Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gevonden voorv Amsterdamsche zooveel ijver onder de leerlingen, dat de knapen reeda na weinige maanden in staat waren een klein atation voor draadlooze telegrafie op te richten, waarmede x\j korte berichten zoo zeker wiaten te ontvangen en te verzenden, dat na de eloiting der school drie der oudste knapen eene aanstelling kregen bij eene maatschappij, voor het aan leggen van draadlooze telegrafie op schepen. Het aantal der bezoekers is zoo gestegen, dat het oude gebouw te klein blijkt en vergroot moet worden. Be stad New-York heeft dan ook besloten een nieuw gebouw op te richten, dat een voorbeeld zal zijn van Amerikaansche practische paedagogie en welk voorbeeld in de andere groote steden van Amerika zal worden nagevolgd. In ieder geval is het idee van zulk een museum merkwaardig genoeg, om belang stelling op te wekken. Zeker kan deze practische paedagogie nut stichten. Daarvoor is echter noodig, dat vooral op het gebied der kunst, der natuurwetenschappen enz. de zedelijk- en godsdienstig paedagogische vraag stukken ernstig worden onder de oogen gezien. Want daar zal 't in Amerika wel aan ont breken. Uit de Tweede Kamer. Wat zal de Minister van Oorlog gister middag blij zijn geweest I De geheele week bijna had hy nu al hooren klagen en kermen over zijn beleid en de laatste dagen vooral waren de debatten nu en dan bijzonder heftig. Edoch hy sloeg er zich flink doorheen en gistermiddag werd dan ook de oorloge- begrooting met 65 tegen 15 stemmen aan genomen. Den minister werd echter bij monde van Borgesius geprofeteerd, dat hij over enkele maanden opnieuw voor heete vuren zal komen te staan I Verder werd nog aangenomen, het wets ontwerp betreffende de toekenning van ver goeding aan het voormalig bezoldigd schut terij-personeel, dat 10 jaren dienst had. Voor degenen met 5 jaren dienst zal de minister nog tijdelijke gratificatie overwegen. Ook is goedgekeurd de reorganisatie van de arbeids inspectie door aanstelling van een Hoofd inspecteur en het wetsontwerp tot invoering van den Amsterdamschen tijd, nadat de mi nister onaannemelijk had verklaard een amen dement-De Visser om den Midden-Europeeschen tijd in te voeren. Toen viel de presidentshamer en werd den Tweede Kamer-leden een prettige vacantie toegewenscht. R. K. Onderwijzers. De 75ste algemeene vergadering van R. K. Bijzondere Onderwijzers (hoofden van scholen) in het Bisdom van Haarlem, zal plaats heb ben op Dinsdag 14 Juli 1908 in het Bron gebouw te Haarlem. In de kerk van den H. Joseph zal te 10 uur een H. Mis voor de overleden leden der Vereeniging worden opgedragen. De agenda vermeldt o. a.Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren M. L. van Gemert, Th. P. Badoux en P. C. A. Hendriksen, die allen herkiesbaar zijn. Het onderwerp van bespre king voor deze vergadering is«Het gezag in de R. K. Bijzondere School», in te leiden door den heer Ohr. L. Wesseling Ms., van Scheveningen. In de pauze zal nog een vergadering ge houden worden van de deelhebbers in het uitkeeringsfonds eener vaste som bij over lijden. Behalve het gewone jaarverslag komt aan de ordeVerkiezing van een commissaris in de plaats van den heer Kannegieter, die zich niet meer beschikbaar stelt. Hanzebond. Woensdag werd te Haarlem de jaarverga dering gehouden van den Centralen Raad van den Hanzebond, R. K. Middenstands- vereeniging in het Bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer Verbeek uit Rot terdam, riep allen het welkom toe. De Bond is bij het organiseeren nog steeds zoekende daarom zijn geen directe resultaten te boeken. Alles bepaalt zich nog slechts tot proefne mingen. Wanneer