Binnenland. Plaatselijk Nieuws. ■tijk loi, die den tunnel op een afstand van 1000 meters onder pnin bedolf. Het ongeluk gebeurde aan de noordzijde van den tunnel, waarbij op ongeveer 2400 meters van den tunnelingang, een geweldige overstrooming volgde, die de etntten weg rukte en alles onder water zette. Het water komt waarschijnlijk van de Kander, die boven den tunnel voorbijstroomt. De meeste werklieden konden zich door een haastige vlucht redden, maar 25 worden vermist. Of deze nu allen dood zijn, is nog niet vastgesteld. Hen weet nog niet of de rivier Kander in den tunnel is uitgestort, of wel of men met een natuurlijk water reservoir tusschen de rotsen te doen heeft. Nog latere berichten doen zeker vermoe den, dat de 25 vermisten omgekomen zijn. De boring is op 1250 meters afstand met slijk en water gevuld. Afgezien van de slacht offers is de schade voor de onderneming zeer groot. Hen denkt dat de instrooming van water het gevolg is van het sterk was sen der Kander, ingevolge de laatste regens, of wel men heeft op een onderaardsche water ader gestooten. De Lotschbergtunnel maakt deel uit van de rechtstreeksche verbinding tusschen Bern en Brieg. Amerika. Godsdienstige toestanden in Amerika. Rev. dr. W. J. Dawson, een Frotestantsch predikant, sprak voor zijn terugkeer naar Amerika met een >interviewer< te Londen over de ebbe, die in het godsdienstig leven in de Vereenigde Staten begonnen isontel bare leden gaan voor de kerken verloren. Wie op Zondag een der Protestantsche ker ken in New-York of Boston bezoekt, wordt smartelijk aangedaan door de waarneming, dat de kerken hunnen invloed op het volk schijnen verloren te hebben. De rijken be talen nog wel voor hunne plaatsen, maar 't valt hun niet in, zelf de godsdienstoefeningen by te wonen. De groote massa der bevolking bekommert zich niet om te kerken. Eenzelfde oordeel over de Amerikaansche secten velt ook dr. Aked, de bekende predi kant in Rockefeller's kerk. Er zijn, zoo be weert hy, groote Amerikaansche kerken, waarin men Zondags met een gerust geweten een kanon kan afschieten, zonder gevaar te loopen, iemand te kwetsen. De Katholieke kerken zijn de eenige, waar het bezoek in den regel bevredigend isechter zijn vele Katholieken in den eersten tijd der landver huizing voor de kerk verloren gegaan, voor dat de priesters tijd en gelegenheid hadden, parochies te stichten. Dat de Protestantsche predikanten naar alle mogelijke middelen grijpen, om het kerk bezoek aantrekkeiyker te maken, is bekend. Het record in dit opzicht staat wel rev. J. E. Sayder in Chicago, die voor zQne kerkbe zoekers een «flirtation room» een vertrek, voor wel wat al te gezellig zamenzyn tusschen jonge dames en jongelui met alle gemak ken heeft ingericht. Hieruit blijkt, hoe diep het godsdienstig gevoel by kerkbezoekers èn by predikanten gezonken is. De Katholieke Kerk verheugt zich daaren tegen in schoonen bloei en trekt, zooals de niet eindigende stroom van bekeeringen ge tuigt, een niet onbelangryk deel der ernstige, Christeiyk-gezinde Protestanten, die nog niet in den maalstroom der genoegens en het jachten naar materieele goederen allen zin voor hooger geestesleven verloren hebben, tot zich. Verbiydend is de geest van verdraagzaam heid, die nu in Amerika onder de leden der Christelijke kerken beerscht. Toen voor eenige maanden het aartsbisdom New-York zyn eeuwfeest vierde, waren ook onder hen, die het hartelijkst gelukwenschten, president Roosevelt en vele vertegenwoordigers uit de geestelykheid der verschillende secten. Dat was in Amerika niet altyd zoo. Toen Plus VII in 1808 in New-York den eersten Ame- rikaanschen bisschopszetel stichtte, hadden de Amerikaansche Katholieken juist een tyd van harde vervolging