Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Amsterdamsche 1 I01? hindert om in Rome op straat te komen en te gaan waar hy verkiest. Maar dat sijn ydele woorden, de werkelijkheid is geheel anders. Veronderstel dat de Fans het Vaticaan ver laat en zich plechtig door de straten van Bome beweegt aonder meer of om eenige godsdienstige handeling te verrichten. Dan zal hy zeker op zijn weg militaire eerebe- wjjzen ontvangenvervolgens zal hjj of toegejuicht worden, öf het voorwerp worden van een vijandelijke betooging, misschien wel toegejuicht en uitgefloten worden tegelijk. Zulk een toestand is verre van aangenaam en kan een paar maal geduld worden, maar de derde maal gaat dat niet meer. De Pans kan zich niet blootstellen aan de beleedigingen van een vijandelijk plebs of dat door vijandige partijen zich laat opruien. De staat van den anderen kant, kan niet toelaten, dat zijn bestaan en het prestige van den koning openlijk afbreuk gedaan wordt in Bome door geestdriftige demonstra ties ten gunste des Pausen, die daar tot 1870 absoluut vorst geweest is.< Ziedaar zeer juist uiteengezet, waarom de Paus het Vaticaan niet verlaten kan. By Z. H. den Paus. Vrijdagochtend ontving Z. H. de pastoors der 58 parochies van Bome, die hem by syn gouden priesterfeest kwamen gelukwen- schen, in plechtige audiëntie. Zy werden voorgesteld door den kardinaal-vicaris. Op hnn adres van hulde, door een der pastoors voorgelezen, antwoordde de Paus bijzonder minzaam, terwyl hy met nadruk wees op de hooge waardigheid en het gewicht der gees- telyke bediening, in onze dagen, vooral onder het mindere volk. Amerika, iSnel recht. Deze week is te New-York een merk waardig staaltje vertoond van snelle recht spraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag klom een dief langs de brand ladder van het hotel Belmont naar boven en drong door het raam binnen in een kamer op de 14e verdieping. Daar logeerden een majoor Oookson en zyn vrouw. De dief bond de dame vast in haar bedwaardoor zy ontwaakte en begon te gillen. De echtgenoot, aldus wakker ge schrikt, wierp zich op den inbreker en hield hem vast tot hulp was komen opdagen. De man werd in 't bezit gevonden van twee revolvers, een mes, een paar dievenlantaarns en eenige fleschjes met verdoovende vochten. Donderdagmorgen werd de dief door een •grand juiy< in staat van beschuldiging gesteld's middags kwam zyn zaak voor den rechter en werd de dief veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf, De buitengewone spoed in dit geval be tracht, wordt verklaard uit het feit, dat Oookson en zyn vrouw met een boot, die Donderdag uit New-York vertrok, naar Europa wilden en reeds voor den nacht, waarin zy aan een poging tot diefstal bloot stonden, hun biljetten hadden genomen. De gesnapte dief maakte deze snelle rechtsbedeeling mogeiyk door >onschuldig< te pleiten. De procedure kon daardoor wor den bekort. Het Schaepman-monument. By de onthulling van het Schaepman- monument, die Maandagmiddag om 12 uur te Driebergen plaats had, waren aanwezig Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht met het geheele kapittel; mgr. 6. W. van Heu- kelumDr. A. AriënaProf. J. Y. de Groot, O. P.pastoor Zinnicq Bergmande heer Visser uit Bolswardmgr. Andreas Jansen de drie Katholieke ministersjhr. Bosch van Oud-Amelisweerdde heeren dr. W. H. No- lens mr. P. J. M. Aalberse, mr. J. A. Loeff, E. B. H. Begout en D. A. P. N. Kooien, leden der Tweede Kamerde heeren mr. J. W. v. d. Biezen, W. J. H. Prinzen, mr. W. S. J. van Watersohoot van der Gracht, leden der Eerste Kamer prof. J. de Louteroud professor v. d. Wyk; de heer Smit Kleine; baron Michiels van Yerduynende heer Ed. Schaepmanhet gemeente-bestuur van Bysen- burg en