R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 50. Zaterdag- 11 Juli 1908. 2a" Jaargang FEUILLETON. Trusts. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Buitenland. Uit stormachtige Dagen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 oent. Elke regel meer 6 Reclames per regel .15, Nu de zeer verdienstelijke en wel bekendepresident derVereenigde Staten, de heer Roosevelt, de candidatuur voor dezen post voorloopig niet meer wil aanvaarden, maar liever een poosje gaat jagen in de wildernissen, waarbij hij ook een beschrijving zal geven van zijn avonturen (want die beleven jagers immers altijd), zullen de vermaarde Amerikaansche trustmannen wel ge meend hebben, dat, bij het verdwijnen van hun grootsten vijand uit het strijd perk, ook voor hen een tijd van rust en ongestoord winstjagen zou aanbreken. Maar hpn gespannen verwachtingen omtrent den toekomstigen vrede zullen spoedig wat verslapt zijn, toen de heer Taft, candidaat voor den presidentszetel en Roosevelt's vermoedelijke opvolger, zijn opvatjtingen omtrent het president schap békend maakte. Hij deelde als zijn meening mede, dat de politiek van Roosevelt door diens opvolger moest worden vbrtgezet, wijl zij goed is, wijl zij de staatkunde is van het volk. Dus ook Taft zal, wanneer hij eens president mocht worden, een tegenwerker zijn van de trust. Wanneer men aldus mannen van ervaring, die geheel het trustwezen dagelijks van nabij beschouwen, zich daartegen zoozeer gekant ziet, dat zij meenen onverwijld den strijd daartegen te moeten aanbinden, dan is het, dunkt ons, reeds duidelijk, dat er aan de trusts groote nadoelen moeten verbonden zijn. Velen onzer lezers echter zullen ter loops wel de vraag gesteld hebben, wat onder trust moet worden verstaan en daarom willen wij trachten, dit voor eerst duidelijker te maken. Het begrip trast is bij ons niet geheel onbekend, zelfs niet nieuw, alleen de benaming is wat vreemd. Wanneer een aantal fabrikanten of kooplieden, die een bepaald artikel ver vaardigen of verhandelen, overeenkomen om ieder hun geheele zaak tegen een gewaardeerde som in te brengen en aldus één vennootschap op aandeelen te vormen, die gemakkelijk den alleen handel in een streek of land of wereld deel kan bemachtigen, wordt zulk een vereenigd bedrijf trust genoemd. Zij, die vroeger, ieder voor zich, hun eigen zaak beheerden, worden dan ambtenaren in dienst van het centrale bestuur. Een voorbeeld zal hier misschien nog Roman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor «ONS BLAD». Volgens afspraak, begaven sicb, zoodra o duisternis was aangebroken, broeder en roster Roll an naar het kasteel, terwijl graaf Mx en de dames in eenvoudige dracht La Charette verlieten. Nauwelijks had de boerenzoon zich van zijn terugkomst ver zekerd, of hij begon den heer te spelen in woning van het adellijke geslacht. HQ Zmg van kamer naar kamer en vergastte zijn oogen aan de kostbaarheden die in talrijke vertrekken waren bijeenverzameld. Geen kunstwerk, geen heiligdom des hui- 68 vas voor zijn hebzuchtigen blik, zijn tastende handen beveiligd. Zoo was hij tot aan het archief van het huie genaderd. ds was hij van plan deze kamer te openen met de eleutele hem door de gravin overhandigd, toen hü ophield. 1^0en mompelde hijmen zou denken, at ik eenige geheime papieren in veiligheid gebracht hadmijn verdiensten zullen des 8 gtooter zijn, als ik dit vertrek ongeopend laan, De stem zijner zueter, die zijn naam riep, "nderbrak zijn gepeins. 