Binnenland. V Plaatselijk Nieuws. het einde van den langen stoet en mar cheerde de achterhoede van het leger der 50.000 man voorbij I Frankrijk. In Frankrjjk zjjn nu door den Amerikaan Wilbur Wright met een door hem samen gestelde vliegmachine proeven afgelegd, die alles moeten overtroffen hebben, wat tot dusver in de laatste maanden op dit gebied gezien was. De Parjjsche correspondent van het Bandbl. schrijft er van Sedert Wilbur Wright Zaterdagavond op de renbaan bij Le Mans een staaltjtf o, een heel klein staaltje nog maarl heeft vertoond van wat bij doen kan is heel de Fransche luchtschipperswereld in geestdrift. Men verwjjt het zich nu, dat men aan bluf gedacht heeft vroeger, als de Wrights zeiden dat Farman's machine nu ja, wel aardig in elkaar geknutseld was, maar toch niet baalde bij de hnnne. Men erkent nu dat wat de Fransche bouwers van vliegmachines uitge voerd hebben kinderspel was vergeleken bij dit. En met lofwaardige onpartijdigheid steekt men nn de baznin ter eere van het Ameri- kaansche broederpaar. Met dit toestel nu heeft Wilbur Wright Zaterdag en Zondag een paar vluchten uit gevoerd, die onmiddellijk den toeschouwers de groote superioriteit van zijn vinding boven de hier in Frankrijk bekende aantoonden. Slechts een paar kilometer heeft hjj telkens gevlogen, maar daarbij was de gang, de zweving liever, van den grooten, witten vogel zóó zeker en regelmatig, waren de bochten en achten, die de bestuurder hem beschrij ven liet, zóó scherp en juist, en het neer komen juist op het punt van vertrek zóó overtuigend voor de uitnemende bestuurbaar heid van het gevaarte, dat allen 1» m nu recht laten wedervaren, en toegeven dat deze opstijging de proefnemingen der Fransche vliegers geheel in de schaduw stelt. Niemand die er dan ook meer aan twijfelt of de groote proeftocht, waarbij Wright met een passagier naast zich 50 K. M. af moet leggen, zonder in dien tijd den grond te raken, zal even goed slagen. In dat geval kan hij voor het fransche patent op zijn uitvinding een half millioen francs krijgen. Italië. Pius X en de Oostenrijksche soldaat. Over den Paus circuleeren heel wat ver halen, wier juistheid niet altijd kan worden bewezen. Eene teekenende annecdote wordt - nu echter door een brief van den kardinaal- staatssecretaris officiëel bevestigd. Het was in 1865 en Venetië behoorde nog tot Oostenrijk, toen bij de manoeuvres een infanteriesoldaat, Johann Baier geheeten, in de nabijheid van het dorp Tombolo on gesteld werd en hulpeloos langs den weg liggen bleef. Een jonge geestelijke kwam voorbij, erbarmde zich over den armen zieke, verkwikte hem met spijs en drank, zegende hem en schonk hem eene medaille. Het was de toenmalige pastoor van Tombolo, don '*^eppe Sarto. «fin haaroC M ",„1* iT-oeit een gemakkelijk geheugen De soldaat nam deel aan den jlt^'eine van 1866 tegen Pruisen en werd bij König- gratz gewond, waarna hij als invalide ver gunning kreeg een winkeltje in tabak in zijne geboorteplaats Litschen te beginnen. In 1905 las de vroegere soldaat in een kalender, dat de tegenwoordige Paus eens pastoor in Tombolo geweest was en hij ver moedde aanstonds, dat Pius X toen zijn helper geweest was. Hjj richtte aan den Paus een schrijven, om hem aan dit voorval te herinneren en te vragen of de Heilige Vader hem toen zoo vol goedheid verpleegd had. Lang hoorde de veteraan niets, eindelijk kreeg hij in Maart van dit jaar een schrijven uit het Vaticaan, van kardinaal Merry del Val, waarin deze hem mededeelde, dat bij de menigte der aan den H. Vader gerichte brieven de zijne gedurende eenigen tijd ver geten was, maar dat de Paus zich 't voorval nog zoo goed herinnerde, als ware 't eerst gisteren geschied. Nu het God behaagd had, den pastoor van Tombolo op den stoel van Petrus te verheffen, verheugde deze zich zeer over de trouwe aanhankelijkheid van zjjn beschermeling en liet hem een geschenk van 200 lire toekomen. Verder wenschte de H. Vader hem een lang en gelukkig leven en schonk hem den apostolischen zegen. 