R Katli. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. as, lid, No. 58. Zaterdag 18 Juli 1908. 2de Jaargang AR. mum iTRUS," Teuilleton, ije Verschijnt Woensdag en Zaterdag. an cherij. imen. n AMP. Buitenland. len. IMELADE en prijzen. cteur. „Toelast." /erken. euze bij JLES cfl2. prijzen. Het aftakelend Liberalisme, Uit stormachtige Dagen. V ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 oent. Elke regel meer 6 Reclames per regel.....15, al-Arts voor 3MA, in de nmaken van Plafonds. igende kamers, iouw- en ïer, 1: sooiale en roor de jengd. geld goede, UkBMSi. Werkelijk treurig is het beeld dat de heer Elout dezer dagen in de Tijd spiegel gaf van de eertijds in ons land zoo oppermachtige partij van het Libe ralisme en ze klonken als een lijkzang deze woorden: „De leiding van den vooruitgang gaat allengs over van het liberalisme naar het socialisme." Verwonderen moet ons dit niet. Het eens zoo machtige liberalisme takelt steeds meer af en zinkt dieper en dieper naar de sociaal-democratie. Dat is het gevolg der consequentie. Het socialisme toch, wij hoorden het dezen winter nog op den socialen cursus, is de logische gevolgtrekking uit de beginselen van het liberalisme. Telkens werd dit den liberalen voor gehouden, maar telkens was het der liberalen hoogmoed, welke deze conse quentie ontkende. Thans spreken echter de feiten en de klaagliederen vervullen de lucht. Het Liberalisme heeft in ons land uitgediend en ijdel is de hoop van den heer Elout, dat alsnog een nieuwe aëra voor dat liberalisme zal aanbreken. De aftakeling is reeds lang begonnen, en meer en meer wordt ze zichtbaar. Om een voorbeeld uit de laatste dagen aan te halen. Te Zaandam werd reeds lang de strijd gevoerd tusschen socia lisme en christendom. Behalve deze twee principieele partijen echter zijn er ook nog liberalen en vrijzinnig demo craten. Alléén kunnen dezen evenwel niets, steeds meer takelen ze af en vol ontzetting zien ze hun troepje kleiner en kleiner worden, terwijl van den anderen kant de tegenpartijen aangroeien. Nu willen ze een krachtproef uithalen, om ten minste nog eenigen tijd op de been te blijven en zoo kwam de vrij zinnig-democratische partij te Zaandam er toe, het volgende adres aan de libe ralen van Zaandam te zenden •Het bestuur der Vrijz.-Dem. Kieever- eeniging Zaandam» heeft in zfine verga dering van den 12den Juli 1908 besloten, zich tot nwe vereeniging te wenden met het voorstel Uwe vergadering te doen hesluiten tot ontbinding uwer kiesvereeniging, en zich aan te sluiten bij de Vrijzinnig-Democra tische Kiesvereeniging voornoemdzich vereenigend in elk opzicht met het reglement van laatstgenoemde kiesvereeniging. Officieel wordt dus den liberalen ge vraagd, om toch een stapje verder naar Roman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor »ONS BLAD». 12) 'Burger Jean, de republiek dankt u door mjj I» riep de Parjjzenaar enthousiastisch. •Gij zjjt de vriendschap van een Le Pourzel waardig, ik omhels u in naam des vader lands, gij zijt een schrandere kop». •Ik streef er naar, burger Le Pourzel te gelijken», zei Jean deemoedig »en zoo gij mï een gunst bewijzen wilt, burger, blijf dan op het kasteel tot ik terugkom, opdat niet de woeste Laroche in deze vertrekken wone zij liggen mij te na aan het hart». •Als toekomstig eigendom», lachte Le Pourzel, »ik begrijp het. Doch wees gerust als ik door het Convent niet teruggeroepen word, ga ik niet van deze plaats weg. •Nog iets», ging Jean verder, terwijl hij den commissaris een briefje overreikte, »hier 's de lfist der personen, die wij, als verdacht van koningsgezindheid of voeling houdende met de aristocraten, moeten laten gevaDgen nemen. Bovenaan staat de weduwe Gregoire an hare neven Pierre en Louis. Deze zal ik «elf inleveren, vóór ik La Charette verlaat; ZÜ moeten de