L Binnenland. Plaatselijk Nieuws. "1 KERKJalEÜWS Gemengd Nieuws. Burgerlijke Amsterdamse 61 El den etnuk laten en heeft een nieuwen sak aangeschaft om deie opnieuw met koperen munten lo vullen. Amerika. Roosevelt journalist. Uit New York wordt gemeld dat president Roosevelt een betrekking heeft aangenomen als hoofdredacteur van een niet genoemd groot blad. H(j sal die betrekking aan vaarden na afloop van de reis welke hij eerlang deukt te ondernemen in Europa. Kamer-vacature Volgens Het Volk zou de heer K. de Boer, lid der Tweede Kamer, voor het district Zaandam, zich bij de Kamerverkiezingen in 1909 niet weer beschikbaar zal stellen. In andere berichton wordt het wederom betwijfeld. Een vrijzinnig biljetje. By de Kamerverkiezing in het district Om men verspreidde men te Hardenberg 't vol gende 'laatste biljet' Aan de Kiezers 1 Dr. Kuyper is reeds verkozen te Sneek, dus raden wij u ten sterkste aan, ten einde een nieuwe stemming te voorkomen, Uwe stem uit te brengen op mr. De Mees ter, die door den heer Lohman zoo ge prezen werd Bah I wat minne praktijken, zegt de anti- rev. Onze Courant terecht. Gelukkig liet de Rechterzijde er zich te Ommen niet door van de wijs brengen. De vrijzinnige hengelaars vingen bot. Burgemeester-Kamerlid. Onder de vele candidaten voor het bur gemeesterschap der gemeente Raamsdonkveer komt, naar men uit goede bron verneemt, ook voor de heer Van Vuuren, lid van de Tweede Kamer, afgevaardigde voor het dis trict Zevenbergen. Pers-Jubilé. 1 November a.s. zal de heer J. H. Sister mans, zijn 40 jarig jubileum als redacteur van De Tijd herdenken. Da jubilaris was vanaf 1865 onafgebroken als medewerker voor nijverheid, handel en scheepvaart aan het blad verbonden. Hoewel uit den aard zijner werkzaamheden weinig op den voorgrond tredend staat hij bij zijn collega's aangeschreven als een stille werker en goed confrère. ALKMAAR, 28 Oct. 1908. In de parochiekerk van den H. Domi- nicus is Zondagavond op schitterende wijze door de Congregatie der H. Familie het gou den priesterfeest van Z. H. Paus Pius X gevierd. Prachtig was het hoogaltaar versierd eu in rooden vuurgloed verkondigden de woorden •Tu es Petrus' aan degenen, die het nog niet mochten weten, de reden van zooveel jubel en stil enthousiasme. Bovendien was op de Communiebank het borstbeeld van onzen H. Vader opgesteld, omringd door een schat van bloemen en planten. De feestrede werd uitgesproken door den Zeereerw. Pater Borromeus de Greeve, O. F. M. op een wijze, die op de ontzaglijke me nigte aanwezigen zeker een diepen indruk moet hebben gemaakt. Hoe werden wij door drongen van het besef, dat deze eenvoudige en vrome Paus op de meest waardige wijze de zwaar drukkende tiara draagt: hoe hij als Vader zich deed kennen door zijn van groot verstand en helder doorzicht blijk ge vende encycliek tegen het Modernismeals koning door zijn vastberaden houding tegen over de anti clericale regeering van het onge lukkige Frankrijk en als opperpriester door zijn van innige liefde tot God en tot de menschen getuigende aanmoediging der veel vuldige H. Communie. Hoe werden wij opge wekt Hem ook na dezen avond te blijven vereeren en hoogachten door Hem te helpen •alles te herstellen in Christus', door Hem te steunen door ons gebed en door ons te wjjden aan de Katholieke Sociale Actie, waarvan Hij als kapelaan en als pastoor het groote nut reeds had leeren inzien. Na deze tot kinderlijke liefde voor onzen H. Vader opwekkende rede werd op zeer verdienstelijke wijze door de koren der beide parochiën en eenige solisten de Pius Cantate