f E. Kath. Nieuws- en üdirertentieblad voor Noord-Bolland. No. 63. Woensdag 5 Augustus 1908. 2"* Jaargang FEUILLETON, mm Verschijnt Woensdag en Zaterdag, Buitenland» DALJE. Sociale Week ie Rotterdam. Uit stormachtige Ragen. - patiënt er een lepel van k werd. tigheid aangeklaagd, werd -deeld, ondanks het feit, an arts en een apotheker, men gemakkelijk forma- iruncoline uit het recept er motiveerde het vonnis •n apotheker, wanneer een geschreven verboden, het hij den voorschrijvenden ord. Aangezien hier van le oogen der beide apothe- as, moet dit vonnis voor ouden. In booger beroep vernietigd en naar den tggewexen, die thans den elde omdat deze by het en uitwendig middel (for- eesheer had moeten infor- zijn bedoeling was, dat n. ite maal. Tegen den r Kloosterman is te En- al opgemaakt wegens ver- ar die voor de eerbaarheid - Een reuzenbliksemtrein us rijden tusscben Brussel met een snelheid van den afstand in een half )e trein is 147 M. lang M. lang; elk rijtuig 23 12 M. De geheele trein materiaal naar de eischen zal kunnen vervoeren 3e klasse resp. 54, 160 matie. In de civiele weede kantongerecht te gemachtigde van eischer n persoon, nadat de vor- ht en bestreden kantonrechter 1 Gedaagde plak van zijn vrouw en dit te erkennen, of te :ulk een sommatie niet en verkreeg uitBtel tot 7 Te Noordwijk is dezer kocht, 1500 Rynlandsche dertig duizend vijfhonderd cht de verkooper dit stuk ien duizend gulden en het gepeperde stuk grond, rllen op gekweekt, dagmiddag geraakte het an K. A. Jz. in de stads- Ze schoot onder een aan lartuig en zou zeker ver- an de schipper haar niet meende eerst, dat er een opkroop, doch by nader het voetje van de kleine Metv -een Bcbeflp«haak_ voorzichtig onder het schip gelukkig nog levend by mis. De kleine had door e buil aan het hoofd ge- kiade. Eene nieuwe vekkende Köpenickhistorie orgevallen, maar thans is lad, die er het slachtoffer wel de crimineele politie, \iertoe byzonder trots was eid. die reeds herhaaldelijk efoneerde uit Baden-Baden mmissaris van Karlsruhe, aangedniden trein naar men, om een misdadiger wien hij zijn eigen naam aarom de hulp van de in eigen persoon haalde llega aan het station af, drie dagen lang door de le schuilhoeken om den deD, stelde zich in het en collega van Metz, die te weinig geld had mee- hem ook in den vryen agen wekte de opgewonden valschen commissaris, die uk maakte, alsof hy ge was, achterdocht by een itieagent, men telefoneerde 3g tot antwoord, dat men geworden van een zinne- lelisse, UitgeestJ. Kos, den Haag gelast hebben, atvangst in Ons Blad zal de week vertrekt, worden e goede oplossingen met d aan Zee. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 'I 15 Ten einde nog meerdere bekendheid aan het nut der a.s. Sociale Week te geven dan reeds door de „Mededeelingen" van het Centraal-Bureau geschiedt, ne men wij, op vereerend verzoek, ter dezer plaatse ov6r, wat het jongste nummer der „Mededeelingen" omtrent gemelde Sociale Week schrijft. Als algemeen onderwerp voor de Sociale Week, van 613 Sept. te Rotterdam te houden, vermeldt het voorloopig program: De Gemeente en de Sociale Questie. Deze algemeene titel nu, het is merkwaardig genoeg, doch van verschillende zijden werd het ver nomen, schijnt menigeen, die overigens voor sociaal onderwijs zeer veel voelt en van elke gelegenheid tot het bij wonen daarvan gretig gebruik wenscht te maken, in den waan te brengen, dat deze Sociale Week voor hem geene beteekenis zou hebben, aangezien hij geen zetel in een gemeenteraad bezet 1 Met klem meenen wij tegen deze op vatting te moeten opkomen, daar