'Wat wilt ge vroeg hij barsch. ean on' overkomt een ongeluk, en toch, een 8e'nki dat onze genadige meesteis Lieden nit de omliggende dorpen Hit°p6n Daat Charetteer zijn troepen Parijs gekomen, die vreeselp in de buurt eenig licht brengen. In een land, waar de katoenindustrie zich wat veel heeft uitgebreid en de fabrikanten geen kans zien om onder de hevige concurrentie jaarlijks nog een flinke Winst te maken, kunnen deze collega's overeenkomen, om te zamen een trust te vormen. Ieders fabriek, machinerieën, gereed schappen en al wat daarbij behoort, worden nu door deskundigen geschat, meestal niet te laag, en voor dit bedrag ontvangt hij aandeelen in de op te richten vennootschap. Op het eerste gezicht is alles bij het oude gebleven, de fabrieken werken ten minste nog onder denzelfden bestuurder, doch deze is nu niet meer eigenaar, maar bezol digd beheerder. De bestellingen worden allen naar het centraal bestuur gezon den, dat volgens deze gegevens de productie zoo voordeelig mogelijk kan regelen. Men kan soms enkele bedrijven geheel stop zetten, terwijl anderen met volle kracht, dus zoo economisch mo gelijk werken. Terstond valt reeds in 't oog, dat de fabricage op deze manier met heel wat minder onkosten gepaard gaat, dan wanneer iedere zaak op zich zelf zou worden gedreven. De productie wordt geregeld naar aanvraag; iedere fabriek bedient de streek, waarin zij gelegen is, zoodat de vervoerkosten tot het minimum worden teruggebracht; de reclame, welke tegenwoordig dikwijls de grootste post op de onkosten-reke- ning wordt bij eiken fabrikant, behoeft nu slechts voor één zaak te worden betaald. Daarbij komt nog, dat de trust niet alleen de fabrikanten vereenigt, maar ook de leveranciers der ruwe grondstoffen en de verkoopers van het fabrikaat in het groot en in 't klein met hen kan verbinden. Ook dit levert nog een groot voordeel aan de trusts, daar de belangen van verschillende per sonen, veelal verschillende richtingen uitgaande, nu tot een doel worden teruggebracht, terwijl ook deonkosten- vermindering, welke wij boven reeds aangaven, hier nog meer wordt uit gebreid. Redactie en Administratie. Als men vele couranten gelooven mag, hebben deze twee niets met elkaar uit te staan. Dit beweren die bladen, om de admi nistratie van elke redactioneele controle te ontheffen. Ook katholieke bladen houden er een huishonden. Men heeft den vicomte ArligDy gevangen genomen en naai Parijs gesleurd; de trouwsten zijner lieden, die hun heer verdedigden, werden mishandeld of gedood, terwijl anderen, van wie men tot dusverre dacht dat zjj hun koning en heer waren toegedaan, van kleur verwisselden en zich onder aanvoering van den woesten Laroche als ijverige aanhangers der republiek aan kondigden». Met zichtbare opgetogenheid had Jean naar de tijding zijner zuster geluisterd, een woeste vreugde straalde nit zijne oogen. >Eindelijk 1» riep hij uit, «eindelijk nadert de ure, waarnaar ik reeds zoolang heb uit gezien. Nog enkele uren en ook van de tinnen van het trotsche kasteel La Charette zal de vaan der republiek wapperen. Ga, Marie, en maak het fijnste eten en drinken gereed wij krijgen gasten in ons huis, lieve, welkome gasten. Sier u op ter eere der republiek, Marie, gelijk het de zuster van den toekomstigen heer van La Charette betaamt». «Verschrikkelijke kerel I» riep Marie doods bleek. «Zoo rijpen bij u dan de slechte gedach ten tot daden, die ik met afschuw in uw ziel las Zelfs het vertrouwen onzer meesters kon ze niet verstikken. Op u alleen komt de vloek neer, broeder, op u alleen, ik... «Zwijg I» beval Jean, «nog één woord, dat u of mij verdacht kan maken, en ik^sluit u in een kamer op, waar g j voor maan en sterren uw harteleed kunt uitzuchten, of bij God I met eigen hand lever ik u over aan het gerecht, als aanhangster van het koningsschap». Sidderend hoorde Marie toe, niet alleen om hare eigen veiligheid, maar vooral om dergelijke, overigens dwaze, meening op na. En zoo zien zij er kans toe, op de eerste pagina een mooi stuk b.v. tegen de kwakzalverij op te nemen, terwijl