doorgemaakt, maar ook gedurende de negentiende eeuw gebeurde het dikwyis, dat Katholieke kerken en kloos ters werden verbrand, voor dat deze breede godsdienstige vryheid, zooals deze in den nieuweren tijd bestaat, overal was doorge drongen. Wien echter komt de grootste dank toe voor deze ontplooiing van Katholiek leven in de Vereenigde Staten Aan hetzelfde volk, wiens grootste roem in zyne geheele geichie- denis steeds de uitbreiding van het Christen dom geweest is aan de Ieren. Aan hen is bet te danken, dat New-York de sterkste Katholieke bevolking van alle groote steden heeft en dat de Katholieke Kerk van Noord- Amerika, die in het jaar 1808 slechts een bisschop en eenige duizenden geloovigen telde, nu 14 aartsbisschoppen, 90 bisschoppen, 14.444 priesters, 11.584 kerken en kapellen en ongeveer 20 millioen leeken omvat. Herk- waardig is in Amerika de innige verstand houding tusschen clerus en geloovigen, zoodat kardinaal Logue, de primdat van Ierland, die in New-York de feestelijkheden had bygewoond, na zgn terugkeer, deze verstand houding den Ieren, die in dit opzicht zoo roemryk bekend zyn, als voorbeeld kon aan- pryzen. Hy zeide, dat er geen land in de geheele wereld zou zgn, waar zulk eene nauwe en sympathieke vereeniging bestaat tusschen aartsbisschop, clerus en volk, als hg in New-York gezien had. Warmte gevolgen t Onder den invloed van de geweldige honds- dagenhitte, die er in de straten van New- York en in de andere Amerikaansche straten heerscht, neemt het aantal misdaden in de wereldstad geweldig toe. Niet alleen worden iederen dag talrgke menschen krankzinnig, tpaar ook het aantal moorden, aanslagen en rooverijen neemt band over hand toe. Een der jongste bandietenstroken wordt uit een plaatsje in de buurt van Boston ge meld. Drie bandieten hebben daar nl. heel wat schrik en ontsteltenis teweeggebracht. Zy drongen een kroeg binnen, schoten een bezoeker dood, wondden twee andere en tracht ten vervolgens de kas met revolverschoten te openen. Een der bandieten werd gegrepen, de beide andere ontvluchtten. Den volgenden dag keerden ze tegen den avond terug en begaven zich naar het politie bureau, naar men vermoedt, om hun makker te bevrqden. Het volk liep te hoop en wilde de mannen grypen, waarop deze met hun revolvers op de dichte menigte vuurden. Een man werd gedood, anderen bekwamen schot wonden. Ten slotte weken de bandieten naar de begraafplaats. Nu rukten vgfhonderd politie agenten aan en omsingelden de stelling. Den geheelen nacht werd deze belegerd en in den ochtend ging men tot den aanval over. De beide ban dieten weigerden zich over te geven, zij scho ten als rasenden. Aan het gevecht kwam eerst een eind, toen een der bandieten dood geschoten, en de andere gevaarlgk gewond en buiten staat van gevecht gesteld was. De Amerikanen zullen op die manier wel naar een verfrisschend buitje verlangen! Achteruitgang der S. D. A. P. In den laatsten tyd zyn in de Federatie der Amsterdamsche afdeelingen van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij debatten ge voerd over de oorzaken der malaise in den groei van het ledental te Amsterdam. Het feit van stilstand of achteruitgang der S. D. A. P. te Amsterdam was sedert lang bekendook op het dit jaar te Arnhem ge houden congres werd daarover reeds ge klaagd. Onder groot lawaai werd toen getwist over de oorzaak, maar wyi men niet tot een be sluit kon komen, werd het onderzoek aan een commissie opgedragen. Deze commissie heeft thans haar werk ten einde gebracht en werd daarover de vorige week gedebatteerd. Dat men het echter na uitgebreide dis cussies over de rapporten nog lang niet eens was, bleek wel uit de stemming over de conclusies, waarvan de belangryksten slechts met één of een paar