zullen alle middenstanders zich vereenigen in katholieke vereenigingen en alle vereenigingen zijn aangesloten by den bond Men stelle alle eigenbelang ter zydeer moet alleen gewerkt voor het groote lichaam. Spreker bracht dank aan den Bisschop, den adviseur Mgr. Konings, aan dr. Nouwens, mrs. Aalberse en Regout. De secretaris verzoekt dit jaar van zyn functie ontheven te mogen worden. De voor zitter zegt, dat de omstandigheid, waarom dit geschiedde, geëerbiedigd moet worden. Na eenig debat en oppositie werd besloten, dat de heer Visser te Haarlem het secretariaat zal waarnemen. De aanvulling der commissie voor de Credietbank, wyl de heer Koster, Den Haag, heeft bedankt, had alsnu plaats. Besloten werd een nieuw lid te doen benoe men uit en door afdeeling Delft. Het jaarverslag van den secretaris herin nerde aan de woorden van Mgr. Gallier op den Delftschen Katholiekendag, die de aanleiding gaven tot het ontstaan van den Bond. Op de vergadering van 8 Juni 1907 werd het reglement aangenomen. Er werden 4 centrale vergaderingen gehouden en er zyn nu 12 afdeelingen aangesloten, 3 weigerden toe te treden. De stand der afdeelingen is gunstig. Het hoofdbestuur brengt hulde aan de medewerkers. Zóó doorwerkend zal de Bond respect afdwingen by iedereen. Na de pauze kwamen verschillende voor stellen in behandeling. Aangehouden, wegens staking van stemmen, Werd een voorstel van den heer Wolf, Pur- merend, dat door de afdeelingen zoo spoedig mogelyk informatiebureau's worden opgericht en het centraalbestuur daaruit een centraal- bureau vormt. Benoemd werd een voorbereidingscom missie voor een vereeniging tot uitkeering by overlijden van Hanxe-leden. Verworpen werd een voorstel-Vlaardingen betreffende collectieve aansluiting bij een glasverzekeringsmyatschappy. De heer F. J. v. Haaren leidde namens Rotterdam 't voorstel in om gemeenschappe- lyk die maatregelen te nemen, welke er toe kunnen leiden de rekeningen op jaar zooveel mogelyk te doen verdwijnen en voorloopig de driemaandelijksche rekeningen algemeen te doen worden. De voorzitter zei, dat getracht zal worden, dat deze kwestie op het a.s. Congres van den Middenstandsbond ter sprake zal komen. By de rondvraag vroeg Delft of in een vakgilde hospitantieden in 't bestuur kunnen gekozen worden. De voorzitter vond, dat dit tegen de statuten was. De vergadering werd hierna gesloten. Bond van antl-rev. Gemeenteraadsleden. Woensdag is te Utrecht een Bond van anti-rev. gemeenteraadsleden gesticht. De heer Van Namen uit Zwyndrecbt presideerde, terwyl dr. Kuyper een redevoering hield over One zelfstandig gemeentewezen. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin en aan minister Heemskerk. Als bestuursleden werden gekozen de hee ren jhr. S. van Citters, voorzitter, Den Haag H. van Andel, UtrechtSchuurman, MeppelA. van Namen Hzn., Zwijndrecht mr. F. Fernhout, Gorinchemmr. A. de Jong, Rotterdam mr. V. Rutgers, Hilversum mr. J. F. Heemskerk, Groningen, en Van Hoogstraten, Arnhem. ALKMAAR, 4 Juli 1908. Muziekuitvoering door het Stedeiyk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 5 Juli 1908, des avonds 7 uur, in den Stadshout. Programma 1. «Patria», Grand Marsche. Van E. Mullot. 2. Ouverture de l'opera «Si j'etais Roi». van C. A. Adam. 3. «Traume auf dem Ocean». Van Jos. Gungl. 4. Fantaisie aus der oper. »Lohengrin«. Van R. Wagner. Pauze. 5. Marie Henriette», Ouverture de concert. Van L. Montagne. 6. Fantaisie sur des motif de l'opera «Le Trouvère». Van G. Verdi. 7. lie Fantaisie pour ie Trombonne. Van H. J. Christophe. 8. >Eine concertreise», Potpourri. Van A. Rechling. 