Driebergen en duizenden belang stellenden. Om kwart over twaalven werd het mo nument onder fanfares onthuld. Daarna be steeg de feestredenaar, prof. Hinsbergb, het spreekgestoelte. De redenaar spreekt, na de officiëele be groeting, zijne dankbaarheid uit, dat hier in ons land, op deze plaats, een geesteiyke tot het geheele Nederlandsche volk spreken kan over een geesteiyke. Spr. brengt hulde aan allen, wier milddadigheid tot de onthulling van dit monument in staat stelde. De ontwerper, zoo vervolgde spr., heeft Schaepman trachten te schetsen in zyne veelzydigheid. Schaepman werd genoemd het kind van de zon van God's vrye zon. Schaepman had het zonnelicht lief. De re denaar schetste Dr. Schaepman als jongeling als dichter en als kind van de zon. Als kind van de zon was hy het kind der vry- heldvoor de vryheid streed hij, voor kind en schoolvoor ouders en huisgezinvoor werkman en werkgevervoor handel en industrie. Fier op die vryheid, jubelde hy zijn hart uit op den Keulschen Katholiekendag. En naast de vryheid, vervolgt spr., eischte hy verdraagzaamheid. Hy was rond en goed, trouw en eeriyk in zyn liefde voor de vry heid. Hy kookte, wanneer een afvallige het giftige vuil uit eigen boezem op de Moeder kerk wierp. Schaepman moest dan protesteeren hy moest die diep gewonde moeder wreken en het Oredo bruischte op uit zijn hart van priester Gods. Tenslotte schetste spreker nog Schaep- man's dood hoe bij stierf in het kleed van St. Franciscus, den dichter van schoonheid en eindigde zijn rede met een woord van dank aan de aanwezigen. Daarna werd een feestlied gezongen, waarmede de plechtigheid ten einde was. R. K. Herstellingsoorden. Na lang en beraden zoeken door de Bouw commissie der Vereeniging tot Stichting van B. K. Herstellingsoorden, naar geschikte oorden, waar meer aan byzondere eischen van natuuriyke ligging, beschutting, omgeving en bereikbaarheid moet voldaan worden, is de Baad van Bestuur van gemelde Vereeni ging overgegaan tot den definitieven aankoop van een groot en uitgestrekt terrein in een der schoonste streken van onB land. De Vereeniging kwam namelijk in het bezit van een terrein, tusschen den straatweg van Ny- megen naar Groesbeek en de spoorlyn Nij megenMook gelegen groot 147 hectaren, zich uitstrekkende over een glooienden, gol- venden bodem, die op sommige plaatsen een hoogte van 80 A. P. bereikt en wel juist zoodanig, dat naar het Noorden en Noord-Oosten een volmaakt natuurlijke be schutting verkregen is. Deze strook gronde, deels met dennen- bosschen beplant, hier en daar met wat loofhout afgewisseld, maakt door deze eigen aardige accidenteering en haar schoone val leien, een heerlijken, levendigen indruk, terwyi zich, vanaf de glooiing, overal zicht baar, een grootsch panorama laat waarnemen van de Brabantsche vlakte, welk panorama door zijn wydte en groote diepte een onver- getelijken indruk maakt op het oog. Dit kostelyk bezit voor onze longlijders en zwakke kinderen moge na niet te langen tyd door hen in gebruik genomen worden. Weldra mogen verrijzen tusschen het groene hout de stichtingen, waar hoop en leven worden gevraagd en mogen verkregen wor den voor de arme lijdenden. Moge het katholiek Nederland thans een dubbel krachtigen steun bieden, om de stich tingen, waar veel geld voor noodig is, weldra te doen verryzen. Dit Boomsch, nationaal werk bewege ieder tot meehelpen en tot steunen. Wie spoedig geeft, geeft dubbel. Lid van den Raad van State. Bij Kon. Besl. van 11 dezer is, met ingang van 15 dezer, benoemd tot lid van den Baad van State, mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg. Burgemeester Passtoors. Gisteren iB op feesteiyke wyze de heer Passtoors als burgemeester van Ginneken ge