eersten zijn, die het ge- wenschte voedsel aan de guillotine ver schaffen. Kom nu echter mede in het archief, dat ik niet zonder u wil betredenik hoop dat wij daar meer bewfizen zullen vinden, dan noodig zijn». Een uur later toog een troep mannen met üeladen geweren naar de hoogte, waar zich het socialisme te gaan, in d6 hoop, zóó op de boen te blijvenDat is de afta keling van het liberalisme wel in optima forma en hard zal het den ouden trots van het blauwe gilde vallen, om dezen vernederenden voetval te doen Gesteld echter, dat zij er toe overgaan, dan zal dit hun toch weinig baten- Ook de vrijzinnig-democraten kennen reeds hun doodvonnis. .Zij immers zijn niets anders dan eenigszins meer consequente libe ralen en alleen de inconsequentie houdt hen van het socialisme terug. Eenmaal gaan ook zij echter naar dat Canossa, wijl in hun stelsel evengoed ontbreekt wat der Liberalen val werdhet hoo- gere beginsel van het Christendom, dat alléén in staat is met succes den strijd te voeren tegen het voortschrijdend socialisme. De liberalen hebben met deze bewe ring vroeger gespot, thans ondervinden zij de waarheid ervan aan den lijve. De tusschenpartijen worden één voor één uitgeschakeld; óver blijven alleen de twee levensbeschouwingen met alles wat daar aan vast zit en die de wereld beheerschengeloof en ongeloof, gezag en revolutie. De aftakeling van het eertijds opper machtige Liberalisme is het zekerste bewijs voor de waarheid van dit toe komstbeeld. 1 H. Het groote voordeel in het belang van de trust, doch tegelijkertijd het grootste nadeel voor het publiek en voor den Staat in het algemeen, is wel, dat de concurrentie ophoudt te bestaan en men geheel vrij is omtrent het be palen van den prijs der waren. Niet dat wij voorstanders zijn van de tegen woordig maar al te scherpe concurrentie, integendeel, dikwijls ontaardt zij zelfs in een strijd op leven en dood; maar wie zal nu de vrije trusts, kinderen van de noodlottige vrijheidsleer der liberalen, wie zal haar beletten, artikelen van dagelijksche behoefte boven billijken prijs te verkoopen, wie zal haar be teugelen in het maken van woekerwinst, door de voor het gebruik noodzakelijke waren, na daaronder door opkoopen of niet fabriceeren een schijnbare schaarste te hebben verwekt, niet te verkoopen, voordat de prijs bovenmatig is gestegen Door haar groot kapitaal zijn zij tot zulke uitbuitingen in staat en de con currentie zal het haar niet beletten, de vervallen hut van moeder Gregoire be vond. Aan hun hoofd was Jean Rollan met een rinkelende sleepsabel gewapend. De be woners van La Charette volgden den stoet, bevreesd en tegelijk nieuwsgierig. Nu en dan lieten zich stemmen hooren, die een ver schrikkelijke ontknooping voorspelden, want het was moeilijk het tegen de tooverkunsten van moeder Gregoire op te nemen. Aarzelend en toch vol verwachting bleven zij aan den voet van den kleinen heuvel staan, terwijl Jean en zijn geleiders naar het hutje opgingen. •Annette Gregoire I» riep Rollan met lui der stem, terwijl hij aan de gesloten deur rammelde in naam der eenige en ondeel bare republiek doe open I» Alles bleef atil in het hutje. Jean herhaalde zijn kreet. Toen stak Pierre Gregoire zijn trotsch gelaat uit een klein venstertje naar buiten. •Wie klopt daar en wat moet dat be- teekenen •Ik ben 't ik Jean Rollan die in naam der eenige en ondeelbare republiek Frankrijk, tot commissaris van het district La Charette aangesteld, van u vorder, ons de deur open te maken, opdat wij u als royalisten en vrienden der aristocraten gevangen nemen, om u tot heil der gerechtigheid en der orde de verdiende straf te doen ondergaan». Pierre lachte hardop. •Kom», riep hij, >kom en haal me toch, als gfi mij hebben wilt I Maar Jean Rollan, ellendige verrader, wfi ontmoeten elkaar nog eens en rekenen dan af