'n Nieuio Pauselijk schrijven Door sommige bladen wordt bericht, dat de brief van den Paus aan de Katholieke geestelijkheid, dien wij dezer dagen »in extenso» gaven, Bpoedig gevolgd zal worden door een tweeden brief die aan de Katholieke leeken zal zijn gericht. In dat schrijven zal de Paus aandringen op de beoefening der naastenliefde, de gehoorzaamheid aan de wetten en de liefde tot den arbeid. Tevens meldt het be richt dan, dat deze twee brieven beschouwd moeten worden als het geestelijk testament van den Paus. Wij maken er onder voorbehoud melding van. Een Katholieke triomf. De tusschenkomst van het Katholieke Bureau van Padua bij de staking van 4000 wevers te Piove iB met een spoedig en be langrijk succes bekroond geworden. De arbeid sters kregen op verschillende punten de in williging hunner eischen. De socialistische organen verbergen geens zins hun spijt over dit succes van het Katholieke Bureau, en betreuren het, dat deze staking geslaagd is, omdat juist een catholieke organisatie tot dit voor de arbei ders zoo gunstige resultaat heeft bijgedragen. Amerika. Oh. Olidden, een van de presidenten van de »Amerikaansche luchtscheepvaartmaat schappij», verklaarde, dat over ongeveer 28 maanden een geregelde luchtscheepvaartlijn voor personen- en vrachtvervoer zou zijn Ingericht tusschen New-York en Bostoni Coza-poeder. Onder hot opschrift »Coza zwendel of houdt uw centen in den zak», is bij de firma Van Moorsel en v. d. Boogaart te Helmond een blauw boekje verschenen van P. fr. I., wel bekende initialen. Het kost slechts twee cent. Op zeer origineele manier heeft P. fr. I. de resultaten van het Cozapoeder onderzocht. Hij kocht 28 dubbele briefkaarten en stuurde ze naar de menschen, die zoo mooi bedankt hadden voor de genezing door het Cozapoeder. Hij schreef heel argeloos>Zoudt u zoo vriendelijk willen wezen mij met een enkel woord uwe ondervinding van de wer king van het Cozapoeder mee te deelen Ik wil het ook aanwenden ter genezing van een ongelukkigen drankzuchtige, maar had gaarne voldoende zekerheid, dat het geen kwakzalverij is». En ziet, nu kwam de aap uit de mouw. Wat kreeg hij terug Drie briefkaarten lieten niets meer van zich hooren of zien. Zes kwamen terug als «onbestelbaar». De men schen waren blijkbaar door het Coza zoo goed genezen, dat ze nergens meer te vinden waren. Negentien antwoorden kwamen terug en wat voor antwoorden? «Koop toch geen Cozapoeder, want 't is niets waard», schreef de een. »'t Helpt geen zier», schreef de ander. »'t Is groote bedrie gerij». »Ik heb nooit een dankbetuiging naar die lui toegestuurdze bedriegen de heele wereld». «Ik begrijp niet, hoe die lui mijn naam durven opnemen» euz. enz. Dat waren de antwoorden van die men schen, die zoo goed door Cozapoeder geholpen waren. Dit alles ken men uitvoeriger in het boekje lezen. Men koope en geniete het. Van den P. G. Men schrijft uit Utrecht: In de laatste dagen van Juli kon men alhier een entrefilet lezen van bovenstaand opschrift voorzien. Daarin was gewezen op eene op den omslag van het «Pharmaceutisch Weekblad» voorkomende advertentie, waarin voor de apotheek van het Gemeentelijk Zie kenhuis te Utrecht eene assistente werd ge vraagd, geroutineerd en... «van den P. G.