T DINO, 'Klooit raan, f&. Kath. lieiwi" ei Advertentieblad veer Rïoor«l-IEolla.rad. V 1 No. 76. Zaterdag 19 September 1908. 2a:® Jaargang OU DES, ■ogisten, FEUILLETON, f 1 UTPHEN. 7 uur. AAR. !N bij hoogst betalen. aatjes flacon 30 ets. er ij van 33, Alkmaar. isch en oek. len, technische tarief. Lokor—Scheikundige. )rs aan JAM, MARMELADE en ,t of por postwissel, doei). Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Pius X. 1858 18 September 1908. Uit stormachtige Dagen -r En detail. ARP. En detail. ud GOÏÏO, ZIL- ea BLOEDEO- WANNA, A, Speciaal-Arte voor 3. K.G. HAYTEMA, in de .190 lD", verlangt ge- de Kamer, het ost. No., ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN t Tan 15 regels 80 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 Zij die zich met 1 October a.s. op „ONS BLAD" abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Administratie. In het stille bidvertrek alleen met den God die Zijne jeugd verblijdde, vierde gisteren te Rome een priester den 50sten gedenkdag van het uur, waarop God Hem met Priestermacht omkleedde. Heel de Katholieke wereld houdt oog en hart in liefde naar Hem gericht. Straks zal Hij staan in den St. Pieter en voor de Confessie van Petrus het „Te Deum" aanheffen, het danklied zijner vrome ziel en om Hem geschaard de Prinsen der Kerk in hun purperen plechtgewaad, de gezanten van Keizers en Koningen, de afgevaardigden van alle oorden der wereld, mannen, die uitblinken door den adel des geslachts, der deugd en der wetenschap. De evvi- va's van duizenden zullen Hem in weerwil van alles, omjubelen en voort geplant in elke richting naar het kleine land aan de zee en tot ver over de wereldzeeën weerklank vinden in de harten van millioenen, die in trouwe liefde, met Hem hun Herder en hun Vader, God loven, die is de Koning van den Tijd. Want welk een Priester, de Man, dien dit Jubelfeest geldt! Hij is de Paus! En meer dan dat. Hij is in hangen, diep ernstigen tijd een dier MagnaliaDei, een van die wonderwerken, waarmede God sinds den glorievollen Pinkstermorgen het spoor der mensch- heid door de eeuwen afteekent. Paus Pius X, ziedaar het levend on- omstootelijk blijk van Christus' trouw jegens Zijne Kerk: Zie Ik ben met tot aan de voleindiging der eeuwen. Daarom stijgt dankbede en vreugde lied uit ons hart op. De Paus jubileert! Wien roomsch gevoel doortintelt, jaagt deze gedachte alleen reeds het „Te Deum" naar de lippen. Want de Paus is voor ons eene geheel eenige Verschijning in de wereldge schiedenis, het Wezen dat staande Roman uit hetDuitsch, van Herman Hirachfeld, bewerkt voor «ONS BLAD'. 30) «Gij kent mij wel, Jean Rollan», zei Pierre hoonend, «ofschoon het meer dan achtien jaren geleden ia, ainda wij elkaar gezien heb ben maar ik heb dikwijle genoeg aan u en aan de belofte gedacht, die ik u gedaan heb. Ik ben gewoon mijn woord te houden, maar ik bad tijd noodig, om den dag van heden, die nu eindelijk gekomen is, voor te bereiden. Zie deze opening in den grond, Jean Rollan», ging hij verder, >zij komt uit in een onder- aardscb hol van de boschkapelzij wae de reddingeweg voor my, zij wae de reddings- weg van graaf Felix La Oharette, dien ik, terwijl bij uw weldoener wae, aan uwe bloed dorst ontrukte ook voor u zal deze opening een weg zyn, maar uw weg tot den dood». Rollan zonk op zjjn knieën, hij kende te goed »jn vijand 6n den wreeden ernst zijner woorden. .Genade stamelde hij, «erbarmen I' «Hadt gij erbarmen, toen de edele gravin door uw verraad naar de guillotine gebracht werd Hadt gy erbarmen met Felix La Gbarette, die u als zijn vriend vertrouwde? Hadt gij erbarmen met uw eigene zuster, toen gij van een edele daad een zware aan