ïnstalleerd. Een vrouwelijke doctor in de scheikunde. Mejuffrouw Ada Prins heeft dezer dagen den graad verworven van doctor in de schei kunde op proefschriftVloeiende mengkris- tallen by binaire stelsels. Dr. A. Prins is de eerste vrouw die aan een Nederlandsche uni versiteit dezen titel gekregen heeft. Hoort ze alle twee. De heer Van den Brink heeft onlangs in Het Volk verteld, dat godsdienst niets anders is dan de dienst van het goede. Niet de dienst van God, zooals het woord zegt, niet de dienende verhouding van schepsel tot Schepper, maar eenvoudig de dienst van het goede. Hy goochelt met het woord godsdienst, schreef het vryzinnig democratische Land en Volk. Hy heeft, zeiden de katholieken, van den godsdienst zelfs niet overgehouden het be grip, wat het woord beteekent. Nu nummer twee. De heer Van Vorst spreekt in Het Volk van «c/iyjibewijien voor het bestaan van een persooniyken Godhij zegt verder niet te weten, of hij een ziel heeft. Deze twee worden niet moede te vertellen, dat men socialist en katholiek tegelyk kan wezen. Maar zyn ze zelf niet het levende bewijs van het tegendeel Een Vrouwen-Volksbond. De Nieuwe Haarl. Ct. schryft: Te weinig is nog door de Eoomsche Pers, dunkt ons, de aandacht geschonken aan het merkwaardige besluit van de jongste Centrale Baadsvergadering van den Ned. B. K. Volks bond te Haarlem, om ook vrouwen toe te laten, zelfs aan deze zitting te geven in den Centralen Baad. Dat besluit teekent onzen tijd. Het is een bewys, dat de Volksbond niet den tyd volgt, maar dezen vooruitgaat. Biykbaar voorzien de leiders van den Volksbond, dat de Eoomsche vrouw veel meer dan tot nog toe, zy het dan ook ten laatste misschien noodgedrongen, zich zal gaan bezig houden met het publieke leven, altbans met de sociale beweging. En ze begrijpen, van hoe grooten invloed de actie der vrouw is op elke maatschappe- ïyke beweging, op sociaal gebied vooral I Daarom zullen ze door dit besluit ook de mogeiykheid hebben opengesteld, dat de Eoomsche vrouw daadwerkelyk mee kan doen aan die groote beweging voor Katholiek leven en materieele welvaart beide, welke in den Volksbond op zoo voortreffeiyke wyze sinds 20 jaar onder en door onze katholieke man nen is gevoerd. Dat er weinig gezegd is van dit besluit, vindt intusschen toch een zeer gereede ver klaring. Te voren was het voorstel, om een zoo ingrypende verandering in de organisatie van den Volksbond tot stand te brengen, zoo goed als niet bekend, buiten misschien de kringen der meest betrokkenen zelf. En ook tot nog toe kennen wy althans niet de juiste portée van het aangenomen voorstel. Dat zal later in byzonderheden, in tal van reglementen en voorschriften natuurlyk. moe ten worden uitgewerkt en vastgesteld. Maar dit weten we althans De Ned. B. K. Volksbond zal, behalve de afdeelingen en vakvereenigingen van mannen, die hy tot nog toe onder de leuze •Voor God en Kerk, Vorstin en Land» ver zamelde, ook een afdeeling van vrouwen onder zyn vaan vergaderd zien. Die vrouwen zullen hun eigen organisaties hebben, hun eigen vakvereenigingen misschien ook, hun eigen vertegenwoordiging en be sturen, bun afzonderlijke actie. Alleen zal in de algemeene zaken van den B. K. Volksbond, daar waar de stem van allen door het Centraal Bestuur spreekt, ook de vrouw natuurlyk haar stem moeten en mogen uitbrengenin den Centralen Baad zullen de vrouwen ook vertegenwoordigd zyn en recht van spreken hebben. De Aap uit de Mouw. We knippen even dit berichtje uit Het Volk en spatieeren de laatste woorden, schrijft de Getuige. Hier hebt ge het. •Kleingeestige plagery. Voor de Zondagmiddag te houden openluchtmeeting der 8. D. A. P. te Joure, heeft de burge meester toestemming tot het maken van mu ziek op het