« Naar verluidt, zal omtrent dezen onbehoor- lijken oproep een interpellatie gericht worden tot B. en W. van Utrecht door het raadslid mr. Mendels. Blijde tijding. Verschillende buitenlandsche bladen hebben Zaterdag een Reutertelegram nit Apeldoorn ontvangen, volgens hetwelk H. M. de Koningin een blijde gebeurtenis zou verwachten, Nederland en Venezuela. Naar de Tel. verneemt, zullen a.s. Vrijdag met het stoomschip Prins Maurits 50 man schappen van de koloniale reserve uit Nijmegen van Amsterdam naar Suriname vertrekken, .<y JÜVU, :en' vaïï,t zal linfl I.V, aanwezige troepen, dat de ÜÓr Uttua --- t zal de eerste maal zijn, zoo zegt het blad, dat van de koloniale reserve verster king naar de West wordt gezonden. Nederland's vloot tegen Venezuela. Van de capaciteiten der oorlogsbodems in en bestemd voor West Indië geeft onder staand lijstje een overzicht: Gelderland, pantserdekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo inrichtin gen, 343 koppen. Eeemskerck, pantserschip, gebouwd 1907, 5000 ton, 22 kanonnen, 2 torpedo inrichtin gen, 345 koppen. Friesland, pantserdeksch'p, gebouwd 1896, 3900 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtin gen, 343 koppen. Bolland, pantserdekschip, gebouwd 1896, 3900 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtin gen, 343 koppen. Utrecht, pantserdekschip, gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo inrichtin gen, 343 koppen. Ministerraad. Alle ministers met verlof zjjn of komen heden terug met het oog op de wenscheljjk- heid om onder de bestaande omstandigheden heden een voltalligen ministerraad te houden. Gemeld is, dat mr. van den Bergh er aan denkt mogelijk een van zijn beide func- liën (Kamerlid en wethouder) er in den aanstaanden herfst aan te geven. Laat bij één van beide varen, dan zal dit het Kamer lidmaatschap zjjn. H He WelEerw. kapelaan Mes, die hem ook de feestgave dor prii'ochie aanbood n.l. f 2000 in goudgeld voor het polychromeeren van het priesterkoor der kerk. De Feesteling bracht zjjn hartelijken dank uit voor dit schoon geschenk en verklaarde het des te meer op pry's te stellen, omdat alle parochia nen, rijk en arm ieder naar zjjn krachten hiertoe bad bijgedragen. Daarna hield de burgemeester nog een korte toespraak, waar in hij den Jubilaris eveneens zijn gelukwensch aanbood en de hoop uitsprak, dat God den Deken zou zegenen, opdat hij nog vele jaren met hem mocht samenwerken tot heil der gemeente. Zondagmorgen om tien uur werd de Jubi laris wederom in feeststoet, onder het zingen van het «Veni Creator» de kerk binnen geleid om de solemneele Hoogmis te cele- breeren. Hierbij en ook des avonds in het Lof assisteerden weder de beide kapelaans, de WelEerw. heeren Mes en Quant. Na het H, Evangelie werd de feestpredikatie gehou den door den ZeerEerw. heer L. Hageraats, rector te 's-Gravenhage. Z.Eerw. had tot tekst gekozen de woorden uit het Boek der Open baring «Salus Deo nostro in trono et Agno». (Heil onzen God die zetelt op den troon en aan het Lam) en wekte de geloovigen op tot liefde en eerbied voor het H. Priester schap door de beteekenis van dit H. Ambt uiteen te zetten. De priester n.l. richt door zyn verheven bedieningen de hulde van het verstand en de liefde van de harten der menschen tot God, Wien wij steeds met ver stand en hart moeten dienen. Hierbij bracht de gewijde redenaar meermalen in herinne ring, hoe de Jubilaris gedurende de 40 jaren van zyn priesterleven met liefde en toewij ding deze H. Bediening had uitgeoefend. Gezongen werd de vierstemmige Mis van Philip Loots: «De Beata Maria Virgine» en het «Tantum ergo» van Van Schalk. Na de H. Mis bracht het zangkoor op zeer verdien stelijke wijze de Feestcantate ten gehoore, welke gedicht was door den WelEerw. Pater v. d. Peet en op muziek gezet door den WelEerw. Pater K. Fejj. Bjj het verlaten der kerk werd aan alle parochianen het por tret van den Jubilaris als gedachtenis aan geboden. Ten één uur werden