de advertentie-pagina druk reclame maakt voor dezelfde kwakzalverij, waar voor de eerste pagina waarschuwt. Dat noemen ze consequent Onze lezers weten, dat wij er anders over denken. Wat wij in het redactio neele gedeelte niet zouden willen aan bevelen, wenschen wij ook niet onder de advertenties te zien opgenomen. Daar bestaat wel degelijk verband tus- schen redactie en administratie en allerminst mag een katholiek blad zich voor de advertentie-pagina aan de re dactioneele controle onttrekken. Anders komt men tot de raarste dingen. Daar hebben wij b.v. Be Tijd, toch zeker een katholiek blad en waarin herhaaldelijk en te recht wordt betoogd het nut en de noodzakelijkheid der katholieke pers. De Tijd echter gaat ook uit van de stelling, dat redactie en administratie moeten gescheiden blijven. Met welk gevolg? Dat wij Donderdagavond in dit Room- sche blad de volgende advertentie kon den lezen: Sinds lang bleek ons uit verschillende gesprekken, dat men verlangt naar een onpartijdig, vrijzinnig, toongevend, groot Dagblad te Amsterdam. Allen, die tot de oprichting daarvt o wenschen mede te werken, zenden hun naam en adres onder enz. Hoe hebben wij het nu? De Tijd richt zich toch wel uitsluitend tot Katholieken en die worden nu door het katholieke blad aangespoord om mede te werken aan de oprichting van een „onpartijdig", „vrijzinnig" (hoe gaan die twee samen „toongevend groot dagblad" Op de redactie-pagina's waarschuwt Be Tijd herhaaldelijk tegen neutrale en vrijzinnige bladen en in het meest- lucratieve gedeelte van het blad worden diezelfde gewaarschuwde lezers er op attent gemaakt, dat ze mede kunnen doen aan de oprichting van een „vrij zinnig" blad. In een voorbeeld heeft men hier nu eens voor oogen, wat het zeggen wil, als redactie en administratie gescheiden zijn. Wij blijven er bij, dat deze stelling niet opgaat, allerminst voor de katho lieke pers. Op treurige wijze wordt ons dit op nieuw bevestigd door Be Tijd. voor het leven harer meesterB te kunnen waken. «Jean Rollan I» klonk nogmaals een vrou welijke stem door den gang. «Jean Rollan, waar zijt gij «Lise Laroche I» zei de geroepene, nader toetredend, «hier ben ik, ik heb in de kamers en gangen naar geheime schuilhoeken ge zocht hebt gij een boodschap voor me van uw oom, burgeres De aangekomene was, voor zoover zij bij het kaarslicht in Jean's hand te herkennen was, een meisje van weinig innemend uiter lijk. Klein en iets of wat vergroeid, wilde zij voor het oog der wereld, trots hare pokdaligheid, voor schoon doorgaan en de middelen, die zij daarvoor gebruikte, mis vormden haar nog meer. Haar karakter kwam met haar uiterlijk overeen. Haar nijdig en hateljjk wezen maakten haar in 't dorp La Charette al even weinig bemind als in hare geboorteplaats, en hare scherpe opmer kingen over de bevoorrechting van Marie door de kasteelbewoners hadden het jonge meisje reeds menige traan doen storten. «Goede berichten, burger Jean>, riep Lise. «Het werk is bij ons gedaan, troepen zijn op het slot, en wee hem, die niet voor de republiek zijn leven laatSpoedig zullen zij hier zijn, en daarom zond oom mij hierheen, om allee klaar te maken hij zelf en bur ger Le Pourzel komen ook. Hoor eens Marie, wjj moeten ons tooien, als voor een feest. Jean heeft aan mijn oom medegedeeld, dat de aristocraten het slot verlaten hebben, om in Para's eerst recht zeker te zijn van het schavotdoch, zij hebben schoone kleederen en gouden sieraden hier aehter gelaten niet waar Geef den sleutelgij moet weten waar ze zijn de dochters der repnbliek zul- Duitschland. Ernstig ongeluk te Keulen. Donderdagmorgen half elf had te Keulen een zeer ernstig ongeluk plaats. Van de nieuwe zuidelijke brug, die in aanbouw is, stortte een 50 M. ijzeren spanning in de rivier. Het