gezongen, waarvan de tekst was afgedrukt in het keurige, met kwistige hand uitgereikte programma. Daarop volgden het Ave Maria, het Te Deum en het Tantum Ergo en tot slot het door allen met vuur gezongen feest lied van Dr. Schaepman Aan U, o Koning der eeuwen» op deze wijze ten laatste huldi gend Hem, in wien wij op raad en voorbeeld van Zijn Stedehouder alles willen herstellen. Wij kunnen dit woord van hooge waar deering over deze plechtige feestviering niet besluiten zonder onze hulde te brengen en onzen innigen dank te betuigen aan het be stuur der Mannen Congregatie en in 't bij zonder aan haar Zeereerw. Directeur, die zeker lang op dezen heerlijken avond met innige voldoening zal kunnen terugzien. X. De programma's waren geleverd door de firma A. Kusters de versiering van groen en bloemen was van den heer Van Kessel, terwijl het schilderwerk door den heer Theo Groothuijzen geleverd werd. Om driedubbele reden waren de leden van den Kath. Kring Woensdagavond j. 1. feestelijk vergaderd. Vooreerst was het de gewone jaarverga dering, die altijd reeds een eenigszins feeste lijk karakter draagt. Dan viel het 121/,-jarig ■tichtingsfeest van den Kring te vieren en eindelijk gold bet de herdenking van 's Pausen Gouden Priester jubilé. De feestviering die 's morgens was be gonnen met een H. Mis in do St. Domini- cuskerk, werd 's avonds in Maison Proot voortgezet. Hoogst smaakvol was de zaal van den heer Proot, dieft §enfi| egniga -t gelegenheid- daarvoor aanbiedt, vfeor aé |óe<le z<$?gëri ~Vair de heeren J. G. Messelaar en Sidonius de Jong versierd. In het midden de beeltenis van Paus Pius X, keurig met groen en bloemen omgeven, de achtergrond draperieën in Vaderlandsche en Pauselijke kleuren, ter zijde de wapens van Paus en Stad. 't Maakte een uitstekenden indruk. Met voldoening mocht mr. Dorbeck, de geachte voorzitter, op het verloopen veree- nigingsjaar terugzien en met niet minder voldoening constateeren, dat de Kring zijn Koperen feest mag vieren krachtig en bloeiend. Meer in het bijzonder herdacht Mr. Dorbeck evenwel den eerbiedig vereerden jubileerenden Opperpriester, die onder zoo zichtbare leiding Gods, de kerk bestuurt, daarbij in het licht stellend de groote beteekenis van dit jubilé om de groote beteekenis van het Pausdom zelf. Dankbaar werd dit woord vol Room- schen klank en dat zoo weldadig aandeed, door de vergadering aanhoord. Nadat nog 2 nieuwe bestuursleden waren gekozen (vaca tures Snel en JVfr. Aghina) n.l. de heeren G. Bos en Jos. Vermeulen, werd het offi cieele gedeelte der feestviering besloten. Een gezellig souper, waarbij menige toast zoowel op den geachten tegenwoordigen voorzitter en diens verdienstelijken voorganger word uitgebracht en de beste wenschen voor den bloei van den Kring werden uitgespro ken, besloot deze welgeslaagde feestviering. Gaarne voegen wij nog onze beste wenschen voor de jubileerende vereeniging hierbij. Gisteravond hield het comité der K. S. A., in de zaal van den heer Proot, eene algemeene vergadering met introducés en als spreker den héér A. J. van Schaik, architect te Utrecht. De voorzitter, mr. Kraakman, heette alle aanwezigen welkom en ging nog eens be knopt den loop der besprekingen na, of het PI. Comité al of niet een bouwvereeniging zou stichten in den zin der Woningwet, terwyl vervolgens het woord werd verleend aan den spreker van dezen avond. In een duidelijke rede wees spr. allereerst op het bestaan van een woningvraagstuk niet alleen in ons land, maar ook in Alkmaar, hetgeen hij aantoonde met cijfers uit de verslagen der Gezondheidscommissie