hier door 1°. afbreuk zou kunnen gedaan worden aan het algemeen succes der a.s. Sociale Week en 2°. een belangrijk voordeel zou verloren gaan voor de velen, die op grond van bovengemelde overweging, wellicht tot wegblijven mochten besluiten. Zeker, het is op de allereerste plaats van belang voor alle R. K. gemeente- faanrieden, dat zij omtrent alle, in het program vermelde onderwerpen, zoo nauwkeurig mogelijk onderricht zijn of, liever nog, voor dezen is het beslist noodzakelijk, wanneer zij in den Raad iets meer willen zijn dan een toehoorder met stemrecht. Doch van zeer groot nut is het eveneens voor een ieder, die op sociaal terrein zijne kracht wenscht te beproeven, of die slechts in het algemeen van de meest dringende sociale aangelegenheden van zijn tijd wenscht op de hoogte te zijn, dat hij de taak kenne, die op sociaal gebied toekomt aan de gemeente. Immers, om een volledig begrip te hebben van eenig vraagstuk, is het noodig dat wij dat vraagstuk van alle kanten be schouwen, dat wij ons het verband met andere vraagstukken helder voor oogen stellen, dat wij de middelen leeren kennen, die tot oplossing kunnen bij dragen en aldus den juisten weg kunnen vinden waarlangs wij door middel van Boman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor >ONS BLAD». 17) «Ik rozenkoninginriep Marie verschrok ken, »ik het middelpunt van het vroolijke feest, terwijl mijn hart weent en bloedt. O neen, dat kan ik niet, nooit. >En toch moet het gebeuren. Bedenk, dat deze keuze afslaan, de grootste smaad is, die een meisje op zich kan laden, een teeken, dat zy er zich niet waardig voor acht. Wil Marie Bollan voor een onwaardige doorgaan Marie brak in tranen uit. >Ik kan het niet,< fluisterde zij, «en toch, het moet geschieden. Van de dorpsstraat klonk een feestelijk gejuich nader. Het was de deputatie, die door de ge meente afgezonden was, om het jonge meisje de keuze als rozenkoningin te gaan aan kondigen. De dorpsjeugd begeleidde haat zingend en juichend. Voor de vensters van Marie's kleine hutje klonk het op lnstigen toon »Wie kiezen wij tot koningin i De schoonste moet het zijn, Aan deugden rijk en kloek van zin, Van alle boosheid rein. Neem aan de keus, zij eert u hoog Uw rijk in voorspoed duren moog'.s In de kamer echter deelden de afgezanten aan de jonge dame de haar te beurt ge vallen uitverkiezing mede, 't Is waar, meende samenwerking, zoowel met particulieren als met de organen van het Staatsgezag een nagestreefd doel kunnen bereiken. Een enkel voorbeeld ter verduidelijking De middenstander wenscht verbete ring; het particulier initiatief is onvol doende, zelfs om het noodzakelijke te bereiken. De vraag doet zich voor: wat kan en wat moet de gemeente doen ter bevordering der middenstands- belangen? En wanneer eenmaal vast staat, wat de gemeente kan en moet doen, dan komt de vraag: wat zal zij doen En hangt de beantwoording dezer vraag niet op de eerste plaats af van de middenstanders zelf? Zijn zij het niet, die direct en indirect op de be sluiten van den raad invloed moeten en kunnen uitoefenen? En is het niet duidelijk, dat zij, om een nuttigen en sterken invloed te kunnen doen gelden, uitstekend moeten onderlegd zijn in dat gene, waarnaar hun streven gericht is, en dat zij hunne billijke eischen met kracht en overtuiging weten voor te dragen Een ander voorbeeld De arbeider heeft behoefte aan betere woningen. De eigen krachten schieten te kort om in die behoefte te voorzien. Een sterkere dan hij, de gemeente, kan en zal hem behulpzaam zijn; doch niet geheel zonder zijne medewerking. Waarin die