stemmen meerderheid werden aangenomen of verworpen. Doch de conclusie, dat de wgze van be spreken der partggeschillen van invloed kan zijn geweest op den groei van de partij te Amsterdam, werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De partggenooten zien ten laatste dus zelf ook in, dat zij met al dat rumoer, schelden en ruzie maken op congressen en in debatten, de partij meer nadeel dan voordeel toebren gen, al schryft Het Volk ook met stalen ge zicht, dat het er rustig toeging. Hen gaat nu het voornemen maken, om voortaan wat minder lawaai te schoppen, doch dit zal niet gemakkelijk vallen voor een party, die grootendeels van afbraak leeft en waarvan een ieder met een grooten mond zyn aandeel betwist. Ook op een ander gebied zal men waar- schyniyk minder luid met de keel, maar nog veel krachtiger met de pen gaan werken. Want in dezelfde vergadering werd met algemeene stemmen besloten, om als middel tegen bovengenoemden achteruitgang, kleine, populair geschreven, socialistische brochures in voldoend aantal te verspreiden. Dan zullen de arbeiders nog eens de ont zaggelijke beloften van de heeren partijleiders te lezen krygen, waarvan ze al zoo dikwijls hebben hooren praten. Hen moet er toch wat op bedenken, om de «gouden bergen» steeds een nieuwtje te doen blijven I Defensie. Naar Het Centrum verneemt, is het rap port, opgemaakt door de commissie, door het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen benoemd, in zake het defensie-vraagstuk gereed, en kan worden verwacht, dat het over eenigen tgd zal verschynen. De Amsterdamsche tijd. In verband met de belangen van den dienst bij de groote spoorwegmaatschappgan, zal de invoering van den wetteiyken dienst eerst op 1 Hei 1909 kunnen plaats hebben. Beter gegomde frankeerzegels. In de maand Augustus zal worden aan gevangen met het verstrekken van frankeer zegels, aanvankelijk van 1 en 5 cent, voorzien van eene gomsoort, welke volgens de genomen proeven, na bevochtiging beter moet hechten dan de thans in gebruik zgnde. Den directeuren is aangeschreven om, voor zooveel zy daartoe in de gelegenheid zijn, met byzondere aandacht het gebruik van die zegels na te gaan of te doen nagaan en eventneele op- en aanmerkingen ter kenniB van den Directeur-Generaal te brengen. Marlavereeniglogen. Zondag is onder praesidium van mej. Arntz van 's Gravenhage te Haarlem een Bond van Hariavereenigingen in het Bisdom Haarlem opgericht. Toegetreden zijn 18 vereenigingen, nog niet toegetreden zijn Oudewater, Groote broek, Gouda, Schiedam en Voorburg. De hoofdzetel is te Amsterdam. Doel is bestrijding van het alcoholisme. Op de Bondsvergade ringen zyn de afdeelingen vertegenwoordigd door 3 afgevaardigden. Het bestuur is aldus geconstitueerddames Burcksen, Rotterdam, Van den Dungen, Rotterdam, Van der Velden, Leiden, Winter van Krommenie, Henry van Den Haag, Korthoorn van Den Haag, Kruis- man van Haarlem, Het voorloopig bestuur kan geen functies aanvaarden. Het bestuur zal de functies onderling verdeelen. Rector Willeman sprak het slotwoord. Ook een Dreigement. In de N. Rott. Ct. lezen wij het volgende ver bg storende bericht De 56ste algemeene vergadering der Evan gelische Haatschappij zal gehouden worden in Zaltbommel op 9 September. Den avond te voren zal in de Groote kerk een openbare samenkomst worden gehouden, waarin dr. C. Hille Ris Lambers, predikant te Jorwerd, het woord zal voeren. In behandeling zal o.m. komen het volgende voorstel van de afdeeling Zaltbommel «De afdeeling, van meening dat het doel der Haatschappy meebrengt, dat met alle beschikbare middelen zoo krachtig mogelgk tegen het ultramontanisme worde opgetreden, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de alge meene vergaderingen