den Deken ovatie's gebracht door de leden van het zangkoor en door de leerlingen van de St. Joseph- school, waarna de misdienaars hun cadeau offreerden. Vervolgens werd tot 3 uur recep tie gehouden, waarop zeer vele belangstel lenden den Jubilaris kwamen gelukwenschen. In de receptiezaal, die eveneens smaakvol was versierd, prjjkten de zeer vele prachtige cadeaux, waarvan we slechts enkele zullen vermelden, n.l. een prachtige pendule in empire stijl, geschonken door de familie van den Jubilaris, de vier deeleD van het Ro- meinsch Brevier in groot formaat en twee fauteuils aangeboden door de Geestelijkheid van het dekenaat, een vaandel voor de Con gregatie van O. L. V., uitgevoerd naar ont- wereia teinoan«ta/»A«wfsr «Ei" iu JLüi TV Haarlem ALKMAAR, 19 Augustus 1908. Het 40-jarig Priesterfeest van den HoogEerw. Deken H. A. Horning. Het was werkelijk een plechtige stonde, toen Zaterdagavond om 7 uur onze HoogEerw. Deken en Pastoor, ingehaald door de heeren van het Feest Comité, de kerk binnentrad en de feestelijke stoet van misdienaars en bruid jes met vanen, palmtakken en bouquetten den Jubilaris, gevolgd door de kapelaans langs het versierde middenpad naar het pries terkoor geleidden. De met veel zorg versierde kerk, de groote menigte belangstellende ge loovigen en het door die massa uit volle borst gezongen «Welkomstlied», maakten een geweldigen indruk. Terstond na dezen feeste- lijken intocht deed de Jubilaris het solem neele Lof, goassisteerd door zyn beide kape laans. Na dit Lof werd den Deken plechtig uitgeleide gedaan naar de pastorie en was nu ook vergezeld door de dames van het Feest Comité en den burgemeester van Alk maar, den EdelAchtb. heer G. Ripping, die eveneens de plechtigheid had bijgewoond. In de groote zaal der pastorie gekomen, werd de Jubilaris gelukgewenscht door den u.p «au uustaaf van JAuickuu te en gegeven door de leden dezer Congregatie, verder geschenken van de Diocesane Onder- wijzers-vereeniging, van het college der col lectanten en van vele andere vereenigingen en particuliere personen. Des avonds ten zes uur begon het plech tig Lof van dankzegging, waaronder werd gezongen het «Te Deum Laudamus» van Grolle. Na bet Lof zong men gezamenlijk nog het Feestlied, waarna misdienaars en bruidjes den Feesteling weer uitgeleide deden te pastorie. Hiermede was het offlcieele ge deelte van den feestdag ten einde en voldaan over het prachtig slagen gingen allen heen met zich voerend de aangename en dankbare herinnering v-.n dit schoone feest te hebben mogen meevieren. Het Zilveren Prlester-Jubilé van den WelEerw. Pater E. J. B. Jansen. De Sint Dominicuskerk prijkte Zondag andermaal in feestdosch. Nu gold het 't zilveren jubilé van den alom bekenden ka pelaan der parochie, den WelEerw. Pater E. J. B. Jansen. Wel mocht deze dag een groote feest dag zijn voor dezen jubilaris. Ook Pater Jansen toch mag bij deze feestelijke berden king terug zien op een zeer werkzaam pries terlijk leven, waarvan het «Ora et labora», bidden en arbeiden, het devies heeten mag. Slechts vier van deze vijf en twintig vruchtbare jaren arbeidde de geachte jubi laris in Alkmaar. Doch het grootste gedeelte van dit nuttig besteede leven werd doorge bracht te Rotterdam. Vijf jaar was Pater Jansen als leeraar in alle denkbare en ondenkbare vakken ver bonden aan het Sint Dominicus-College te Nijmegen, waarlijk onovertroffen in ijver en toewijding. Daarna niet minder dan 12 jaar kapelaan der kerk van het H. Hart te Rot terdam. Wat het zeggen wil kapelaan te wezen in een der drukste parochies van een wereldstad, dat beseffen slechts weinigen ten volle. Rusteloos is hij daar werkzaam geweest, dat werd bij dit jubilé dankbaar door een zjjner collega's te Rotterdam