiken. Deze liggen echter geheel uit ons betoog, doen aan onze quaestie niets af en dus kunnen wij ze onbesproken laten. De hoofdzaak is: volgens de theorie der socialisten is de maatschappij thans verkeerd ingericht en zal dus op geheel anderen leest moeten geschoeid worden. Nu willen het de socialisten nog al eens doen voorkomen, alsof de katho lieken, alle maatschappelijke toestanden willen behouden zooals zij nu zijn, en de minderbedeelden slechts paaien met de hoop op een ander leven. Niets is minder waar. Neen, ook wij verlangen beslist een sociale hervorming, maar wij spiegelen niet den arbeider iets onmogelijks en onbereikbaars voor, met het doel bij hen ontevredenheid en begeerlijkheid op te wekken. Wij zeggen niet, dat de grondslag der maatschappij verkeerd is, wij eischen niet dat alle klasseverschil zal verdwijnen. Wel willen wij dat ook Roman uit het Duitsch, van Herman Hirsehfeld, bewerkt voor «ONS BLAD». 8) Met bevende handen nam de graaf de papieren van Jepn aan, haastig sloeg hij een courant open, en opende vervolgens een der brieven. Zijn handen sidderden krampachtig, zjjn magere, ingevallen wangen werden met een gloeiend rood overtrokken, een luide kreet drong over zijn lippen en het schrijven ontviel sjjn bevende hand. «Groote Godriep mevrouw de La Charette uit, «mijn gemaal sterft I» De grijsaard maakte een afwerend gebaar. «Wat is er gelegen aan mij stamelde bij, «ik dank den hemel voor den dood; bjj uw koning is de plaats der La Gharette's on de koning is niet meer». Een angstkreet onderbrak zijn woorden. «Ze hebben hem veroordeeld, hij was ech ter reeds lang van te voren reddeloos ver oordeeld», ging de zieke verder. 'Ze hebben het gewaagd, het vreeselijke, en onder de guillotine viel het hoofd van den zestienden Lodewijk». Koortsachtig flikkerden zijn oogen, de zwakke gestalte des edelmans richtte zich op in haren zetel en sprak ais een profeet 'En jg niets meer heilig in Frankrijk onder de guillotine bloedt de adel evenals rijn koningde geringen worden heeren, de boeren edellieden...» Zijn stervende blik viel toevallig op Jean ollan, die zich deemoedig in een hoek had den geringsten arbeider een mensch- waardig familieleven worde gewaarborgd, waartoe ook wettelijke bepalingen ge- wenscht en soms noodig zijn. Wel eischen wij van den patroon bovenal rechtvaardigheid, maar daarnaast ook liefde voor den werkman, die in alles zijns gelijke is. Wij blijven vasthouden aan het privaat bezit, en verwerpen de staatsproductie, die alle energie zou dooden, daar de prikkel tot werken zou zijn afgestompt. Wij willen geen klasse- strijd, maar evenmin opheffing van alle klasseverschil; wij willen wel alle mogelijke toenadering tusschen bezit tende en arbeidende klasse, een ideale verhouding tusschen patroon en werk man. De socialisten voeren een strijd quand même tegen den patroon, die soms kan zijn ten voordeele der arbei ders; wij voeren den strijd vóór de arbeiders, die soms kan zijn ten wadeele der patroons. Zij doen niets dan af breken, wij willen opbouwen. Daartoe is noodig dat èn patroon èn werkman kenne zijn rechten maar eerst volbrenge zijn plichten. Daartoe is ook noodig dat ieder het zijne bijdrage, om de bestaande toestanden te verbeteren. En dan nog iets. Ook in eigen kamp is er over vele vraagstukken meening- verschil. Aan de oplossing daarvan zullen wij ons niet wagen. Maar wel willen wij een vingerwijzing geven, op welken weg men de oplossing, dunkt ons, zoeken moet. Tweeërlei zijn gewoonlijk -de personen, die zich voor die oplossing interesseeren, de mannen der theorie en