Binnenland. Plaatselijk Nieuws. 'T- -s - - speech gehouden had, in een automobiel gedragen moeet worden. Hij sprak zoo lang, tot hy bijna geen geluid meer kon geven. Toen gaf zyn broer een teeken en werd de candidaat door een paar bedienden by de hand weggeleid, zooale een neergevelde bokser uit de kampplaats wordt weggevoerd. ig.jjjDe Times correspondent te New-York zegt, niet te overdryven als hy beweert, dat het schouwspel, geleverd door de ongelukkige candidaten, wanneer ze ondanks doodelijke afmatting toch trachten zich verstaanbaar te maken, eenvoudig ellendig is. Bryan presteert veel meer dan Taft, maar toch gelooft men niet dat de democraten het in New-York zullen halen. Er waren geen voorteekens aanwezig aldus de Herald, van de groote politieke revolutie, die hun de 200.000 of 300.000 stemmen meerderheid in de groote stad moet geven, noodig om de republikeinsche stemmen op zijde te schuiven. En als Bryan het in New-York niet wint, kan hy elders geen meerderheid krygen. Het Kamerlid voor Zaandam. In verscheidene bladen duiken berichten op, als sou de heer K. Cz. de Boer, lid der Tweede Kamer voor het district Zaandam, zich by de Kamerverkiezingen in 1909 niet weder beschikbaar stellen. Aan de noodige dementi's en bevestigin gen van half en driekwart ofticiëele zijde ontbrak het daarbij niet. Wij verzochten daarom onzen correspon dent te Assendelft, eens persooniyk by den heer de Boer te gaan informeeren en de correspondent meldt ons thans Zyn Edelachtb. heeft absoluut nog geen beslissing genomen. De Centrale van Zaan dam heeft hem desbetreffende nog geen vraag gesteldaan hem dus niet, om vooruit al te bedanken. Dat zijn Edelachtb. er over denkt om zich niet weder beschikbaar te •tellen, werd toegegeven zeer drukke werk zaamheden, verbonden aan zijn ambt en aan het lidmaatschap van veel gewichtige corporatiën nemen een groot deel van zijn tyd in beslag, zoodat het yverig en nauw gezet waarnemen van het Kamerlidmaatschap, hem somtyds zeer moeiiyk en zwaar valt. Partybelang echter en ook gehechtheid aan het hooge ambt zouden hem na ernstige overwegingen kunnen nopen zijn 4 jarig mandaat weder te aanvaarden. Partijbelang: want men is er niet gerust op, dat by een eventueel bedanken van den Unie-liberaal de zetel voor de Liberale Unie behouden biyftde socialisten en de vryzinnig- democraten loeren nu al. In geen geval, werd door hem verzekerd, zal hy, wanneer hy zich weer verkiesbaar stelt, den boer opgaan, teneinde tegen Dries en consorten te gaan opbieden. Daarin zal ieder verstandig denkend mensch hem geiyk geven. Tweede Kamer. De eerstvolgende openbare vergadering van de Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag 3 November a.s., des namiddags l1/, ure. H. K. Herstellingsoorden. Zaterdag jl. werd te Amsterdam een alge meene vergadering gehouden der Vereeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, onder leiding van den voorzitter mr. W. A, J. van Waterschoot van der Gracht. Met algemeene stemmen werd het dage- lijksch bestuur gemachtigd tot het sluiten eener hypothecaire leening op de terreinen te Groesbeek en eventueel te Wyk aan Zee, waartoe reeds op de vergadering te Nijmegen besloten werd. Na afloop der algemeene vergadering ver gaderde de Bouwcommissie der Vereeniging, welke in de plaats van mr. F. Wester woudt, die wegens vele bezigheden als voorzitter bedankt had, prof. G. J. van Swaay uit Delft tot voorzitter koos. In de bestaande vacature werd voorge dragen de heer R. Ottenhoff, burgemeester van Groerbeek, die reeds zooveel belang stelling voor de Vereeniging toonde. Achturige werkdag. De firma Van Besouw te Goirle gaat by wijze van proef den achturigen werkdag invoeren, Geen burgemeester. Het Kamerlid, de heer van Vuuren, wil nu weer gèèn burgemeester van Raamsdonk worden. Sneek. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer H. Pollema te Sneek. Prov. Bond van R. K. Centrale Ktes- vereenlglngen In Noord-Holland. Deze bond zal eene algemeene vergadering honden op Maandag 16 November 1908, 's namiddags 1 uur, in het hotel >Krasna- polsky< te Amsterdam. Alsdan komt aan de orde Reglements herziening. Bestrijding der Werkloosheid. Zooals men weet, is by de behandeling in de Tweede Kamer van de interpellatie- mr. Troelstra inzake de werkloosheid o.m. de wensch geuit, dat ook de provinciale en Kgtafièehtebesturen zooveel mógeiyk de uit voering van werken in den komenden winter zouden bespoedigen. Ditzelfde geldt voor leverantiën, welke ten gevolge kunnen hebben, dat door onze nijver heid oen beroep op de arbeidsmarkt wordt gedaan. Het wil ook den Minister voorkomen, biykens een aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën gerichte missive, dat, mits althans waar eenigszlns mogelijk, aan Nederlandsche gegadigden de voorkeur wordt geschonken, een en ander een krachtig wapen kan zyn in den strQd tegen de werkloosheid. De Minister doet daarom door tusschen- komst van Ged. Staten een dringend beroep op de gemeentebesturen, opdat aan deze aangelegenheid aanstonds de volle aandacht worde geschonken. ALKMAAR, 28 Oct. 1908. Het Pausfeest In de Harmonie. De feestavond van Donderdag mag zeer zeker in allen deele geslaagd heeten I In groo- ten getale waren Alkmaar's Katholieken naar de Harmonie opgekomen, om mede hulde te brengen aan den feestvierenden Paus, by gelegenheid van zijn 50 jarig Priesterschap. Om acht uur was de groote zaal reeds stamp vol, waar, op het podium het borstbeeld prijkte van Z. H. Paus Pius X, omgeven door een keur van bloemen en planten, smaakvol gerangschikt door de goede zorgen van den heer P. van Kessel, terwyl de pau selijke wimpel sierlijk zich slingerde onder het pauseiyke wapen. Behalve een groot aantal Z.Eerw. heeren geesteiyken, merkten wij onder de aanwezigen o.a. op, den Edel achtb. heer burgemeester dezer gemeente met echtgenoote en den luitenant-kolonel J. H. de Wildt, directeur der Cadettenschool met dochter. De Zeereerw. heer Deken H. A. Horning, opende de feestelijke bijeenkomst met een hartelyk woord van welkom aan alle aan wezigen, inzonderheid aan den Edelachtb. heer burgemeester en mevrouw en aan den heer directeur der Cadettenschool, verder aan den geachten spreker van dezen avond, den Z.Eerw. Pater Fr. Hendrichs S. J welk woord van welkom met applaus werd begroet. Onmiddeliyk hierna voerden de beide R. K. zangkoren, met medewerking van de concert zangers de heeren C. Phlippeau, tenor van Haarlem en W. Bredius, bariton van Amster dam, onder directie van den heer H. F. Schuurman, de Pius-Cantate van Elb. Franssen uit, waarby de heer N. J. Al, evenals bij alle andere nummers, op de piano accompagneerde. De uitvoering dezer cantate, waarin heel mooie passages voorkomen en waarin ook de solisten vooral zich konden doen gelden, maakte een uitstekenden indruk. Ook de tenor solo, welke de heer C. Phlippau daarna zong, verwierf veel by val. Alsnu betrad onder aplaus der vergadering de Z.Eerw. Pater Fr. Hendrichs S. J. het spreekgestoelte om de feestrede te houden. Gesteld, dat wy er toe in staat waren, om de prachtig gestyleerde, keurig verzorgde feestrede van dezen talentvollen orator nauw keurig weer te geven, zoo zouden wij er deze maal toch van moeten afzien, wijl de gevierde spreker zelf ons verzocht geen uitvoerig ver slag van zijne rede te geven. WU zouden ons bepalen tot eene impressie. Eene impressie, een indruk, dien