medewerking dan bestaat? Wij kunnen het u hier niet in twee woorden zeggen, doch dat is juist de red6n, dat wij ook u, arbeiders, toe roepen: gaat naar Rotterdam om te hooren, wat gij zelf, in samenwerking nftt de gemeente, kunt verrichten ter verbetering van uwen stand, ter ver hooging van uwen levensstandaard. En hetzelfde geldt voor de landbou wers en plattelandsbewoners. De taak der gemeente ten aanzien van de sociale questie, is niet een werken buiten de belanghebbenden om, een bescherming van hooger hand, die de beschermden slechts hebben te aan vaarden, doch het is een werken, waarin iedere groep medeleeft, en welks resul taat ten slotte afhangt van de mede werking der belanghebbenden zelf, deze medewerking nu is niet mogelijk zonder kennis van zaken en daarom roepen wij thans met aandrang: Landbouwers en fabrieksarbeiders middenstanders en arbeidersvan de stad zoowel als van het platteland, ge meenteraadsleden of nietgaat tusschen 5 en 13 Sept. naar Rotterdam, gij zult er geen spijt van hebben! f"I I een der sprekers, het koningschap is -wel afgeschaft, maar in vroolijk spel wil men toch een scepter, vooral in zachte meisjes handen, dulden en een kroon van lente rozen drukt niet. Geduldig liet Marie alles over haar verkondigen. Met enkele woorden dankte zij voor de eer haar te beurt gevallen, ging zelfs aan het venster staah, om hen die buiten stonden te groeten, gelijk de plicht dit van haar vergdemaar verschrokken week zy achter uit, want haar blik was op Lise, de nicht van den woesten Laroche gevallen, wier gelaat uit toorn om de bevoorrechting van Marie nog meer misvormd was. Marie was zich van geen schuld bewust, en toch kromp zy van schrik ineen, als in bang voorgevoel van de streken der afgnnstigen. Eindelijk was alles afgeloopen en Marie haalde ruimer adem, toen ook Jean haar verliet om naar het kasteel terug te keeren. De kamer geleek haar zoo eng en zwoel, als zou zy er in stikkenzy verliet het huis en ging naar het nabijzynde bosch. De zon ging onder. Purper kleurden zich de wolken en zachtrood getint trilde het jonge loof der hoornen. Een zoete geur drong tot haar door en boven haar hoofd zong de vogel zijn avondlied. Het gevoel der lente kwam over haar in alle kracht, doch het stemde haar niet vroolijk en opgeruimd gelijk vroeger. Zij was nu tot schreiens toe bewogen en hare lippen fluisterden een naam, dien zy in het hart bewaarde als een kostbaar heiligdom den naam van Felix La Charette 1 Zy was, in gedachten verzonken, van het gewone pad afgedwaald en was, zonder het te weten, dieper het bosch ingedrongen, dan zij plan had, Zy zag om zich heen, waar België. Subsidies aan Universiteiten. De vrye universiteit van Brussel, die, zooals bekend is, een stichting is der Belgische vrij metselarij en dan ook haar princiepen tot grondslag neemt voor haar onderwijs, vindt haar voornaamste inkomsten in de belangrijke subsidies, welke haar, sedert haar ontstaan af, de overwegend anti klerikale besturen der stad Brussel en der provincie Brabant ver- leenen. Deze subsidies worden dus uit de belastingen, dat wil zeggen zoowel uit de zakken der katholieken als uit die der anti klerikalen, bestreden. Het voorstel der katholieke gemeenteraads- en provinciale-raadsleden om ook aan de universiteit van Leuven, die veel meer stu denten uit de provincie Brabant telt dan de Brusselsche universiteit, dergelijke subsidies te verleenen, werd tot dusver geregeld door beide lichamen verworpen, ofschoon onder- tusschen sinds de sociaal democraten hun intrede in beide bestuurslichamen hebben gedaan op hun