van dit jaar en een verslag van den Volksbond tot bestrij ding van Drankmisbruik van 1903. Vervolgens zette spr. uiteen, wat eene bouwvereeniging in den zin der Woningwet, is, daarbij de groote voordeelen, welke zulk eene vereeniging genieten kan, ten duidelijkste in het licht stellend. Na de pauze werden de aanwezigen In de gelegenheid gesteld, om vragen te stellen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Het resultaat der besprekingen was, dat eene commissie benoemd werd van 5 per sonen, die te onderzoeken zullen hebben, of het voor Alkmaar wenschelyk is, om te komen tot een Katholieke bouwvereeniging in den zin der Woningwet. Bij eerste stem ming werd tot lid dezer commissie benoemd de heer A. Zuurbier, terwijl bij tweede stem ming werden gekozen de heeren C. W. Kejjsper, kapelaan Quant, mr. A. Dorbeck en P. Fransen. Hierna sloot de voorzitter onder dank zegging de vergadering Zooals bekend is, hebben de Bisschop pen van Nederland voor eenige jaren een St. Radboud Stichting in het leven geroepen. Het doei dezer stichting is om het Katholiek bijzonder Hooger Onderwijs in Nederland te bevorderen en fondsen bijeen te brengen om langzamerhand te komen tot de stichting van een Katholieke Universiteit en voorloopig tot het vestigen van bijzondere leerstoelen aan 's Lands- en Gemeentelijke Universiteiten. Welk nut 6en Katholieke Universiteit zal stichten voor onze studeerende jongeling schap, begrijpt ieder, die de draagkracht van het Katholiek onderwijs weet te beseffen. Welke gevaren, wat geloof en zeden betreft, onze Katholieke jonge mannen bedreigen op niet-Katholieke Universiteiten, heeft de onder vinding genoegzaam geleerd. Ter bereiking van het beoogde doel, vra gen de Bisschoppen van Nederland aan de Katholieken een jaarljjksche bijdrage, opdat ieder dat loffelijk streven, volgens zijne krach ten, moge steunen. Ook voor Alkmaars Katholieken bestaat thans gelegenheid, hun symphathie met het beoogde doel te toonen. Door Z. D. H. den Bisschop nl. werd voor de parochie St. Domi- nicus een comité benoemd, bestaande uit de heerenA. J. M. Kejjsper, voorzitterp. fr. H. van Erp, S. O. P; J. M. Smorenberg, onder-voorzitter J. J. Woudenberg, penning meester H. Soecker, secretaris, hetwelk aan de Katholieken een circulaire heeft ge richt, met het beleefd verzoek om deze goede zaak te steunen. Gaarne sporen wij onze lezers, indien het nog noodig mocht zyn, hiertoe aan, wijl dan een werk gesteund wordt, dat aller belang stelling ten zeerste verdient. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep, had o.m. de uitspraak plaats in de navolgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem,, waarbij met vernietiging eener beslissing 'vühde Bank, de eene rente van f 0.36 toekende, aan W. F. V. te Alk maar is toegekend eene rente van f0.59'/i per werkdag ter zake van een ongeval, waardoor 'zijn linkerhand werd verminkt. De Centrale Raad vernietigde zoowel de uitspraak als de beslissing der Bank en kende ge troffene met ingang van 13 April 1908 eene rente toe van fO.H'/j per werkdag. Met ingang van 8 October zijn ver plaats de telefonisten A. A, H. Steur (o.v.), vamjAlkjuaat naar Arnhem en C. E. ,Pronk,ei '(ó.wj, Wh Amsterdam naar Alkmaar; Bij de op 4 October j.l. gehouden wed vlucht van Arnhem voor rekening van het departement van oorlog, werden de uitge loofde prijzen als volgt gewonnenle prijs W. Hillenius, duif gelost 9.45 aangekomen 10.552e prys D. Oostwouder, duif gelost 9.30, aangekomen 11.13.34; 3e prys D. IJpma, duif gelost 9.30, aangekomen 11.144e prijs P. L. Volkers