meetingsterrein voor 4 uur ge weigerd, omdat er tot 3X/S uur ander halve extra-kerksche juffrouw in de kerk zit». Allen eerbied voor de Kerk of voor den godsdienst vindt ge bij de socialisten, niet waar Vooral, wanneer een propagandist of pro pagandiste in een orthodoxe plaats spreekt. Maar zie je, in zoo'n klein berichtje, daar kun je nu eens precies zeggen, hoe of je er over denkt. Dan zyn we zoo »onder ons<. Dan komt de aap uit de mouw. ALKMAAR, 15 Juli 1908. Morgenochtend zal te 10 uur de jaar- ïyksche prysuitdeeling aan de B. K. Jon gensschool plaats hebben. De algemeene R. K. Propagandaclub St. PetruB<, ontving gister bericht, dat hare statuten Koninklijk zyn goedgekeurdde bisschoppelijke goedkeuring mocht zy reeds vroeger verwerven. Wy ontvingen van de »Perscommissie« voor den vakwedstrijd een uitvoering artikel om te plaatsen in dit nummer. Plaatsgebrek verhindert ons echter dit op te nemen. Er biykt uit, dat de tentoonstelling veel belooft, terwyl een aantal prijzen, als van H. M. de Koningin Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik, den burgemeester alhier enz. enz. wel aan sporen tot eene drukke deelname aan de wedstrijden, die van 18 tot 26 Juli in de Huishoud en Industrieschool zullen plaats hebben. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur be sloot de heer van den Bosch een bezoek te brengen aan O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo en noodigde den schilder Jan Bleijs uit, om mee te gaan per dogcart. Onderweg, ongeveer bij de algemeene begraafplaats, terwyi beiden in vroolyk gesprek waren, stortte plotseling het paard tegen den grond. De koetsier en de heer van den Bosch vielen tusschen lemoen en paard, terwijl de heer Bleys met zijn rug over het hekje van den wagen schoof en er door eigen toedoen uit- tolde. Hij greep onmiddeliyk het paard bij den kop dat zich begon te bewegen en hield het stevig togen den grond. Het paard werd losgemaakt, het rijtuig achteruit gehaald en het paard kon weer overeind. De heer v. d. B. had een stijf been en de heer Bleijs bad sijn rug erg geschaafd, doch ze konden nog best naar huis wandelen, terwyl later bleek, dat er geen slechte ge volgen uit voortgekomen waren. Gisteren had hier in «de Unie» de 57e algemeene vergadering plaats van de Nederlandshe Maatschappy tot bevordering der Pharmacie. Maandagavond had de ontvangst plaats. Na een concert in de Buiten sociëteit, dat wel eenige schade ondervond van het regen achtige weder, vereenigden de afgevaardigden, waartoe verscheidene dames behoorden, zich in het gebouw »de Unie», waar gisteren de algemeene vergadering plaats had. In den namiddag maakten de afgevaar digden een tocht per extra tram naar Bergen en des avonds vereenigden zij zich aan een feestmaal in het gebouw >De Unie». De vergadering wordt heden in Zaandam voortgezet. Uit de rapporten der commissiën uit de Prov. Staten dezer provincie, voorloopig rondgezonden, blijkt o. m. dat de commissie die had te adviseeren voor de al dan niet plaatsing van een licht aan de Nes, om de vaart op het Alkmaardermeer by nacht minder gevaarlyk te maken, meegaat met Ged. Staten, dat dit niet noodig is en ook niet afdoende, doch de meerderheid der commissie stelt voor het college van Gede puteerden uit te noodigen, in plaats aan de Nes, een licht te plaatsen aan de Stierop, op de daarvoor het meest geschikte plaats. De aanbesteding van het Raadhuis te Zuid Scharwoude is thans door Burg. en Weth. gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Groen alhier. Zaterdag j.l. hield de Postduivenver- eeniging «Alcmaria Victrix» hare laatste wedvlucht met oude duiven van Poitiers, afstand 660 K.M. Van de duiven, die ten 5 uur 's morgens werden