erkend. Geen wonder dan ook dat pater Jansen de geestelijke leidsman was van honderden. En terwijl de beslommeringen van de ziel zorg in eene drukke parochie eigenlijk den geheelen mensch moesten in beslag nemen, vond deze werkzame man, die er den moed bij anderen en ook bij zichzelf altijd in hield, nog tijd en lust genoeg om zoo ongeveer elke bekende devotie door een nieuw keurig handboekje te bevorderen. Daarneven ver schenen van zijne hand verschillende zeer verdienstelijke dagbladartikelen en brochures, die allen getuigenis aflegden van oprecht apostolisch verlangen, om ook met de pen nog de goede zaak te dienen Rustig, de spreuk indachtig «Doe wel en zie niet orr.«, zet de jubilaris van Zondag j I. eenvoudig weg dat arbeidzaam leven voort: bidden, werken en... schrijven naar hartelust, tot bevordering van het gods dienstig leven of tot verdediging der Katho lieke Waarheid. Honderden wilden Zondag deelnemende getuigen zijn van het plechtig Dankoffer, dat de geachte jubilaris te half elf opdroeg. Daarbij was de Z.Eerw. Pastoor der parochie zelf presbyter-aBsistens, de WelEerw. Pater Aug. Orie diaken, de WelEerw. Pater H. J. A. M. Hubers subdiaken en de WelEerw. Pater H. Th. D. van Erp ceremoniarius. De heer Haakman had nagenoeg dezelfde keurige versiering aangebracht als op 10 Aug. j.l. met dit verschil, dat het geheel nog veel beter tot zijn recht kwam. Het Priesterkoor, dat op hoogfeesten tochal zoo echt feestelijken aanblik biedt, zag er rjjk uit. Ook nu kweet het zangkoor zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak. Na de H. Mis werd den jubileerenden Priester de prachtige Cantate toegezongen van Pater Haagh op woorden van den bekenden letterkundige Pater Molkenboer. Te 12 uur had de receptie plaats. Zeer velen betuigden Pater Jansen op hartelijkste wijze hun deelneming. En het behoeft haast wel niet gezegd te worden, dat op de eerste plaats de vele vereenigingen, waarvan Pater Jansen Adviseur is, zich van den plicht kweten deelneming te betuigen jegens den ijverigen Priester, die zoovele kostbare uren daaraaan wijdt. Zoo kwamen met de vele particulieren achtereenvolgens hunne gelukwenschen aanbieden deputaties van Kruisveibond en Maria vereeniging, van de katholieke leerlingen der R. H. Burgerschool en het Gymnasium, de Sint Thomas club en zoo meer. Om ook dezen geachten Ju bilaris een stoffelijk blijk van belangstelling te geven, hadden de parochianen hunne geldelijke gaven gevoegd bij die voor den ZeerEerw. Pastoor op diens 40 jarig jubilé Te samen vormde dit een belangrijk bedrag. Onnoemelijk velen nog toonden op de andere gebruikelijke wijzen deelneming in dit heu gelijk feest. Moge Pater Jansen, wiens onverdroten ijver terecht eerbied en bewondering af dwingt, onder 's Hemels rijksten zegen nog veel arbeiden tot Gods meerdere Eer en Glorie. Raadselachtig. Een paar weken geleden huurde iemand, die voorgaf grossier in sigaren te zijn, een huis aan de Oude Gracht. Later zou het gezin komen. Verschillende winkels werden al vast met de klandizie bedacht, zooals stoffeerders, horlogemakers, goudsmeden en rijwielhandelaars. Alles werd aan huis zelf door den nieuwen klant in ontvangst genomen. Betaling zou Zaterdag j.l, volgen. Doch Zaterdag prijkte aan het perceel een bordje met «afwezig». Buren hadden den man met verschillende pakjes en twee fietsen zien vertrekken. Een telegram van den vermiste uit Haar- tarnen.huisyr. van Pieter J-êeb- Vi,nr tem oracüt ue leveranciers op de gedachte, daar ter plaatse een onderzoek in te stellen. Naar men ons echter mededeelt, was de bewuste klant in Haarlem niet te vinden en evenmin daar bekend. Aftreding van wethouder. Ingevolge art. 80, 2e alinea der gemeente- li is op den eersten