9. Finale «Vorwarts voran», Bicicle galop. Van L. André. De WelEerw. Pater A. W. P. Weyers is benoemd tot kapelaan der O. L. Vr. Kerk (Berg-en-Dalscheweg) te Nymegen. Wij wenschen Z.Eerw. het beste succes toe in zijne verdere sociale werkzaamheid. Zooals reeds gemeld is, herdacht 1.1. Donderdag 2 Juli de heer H. F. Schuurman den dag, waarop hy vóór veertig jaar het Dirigentschap aanvaardde over het H, Domi- nicus Kerkkoor op de Laat. Dat het dien dag den jubilaris niet aan belangstelling zoude ontbreken, men kon er zeker van zyn. Des morgens ten ongeveer half negen werd de feestvierende met zyn zuster per rijtuig door een deputatie uit zijn zangers van huis gehaald en naar de kerk gebracht, alwaar een plechtige H. Mis ter zyner intentie werd opgedragen. Het zangkoor voerde onder zeer te waardeeren leiding van den heer S. Ypma de 4 stemmige missa >Assumpta est» van Halier uit, terwyl voor het Evangelie het 5 stemmig «Coenantibus illis» van dienzelf den componist werd gezongen. Na de ker- kelyke plechtigheid werd de heer Schuurman in de pastorie by monde van den ZeerEerw. Heer Pastoor gecomplimenteerd, mede namens het aanwezige kerkbestuur, en werd hem door zyn zangkoor een 4 stemmige cantate van W. H. van Besouw toegezongen, waar van de barytonsolo's door den heer G. Bakker op lofwaardige wyze werden ten gehoore gebracht. Per rytuig werd, na een gebruikt ontbyt in de pastorie, de jubilaris en familie weder naar zyn woning geleid. Des namiddags ont ving de directeur zijn corporatie ten zynen huize en werd hij in een gloedvolle speech van den voorzitter, den heer O. Kaindl, bijl zonder gehuldigd als vriend en dirigent, ten blijke waarvan hem tevens werd aangeboden een onyx tafel met bijpassende schemerlamp en kap. Dat bij die gelegenheid de feestdronk, begeleid door menigen op muzikale wyze geuiten wensch, niet achterwege bleef, be hoeft nauweiyks te worden aangestipt. Van verschillende andere zijden vloeiden dien dag verder mondeling en schriftelijk blyken van belangstelling toe, o. a. van de Zusterver- eeniging van de St. Laurentius parochie, welke een deputatie, aan het hoofd waarvan de onlangs jubileerende heer Schrader, ter aanbieding van felicitatiën had afgevaardigd en moet het den jubilaris duidelijk geworden zyn, dat de wensch, hem toegezongen>Hy leve nog lang in zyn glorievol werken», gevende >zijn krachten, talent en kunst» Gode ter eere, niet moge worden opgevat als een bloot compliment van den dag, doch als een heilwensch die vergezeld is gegaan van de welgemeende bede, dat eens >hem schitterend van goud een feestkrone eieren moog». Maandag j.l. deden de leerlingen van de vyfde klas der R. K. Burgerschool een gezellig schoolreisje naar Amsterdam. Ofschoon het hoofddoel was, met het oog op het onderwys, verschillende gebouwen te bezich tigen, werd het nuttige op bevredigende wijze door het aangename afgewisseld. De leerlingen hebben met recht genoten 1 Zij bezagen onder meer: het postkantoor en het panorama Jerusalem. Hier werd vooral genoten, daar zij zich nu eene duideiyke voorstelling kon den vormen van de gansche streek rondom Jerusalemze zagen Christus' kruisdraging op den weg naar den Calvarieberg en den kruisdood van Christus. Doordat op eene duidelijke wijze uiteengezet werd, wat zich aan 't oog vertoonde, was het bezichtigen van dit prachtig schouwspel dubbel schoon. Eveneens konden de leerlingen eene voor stelling krygen van huizen en straten in eene stad als Amsterdam ten tyde van Alva. Daarna bezochten xy het Panopticum, waar ze zich kostelijk amuseerden, vooral in den dwaaltuin. Aan Artis werd natuurlyk ook een bezoek gebracht, evenzoo aan het aqua rium. Vervolgens deden de leerlingen nog eene wandeling door de stad, door de