voorstel'zelfs een aanzienlijke subsidie werd verleend aan het door de sociaal-democratie gestichte rationalistische weeshuis van Forest, een voorstad van Brussel. Nu echter hebben de katholieken besloten zich tegen zulke willekeur te werenin de provinciale raden van Vlaanderen en Ant werpen, die een overgroote meerderheid aan katholieke leden tellen, is besloten de uni versiteit van Leuven, die de eenige is, welke van de vier Belgische universiteiten het karakter heeft van een universiteit voor het gehééje land, met p'-p.viuciale subsidies te steunen. Daarop volgde natuurlyk een heftig geschreeuw in de geheele antiklerikale pers, die zelfs geen enkel woord van afkeuring vond, toen de vorige week ook de provinciale raad van Luik besloot aan het bovengenoemde rationalistische weeshuis een subsidie te geven. Frankrijk. Teekenend I Te Blanc in het departement Indre heeft Woensdag 11. de prefect, vergezeld door het stedelyk bestuur en den afgevaardigde Paul Benazet, de eere medaille uitgereikt aan de religieuzen, die gedurende eene pokken epidemie een bewonderenswaardige toewijding hadden getoond. Deze religieuzen waren uit Blanc verjaagd, maar teruggeroepen om de pokkenlyders te verzorgen, waren zy gekomen, zonder zich te laten bidden. Italië. Pius X en- de krantenkoopvrouiv. In een Fransch blad leest men de volgende interessante anecdote zy terechtgekomen was, en bemerkte, dat zij zich op de elfenplek bevond. In 't geheel niet bijgeloovig, herinnerde zy zich hetgeen haar over de bende verteld was, die den omtrek van La Charette sinds eenigen tijd onveilig maakte; zij besloot aanstonds om te keeren, maar ontsteld en sidderend bleef zij staantnsschen de boomen verscheen de gestalte van een man in armoedige klee ding. Hij was nog jong, maar zijn gelaat droeg de sporen van lichamelijk en geestelijk lijden en de wangen waren ingevallen, droevig en glansloos blikten zyn oogen uit de diep ingezonken kassen. Innig medelijden kwam in het hart van het jonge meisje by het zien van dien zwervelingdat kon geen roover, geen boos wicht zynhet was ongetwyfeld iemand die door het noodlot vervolgd werd, en wien een gift welkom zou zijn. Met milde woorden naderde zy den jongen man, maar onder een luiden kreet week zy achteruit, als had zy een geest aanschouwd. »Fehx I Bij alle heiligen, het is Felix I» Door haar gevoel overmeesterd, zonk zy by na voor den jongen man neder, die haar somber aanstaarde. «Ja, ik ben het,» zeide hij«voltooit uw werk, gij Eollan's I Machteloos ben ikom tenminste op den grond mijner vaderen te sterven, kwam ik, ternauwernood den dood ontsprongen, naar La Charette. Verraad mij aan uw broeder, Marie, om my aan het schavot over te leveren, gelijk hy mijn moeder aan den dood heeft prijsgegeven, ik ben 'levensmoe 1» Felix, Felix, zulke woorden nietl» riep Marie jammerend. «Zy verscheuren myn hart.» «Uw hart?» vroeg de graaf met bitteren «Voor eenigen tijd werd de heer Camille Bellaigue, voor .wien de H. Vader zeer veel sympathie koestert, aangenaam verrast, toen hij, terwijl hij kranten kocht aan een kiosk in den omtrek der St. Clotilde, de kranten- koopvrouw met groote bewondering over den H. Vader hoorde spreken. Dat zal ik aan den Paus vertellen, beloofde hij. Bij zijn eerste reis naar Rome volbracht hij zyne belofte. En de Paus was over hetgeen de heer Bellaigue vertelde, zóó in z'n schik, dat hy aanstonds aan zyn nederige bewon deraarster, door bemiddeling van den heer Camille Bellaigue, zyn portret met handtee- kening zond. Men kan zich de vreugde en de trots dezer arme vrouw voorstellen, toen