worden gehouden in die plaatsen, waar propaganda zal worden gemaakt voor hare beginselen, om doel en streven der Haatschappij zooveel mogelijk te bevorderen» Ja, die Roomschen zijn toch maar gevaar- lgke lui I Niet alleen moet voor hen gewaar schuwd, zij moeten ook bestreden worden. Haar och, dat is voor de Katholieken en hun Kerk niets nieuws I Amerikaansche dagbladspeculatie. De Gelderlander verhaalt het volgende Henigmaal is de wenschelijkheid uitge sproken der oprichting van een groot, alge meen katholiek dagblad. Haar de groote vraag was altijdhoe zal daarvoor het be- noodigde kapitaal verkregen worden Die moeiiykheid bestaat niet voor zekeren hier te Nymegen welbekenden oud-Amerikaan, die de Amerikaansche speculatie-manieren ook in onze goede stad met het beste succes schijnt in practyb te brengen. Hij noodigt eenvoudig belangstellenden uit tot een schit terend diner in een groot hotel, en onmiddel lijk heeft hg een paar ton bijeen. Ten minste dat valt op te maken uit de oproeping tot een tweede byeenkomst in hetzelfde groote hotel, die a.s. Woensdag moet plaats hebben. In de uitnoodiging wordt meegedeeld dat de maatschappy tot uitgave van het nieuwe blad, hetwelk in onderscheiden gemeenten, met telkens veranderd hoofd het licht zal zien, al ie gevormd. Voor de onderneming is f 250.000 benoodigd, maar 4/5 of f 200.000 is al volteekend dat heeft het schitterende diner al uitgewerkt. Er ontbreken nu nog maar f 50.000, en als nu een honderdtal plaatselgke uitgevers elk maar een onnoozele f 500 storten, is de zaak ineens klaar. Voor die f 500 zijn zij aandeelhouders in de prachtige onderneming, krggen de krant met het door hen verlangde hoofd bedrukt en houden de beschikking over een pagina voor advertenties, alsmede een kolom voor plaatselijk nieuws. Haar wat het'royaalst van al is, ze kunnen de krant bovendien geredigeerd krggen in welke rich ting zij maar verlangen. Dat wonderblad zal dus het mirakel der talen van den eersten Pinksterdag hernieu wen. Katholieken, anti-revolutionnairen, libe ralen, socialisten, allen zullen dezelfde krant ontvangen en ieder zal er de beginselen in verdedigd vinden, door hem beleden. Boven de circulaire staat Wenscht gij vootuive gemeente en omstre ken uitgever te worden of zult ge deze ge legenheid door mve vingers laten glippen f We zien tegen a.s. Woensdag gewis hon derden adspirant-uitgevers uit alle oorden des lands, elk met f 500 op zak, zich naar het groote hotel te Nijmegen spoeden, om zich toch deze eenige gelegenheid om een echt Amerikaansch zaakje te maken, niet te laten ontglippen. Haakt dat je er by komt, heeren 1 maar vergeet vooral je f 500 niet. Had men zoo iets echt Amerikaansch ooit in ons kalme Ngmegen gezocht ALKHAAR, 29 Juli 1908. Gisterenavond gaf het Zalsman kwartet, bestaande uit de dames Joh. v. d. Linde, sopraan, Hermine Scholten, alt, en de heeren Jac. van Kempen, tenor en Gerard Zalsman, bas, een uitvoering van gewijde kerkmuziek in de Groote kerk alhier. Ondanks het zomerweer en de vacanties, was toch geen enkele plaats onbezet gebleven, zoodat de verwachtingen biykbaar hoog ge spannen waren. Gelukkig werden die hooge verwachtingen door het kwartet niet teleurgesteld. Heerlijk klonk het vierstemmig ensemble door de ruime beuken en maakte een machtigen in druk op de aanwezigen. Hen voelde, dat hier kunst werd gegeven van de hoogste orde, kunst in tweeërlei opzicht èn door de componisten èn door de zangeressen en zangers. Valerius, Clemens non Papa, Pales- trina, Praetorius, Bach, Mozart, Haydn, zie daar enkele klinkende namen van het rijk variëerende programma. Onder ademlooze stilte werd naar den zang, die heeriyk van het hooge koor als over de aanwezigen heen- ruischte, geluisterd. Allen