Jr., duif gelost 9 45, aange komen 11.30.34. Het vluchtseizoen van de Postduiven- vereeniging •Alcmaria Victrix' is hiermede geëindigd. BERGEN. Donderdagavond hield Bergens Fanfare in café »Hilbrand« haar gewone jaarlijksche algemeene vergadering. De ontvangsten over 1908 bedroegen tot heden f 33615 tegen eene uitgaaf van f 314.40. In kas bleek aanwezig te zijn, hieronder be grepen het batig saldo der rekening 1907 ad f 72 72, de som van f 119.47. Tot com missarissen werden herbenoemd C. J. Admi raal en J. C. Beekman. Hierna volgde eene bespreking aangaande het directeurschap der vereeniging, aan het slot, waarvan de heer Crefeld verklaarde, bereid te zijn, het direc teurschap te blijven waarnemen totdat even tueel zijn opvolger in functie zal treden. Van wege de afd. Bergen van den Volks bond tegen drankmisbruik is het verzoek gedaan of Bergens Fanfare bereid is om in vereeniging met eenige andere in deze ge meente bestaande vereenigingen eene gezel lige byeenkomst van deze afd. te helpen bevorderen. Besloten werd medewerking toe te zeggen. Hierna sluiting. SCHOORL. De raad der gemeente Schoorl heeft benoemd tot hoofd en onderwijzer van 't herhalings onderwijs, den heer H. Sel horst, hoofd der school en tot onderwijzeres mej. M. J. de Verwer, beiden aldaar. Zes jongens en 3 meisjes hebben zich aangemeld tot het bijwonen van dat onderwijs. BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de lich ting 1909 Cornelia Bak 12 Ig.Willem Bak 14 Ig.Gerrit Blom 18 Dirk de Boer 8 Ig. Albertus ten Bruggencate 4Cornelia Bruin 10 Pieter Dekker 2Iman C. Geluk 16 Hendrik de Graaf 1 bd. Gerrit van Gnlik 13 lg.Dirk Kansen 15 Nicolaas Koedijk 7 Klaas Kostelijk 17Johannes v. d. Molen 11Dirk Otto 3 bd. Arie Ouwehand 6 Cornelia Stins 9 Jan Verheus 21Jan Vroeg- op 19 bd.Maarten de Waard 20Laurens Wit 5 bd. De koolprjjzen zijn op 't oogenblik zeer hoog. En de bouwers zijn dan ook wat te vreden vooral nu g.ualiteit en quantlteit niet tegenvallen. Door die hooge prijzen beslui ten de boeren nu reeds, hun kool te ver- koopen, uit vrees, dat ze later wel eens min der zouden kunnen bedingen. Vandaar ook het drukke vervoer van de laadplaats alhier De vorige week werden niet minder dan 205 wagonladingen verzonden, een ongekend hoog aantal voor dezen tijd. Ook de uien zijn goed aan prijs, ofschoon de handel er in nog niet bijzonder levendig is. De bloemkool >gaat op zijn eindje*. Bij de 4 gemeentebesturen aan den Langeudijk zijn concessieaanvragen ingekomen van de heeren Bakker c.s. te Den Helder voor het exploiteeren van een steenkolen- gasfabriek. Iu de gemeenteraden ontvangen deze aanvragen een vrij gunstig onthaal. Te Noordscharwoude en te Broek op Langendijk is een commissie benoemd, die te onderzoe ken heeft in welke richting het verlichtings- vraagstuk moet worden geleid, terwijl te Zuidscharwoude voorloopig de uitkomsten worden afgewacht van een te houden ver gadering van de 4 burgemeesters aan den Langendijk met de gezondheidscommissie te Schagen en den inspecteur van de volksge zondheid te Utrecht. Intusschen is door den heer Van der Zee uit 's Gravenhage ont heffing gevraagd van zijn concessieaanvraag voor het oprichten van een aërogeengasfabriek. Veel heil zien we echter niet in de pogingen om tot samenwerking te geraken. De nieuw in aanbouw zijnde christelijke school alhier wordt den lsten December a.s. geopend. Het is een flink gebouw, naar de nieuwste eischen des tijds ingericht. Wegens het bouwen eener nieuwe christelijke school te Noordscharwoude, uit welke gemeente de kinderen ook de school te Broek bezoeken, zal het aantal leerlingen eenigszins vermin deren. De datum van opening is thans door het bestuur op 1 Januari 1909 gesteld. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de lichting 1909 Klaas Barten 6 Jurriaan de Groot 8 Jacob Hopman 3Jan Kalverdjjk 11 Jan van der Molen 2 bd.Arie Ootjers 5 Klaas Ootjers 7 Jan Rins 4 Jacob Schuit 9 bd. Jacob Smit 10 Jacob Troostheide 1 ZUID-SCHARWOUDE. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de lichting 1909: Pieter van Bodegraven 5 Cornells M. Boel houwers 10 lg.Klaas de Boer 4 lg.Petrus Josephus Brugemann 2 bd.Simon Dekker 3 Aldert Evers 7 lg.Willem Kliffen 11 lg. Jan Kostelijk 6Maarten Peijs 9Adojf Rake 8 lg.Arie Tuinman 1Cornelis Wa genaar 12Jan Wayboer 13. K. Z. van hier, die de vorige week Ite Dey, Helder was opgeroepen voor de land weeroefeningen, had tijdens zijn v^tiftjyf aldaar een ernstig ongeluk. Bij het vervoeren en verhandelen van projectielen raakte zijn band tusschen bet voertuig en een vallend pro jectiel bekneld, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel ernstig was gekneusd. De ge kwetste werd onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. In de eerste weken zal hij de hand niet kunnen gebruiken. - Tot onderwijzeressen en onderwijzers bij het herbalingsonderwijs alhier, zijn be noemd de dames N. Buurs en L. A. Grei- danns en dn' heeren j. Hams, J. du Burck en Z. G. van der Toorn. De lessen vangen den 2den November aan. OUDKARSPEL. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de lichting 1909: Ja cob van Exter 5 Dirk Hoogeboom 3 bd Pieter Jonker 1 lg.Pieter Kroon 6 Nico laas Kuiper 2 Gerrit Weiland 4 bd.Cor nells Wit 7 i.d. HEER HUGO WAARD. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de lichting 1909 Cornelis Bas 18 Petrus Beers 3 lg. Jacob Buren 20 Dirk Commandeur 4 lg. Hendrik Dauenberg 17 Willem Danenberg 15 bd. Cornelis Dekker 10 Willem Groeneveld 8 lg. Nicolaas Heijnis 21 lg. Antoon Hittema 5 bd.Jacob Klaver 14Alle Knip 11 Abraham Masclé 22Jan Met 16Jacob Moeijes 9 bd.Reindert Nap 6 Petrus Pan nekeet 19 Theodorus Rood 23 Pieter Schenk 12 Jacob Schoen 2 lg. Pieter Smit 24 Dirk Cornelis Stapel 1Johannes Wokke 7 lg. Simon Wortel 13. 24 lotelingen, bd. broe- derdienst, i.d. in dienst. l.g. lichaams gebreken. De afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers zal adressen aan de gemeenteraden in haar res sort richten, waarin verzocht zal worden artikelen in de politieverordening op te nemen, waarbij de arbeid van leerplichtige kinderen beneden 12 jaar verboden wordt. De vorige week is er voor het eerst hier in de gemeente een begin gemaakt met het inzamelen van oud papier ten voordeele van Z. H. den Paus. LIMMEN. Zondag 25 Oct. hield het Plaatselijk Comité van de Kath. Soc. Actie eene algemeene vergadering in het locaal van den heer N. Kroon. Na opening, voor lezing der notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna gaf de secretaris een overzicht van de verrichtte werkzaam heden over het afgeloopen jaar. Eveneens deed de penningmeester rekening en verant woording, welke rekening, nagezien door de heeren P. van Kessel en Jac. Louter, in orde werd bevonden. Hierna had een ver kiezing plaats, wegens periodieke aftreding van den heer J. Metzelaar, welke met bijna algemeene stemmen werd herkozen. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van een plaats vervangend bestuurslid, met het gevolg dat de heer Jac. Louter als zoodanig werd ge kozen. Hierna hield onze geestelijk adviseur de weieerw. heer J, J. Volkering, een korte, doch keurige rede. Beginnende met de deugd van spaarzaamheid aan te prijzen, kwam Z.Eerw. als van zelf aan >ordelijk zaken doen«, en dit kon ook niet anders, wijl ge noemde twee punten zoo nauw aan elkander verbonden zijn, dat het ééne zonder het andere ondenkbaar is. Daar nu ordelijk zaken doen zonder goede boekhouding onmogelijk ie, beval Z.Eerw. den cursus in 't boekhouden, welke hier op 9 Nov. a.s. zal beginnen, ten zeerste bij het publiek aan, Gegadigden kun nen zich tot dien datum nog aanmelden by het bestuur van het Plaatselijk Comité. Nadat Z.Eerw. nog in eenige goed gekozen woorden tot Zondagsrust aangespoord had, werd deze, zooals de voorzitter in zijn slui tingsrede met recht kon zeggen, prettige en leerzame vergadering met gebed gesloten. WORMERVEER. De heeren J. P. van Trïgt, agent van politie en D. Kuiper,-buiten gewoon g8meente-veldwachter alhier, ont vingen van de Amsterdamsche maatschappij, tot redding van drenkelingen een prachtige zilveren medaille met gratificatie. Zij hadden namelijk door toepassing van de kunstmatige ademhaling een zekeren M. Schragen van Amsterdam, die onlangs in bewusteloozen toestand uit de Zaan werd gehaald, in het leven weten te behouden. Vrijdag 30 October a.s. zal mevrouw J. M. Sterck Proot in «Ons Huis'een lezing houden over een zomerreisje door Lapland, opgehelderd door circa 60 lichtbeelden. Tot een beperkt aantal zijn kostelooze kaarten aan >Ons Huis* verkrijgbaar. ZIJDEWIND. Ter gelegenheid van de •Katjes«kermis gaf de rederijkerskamer »Ons Genoegen* alhier een uitvoering, die welge slaagd mag heeten. Vooral »In de val geloo- pen* werd goed gespeeld en boeide aller aandacht. Als nastukje werd gespeeld »Hard gaat ie*. De kolfbaan van den heer P. Bruin was goed bezet Gelukkigerwijze en dat was zeker wel te danken aan hetgeen de rederijkers praesteerden werd de goede geest en opgewekte stemming geen enkelen keer verstoord, noch onder, noch na de uitvoering. HOORN. In het Nederlandsch Koffiehuis van den heer Egelman alhier werd Zaterdag 24 October j.l. eene vergadering van ge meente veldwachters gehouden, die zeer druk bezocht werdhet was of allen begrepen, dat verbetering hunner positie en die hunner weduwen en weezen het best te bereiken zou zijn door middel van vereeniging. De vergadering kenmerkte zich door een zeer opgewekte discussie, allen waren vol vuur voor het goede doel. Besloten werd in het vervolg de vereeniging te noemen •Noord Hollandsche veldwachters vereeniging, gevestigd te Andijk'. Ook de statuten zullen worden opgezonden voor Koninklijke goed- keuring. Zoo mogelijk zullen in verschillende |pf|atsen vbi'gaiilerin^eii' worden belegd, doch de algemeene vergadering wordt voorloopig te Hoorn gehouden. BEVERWIJK, Van de Bissch, Kweekschool voor Onderwijzers slaagden voor het examen vrije en orde-oefeningen der gymnastiek te Amsterdam j.l. Vrijdag 23 Oct. A. W. G. Dekker, W, L. M. van Dijk, J. H. W. Gallee en P. C. Grimbergen, en gisteren, 27 Oct. M. Lakeman, H. P. van Roozendaal, H. A, Ruiterman en G. F. Vlekke. Provinciaal dor Soc. van Jesus. De ZeerEerw. pater laid. Vogels, pastoor van de parochie van den H. Ignatius te Amsterdam, is benoemd tot Provinciaal der Nederlandsche Provincie van de Sociëteit van Jesus. Deken A. A. Verbeek, f Maandagavond is in den ouderdom van 55 jaar overleden do Zeer Eerwaarde Heer A. A. Verbeek, Pastoor-Deken van Haarlem, die pas sedert 1 Juni als zoodanig was be noemd. Overproductie. Zaterdagavond werd aan de werklieden der flesschenfabriek te Leer dam medegedeeld, dat de fabriek wegens overproductie over 14 dagen