III 1 ■II I Oft I Hi Is No. 89. R. K FEUILLETON" Rill III I ■Mi III R. K. Universitei r De zestiende Mei '!5gff^TL f.'n. f -• - (tggffr,-*, - ■•-■■ - -- tUfjWH-- -«I ■JlS P1 P| Rife lift: if •>i fll p ii-If jl.i kf Zitting van Woensdagavond. Tegenwoordig alle leden. Volgn. 104. Onderhoud wegen en voet paden, f 7084. 3e Sectie. Vier der leden wenschen het vernieuwen over 125 M. lengte en 4 M. breedte van den Frieschen weg met klin kers nog een jaar uit te stellen; twee der leden meenen evenwel, dat geen uitstel mogelijk is. Het verleggen en met oud materiaal vernieuwen van 1000 M. paar- denpad in den Hoeverweg acht men ook niet noodzakelijk, zoodat ook deze post van de begrooting kan verdwijnen; een der leden kan zich met deze zienswijze niet vereenigen. B. en W. deelen het gevoelen van den directeur der gemeentewerken dat het ver nieuwen van den Frieschen weg niet kan worden uitgesteld. De straat bestaat voor een deel uit puin. Indien dringend noodig, zou dit werk over twee jaren verdeeld kunnen worden. Het resteerende gedeelte zou alsdan met ouden steen zoo goed mo gelijk bruikbaar moeten worden gehouden. Het verleggen van het paardenpad in den Hoeverweg wordt eveneens door den directeur zeer noodzakelijk geacht. Zonder den geheelen weg in oogenschouw te heb ben genomen, is men niet verantwoord als men zich tegen dit werk verzet. De heer de Groot, sprekende over de bestrating van den Frieschen weg, stelt voor de bestrating nog een jaar uit te stel len, daar besloten is de boomen eerst het volgende jaar te rooien. De heer Uttenbosch meent, dat waar deze weg een hoofdverkeersweg is voor de markt, uitstel van bestrating niet is aan te bevelen. Wat het rooien der boomen betreft, zal dit later zulke groote uitgaven niet be- teekenen. De voorzitter zal dezen post maar niet verdedigen, daar de Raad toch besloten is om de zaak af te stemmen. De heer de Wit is het hiermede niet eens en meent, dat de verkeerswegen naar de markt goed in orde moeten zijn. De heer Govers is het eens met de hee- ren die meenen dat die boomen daar niet lang meer kunnen staan. Echter verkeert de weg daar in zeer desolaten toestand en met het oog op het marktbezoek, hoopt spr. dat de Friesche weg spoedig in orde wordt gemaakt. De heer de Groot meent, dat de weg met eenig onderhoud nog best een jaar kan blijven liggen, in verband met het rooien der boomen. De heer v. d, Bosch vraagt, of het niet wenschelijk is nog wat te wachten met bestrating. Spr. gelooft dat zulks wel het geval is, met het oog op daar te verwach ten werkzaamheden. De heer de Wit zegt, dat die boomen niet in de straat, maar bezijden de straat staan, terwijl bovendien de vaart daar ge dempt wordt. De heer v. d.Bosch handhaaft zijn meening De heer Melembrink vindt het uitstellen van dezen weg bepaald gevaarlijk voor den handel, wijl het verkeer daar veel te druk is. Het voorstel om uit te stellen in stem ming gebracht, wordt, met 9 voor en 7 tegen, aangenomen en wordt dus met f 1012 verminderd. Het voorstel om het paardenpad niet te verleggen wordt met 10 stemmen voor en- 6 tegen aangenomen en de post verminderd met f350. Volgn. 103. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenenf10553. 2 e Sectie. Door de meerderheid der Sectie wordt voorgesteld voor de gedeelte lijke vernieuwing der Harddraverslaan dit jaar toe te staan een bedrag van f 1000 en de rest op de begrooting van het volgende jaar te brengen. Daarmede verband hou dende, kan het bedrag van f90 voor het uitdunnen der boomenrij van de Metius- gracht evenredig worden verminderd. 