losgelaten, keerden er drie terug, alle het eigendom van den heer D. Oost- wouder. De eerste duif kwam aan Zaterdag middag 4 uur 35 minuten, de tweede den zelfden dag ten 6 uur 59 minuten en de derde Zondagmiddag ten I uur, Hello. De Stct. no. 161 bevat de statuten der Coöperatieve Boerenleenbank alhier. Egmondbinnen. Zondagavond had een vergadering plaats in het lokaal van den heer v. d. Molen, waarin het a.s. burge meesters-jubileum besproken werd. Ter voor bereiding van dit feest is een commissie gekozen bestaande uit de raadsleden en de volgende heeren: P. J. Brouwers, C. Mooi, R. Beukers, W. Ligthart, C. v. d. Molen, J. Alleman, J. Melker, N. Meyne, N. Ursem, S. Jonker en D. G. Knijnenburg. Tot voor zitter, secretaris en penningmeester werden respectieveiyk aangewezen de heeren J. Groot, P. J. Brouwers en P. Groen. Nog werd vastgesteld hoe men zou werken en wanneer men klaar diende te zyn. Egmond aan Zee. Maandagavond ver gaderde de Baad dezer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter opende de byeenkomst en las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer v. Hall vroeg hierop, of de voorzitter eens de reden wilde opgeven, waarom er in geen 4Yj maand raadsvergadering is geweest, ofschoon de verordening luidt, dat er elke maand vergaderd zal worden. De voorzitter hield een vrij lang pleidooi, waarin hy sprak over de groote werkzaamheden, de weinige hulp, vermoeidheid, enz. enz. Hij hoopte, dat het nu wel beter zou gaan. De heer v. Hall was met dit antwoord allesbehalve tevreden. Wanneer de voorzitter niet meer kan, dan moest hy maar eenigen tyd rust nemen, doch het raadsbesluit moet uitge voerd worden, de gemeentebelangen wegen het zwaarst en moeten voor alle andere zaken afgedaan worden. Hierna beloofde de voorzitter in het vervolg iedere maand te zullen vergaderen. Nu werd behandeld een ingekomen schrij ven van eenige ingezetenen om bouwgrond te koopen voor het plaatsen van arbeiders woningen, waaraan zeer groot gebrek is. De voorzitter meende dat dit schrijven beter paste bij het te maken uitbreidingsplan der gemeente. Hierover werd uitgeweid. De ge wijzigde bouwverordening, welke reeds een jaar by de gezondheidscommissie berust, kwam op de proppen. Men was volstrekt niet gesticht over het zeer langzame werken dezer commissie. Op voorstel van den heer v. Hall zal het verzoekschrift worden aan gehouden. Uit het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim stippen wij aan, dat het aantal vergaderingen in 1907 13 is geweest en het aantal opgeroepenen eveneens 13, van wie er slechts 4 voor de commissie verschenen. In het verslag werd ernstig geklaagd over het meenemen van leerplichtige kinderen ter haringvangst. Nu kwam een zeer belangrijk punt ter tafel, waarover zeer lang gediscussieerd is nl. de regeling van de onderwijzerssalarissen. In de vorige raadszitting was reeds aangenomen het aanvangstractement te brengen van f 600 op f 650 om meer en betere leerkrachten te trekken. Nu kwam de voorzitter met een ontwerp-regeling ter tafel, welke na opsom ming van het tegenwoordige salaris der verschillende leerkrachten, werd voorgelezen. Ze was als volgthet hoofd der school f 1400het personeel met minder dan 5 dienstjaren f 650, tot 8 dienstjaren f 725, tot 11 dienstjaren f 775, tot 14 d.j. f 800, tot 17 d.j. f 825, tot 20 d.j. f 875 en boven 25 d.j. 4 975. Verder f 100 voor de hoofd acts en 50 voor huishuur. Nu ontspon zich een debat, waarvan wij onmogelijk een nauwkeurig verslag kunnen geven, daar de meeste heeren volkomen onbekend waren met de bepalingen van de onderwijswet. Toch moeten wy de opmerking maken, dat de heer v. Hall met voorbijzien van alle andere leerkrachten één onderwyzer in het oogloopend