Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. nale vergadering vorst Ferdinand van Ooburg tot Vorst, die den 14en Augustus zonder toeetemming der mogendheden de regeering aanvaardde. In 1896 volgde echter de erken ning door alle mogendheden. Hij was echter slechts >Vorst< en hoofd van een Kijk, dat schatplichtig was aan Turkjje. Keeds eenigen tijd liepen de geruchten dat vorst Ferdinand zich zeiven den konings kroon zou opzetten, nadat hij daarover eerst keizer Frans Jozef van Oostenrijk eens scheen gepolst te hebben. Of alle mogendheden Ferdinand nu ook als koning zullen erkennen blijft nog de vraag. Van den kant van Turkije zou men waar schijnlijk wel een oorlog kunnen verwachten, indien het beter voorbereid was; nu het zelf inwendig zoo veel heeft te veranderen, kan het van deze gelegenheid ook wel afzien. Afwachten is dus de boodschap 1 Hieronder volgen nog enkele der voor naamste berichten, welke natuurlijk bij tien tallen over deze belangrijke gebeurtenis worden gemeld, He geestdrift te Sofia. Ter gelegenheid der proclamatie van het koninkrijk Bulgarije bracht een ontzaglijke menschenmenigte geestdriftige ovaties voor het paleis. He troonopvolger verscheen voor het venster en bedankte met deze woorden «Geholpen door de Bulgaarsche natie, heeft mijn vader een groote daad verricht. Leve het koninkrijk Bulgarije 1 He betooging duurde voort voor het monument van den Bevrijder. He menigte juichte het leger levendig toe. Verscheidene duizenden met militaire muziek korpsen brachten een ovatie voor de gezant schappen der groote mogendheden. He be richten, dat Bulgarije gemobiilseerd heeft, zQn van allen grond ontbloot. Tot dusverre is nog geen enkele dergelijke maatregel ge nomen de stad is geïllumineerd en in de straten heerscht feestelijke drukte. He terugslag in Servië. Uit Belgrado wordt gemeld dat een groote menigte Maandag een betooging hield tegen de annexatie van Bosnië bij Oostenrijk en een sympathiebetooging hield voor de Turk- sche legatie. Het bericht der onafhankelijkheidsverkla ring van Bulgarije maakte een diepen indruk. He koning stelde het vertrek naar de manoeu vres uit en liet den kroonprins alleen gaan. In den namiddag hield de ministerraad een vergadering onder leiding van den koning en werden de partijleiders ten paleize ont boden om over den toestand te beraadslagen voornamelijk met het oog op de bewaking der grenzen. Het volk bracht ook betoogingen van sympathie aan de Fransche, Russische, Engel- sche en Italiaansche legaties. Nader wordt uit Belgrado gemeld, dat er een oekase is gepubliceerd waarby de reser visten van de eerste klasse ten getale van 120.000 onder de wapenen worden geroepen. He telegrammen uit de provincie melden van groote geestdrift voor een oorlog tegen Oostenrijk. Or. Kuyper in de Kamer? Hit is nog lang niet zeker. Het bericht uit Ommen, gelijk dit door geheel de pers circuleerde, lazen wy nog niet in de Standaard. Waar het toch in de eerste plaats thuis behoorde. Wel bevatte Br. Kuyper's orgaan Vrijdag avond een driestar, waaruit men schijnt te mogen opmaken, dat de vermoedelijke can- didaat, nog allerminst besloten is zich eene eventueels verkiezing te laten welgevallen, gesteld zelfs, dat hü zich tegen de candideering niet verzet. Eenige zekerheid ware intusschen wel gewenscht. 't Wordt stilletjes aan tijd. Een ontdekking I Het Ghrist.Hist. orgaan De Nederlander heeft ontdekt, dat het «Koomsche bijgeloof het licht, dat in den Christus is, dreigt te verduisteren*. 