Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Het zchrijven zet verder de wettelijke middelen uiteen, die aan de huiavaders ge legenheid geven tegen het miabruik van boek en woord op te komen, concludeerende dat dexe middelen totaal onvoldoende zijn, om den huiavadera de relatieve zekerheid te geven, dat de neutraliteit strikt wordt ge handhaafd. Het onderwijs in Frankrijk betwist aan den vader de ziel van den zoon loochenende, ontkennende en bestrijdende, wat de vader gelooft en aanbidt en van den anderen kant de vader verplichtende zijn zoon te zenden naar de school, waar dit onderwijs gegeven wordt. Ia er vraagt het Episcopaat roerender slaven toestand denkbaar Zulk eene wetgeving, als nu wordt voor gesteld, leidt tot de uitdrijving uit het gezin en de in beslag neming van het kind door den Staatvan alle tyrannic is dit de meest afstootende. Huisvaders, zoo schrijft het Episcopaat, wjj moeten ons dezen droevigen staat van zaken voor oogen stellen, Daarom zetten de bisschoppen de rechten en plichten der vaders nog eens uitvoerig uiteen. Het kind zoo betoogen zij met klem behoort niet allereerst aan den Staat, maar aan u toe. Zeker, de Staat kan u bjj uwe taak zjjne hulp aanbieden, maar nooit kan hij in uwe plaats treden. Het zij verre van ons, den Staat zijn rol te betwisten. Wij eischen alleen, dat het allesbeheerschend recht van het gezin niet worde miskend. De moreele opvoeding van het kind, is door God aan u toevertrouwd, ook daarin mag de Staat u helpen, maar hij mag zich niet in uwe plaats stellen. Dit geharnast schrijven, dat de handtee- keningen draagt van alle kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen van Frankrijk, zal Zondag 20 September a.s. in alle kerken van Frankrijk worden voorgelezen. Tegen de Congregaties. Een nieuw ministerieel besluit beveelt de - sluiting van 27 katholieke inrichtingen in het departement Cótes du-Nord. Deze behoor den aan de zusters van den H. Geest, de zusters der Goddelijke Voorzienigheid en de zusters van Maria Presentatie. Lourdes. Volgens een algemeens statistiek, die loopt tot den eersten September van dit jaar, hebben dit jaar reeds 2.400.000 pelgrims Lonrdes bezocht, tegen 1.300.000 in geheel het jaar 1907. Vrijgesproken. Gregory, de Fransche journalist, die voor de jury rechtbank van de Seine terecht stond wegens zijn bekenden revolver-aanslag op Dreyfus in het Panthéon, is tot groote ver bazing van het publiek door de jury Diet- schuldig verklaard en dientengevolge door bet Hof vrijgesproken. Engeland. Set Eucharistisch Congres. De processie. In den namiddag van Zaterdag verspreidde zich het gerucht, dat, op het aandringen der regeering, mgr. Bourne besloten had, dat bet H. Sacrament niet in processie zou worden omgedragen. Dit bericht wekte in Katholieke kringen en onder de leden van het Oongres groote ontroering. Mgr. Bourne verzocht deze veranderingen in het programma te aanvaarden, uit een geest van getrouwheid en eerbied, die men evenzeer verschuldigd is aan de wereldlijke, als aan de geestelijke overheden. Omtrent de gebeurtenissen op Zondag nog het volgende Ondanks de geruchten, die sedert den mor gen in omloop waren, heeft de verklaring van den aartsbisschop van Westminster de Katholieken in hun vurig en geestdriftig ge loof, dat door de manifestaties der laatste dagen in nog grooteren geestdrift ontstoken was, diep getroffen. Tegen drie uur in den namiddag wordt 't weer wat donker en de lucht grauw, maar de menigte, die naar Westminster stroomt, laat zich niet afschrikken. De omnibussen en treinen brengen stroomen geloovigen en nieuwsgierigen aan. Meer dan 7000 agenten bewaren de orde. De menigte, die rond de kathedraal en in de aangrenzende straten dicht opeengehoopt staat en door een cordon van agenten te voet en te paard in bedwang gehouden wordt, kan veilig op 150.000 per sonen worden geschat. In de onmiddellijke nabijheid is het ge zicht zeer schilderachtig door de vaandels van Engelsche en buitenlandsche vereenigin gen, die boven de menschenzee uitwapperen. Om half vier wordt de processie