3e Sectie. Voor de omrastering der gras- en bloemperken wenscht de Sectie op de begrooting voor 1909 slechts een bedrag van fioo te zien uitgetrokken. De vernieuwing van het laatste gedeelte Harddraverslaan wenschen vier leden der Sectie over twee jaren te verdeelen en op deze begrooting voor dat doel een bedrag van f 1083 toe te staan. Twee der leden meenen echter dat het raadzaam is dit werk in één jaar te doen uitvoeren. Enkele leden wenschen ook de beplanting Oude gracht van het Nieuwland tot de Zoutkeet nog één jaar uit te stellen. Deze post behoort naar de meening van B. en W. onveranderd te worden aange nomen. Omtrent het bedrag voor de omrastering van gras- en bloemperken doen B. en W. opmerken, dat dit destijds op voorstel van een der leden der plantsoen-commissie door den Raacf op de begrooting is gebracht. De heer de Lange meent, dat de boomen bij van Spall moeten blijven slaan. De heer de Groot stelt voor het werk in tweeën uit te voeren, de eene helft dit, de andere helft het andere jaar. Zijn er boomen, die er uit moeten, dan kunnen B. en W. dit nog altijd doen. De voorzitter merkt op, dat de boomen verkocht zijn. Wordt het werk dus in 2 jaren gedaan, dan zal de koop vernietigd moeten wc*den, of zal de Raad B. en W. moeten autoriseeren om een nieuwe ver- kooping uit te schrijven. De heer Boelmans ter Spill zou het jammer vinden, dit kleine werk over 2 jaar uit te voeren, daar alles er vóór is, om in één jaar de heele Harddraverslaan in orde te maken. Bovendien zal dit werk goed zijn ter bestrijding der werkloosheid. De heer van Buijsen vraagt, of de koopen niet zóó gesplitst kunnen worden, dat de eene koop omvat de laan, de andere de boomen bij den heer van Spall. De heer Boelmans ter Spill stelt voor, eerst uit te maken, of het werk in 1 of 2 jaren zal geschieden. De heer v. d. Bosch zal stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer de Groot zegt, dat waar bezui niging zeer noodig is, hij is vóór het uit voeren in 2 jaren. Spr. heeft ook geen bezwaar om slechts ééne zijde in orde te maken en later de andere. De heer Glinderman stelt voor, thans over de helft van die boomen te besluiten. De heer de Groot ziet er geen bezwaar in, nu en dan wat boomen er uit te gooien, doch thans kan het werk bezuinigd worden. De heer Govers meent ook, dat het werk best in 2 jaren kan geschieden. De heer van Buijsen zegt, dat er nie mand een verwijt van te maken is, indien hij er vóór is om er 2 jaar over te doen. Aanvankelijk was het de bedoeling om er 5 jaar over te doen. De heer v. d. Bosch meent, dat wanneer de Raad den post in 2 jaren wil afdoen, de verkoop moet geannuleerd worden. De voorzitter meent, dat, wanneer het in 2 jaren geschiedt, deze zuinigheid veel geld zal gaan kosten. De heer v. d. Bosch, gehoord den voor zitter der commissie voor de plantsoenen, meent, dat nu het werk wel in 2 jaar ge daan kan worden. De heer Uttenbosch meent, dat het be strijden der werkloosheid een zeer goed motief kan zijn om het werk in één jaar uit te voeren. Spr. meent, dat dit werk best uitgevoerd kan worden. Hierop wordt het voorstel om den post met f 1045 te verminderen in stemming gebracht en met xi stemmen tegen 5 aan genomen. De heer de Groot, het rooien der boomen op de Oudegracht besprekend, meent, dat het uitgetrokken bedrag ook voor dit werk kan worden bezuinigd. Zonder hoofdelijke stemming blijft de post van f 210 gehandhaafd. De begrooting voor de omrastering der bloemperken wordt van f 300 gebracht op f 100 met 13 stemmen voor en 3 tegen. No. 106. Onderhoud van bruggen en overzetveeren. Goedgekeurd. Volgn. 