de mannen der praktijk. Maar laten nu de theoretici zooveel mogelijk reke ning houden met de praktijk en de lessen van het dagelijksch leven, want zuivere theorie blijkt vaak onhoudbaar. En de mannen der praktijk, de patroons in 't bijzonder, zijn verplicht als meer ontwikkelden, ook kennis te nemen van hetgeen langjarige studie van veelbe- gaafde mannen op 't gebied der sociale quaestie heeft opgeleverd. België. Een fraaie pers 1 De bladen van Ostende verschijnen in rouw rand tengevolge van een nieuwen inval van het parket is de speelzaal van het badhuis voorgoed gesloten. De bladen zeggen, dat Ostende nu ten gronde moet gaan en ze schreien alvast op den puinhoop. teruggetrokken en zyn oog op Louise de Puisdóme gericht hield, terwijl zoon en gade, door dubbele smart overmeesterd, voor den zetel des stervende knielden. Een vreeselijke lach speelde om de lippen van Jean Bollan; de smart der familie, die hem altjjd weldaden bewezen had, scheen voor hem een vertroosting te zijn. Met uit gestrekte hand wees de graaf naar hem en Jean kromp van schrik in een. «Bedt u!< fluisterde de graaf met gebroken stem, «Iets verschrikkelijks zie ik in den geest ver raad overal en hij... hjj...» De spraak verliet hem, rochelend zonk hij in zijn zetel terug. Felix legde de woorden van zijn stervenden vader anders uit dan zij bedoeld waren. »Ja,« riep hij, «ja, mijn vader, ik versta u I Jean, ofschoon uit den minderen stand, zal zich niet door den demon der hartstochten, die door Frankrijk rondwaren, laten mede- sleepen ik beloof u, hem nimmer mjjn vertrouwen te zullen onttrekken en steeds zijn vriend, zijn beschermer te blijven 1» Krampachtig vertrokken zich de gelaats trekken van den graaf, hij bewoog de lippen, maar geen geluid kwam meer uit zijn keel. Nog eenmaal bewoog hij de hand in de richting van Jean, toen was alles voorbij graaf Dagobert La Charette was een ljjk. De gravin drukte haar echtgenoot een kus op het voorhoofd, terwijl de zoon de koude hand aan zijn lippen bracht. «Hij is met God verzoend ingeslnimerd naar het oord, waar de koning hem wacht», zeide zij na een poos«wel hem, hij is van de stormachtige dagen bevrijd. U echter, graaf Felix La Charette, begroet ik heden, bij het lijk uws vaders, als heer en hoofd des huizeswees vroom en edel als hjj, die Frankrijk. Hoe zit dat De gemeenteraad van Dijon heeft kunnen constateeren dat het stedelijk hospitaal, het welk onder het beheer der liefdezusters 275.000 francs per jaar kostte, thans zelfs met 400.000 francs nog niet kon rondkomen. Beeds zjjn voor ontzaglijke sommen aan eigendommen en effecten te gelde moeten gemaakt wordenmen spreekt zelfs van een waarde van 600.000 francs, die op deze wijze vervreemd is. En nu meene men niet dat die ontzag lijke stijging van kosten soms veroorzaakt wordt door uitbreiding van den dienst. Integendeel iB het aantal verpleegdagen aan zienlijk verminderd. Terwijl dit aantal b.v. in 1902, dat is vóór de verwereldlijking 175.520 bedroeg, was het in 1907 nog maar 152.898, dat is 22.622 minder I En naar het eenparig getuigenis van allen, worden de zieken hoe langer hoe slechter verzorgd. Er wordt dan ook een ambtelijk onderzoek ingesteld naar de reden van de ontzettende opdrijving der uitgaven. De leden der com missie voor het hospitaal, indertijd door den prefect benoemd, zijn thans alle door hem afgezet. Men tracht het schandaal in den doofpot te stoppen, maar do burgerij van Dijon eischt opheldering. Engeland. De kiesrecht dames. Zeven-en-twintig kiesrechtdames hebben zich Woensdag voor den politie-rechter moe ten