galery van het Paleis van Volksvlijt naar het Von delpark en tot slot een lange rit met de electrische tram. Waarlijk een drukke, ver moeiende dag was hetdoch iedereen was voldaan en met opgeruimd gemoed keerde het jonge volkje dan ook 's avonds weer huiswaarts. Zeker zal dit uitstapje nog lang in veler geheugen blyven. De heer H. Banning heeft zich bij adres d.d. 9 Juni 1.1. tot den raad gewend, daarbij zijn koornmolen »de Wolf» der ge meente te koop aanbiedende voor de som van f 4300. Bedoeld adres werd in de ver gadering van 17 Juni 1.1. om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Daaraan voldoende berichten zij dat de adressant zich zeer waarschijnlyk vergist waar hij beweert, dat deze gemeente vroeger te vergeefs f 13000 heeft geboden voor dezen molen. Voor zoover zy kunnen nagaan is een dergeiyk bod nimmer gedaan. De be doelde molen staat ten kadaster bekend in sectie B No. 1050 ter grootte van 56 M2. Herhaaldelijk door B. en W. in de gelegen heid gesteld te bewyzen, dat hem meer grond dan 56 M2. toekwam, is hij in dat opzicht steeds in gebreke gebleven. De grond rondom den molen is steeds beschouwd het eigendom der gemeente te zyn, in overeenstemming met de kadastrale tenaamstelling. Het feit evenwel dat over bedoeld eigendom niet geheel vrijeiyk kan worden beschikt, zoolang daarop een molen geplaatst is, tot welken immers steeds een behooriyke toegang zal behooren in stand te biyven, heeft B. en W. den 7 Mei 1.1. doen besluiten aan een broeder van den adressant, den heer Banning te Edam, mede te deelen, dat zy zich bereid verklaarden aan den Raad voor te stellen den ondergrond van den molen voor de gemeente aan te koopen voor f 1500, d. i. f 26.78Yj per M3., wordende op de afbraak voor de gemeente geen prys gesteld. Deze prys is ongetwijfeld veel te hoog voor grond te bedoelder plaatse, doch by het bepalen daarvan hebben aller lei overwegingen gegolden die in andere ge vallen gewoonlijk geen gewicht in de schaal leggen. Daarom stellen B. en W. voor het aanbod van den heer Banning niet aan te nemen en aan H. Banning voornoemd voor den ondergrond van zijn genoemden molen een koopprijs te bieden van f 1500, d. i. f 26.781/, per M5., wordende op de afbraak voor de gemeente geen prys gesteld. Ingevolge art. 4 der Wet van 5 April 1870 moet de helft der leden van het college van zetters, volgens den daarvan opgemaakten rooster, met het einde dezes jaars aftreden. Ter vervulling van de vacatures, die hier door zullen ontstaan, behoort door den raad, ingevolge art. 3 der genoemde Wet, vóór 1 September a.s. eene opgaaf van tweemaal zooveel personen als er leden te benoemen zyn, aan den Commissaris der Koningin dezer provincie te worden ingezonden. Aan de beurt van aftreding zyn de heeren P. Rentmeester, S. de Lange P.Bz. en H. J. Vonk, die herkiesbaar zijn. B. en W. noodigen den raad uit tot het opmaken der bovenbedoelde opgaaf over te gaan en deze te doen luiden als volgt 1. P. Rentmeester, 2. S. de Lange P.Bz., 3. H, J. Vonk, 4. C. G. Zaadnoordyk, 5. J. F. Lubbe en 6. W. H. J. Helling. Het Uitvoerend Comité voor de in Augustus te houden Tentoonstelling van Werkstukken vervaardigd door Handwerks lieden, waaraan een Gebonden en Vrye Wedstrijd verbonden is, heeft een prysvraag uitgeschreven voor een Diploma. De beoordeeling der ingezonden ontwerpen is geschied door de heeren J. Cock, Leeraar in het handteekenen aan de Cadettenschool, P. N. Leguit, Architect, G. Looman, Direc teur der Gemeentewerken, allen te Alkmaar. Toegekend werd de le prys f 20 (motto «O. V.