107. Onderhoud pompen en riolen, f4019. 3e Sectie. Bij dit volgnummer werd de vraag gesteld of de post f2500 gebracht kan worden op f 2000. B. en W. meenen de vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De voorzitter hoopt, dat men niet te lang zal discussieeren over deze kwestie. De heer de Groot meent, dat men met f 2000 evengoed tiaar komt als met f 2500. Het voorstel, om den post met f 500 te verminderen, wordt met 9 stemmen tegen 7 aangenomen. Volgn. 108. Onderhoud havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken, f 1865. 3e Sectie. De buitengewone werken hier genoemd acht de Sectie voor uitstel vat baar, uitgenomen het maken van ducdalven op iederen hoek en van een keerpaal in het midden van het hoofd bij de Boompoort. B. en W. verklaren, dat, als op- dezen post iets kan worden geschrapt daarvoor uitsluitend de taludvoorziening langs de singels in aanmerking komt. Uitstel der andere hier genoemde werken zou op na deel kunnen uitloopen. Volgens de ver klaring van den directeur der gemeente werken vallen herhaaldelijk gaten in het jaagpad langs de Breelaan. Geheele be schoeiing zal ongetwijfeld in de toekomst noodzakelijk blijken te zijn. De heer de Groot, sprekende over de 90 M. beschoeiing der Breelaan, meent, dat bij geregeld onderhoud, beschoeiing alsnog niet noodig is. Men kan bovendien een lage of een hooge beschoeiing maken en zoo is het ook„nu weder de vraag, wat uitgesteld kan worden. Spr. meent dat ook dit werk een jaar kan blijven rusten. De heer Uitenbosch acht de voorgestelde vernieuwing noodzakelijk, anders komen het volgende jaar dubbele kosten op de begrooting. De heer Govers gelooft wel, dat be schoeiing noodig is, doch de thans ge bruikelijke is veel te hoog en daarom zeer gevaarlijk. De post talud voorziening langs de singels wordt verlaagd met f320. Omtrent het voorstel, om de beschoeiing uit te stellen, staken de stemmen en zal daaromtrent in de volgende vergadering worden besloten. Volgn. 109. Diep-en schoonhouden van havens, grachten, slooten en putten, f 1485. ie Sectie. De Sectie stelt de vraag of in verband met de weinige lossing der schepen aan de Voormeer het opruimen van 800 M.3 grond noodzakelijk is en of het uitdiepen geen gevaar oplevert voor den walmuur. 2 e Sectie. Meerdere leden vragen of 't mogelijk is dat de uitgaaf betreffende het uitdiepen van de Voormeer nog een jaar worde uitgesteld. 3e Sectie. Drie leden zijn voor uitstel van de buitengewone werken hier genoemd; de andere leden echter zijn voor uitvoering. Ter beantwoording dezer vraag wijzen B. en W. naar een rapport van den direc teur der gemeentewerken dd. 17 October 1.1. no. 82, 't welk ter visie zal worden gelegd. In verband met dat schrijven wordt uitstel van dit werk ontraden. De heer de Groot is tegen de uitvoering van cte buïtSftgewone werken en meent, dat de menschen die gaarne zand hebben, dat in de Voormeer kunnen baggeren, dan be spaart men een f 700. De heer Uitenbosch beschouwt de laatste meening van den heer de Groot als een illussie. Waar bovendien de Kamer van Koophandel zoo vaak geklaagd heeft over het kanaal voor de scheepvaart, gelooft spr., dat de post niet moet worden verlaagd. De heer Melembrink zegt, dat de plaats bij de Voormeer niet geschikt is voor aanlegplaats. Het voorstel, om het werk niet uit te voeren, wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 4, zoodat in dezen post f 760 is uitgewonnen. Volgn. 