Binnenland. Plaatselijk Nieuws. bestond hterin, dat zij koBtoloos geneesmid delen aan de armen verstrekten en zich aan de zieken der noodlijdende arbeidersbevolking wijdden. De overheden hebben nog altijd veel trek in het ontdekken van congregaties, waar deze in 't geheel niet te vinden zjjn. Het gerechtshof van Nizza heeft den pastoor van Saint Barthélemy, zijn kapelaan en eene dame, die hem huisvesting verstrekt had, ieder tot 25 francs geldboete veroordeeld. Deze twee geestelijken vormden eene... congregatie! Weliswaar werd bewezen, dat deze priesters vroegere ordes geestelijken geheel volgens de voorschriften geseculariseerd» zijn. Tot nu toe hebben de meeste gerechtshoven, ook in hoogste instantie, steeds verklaard, dat geseculariseerde ordesgeestelijken in iedere parochie kerkelijke diensten moge verrichten en dat het samenwonen van verscheidenen niet als eene hervatting der ordesgemeenschap moet worden beschouwd. Er is dan ook tegen het vonnis van Nizza hooger beroep aangeteekend. In het Seine departement is men weer begonnen met de inventarisatie en wel in de 68 Katholieke, 8 Protestantsche kerken en 2 snyagogen, die tot de stad Parijs behooren. Men wilde vaststellen, welke kunstwerken in de kerken het eigendom der stad waren. Voor ongeveer dertig jaren werd zulk eene inventaris reeds eens gemaakt. Toen was Clémenceau voorzitter van den gemeenteraad. In de gebouwen voor den ceredienst te Parijs bezit de Staat 1134 schilderstukken, 772 beeldhouwwerken, 578 beschilderde vensters en 12 waardevolle gobelins. De stad Parijs bezit 1267 schilder stukken, 604 beeldhouwwerken en 360 be schilderde vensters in eigendom. De schenkers of erfgenamen der «funda- tions<, die gerechtigd zijn deze terug te ontvangen, maken van hunne rechten ijverig gebruik. Vooral in het departement Manche. Overal is de teruggave zonder moeilijkheid geschied. De «Uquidateurs* zjjn van den anderen kant ijverig bezig, om kerkelijke goederen te verkoopen. De Fransche Nationale Processie te Lourdes. Men schrjjft ons uit LourdesDe vijftig jarige herdenking der Verschijningen te Lour des is dezer dagen door de Katholieken van Frankrijk bij hun nationale processie op schitterende wijze gevierd, Er bevonden zich op dien dag niet minder dan 160,000 pel grims, meer dan 2000 priesters en 1100 zie ken te Lourdes. De processie op Zondag 23 Augustus, waarbij ook wij Nederlandsche pelgrims, ten getale van 23, ons aansloten, maakte een overweldigenden indruk, en dit te meer, nu daaraan werd deelgenomen door 329 Franschen, onder welke 52 mannen, die tn den loop der jaren te Lourdes hun ge zondheid terugkregen en deze sedert dien tjjd bleven behouden. Die hoogst belangwek kende groep stond daar op het oogenblik der zegening met het Allerhoogste Sacrament midden op de esplanade als een krachtig levend protest tegen hen, die alle bewerk stelligde genezingen aan een oogenblikkeljjke auto-suggest toeschrijven en als niet duur zaam voorstellen. Italië. Actie tegen de onzedelijkheid. Op initiatief van een machtige Italiaansche katholieke vereeniging, is te Venetië een congres georganiseerd, dat onmiddellijk aan het werk zal gaan om de onzedelijkheid van zekere cinomatografische voorstellingen te bestrijden. De congressisten rekenen op den steun der regeering. Het Vaticaan heeft zijn medewerking reeds toegezegd. Rusland. Eene bekeering. Volgens een telegram aan het Berl. Page- blatt, wekt de bekeering van vorst Konstan- tin Beloselski Beliserski tot het Katholicisme groot opzien. Vorst Beloselski was meer dan 25 jaren adjudant-generaal en bij het hof en in de aristocratische kringen eene zeer geliefde