verantwoorden voor de buitensporigheden door haar gepleegd tijdens de «betooging» Dinsdag voor het parlementsgebouw. Twee juffies bleken dóód onschuldig opge bracht te zjjn zij werden vrijgesproken. Aan de andere hartstochtelijke strijdsters voor de «rechten» der vrouw werd een zenuw-stillend middeltje toegediend in den vorm van een veroordeeling tot het storten van een waar borgsom van 10 a 20 pond, voor haar verder goed gedrag in de toekomstóf een gevangenisstraf van een tot drie maanden. Verder zijn twee «dames», zonder de keuze gelaten te worden tot een boete, veroordeeld tot twee maanden gewone gevangenisstraf, d. i. met dwangarbeid. Heel onvrouwelijk hadden zij bij Asquith de ramen ingegooid en beloofd den volgenden keer bommen mede te zullen brengen! Of de straffen zullen helpen? Spanje. Een prinses lastig gevallen. Woensdag werd met steenen geworpen naar de automobiel van de Spaansche infante Maria Theresia bjj Torrelodones dicht bjj Madrid. De chauffeur werd licht gekwetst aan de dij. zijn weg voleind heeft». «Zoo waar mjj God genadig isant woordde Felix diep geroerd. «Laat ons voor heden afscheid nemen van den doode. Jean, uw naam was het laatste woord van den stervendedruk een afscheids kus op zijn hand, vanaf heden behoort gij en uwe zuster tot ons huis». Aarzelend naderde Bollan het lijkhoe versteend hjj ook was, hjj huiverde toch, om met zijn lippen de stijve hand aan te raken van dengene, die hem op den rand des grafs had doorschouwd. Hg overwon echter zijn tegenzin en de heiligheid des doods werd ontwjjd door den Judaskus van het ellendigste verraad. DEEDE HOOFDSTUK. De begrafenis van graaf La Charette was eenvoudig, maar geschiedde toch met alle eer en deelneming die den afgestorvene toe kwamen. Wel gingen er zelfs in den omtrek van het kasteel stemmen op, die morden over het zilveren schild van de zerk, welke alle waardigheden en titels van den slotheer noemdede invloed van burger Le Fourzel was onloochenbaar, de goedgezinden waren nog slechts in de meerderheid, en de te Parijs gevraagde en toegezegde militaire hulp had tot ergernis van Jean Bollan nog niets van zich laten hooren. Daags na de begrafenis van haar echt genoot liet de gravin den broeder en de zuster op het kasteel ontbieden. Jean en Marie vonden de grafelijke familie bezig met het maken van toebereidselen voor de reis, Op den parketvloer stonden meerdere vol gepakte koffers en de schrjjftafel van den graaf was met papieren bedektop een bjj- tafel lagen bankpapier en rollen geld, die Set Doopsel van den nieuwen Infant. In de troonzaal van het koninklijk paleis te San Ildefonso is met groote plechtigheid de doop toegediend aan den nieuwen infant. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de koninklijke familie, de Spaansche grandes, de ministers, afgevaardigden van alle regee- ringslichamen, de edellieden, verbonden aan het koninkljjk huis en een groot aantal ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders, waaronder de bisschop van Sion. Na de plechtigheid volgde een feestmaal ten paleize. Japan. Zola en de Japanners. Zola wordt in Japan beter op zijn wer kelijke waarde geschat dan door vele Euro peanen. De minister van Binnenlandsche Zaken in Japan heeft de uitgave verboden eener ver taling van een der werken van Zola door den Japanner Kiden Iida, op grond dat het werk strijdt met de goede zeden. Amerika. Een kinder museum. In eene voorstad van Brooklyn ligt te midden eener schilderachtige omgeving tuB- schen schaduwrijke boomen en groenende tuinen een lief gebouwtje, waarin de voorbij ganger dagelijks