klacht maaktet Sterven moet gij, Jean Rollan - bet is in omen kring besloten en die u uw doodvonnis zal voorlezen, let wel bet is uw zoon, uw eigen zoon, dien gq daqht dat verdronken wa». ZQn dood, tusschen den tijd en de eeuwigheid de woorden der eeuwigheid tot ons spreekt. Hij ie de bode Gods. Wie leven wil en licht Hij houde op Hem alleen het zoekend oog [gericht. (Schaepman.) De Paus. Ziedaar Simon Petrus, op Wien Christus Zijne Kerk vestte, voortlevend onder ons. Halve waarheid is dit slechts. Opvolger van Petrus, Hoofd der Kerk, Herder der kudde, de Steenrots, die heel de Kerk draagt en schraagt eindeloos meer nog is de Paus. Wilt gij Hem aanschouwen in den vollen, onverdoofbaren glans Zijner waardigheid? Zie Hem: in dien Paus van Rome leeft Christus de Gezegende Heiland zelf voort tot aan het einde der tijden. O Hij is in ons midden, overal, altijd in het aanbiddelijk Sacrament, dat Zijne wijsheid bedacht, Zijne almacht werkte, Zijne liefde, alle vernederingen ten spijt, bestendigt. Maar treft u niet de geheimzinnige stilte die het Tabernakel omzweeft? Daar is het Kind van Bethlehem, met Zijn zwijgen en vernietigende vernede ring. Daar is de Jongeling van Nazareth, verborgen levend in onvergelijkelijke gehoorzaamheid. Daar is de Gekruiste van Calvarie. Zelfs den gestorven Hei land, sluimerend in het graf, vindt gij in het Tabernakel terug. Doch waar spreekt die Heiland, welke steden en dorpen al leerarende door trok, Die do Waarheid openlijk en on feilbaar predikte, de twijfelingen ont warde, Die d9 dwaling aanwees, de huichelarij van het onsterfelijk Phari- zeëndom ontmaskerde, de onwetenden onderrichtte, aan Wiens voeten de Apostelen zich leergraag neerzetten? In het Yaticaan, zegt Mgr. Bougaud, spreekt Hij Zijne onsterfelijke woorden door den sterfelijken mond van den Pausl Als tegenstrijdige meeningen de we reld verontrusten, als Arius, Luther, Jansenius, Febronius of Gunther of Loisy en hun aanhang de heilige Waarheid aanranden, dan is voor twijfelmoedigen de onfeilbare zekerheid te vernemen niet voor het Tabernakel, maar in het Vaticaan aan de voeten van den Paus, welken naam deze ook voeren moge. Een mensch zwak als alle mensch nu eenmaal is, persoonlijk aan dwaling, aan begocheling onderhevig, maar uit kracht Zijner verkiezing tot Hoofd der Kerk, tot eene geheel innige gemeen- was een misleiding, hij leeft en is lid van onzen bond*. De schreeuw van den ongelukkige was zóó vol vertwijfeling, dat hij zelfs de harten der ruwe kerels, die hem gevangen hadden, trof Pierre alleen bleef koel. Hij haalde een pistool uit zijn gordel te voorschijn en spande het. .Bezie dit wapen, Jean Rollan<, zeide hij, .hiermede zal ik achter uw zoon gaan staan, terwijl hij u het vonnis voorleest, dat men over u geveld heefthet is onherroepelijk, of God zelf moest een wonder doen, om n te redden. Verraadt echter een kreet, een beweging, of slechts een blik van u den band, die u met dengene, die uw doodvonnis voorleest, verbindt, dan verplettert mjjn kogel zijn hoofd, het hoofd van uw zoon, Jean Rollan. En nn, lieve vader, kom en. verzadig uw oogen aan nw Hinken zoon, voor zij zich voor immer sluiten'. Rollan's oogen rolden als gloeiende kolen, onsamenhangende woorden drongen uit zijn keel, zjj werden zwakker en zwakker, want hij zonk in de vreeselyke diepte. Als met jjzeren greep door Pierre's arm vastgehouden zonk hij in de diepte. De anderen volgden en stil werd het in moeder Gregoire's hut als voorheen. Gerncht van stemmen in het grootere ver trek deed Robert verstaan, dat de vangst gelukt was, en de mannen, aan wie hij zich in een oogenblik van jengdige onbezonnen- heid had verbonden, naar