zij het Pauselijk geschenk ontving. Zij schreef onmiddeliyk aan haar pastoor, om hem de eer mede te deelen, die haar zoo plotseling te beurt ge vallen was. Portugal. Lissabon zonder water. In het begin der vorige week verkeerde Lissabon plotseling in de grootste opgewon denheid. Een der hoofdlijnen der waterleiding werkte niet meer en in de geheele stad was geen water meer te krijgen. De politie drukte der bevolking op het hart, zich bijtijds van water te voorzien, daar de leiding waarschyn- lijk eerst na drie dagen weer bruikbaar zyu zoud6. Nu was een zeldzaam schouwspel op de straat te zien. Overal bij de bronnen en de waterbassins der openbare parken en tuinen verscheen eene onafzienbare menigte met emmers, vaten, kannen en ander gereedschap in de hand om zich van het noodige water te voorzien, De handelaars in emmers en vaten hadden in 'n ommezien hun voorraad verkocht. Weldra werd ook de handelsgeest wakker waterverkoopers traden op, die het volk van de openbare bassins trachtten af te houden. De politie moest handelend optreden. Men vreest voor onlusten van de zyde van het volk en men heeft energieke maat regelen genomen om in den nood te voorzien, die juist op 't oogenblik, nu groote hitte en droogte heerschen, grooter is dan ooit. Amerika. De Amerikaan. Een typische karakteristiek van den Yankee geeft een Fransch schrijver in de Bevue: «De Amerikaan, schryft hij, komt reeds met 'n verlangen naar snelheid in het leven, eet snel, neemt snel een beslnlt, wordt snel ryk, sterft snel en wordt snel begraven (de lykkoetsen vliegen in razanden galop door de straten)maar al deze duizelingwekkende snelheid heeft een onbewegelijk centrum het gezicht van den Amerikaan, dat rustige spot, «zyn er nog harten Myn bruid is de echtgenoote van uw broeder, Jean een ellendige verrader en gy, o Marie, ik ge loofde zoo vast in u, zoo vast. Waarom hebt gij mij dit leed bereid «Ik God wat deed ik riep het meisje in naamloozen angst. «Wat gy deedt? Zyt gij niet met duivel- schen list naar myn moeder in het hotel La Charette geslopen, om haar des te ze kerder aan de beulen over te leveren? O wat hebt gy een fraaie rol gespeeld I» «Felixl» riep Marie uit, «zoo waar God in den hemel op ons neerziet en ons oor. deelt en geen gedachte voor Hem verborgen is ik ben onschuldig aan de misdaad myns broeders. Niet om u in 't verderf te storten om u te redden ijlde ik in den nacht van het kasteel naar Parijs, door angst gefolterd, dat ik te laat zou komen. Ik was den verschrikkelijke voor, maar toch nog te laathet noodlot was daar, nog vóór myn waarschuwend woord geklonken had. Moge de verheerlykte geest van gravin La Charette verschynen, en myn leugens straffen, als ik iets anders spreek dan de waarheid, de zui vere waarheid 1» «Marie I» riep Felix en een straal van vreugde kleurde het bleeke, uitgeteerde ge laat, dit is het eerste geluk sinds maanden. Ja, ik geloofde in u deze mond, deze oogen kunnen niet liegen. Nu sterf ik dubbel gaarne». «Gy moogt niet sterven, gij moet u ver bergen I» riep Marie vurig, «totdat de tyd komt, dat gij ongemerkt en versterkt La Cha rette verlaten kunt. Ter wille uwer moeder en van den naam, dien gy draagt en die met u uitsterft, zult gy leven», ging zij met nadruk verder, toen ,de jonge man treurig en starre masker. De Amerikaan is in zich zeiven gekeerdzwijgend denkt hij en wan neer hy spreekt, spreekt hy met lettergre pen. Een groot «bussinessman» heeft voor het gesprek de volgende regelen vastgesteld 1. men moet wat te zeggen hebben2. men zegt het; 3. wanneer men het heeft gezegd, zwygt men. De