Dinsdag van September (1 September e.k.) aan de beurt van aftre ding als wethouder dezer gemeente de heer Jan de Wit Dzn. Flink zool Het Alkmaarsche Kruisverbond verspreidt in deze dagen een kermisblad voor 1908, dat tot naam heeft «De Volksvriend». Doel is natuurlyk om in navolging van dergelijke vereenigingen, het drankmisbruik tegen te gaan, waaraan velen, en ook hier, zich in de kermisdagen schuldig maken. Het blad ziet er werkelijk aardig uit en de inhoud is lezenswaardig. Om het goede doel reeds verdient deze onderneming oprechte waardeering. Bravo Koninginnedag. In de «Alkmaarsche Courant» van 14 Aug. j.l. wijst mr. A. M. de Lange er op, hoe dit jaar de dag, waarop de kermistenten moeten worden opgeruimd, samenvalt met den verjaring onzer geëerbiedigde Koningin. Terecht wordt de opmerking gemaakt, dat dit opruimen van kermistenten etc. niet ge schikt is om de feestelijkheid van dien dag te bevorderen. Nu de Koninginnedag een ongezochte ge legenheid biedt om ondergeschikten een vrijen dag te laten, worden de autoriteiten in deze gemeente attent gemaakt op den wenech van een overgroot deel der burgerij om dit jaar op Koninginnedag verschoond te blijven van de onaangename drukte veroorzaakt door kermisafbraak. Wij stemmen volkomen met den heer de Lange in. De Koninginnedag moet een feest dag worden voor alien. En alles wat daartoe kan bijdragen steunen wij volgaarne. Naar wjj met genoegen vernemen heb ben de twee ZeerEerwaarde Pastoors van Alkmaar, bij gelegenheid van hun 40-jarig priester-jubilé, de verpleegden van verschillende instellingen mild bedacht. Gisteravond vergaderden onze Kruis- verbonders op de gewone plaats. De voor zitter deelde mee, dat, in samenwerking met de Maria vereeniging, in de stad een z.g. kermisblad verspreid zal worden, 't Is te hopen, dat de gedane moeite r|jke vrucht oplevere. In twee bestuursvacatures werd voorzien door verkiezing van de heeren Vlaming en Leijding, die de benoeming aan namen. De afdeeling zag zich gaarne in het hoofd bestuur van den Diocesanen Bond vertegen woordigd en wenschte daarom haren voorzitter, don heer Keijsper, voor het lidmaatschap van dat bestuur voor te dragen. Voor de e.v. algemeene vergadering van den Diocesanen Bond, in October a.s. in den Haag te houden, werd voorloopig nog geen afgevaardigde benoemd, daar men eerst de agenda dier bijeenkomst wilde behandelen en dit een mooi zaakje was voor den vol genden keer. Na wat besprekingen van huishoudel|]ken aard sluiting met het gewone gebed. OUDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Augustus 1908. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de bur gemeester, de heer G. Bos Wz. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder op of aanmerking goed gekeurd Komen in behandelingde rekening en verantwoording van inkomsten en nltgaven dezer gemeente over 1907, houdende in ont vangst f 7824.83s, in uitgaaf f 6516.40' en alzoo een voordeelig saldo van f 1308.43. Nadat deze rekening is vergeleken met de overgelegde bescheiden, wordt zjj onveranderd goedgekeurd, om aan Ged. Staten ter goed keuring en vaststelling te worden ingezonden. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1907, wordt mede goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag in ontvangst van f 1732.26, in uitgaaf van f 2217.88 en alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 485.62, De verpleging van zieken in ge stichten en de hooge kosten van geneeskun dige hulp in de gezinnen waren voorname lijk oorzaak van dezen ongnnstigen toestand. Een adres van het Bestuur der afd. Noord- Holland van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren, houdende verzoek bjj de behan deling der gemeentebegrooting voor 