opgesteld, terwijl de menigte liederen zingt. Men schat het getal der priesters, die aan den stoet deelnamen, op 1500. Meer dan honderd aarts bisschoppen en bisschoppen nemen eveneens deel aan den stoet. Naast den kardinaal legaat loopt ter rechterzijde de hertog van Norfolk en licks, de markies van Ripon. De processie, steeds luide toegejuicht keert naar de kathedraal terug. Een oogenblik later, verschijnt op een balcon boven de hoofdpoort, met fluweelen tapijten versierd, de kardinaal legaat, het H. Sacrament dra gende, geëscorteerd door twee toortsdragers en functionarissen van het Pauselijk hof. Na het geschetter der klaroenen zegent met een breed gebaar, onder ademlooze stilte, de kardinaal de ontzaglijke, neergeknielde me nigte. Zoodra bij weer naar binnen gegaan is, klinkt het gejuich weer luider, afgewis seld door kreten >Leve de Paus<, dat nog wel een kwartier aanhoudt. Het Anglikanisme werd geboren uit den wellust van Hendrik VIII en groeide op door de kracht van bedreiging, omgezet in daden van geweld, roof en moord. Datzelfde Anglikanisme heeft ook heden ten dage zijn aard nog niet verloochend. Wel is de verdraagzaamheid van zeer velen zijner aanhangers tegenover de zonen der oude Moederkerk grooter geworden, doch daar leeft nog een kern van het oude hervormersras, die den Paus als den 'baarlijken duivel*, de Kerk als een 'instelling van Satan* en haar grootsche plechtigheden als 'gevloekte super stitie* beschouwt. Niet alleen beschouwt, doch als zoodanig ook openlijk uitkrijt. Zulks is wederom duidelijk gebleken ter gelegen heid van het thans geëindigd Eucharistische Congres. De bedreiging heeft gezegevierd en de liberale regeering, die aanvankelijk geen bezwaren koesterde tegen het houden der processie met het Allerheiligste, jazelfs stil zwijgend toeliet dat alle autoriteiten voor het ordelijk verloop ervan haar medewerking ver leenden, is ten slotte gezwicht voor de be dreigingen van den Protestantenbond. Koning Edward had als antwoord op de protesten, van die zijde tegen het uittrekken der pro cessie ingebracht, eenvoudig laten weten dat de brieven in zijn bezit waren gekomen. Doch Times, Morning Post, Westminster Ga- zette, Standard enz., enz., al deze bladen werden bewerkt om te ageeren tegen het stilzwijgend verlof, verleend door de liberale regeering, en de Protestantenbond dreef zijn brutaliteit ten slotte zóóver, om aan den premier, minister Aequith, het volgende te schrijven 'Indien gij niet aldus handelt (d.w.z. het kerkelijk ceremonieel bij de processie ver biedt) zal daardoor een groot gevaar ontstaan voor de openbare orde, en mocht het komen tot rustverstoring en gevechten, dan zou de verantwoordelijkheid daarvoor neerkomen op het hoofd van den staatssecretaris van Binnenl. Zaken, die tijdig in kennis gesteld is geworden met de openbare meening te Londen*. Ziedaar de bedreiging. En de leu gen tevens I Want niet de openbare meening, doch slechts een gedeelte (hoe groot der bevolking dat zich opwierp als verdedig van het Evangelie verzette zich tegen eene betooging, waarvan niemand gedwongen werd getuige te zijn. Voor deze bedreiging (Mgr. Heylen, bis schop van Namen, ontving zelfs brieven, waarin gedreigd werd met bommen, voor het geval dat het Allerheiligste zou worden uitgedragenis de regeering gezwicht. Rusland. Alle Petersburgsche dagbladen, met uit zondering van de organen der >echte Bussen*, hebben dezer dagen in lange artikelen den tachtigjarigen Tolstoi als schrijver, kunstenaar, wijsgeer en mensch hulde gebracht. Alle boekhandelaren te Petersburg hadden por tretten voor de vensters gezet alleen mocht er geen dundoek bij. Duizenden tele grammen werden naar het landgoed gezonden waar Tolstoi woont, en vele personen van beteekenis zijn zelfs naar Jasnaja Foljana gegaan. Uit Engeland is een adres gekomen met 800 namen; ook uit Frankrijk zonden schrijvers betuigingen van hulde. De gezond heidstoestand van Tolstoi was nog al goed. Stolypin had doen weten, dat het vergund is den schrijver te eeren, doch niet den vrijgeest, die zich tegen den