't Is werkelijk frappant, maar wij hadden gedacht, dat Lohman's orgaan toch meer helderziende was. Han toch zou het ontdekt hebben, dat niet de Katholieken het licht van den Christus verduisteren, maar dat het, gelijk o. a. De Tijd opmerkt, het de naam- en geloofsge- nooten van den schrijver in De Nederlander zijn, die niet enkel het licht, dat in Christus is, verduisteren, maar die het «Licht der wereld* zelf aan den godsdienstigen hemel uitdooven. Gezantschap naar den Paus. He H. Stoel heeft officieel bericht ontvan gen, dat onze Koningin een gezantschap zal zenden om den H. Vader ter gelegenheid van zijn jubilé gelukwenschen aan te bieden. Dr. Nouwens. He Voorhoede gaf Zaterdag het portret van dr. Nouwens, den algemeenen adviseur der Hanze, in zijn studeerkamer, naar een teekening van Van Geldorp. He heer Kellenaers schreef er een huldi gend bijschrift bij. Katholieke feestdagen. Hoor den Minister van Oorlog is bepaald, dat op de Katholieke feest en-heilige dagen, feest der Besnijdenis en Openbaring des Heeren, 2en Faaschdag, Hemelvaartsdag, 2en Pinksterdag, H. Sacramentsdag, Maria Hemel vaart, Allerheiligen en Kerstfeest de R. K. militairen zooveel doenlijk van alle militaire diensten moeten worden vrijgesteld en die dagen mitsdien voor hen moeten worden beschouwd als te zijn Zondagen. De nieuwe briefkaart. Pe nieuwe briefkaart voor locaal verkeer draagt in lichtblauwen druk het nieuwe Nederlandsche wapende l1/s cents post zegel is van hetzelfde model als de 21/j cents zegel van de gewone briefkaart, echter even als het wapen van blauwe kleur. Er worden tevens id/j cents postzegels (ook blauwe) verkrijgbaar gesteld om op de tegelijk uit te geven briefkaartformulieren te plakken. Be nieuwe briefkaart en de nieuwe l1/, cent zegel en briefkaartformulieren zijn vanaf 1 October verkrijgbaar aan alle postkantoren. Niet alleen in Amsterdam, maar ook in Hen Haag zijn den eersten dag heel wat nieuwe postzegels en briefkaarten verkocht. Be Avp. deelt mee, dat den len October aan het Haagsche hoofdpostkantoor 100,000 zegge honderdduizend postzegels van l1/) ct. werden verkocht en 25,000 brief kaarten voor het stadsverkeer. Natuurlijk heeft men ze bij honderden en duizenden tegeiyk verkocht. Neutraliteit onmogelijk. 't Is met den neutralen bond «He Post* zooals te voorzien was gegaan als met den bond der havenarbeiders de socialistische elementen onder zijne leden hebben zich nu men werkelijk neutraal wilde blijven afgescheiden, en een nieuwe organisatie gesticht. He socialisten willen socialistische vakver- eenigingen, dit is de eerste les uit dit feit. Sommigen hebben met hunne neutrale vakvereenigingen eene eerlijke bedoeling, doch schijnen maar niet te beseffen, de onmoge lijkheid om allen onder één hoedje te vangen de tweede les. Over die tweede les nog een woordje. Men zal nu zeggende bond van post en telegraafbeambten is, na deze zuivering, dan toch werkelijk neutraal. Maar dan vragen wijwaar zijn de waar borgen van die neutraliteit Wie zegt ons dat nu de laatste zuivering heeft plaats gehad Ten slottehet eigenaardigste van het feit is, dat de bond «He Post* juist zijne «neutraliteit* geschonden heeft door de socialisten eruit te jagen. In een neutralen bond is immers plaats voor iedereen I Of heeft men ingezien, dat dit toch eigenlijk niet gaat, dat blijvende samenwerking of liever huishouden met Jan en alleman onmo gelijk is Maar is dan tegelijk niet bewegen, hoe dwaas het is aan het beginsel der neutraliteit vast te houden Vervroegde winkelsluiting. Met 1 October is te Baarn een aanvang gemaakt met de proefneming omtrent de 9 uur-winkelsluiting. Het aanvankelijk resultaat schijnt bevredigend voor hen, die de beweging op touw hebben gezet. Zeer velen sluiten, ook die niet op de desbetreffende lijst tee kenden. Er zijn er echter ook, die wel teekenden en