110. Onderhoud van klokken, horloges, speelwerken en dergelijken, f 581. ie Sectie. Een lid der Sectie vraagt of het speelwerk aan de Groote Kerk nog eenige reparatiekosten waard is. 2e Sectie. Door meerdere leden wordt de opmerking gemaakt dat de uitgaaf van f 143 (reparatie speelwerk Groote Kerk) overbodig is, omdat met deze som dit speelwerk toch niet goed te maken is. Hieromtrent wordt door B. en W. even eens verwezen naar het bovenbedoelde rapport van den directeur der gemeente werken d.d. 17 October 1.1. no. 82. De heer Glinderman is voor het behoud van het speelwerk. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna de post goedgekeurd. De heer v. d. Bosch klaagt over het on geregeld gaan der klokken. Nos. 111114. Goedgekeurd. Volgn. 115. Jaarwedde van den com missaris van politie, f 2000. ie Sectie. Deze post kan met f 200 verminderd worden. B. en W. oordeelen, dat overeenkomstig het raadsbesluit van 30 Sept. 1908 deze post met f 200 moet worden verminderd. Goedgekeurd. Nos. 116121. Goedgekeurd. Volgn. 122. Onderhoud der brandspui ten, brandladders enz., f1580. 3e Sectie. Een der leden vraagt, of voor het jaar 1909 niet met het stellen van vijf brandkranen kan worden volstaan. B. en W. verklaren, dat het geregeld aanmaken van brandkranen noodzakelijk is. Meermalen is het optreden der brandweer, door het blusschen van brand met duin water, voorkomen, waardoor groote kosten worden bespaard. Goedgekeurd. Volgn. 123. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van verlichting, f12500. 2e Sectie. Eenige leden doen de vraag, of 't niet gewenscht is de watergasinrichting korter of langer tijd in werking te stellen, om het personeel met de bewerking meer vertrouwd te maken. Hieromtrent wordt door B. en W. ver wezen naar een rapport van den Directeur der gasfabriek d.d. 21 October 1.1., 't welk ter visie zal worden gelegd. Goedgekeurd. Nos. 124127. Goedgekeurd. Volgn. 128 en 187. Kosten van de dood- schouw, f 30kosten geneeskundig onder zoek van ambtenaren, bedienden en werk lieden, f 100. 2e Sectie. Er wordt gevraagd of 't niet mogelijk is deze lunctiën bij de reorganisatie van den geneeskundigen dienst in de Instructie op te nemen, zoodat deze posten kunnen vervallen, 't Wordt wenschelijk ge acht de diensten der geneeskundigen in één post op te nemen. B. en W. zullen het denkbeeld om de doodschouw jaarlijks afwisselend aan een der stadsgeneesheeren op te dragen, bij de voorstellen tot reorganisatie van den ge neeskundigen dienst gaarne overwegen. Goedgekeurd. Volgn. 129. Kosten wegens het ophalen van haardasch en vuilnis, f 38544. ie Sectie. De Sectie wenscht voorloopig niet tot het aanschaffen van een veegma- chine over te gaan, waardoor de post met f 650 kan verminderd worden. 2e Sectie. Eenige leden opperen de wenschelijkheid, dat de veegmachine nog niet wordt aangeschaft. 3e Sectie. Over de resultaten van de veegmachine hebben deleden uiteenloopende meeningen. In afwachting van nader onder zoek hieromtrent wenscht men den post, daarvoor uitgetrokken, voorloopig van de begrooting te verwijderen. Een der leden vraagt, of er bezwaren bestaan tegen reiniging van den Kennemer- straatweg van gemeentewege, bijv. om de veertien dagen. Waar de wenschelijkheid om vooralsnog niet over te gaan tot aanschaffing van een veegmachine, zoo algemeen wordt uitge sproken, dringen B. en W. daarop niet verder aan. Omtrent het schoonhouden van den Straat weg zal andermaal in overleg worden getre den met den ingenieur van den Waterstaat. De voorzitter zegt, dat deze post met f 104 verminderd kan worden. De heer Fortuin hoopt, dat B. en W. ernstige pogingen zullen aanwenden om tot een goed resultaat te komen. Hierna wordt de post nog met f 650 voor een veegmachine verminderd. De heer Uitetibosch vreest, dat het schoonhouden van den Kennemerstraatweg om de 14 dagen veel zal kosten. De heer Fortuin zegt, dat het de bedoe ling is den weg slechts van November tot einde Maart schoon te houden. Hierna wordt de post goedgekeurd. Nos. 130141. Goedgekeurd. Volgn. 142. Kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen, f 4860, waaronder is begrepen f520 voor het eenmaal per jaar behandelen van alle vloeren met stofwerende olie en stofwerend zand. 2e Sectie. Door meerdere leden wordt de opmerking gemaakt, dat de uitgaaf van f520 hun niet wenschelijk voorkomt met het oog op de gespannen begrooting. 3e Sectie. Bij dit volgnummer worden door één der leden de volgende vragen gesteld 1Is de behandeling der houten vloeren met stofwerende olie éénmaal per jaar wel voldoende 20. Zijn de uitkomsten van deze behan deling reeds bekend 3'. Indien op vraag No 2 een ontken nend antwoord volgt, zou het dan geen aanbeveling verdienen de proefneming tot één school te bepalen Het komt" B. en W. voor, dat het toe staan van een bedrag voor het behandelen der houten vloeren met stofwerende olie en het daarna bij het stoffen bestrooien met stofwerend zand, niet behoort afhankelijk te worden gesteld van eene al of niet ge spannen begrooting. De vragen worden als volgt beantwoord i". Eenmagl oliën is voldoende als met stofzand geveegd wordt. 2°. Ja. De proeven in de 3de gemeen teschool genomen hebben goed voldaan. 30. Zie vraag 2. De heer van Buijsen geeft in overweging, de proef te nemen met slechts één school. De voorzitter herhaalt wat de directeur der gemeentewerken gezegd heeft, waaruit blijkt, dat er absoluut geen bezwaar tegen oliën is. De heer v. d. Bosch hoopt, dat de Raad den post zal voteeren. Het voorstel om den post te schrappen, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen en de post alzoo verminderd met f520. Nos. 143146. Goedgekeurd. Volgn. 147. Kosten van schoolbiblio theken, f 175. 3e Sectie. Een der leden zou gaarne zien, dat aan leerlingen, die de school gaan verlaten en door goed gedrag en vlijt daarvoor in aanmerking komen, een prijs werd uitgereikt en heeft daarbij bijzonder op het oog een liederenbundel tot verbe tering van den volkszang. Naar zijn meening zouden de onkosten uit den post onder volgnummer 147 bestreden kunnen worden. B. en W. zeggen toe, dat omtrent dit denkbeeld met het schooltoezicht overleg zal worden gepleegd. Goedgekeurd. Nos. 148 en 149. Goedgekeurd. Volgn. 150. Kosten handelscursus aan de burgeravondschool, f 2950. Goedgekeurd. Nos. 151—154. Goedgekeurd. Volgn. 155. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen enz., f 3900. Goedgekeurd. Nos. 156159. No. 156 wordt met f 200 verminderd. Volgn. 160161. Subsidiën aan arm besturen, t.w. aan burg. armbestuur f17250; subsidien aan godshuizen, t.w. aan het stadsziekenhuis f17356.50. ie Sectie. De Sectie wijst op de on rustbarende toeneming der uitgaven op deze posten en vraagt of op de een of andere wijze hier geen bezuiniging kan worden aangebracht. Indien de Raad daartoe het verlangen te kennen geeft, zullen B. en W. de vraag aan het burgerlijk armbestuur en aan het bestuur van het stads-ziekenhuis overbren gen. Gelijk uit het overzicht blijkt is de stijging der hierbedoelde uitgaven inder daad onrustbarend te noemen, en was dit aan de aandacht van B. en W. niet ontgaan. De heer v. d. Bosch meent, dat het armbestuur niet veel zal kunnen bezuini gen, maar indirect subsidie te geven aan zieken van buiten, acht spr. onnoodig. De heer Uitenbosch gelooft, dat de Raad zich niet moet ontzien, om dezen post te voteeren. Daarna goedgekeurd. Nos. 162185. Goedgekeurd. Volgn. 