groote scharen kinderen kan zien binnengaan. Nog voor tien jaren was dit huis een soort filiaal van het instituut voor kunst en wetenschap te Brooklyn, waarin verzamelingen, die in het museum niet kon den worden geplaatst, voorloopig werden ge borgen. Nu is dit huis het rijk van het museum voor kinderen, eene instelling, pas voor weinige jaren door de Amerikaansche paedagogiek gegrondvest en die zich nu in een algemeens belangstelling verheugt. In December 1899 werd in de vertrekken van het huis in Bedford Park de eigenaardige onderneming begonnen en ofschoon de ver zamelingen in het eerst slechts van geringen omvang waren en uit eenige collecties vlin ders, kevers en vogels bestonden, zoo was de belangstelling der kinderen zeer spoedig opgewekt en het bezoek werd zoo levendig, dat het kleine museum spoedig kon worden vergroot en uitgebreid. De leidende gedachte van deze instelling was het jeugdige ver stand een aanschouwelijk overzicht te geven van de dingen, waarmede de leerlingen in de scholen zich bezig houden, en daardoor de dorre theorie van het schoolvertrek aan te vullen en levend te maken. Den kinderen wordt gelegenheid geboden, door eigen stre ven te leeren begrijpen en analyseeren, en door het bevorderen van eigen streven werd het museum helpende factor van het school onderricht. De nu in twaalf vertrekken bijeengebrachte verzamelingen behooren thuis op het gebied, Felix aan 't ordenen was, terwjjl Louise de Puisdóme, koel als immer, maar verblindend schoon in haar rouwgewaad, aan het ven ster zat. «Jean Bollan», begon de gravin, «en gij Marie, geeft acht op mijn woorden. Wanneer gjj meent, ons dank en liefde verschuldigd te sijn voor hetgeen de La Charette's voor u gedaan hebben dan is heden de tijd gekomen om dit te. vergelden, heden, nu wg u met het grootste vertrouwen beloonen». «Hoe slecht, hoe ellendig zouden wg zgn, wanneer wg die dankbaarheid niet zouden gevoelen I» riep Marie uit. «Mgn gebed stg'gt dagelijks tot den Heer des hemels voor het huis La Charette, en zou ik voor zgn welzgn mgn leven moeten opofferen, gaarne zou ik het met vreugde geven». «Gg lief goed kind I» zei de gravin ge roerd. «Zoolang nog zulke harten in Frankrgk kloppen, kan mgn ongelukkig vaderland niet verloren zgn. En ook in Jean's zwijgen vind ik de bevestiging uwer woorden. Luistert daD, waarom ik u heb laten ontbieden. «Nog heden zal mgn zoon, graaf Felix, het kasteel van mijn vader verlaten om zich naar Grenoble te begeven, om het vermogen van ons huis onverminderd te verkrijgen daarna zal hij echter onder een vreemden naam naar Parijs gien, waar zijn bruid en ik, verborgen in ons hotel, op hem wachten. De koning, heeft weliswaar geen aardsche hulp meer noodig, maar koningin Marie Antoinette en de koninklijke kinderen moeten toch nog gered worden. Een groot aantal partggenooten vinden wg onder vreemde namen in de hoofdstad bgeen, wg sluiten ons bij hen aanhet hotel der La Charette's der zoölogie, botaniek, vaderlandsche geschie denis, mineralogie, geografie en kunst. De met zorg gekozen voorwerpen zgn goed ge ordend en van eenvoudige, klare en duideigke ophelderingen voorzien. De zoölogische ver zamelingen nemen vgf vertrekken in, wier inhoud zich aan den ouderdom der bezoekers aanpast. Den jongsten bezoekers wordt door modellen van de verblijfplaatsen der dieren en van de nesten der meest bekende vogels, een kleurig beeld van het leven en de gewoonten der dieren getoond, terwgi de ouderen reeds voorbeelden van meer gecompliceerde natuur verschijnselen leeren kennende verande ring van rupsen in vlinders