hun toevluchts oord teruggekeerd waren. Een sleutel draaide in het verroeste slot om, de deur zijner kamer knarste open en met een papier in de hand trad Pierre Gregoire 9P dep jon- schap met Jesus Christus verheven; eene menschelijke verschijning, maar die alle eeuwen en alle wereldstreken verlicht, die optredend als Herder en Leeraar der volkeren in de volheid van Zijn Gezag, zich richtend tot allen on feilbare woorden spreekt als Christus zelf. Zoo is de Paus. De Paus. Wat meesterstuk door Christus [heilige hand, Te midden van den tijd, voor allen tijd geplant. Ja, God heeft Hem gesteld in eigene glorie- [stralen, Als drievoud diadeem om 't sterfelijk hoofd [doen dalen. Want zie, des Vaders kracht, de waarheid [van den Zoon, De liefde van den Geest, zij vormen de eene [kroon, Wier spangen, door het kruis vereenigd en [verbonden, Geen machten dezer aarde verbrekend schei- [den konden. Dat is de ontzagwekkende grootheid van iederen Paus: van den Heilige en van die den glans Zijner waardigheid ontluistert. De Paus jubileertGod U loven wij 20 Juli 1903 werd de Katholieke wereld diep getroffen door het verlies van haren Opperherder Paus Leo XIII. Meer dan 25 jaren lang had de wereld met bewondering gestaard op de zede lijke grootheid, die Zijn leven en daden dooraderdehad zich gebogen voor de zedelijke kracht, weike van die broze, wankele gestalte meer geest dan mensch, maar Koning altijd uitging. Toen in den avond van 25 Juli bij de plechtige bijzetting de Majordomus dat eerbiedwaardig gelaat met een sluier overdekte, ging er een rilling door alle aanwezigen. Allen waren diep ontroerd. Kardinaal Sarto snikte luid Zijn diepe droefheid uit. Over duizenden trouwe kinderen der Moederkerk gleed een wolk van moede loosheid. Het was als beving allen het bange gevoel, dat een glorietijdperk voor het Pausdom in Leo was afgesloten. Op wiens schouders ook de geweldige last der Pauselijke waardigheid mocht worden gelegd, nooit zou hij kunnen evenaren een Paus als de geschiedenis er weinigen aanweesgeniaal staatsman, in wien Yon Bismarck, de eerste diplo maat van Europa, zijn evenknie vond; Man van veelzijdige geleerdheid, den grooten Leo, gelijk Kardinaal Sarto Hem gen man toe. >Ik hoop, mijn jongen, dat u de tijd niet lang gevallen is', zei hg vroolyk .bet werk was gemakkelijker en sneller gedaan, dan ik gedacht had, en onze gevangene is daarbin nen, half dood van angst'. Robert wierp een verachteiijken blik op Pierre. »Ik heb mg tijdens uwe afwezigheid niet verveeld, ik dacht er over na, hoe gemakke lijk men de hartstochten bij de onervaren jeugd kan opwekken. Pierre Gregoire, gy hebt het gedaan. Ka hetgeen ik gisteravond in gindsch vertrek uit den mond der dron ken kerels vernomen heb, twyfel ik aan u evenals aan de anderen, en ik wil niet lan ger uw werktuig zijn. Het mag zjjn, dat Jean Rollan het ongeluk der La Oharette's op sijn geweten heeft, ik betwijfel echter, of uw beweren, dat ook mijn onders door hem zijn opgeofferd, iets meer is dan een voorwendsel, om mij bondgenoot van uw baat te maken. Ik verlaat deze plaats niet, vóórdat ik volle zekerheid heb verkregen'. «Die zult gi) krijgen», antwoordde Pierre, «maar nn niet. Zj] niet zoo weerspanning jongen bruiste hy op, daar hg vastberaden heid in Robert's oogen zag flikkeren, «ver geet niet, dat gij in onze macht zyt en onze wet hem met den dood straft, die onze ge- heimen weet en zich niet voegt naar onzen wil. Gij zult met my naar de zaal gaan, en zult daar met luide stem het vonnis voor lezen, dat de bond der wrekende broeders over Jean Rollan geveld heeft; en wanneer het in een afgelegen hoek voltrokken is, dan ditn zal ik n zeggen, wat