zal worden ge sloten. Daardoor komen 200 man werkeloos. Veroordeeld. Eindelijk is te Rome de uitspraak gevallen in 't proces tegen de apachen, die in April twee Schotsche semi naristen hadden verwond. De schuldigen werden veroordeeld tot straffen van 16 maanden tot zes jareneen werd wegens onvoldoend schuldbewijs vrijgelaten. Oplichters. Men meldt uit Hansweert: Dezer dagen kwamen enkele winkeliers alhier tot de minder aangename ontdekking, dat zij met zilverpapier omwikkelde halve centen in ontvangst hadden genomen voor dubbeltjes. Onmiddellijk werd de politie in den arm genomen en mocht het deze ge luxken de daders een viertal jongens van 14 tot 17 jaar, op te sporen en tot be kentenis te brengeD. Van het voorgevallene is proces verbaal opgemaakt. Ontploffinq. In 'n scheikundige fabriek te Boedapest is een vat terpentijngeest ont ploft. Er ontstond brand, waardoor de heele fabriek vernield werd. Uit de puinen zyn tot dusver drie dooden en verschillende ge wonden gehaald. Een Amerikaansche diefstal. In een juwe lierswinkel in een der drukste straten van New York komt een heer binnen, bij pakt een bak diamanteD, schiet den eigenaar, dia hem grijpen wil, neer, steekt diens vrouw, die ter hulp komt, overhoop en verdwijnt in een auto. Woeste stier. In de volle drukte raakte Vrijdag op de markt te Vries een stier los en bracht een groote consternatie in 't overgroote kermispubliek. Wel werd het dier spoedig gegrepen, doch een viertal kinderen had hij omvergeloopen. Een achtjarig jon getje van Tolner te De Punt moest naar huis vervoerd worden. Een beentje van 't kind bleek zwaar gekneuid. Twee der andere kinderen hadden meer of minder ernstige kwestsuren bekomen. Ongelukken. Postbode Schaapman, die op weg naar zyn familie was is verdronken. Zijn lyk werd gevonden onder Scharsterbrug bij Doniaweratel, Uit Dusseldorf wordt bericht, dat op het traject Lintorf Speldorf een Nederlandsch arbeider, vader van zeven kinderen, die eigenmachtig den slagboom van een overweg had geopend, door een goederentrein werd overreden en gedood. Zijn broeder, die hem vergezelde, bleef ongedeerd. Gevecht in 't donker. In een kelder, waar een groot gezelschap aan het kaart spelen was in Poeteno, Portugal, brak een vechtpartij uit. Men ging elkaar met meBsen en revolvers te lijf. Een hoopte de gemoe deren te kalmeeren door... de lamp uit te draaien maar in 't donker werd de strijd voortgezet tot er 7 personen gedood en 18 gewond waren. Brutale diefstal. In Weenen heeft een dief op klaarlichten dag uit 'n mode-magazijn twee... dameshoeden weggekaapt; hetgeen met 't oog op den buitengewonen omvang dier dingen een zeer brutaal stukje moet heeten. De hoeden waren 200 kronen waard tenminste dat moest er voor betaald worden. Verbrand. Men schrijft uit Loon op- Zand, dd. 23 dezer In den afgeloopen nacht heeft alhier een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl de vrouw van den landbouwer de O. met een petroleumlamp in haar hand zich van de eene kamer in de andere wilde begeven, had zy het ongeluk te vallen, met het treurig gevolg, dat haar kleeren aanstonds in lichte laaie stonden. Met hevige brand wonden overdekt werd zij opgenomen eu onder behandeling gesteld. Zij is aan de gevolgen overleden, Groote brand. Te Arhem is het hotel Bellevue aan den Utrechtschenweg aldaar geheel afgebrand. De vlammen sloegen uit de bovenverdiepingen. De kellner slaagde er in, zijn leven te redden, door uit een raam op een plat te springen. De knecht wordt vermist. De schade wordt geschat op 140.000 gulden. Alles was verzekerd. De