wij van de rede kregen I Kan deze wel anders zyn dan een grootsche, een overweldigende èn om den inhoud, èn om den vorm èn om de geestdriftvolle voor dracht? Hoe heerlijk schetste de redenaar ons niet met lal van teekenende trekjes, de groot heid van geest, maar tevens den eenvoud van Paus Pius XI Wy zagen Z. H. voor ons opgroeien vaa student tot kapelaan, van pastoor tot bisschop, van patriarch tot kar dinaal, van kardinaal tot Paus. Wij bewon derden zyn gaven van geest, zyn liefde voor de wetenschap, zijn takt en zijn vernuft, zyn gaven van gemoed, zijn liefde voor de kunst, zijn gunBten der genade, steeds heer- lyker en volkomener rees de beeltenis van den jubileerenden Paus voor ons op, die nimmer eigen glorie zocht, maar die zijns hemelschen Vaders. Hos duideiyk stelde de spreker ons voor den geest, de liefde van Z. H. voor allen, voor grooten en kleinen, zijn liefde voor de dagbladpers, zyn liefde voor de waarheid in den strijd tegen het modernisme, zijn liefde eindelyk voor het H, Altaarsacrament! Deze Pius X is wèl het Ignis Ardens, het brandende vuur, dat uit- laait alom en immer en ons verkwikt met zijn bezielenden gloed 1 Machtig was dan ook de indruk door deze rede teweeggebracht, zich uitend in een her haald en aan het slot geestdriftig, langdurig applaus. Hierna verkreeg de Z.Eerw. heer Deken wederom het woord, die mededeeliug deed van de volgende verzonden telegrammen: Zijne Heiligheid Pius X, Bome. De Katholieken van Alkmaar samenge komen om 't Jubelfeest van Uw vyftigjarig Priesterfeest te vieren, bieden U hunne ge voelens van kinderiyken eerbied aan en vragen Uw apostolischen zegen. H. A. Horning, Deken en Pastoor te Alkmaar. Daarop was het volgende antwoord van Z. H. gekomen Deken Horning te Alkmaar (Holland). De Heilige Vader, zeer gevoelig voor de gevoelens van liefde en trouw, betuigt zyn dank voor de hem gebrachte hulde en ze gent van ganscher harte de Katholieken van Alkmaar. Kardinaal Merry Dell Val. Met daverend applaus werd dit telegram door de feestvierenden begroet. Hierna zong de bariton, de heer W. Bredius een prachtigen solo >In de Kathe draal', waarna de beide koren op hoogst- verdienstelijke wyze het Te Deum van Ver huist ten gehoore brachten, Iu een slotwoord bracht de Z.Eerw. heer Deken vervolgens dank aan de heeren zangers, de solisten en den directeur, den heer Schuur man, voor de vele moeiten en zorgen aan de uitvoering van dezen avond besteed, ver volgens aan den Z.Eerw. pater Hendrichs S. J-, den heer Schrader en de andere heeren van het comité met de Propagaudaclub voor hun bemoeiingen om het feest op touw te zetten en te doen slagen, waarna de goed geslaagde feestavond besloten werd met een gemeen- schappeiyk huldelied aan Z. H. den Paus, dat daverend door de ruime zaal weerklonk. Aan het einde van dit verslag is ook zeer zeker een woord van dank aan den Z.Eerw. heer Deken op zyn plaats, voor de vele moeiten en zorgen, welke hij op zich nam om dit feest schitterend te doen slagen. Veel eer had Z. E. van zyn werk en deze avond zal nog lang in ieders herinnering aangenaam blijven voortleven. Op uitnoodiging van het bestuur van den vakwedstryd voor handwerkslieden voor Alkmaar en omliggende gemeenten, woonden wij gisteravond, in het gebouw »De Unie«, de uitreiking der prijzen en diploma's by van den gehouden vakwedstryd in Juli j.l. De heer G. Lohman, dir. van Publ. Wer ken, opende, bij afwezigheid van den Eere- Voorzitter, den EdelAchtb. Heer burgemeester, die verhinderd was, de byeenkomst en bracht dank aan de verschillende vereenigingeD, corporaties en particulieren voor den ruim schoots verleenden steun en vervolgens aan de inzenders voor het geleverde werk. Hierna