denk daar dus aan en geef nu acht, hoe moeder Gregoire's kleinzoon door den schoorsteen uit weg vliegt I» •Vier mannen voor de ramen 1< comman- want die vroeger als mededingers tegen over elkander stonden, zijn nu vrienden geworden met dezelfde belangen. En de kleinere zaken, welke niet in de trust waren opgenomen, zijn niet meer in staat hiertegen weerstand te bieden. Deze worden immers reeds van te voren verstikt, daar de kapitaal krachtige trust er riet tegen opziet desnoods eenigen tijd met verlies te werken en den prijs zoozeer te verlagen, dat die kleinere zaken het daartegen niet kunnen uithouden en dus gedwon gen zijn het bedrijf op te heffen. Het belang van den kleinhandel, van het publiek, het welzijn van den geheelen Staat, wordt over het hoofd gezien en alleen wordt gelet op een flink hono rarium voor de beambten en een hoog dividend over het aandeelen-kapitaal. Het is zeker ook wel te begrijpen, dat de trusts algemeen veroordeeld worden. Men kan ze dan ook beschou wen als een uiterst drijven van het liberale vrijheids-beginsel, waardoor het kapitaal moet heerschen veruit boven het verstand en de vaardigheid, de eigenschappen van ieder mensch, waar door hij zich een goed bestaan moet kunnen verwerven. Het is dan ook geheel in strijd met een goede sociale staatsregeling, wanneer dit uitbuitings systeem vrijelijk wordt toegelaten en een wetgever, die de belangen van het volk in acht neemt, zal het geheel verbieden De felle concurrentie is immers wel op een andere manier te onderdrukken, dan door samensmelting van krachtige kapitalen en vernieling van het klei nere vermogen. Maar deze zijn nog niet alle bezwaren, welke tegen de trusts moeten worden geopperd. Zooals wij boven reeds vermeldden, worden de ingebrachte goederen, als fabrieken, materieel, kantoren enz., dikwijls veel te hoog geschat zoodat het kapitaal van de trust veel hooger te boek staat, dan de bezittingen inder daad aan waarde vertegenwoordigen. Wie lijden de schade? De trustmannen zelf? Neen, daar zullen zij wel voor zorgen, maar de bedrogen speculanten, die meenen aandeelhouders te zijn in een soliede zaak, die echter spoedig blijkt grootendeels slechts op papier te bestaan. En zoo breidt zich het roof ridderschap der trusts uit tot ver buiten het eigen werelddeel. De malaise van het najaar 1907, welke zich thans nog ten onzent doet gevoelen, kan als voor beeld gelden. deerde Jean schuimend van woede>ieder die tracht te ontkomen, wordt neergescho ten gij anderen breekt de deur open en maakt u van het gespuis meester». Heel wijselijk bleef hij zelf terug, terwijl de mannen aanstalten maakten, om aan het bevel van hun aanvoerder te voldoen. Maar de deur was sterk en bood lang weerstand, totdat zij eindelijk verbroken werd. Met aangelegd geweer gingen de belegeraars voor uit, verbitterden tegenweer verwachtend. Alles was echter stil en ledig in de hut. Slechts de raaf van moeder Gregoire hup pelde hen, krassend met uitgespreide vleu gels tegen, zoodat zjj verschrokken achteruit weken. Te vergeefs liet Jean de woning tot in hare meest verborgen hoekjes onderzoe ken de familie Gregoire bleef weg het was of Pierre's voorspelling door den schoor steen weg te vliegen, werkelijk in vervulling gegaan was. Zelfs Jean was getroffen bijgeloof en angst voor de dreigementen van den meest ge vreesde der twee Gregoire's beheerschten hem en verhaastten zjjn reis naar Parijs voor het avond was, had hfi La Charette reeds verlaten. In de oogen der dorpsbe woners echter was de leege, verlaten woning der familie Gregoire een spookoord gewor den, welks nabijheid men vermeed zooveel men kon. 