godsdienst verzet heeft. Amerika. Roosevelt's zoon als levensredder. Kermit Poosevelt, de zoon van den presi dent der Vereenigde Siaten, heeft door zijn buitengewone onverschrokkenheid en tegen woordigheid van geest in Ooster Bay drie menachen het leven gered. De millionair Hilton uit New York onder nam met zijn vrouw en beide kinderen een uitstapje per rijtuig. Onderweg kwam hij een automobiel tegen, de paarden schrokken, Hilton werd van den bok geslingerd, en nu gingen de paarden met het lichte voertuig op hol. Ongeveer drie honderd meter achter het rijtuig reed de jonge Boosevelt. Hij bemerkte het voorthollende Bpan, zette zijn paard in galop en volgde als in een wervelwind de als razend voortloopende paarden meer dan een kilometer lang. Dicht voor een scherpen bocht van den straatweg gelukte het hem de schuwe dieren bij de teugels te grijpen en het rijtuig tot stilstand te brengen. Hij werd daarbij weliswaar zelf van zijn paard geslingerd en niet erg gewond, had echter de groote voldoening, mevrouw Hilton en haar beide kleine dochtertjes het leven te hebben gered, daar het rijtuig zeer zeker bij de eenige meters verder gelegen bocht van den weg sou verpletterd zijn geworden. Sluiting Staten-Generaal. De sluitiDgszitting der Staten Generaal werd Zaterdag, behalve door het bureau der Kamers en de leden van de Oommissie van in- en uitgeleide, welke allen, evenals Minister Heemskerk, in ambtsgewaad waren, (de voor zitter, baron Schimmelpenninck van der Oye en de heer Van Löben Seis, in generaals uniform), door enkele Kamerleden bijgewoond. Tijdens het voorlezen van de sluitingsrede door den Minister werd deze van uit de Voorzittersloge gephotografeerd. Op het Binnenhof en bij het Paleis was vrij 'eel volk op de been om den stoet te zien voorbijrijden, die op de gewone wijze was samengesteld een galarijtuig voorafge gaan en gevolgd door een peloton huzaren. Opening van de gewone Zitting der Staten-Generaal. De heer Schimmelpenninck van der O (je, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergaderingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen uur de vergadering en laat twee Koninklijke be* sluiten, het eene van 1 Sept. 11., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen, het andere van 3 Sept. 11., hou dende benoeming van de Ministers, hoofden van Ministeriëele Departementen, tot eene commissie voor de opening van de gewone zitting der Staten Generaal, door den griffier der Eerste Kamer voorlezen. De Voorzitter benoemt eene commissie, om de commissie, door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot opening der zitting, bij hare aankomst in het gebouw der Tweede Kamer te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Deze commissie bestaat uit de heeren Von Fisenne, Van Wasaenaer van Eosande, Van Loeben Seis, leden van de Eerste Ka mer, Van den Berch van Heemstede, IJzer man, Jannink, Limburg en De Geer, leden van de Tweede Kamer. De heeren Ministers, hoofden van Ministe riëele Departementen, die de commissie tot opening uitmaken, en zich met gebruikelijk ceremonieel naar het gebouw der Tweede Kamer hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, in de vergader zaal binnengeleid en nemen plaats achter de Ministerstafel. Da heer Heemskerk, Minister van Binnen- landsche Zaken, houdt de volgende rede: Mijne Seeren I De Koningin, tot Haar leedwezen ver hinderd, in Uw midden te verschijnen, heeft Ons opgedragen deze zitting der Staten- Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de BegeeriDg der Republiek Venezuela is eene storing gekomen, naar welker vreed zame opheffing door Harer Majesteits Be geering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige bui tenlandsche mogendheden zijn bij voort during van den meest vriendschappelijken aard. Veel ia er in moederland en Koloniën dat tot erkentelijkheid stemt, nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar, dat door hot optreden van mond- en klauwzeer den veestapel bedreigde, is thans verdwenen. Minder voldoening geeft, mede tengevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en