persoonlijkheid. Hj] is gehuwd met de eenige zuster van generaal Skobelend. Abesslnië. Keizer Menelik heeft in zijn rijk vrijheid van godsdienst laten afkondigen. De afkon diging had nogal een landelijk en schilder achtig verloop. De Abessinische autoriteiten van de stad Harar lieten, op het markt plein een jongen leeuw tentoonstellen en middelerwijl sloeg een stevige arm de groote trom der keizerlijke proclamaties. Toen dit tien minuten geduurd had, was de heele stad saamgestroomd. Daarop wachtte de openbare omroeper. Want nu riep hij met stentorstem; «Gij allen, christenen, gij allen, muzelmannen, weest vrij om uw gods dienst in vrede uit te oefenen. Indien men er u om vervolgt, kom dan tot mij. Dat iedereen vermjjde kwaadstokende berichten te verspreiden in ons keizerrjjk. Staatscommissie Middenstand. In aansluiting met een vroeger bericht, vernemen wjj omtrent de door de Staats commissie voor den Middenstand te 's Gra- venhage gehouden vergadering nog het vol gende Het geheels concept-wetsontwerp vervroegde winkelsluiting werd artikelegewjjze behandeld en na ampele besprekingen in eerste lezing goedgekeurd. Het beginsel der ontworpen wet berust, naar wij nader vernemen, op de overweging, dat alleen een rijkswet een billijke oplossing dezer quaestle kan brengen. Het eerste artikel spreekt dan ook van een sluiting van winkels tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 5 uur over geheel Ne derland. Tengovolge van enkele aangebrachto wij zigingen, zal de staatscommissie nogmaals voor dit wetsontwerp bijeenkomen, ten einde het bij tweede lezing definitief vast te stellen. Onderscheidingen. De lange lijst van onderscheidingen, telken jare door H, M. de Koningin op haar ver jaardag geschonken, geeft dit jaar stof tot enkele opmerkingen. Zp opent met de hoogst-denkbare onder scheiding, verleend aan den oud minister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper, die tot minister van Staat werd benoemd. Deze benoeming komt niet onverwacht. Bleef het vorige liberale kabinet in dit op zicht in gebreke, nu weer een ministerie der rechterzijde aan het roer kwam, was het een van zelf sprekende zaak, dat de oud-premier voor deze onderscheiding zou worden voorgedragen. De liberale pers is er als de kippen bjj, om de beteekenis van deze koninklijke on derscheiding te verkleinen en in een verkeerd licht te stellen. Voor ons beteekent deze onderscheiding de erkennigg door de hooge Begeering van dr. Kuypers groote verdiensten voor den landeen tevens iB zij een publieke genoeg doening voor den laster, waarmede deze eminente staatsman bjj de stembuscampagne van 1905 is vervolgd. En daarom juichen wij haar van heeler harte toe. Slechts partijzucht in den mins- nobelea zin des woord, vermag het te mist billijken, dat deu antirevolutionairen leider de eere wordt gegeven, waarop hij met volle recht mag aanspraak maken. Nog weuschen wij de aandacht te vestigen op de rjj van geestelijke autoriteiten, wier borst thans het eere metaal siert. Naast den Hoogeerw. vicaris generaal van het bisdom Breda, Mgr. A. H, van den Gorput; den Zeereerw. deken der Hofstad, pastoor P. O. Wijtenburgden sympathieken rector van het B. K. weeshuis te 's Graven- hage, den Zeereerw. heer L. J. J. Hageraats, den «warmhartigen patriot*, gelijk kapelaan Kwakman bij het portret van den jubilee renden priester in de Kfttji. Illustratie schrij ven mochtden energieken adviseur der Hanze, dr. J, Nouwens den verdienstelijken pastoor van Oranjestad op Aruba, den Zeer eerw. heer L. M. J. Jansen, deed het ons speciaal genoegen, onder de gehonoreer- den aan te treffen den Zeereerw. rector