kellner is buiten levensgevaar, ofschoon hij bewusteloos werd weggedragen. Naar men zegt is de brand door kortsluiting ontstaan. Broedermoord. Maandagmorgen tusschen 9 en 10 uur kregen in de Westerachterstraat te Klundert de twee broeders V. twist. De twintigjarige P. V. sloeg daarbij zyn broeder A. met een spade den schedel in, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Mijnongeluk. Tengevolge van een ont snapping van koolzuurgas in de mynen van Larochelle te Alais zyn 8 mijnwerkers gedood, ongeluk. is een zoon van de wed pa'ssend jongmeDsch de sti aan het Looveor te Huisse wijze om 't leven gekom een ander met een kar by naar buis. Het ongeluk schijniyk volgenderwijs toeg I op de kar te slapen. Torw het veerhuis ging, zal v. geworden en naar de pont ie hij, nog half slapende nj plaats van op de pont er terechtgekomen. Men heeft nog een gi toen men by de pont kwa: te zien van den ongelukkig Een kwaadaardige aap. 4 loopenden aap is te Zandv< vyf jaar, hetwelk spelen* Hoogeweg, aangevallen en lichaam verwond, vooral Door het hulpgeroep kwam nen aansnellen, wien het gelukte het kind te bevri werden direct door een genei zoodat de kleine levensla] zal behouden. Op last van is de flap doodgeschoten. Soldatenhart. Een e heeft ongetwijfeld de 19 Hellendaorn, die bij de loti zich bij den generaal militie- aanmelden en mededeelde, zich niet had aangegeven loten, omdat hij absoluut zyn ouders hem geen toe geven als vrijwilliger in dii Had hy zich aangegeven kans op vrij loting en dan langen om den soldatenrc niet bevredigen, vandaar, op deze eigenaardige wijze, Een duur varkensontbijt\ Zaterdagochtend had in he eelt (België) een veekoop; laden in een beestenwagi naar Antwerpen. Hij had feuille laten vallen met ee; francs aan baukbiljetten. bemerkte was de trein Hij telefoneerde naar Antw] bij aankomst van den treizj in de portefeuille nog slee' over waren van 20 francs, naar men gelooft, opgegi kens. Zonderling intueschei zoo beleefd waren gewed onaangetast te laten 1 Alkmaar. GEBOREN 24 Oct. Eli- d. van Arnold Petrus Ge Blijker. Petrus Johanne en Tryntje Pooyer. 25 riaaa, d. van Jacob Mans retha Gottmer. GETROUWD: 28 Oct. van de Kamer en Mar t Mattinus Kramer en Margi OVERLEDEN: 24 Oct. 53 j. 25 dito. Hendrik 26 dito. Hendrik de Boer, Willem Fredrik Adolf, S< Jacoba Smit, W6d. van Pitj Hendrik Willem, z. van Ji en Maria Oom, 4 j Opgave ons verstrek Firma MULDER Dijk C 14. - Al S n 4 n 4'/l" 4 n 5 b S Staatsleeningen. Ned. Werk. Schuld n Bulgarije Tabak - Hongarije UoudL Oostenrijk Jan./Juli Portugal Tab. Rusland 1906 id. Rotbschild 1889 id. Hope Co. Iwang Doinbrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binnen], - Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. staatsspoorwegen. Comm. Atchison b Denver b Erie b Kansas City Pref. jd. Comm. Missouri b Ontario n Rock Island n South. Pacific n South. Railw. b Union Pacific b Wabash Warschau Weenen. Aand. Wladikawkas Sp. Diversen. Coram. Car Foundry b Steels Nph' Vors,enl- Aand. Ned. Handel Mij. Resc. 1 Lebong. Aand. Great Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Ara. Stoomv.Mij. Comm. Marine Pref. id. t-omm. Peru Pref id. A dam Langkat gew. Aand. ïirpf A dam Serdang Asahan Plantage De i Cultuur Dell Mij. Langkat Tab. A. Medan id Nieuwe Asahan Tab Senembah Premieleeningen. 4 £™am 'l°0- 1f,B°lterdara IOO 2 /sn Antwerpen 4 b Theiss 5 b Oostenrijk i860 5 Rusland 1866 Proiongatlekoera t f»d- 26 91 H 92J 91 89 93 28 31 23 3C 2C 107 22 167 12 8e 41 4? 132 71 97 2ïljS

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2