werd overgegaan tot uitreiking der diploma's, medailles en eere-medailles, waarna de heer J. Verkuyl, namens het departement van 't Nut tot 't Algemeen, den heer Lohman dankte voor de vele moeite en opofferingen door hem aan de gehouden tentoonstelling enz. besteed. In het verslag der Pausfeestviering, jl. Zondag in de kerk van den H, Dominicus gehouden, werd gemeld, dat de koren der beide parochies de Pius Cantate uitvoerden. Dit is echter niet juist, daar de verschillende zangen werden uitgevoerd door het koor der St. Dominicuskerk en het zangkoor der Congregatie, waarvan de heer Sj. Ypma de directeur is. Als opvolger van den heer De Nobel is als dirigent van de mannen-zangvereeniging alhier benoemd de heer A. C. Provily, muziekdirecteur te Krommenie. Wy herinneren nog eens aan den Socialen Cursus, welke Maandagavond weder om zal aanvangen en verwijzen daartoe naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Er heeft zich hier een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren Mr. A. A. Cnopius, A. J. Stikkel, J. Cloeck, Mr. J. P. Bosman en F. W. H. van Straaten, om te komen tot de oprichting eener ysclub met eigen baan op ondergeloopen land, waar voor zij de beschikking hebben over een geschikt terrein achter de Poppelmanslaan. Zy vertrouwen, dsj velen als lid zullen toe treden, daar zij anderB genoodzaakt zijn, van hun voornemen af te zien. De contributie bedraagt voor het eerste lid van een gezin f 3, voor de overige leden van dat gezin f 0.50. Gaarne' vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de alge meene commissie tot spijsuitdeeling hare belangen ten zeerste by de lezers aanbeveelt. HEILO. Woensdag 1.1. vergaderde de Hei- losche gemeenteraad. Op die vergadering was hier het oog der Katholieken bijzonder ge vestigd, omdat de benoeming eener onder wijzeres aan de 2de openbare school zou geschieden. De kogel is nu door de kerk De verhouding blyft als voorheen: van de negen onderwijskrachten aan de twee Hei- iosche scholen één (zegge één) Katholiek en toch verreweg het meerendeel der school gaande kinderen Katholiek OESDOM (onder Heilo), Donderdag kwa men omstreeks honderd pelgrims uit Assen- delft hier heen ter vereering van O. L. V. ter Nood. Zij begaven zich, vergezeld door hun pastoor, te voet naar >kapel<. Na eenige oefeningen, waarby gebed en zang werden afgewisseld door eene toespraak, keerden zij tegen den avond naar het station weder te rug. Een zeldzaam schoone herfstdag be gunstigde deze pelgrims. BERGEN. Dinsdagmorgen 11 uur ver gaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig, uitgezonderd de heer Maechmeijer, van wien een schriftelijke kennis geving was ingekomen dat hy verhinderd was. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. In behandeling werd ge nomen de gemeentebegrooting dienst 1909. De ontvangsten gaven tot geene bijzondere bespreking aanleiding. Bij de uitgaven werd hetvolgende medegedeeld en besproken. Voor de werkzaamheden in verband met de vreem- delingenlysten zal voortaan een bepaald be drag worden uitgekeerd. De rekeningen van Smits en zoon te Amsterdam voor reperatie aan het dak van het raadhuis en onderwy- zerswoning zal uit de gemeentekas worden voldaan, aangezien deze werkzaamheden naar 's raads oordeel geen verband houden met den onderhoudstermyn van de dakbedekking. Naar aanleiding van een ingekomen gezegeld verzoek van de hooistekers om verhooging hunner jaarwedde wordt de desbetreffende post met f 30 verhoogd, zoodat de jaar wedde van ieder hunner, te rekenen van 1 Januari 1908, zal bedragen f 70.