niet sloten en zelfs die na ééu avond het reeds opgaven. Heze laatsten zien zeker niet in, dat zij zoodoende vijanden van zich zelf zijn ALKMAAR, 7 Oct. 1908. Bij de gisteren gehouden herstemming werden gekozenvoor district II de heer H. Govern met 365 stemmen en voor district III de heer J. Pot met 382 stemmen. Be heer W, Wolzak behaalde in district II 298 stem men en de heer J. F. M. Endel in district III 284 stemmen. Bij de eerste stemming waren de cijfers aldus: district II W. Wolzak 233, H. Govers 221 en J. A. B. Fenijn 203district III J. F. M. Endel 250, J. Pot 233 en Mr. Verdam 122. Naar wij vernemen, zal de WelEerw. heer H. M. v. d. Boogaard, kapelaan te Bergen, andermaal dezen winter den socialen cursus der K. 8. A. alhier houden. In een alhier gehouden algemeene ledenvergadering van de vereeniging van Gemeente veldwachters in Noord Holland, die zeer druk bezocht was, is o.a. na een zeer ernstige en soms zeer heftige discussie met groote meerderheid van stemmen besloten, zich definitief aan te sluiten by den Bond van Gemeente Politiebeambten in Nederland. Hierdoor wordt tevens de leden een weke- lijksch orgaan verzekerd, waarin uitsluitend de belangen van de gemeente politiebeambten en gemeente veldwachters worden voorgestaan. Hoor den heer M. Kloet werd op 29 Augustus j.l. een ballonnetje opgelaten, waar aan een kaartje met naam en adres en ver zoek te berichten waar en hoe het gevonden was. Gistermorgen nu ontving de heer KI. van iemand uit Woudsend (Friesland) bericht, dat het dezer dagen aan het Zuiderzeestrand achter Njjemirdum was gevonden. Van den balion was alleen het onderstuk en het kaartje, waarop het schrift nog duidelijk leesbaar was, overgebleven. In de algemeene vergadering van het Witte Kruis werd de begrooting voor den ontsmettingsoven alhier geraamd op f 4214. Mr. M. A. He Savornin Lohman, rechter alhier, is benoemd tot rechter te Zwolle. Boor de straatjeugd zjjn Zondagavond op den Bijk en de Paardenmarkt vuurtjes gestookt, die door de politie uitgedoofd zijn, waarna de jongens werden uiteengedreven. Be uitslag van den voetbalwedstrijd, Zondag gehouden tusschen Ajax en Alcmaria Victrix te Amsterdam, is 5 —1 in 't voordeel van Ajax. He uitslag der aanbesteding tot het bouwen van een woon- en winkelhuis met bakkerij voor den heer C. Wijn, onder beheer van den heer N. van der Voort, was als volgt G. Beek f3677; B. A. Blom f3497; F. F. de Munk f 3459A. Zuurbier f 3455 E. van Dyk f3405; L. de Rover f3400; A, Hoekmeijer f 3400 H, Louw f 3367 Gebr. Appeldoorn f 3330 8. Veen f 3294 W. Veltkamp en Waaijboer f 3232 J. Bor- regeest f 3200 R. Holman f 3175 O. P. Asjes f 3044 A. Vos f 2985. Be gunning is aangehouden. BERGEN, Be schietvereeniging «Hiana* hield Zondag 1.1. op hare banen in de Bergerduinen, tot sluiting harer zomeroefe- ningen een schietwedstrijd. Be wedstrijd is, dank zij het prachtige weer, uitstekend geslaagd. Er werd zeer goed geschoten. He uitslag is als volgt Schijf Amsterdam (Personeel) 150 meter, W. J. van der Steen, 106 p., J. Roosloot, 100 p., Th. A, van Pelt, 96 p. en Js. Oldenburg, 96 p. Schijf Amsterdam (Vrije baan) 150 meter, Th. A van Pelt, 55 p., W. J. van der SteeD, 54 p., L. Rijniersce, 53 p. en J. Roosloot, 50 p. Schijf Loosduinen (Vrije baan) 300 meter, Th. A. van Pelt, 47 p W. J. van der Steen, 36 p., E. Schild, 27 p. en W. Blokker, 27 p. Cylinderbaan 12 meter, L. Rijniersce, W. J. van der Steen, W. Blokker en Jn. Roosloot. Zondagmiddag gaf Bergen's faDfare weder eene muziekuitvoering. Het mooie weer had menigeen naar buiten gelokt om van de muziek te komen profiteeren. Ook vele vreemdelingen brachten, dank zy het buitengewoon prachtig