186. Verzekering van werklieden, f2100. Goedgekeurd. De heer Uitenbosch had hier gaarne een pro memorie-post voor de werkloosheid- bestrijding zien uitgetrokken. De voorzitter verwijst den spr. naar no. 192, waarvoor de heer Uitenbosch dankt. Volgn. 187. Zie het antwoord bij volgnr. 128. Goedgekeurd. Nos. 188189. Goedgekeurd. Volgnr. 190. Rente garantie bad- en zweminrichting, f 380. 3e Sectie. Een der leden wijst op den minder gunstigen toestand van de bad- en zweminrichting, wat betreft de verontreini ging van het water en vraagt in hoeverre het gemeentebestuur bevoegd is ter ver betering van dien toestand op te treden. B. en W. achten zich zeker bevoegd ter verbetering van den toestand van het water in de omgeving van de zwem- en bad inrichting maatregelen te nemen, doch zij verklaren zich daartoe niet in staat. De hinder welke de genoemde inrichting on dervindt van verontreinigd water is een gevolg van hare zeer ongunstige ligging. De heer Fortuin heeft meermalen gehoord, dat het water daar verontreinigd is en vraagt, of B. en W. hieromtrent geen maatregelen kunnen nemen. De voorzitter betwijfelt zulks. Ontvangsten. Nos. 15. No. 1 a wordt verhoogd met f 7500. Goedgekeurd. Volgn. 3 moet met f 50 worden ver minderd. Volgn. 6. Renten van kapitalen f1817. 2e Sectie. De vraag wordt gesteld of't niet wenschelijk is den afkoop van onder houd van graven in eene verordening op te nemen. B. en W. stellen voor, dit onderwerp te regelen bij de behandeling van eene ver ordening op de Algemeene begraafplaats, waarvan een ontwerp den Raad eerlang zal bereiken. Goedgekeurd. Nos. 718. Goedgekeurd. No. 19 wordt uitgesteld. Nos. 2021. Goedgekeurd. Volgn. 21. Belasting op tooneelvereeni- gingen en andere openbare vermakelijkheden. De heer de Groot vraagt, of deze post niet kan worden geb'racht op f 1000. De gemeente krijgt een controleur tegen f 1600 en spr. meent, dat nu deze post wel met een f 350 kan worden verhoogd, daar tegenover de f 1600 uitgave een andere inkomst moet staan. De voorzitter meent, dat men de grens niet moet overschrijden, anders komt men in allerlei moeilijkheden. Goedgekeurd. Nos. 2330. Goedgekeurd. Volgn. 31. Marktgelden, wik-, weeg-, meet- en keurloonen, f51000. ie Sectie. De Sectie wenscht dezen post te verhoogen mët f 5000. 3e Sectie. Twee leden meenen, dat deze post tot een bedrag van f 56000 kan worden verhoogdandere leden achten dezen post ook wel voor verhooging Vatbaar, doch wenschen, zonder een bepaald cijfer te noemen, hem niet tot dat bedrag op te voeren. Eene verhooging van dezen post met f 5000 wordt door B. en W. ten sterkste ontraden in verband met de wisselvalligheid der hierbedoelde inkomsten. De voorzitter stelt voor niet te debat- teeren over dezen post. Hierna wordt in stemming gebracht het voorstel om dezen post met f 5000 te ver hoogen, hetgeen wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 4. Nos. 3244. Goedgekeurd. Volgn. 45. Opbrengst gasfabr., f54483,21. ie Sectie. De Sectie wensch de vergoe ding voor buisleiding te verhoogen en te brengen op f1,20, waardoor de gasprijs N vermoedelijk met '/i cent verhoogd zal moeten worden en dit volgnummer f 6700 hooger zou kunnen geraamd worden. 2e Sectie. Meerdere leden stellen voor, de huur op de gasmeters weder in te voeren, zooals dat vroeger geschiedde en dat bedrag ten goede te doen strekken aan eene ver hooging der uitkeering in verband met de buisleiding der gasfabriek. 