wenschte te bevoordeelen. Hij meende ook, dat tusschen het hoofd der school en dien onderwijzer lang zoo'n groot financieel verschil moest bestaan. Dat wy hier niet eigenmachtig meenen, dat de heer v. Hall iemand op het oog had, blyke hieruit, dat hy den naam van den onder wijzer telkens zelf noemde. Na lang over en weer praten besloot men eindelyk het salaris van het hoofd te brengen op f 1400 en het maximum voor het personeel op f 950 voor de hoofdacte f 150 en voor huishuur f 100 uit te keeren. De periodieke opklim mingen zullen dan zijn om de 3 jaar en wel van 1—3 jaar f 650, van 3—6 jaar f 700, van 6—9 jaar f 750, van 9—12 jaar f 800, van 12—15 j. f 850, van 12—20 j. f 900 en boven 20 dienstjaren f 950. Verder werd goedgevonden om bij ziekte van onderwijzers gedurende 6 maanden het heele en gedurende de volgende 6 maanden het halve salaris uit te keeren. Bij langer ongesteldheid zal bij nadere beschikking ge handeld worden. Ook werd voorgelezen wat de wet zegt van dienstplichtige onderwyzers. Na deze zaak van langen adem, kwam een lang niet verkwikkelyk punt van de agenda aan de orde, n.l. het voorstel om een nieuwe leening van f 22000 te sluiten om het tekort te dekken voor de gasfabriek. De aanneemsom van f 87.000 was door ver schillende omstandigheden gestegen tot f 109.000. Het aantal aansluitingen was wel tweemaal zoo groot, als eerst geraamd werd, het aantal lantaarns was vermeerderd, een bestrating by de fabriek was noodig geweest, het terrein was opgehoogd, binnenleidingen hadden veel meer gekost, in een woord de begrooting was met f 22000 overschreden en daarvoor moest geld komen. Een nieuwe leening dus I De heer Van Hall opende het debat. Hy zei, dat de adviseur gezegd bad, dat de aan neemsom van f 87.000 groot genoeg was met het oog op de toen aangegeven werken. Hoe was het dan mogelyk, dat er zoo verbazend veel tekort was. Dit was volgens hem byna onmogelijkhij zou dan ook niet zijn goed keuring hechten aan een nieuwe leening, indien hy niet grondig bekend was met alle uitgaven. De voorzitter antwoordde, dat be halve de reeds genoemde onvoorziene uit gaven nog kwamen de hoogere prijzen van het ijzer, welke na de aanneming van het werk zeer gestegen waren. De heeren Van Hall en Middelkamp (mr. smid) verklaarden even wel, dat de yzerpryzen juist zeer gedaald waren. Hierop volgde een zeer pijniyk moment, waarbij het doodstil was in de raadzaal. De heer Van Hall vroeg nog hoe men aan de rente van dit groote kapitaal zal komen. De heer Oonyn wenscht een conferentie met den adviseur. Besloten werd op de volgende vergadering hierop terug te komen. Hierna werden gekozen dubbeltallen voor het college van zetters, alB nummers een komen op de aanbevelingsiyst de aftredende leden de heeren Van Pel en Gul, en als nummers twee de heeren Van Hall en Zwaan De heeren van de commissie voor het uit breidingsplan der gemeente, hebben gemeend te moeten voordragen een plan van den heer Springer uit Haarlem, dat zoowel het Noorden, Oosten en Zuiden van het dorp beslaat en f 500 zal moeten kosten. Na langdurige be spreking, waarby de een de kosten zeer hoog, een ander deze zeer laag noemde, werd be sloten het plan te laten maken. Goedgekeurd werd de rekening van het gasthuisfonds met een batig saldo vau f 162.16®. De inkomsten hadden bedragen f 1138.19' en de uitgaven f 1020.03. Ook de rekening van het burgerlijk armbestuur met een batig saldo van f 351.25' werd vast gesteld. De inkomsten hiervan hadden be dragen f 3229,26® en de uitgaven f 2878.11. Nog werd een schetsteekening den leden voorgelegd van de nieuwe woning der ver loskundige. Men zou op het terrein van de oude woning de nieuwe bouwen en den overblyvenden grond verkoopen. Toen