weer, een bezoek aan Bergen. Het is wel jammer, dat dit weer zoo laat in den tijd komt, want vele pension gasten zijn wegens het ongunstige weer, betrekkelijk spoedig naar hunne woonplaats teruggekeerd. Vergezeld van de leden van Ged. Staten de heeren P. B. J. Ferf en Mr. W. Baron Roëll alsmede van den griffier der Staten Mr. A. A. Land bracht Z. Ex. de Commissaris der Koningin in deze provincie Zaterdag 1.1. het gewoon vierjaarlijksch bezoek aan deze gemeente. Vijf personen zijn door Z. Ex. in audiëntie ontvangen. Een bezoek werd gebracht aan het pensionaat St. An- tonius. Het dejeuner werd gebruikt op huize Kranenburgh, daarna werd doorgereden naar Schoorl. EGMOND BINNEN. Ter gelegenheid van de kermis werd Maandagmiddag een hard draverij gehouden met paarden onder den maD. Be prijs werd behaald door P. Meijne de eerste premie C. Strookertweede premie P. Groen en derde premie P. Meijne (tweede paard). BEEMSTER. Zondagnamiddag geraakte aan de Hobredeërweg alhier een automobiel te water. Be inzittenden, de Weleerw. heer kapelaan Geldermans alhier met familieleden en een zuster van den Zeereerw. heer pastoor van Aalst, kwamen allen met den schrik en een nat pak af. Het schijnt, dat een ge brek aan het stuur de oorzaak van het onge val is. Met groote moeite is, met behulp van drie paarden, de verongelukte auto weer op het droge gebracht. ZUIH SOHARWOUHE. Alhier werd Zater dagavond een vergadering gehouden van het ziekenfonds «Helpt Elkander*, ten einde te komen tot de oprichting van een dokters fonds, waarbij de 4 Langendijker ziekenfondsen een eigen geneesheer zullen aanstellen. Te Broek op Langendijk was reeds zoo'n verga dering gehouden, die het resultaat had dat 200 leden waren toegetreden. Het doel van het fonds is, aldus de voorzitter, goedkooper geneeskundige hulp te verkrijgen. Haarom zyn inlichtingen ingewonnen by reeds be staande, dergelyke fondsen, o.a. te Schagen en te Sloterdijk. Men wenschte werkzaam te zyn volgens het laatste. Haar bedraagt de premie voor man en vrouw, wanneer ze bei den lid zyn, 71/, ct. iederis een hunner lid dan 10 ct. Voor kinderen beneden 12 jaar wordt 2 ct., van 12—16 jaar 4 ct., boven 16 jaar 10 ct. en boven 65 jaar 15 cent betaald. Het jaarlijksch inkomen bedraagt f 3770, waar uit het salaris van de 2 geneesheeren wordt bestreden, die voor het fonds werkzaam zyn. Ook verleende de -gemeente een Bubsidie, dat later werd ingetrokken, toen het reservefonds boven f 2000 was gestegen. Of men ge keurd moest worden, als men tot het fonds wilde toetreden, kon nu nog niet worden uitgemaakt. Hat was een zaak, welke eerst by het opmaken van een huish. regl. ter sprake kon komen. Op gewezen werd er verder, dat ook gemeentebesturen en armbe sturen de zaak financieel zullen willen steu nen, aangezien deze toch door de oprichting van een dergelijk fonds zullen worden ont last. He bedoeling is niet, dat het fonds aan vankelijk verschillende zaken zal ter hand nemen, welke in andere fondsen reeds bestaan. Hit zal wellicht later kunnen gebeuren. Ten slotte kwam men overeen circulaires aan de nog niet aangesloten ingezetenen te zenden, waarin het doel nog eens uiteen zal worden gezet. Verder werd een commissie van 8 personen benoemd, om de ingezetenen, na toezending dier circulaires op te zoeken om te trachten hen tot toetreden te bewegen. Alle aanwezigen op 7 na, gaven zich als lid op, vertegenwoordigende ongeveer 100 per sonen. Baarna sluiting door den voorzitter. OUDKARSPEL. Zondagnacht, omstreeks 12 uur, werd door een voorbijganger, J. S., brand ontdekt in de schuur van den heer J. v. T. Be menschen werden gewaarschuwd en door het krachtig optreden der brandweer bleef bet by dit perceel. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. AKERSLOOT. Hezer dagen werd gemeld, dat de Minister van Waterstaat Mr. Bevers een bezoek heeft gebracht aan Akersloot, ten einde een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid om het daar bestaande pontveer te doen vervangen door een vaste brug. Reeds jaren klaagde men over de gebrekkige verbinding van den Schermer polder met Akersloot, waartoe een deel van de Schermer kerkelijk en gemeenteiyk be hoort. He Zeereerw> heer Oolla, pastoor van Akersloot, heeft zich nu tot den afgevaardigde voor Beverwijk, den heer W. O. J. Passtoors, gewend, die den Minister op deze slechte verbinding heeft gewezen. Tusschen Akersloot en den Schermerpolder is een druk verkeer, want alles wat van Uitgeest, Castricum en andere plaatsen komt en zich naar het meer oostelyk gelegen deel van Noord-Holland moet begeven, gaat over het schouw. Bikwijls gebeurt het, dat bij storm of ysgang de verbinding geheel gebroken is, zoodat de katholieken uit de Schermer hun parochie kerk des Zondags niet kunnen bezoeken. Een vaste brug zou dus zeer gewenscht zijn. He pogingen om deze te verkrygen zyn steeds afgestuit op het feit, dat de gemeente reeds een brug over het Kanaal heeft, by Be Woude. Boch deze brug geeft slechts toegang tot het deel der gemeente aan de Oostzyde van het Alkmaarsche meer. Indertijd bij den aanleg van het kanaal had Akersloot de keuze tusschen een pont- veer en een vaste brug. Be vroede vaderen waren toen voor een pont, omdat zij op deze wyze een belangrijke bydrage voor de ge meentekas konden innen door een veergeld te heffen. Thans nu de welvaart dezer ge meente zeer is toegenomen, betreurt men .het toen genomen besluit en wordt de wenscb naar een vaste brug door byna allen gedeeld. Tot hoofdingeland der Hondsbossche werd gisteren, in de te Limmen gehouden vergadering, met 66 stemmen en 4 blanco, herkozen de heer P. Kraakman, wethouder alhier. WARMENHUIZEN. Uitslag veiling, bij afslag gehouden op 30 Sept. 1908 in het koffiehuis van C. de Geus alhier, ten over staan van den Notaris P. J. Laurman te Schoorldam, van perceelen bouwland in de gemeenten Warmenhuizen en Oudkarspel, ter gezameniyke grootte van H.A. 1499.80. C. Winder, Oudkarspel, H.A. 2.38.20 voor f 3511C. Pastoor Cz,, Warmenhuizen, H.A. 0 24 55 voor f 638C. Pic, Warmen huizen, H.A. 0.39.35 voor f 987 Jb. Verwer, Koedijk, en C. de Geus, Warmenhuizen. H.A. 0 88.70 voor f 1951J. Gutker en J. Pic, Warmenhuizen, H.A. 0 23.40 voor f 703 P. Vlam Pz., Warmenhuizen, H.A. 0.67.00 voor f 1667.87 J. Pic, Warmenhuizen, H.A, 0.77.40 voor f 193122; J. Vlam Pz., War menhuizen H.A. 0.45.10 voor f 1111.91 C. Barsingerhorn, Warmenhuizen, H.A. 4 63.05 voor f 5812 K. Barsingerhorn, Warmenhui zen, H.A. 3.39,15 voor f 7322.50; W. Wog- num, Warmenhuizen, H.A. 0.93.90 voor f 2480. Samen f 28115.50. URSEM. He heer Joh. Hertogs, mr. schoen maker te Rustenburg, verwierf voor zijn fraaie étalage schoenwerk, door hem ter opluistering ingezonden op de landbouwtentoonstelling te Rustenburg op 30 Sept. jl., een eerv. vermelding met diploma. Hen kranigen werker onze hulde I HEEMSKERK. Vergadering der coöpera tieve Tuinvereeniging in het café van den heer C. Roozenbroek. Na opening der ver gadering door den voorzitter, L. Pirovano, geeft de heer L. Tromp een beknopt verslag der werkzaamheden. He ontvangsten bedroegen totaal f 49.837.87, de uitgaven f 49.395.851/a, zoodat er een batig saldo was van f442.011/]. Aan de leden werd 1/j per kilo uitbetaald na aftrek van alle onkosten, zoodat door de vereeniging dit jaar 16 cent per kilo aard beien werd uitbetaald. Besloten werd aan den correspondent de gewone jaarlijksche gratificatie toe te staan. Verder werd nog besloten om een abonnement te nemen op Nederland's orgaan. Hiermede was de agenda afgehandeld en werd de vergadering na gehou den rondvraag, door den voorzitter gesloten. 