's Nachts zou men daar lichten en gestalten gezien hebben, maar niemand durfde de hut betreden, Op den drempel begon het gras te groeien en uilen en vleder muizen vlogen door de open vensters en bouwden hun nesten in de hoeken. VIERDE HOOFDSTUK. Het was Marie Rollan als een woeste droom, toen zij op den wagen van een boer, De trusts ontstaan, zooals wij gezien hebben, gemakkelijk ten gevolge van concurrentie in een of ander bedrijf en wanneer wij de concurrentie in som mige takken van den Nederlandschen handel en nijverheid gadeslaan, zou men geneigd zijn te zeggen, dat het trust wezen ook hier gemakkelijk uitbreiding zal vinden. Mocht zulks werkelijk het geval zijn, dat de Nedeilandsche wetgever dan zorge, er bijtijds hij te wezen om door goede sociale wetten de alleenheer schappij van het kapitaal tegen te hou den. De trusts in Amerika zijn ons een waarschuwend voorbeeld en daarom is het verblijdend, dat ook de waarschijn lijke opvolger van president Roosevelt den strijd denkt aan te binden tegen de alles opslokkende trust van het groot-kapitaal. Frankrijk. Een treffende plechtigheid. Op het kerkhof te Batignolles (Parfis) is Zondag onder buitengewoon groote belang stelling van de Parijsche katholieke jonge lingschap onthuld en ingezegend het graf monument voor den jeugdigen Hippolyte Debroise, die op 2 Juni 1907 viel als slacht offer van een bende straatroovers, nadat hij met de jongelieden van een patronaat de H. Sacramentsprocessie te Dugny had bijge woond. Het geboefte loste op de vreediaam huiswaarts keerende groep jongelieden revol verschoten, waarbij een priester werd ge kwetst en Hippolyte doodelijk werd getroffen. Als vertegenwoordiger van Mgr. den aarts bisschop van Parijs verrichtte kannunik Adam met assistentie de liturgische gebeden en de inzegening, terwijl hij ook een tref fende rede hield, die nog gevolgd werd door eenige welsprekende woorden van advocaat Menard. De aanwezigen zongen daarna het Credo en baden gezamenlijk voor den jeug digen doode en op bijzonder verlangen van den aartsbisschop voor diens aan valiers. Lourdes. Den 14en Juli j.l,, op den vfiftigsten ver jaardag der achttiende en laatste verschijning der Onbevlekte Ontvangenis, is boven den ingang der crypte onder de basiliek te Lourdes een uit tegelmozalek samengesteld medaillon onthuld, voorstellende het borstbeeld van Z. H. Paus Pius X. De bisschop van Tarbes hield bfi de plechtige onthulling een indruk wekkende rede. die graan ten verkoop naar de hoofdstad bracht, onder de sluitboomen van Parfis doorreed en nu naast de echtgenoote van den boer, die haar opgeladen had, voor den eersten keer de reuzenstad van binnen aan schouwde. Daar wriemelde en drong het door elkaar in bonte afwisseling. Het scheen haar dat deze stad, binnen wier muren een door zijn volk veroordeeld koning den weg naar het schavot was opgegaan, waarheen hem ontel bare slachtoffers waren voorgegaan en ge volgd, waar nu nog de weduwe des konings en zijne kinderen achter kerkermuren ver smachtten het scheen haar, dat deze stad omsluierd moeet zijn door een onzichtbaar rouwfloers, dat iedere uitgelaten vreugde dempte het scheen haar als kon de hemel zich niet blauw en vroolijk wolken over deze plek der aarde als moest ieders gelaat ge tuigenis afleggen van het vreeselijke, dat het oog dagelfiks waarnam. Marie zag zich bedrogen. Over den boule vard, waar zij juist met den wagen over reden, bewoog zich een vroolfike, onverschil lige menigte op en neder zelfs rijtuigen natuurlijk zonder wapen op het portier met heeren en dames, rolden over het plaveisel van den rfiweg. Men gekscheerde en lachte, men nam kaarten voor theater en concert, als heerschte de grootste vrede cn de grootste zekerheid overal. Alleen de reusachtige plakkaten tegen de muren, die tot de vergaderingen der ver schillende clubs uitnoodigden, en hier en daar decreten van het Convent, wezen op de nu heerschende toestanden. Nog meer echter was dit het geval, wanneer plotseling trommelslag weerklonk, de