nijverheid. Het scheepvaartverkeer over enkele Nederland- sche havens is in dit jaar geringer dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepvaart bedrijf, in het bijzonder de algemeene vrachtvaart, onbevredigende uitkomsten. In meer dan ééne gemeente trof door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het Gouverne ment Sumatra's westkust heeft in dat ge west ongeregeldheden doen ontstaan, die de Begeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers, De kolonie Curapao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze, waarop zoo hier te lande als in de koloniën, burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afgezien nog van hetgeen later zal noodig ziju voor de uit voering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot invoering van eene algemeene inkomstenbelasting met eene kapitaalbelasting als aanvulling ter ver vanging der vermogens- en bedrijfsbelasting. Ten einde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar zullen u voorstellen bereiken tot heffing van een matig aantal op centen op de vermogens en bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd, waarvan de opbrengst in de toe komst zal kunnen strekken tot equivalent van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen U eerlang bereiken waarondertot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennoot schappen, tot wijziging van het zeerecht, tot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de ver plichting tot vergoeding van schade door onrechtvaardige daad ontstaan, tot rege ling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen veroorzaakt, tot ge deeltelijke herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, tot rege ling van de banken van leening, tot het vaststellen van bepalingen omtrent de toe kenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de Zee en Land macht, tot wijziging van de Wet op het militair onderwjjs, tot herziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig Staats toezicht en de veeartsenijkuudige politie, tot beperking van den Zondags- en den nacht arbeid in het broodbakkersbedryf, alsmede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongevallenwet, Plannen tot verbetering van de Maas tus- schen St. Andries en Hedikhuizen, zoomede van den Gelderschen IJssel, zijn in over weging. Voortgegaan wordt met het bevorderen van de totstandkoming van spoorweglij nen, welke aan de locale verkeersbehoeften voldoen. Van de bestuursbemoeiïngen met het finan cieel beheer in de zelfbesturende landschappen van den Oost Indischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vruchten worden verwacht. Het bezoek van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië aan Aljeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid -en duidelijk den weg tot be vrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin, verklaren wij de Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De geheele stoet bestond uit 4 gala rijtuigen. In het eerste rijtuig was gezeten, graaf van Eandwijk, Kamerheer en Cere moniemeester van H. M. de Koningin. In de overige hadden de ministers drie aan drie plaats genomen. Er was langs den weg heel wat minder belangstelling dan anders, terwijl in het gebouw der Staten Generaal slechts een lOOtal leden in gewoon costuum aanwezig waren. Alleen de Ministers, de Oommissie van geleide en het Bureau der Zitting waren in het gala. De perstribune was overvol; een photograaf maakte een kiekje van het een en ander. Slechte behandeling. De Tijd meldt het volgende Bij de manschappen, die zich in de na bijheid van Ede op manoeuvre bevinden, zijn niet minder dan circa 300 ziektegevallen voorgekomen, zoodat men dan ook op het punt gestaan heeft het vertrek van de man schappen uit Amsterdam, die Maandag naar het kamp vertrokken, af te gelasten. In dit hooge cijfer zijn 20 longlijders begrepen, waarvan inmiddels een gestorven is en twee op sterven liggen De ernstige zieken zijn naar Utrecht vervoerd. Algemeen klaagt men zeer over de on voldoende beschutting