A. J. Clary's, president der St. Josephsge- zellen vereeniging te Amsterdam, den Weleerw. pater S. A. J. Gilissen O. F. M., president der St. Josephsgezellen-vereeniging te 's Gra- venhage en den Weleerw. pater J. J. F. Brouwer C. S. S. K,, directeur der R. K. Militairen-vereeniging te 's Hertogenbosch. De onderscheiding, dezen kloeken priesters ten deel gevallen, is ongetwijfeld op de eerste plaats een hulde aan ieders persoon lijke verdiensten. Maar daarnaast ook een waardeering van den echt Boomsch-socialen arbeid, waarvan zij de pionniers zijn; een bewijs dat het werk der Patronaten en militairen-vereenigingen zich ook in de hooge sympathie der wereldlijke Overheid mag verheugen. Ons volk leert sparen. Alleen door Amsterdammers is een bedrag van ruim 16 millioen gulden op de Rjjks- postspaarbank ingelegd. Dit bedrag is ver deeld over 230.173 boekjes. Dit laatste cijfer is eigenlijk nog belangrijker dan het eerste. Er blijkt toch uit, dat van de 5 ingezetenen in Amsterdam er minstens 2 een postspaar- bankboskje hebben. Men kan dus zeggen gemiddeld in elk gezin van Amsterdam zijn twee inleggers. Wel een bewijs, dat men het nut van sparen algemeen begint in te zien. Nederland en Venezuela. De Nederlandsche Begeering voert onder handelingen met verschillende Mogendheden, die mede in confiict kwamen met president Castro. Vermoedelijk zal besloten worden tot eene maritieme demonstratie van Nederland. Na zijne herbenoeming tot wethouder van Amsterdam heeft Mr. Z. van den Bergh verklaard voor het Kamerlidmaatschap voor den Helder te zullen bedanken. ALKMAAK, 2 Sept. 1908. Welverdiende Hulde. Zooals uit ons verslag van de gister alhier gehouden gemeenteraadszitting blijkt, heeft de Voorzitter aan den Raad mede- deeling gedaan, dat aan het besluit van den Raad d.d. 22 Mei 1907, om den heer Bruin vis reeds tijdens zijn leven reeds te hul digen, uitvoering wordt gegeven, door de inrichting van een der vertrekken van het Stadhuis tot eene Bruinvis-kamer. Met groote voldoening zullen onze lezers ook hiervan kennis nemen. Da verdiensten toch van den heer Bruin vis tegenover Alkmaar als lid van den ge meenteraad en jaren lang als wethouder, zjjn buiten twijfel talrijk en groot. Doch wat men bovendien en bijzonder in dezen algemeen geachten, eenvoudigen mede burger door deze huldiging wil eeren, dat is de oudheidkundige, die jaar in jaar uit met onverzwakten ijver en belangelooze toewijding alles verzameld heeft, wat er omtrent Alk- maar's verleden bijeen te garen viel en die Alkmaar een Gemeente-Museum met Biblio theek heeft geschonken, waar het trotsch op zijn mag. Wij verblijden ons met de vele vereerders van den sympathieken heer Bruinvis over deze openbare en blijvende hulde ook hierom, daar hjj ook door menig belangrijk artikel in de «Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom Haarlem* over het wel en wee der Katholieken te Alkmaar, zijne Katho lieke medeburgers ten zeerste aan zich heeft verplicht. De hulde die dan ook met alge- meene instemming aan dezen hoogst ver dienstelijken stadgenoot gebracht zal worden, is meer dan welverdiend. Met genoegen maken wij er nog mel ding van, dat H. M. de Koningin de ver diensten van Jhr. Mr. P. van Foreest alhier, voor den Landbouw erkend heeft, door hem als «Voorzitter der Commissie voor de Rijks- proefstations*, te benoemen tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw. De kermis behoort weer tot het ver ledens. Het moet erkend worden dat deze feestweek een tamelijk ordeljjk verloop heeft gehad en dat het drankmisbruik ook wat minder wordt. Jammer maar, dat zoovelen van het uit gaande publiek in de keuze