zullen dan ook ten volle genoten hebben en gaarne het Zalsman-kwartet een tot weerziens toeroepen. Zulk een program en zulke bekwame uitvoerders moeten een talryk publiek trekken I Ter gelegenheid van den verjaardag van H. H. de Koningin-Moeder is door den Burgerkring tegen a.s. Zondag een heel feest georganiseerd. Van tot 5 uur wordt op bet Doelenveld een concert gegeven door het stedelgk muziekkorps, terwijl deB avonds op het dek van een groot, ryk geïllumineerd schip «Koningin Emma», de gymnastiek- vereeniging «Kracht en Vlugheid» prachtige marmergroepen zal geven. H. H. de Koningin heeft eene subsidie van f 300 verleend voor de wedstrijden en de vaktentoonstelling. Aan den heer A. C. Dane is alsnog voor zyn inzending foto's een bronzen medaille toegekend, terwyi den heer J. Hellingman de zilveren medaille werd toegewezen, welke door den heer J. F. Plas was aangeboden. Zondag, den laatsten dag werd de ten toonstelling bezocht door ongeveer 700 be talende bezoekers. Donderdag was de dag, waarop aan toegangsprijzen de grootste som f 106.50 werd ontvangen. Zondagmorgen omstreeks 10 uur ge raakte het 5jarig zoontje van v. d. I. bij het Kweerenpad te water. Zekere B., die juist passeerde, zag het ongeluk. Deze begaf zich onmiddeliyk te water en mocht er in slagen het kind, dat reeds zinkende was, te redden. Bij het eindexamen H. B. S. 5jarige curiUB slaagden alsnog mej. P. J. de Lange, A. J. Helder en H. v. Rossem, allen alhier. Uitslag veiling by opbod gehouden door Not. Gottmer te Obdam, 27 Juli 1908, in het café «de Kroon» aan de Kaasmarkt alhier. 1. Het woon- en winkelhuis, waarin brand- stoffenhandel, met erf aan den Achterdam te Alkmaar, wijk no. 29, kadaster Sectie B no. 122, groot 1 A. 43 c.A., met vrijen uitgang in eene steeg ten Zuiden, str. J. J. Hofstee, f 2000. 2. Het pakhuis aan de St. Jacobstraat te Alk maar, wijk no. 28, groot 28 centiaren, str. T. J. Amersbeek qq, f 585. De afslag en toewijzing der perceelen zal plaats hebben in het café «de Kroon», aan de Kaasmarkt alhier op Maandag 3 Augustus 1908, 's avonds 7 uur. BERGEN. Onder begunstiging van het heeriykste zomerweer gaf Bergen's Fanfare Zondagmiddag eene uitvoering in de Hoflaan. De verschillende nummers werden zeer ver dienstelijk uitgevoerd. Velen kwamen van de muziek genieten. Het bezoek aan Bergen is gedurende de laatste dagen, vooral des Zondags, zeer groot. Niet alleen dat thans ruim 300 per sonen hier in pension zgn, doch velen, van heinde en verre, komen een dagje van bosschen en zee genieten. Dat Bergen en ook Bergen aan Zee meer algemeen bekend geraken, blijkt uit het steeds toenemend vreemdelingenverkeer. De aanvraag naar pensiongelegenheid te Bergen aan Zee is dezen zomer zoo groot, dat er bij lange na niet aan voldaan kan worden. Te verwachten is dat, wanneer de tramverbinding met Bergen aan Zee tot stand zal zyn gekomen en we zullen hopen dat dit in het e.k. zomerseizoen het geval zal zgn, dat het vreemdelingenverkeer nog vermeerderen zal. Alle pensions zijn thans zoo goed als bezet en ook vele particulieren die een of meer kamers niet voor eigen gebruik behoeven, verhuren deze en maken daarvoor zeer goede prijzen. EGMOND AAN ZEE. Bg heerlijk weer trekt menig stedeling en dorpsbewoner naar 't strand, de zeelucht verkiest men boven het koele lommer van 't hooge geboomte. Zondag j.l. was dan ook Egmond het tooneel van een ongewone drukte. Onop- houdelgk hoorde men het geratel van rgtuigen, het geklingel van ry wielen, het waarschuwende sein van stoomfietsen en boven alles uit schalde het schelle geluid van de trompet der auto's. De anders zoo vroolijke schare van badgasten en kinderen, verhief hare stem slechts zelden. Hoe ongewoon, toch verklaarbaar als men die drukke beweging aanschouwt, een ieder moet steeds bedacht zijn op ïyfsbehoud.