«) aan den heer H. J. Dupont Jz., architect te Rotterdam, Delftsche vaart 58 de 2e prys f 10 (motto >'t Is mei sizzen net to dwaen») aan den heer Wybo Meyer J. Czn., sierteekenaar te Haarlem, Jordenstraat 67de 3e prijs Eervolle vermelding aan (motto «Simplex») den heer Sienes H. Lan- genberg te Heino by Zwolle en (motto «Arbeid adelt») den heer G. A. J. Kloos te Alkmaar, Stationsstraat 37. Op het Alkmaardermeer is gezonken een zolderschuit met steenkool. De schuit ligt ten westen van de vaargeul der Alkmaar Packet en is niet hinderlyk voor het verkeer. In de Donderdag te 's Hertogenbosch gehouden algemeene vergadering van de ver eeniging van archivarissen in Nederland, is o. a. besloten dat de eerstvolgende jaarver gadering te Alkmaar zal worden gehouden, Bevorderd tot Bureel-Ambtenaar 2e kl. bij den Rykswaterstaat de heer H. Ridderik- hof alhier, thans 3e kl. Voor het examen Nederlandsche Han delscorrespondentie, afgelegd voor de federatie van Handels- en Kantoorbedienden, is te Amsterdam geslaagd mej. G. v. Ree, alhier. Ook slaagde voor dit examen mej. E. Wolzak, opgeleid aan de Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool. Bergen. In de Dinsdag gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. Na lezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, deelde de voorzitter mede: 1. dat van Ged. Staten bericht is ingekomen van ontvangst der verordening tot aanvulling van de algemeene politieverordening dezer gemeente, waarby bepalingen zyn gesteld omtrent het baden aan het zeestrand en het binnentreden van afgesloten ruimten bij brand; 2. dat is in gekomen eene missive van Ged. Staten houdende verzoek om nadere inlichtingen omtrent de ter goedkeuring ingezonden ver ordening tot aanvulling en wijziging der bouwverordening3. dat van Ged. Staten goedgekeurd is terug ontvangen de verorde ning, regelende de jaarwedden enz. van het onderwyzend personeel aan de openbare lagere school4. dat is ingekomen een schryven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, waarby de vraag wordt gesteld of door den Raad genoegen genomen wordt met een huurtermijn van 10 jaren van het te bouwen post- en telefoonkantoor. Besloten werd hierop toestemmend te antwoorden. In verband met een desbetreffend schryven van den Ingenieur-Verificateur van het Kadas ter wordt machtiging verleend tot vernieuwing van 2 kadastrale plans. Voor benoeming tot lid van het college van zetters zullen, be halve de aftredende leden J. Oldenburg en W. Veenhuysen worden voorgedragen de heeren M. Baltus en J. Leyen. Hierna werd besloten tot af- en overschrijvingen alsmede tot betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente begrooting dienst 1907. De kohieren van de belasting op honden en van den Hoofd. Omslag, dienst 1908, werden vastgesteld. In verband met de steeds stijgende uitgaven der gemeente werd be sloten den Hoofd. Omslag met 10 pOt. te verhoogen. Besloten werd aan het Brand weercorps eene jaarlijksche bijdrage van f 10.te verleenen voor enkele uitgaven, welke noodig zullen zyn. Bij rondvraag merkt de heer Baltus op dat de Fransche steeg op enkele plaatsen als urinoir wordt gebezigd. Dit acht hy om meer dan een reden ongewenscht. De Raad beaamde dit ten volle en besloten werd te trachten hier aan een einde te maken. De heer Oldenburg wees er op dat in de bebouwde kom som- tijde zeer hard wordt gereden. Daar de veilig heid van het verkeer hierdoor op bedenkeiyke wijze wordt belemmerd, zou hij gaarne zien dat enkele borden werden geplaatst, waarby op het ongeoorloofde daarvan wordt gewezen. Nadat besloten is ook aan deze opmerking zooveel mogelijk tegemoet te komen, wordt de vergadering gesloten. Bergen aan Zee. De opening van het herstellingsoord dat voor rekening van het Burger Weeshuis te Amsterdam