— De raad spreekt in beginsel uit geeD bezwaar te hebben tegen het aankoopen van nieuwe koppelingen voor de slangen der brandspuit Wamïpér deze aankoop te eeniger tijd noo dig mocht zyn. Naar aanleiding van den post •ophaleh van haardasch en vuilnis' waarop in 1907 f 50 biykt te zijn uitgegeven, wordt de vraag gesteld in welke mate het ophalen door den aannemer Min geschiedt. Hiervan wordt door enkele raadsleden niet veel op gemerkt. De voorzitter zegt een onderzoek te zullen doen instellen. Bij de gehouden aanbesteding van de voor de openbare lagere school gedurende het winterseizoen 1908—1909 benoodigde brandstoffen, is slechts één biljet ingekomen, besloten wordt de leverantie van deze brand stoffen voor dezen winter weder op 't oud af door de inschryfster de wed. S, den Das te doen leveren. De heer Baltus zou de leverantie willen verdeelen, de heer Veen- huijzen heeft liever met één leverancier' te doen. Na eenige bespreking wordt besloten de leverantie, te beginnen met het volgend winterseizoen, aan de in deze gemeente wonende en nader aan te wijzen brandstof- fenhandelaars jaar om jaar te gunnen. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1907 wordt goedgekeurd in ontvangst op f 686.45 en in uitgaaf op f 352 58 slui tende alzoo met een voordeelig saldo van f 334.17. Op de gem.-begr. wordt een post van f 200.uitgetrokken voor een te verleenen subsidie aan dit armbestuur over 1909. De begrooting dezer instelling over 1909 wordt goedgekeurd in ontvangst op f 584.— en in uitgaaf op f 508.70 De gemeente-begrooting 1909 wordt ten slotte vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op op f 37916.31 Het eindcyfer is vrij hoog, wat is toe te schrijven aan een post ad f 16000.voor den bouw van een post- en telegraafkantoor, Van K. Swaan Wz. is ingekomen een verzoek om den by zijne woning gelegen grond, welke aan de gemeente toebehoort en thans onderhands is verpacht aan F. de Waard, bij het verstrijken van den pachtter- myn onderhands te mogen pachten; besloten wordt den bedoelden grond te bestemder tijd wederom publiek te verpachten. Een verzoek van den Neder!. Bond voor Staatspensioneering om adhaesiebetuiging aan een tot H. M. de Koninging gericht adres in zaxe Staatspensioneering wordt aangehou den en voorloopig voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling wordt gedaan dat de jaar wedde van den gemeente-ontvanger door Ged. Staten, onder Koninklijke goedkeuring en te rekenen van 2 Augustus 1.1. is vast gesteld op f 400.— In verband met het voornemen om het oude van N. Vrasdonk aangekochte huis ge heel of gedeeltelijk te laten staan, hetwelk om oudheidkundige redenen weuschelijk wordt geacht, ia door den architect Berlage eene plattegrondteekening van het te bouwen post kantoor ontworpen, die eenigszins afwykt van die welke door den Ryksbouwmeester is verstrekt. De voorzitter verklaart deze wijziging met laatstgenoemde mondeling te zullen bespreken. De voorzitter doet mededeeling dat voor het muziekonderwys in de school, van Gebr. Spanjaard te Alkmaar een 2e hands orgel is aangekocht voor f 55.en dat het oude orgel voor een som van f 10.— aan laatst genoemden is overgedaan. Omtrent de gasverlichting volgde eene vrij uitvoerige bespreking. De vraag of eigen exploitatie gewenscht ie of dat het aanbe veling verdient de risico aan een ander b.v de fi'ma Carl Francke te Bremen over te dragen is niet zoo in eens te beantwoorden. Het betreft hier een gewichtige zaak die ernstige overweging verdient, genoemde firma exploiteert ook in Nederland verschillende gasfabrieken. De voorzitter zegt bij het ge meentebestuur te Appingendam inlichtingen omtrent het een en ander te hebben ge' vraagd. Besloten wordt voorloopig dit ant woord af te wachten. Mededeeling wordt gedaan dat de heeren J. Oldenburg en