*) De Voorstraat, de eenige verbindingsweg door de duinen naar 't strand, levert op sommige tijden eene drukte op, die den rustigen toeschouwer met schrik vervult. Dat willekeurig dooreen loopen, dat harde rgden, dat elkander passeeren van rytuigen, fietsen en auto's maakt het verkeer daar gevaarlgk. Zoo geraakte Zondagmiddag een motorfiets door het gedrang van twee rgtuigen zoo in de klem, dat het voertuig met daaraan verbonden wagentje omviel. Dat de inzittenden met den schrik vrij kwamen is zeker een groot toeval. Al reeds jaren is er sprake geweest van den nieuwen weg van de R. K. Kerk door de duinen heen naar 't Kurhaus. Er is zeker weinig voortgang in die zaak, want tot heden is er nog geen baan of baans- gelgke te vinden. Jammer zeker voor de ontwikkeling van Egmond. Zoolang we geen nieuwen weg hebben, is het noodzakeiyk, dat het verkeer by drukke dagen in de Voorstraat wat ordelijker geschiedt, door rechts en links te houden en wat kalmer te rijden. Wij plaatsten dit stukje, omdat er veel waarheid in schuilt, echter hier overdrijft de correspondent wel watZelf waren wij Zondag te Egmond aan Zeehet was er zeer druk, maar dat de badgasten en kin deren hun stem slechts zelden verhieven vanwege den schrik, hebben wij niet opge merkt I Wij vonden integendeel, dat het er vroolijk opgeruimd toeging I Het is prijzenswaardig, op verkeerde toe standen te wijzen, doch men gelieve te be denken, dat elke zaak, ook de goede, door overdrgving wordt geschaad en overdrgving zien wij in bovenstaande passage. De Redactie. SCHERMEER. Hen schrgft ons vandaar Voor eenigen tyd heeft het polderbestuur van de Schermeer eene verordening uitge vaardigd, o. a. bet verbod inhoudende om gedurende een bepaalden tyd van den dag (5 uur voorm. tot 8 uur nam.) eenden te laten zwemmen in de polderslooten. De bedoeling van dit verbod is geweest om tegemoet te komen aan klachten over de vernielzucht van eenden, ganzen enz., die zich bovendien niet ontzagen ook hun voedsel te gaan zoeken op de landerijen van buren. Nu maakt het houden van eenden, ganzen en zwanen een niet gering onderdeel van het veehoudersbedrijf in deze streek uit kon men over gegevens beschikken, dan zou blijken, dat telken jare door de gezamelgke veehouders een zeer belangrijk bedrag aan inkomsten wordt genoten, voortvloeiende uit den verkoop van eieren, vederen en dons en oudere exemplaren dezer watervogels. De bedoelde verbodsbepaling nu is belemmerend voor de vrye uitoefening van dit gedeelte van het veehoudersbedrijf. Wel was het reeds de gewoonte op een bepaald uur van den dag de dieren zooveel mogelgk huis waarts te dry ven met het oog op het leggen der eieren was dit echter afgeloopen, dan herkregen de dieren hun vrijheid, maar thans moeten zg in beperkte, aan alle zijden afgesloten ruimten blijven opgesloten, hetgeen niet bevorderlijk is voor de eierenproductie en tevens kosten medebrengt voor by voede ren. Ook komt het herhaaldelgk voor, dat verscheiden exemplaren (soms Vt tot 1/s van het geheele aantal) bg het opdrijven weten te ontsnappen en aldus in de polderslooten achter blijven en voor veel veehouders is het bezwarend, dag aan dag weder deze achterblijvenden in de uitgestrekte landeryen te gaan opzoeken. Overtreding van het ver bod biyft dus niet uit. Het gevolg is dan ook dat eenden bij tientallen door den pol derveldwachter met een paar helpers worden opgevangen, welke dieren vervolgens worden verkocht. Voor de betrokken veehouders is dit onaangenaam en tevens een schadepost, zoodat het aantal klachten tegen de ver bodsbepaling voortdurend toeneemt. Het bleef tot nu toe echter vrijwel by klagen, totdat