des nachts in dit gure regengetjj. Het hooge ziekteeïjfer wordt dan ook toegeschreven aan het feit, dat de man schappen te zeer zijn blootgesteld aan de nadeelige werking van den door den regen geheel doortrokken drassigen bodem. Algem. Bond van R. K. Kiesvereenlgingen. Gelijk gemeld houdt de Algemeene Bond van B. K. Kiesvereenigingen op 28 Sept. een vergadering te Utrecht. Behalve de motie-Den Haag, die geen uitspraak in zake het kiesrecht wil, omdat aldus het begin zou worden gemaakt van een program van actie, is er een motie- Zaandam, die uitstel der behandeling van het kiesrechtvraagstuk wil tot 1909een motie-Leiden, die een commissie wenecht om te ontwerpen een regeling organisch kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer, een motie- Katwijk, die huismanskiesrecht vraagt met een tegenwicht (recht van amendement der Eerste Kamer of zoo iets) en een motie-Katwijk voor Evenredige Vertegenwoordiging. De nieuwe Soclalistenbond. Nopens de Zondag niet voor de pers toe gankelijke en te 's Gravenhage gehouden ver gadering tot stichting van een socialistenbond wordt van bevoegde zijde het volgende mede gedeeld. Het comité welks zetel Den Haag zal zijn, is als volgt samengesteld G. L. v. d. Zwaag, voorzitterW. Havers, secretaris J. L Brujjn, penningmeester; Joh. Brautigam, lid, AmsterdamN. H, Luigies, lid, Rotterdam. Uit een twintigtal plaatsen zond men eym patiebetuigingen. Spoedig zal een manifest verschijnen ter opwekking tot toetreding tot den Bond. Daze oprichtersbjj eenkomst was druk bezocht. De reeds in de 'Klok* gepu bliceerde beginselverklaring werd op enkele ondergeschikte punten gewijzigd. Een aantal propagandavergaderingen zullen binnenkort in den lande worden belegd. Men noemde in de eerste plaats Den Haag, Amsterdam, Enk huizen, Botterdam enz. Middenstandstentoonstelling. Naar de Tel. verneemt, is het thans zeker, dat er in 1909 een middenstandstentoonstel- ling zal gehouden worden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Protestvergadering van den Zouavenbond. De secretaris van den Alg. Nederl. Zou avenbond bericht het volgende: De jaarlijksche Protestvergadering zal dit maal plaats hebben op Zondag 20 September a.s. te Gouda. Wjj durven vertrouwen dat door zoo mo gelijk alle Oud-Zouaven en hun vrienden ook weer aan deze Protestvergadering zal worden deelgenomen. Wat zijn wij toch liberaal 1 Men schrijft aan de Maasbode: Niet dat wij het betreuren als schade voor onze Katholieke partjj, maar om de eigenaardigheid van het feit wilden wij er op wyzen, dat aan de groote cacaofabrieken der firma Van Houten te Weesp geen enkel Katholiek als vast werkman in welke branche ook wordt geduld. Men versta ons goed »als vatt werkman.* Eenige Boomschen zal men er bij nauwkeurig onderzoek aantreffen, maar dezen werken als z.g.n. >los werkman* en missen daardoor vele privilegiën. Zou de firma Van Houten zoo innig over tuigd zijn van de minderwaardigheid van het Katholiek individu? Blijkbaar wel. Zoo hoorden wij eenigen tijd geleden het volgende Een kantoorbediende wenecht verandering en vervoegt zich op een kennisgeving bi) Van Houten. Men stelt hem de vereisphte vragen, en het blijkt, dat de man voor zijn taak ge schikt is, op bepaalden tijd moest hjj ver schijnen. Wie schildert echter de ontgoocheling van dezen mensch, toen hij op het kantoor ge komen er op gewezen werd, dat men ver geten had hem te vragen, welke zijn godz- dienstige overtuiging was; beleed bij den Katholieken godsdienst, dan kon men hem niet gebruiken. Zoo was het; verbluft kon de persoon verdwijnen. Geoorloofd is het, in de fabriek aankondigingen van socialistlschen aard op te hangen, ook ziet de firma in andere over tuigingen van haar personeel geen kwaad, alleen menschen die naar de Eoomsche kerk gaan, kan Van Houten geen toegang geven. De heer D. J. van Houten zelf helpt als bestuurslid der Ned. liberale Unie uit alle kracht om de verdrukte Hollandsche mensch- heid de lang verbeide vrijheid te brengen. In Weesp hoort men wel eens verhalen, dat een jarenoude veete tegen de