van de gelegen-" heden tot ontspanning zich getrokken gevoelt tot het minder aanbevelenswaardige. Dit geldt vooral van specialiteiten-gezel schappen en café chantants. Hebben wij de vorige week in afkeurenden zin over een dier gezelschappen gesproken, nu constateeren wij nog met genoegen, dat er cok door sommige caféhouders scherp werd toegezien op hetgeen bij hen werd voorgedragen. Daarbij mag met anderen die daarvoor bekend staan, zeker ook genoemd worden de heer Matthjjsen, die in zjjn café in de Langestraat slechts voordrachten toe liet, die ieder hooren mocht. Ook dat verdient vermelding en waardeering. Terwijl de bewoners afwezig waren, brak Zondagmiddag ongeveer half drie, door een onbekende oorzaak brand uit aan 't Zeglis in het perceel van den broodbakker C. Wijn. Toen de buren het ongeluk be merkten, sloegen de vlammen reeds naar buiten en vóór de brandspuit ter plaatse was, had het vuur zich door het geheele huis verbreid. Twee slangen op de water leiding en één spuit van «Burgerplicht* konden niet meer beletten, dat woonhuis, winkel en bakkerjj zoo goed als geheel uit brandden. Het vrij kalme weer liet toe, dat de belendende perceelen gespaard bleven of liever met een weinig waterschade vrijkwamen. Zeer weinig voorwerpen van waarde werden gered. Wij vernemen, dat alleen de gebouwen, welke C. W. nog niet lang geleden had gekocht, verzekerd waren. Maandagmorgen om 9 uur viel een jongentje dat naar school ging in de Oude gracht. Behulpzame handen hadden hem spoedig weer op het droge gebracht. Voor het examen voor de hoofdacte is te Amsterdam geslaagd de heer C. H. Tonneman alhier, onderwijzer te Heilo. Koninginnedag. In vele steden van ons land, vooral in de hoofdplaatsen en Provinciale hoofdsteden, is de 10de verjaring van de aanvaarding der Regeering door H. M. onze geëerbiedigde Koningin op schitterende wijze gevierd. Zelfs mag dit gelden van menige plaats van weinige beteekenis. Te Alkmaar, waar men zoo trotsch wil zjjn op zijn nationaal gevoel, bleek dit natio naal gevoel Maandag vrjj wel zoek te zijn of te schuchter om zich te uiten. Voorwaar een droeve eer I Naar wij met groote voldoening verne men, is onze vroegere stadsgenoot de HoogEerw. Pater L. Theissling Oud Provinciaal der Paters Dominicanen, bevorderd tot Magister der H. Godgeleerdheid. B. en W. hebben aan A. Bolderink, aan wien met ingang van 1 October a.s. een eervol ontslag werd verleend uit zjjne betrekking van gemeentebode en concierge van het stadhuis, een pensioen verleend van f 618 's jaars en aan F. Vierkant, aan wien met ingang van 1 Januari a.s. een eervol ontslag werd verleend uit zijne betrekking van agent van politie le klasse, een pensioen van f 414 's jaars. In de week van 24 tot 29 Aug. zijn in het Badhuis van het «Witte Kruis* ge nomen 55 kuipbaden, 58 regenbaden le klas, 118 regenbaden 2e klas, te zamen 231 baden. Toen de paardenkoopman J. Homan Zondagnacht zich bjj de Cadettenschool alhier bevond, werd hjj door een hem onbekend persoon aangegrepen en gestompt, terwijl zijn vest werd losgerukt. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de heer J. Z. alhier, onverwacht, zonder eenige aanleiding, door zekeren E. met een mes gestoken. Tegen E. is proces-verbaal opgemaakt. Naar wjj vernemen, worden door de leeraren aan de B. K. Kweekschool te Ber gen daartoe aangezocht door eenige on derwijzers pogingen aangewend tot op richting van een hoofdcursus. Wjj juichen deze pogingen ten zeerste toe, ook daarom, omdat de opleiding van onze onderwijzers en onderwijzeressen, be gonnen aan B. K. Kweekscholen of Nor maalscholen, hierin dan als 't ware eene voortzetting zou kunnen vinden. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op t Sept., des nam. te 1 uur. Aanwezig waren alle raadsleden, behalve de heer Wanna. Punt 1. De voorzitter opent de vergade ring, waarna de vaststelling der notulen der vorige vergadering, wegens niet lang genoeg ter visie ligging tot de volgende vergadering wordt verdaagd. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. Dat is ingekomen een adres, ongeda teerd, den 6 Aug. 1.1. van de afd. Alkmaar van den Bond van Gemeente werklieden, houdende het verzoek om aan de werklieden der gemeente en hunne gezinnen te verschaf fen vrjje geneeskundige behandeling. AVordt gesteld in handen van B. en W. b. Alsvoren, een adres d.d. 8 Aug. 1.1. van L. de Groot, wed, H. Langendam, om in het genot te worden gesteld van weduwenpensioen. Als boven. e. Alsvoren, een schrjjven d.d. 12 Aug. 1.1. No. 23 van de Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het primitief kohier de plaat selijke belasting op de gebouwde eigendommen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Alsvoren, een adres, ongedateerd, den 17 Aug. 1.1., ontvangen van de Alkmaarsche Politievereeniging «Met en voor elkaar*, hou dende het verzoek aan het politiepersoneel en hunne gezinnen vrije geneeskundige hulp te verstrekken en de regeling der jaarwedden van de agenten te willen herzien. Gesteld in handen van B. en W. e. Alsvoren, een adres dd. 20 Aug. 11. van den Baad van Administratie der H. IJ. S. M., houdende verzoek afwjjking te willen toestaan van art. 66 der bouw- en woning verordening. Als boven. Alsvoren, een adres dd. 22 Aug. II. van het bestuur dor vereeniging tot verbete ring der volkshuisvesting «Alkmaar*, houdende het verzoek hem te willen mededeelen of en zoo ja, tegen welke voorwaarden de ge meente boowgrond aan de gemelde vereeni ging zal willen afstaan. De heer Zaadnoordijk merkt op, dat deze vereeniging beschouwd wil worden, als te werken onder toezicht der gemeente. Spr. zag gaarne dat B. en W. bjj hun besluit in het oog hielden, dat deze vereeniging slechts nette huizen wil bouwen, en door fraaie aanleg en straten een mooi complex zal trachten te vermen. Wordt verder gesteld in handen van B. en W. g. Alsvoren, een tchryven dd. 21 Aug. 11. no. 5036, afd. H. M. O., van den minister van Binnenlandsche Zaken, houdende bericht, dat 's Baads besluiten van 5 Aug. 11. no. 4a en 45, tot benoeming van vast en tijdelijk personeel aan het Gymnasium, zijn goedge- keurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Alsvoren, een adres dd. 29 Aug. 11. van de Woning-maatschappij «Alkmaar*, hou dende het verzoek de huurwaarde, vastgesteld voor de stichten woningen op haar bouw terrein, voor zooveel deze zullen worden gebouwd aan het voorplein van het station der H. IJ. S. M., te willen verlagen. Wordt in handen van B. en W. gesteld. i. Alsvoren, een schrjjven dd. 12 Aug. 11. van den opzichter der plantsoenen, houdende bedenkingen tegen het gesprokene van den heer Uitenbosch, in de vergadering van 5 Aug. II., in betrekking tot den grond bij den molen van H. Banning. De heer Uitenbosch veronderstelde hier een verkeerde opvatting. Spr. verklaarde alleen de feiten te hebben weergegeven, welke adressant vermeldde. De heer Boelmans ter Spill zeide, hat hij uit het verslag van de «Alkm. Crt.