W. Veenhuijzen tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn her benoemd. Hierna volgde de gewone rondvraag waarby de heer Baltus wijst op het lange uitbiyven van de abri by do halte Ooetdorp en op den Loudelsweg, die hier en daar knippen en gaten begint te vertoonen. De voorzitter zegt dat de teekening van de abri reeds door B. en W. is goedgekeurd en dat de plaat sing weldra kan worden verwacht. Ten op zichte van den toestand van den Loudels weg zal hij een onderzoek doen instellen. Hierna werd de vergadering gesloten. Dinsdag en Woensdag beloven hier schoone dagen te zullen worden, althans voor de Katholieken die het feest van hun nen H. Vader Pius X zullen meevieren. Dinsdag 3 Nov. wordt er 's morgens om 9 uur een plechtige H. Mis opgedragen tot intentie van Zijn Heiligheid. Des avonds eerste uitvoering. Woensdagmiddag kinderfeest uitsluitend voor de kinderen der parochiale school, Woensdagavond tweede uitvoering. De avonduitvoeringen zullen bestaan uit een ernstig en eeu meer pleizierig deel. Het ernstige gedeelte zal zijneenige muziek nummers o.a. de Pius Cantate van Elb. Frans sen. Hulde aan het Priesterschap van Pater Haagh C.s.s.R. Twee Pausliederen van Wierts en verder een lezing over den Paus door den WelEerw. Heer H. M. v. d. Boogaard. Voor het meer pleizierige gedeelte zorgt de feestarrangeur M. F. Okhuizen. Wat dat zijn zal, zullen we afwachten, maar van een karakter komiek is hier officieel niets bekend. De middagfeesten op Woensdag zullen worden bijgewoond door 227 kinde ren. Alle feestelykheden zyn in het lokaal van den heer N. Weyers. Er is slechts één vrees n.l. dat de zeal te klein zal zyn, men haastte zich dus voor de entreé biljetten. EGMOND AAN ZEE. Dinsdagavond ver gaderde onze gemeenteraad, waarbij alle leden present waren. De voorzitter opende de bij eenkomst en las de notulen van twee vorige vergaderingen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een schryven van den gemeente ontvanger, waarin dank werd betuigd voor de verhooging zijner jaar wedde. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen, alsmede een bericht van Ged. St., dat de sal Ariaregeling der onderwyzers werd goedgekeu; J, In het collegvan zetters werden benoemd de heeren Gul en v. Pel. Nu volgde een request van den heer W. Schol, waarin hy het betreurde, dat hem geen verlof was verleend tot het oprichteu van een vischdrogerij. Hij hoopte, dat hem alsnog vergunning zou worden verleend. Na langdurige bespreking werd besloten adressant voorwaardelijk voor een jaar toestemming te verleenen. Over het al of niet schoolgeld heffen voor het herhalingsonderwijs en over het b6drag daarvoor werden heel wat woorden gewisseld. Besloten werd per leerling en per maand een schoolgeld van 50 cents vast te stellen. Ook het leerplan voor dit onderwys kwam ter tafel. De voorzitter deelde mede, dat er vroeger ook zeevaartkunde onderwezen werd, doch dat dit vak geschrapt was, daar geen enkel zeevarend jongmensch van het herha lingsonderwijs gebruik maakte. De opmerking werd gemaakt, dat by aanmelding van zulke leerlingen, het bewuste leervak weer ingevoerd kon worden. Dit werd algem. goedgevonden. Aan de orde kwam het benoemen van twee onderwijzers aan de openb. school, waar reeds sedert maanden vacatures zijn. De eerste voordracht bestond uit de heerenJ. Daane te Tul en 't Waal, J. A. Boele te Maartensdyk en W. Roozendaal te Schiedam. Met 6 van de 7 stemmen werd de heer Daane benoemd. De tweede voordracht bestond uit de heerenJ. A. Boele, J. Daane en W. Roozendaal. De heer J. A. Boele werd met algemeene stemmen gekozen. Eerstgenoemde zal 1 Januari in betrekking moeten zyn en de tweede 1 November a.s., daar