Katholieken de voornaamste reden van dit optreden zijn moet. Een ding weten wedat de Eoomsche verbruikers van deze anti clericaal bereide cacao met heel wat meer liberalisme begaafd zijn dan deze bestuursman der Liberale Unie. Afgegleden. Aan de kiesrechtmeeting, Zondag te 's-Hage gehouden, nam ook deel de >Ned. Vereeni- ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken* (de oude Vereen, tot Afschaffing van Sterken Drank.) Men vfitbaast zich er wel eens over, zegt de Ned., dat Christenen behoefte kunnen gevoelen aan afzonderlijke, Christelijke Ver- eenigingen, voor bet bestrijden van eenig maatschappelijk euvel. En inderdaad ware meesttijds een eendrachtige samenwerking veel gewenschter. Maar zie nu eens het voorbeeld van genoemde Vereeniging, waaraan in vroeger jaren mannen als wijlen Vale- ton Sr. en wijlen prof. van der Lith uit Utrecht hun steun verleenden. Langzamer hand hebben de socialistische elementen niet alleen den naam, maar ook de richting der beweging gewijzigd. De Vereeniging is niet meer wat zij vroeger was, een centrum van drankbestrijders van verschillende godsdiens tige en politieke overtuigingen wie blijven wil offere deze op 't altaar der 'vooruit strevendheid,* de 'Nederlandsche Vereeni ging* manifesteert mee voor algemeen kies recht, onder de vaan der S. D. A. P. Worden op deze wijze niet uitgedreven, die aan zulk drijven niet willen meedoen? En wordt 't bestaan van afzonderlijke, Christelijke Vereenigingen van drankbestrij ders, hiermee niet volkomen gerechtvaardigd Bescherming van zuigelingen. Te Amsterdam is een voorloopig comité gevormd tot oprichting van een 'Nederland sche Bond tot bescherming van zuigelingen*. In de ontworpen statuten wordt het doel omschreven als volgt De bond stelt zich ten doel binnen de grenzen van het Bijk in Europa al datgene te bevorderen, wat strekken kan tot verbe- teriag van de levensvoorwaarden van den zuigeling. Voorzitter van het comité is prof. Hector Treub, secretares dr. Cornelia de Lange, Vondelstraat 90. ALKMAAR, 16 Sept. 1908. ONS BLAD biedt eene zeldzaam ge schikte gelegenheid om te adverteeren. ONS BLAD wordt gelezen door enkele duizenden. Zeer velen daarvan lezen uitsluitend ONS BLAD. ONS BLAD Is verspreid In den wijden omtrek van Alkmaar, In die dorpen vooral, waar men In Alkmaar ter markt gaat. Advertenties In ONS BLAD genieten dus een ruime verspreiding. Wie dus adverteeren wil, bevordert zijn eigen voordeel door te adverteeren in ONS BLAD. Zondag a.s. vlaggen. Dringend sporen wjj alle Katholieken aan om Zondag a.s. door het uitsteken van de vlag hunne vreugde te uiten in het 50 jarig Priester Jubilé van Z. H. Paus Pius X, dat op dien dag kerkelijk gevierd wordt. Meer dan duizend personen namen deel aan de Alkmaarsche processie naar Kevelaar, die Maandag vertrok, om heden terug te keeren. Zekere K. is twee achtereenvolgende avonden door de politie wegens dronken schap in bewaring genomen. Tegen zekeren Admiraal is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een slagersknecht. Aan de bad- en zweminrichting alhier zijn van den 4 Sept. tot en met 11 Sept. genomen 18 baden door heeren, door dames 1, door weezen en door onvermogen- den. Temperatuur van het water 58o. Vanaf heden is de inrichting gesloten. De fraaie prijzen voor het coucouts hippique dat ter gelegenheid van de Land- bouwfeesten gehouden zal worden, zullen a.s. Woensdagavond in de étalagekast van den winkel van den heer J. van der Horst in de Langestraat te bezichtigen zijn. Op de Landbouwtentoonstelling te Texel behaalden o.a. de volgende stadgenooten prijzen. E. E. Stoel de zilv. med. voor zed- gen met minstens 8 biggen, dezelfde een verg. zilv. med. voor de afdeeling beeren, M. J. Duinker een tweeden prijs voor da grootste en mooiste verzameling konijnen, J. Asjes een bronzen med. voor de afdeeling vierwielige rijtuigen, dezelfde een bronzen med. voor de afdeeling tweewieligen, D. J. Govers een bronzen med. voor de afdeeling vette koeien. Voor de afdeeling vette schapen kreeg

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2