< en het officieele Raadsversiag moest verstaan, dat de heer Uitenbosch niet de meening van den adressant, maar zjjn eigen meening had geëxploiteerd. Spr. zegt dat de beide mee ningen, èn van adressant èn van den heer Uitenbosch geen reden van bestaan hebben. Het doet spr. genoegen nu deze besliste uitspraak van den heer Uitenbosch te mogen vernemen. Verdere besprekingen hierover in de ge heime zitting. j. AlsvoreD, een schrijven dd. 26 Aug. 11. no. 43, van de Ged. Staten, ten geleide van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 20 Aug, II. no. 22, waarbij met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van 29 Maart 1903, no. 112, alsnog goed keuring is verleend aan het raadsbesluit van 4 Maart 1908, no. 8. tot het aangaan van eene geldleening groot f 250000.—, voor de stichting van een gemeente-slachthuis. Voor kennisgeving aangenomen. k. Alsvoren, een adres dd. heden, van den heor H, J. de Vries, houdende het verzoek hem eervol ontslag te willen verleenen uit zjjne betrekking van opzichter bij den dienst der gemeentewerken, met ingang van 31 Dec. a.s. Dit ontslag wordt onder goedkeurend ap plaus eervol verleend met dankbetuiging voor langdurigen dienst. Punt 2. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer Jan de Wit Dz. Herkozen werd de heer de Wit met 10 stemmen, terwjjl 3 blanco en één stem op den heer Glinderman werden uitgebracht Punt 3. Benoeming van onderwijzend per soneel voor het herhalingsonderwjjs, cursus 1908/9. B. en W. doen de volgende voor drachten A. Voor het herhalingsonderwjjs aan jongens. Eerste groep (2e leerjaar). 1. J. Eits, 2. J. F. Grundlehner, voor Nederl. taal. 1. J. E. van Arnhem, 2. D. van den Berg, voor rekenen. 1. I. Prins, 2. H. Sellemans, voor boekhouden. 1. J. van Woerkum, 2. K, Tin- holt, voor Fransch, benevens K. Hart voor Duitsch en Engelsch. Tweede groep (le leerjaar), 1. J. F. Grund lehner, 2. J. J. T. Kooij, voor Ned. taal. 1. D. van den Berg, 2. P. de Jong, voor rekenen. 1. H. Sellemans, 2. I. Prins, voor boekhouden. 1. K. Tinholt, 2. D. L. Beyneveld, voor Fransch, bevevens K. Hart voor Duitsch en Engelsch. B. Voor het herhalingsonderwjjs aan meisjes. 1. Mej. J. Kjjlstra, 2. Mej. M. Bakker, voor Nederl. taal. 1. Mej. G. H. Pronk, 2. Mej. B. F. Bojjenga, voor nuttige hand werken. 1. Mej. G. Bakker, 2. Mej. A. W. Boeles, voor Fransch. 1. Mej. Tr. Bakker, 2. Mej. G. Bakker, voor rekenen. 1.1. Prins, 2. H. Sellemans, voor boekhouden, benevens K. Hart voor Duitsch en Engelsch. Alle eerst voorgedragenen worden be noemd en wel met algemeene stemmen, be halve in de tweede groep, waarbjj de heer J. J. T. Kooij 3 stemmen bekwam. Punt 4. Benoeming van een onderwijzer aan de 3e Gemeenteschoolvoorgedragen zijn door B. en W.1. M. Schoone, onder- derwijzer te Opperdoes 2. G. O. van Gulik, onderwijzer te St. Pancras 3. J. M. Straub, onderwijzer te Middelharnis. De heer Van Gulik werd benoemd met 9 tegen 5 stemmen op den heer Schoone. De heer Boelmans ter Spil merkt op, dat de heer Skhoone ook no. 1 op de voor dracht staat te Zaandam, wat waarschjjnljjk de oorzaak is, dat de heer Van Gulik werd gekozen. Punt 5. Benoeming van een regent van het Stads-ziekenhuis, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer A. A. J. Bosch als zoodanig verleend eervol ontslag. Door regenten is de volgende aan beveling gedaan1. H. J. F. Wielage 2. M. H. F. de Wild. Bjj stemming werd gekozen de heer H. J. F. Wielage met 12 stemmen tegen 1 stem op den heer De Wild en 1 blanco. Punt 6. Benoeming van stembureaux voor de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. B. en W. stellen der vergade ring voor te benoemen tot leden van het stembureau in het 2de kiesdistrict: de heeren C. G. Zaadnoor- djjk, A. Fortuin en N. Glinderman (uit deze heeren moet door den Baad een Voorzitter worden aangewezen) en tot plaatsvervangende leden de heeren mr. B. van der Feen de Lille en G. T. M. van den Bosch tot leden van het stembureau in het 3e