stuk, waarop de werklieden bezig waren, was al zwak gebleken en versterkt, maar blijkbaar niet voldoende. Daarbij zijn 14 menschen verdronken en 9 ernstig gewond. Genie en brandweer onder namen onmiddellijk pogingen tot redding. Frankrijk. De vaderlandslievende opvoeding der soldaten. Zoo juist is onder den titel«De vader landslievende opvoeding van den BOldaat» in Parijs een belangrijk boek verschenen van luitenant Roland, met een voorwoord van George Duruy, dat den Franschen patriotten door de daarin medegedeelde feiten zonder twijfel den schrik om het hart zal doen slaan, ofschoon het met zijn voorstellen ter verbetering hun de hoop op een betere toe komst niet wil ontnemen. De bekende schilder van oorlogstafereelen Eduard Detaille heeft in een van zijn schil derijen een Fransch regiment in het bivak afgebeeld, hoe in de droomen der sluime rende troepen, de glorierijke geesten van hun voorvaderen, de soldaten van het gansche leger, de strijders van Sehastopol en Solferino, voorbij trekken en hun nakomelingen den weg naar de overwinning wijzen... Roland heeft nu zichzelf afgevraagd, of in de tegenwoordige bivakken, de Fransche sol daten op een dergelijke wijze van den roem hunner voorvaderen kunnen droomen. En zijn antwoord is een volmondig neen; want niet zonder reden meent hQ, dat men, om van Austerlitz en Jena te kunnen droomen, ook deze namen moet kennen en weten wat daaraan is verbonden. En de jonge Franschen van heden weten dat niet. Zy weten niet eens iets van de jongste Fransche neder lagen zij hebben nauwelijks iets gehoord van Sedan, Metz en het verlies van den Elzas 1 Luitenant Roland heeft een uitgebreid onder zoek naar aanleiding daarvan ingesteld, waar van hij de resultaten in het begin van zijn boek mededeelt. Vijf jaar achter elkander heeft hij twintig man uit de recruten van zijn compagnie gekozen en hun nauwkeurig ondervraagd. Vijftig procent dezer jonge lie den wisten ahsolnnt niets van de roemrijke daden, die het Fransche leger in vroeger tijden had volbracht. Zes en dertig procent wisten niet, dat Frankrijk in 1870 overwon nen was geworden, terwijl het aan zes en veertig procent ten eenenmale onbekend was, len er gebruik van maken, voor de anderen is het doodskleed goed genoeggeef, zeg ik, en kom». Marie wierp een smeekenden blik op haar broeder«ik heb niets», zeide zij angstig, «ik weet van niets». «Ei I» spotte Lise, wilt gij die mooie din gen voor u alléén behouden, of denkt gij ze voor de aristocratische dames te bewaren, tot een wonder hen van den dood redt Weet gij Jean, dat uwe zuster zich onder verdenking brengt, koningsgezind te zijn. Ik zal burger Le Pourzel verzoeken, u eens uit te hooren, ik geloof, ze hoopt nog eens gravin La Charette te worden». Zjj lachte luid over dezen inval, terwijl Marie snikkend hare handen voor het gelaat hield. Jean maakte een einde aan het tooneel. «Uit het slot mag niets verwijderd wor den, vóór burger Le Pourzel is aangekomen dan echter kant gij nemen, wat gij wilt. Ga nu en help mijn zuster, terwijl ik onder- tusschen naar het dorp La Charette snel om de vluchtelingen mee te deelen, dat La Charette opgehouden heeft, een toevluchts oord voor koningsgezinden te zijn». Lachend trok Lise het meisje met zich mede, terwijl Jean het slot verliet en naar het dorp ging. De opgewondenheid was hier geweldig en de inwoners drongen zich om den gunste ling der heeren, met de vraag, of het waar was, dat de grafelijke familie het kasteel verlaten had. «Ja», riep Jean met luider stem, «ja dat is waar. Uit vrees voor de gerechtigheid lieten de La Charette's u aan uw lot over en vluchttenwat geeft de6 adel om zijn onderdanen, zoodra hij slechtB zijn eigen dat Elzas en Lotharingen tot voor dat jaar aan Frankrijk hadden behoord. «Deze