Amerikaansche man van zaken haat eene oppervlakkige veelweterymen moet alleen zyn eigen zaken kennen; maar deze dan ook terdege. Zaken zijn ala olie, zegt hy, zy vermengen zich met niets. Aan den anderen kant is een degelijk Amerikaansch man van zaken gewooniyk zoo vroeg met de «business» begonnen, dat hij absolnnt niet in staat is, zich eene algemeene ont wikkeling eigen te maken. Men heeft vast gesteld, dat van de Amerikaansche grooten in de financieels wereld (Vanderbilt, Armour, Peabody enz.) de meesten reeds voor hun zeventiende jaar in zaken werkzaam waren. Men begint vroeg en weet vroeg iets te be reiken. De dichter August Thomas, die nu een millioen in het jaar verdient, was als kereltje van 12 jaar loopjongen in den Senaat en verdiende ISO gulden in de maand. Daar zyn vader, een zeer arm arts, bitter klaagde, dat hy wegens gebrek aan geld zyne stadiën aan de universiteit in eenige speciale vakken niet kon voortzetten, verdubbelde de kleine August zyn energie, om nog door een by- baantje wat te verdienen; dit bybaantje bracht hem zooveel op, dat hy zyn salaris onverkort aan zijn vader zond, opdat deze zyn studiën zou kunnen voorzetten. Zóó liet een jongen van 12 jaar zijn vader studeeren... Verhuring van veroordeelden. De Timescorrespondent te New-York meldt afschuwelijke bijzonderheden over het stelsel van verhuring van veroordeelden uit de gevangenissen van sommige zuideiyke staten der Unie aan werkgevers, In tal van zuide- lyke staten is dat stelsel nog in zwang en, zooals licht te begrijpen valt, leidt het tot de verwerpelykste misbruiken. Op het oogenblik houdt een commissie van onder zoek naar deze gevangenisschandslen zitting te Atlanta. Door getuigen, voor deze com missie verschenen, werd o. m. het volgende verklaard. In een met name genoemde staats gevangenis werden tal van veroordeelden op een ry geschaard en in den letterlyken zin aan den meestbiedende toegewezen, als waren het zoovele stuks vee geweest. Een veroor deelde die lezen en schryven kan, staat daar voor zyn huurder in waarde geiyk metzeven negergevangenen. Een blanke knaap een veroordeelde natuurlyk was verhuurd aan een boer. De jongen morste koffie, en het vocht kwam te recht op een het hoofd liet zinken «terwille ook van my, Felix, want uw dood zou ook de mijne zyn». Met een zielvollen blik zag Felix in de oogen van het jonge meisje. «Hoe verschrikkelijk, hoe bloedig deze tyd ook is, Marie, hij heeft mij toch zeer veel geleerd. Ook ik koesterde aristocratische vooroordeelen zy zyn heen. Nu weet ik, dat niet alles edel is, wat zich adellyk noemt, maar dat de hoogste adel dikwyis woont onder de schamelste kleedy. Lonise de Puis- dome, het trotsche adellyke meisje, heeft my verlatengy echter reikt my in den tegen spoed uwe hand, gy, Marie, voor wie myn hart klopte, zonder dat ik er my zelf reken schap van gaf. Nu is het helder en klaar in myn ziel. Voor u wil ik leven, voor u de wraak afleggen tegen uw broeder. Een medelijdende ziel nam mij op en verborg my, toen ik by de kar, die myn moeder naar 't schavot voerde in onmacht neer stortte. Yóór eenige dagen werd ook hy als verdachte weggehaald met moeite ontsnapte ik, nauwelijks van het ziekbed opgestaaB, Ik had hem moeten zweren, my niet dol zinnig aan het gevaar te zullen bloot stel len, daar ik hem toch niet uit zyn hache- lijken toestand redden kon». «God, die u tot nog toe beschermd heeft, zal u verder helpen», riep Marie, die tydens het verhaal van den jongen man, met hare gedachten ver scheen afgedwaald te zyn. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1