1 Mochten verschillende berichten uit vele plaatsen des lands de rondte doen, dat de werkloosheid alom heerscht, niet alzoo is het in onze gemeente gesteld. In de Oosterbuurt zijn de benoodigde vak mannen reeds maanden besig de R. K. meisjes school te voltooien, een W6rk, dat nog wel eenige weken zal duren in de Molenbuurt verryzen twee nieuwe woningen, aan den Wijkweg worden voor een Bouwvereeniging twee blokken huizen, elk van zes arbeidersj woningen opgerichtdaarenboven laat de beer B. Tijms aan den Puinweg een nieuw café bouwen. Voor dit laatste perceel waren 16 inschryvers, een bewijs, dat men elders om werk verlegen is. Het metselwerk werd gegund aan O. Rol voor de som van 967 gulden en het timmerwerk aan Jn. Henne- man voor 1138 gulden. KROMMENIE. Zondag 4 October, werd vanwege de alhier bestaande damclub een wedstryd in het dammen gehouden, waaraan alleen inwoners mochten deelnemen. Twee en twintig personen gaven zich hiervoor op. He eerste prys werd gewonnen door P. Span, de tweede door J. Koomen en den derden prys verwierf J. Heine. Gistermiddag struikelde in de Zaan- landsche blikfabriek een vijftienjarige jongen, met het gevolg, dat hy met een gebroken been naar dr. van Rossem moest worden vervoerd. WORMERVEER. Be heer P. Zwart Pz. alhier is benoemd tot onderwijzer in het handteekenen aan de ambachtsschool alhier. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot de heer J. J. v. d. Kuip voor het eerste natuurkundig examen te Bingen als werktuigkundig ingenieur de heer P. Klinkenberg en als candidaat electro- technicus de heer 0. J. Oontent, beiden alhier. Be arrondissementrechtbank te Haarlem eischte in hare zitting van verleden week tegen K. 8. alhier, 1 week gevangenisstraf wegens beleediging van een ambtenaar in functietegen N. R. alhier, 10 dagen ge vangenisstraf wegens opzetteiyke mishande ling, en tegen B. N. A. alhier, 6 dagen hechtenis subs, f 25 boete wegens diefstal. Vrydag vergaderde de Raad onzer ge meente. 1. Ingekomen was een schryven van den heer O. J. Laan, dat hy wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid van den ge meenteraad. He voorzitter bedankte het af tredend lid voor hetgeen hy als raadslid in het belang der gemeente heeft verricht. 2. He heer Ph. Beernink, eerste commies ter secretarie, werd met algemeene stemmen benoemd tot waarnemend gemeente-secretaris. Na beëedigd te zijn, werd hy door den voor zitter met eenige waardeerende woorden ge ïnstalleerd. 3. Tot tweeden onderwijzer in het hand teekenen bij het openbaar herhalingsonder- wys werd benoemd de heer W. Zyistra, nadat de heer Blok als zijn meening te kennen had gegeven, dat hy het aanstellen van nog een onderwyzer onnoodig vond, 4. Boeken en kas van den gemeente-ont vanger werden op 15 Sept. 1.1. in volmaakte orde bevonden op dien datum was in kas f 1641,46. 5. Be rekeningen van het Burgerlyk Armbestuur, het Werkhuis en de Ambachts school werden goedgekeurd. He rekening van de Ambachtsschool echter niet, dan nadat de heeren Busch en Binnendijk er op gewezen hadden, dat niet alle kwitanties aanwezig waren en de Raad dus niet genoegzaam in staat was te onderzoeken, of de verleende subsidie al dan niet goed was besteed. Haarop sprak de voorzitter de verwachting uit, dat het bestuur dier school met de gemaakte opmerkingen rekening zou houden, waarna goedkeuring volgde. 