bij de rondvraag niemand het woord verlangde, konden wij, het was zoetjes aan kwart voor elf geworden, naar huis gaan. De heeren raadsleden bleven nog bijeen om het kohier van den hoofdeiyken omslag vast te stellen. Akersloot. In aanwezigheid van B. en W. en andere autoriteiten had alhier de beproe ving plaats van de nieuwe brug in gewapend beton uitgevoerd door de Naaml. Venn. Wer- nink's Betonfabriek te Leiden. De beproeving geschiedde onder leiding van een der Ingenieurs dezer fabriek. Een weiwagen geheel gevuld met water tot een totaal gewicht van 4200 Kg. werd daartoe op de brug gereden, onder welke be lasting niet de minste doorbuigiDg of zetting was waar te nemen. St, Pancras. Zaterdagmiddag 11 Juli arriveerde met den trein 2.10 aan de halte alhier een gezelschap van een 40 tal Duit- schers, die onder leiding van de heeren A. Nobel en S. Zeeman een bezoek brachten aan de koolstreek. Aan het erf van den heer J. Oud lag een motorschuit gereed, waar mede de tocht door het Geestmer-Ambacht werd aanvaard. Voor de afvaart werd van het gezelschap even een >kiekje< genomen. Zuid-Scharwoude. Den llden Juli ver gaderde in het lokaal van den heer Kist alhier de afdeeling van de Naamlooze Tuin bouw- en Handelsvereeniging aan den Lan- gendyk. Er waren 27 leden tegenwoordig. Na opening door den voorzitter en na toe lichting door het Hoofdbestuurslid, den heer S. Zeeman, besloot de vergadering met één stem tegen, de voorgestelde wijzigingen in het onderhandsche reglement goed te keuren. Met algemeene stemmen werd de door het Hoofdbestuur gevraagde machtiging verleend, maatregelen te nemen, dat het besluit van de laatste algemeene vergadering, om op den 15 Juli te houden gecombineerde vergade ring vast te stellen een uur van lossing der ge veilde groenten, door de koopers zal worden uitgevoerd. Aan de orde kwam alsnu de eendenkwestie, Door verschillende aanwezigen werden klach ten geuit over de groote schade door de losloopende eenden aangericht, alsmede door de personen, die de eieren zoeken. Men besloot dan ook met algemeene stemmen weer een gezegeld adres aan den raad te richten met het verzoek een politieverorde ning te' ontwerpen, waarin het vrij laten rondzwemmen der eenden wordt verboden. Door of namens het bestuur zal dit adres bij het Dag. Bestuur worden toegelicht. Ernstige klachten werden thans geuit over de aardappelhandelaren, die weigeren de aard appelen te ontvangen, als de kooper zijn manden niet meegeeft. Verder, dat de kooperB aandringen op sorteeren ervan, maar dat eenigen hunner met name genoemd, knoeien, door kleine en leelijke, z.g.n. pokkige onder in de zakken te doen en daarop een mand mooiere te storten. Met verontwaardiging werden deze practijken der koopers aange hoord. De vergadering gaf de opdracht aan het lid der Comm. van Beheer er by deze op aan te dringen, dat zy maatregelen nemen opdat deze koopers worden gestraft met schadevergoeding, zoo zij de manden niet in goeden staat terugbezorgen en met betrek king tot de knoeiers in den aardappelhandel, zal het Hoofdbestuur op de gecombineerde vergadering met de andere besturen, ook dat van «De Koophandel» van gedachten wisselen. Na de gebruikelyke verloting werd de vergadering door den voorzitter gesloten. In de gisteren te Utrecht gehouden zitting van den Centralen Baad van Beroep had de uitspraak plaats in het beroep van J. M. alhier tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende niet ontvankelijkverklaring van eischer in ztyn beroep tegen de beslissing van de Rijkn verzekeringsbank, dat de door he schadeloosstelling ter zake van niet wordt toegekend. De Raad deel, dat de vordering betreft e uitkeering en omtrent beslissinj gaande is geen beroep toegelate