gij begeert te weten en u laten gaan om terug te keeren naar het eiland, nadat gQ eerst gezworen hebt te zwijgen». aanstonds betitelde, als Hij voor Zijne trouwe Venetianen Zijne ontroostbare droefheid en Zijne liefde en bewonde ring tegelijk uitvierde. Wat zijt gij bevreesd gij kleingePo- vigen Hoe is onze kleinmoedigheid beschaamd Vijf jaren reeds stuurt de opvolger van den grooten Leo, die Pius Xheet, het ranke scheepje van Petrus met vaste hand door de branding der wereld zee heen. En nu reeds is het vaststaande: de geschiedenis zal na den grooten Leo, gewagen van den wijzen, den diep- geleerden, den innig vromen, den groo ten Pius„Ziet Ik ben met U tot aan de voleindiging der eeuwen".Door dit woord stelt God zich zelf ten borg voor de volheid van genade, de onfeilbaarheid en onvergankelijkheid, die Hij Zijne Kerk heeft beloofd. Sedert 1800 jaar wordt deze belofte van Christus voor aller oog vervuld. Het heerlijkst wordt zij werkelijkheid in dagen als onweer en storm de Petrus rots omloeien. Reuzen gestalten in de achtbare rij der Pausen, die hunne schaduw tot in onzen tijd werpen, treden uit den nacht der eeuwen naar voren man nen, voor hun tijd geschapen, als Syl vester en Gregorius de Grooto, als ..regorius VII en Bonifacius VIII, als Paulus III en Pius VI en Pius IX. Hen roemt de menschelijke geschiede nis om hoogen adel van karakter, onbezweken moed, waarmede Zij kampten voor de zuiverheid der Kerkleer en de onvervreemdbare rechten der Kerk. Maar de Christen ziet in hen meer nog dan helden van deugd en offermoed. Zijn hart dankt telkens weer den God- delijken Stichter der Kerk, die in ieder hunner, naar den aard van den nood der tijden het woord inloste dat hij eenmaal aan Zijne Bruid, de Kerk, heeft verpand. „Ik ben met IJ" dat woord heeft de Heiland nogmaals gestand gedaan in den nu jubileerenden Paus! Ziet als het tijdperk der democratie nauw is ingeluid en de Kerk naar het onvergetelijk woord van den Aartsbis schop van St. Paul do jonge democratie den vredekus heeft gegeven en haar gezegend heeft, roept hij het kind des volks, den armen knaap van Riese, Jozef Sarto, tot de hoogste waardig heid, die ooit menschelijke schouders te torsen hebben. Ziet als de vijanden der Kerk in Voor den eersten keer was Pierre zich te buiten gegaan, en had hy de volle ruwheid van zijn karakter aan den jongen man ge toond. Met zichtbaren onwil, bleek van schaamte en verzet nam Robert het gewich- tige papier uit de handen van zyn ontvoer der en las het snel over. «In tegenspraak met uwe belofte geen bloed te vergieten, hebt gy den ongelukkige toch ter dood veroordeeld vroeg hij, oogen- schijnlijk kalm. «Het ging niet anders, de lieden wilden een offer hij heeft tienmaald en dood verdiend'. «En ik moet hem dit vonnis mededee- len vroeg Robert verder, Zijn stem klonk dof en gedrukt, als wilde hij hetgeen in ziia binnenste omging, geheim houden. «Ongetwijfeld, zoo wil ik heten gy zult u daar goed- of kwaadschiks naar voegen'. Een verachteiyk lachje speelde om de lippen van den jongeling. «Wees onbezorgd', zei hy, «ik gehoor zaam open de deur«. «Het laffe bloed stroomt waarlijk ook in zyn aderen l« mompelde Pierre, terwijl hij den jongen man vóórging. Aan den ingang bleef hij staan en liet Robert voorgaan, ter wijl hy het pistool uit zyn gordel trok en den loop op het hoofd van den jongeling richtte. In de groote zaal waren fakkels aan gestoken om het schemerlicht, dat de dag er van boven door liet dringen, te vervan gen by dat licht zag de jongeling de ge zellen van Pierre in een halven kring staan en in hun midden een bleeken man met ongewoon rollende oogen, bibberende lippen en die bQ zyn