kiesdistrict: de heeren O. van Bujjsen, G. de Groot Jz. en H. J. F. Wanna (uit deze heeren moet door den Raad een Voor zitter worden aangewezen) en tot plaats vervangende leden de heeren mr. A. Dorbeck en D. A. Luiting. Alle voorgestelden werden gekozen en bjj stemming werden aangewezen als voorzitters in het 2e district de heer Glinderman en in het 3e district, na tweemaal herstemming en de tweede maal tusschen de heeren Van Bujjsen en De Groot, werd de heer De Groot gekozen met 7 tegen 6 stemmen. Punt 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het lijn- en vakteekenen aan de Burger avondschool. Door B. en W. zijn op de voordracht ge steld 1. C. Petrus Cz., Gemeente opzichter en leeraar aan de Burgeravondschool te Almelo2. J. J. Wesseling, gedipl. bouw kundige te Haarlem. De heer Petrus bekwam 8 stemmen tegen 6 op den heer Wesseling, zoodat de heer PetruB is benoemd. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting van een standplaats ter kermis, aan den heer L. Hoefnagel te Breda, houder van een beignetkraam, welke heer zich tot het college heeft gewend met het verzoek hem een standplaats ter kermis af te staan gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911 voor de som van f 500 's jaars, het zelfde bedrag, waarvoor hem een standplaats is verpacht geweest gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908. De heer Dorbeck oordeelde het niet onmo- geljjk, dat bjj jaarlijksche concurrentie de standplaatsen duurder zouden worden en meende, dat het in het belang der gemeente kas misschien goed zou zijn op dit verzoek niet voor 3 jaar tegelijk in te gaan. De Voorzitter wees er op, dat de heer Hoefnagel bjj de burgers als een zeer goed restaurateur bekend staat, dat in voornoemd étahlisement steeds een goed orde heerscht, zoodat de politie er nooit had behoeven op te treden en ten slotte, dat de prijs hoog genoeg was. Men besloot overeenkomstig het voorstel van B. en W. Punt 9. Voorstel van de commissie tot de belastingzaken enz., tot goedkeuring der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1907. De Raad besluit, zonder stemming, de re kening goed te keuren in ontvang tot een bedrag van f 177.22, in uitgaaf van f 176.94», met een batig saldo van f 0 27s, te verant woorden op de rekening over 1908. Punt 10. Idem, idem der rekening van de Stads-apotheek, dienst 1907. Alsvoren besluit de Raad de rekening goed te keuren in ontvang op f 6558.91* en in uitgaaf op f 5954.53, met een batig saldo van f 604.38', als eersten post van ontvang te verantwoorden op den dienst van 1909. Punt 11. Idem, idem der rekening van het Stadsziekenhuis, dienst 1907. De Raad, overwegende, dat zich by het onderzoek der rekening geene bezwaren hebben voorgedaan en de uitgaven voldoende zijn bewezenbesluitde rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f24700 57. Punt 12. Idem, der begrooting van het Bargerljjk Armbestuur, dienst 1909. De Raad besluit de begrooting van het burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1909 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 13842 97, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 17250. Punt 13. Idem, naar aanleiding van een bezwaarschrift in hooger beroep tegen een aanslag in den hoofdeljjken omslag dienst 1907, Wordt in geheime zitting behandeld. Punt 14. Behandeling van het 1ste sup pletoir kohier van den Hoofdeljjken Omslag, dienst 1908. Als boven. De voorzitter herinnert nog aan het be sluit, hetwelk in de vergadering van 22 Mei 1907 is genomen, om n.l. den heer Bruinvis te huldigen door het inrichten van een

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2