hartverscheurende resultaten,» schrijft generaal Zurlinden in de Figaro, «blijken met verpletterende duidelijkheid nit de jaar na jaar opgemaakte tabellen en uit de woor delijk weergegeven antwoorden, die op een schrikaanjagende wijze aantoonen, hoe slecht de opvoeding onzer jongelingen is tot vader landslievende burgers.» Het huisgezin en ook de onderwijzers moeten het practische vaderlandslievende onderricht, dat de jonge lingen later in het regiment ontvangen, grondig voorbereiden doch de onderwijzers denken eerder daaraan «den oorlog te ver] klaren aan den oorlog». Roland heeft daarom een geheel systeem van die «vaderlandslievende opvoeding» uit gewerkt, waarbij schilderijen en afbeeldingen, krijgslieden en het bezoeken van gedenktee- kenen en slagvelden, dagelijksch onderricht in de krijgsgeschiedenis, verhalen van helden daden uit den ouden en den nieuwen tjjd tot dat eene groote doel moeten samenwerken. De kerkvervolging. De Fransche Staatscourant publiceert een decreet, waarhij de sluiting wordt bevolen van 83 instellingen, bestuurd door religienzen. Veroordeeling van een geneesheer. Voor de rechtbank te Bayonne had zich onlangs te verantwoorden een geneesheer, beklaagd van het publiceeren eener brochure ter bevordering van Nieuw-Malthnsiaansche leeringen en practjjken. De verdediger pleitte onbevoegdheid van de rechtbank. De rechtbank ging hierop echter niet in de dokter werd ten slotte veroordeeld tot 300 francs boete en 2 maanden gevangenis straf, met voorwaardelijke toepassing van de straf. Oostenrljk-Hongarije. Keizer Frans Joseph. Eenige aardige anekdoten van zijn keizer verhaalt een lid van het Oostenrjjksch gezant schap in Parijs. De eene heeft betrekking op den tijd, toen keizer Frans Joseph nog niet verloofd was met prinses Elisabeth, want het stille, terughoudende karakter van den vorst hield hem er lang van terug de uitverkorene zjjns harten zijn liefde te bekennen. Het was op een avond na de thee in het paleis van de Beiersche prinses. De keizer liet Eiisaheth een albnm met afbeeldingen van de uniformen van de verschillende Oosten- ryksche regimenten zien. Plotseling kijkt hij daarbij op naar zijn schoone, jeugdige buur vrouw, en met hetzelfde teedere glimlachje, dat hem later zoo beroemd deed worden, zeide hij tot haar«Ziet ge al die lieden, al die soldaten Als ge er zin in hebt, neem hoofd in veiligheid heeft gebracht. Verheugt u, gü lieden, dat daarboven geen aristocra ten meer huizen. De vrijheid wenkt u toe 1 Uwe lasten zullen verlicht worden, naar nie mand heeft men voortaan nog te luisteren dan naar de wet, en de republiek predikt de wet met goedheid en, wanneer het zijn moet, den halsstarrige met de guillotine. Roept daarom met mijdood aan de aristo craten I Heil aan de republiek 1» Verbazing had alle tongen verlamd. Wel waren er lieden in het dorp, die Rollan mistrouwden doch dit openlijk verraad had niemand verwacht. Jean wees in de verte. «Hoort gij dat roffelen der trommen riep hij begeesterd. «De uitvoerders der gerechtigheid naderen, om recht te spreken over hen die hoogver raad plegen. Wee u, wanneer gij aarzelt, wee u I» «Wee u zelf, Jean Rollan I» klonk een schrille vrouwenstem uit de menigte. «Verrader uwer heeren, verrader van het koningsschap I Niet het patriotisme, neen eerlooze lust naar geld en macht is het, wat u drijft. Zij vervloekt Niemand wist vanwaar die stem kwam want door de duisternis en den vallenden sneeuw kon men slechts de naaste omgeving onderscheidenmaar iedereen en ook Jean Rollan herkende de stem van moe der Gregoire. «Neem u in acht, heks I» riep Jean buiten zichzelf, wij rekenen met elkaar afgrijpt haar, mannen, brengt ze naar het kasteel zij is koningsgezind I» (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1