6. Na een levendige discussie, waaraan de heeren Busch, Binnendijk, Pette, Korteweg, Noordanus en Blok deelnamen, werd besloten tot aanleg van een riool achter de ambts woning van het hoofd van school B. Meer dere leden drongen er op aan om voortaan gespecifieerde begrootingen over te leggen, wyi een bedrag van f 248,50 voor het leggen van een riool van 31 M. lengte eenvoudig bsspotteiyk is. He heer Busch was van meening, dat een raming van f 80 voldoende was voor dit werk. He voorzitter vond een hooge begrooting beter dan een te lage, daar er nu en dan overschotten voorkomen, waaruit allerlei kleine onderhoudswerken kunnen bekostigd worden. Na deze heldere uiteenzetting, verzwolg de Raad ook dezen kemel. 7. Een adres van het Bestuur der bewaar school, verzoekende de subsidie aan die vereeniging met f 250 te verhoogen, teneinde de directrice een hoogere jaarwedde toe te kennen, werd aangehouden tot de behandeling der gemeente begrooting, 8. Een verzoek van het bestuur der school met den Bijbel, om een evenredig deel der f 500 uitgetrokken voor de schoolfeesten, werd door onzen liberalen raad afgewezen. 9. Na eenige discussie werd de gemeente borg voor een bedrag van f36000 voor de vereeniging «Goed wonen*, die 20 arbeiders woningen aan de Javastraat alhier zal bouwen, waarover reeds het een en ander in een vorig nummer is vermeld. 10. Ten slotte werd begonnen aan het werkliedenreglement. Nadat de Raad hiervan een klein gedeelte had behandeld, werd de vergadering tegen half twaalf gesloten. Tevens deelde de voorzitter mede, dat hy voornemens was de volgende week weder een raadsver gadering uit te schrijven, ten einde het werk liedenreglement te kunnen afhandelen. HEN HELDER. Voor rekening van den heer W. Hoogenbosch is aanbesteed het bouwen van eene boerenplaats met woonhuis en bybehoorende werken in het Koegras. Minste inschrijver J. Verheus alhier, voor f5914 (zonder schilderwerk), aan wien het werk is gegund. Wright de vliegmensch. Wilbur Wright, de bekende uitvinder der naar hem genoemde vliegmachine, heeft Zaterdag, te Le Mans opstygende, ruim 55 minuten door de lucht gevlogen en 80 kilometer afgelegd. Een der redacteurs van den Figaro vergezelde hem op dien tocht door de lucht, dien hij be- schrijft als een heerlyk en grandioos uit stapje, waarby de Amerikaan met bewon derenswaardige zekerheid zyn toeBtel bestuurde. Warme dagen. Op het Walramsplein te Valkenburg (L.) staat een lepelboom, die zijn bladeren reeds had verloren en thans weder knoppen en nieuwe bladeren vertoont. Als de warmte nog enkele dagen aanhoudt, zal hy binnenkort weder in vollen bloei staan. De knopjes zyn thans zoo dik als kleine hazelnoten. Twee Berlijnsche dames, die dezer dagen iq de tram in een zoo belangwekkend gesprek waren geraakt, dat zy een portefeuille met bypotheekbrieven ter waarde van 175.000 mark in het voertuig lieten liggen, zyn Honderdag verbiyd door de terugbezorging der stukkeneen tramconducteur had ze gevonden en aan de politie overhandigd. Ingeiakt. In de circustent van de heeren Blumenfeld te Assen is Donderdag avond onder de voorstelling een ongeluk gebeurd. De 3e rangbezoekers zakten eens klaps naar beneden en kwamen gedeeltelyk op en door elkander. Een kreeg een kneuzing aan het been, waardoor hy per rytuig naar de onderlyke woning vervoerd moest worden. Behalve enkele schrammen, kwamen de overigen een paar honderd er met den schrik af. Oorzaak onbekend. Opgelicht. Een Huitsch koopman M. B. uit Kissingen is Vrydagavond op zyn doorreis naar Amerika aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam in handen gevallen van valsche kaartspelers, die hem medeiokten naar een café in da Zwarte Paardenstraat,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2