het dezer dagen tot een uitbarsting kwam. Terwijl de polderveldwachter met zyn helpers bij een der veehouders aan het opvangen was van eenden, is het tot woorden en daden gekomen, waarvan verzet tegen de politie het gevolg was. De twist was van dien aard, dat de veldwachter ter waarschuwing een schot met zijn revolver loste. Bij een twee den veehouder werd vrijwel gelgk tooneel afgespeeld, met dit verschil, dat de personen op den vasten wal bleven, terwgl by den eerstbedoelde allen halverwege in het water stonden. Nu echter was, daar op verzet werd gerekend, de hulp van een rgksveldwachter ingeroepen. Ook hier vielen een paar klappen en moest de revolver tot waarschuwing dienen. De politie heeft tegen de verschillende personen proces-verbaal opgemaakt. Begrij pelijk is men benieuwd naar den afloop dezer geschiedenis. Er komt namelijk bij, dat men het betwistbaar acht, dat het polderbestuur dergelijke verbodsbepaling (al werd goedkeuring van hoogerhand verkregen) uitvaardigt. De eigenaar van landeryen toch wordt door koop eigenaar niet alleen van het vaste land, doch ook van de tusschen liggende slooten. Het zou dus aan den eige naar staan hier al of niet watervogels in te houden, terwijl het aanbrengen van nadeel aan het land van naburen tot een klacht bg het gemeentebestuur kan leiden, daar de politieverordening deze kwesties regelt. LANGENDIJK. Alhier doet zich het eigen aardige verschgnsel voor, dat de steelen der bladeren van den populier zich gaan ver dikken en zich dan gaan opkrullen. In ver band met de hier veelvuldig voorkomende ziekte, draaihartigheid in de kool, lag het voor de hand, dat men, waar de verschgn- selen uitwendig zeer veel overeenkomst met elkaar hebben, dacht, dat de oorzaak wel eens dezelfde kon zijn. Om daarvan zeker heid te verkrggen, besloot men enkele aan getaste bladeren toe te zenden aan het Insti tuut voor Phytopathologie, waaraan de heer Prof. Ritzema Bos als directeur verbonden is. Deze heeft aan het bestuur van Groenten- cultuur te Broek op Langendgk geschreven, dat een heel ander insect deze ziekte veroor zaakt, n.l. een soort bladluis, waarvan ge vleugelde en ongevleugelde exemplaren voor komen. De luizen zuigen aan den bladsteel en tengevolge daarvan ontstaat op de aan getaste plaats een verdikking en verbreeding en daardoor weldra verdraaiing. Een vroeger afvallen is er het gevolg van. De draaihar tigheid in de kool wordt veroorzaakt door een soort galmugje. Beide ziekten hebben overi gens zeer veel overeenkomst met elkaar. Alhier heerscht in den groentenhaudel het fooienstelsel nog in erge mate, wat aan sommigen voordeel, aan anderen nadeel ver schaft, zooals dat bij dat stelsel het geval is. In den laatsten tgd is dit zoo algemeen, dat de landbouwvereenigingen en ook die der kooplieden daaraan paal en perk hebben gesteld, door te besluiten, dat het aannemen van fooien, als: contanten, gelagen, uitge schoten kool enz., door het personeel der kooplieden, ten strengste is verboden op straffe van schorsingde eerste maal voor een week, bg herhaling telkens voor 14 dagen, terwgl de leden van «Koophandel» zich ver binden om geschorst personeel niet in dienst te nemen, terwijl er voor voldoende bekend making van de namen der geschorsten zal worden gezorgd. Door de vereeniging laatst genoemd zullen de namen van landbouwers worden bekend gemaakt, die zich schuldig maken aan het aanbieden van fooien. Ook bij de overtreding door de bouwers zal de straf niet uitbiyven. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is men druk bezig met het afbreken van het oude raad huis om weldra tot het bouwen van een nieuw over te gaan. De heer Kruik, voorheen onderwQMr

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2