1909.de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaren ter Secretarie te willen herzien en deze in over eenstemming te brengen met de in de daarbj) behoorende bijlage uitgedrukte gewenschte verbeteringen. Op voorstel van B. en W., wordt met algemeene stemmen besloten aan dat bestuur, als antwoord op zijn verzoek te berichten, dat de jaarwedden van burgemeester, secre taris en ontvanger (ambtenaren ter secretarie zijn hier niet) onlangs door Ged. Staten zjjn vastgesteld respectievelijk op f 400, f 400 en f 150, en dat de Raad eenstemmig van oordeel is dat die bedragen voor het tegen woordige, zoowel in verband met het zielen tal, als met het bedrag der inkomsten van de gemeente en met de werkzaamheden aan die ambten verbonden, thans behoorlijk zijn De circulaire van den heer Commissaris der Koningin, betreffende de melkvoorziening, wordt in handen van B. en W. gesteld, om bericht en raad. Hierna wordt de vergadering gesloten. BERGEN. Was het voorheen gewoonte op den 2den kermisdag in deze gemeente eene hatdJ- 7sra paa- ^n te houden, dit isa- bv rrjBk M -■w."u. - fliO»}»'* a" #1 zal zulks het geval met zijn. De opkomst ter vergadering, welke ter bespreking van dit onderwerp was belegd, was naar wjj ver nemen zelfs zoo gering, dat het samenstellen van een bestuur uit de opgekomenen niet mogelijk bleek. Wol een bewjjs, dat er niet veel liefhebberij meer in deze harddraverij bestaat, wat eensdeels wel jammer is, daar zij nog al bezoekers lokte. In de plaats daar voor zullen echter verschillende volksspelen, opgeluisterd met muziek van Bergen's Fan fare, worden gehouden. SCHOORL. (Bijzondere correspondentie). Onder zeer groote instemming vierde onze voortreffelijke pastoor J. H. M. Peeperkorn zyn 25jarig priesterfeest. Onder begunstiging van mooi weer werd Z Z.Eerw. met een vjjftal Iandauwers van Alkmaar afgehaald; de stoet werd geopend door een groot getai ruiters, mooi versierd met pauselijke kleuren, groen en bloemen, op schoon getuigde paar den met witte dekken nationale of andere kleuren. Na de Iandauwers volgden wederom een stoet ruiters even fraai uitgedoscht De weg werd genomen over Bergen, waar Z Z.E. nog een spontane bloemenhulde ont ving. In Schoorl werd de stoet met vreugde ontvangen en was een feestelijke stemming. Alles toonde aan hoe zeer men den waar' digen herder bemint. Hij leve nog vele gelukkige jaren in ons midden. AKERSLOOT. Zondag, b|j gelegenheid der nakermis, had er bij den kastelein C. Dekker eene harddraverij plaats van paarden onder den man, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. De prjjzen, bestaande uit tuigen en dek, werden gewonnen door1ste prijs Jb. Schoorl, berijder F. Schoorl1ste premie mej. wed P. Hollenberg, berijder F. Hollen- berg 2de premie Jan Roskam, berjjder W, Roskam en de troostprijs O. Leeuw, berijder dezelfde. Hadden er gedurende de eerste drie kermisdagen geheel geen ongeregeldheden plaats, de laatste dag echter hadden er, vooral door de vreemden, nogal eens rumoe righeden plaats waarvoor de hulp der politie moest worden ingeroepen. WARMENHUIZEN. Op de Vrijdagavond jl. gehouden raadszitting is met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd de heer P. Tromp te Heemstede. CASTRICUM. Dinsdag 11 dezer, had het jaarlijksch schoolfeest plaats voor de leer lingen van school II te Castricum. Het wbb vroeg dag, reeds te zeven uur moesten ze aan de school present zijn en dat waren ze ook. Te ongeveer acht uur zette de stoet, bestaande uit 24 rijtuigen, waaronder een proviandwagen, zich in beweging. Onder gezang en gejuich trok men over 't Noord einde naar Alkmaar. In den Hout werd halt gehouden en terwijl de rijtuigen zich naar

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2