deze toch nog buiten betrekking is. De voorzitter deelde nu mede, dat was ingekomen het rapport over melkvoorziening; hy achtte het nuttig en noodig, d^t dit ïyvig boekdeel eens zou bestudeerd worden om daaruit bepalingen over te nemen voor ons dorp. De heer Swaan vond het zeer nuttig, dat er fiinke maatregelen tegen het leveren van slechte melk zouden genomen worden, hij was bijvoorbeeld wel voor aen melkkeu- ring. In de volgende vergadering zal dit punt nader aan de orde worden gesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek om adhaesie op een adres aan H. M. de Koningin van den Bond voor Staatspen- sionneering. Thans kwam aan de orde het bouwplan voor een woning der verloskundige. De voorzitter deelde mede, dat de heer Gul- cher den benoodigden grond wilde afstaan tegen f 2 den meter. Besloten werd het ge- heele stuk tegea dien prijs over te nemen en dan zoo mogelijk een gedeelte ervan, 't liefst met een voordeeltje, aan bouwlustigen over te doen. Voor den bouw van de nieuwe woning zou een leening noodig zijn van f 2500 a 4'/s met een aflossing van f 250 per jaar. Dit werd goedgevonden. Met den bouw zou voorloopig gewacht worden tot zich een kooper mocht opdoen, opdat dan beide wo ningen naar hetzelfde plan konden gemaakt worden, met dien verstande evenwel, dat in de volgende raadszitting de teekening zal getoond worden. Nu werd een oudbakken kostje opgediend, n.l. de nieuwe leening voor de gasfabriek, noodig geworden, doordat de begrooting met f 22.000 was overschreden. Esn maand of 4 5 geleden was deze zaak uitgesteld. Intusschen is er een zitting geweest, waar bij geen publiek noch persmannen tegenwoor dig waren, waarin de heer Rijkens, adviseur, nader heeft uiteengezet, waaraan de meerdere gelden waren besteed. De voorzitter meende dan ook, dat hij gemakkelijk zonder tegen kanting deze leening erdoor kon halen. Hy zette uiteen hoe de aflossingen nu zouden moeten zyn n.l. de eerste 5 jaren f 500 per jaar meer, dan 5 jaren f 1000 meer en ein- deiyk 10 jaren f 1500 meergaf verder te kennen dat het gasverbruik voortdurend toe nam en de begrooting voor 1909 reeds een winst aanwees van f 3218, zoodat het zaakje uitmuntend zou marcheeren. Edoch de heer V. Hall kon zich niet vereenigen met 't geen hem was meegedeeld. De f 22.000, welke te veel zijn uitgegeven, zyn volgens hem niet geheel verantwoord hij heeft uit den mond van den heer Rijkens vernomen, dat er niet meer dan f 17430 zyn uitgegeven boven de begrooting. Waar blijven nu de ruim f 4000', vraagt de heer van Hall. De voorzitter leest nu een door den heer Rykens gemaakte reke ning voor, welke sluit met een bedrag van bijna f 22.000. De heer van Hall houdt zyne bewering volde voorzitter de zyne. Ra, ra, wat is dat Er werd beweerd, dat de f 4000, welke de heer van Hall minder kreeg, als honorarium aan den adviseur waren betaald I Neen, zeiden anderen, die f 4000 voer het honorarium waren reeds by de eerste begroo ting van f 87000. Bij ons rees het vermoeden, dat men by vergissing den heer Rijkens twee maal f 4000 had uitbetaald. Wy vonden n.l. f 4000 voor een paar inlichtingen wel wat weinig (I I) Het slot van de historie was, dat ondanks het verzet van den heer van Hall de leening werd goedgekeurd. De begrooting voor het gasthuiefonds werd in orde bevonden met een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 1046zoo ging het ook met de begrooting voor het Burg Armbestuur tot een bedrag van f 2956,30. I>q Hoeverstraatweg had opgebracht Ü-IS32 en de onkosten bedroegen f 1827,30déze rekening werd ook goedgekeurd. Nog werd meegedeeld, dat de hondenbelasting begroo was op f 63,50.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2