alhier werd gebouwd, had Donderdag plaats. Te ongeveer 12 uur 's middags kwamen de verschillende dames en heeren die de plechtigheid zouden by wonen, per rytuig aan. Bij de aankomst werd door Bergens Fanfare het oude Wil helmus gespeeld, terwyl de bezichtiging van het gebouw en de lunch eveneens onder de tonen der muziek van dit korps plaats hadden. Na afloop van de lunch, waaronder verschillende sprekers o. a. de heer Burge meester dezer gemeente, het woord voerden, werd te ongeveer half drie de terugtocht aanvaard. Van 3 tot 5 uur 's middags had in een expresselyk daarvoor gemaakte tent eene muziekuitvoering van genoemd korps plaats, welke door een vry talrijk publiek werd bygewoond en, zooals wy van geëerde zyde mochten vernemen, uitstekend geslaagd is. Gezellig was het te Bergen aan Zee. Hier en daar badkoetsen en strandstoelen, terwijl wij ook eenige badenden aan den zeespiegel ontwaarden. Voorwaar Bergen aan Zee begint al aardig op eene badplaats te gelijken. De alom bekende lorrie zorgde voor het vervoer der bezoekers. Een genot mag het heeten dat deze thans van de Ronde Kom afrydt Egmondblnnen. Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering en las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Allereerst werd gesproken over de mogelykheid om gas te krygen te Egmond a. d. Hoef van de fabriek te Egmond aan Zee. De directeur dezer fabriek had een berekening gemaakt voor hoofdbuizenaanleg, lantaarns en binnenleiding, welke ongeveer f 12000 beliep. Er werd nu lang en breed gediscusiëerd, waarvan het slot was, dat de burgemeester nogmaals de zaak zal onder zoeken, van welk onderzoek hij te gelegener tyd verslag zal geven. Het verzoek aan den heer Gulicher om het schelpstet aan de gemeente te verkoopen, was volgens mededeeling van den voorzitter van de hand gewezen. Voor kennisgeving werden aangenomen de verslagen van de commissiën tot wering van schoolverzuim te Egmondbinnen en te Egmond a. d. Hoef. Op verzoek werd aan mej. G. v. d. Pol, onderwijzeres, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli. De heer J. Apeldoorn, caféhouder te Egmondbinnen, vroeg vermindering van ver- gunningskosten, wat hem niet werd vergund. Goedgunstig werd beschikt op het verzoek van den ryksontvanger om gebruik te mogen maken van de raadkamer op de zitdagen, welke dan zullen gehouden worden in Maart, Mei, Juni en September, 's morgens te Eg mond a/d Hoef en 's middags te Egmondbinnen. Naar aanleiding van het ontslag van mej. v. d. Pol werd nu gesproken over het al of niet oproepen van een nieuwe leerkracht. Verplicht was men hiertoe niet, daar op 15 Januari' 1908 het aantal leerlingen een vierde leerkracht te Egmondbinnen overbodig maakte. De schoolopziener adviseerde evenwel tot aanstelling, zoo mogelyk dadelijk van een tijdeiyke, doch de raad besloot noch een vaste noch een tydelyke leerkracht aan te stellen. Men vond het beter de grens tusschen beide schoolgebieden te wijzigen en wel zoo danig, dat alle kinderen te Rinnegom naar de school te Egmond a/d Hoef zullen moeten, waardoor overbevolking op de school te Egmondbinnen voorkomen zal worden. Toegestaan werd aan de erven Abbo het stuk gemeentegrond te blyven huren voor f40 per jaar. Daar een stemming voor de Tweede Kamer a.s. is, werden de stembureaux benoemd voor de beide stemdistricten. Hierna ging men over in gesloten ver gadering tot vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Hello. Uitslag veiling grasgewas voor de R. K. pastorie te Heiloo. Grasgewas «de zeven geers» f 325etgroen f 80«kerkeweid» f 206 «het halve hoekstuk» f 136 «groote noord» f 365 etgroen f 89 «pastoriegoed «barlaken» f 368etgroen f 73«kerkenoordje» f 106 etgroen f 43. Samen na aftrek stryd- geld f 1761. Verleden jaar brachten dezelfde stukken samen f 1378 op, dus f 383 minder. Deze meerdere opbrengst is zeker'gedeelteiyk toe te schryven aan de goede werking der watermachine geplaatst in den Baafjespolder en de verhoogde polderlasten hebben hun rente al ruimschoots opgebracht. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van de tuinbouwvereeniging ten huize van J. Morsch. Slechts 13 leden woonden deze verga dering by. Na opening en lezing der no tulen, werden benoemd tot directeuren voor de droge veiling de heeren A. Klaasse en F. de Jager, terwyi met 8 tegen 5 stemmen besloten werd, deze veilingen te houden ten huize van IJ. Blokker. Na nog een praatje te hebben gehouden over aardbeienteelt en aardbeienveiling, gin gen de vergaderden om 9 uur naar huis. Oesdom (onder Heilo). De drinkgelegen- heid aan «den Runxput» blijkt eene goede verbetering te zyn. Op het einde van het beplante terrein, dus op een heel eind van bedoelden put, kan men zich nu uit een zestal koperen kranen gemakkelyk van water voorzien. De put zelve is nu met een deksel gesloten, welke echter op dagen van pro- cessie's er af wordt genomen, om pelgrims in de gelegenheid te stellen, goed den «Runx put» te kunnen zien. De bisschoppelijke commissie droeg het ioodgieterswerk op aan den heer P. A. de Rooij alhier. Het tim- mermanswerk werd opgedragen aan den heer K. Bolte en het schilderswerk viel ten deel aan den heer Klaas Ursem. Langendijk. Te Noordscharwoude zyn als candidaten gesteld de heeren C. Keeman van liberale zyde en P. Zut van katholieken kant. De stemming heeft plaats op 9 Juli. Naar wy vernemen moet het bestuur van de «Vooruitstrevende Liberale Kiesvereeni- ging» er niet aan denken, als zoodanig zyn ontslag te nemen, al heeft de vergadering in een principieels zaak ook anders beBlist dan de bestuursleden voorstelden. Te Zuidscharwoude zal het schoolfeest gehouden worden op 14 Juli op een weiland van den heer De Boer, n.l. voor de kinderen van de 5 laagste klasBen. De overigen, ook die met April de school hebben verlaten, gaan naar Amsterdam. De commissie kan over ongeveer f 350 beschikken. Op 't oogenblik ligt de byzondere school te Broek op Langendijk geheel afgebroken. Op dezelfde plaats zal een nieuwe worden gebouwd. Op 't oogenblik wordt in de ver schillende kerkgebouwen les gegeven. De nieuwe school zal ruim f 13000 kosten. Akersloot. Woensdag is alhier het huis met schuur en bakkerij van Putter totaal afgebrand. Van den inboedel en het gedeel telijk reeds binnengebrachte hooi kon niets gered worden. Assurantie dekt de schade. Uitgeest. De uitslag van het pryskolven op 28 Juni 1908 in het hotel «De Ooievaar» alhier, is als volgtle prys J. Ruyter 2e prys J. Peperkamp 3e prys N. Ruyter 4e prijs C. Kos5e prys P. Groen Jz. 6e prijs C. Ruyter7e prijs J. Zonjee serieprys H. Zonjee12 punten prys N. Ruyter poedelprys P. Bakkum troostprys J. Warning. 30 deelnemers. J.l. Zondag heeft alhier in een onbe waakt oogenblik de vrouw van den water molenaar 8. P. door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. Heemskerk. Al is hier de rust sedert enkele weken hersteld en hoort men niets meer van de relletjes, toch werden deze week by den eerw. heer ds. Snethlage op een nacht weer twee ruiten door baldadige handen ingeworpen. Moge de «heer» of «heertjes» dezer baldadigheden toch eens in handen der justitie vallen, opdat zy hun welverdiende straf zullen krygen. Alhier werd Woensdag aanbesteed by inschrijving het bouwen van twee lokalen aan of beter op de R. K. byzondere school. Dit gebouw zal dan 5 lokalen tellen voor het byzonder onderwijs, 