en het leven der bijen, mieren en zgdewormen. Groote verzamelingen van insecten helpen door plastische hulpmiddelen de weetgierig heid der kinderen bevredigen. Ook vindt men hier afbeeldingen van vreemde land schappen zorgvuldig gekozen exemplaren van vreemde kleedingstukken, b.v. van de Indianen, eenige negerstammen en Eskimo's, waardoor het kinderverstand, zekere vreemde zeden en gewoonten met het karakter van het land in verbinding te brengen leert. Tot aanvulling van het onderwgs in de geschie denis geeft eene verzameling van kleine modellen van huizen en woningen een beeld van de gewoonten der voorvaderen in de verschillende tijdperken der geschiedenis en tot deze verzameling behoort ook een aantal oude wapens en voorwerpen van huishoudeigk gebruik. In twee vertrekken van het huis is de bibliotheek gevestigd die bgna 5000 werken bevat. Twee bibliothecarissen staan de kinderen bg de keuze van boeken met raad en daad ter zijde. Maar het grootste succes van het museum zijn wel de voor drachten, die voor de jeugd worden georgani seerd en die nooit langer dan een half uur dnren. Deze voordrachten zgn steeds vergezeld van demonstraties of lichtbeelden en zoo worden de te behandelen onderwerpen steeds aantrekkelijk gemaakt. De scholen koesteren natuurlijk groote belangstelling voor deze onderneming en naar Anna Bifiings Gallop in het «Popular Science Monthly» mededeelt, wordt het museum reeds door de leerlingen van 125 inrichtingen van onderwgs bezocht. Alleen in het jaar 1906 werden de voor drachten door 17253 jeugdige toehoorders bezocht en gemiddeld wordt in de laatste vgf jaren het museum door niet minder dan 94.000 kinderen bezocht. Vooral de voordrachten wekken bg de kinderen veel belangstelling en worden steeds druk bezocht. Toen voor twee jaren op ver zoek der jeugdige toehoorders een cursus in elementaire pbysica gehouden werd, was de aandrang van bezoekers zoo groot, dat het museum bgna te klein bleek. Er heerschte wordt de zetel eener heilige samenzwering.» «Groote God!» riep Marie ontsteld, «waagt u niet naar Pargs. Ontvlucht liever naar het buitenland, ik bezweer het u. Zelfs hier op La Charette zijt u geen dag meer veilig. Luistert naar de stem van het eenvoudige boerenmeisje, vóór het te laat is; wanneer ik durfde spreken...» Zij verstomde voor den blik, dien haar broe der haar toewierp, en nu nam Jean het woord: «Nederige lieden als wg, lieve zuster, kunnen slechts de hooge gevoelens des adels bewonderen, al zijn wg ook niet zoo groot van ziel, om ze te deelen. De heeren zgn ook naar mgn meening beter in Pargs ver borgen dan hier; volgens geruchten zouden commissarissen en troepen nit de hoofdstad naar de Vendée komen, om deze republi- keinsch te maken. De guillotine is hun standaard.» Louise de Puisdóme bedekte hare oogen met hare zachte vingers en fluisterde «Ontzettend beeld!» «Zgt gij bang, Louise?» vroeg gravin La Charette, bgna verwgtend, «ie de bruid van mgn zoon bang, een lid van ons huis, dat meer dan één leven in den loop der eenwen voor zqn koning heeft opgeofferd Dan zal ik probeeren, u naar het buitenland te zen den, ik wil...» «Dat is onmogeigk,» viel Jean in de rede, «de kusten en grenzen worden zeer streng bewaakt, en op 't oogenblik is het hoofd der genadige barones nergens veiliger dan juist in Parijs, wanneer het u gelukt, onge merkt de stad en uw hotel te bereiken, 't Is moeielyk op een korenveld een bepaal den halm te vinden, de eenzame boom echter op den heuvel trekt de aandacht tot zich,» (Wordt amolgd) f

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1