trale Baad verklaarde eischer in zyn beroep, doch, niet overt letsel, waaraan hij heeft gelede van een bedrijfsongeval, ontzegd vordering, vernietigde de uitsp vestigde de beslissing der Bank Wormerveer. De kermis is begonnen. De vermakeiykheden z veer dezelfde als die van vorige dagavond tegen tien uur joeg regenbui vele wandelaars huisw kermisvierders der omliggende p de herbergen. Het gevolg daarvi het aantal half- en geheel dronken grooter was dan In vorige jaren, dagavond was het weder zeer Als een byzonderheid vermeld» dat op eenige kramen een biljet ii van den volgenden inhoud kermis behouden, geeft dan geer tot klachten. (Bond van Kermisvi Door het Kruisverbond Zaterdag vóór kermis een kaart culaire onder de katholieken ve kaart met het opschrift «Aan wyst hen er met nadruk op, h geen alcoholhoudenden drank te g zy hun kinderen waarlijk liefh circulaire maant allen aan, der in gepaste vrooiykheid door te b te onthouden van misbruik van st en vooral er niet by anderen dringen sterken drank te gebruil men zich algemeen aan die go vingen houden. Bij de Zaterdag 11 Juli ge' kooping door de makelaars Dirk en Cornelis Aten, ten overstaan Beverwyk gevestigden notaris welke verkooping gehouden we hotel »De Jonge Prins» alhier, ceel 1 een zeer gunstig gelegen de 3de Kruisstraat alhier, groot centiaren by opbod f 1000 op. He dien prys opgehouden. Perceel 2 terrein met water aan den Krom groot 3 aren 81 centiaren werd gemynd door Johan Kok voor f afslag met f 8 verhoogd door C Krommenie. Perceel 3 een pei langs den Krommenieërweg, wi gedeelte reeds gedempt en geschi. terrein, groot 7 aren 4 centiaren houden voor f120. Onmiddeliyk door dezelfde makelaars ten ovi den notaris G. H. A. Tjeenk Wormerveer, te koop aangebodei voorzien van schutting, beplant mf en heesters, en geschikt alB b groot 1 are 82 centiaren. Gevelb 25 cM. Dit perceel bracht bij op van f 875 op. Bij afslag werd voor prys kooper G. Brouwer te Zaai slotte werd verkocht een yzeren groot 16 ton met toebehooren. D D. Stam Mz. bood bij opbod tot den daaropvolgenden afslag werd h op f 4 gemynd door Dirk Sta: a/d. Zaan. Opgave ons verstrekt door Firma MULDER Q| Dijk C 14. Alkmaar. Staatsleenlngen. 3 Ned. Werk. Schuld S n Bulgarije Tabak 4 n Hongarije Goudl. 4 Oostenrijk Jan./Juii 4Va„ Portugal Tab. 5 Rusland 1906 4 n id- Rothschild 1889 4 n id- Hope Co. 4V211 Iwang Dombrowa 4 n Turkije Goudl. 1890 5 Mexico Binneni. S Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. n Comm. Atchison n Denver n Erie n Kansas City pref. id. Comm. Missouri n Ontario n Rock Island n South. Pacific r, South. Railw. ji Union Pacific n Wabash Warschau Weenen. Aand. 4 Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry n Steels Cult. Mij. Vorstenl. Aand. Ned. Handel Mij. Resc. Redjang Lebong. Aand. Oreat Cobar Roninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mij. Comm. Marine Yef- id. Comm. Peru Pref. id. A dam Langkat gew. Aand. id. pref. Adam Serdang Asahan Plantage De 1 Cultuur Deli Mij. L'ngkat Tab. A. Medan id- Nieuwe Asahan Tab. Senembah n *\rënileleenlngen. 3 10 Amsterdam f 100.— 3 n Rotterdam -100.— Itn Antwerpen 4 n Theiss 5 n Oostenrijk i860 5 v Rusland 2866 l'rolongatiekoers E*d, -j- Laatste koers, 10 Juli 9°'J/ia 9é7/iG 97s/s 9SVI 9ii»/l0 S2V16 104 90 837/10 257/s 20 247/lG S7lk 29!/IG 4i7/IG >75/l6 875/IG i8!/ie 1S0V4 /lG Koei >3.1 9°| 9<1 93l 97| Sol 921 48. 90 94 83. 25! >9l 24 56 28] 4>1 z6| 87 >7 >47 36lo/l6 36 403/4 116 6/8 l675/8 885 95sls 2S6X >34Vl 99H >238/4 7 U 2ll/s 9lk 38H >79/4 298/1 101% 4O88/4 82 243 1X7H 108 IO515/I6 2?/8 39' Ii6l 167I 874 94? 286 I341 98 124 71 21 9! 37 132 70 28 408J 79 239} Ix5'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2