lachende gezich ten ernstig werden, ieder gesprek verstomde Rusland. Tolstoi solliciteert naar de gevangenis. Graaf Tolstoi geeft in een paar bulten- landsche bladen op heftigen toon uiting aan zijn verontwaardiging over de strafrechtple ging der Russische regeering, het bederf der bureaucratie, de veroordeelingen en terecht stellingen, waarmede zij haar tegenstanders vervolgt, en de wijze waarop zfi haar politiek tracht goed te praten. Hfi zegt dat de grn- welen, die de regeering bedrfift, orde en vrede niet zullen doen wederkeeren en daagt haar uit hem, Tolstoi, gevangen te zetten, daar dit lot hem dragelijker zal zijn dan het gevoel, dat zooveel ongerechtigheden gepleegd worden in zijn belang. De Russische bureau cratie heeft zeker heel wat op haar geweten, doch Tolstoi wordt ook in zijn manier van optreden een oud man... Russische toestanden. In de Poolsche stad Sosnovice werden in de laatste dagen onder de »haute-monde< talrijke arrestaties gedaan. Meer dan 100 mannen en vrouwen werden aangehouden en nog talrijke aanhoudingen worden ver wacht. Het station wordt bezet gehouden door gendarmen en kozakken en de uiterste moeite moeten bewoners van 't stedeke aan wenden om verlof te krfigen ergens anders heen te gaan. Sedert 1 Juli zfin al 350 per sonen uit het land gezet... enz. Het heette eerst, dat er een samenzwering tegen den tsaar was ontdekteen wfid- vertakte en zeer sluw complot tegen 't leven van Nicolaas 1 Nu echter wordt dit beslist tegengesproken. Er is van geen samenzwering sprake. Maar wat dan? Waardoor worden dan die maatregelen van geweld toch ge rechtvaardigd?... Afrika. Levend verbrand. Een afschuwelijk ongeluk is te Durban (Natal) gebeurd, op een feest waar de brand weer en de matrozen van het oorlogsschip •Hermes» een voorstelling zouden geven. Er waren houten gebouwtjes opgeslagen, die in brand gestoken zouden worden en waaruit dan drie kinderen twee zoontjes van den brandmeester Lambeth en de eenige zoon van den brandweerman Scott gered zou den worden. Het overgroote realisme, waarnaar bfi die voorstelling werd gestreefd, bleek noodlottig voor de vertooners. Door een misverstand werden de gebouwtjes vfif minuten te vroeg aangestoken. Zfi waren met petroleum over goten en stonden in een oogwenk van onder tot boven in vlam. De ladder waarlangs de kinderen gered zouden worden was nog niet in gereedheid. Twee der knapen sprongen uit een venster en vielen te pletter. De derde stortte ach- en ieder oor luisterde. Dan las de heraut met luider stem de lfist af dergenen, die de revolutionnaire recht bank ter dood veroordeeld had en wier terechtstelling den volgenden dag zou plaats hebben. Doch reeds het aan den dag leggen van deelname, kon gevaarlijk worden, want overal had de revolutionnaire rechtbank hare bespieders en zelfs wat men dacht, moest men onder het masker der vroolfikheid ver bergen. Marie, met den dood in 't hart, lnisterde ook naar het vreeselijke registeren toch ademde zij verlicht op, daar zfi den naam van gravin La Charette niet onder die der slachtoffers gehoord had. Zij durfde zich echter niet uiten, want hare begeleiders waren van de nieuwe ideeën doortrokken en vol geestdrift voor de mannen van den dag. Zfi kenden den naam van portier Bourdone in het voormalige hotel der aristocratische familie La Charette en argeloos wees de man aan het jonge meisje, dat zich voor een bloedverwant van Bourdone uitgaf, den weg daarheen, toen Marie voor de herberg uitstapte, welke het paar als het in Parijs was, huisvestte. Nu was zij vrij, en ongehinderd filde ze in de aangegeven richting voorwaarts, om het vurig verlangde doel te bereiken. Zfi was in de voorstad St. Germain, de aristo cratische wijk van Parijs, aangekomen. Wordt vervolgd.) - m'ittÉ

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1