2 voor de bewaar scholen en 1 voor de naaischool. Wel een bewys, dat het onderwijs der zusters Fran ciscanessen gewild is. Het genoemd werk werd gegund aan den aannemer Jn. Henneman alhier voor den prys van ruim f 6600. Purmerend. Onder deze gemeente zyn Woensdag aangehouden twee m waren weggeloopen van het oorlogsschip, dat dezer dagen in vertoefde. Krommenie. Biykens het de gemeente-gasfabriek over h< werden 15810 H.L. steenkool ve distillatie, waarvan 376067 Ms geproduceerd, 910656 K.G. cokei koolteer en 3878 H.L. ammonia aantal geplaatste meters bedroe behalve 282 stuks muntgasmete de winst- en verliesrekening b ontvangsten f 34276.571/, tegen van f 23492—, zoodat er eei saldo was van f 10784.571/1. Hf werd als volgt verdeeld: Afsc fabriek f 3500—, idem gew. me idem muntmeters f 346.99, idi fittingen f 897.—, idem gei f 79.86, idem yzeraarde-loods Idem uitbreiding buizennet f 1 meubilair f 75.83, uitkeering i f 1318.51 Vj, reservefonds f 19 f 10784.571/,. Door de vereeniging «Om is besloten dit jaar een reisje me te maken naar Schoorl. Evenali zullen de drie hoogste klassf scholen aan dit reisje deelne voor de drie laagste klassen ei feestje zal worden bereid. He plaats hebben op Zaterdag 18 pas aangekochte boot van de Stoombootmaatschappij. Het fei laagste klassen is vastgesteld 21 Juli a. s. Wormerveer. Woensdag vyfjarig zoontje van A. Rezée, al spelende in den sloot bij de straat. Wyi niemand van het oi was, verdronk de kleine. Een toen de moeder het kind vermi het in den sloot liggen. Alle de levensgeesten op te wel vruchteloos. Naar wy uit vertrouwbi nemen, zal de kermis, die Zc a.s. begint, misschien de laf hier gehouden wordt. By de bf gemeentebegrooting voor 1909 a.s. zyn eenige gemeenteraade 'mens een voorstel tot afschaffi in te dienen. Wyl reeds van kend is, dat zij met dit voors en de raad onzer gemeente bestaat, is de kans op aanne voorstel tameiyk groot. Te bevragen aan het burei op werkdagen van 's morgens Een handvat van een rywit kettinkje. Een ceintuur. Ef Een ry wielband. Een schf hamer met haarspit. Een met postzegels. Een kleedj band. Een rozenkrans. boekje. Een gouden ring. speld. Een postduif. Eer horloge. Een band van Een kinderzakje. Alkmaar, 1 Juli 1908. De Comm. v W. T. VAN GE Opgave ons verstrekt dc Firma MULDER Dijk C 14. Alkmi Staatsleeningen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld 5 Bulgarije Tabak 4 Hongarije Goudl. 4 Oostenrijk Jan./Juli 4i/j„ Portugal Tab. 5 Rusland 1906 4 id. Rothschild 1889 4 id. Hope Co. 4Iwang Dombrowa 4 n Turkije Goudl. «890 5 Mexico Binnenl. 3 Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver Erie Kansas City Pref, id. Comm. Missouri Ontario Rock Island n South. Pacific South. Railw. Union Pacific Wabash Warschau Weenen. Aand. 4 0/0 Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry Steels Cult. Mij. Vorstenl. Aand. Ned. Handel Mij. Resc. Redjang Lebong. Aand, Great Cobar v Koninkl. Petr. Mij. n Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mij. n Comm. Marine Pref. id. Comm. Peru Pref. id. A'dam Laugkat gew. Aand. id. pref. A'dam Serdang n Asahan Plantage r Deli Cultuur Deli Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asahan Tab. n Senembah Premieleeningen. 3 0/0 Amsterdam f 100. 3 n Rotterdam -100. 2i/ïn Antwerpen 4 Theiss 5 Oostenrijk i860 5 n Rusland 1866 Prolongatiekoers Juli 90U/16 96 97 5/g 91'/* 9'1/* 9L 81 ik rgS/u 23 5/s SS 278/4 4°3/ic i67/ü Ss'/to x7 /w| 1468/4? ri3/s r02s/i 87 34s/1C 38 rn 7/s ï6s5/ii 88I/2 3or i497M 109^/2 118S/4 7% 20l/t 9\'l 37'» «39 183 2038/1 4078/4 123 381 IO6 97V< 4H Exd. t Laatste koers,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2