komst oprees, als wilde hij zich op hem werpen, maar by een beweging van Pierre achter Robert's rug, zuchtend ineenkromp, Frankrijk met stille, onverbeten woede tegen haar hun haat richten met steeds brutaler overmoed en de hiërarchische orde der Kerk zelfs met sluwe vondsten trachten te ondermijnen, dan stelt hij tegenover hen Pius X, die al hunne looze plannen doorschouwt,waar Vorsten der Kerk zelfs dreigen zich te laten verschalken, die, liever alles prijsgevend dan het beginsel, liever alles lijdend dan te verzaken Zijn Opperherderlijken plicht met onbuigbare fierheid het: „Non Possumus" van Pius IX herhaalt tegenover de kleinzonen der Revolutie. Ziet, als de kinderen der Kerk zelf de besmetting der dwaling verbeiden, zoo jnist door Fontaine geteekend als „L'Infiltation Protestante", dan verwekt God, Zijn woord getrouw, een Man als Pius X, in wien de apostolische ijver van St. Paulus gloeit voor het deposi- tum fidei den schat des geloofs, die de heilige plicht Hem gebiedt onverlet te bewaren, en die met eene scherp zinnigheid als van St. Thomas, de dwa ling ontdekt en brandmerkt, waar kloeke geesten die nauwelijks vermoedden. Ziet als de winter van het kille indifferentisme de harten verkoelt, dan roept God een Paus dezen jubilee renden Opperpriester die rusteloos strevend naar innerlijke hernieuwing van het menschdom nu reeds de alles be lovende lente mag aanschouwen van een weer ontwaakt genade-leven. Want de wereld moet worden op geheven uit hare verzinking, het men- schelijk hart mo6t worden gericht naar zijn natuurlijk doel, de maatschappij most herboren worden, alle levensver houdingen dienen hernieuwd te worden in Christus. En in deze crisis-periode, welke de wereld doorleeft en die eindigen moet of met vernietiging of met gedaante verwisseling, streeft Pius X met kracht en onbegrijpelijk doorzettingsvermogen de vervulling na van die groote regee- ringsgedachte, welke Zijn Pontificaat beheerscht. Een lichtende streep in de donkerheid van dezen tijd. Een werktuig der genadenrijke erbar ming Gods is onze Paus, die groot is om Zijne persoonlijkheid, man van het levendigst geloof, van de innigste vroom heid, van de meest omvattende liefde, de Samaritaan, die zich vol deernis heenbuigt over de menschheid daarheen liggend, krank aan de ziekten van den modernen tijd. Hem Onzen Opperherder en Onzen Robert naderde den gevangene dicht. «Zijt gij Jean Rollan vroeg hQ met klankrijke, frissche stem. Rollan's oogen staarden hem zóó zonder ling aan, dat het hem met medelijden en vrees tegelijk vervulde. «Ik ben Rollan l< drong het als een zucht over zgn lippen, »ben...« Hy wilde meer zeggen, maar zyne stem stokte, want Pierre's gewapende hand ver hief zich. «Hebt gg de familie van graaf La Oharette gedood en verbannen vroeg de jongeling verder. Een dof gekreun kwam uit de borst van den gevangene. «Genoegriep Pierre, tusschen beide komend, «ik heb u niet hierheen gebracht om te ondervragen». «Jean Rollan', ging Robert verder, zon- der naar Gregoire om te zien, «beantwoord mij nog ééne vraag. Deze man klaagt n aan, ook mijne ouders op het schavot gebracht te hebben, daar zQ koningsgezind waren en gij de u verleende macht misbruiktet, om persooniyken haat te bevredigen'. Rollan stoof opde gloed des waanzins glansde in zyn oogen. «Ik de moordenaar uwer ouders riep hy met gillende stem. >0 deze man wreekt zich, zooals slechts een duivel dit zou kunnen neen ik zwQg', onderbrak by zich angstvol, «ik vloek u nietlees het doodvonnis, dat men over my geveld heeft, en dan... snel naar het einde'. fWohtt vmolfl) ff M •mm jftmi A fv©| ""wl - sfrV

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1