3e Sectie. Door één der leden wordt gevraagd of B. en W., gehoord de com missie voor de gasfabriek, er in zouden kunnen meegaan, de uitkeering in verband met de buisleiding met 10 cents per strek- kenden meter te verhoogen, zonder dat daartoe een verhooging van den gasprijs noodig zou zijn. B. en W. zijn met de Commissie van bijstand voor de gasfabriek en den Direc teur dier fabriek van meening, dat het geene aanbeveling verdient terug te komen op het in November 1897 genomen besluit, krachtens 't welk de meterhuur is afgeschaft met ingang van 1898. Hoewel de opbrengst van de gasfabriek eene verhooging der retributie tot f 1.20 per meter mogelijk maakt zonder den gas prijs terstond te verhoogen en het zich laat aanzien, dat, bij goede uitkomsten van het bedrijf, die prijs in het geheel niet of slechts over het 2de halfjaar 1909 meteen hal ven cent per M'. zou moeten worden verhoogd, meenen B. en W. er toch op te moeten wijzen, dat elke verhooging van de retributie eene verlaging van den gasprijs zal tegenhouden. De voorzitter verzoekt niet te lang te discussieeren en spr. wil aanstonds in stem ming brengen het voorstel om de retributie op f 1,20 te brengen. De heer de Lange is tegen de retributie van f 1,20, daar dit een speculeeren zou zijn op de verlaging van den kolenprijs. De heer Uitenbosch verklaart zich sterk tegen een retributie van f 1,20. De gemeente komt daardoor op een zeer gevaarlijken weg. De middenstand en ook de werklie den worden indirect 'daardoor belast. De heer Boelmans ter Spill zegt, dat wanneer óf de H. O. of de retributie voor de buizen moet verhoogd worden, hij is tegen verhooging der gasbuizen-retributie. Hierna komt in stemming het voorstel vóór de retributie ad f 1,20, hetgeen wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 6. Hierdoor wordt de post met f 6700 ver hoogd. De voorzitter vraagt of de post no. 108 waarover de stemmen gestaakt hebben, alsnog kan worden aangenomen. Conform besloten. Volgn. 46. Teruggaaf gelden gemeente slachthuis, f11637,55. Goedgekeurd. Nos. 4760. Goedgekeurd. Nos. 191198. Goedgekeurd. Volgn. 199. Onvoorz. uitgaven f 6616.49. ie Sectie. De Sectie stelt voor dezen post met f 2000 te verminderen. 2e Sectie. Eenige leden stellen voor dezen post met f 1600 te verminderen. 3e Sectie, Vier leden achten het wen schelijk en mogelijk dezen post te verlagen tot f3600; de beide andere leden deelen die meening niet en wenschen den post te handhaven. De inrichting van deze begrooting eischt, naar de meening van B. en W., een vrij hoogen post voor onvoorziene uitgaven. In geen geval zouden zij verder willen gaan dan met eene verlaging als door de 2de Sectie wordt voorgesteld. Goedgekeurd. Alsnu komen nog in behandeling post 19 Hoofdei, omslag f 100.000. Deze wordt verlaagd tot f80.000. Post 22. Belasting op de gebouwde eigendommen, ingevolge de gemeentewet f22.600. Besloten wordt het percentage niet van i'/i te brengen op 21/2, gelijk B. en W. voorstelden. Bij de rondvraag vraagt de heer Glin derman, of de verordening op de motor en rij wiel wet niet moet veranderd worden, naar aanleiding der nieuwe motorwet. De voorzitter meent, dat dit niet noodig is. De heer Glinderman handhaaft zijn voorstel en dringt aan op ernstige controle, daar er wel degelijk gevaar bestaat. De voorzitter zegt strenge controle toe. Hierna deelt de voorzitter alsnog mede, enkele kleine wijzigingen te maken in de bepalingen voor de Handelsschool, op advies van den Minister van Binnenl. Zaken. Het zijn zeer minieme wijzigingen. Conform besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. i ABONNEMEI 50 cents per drie maanden fre het begin van ie Afzonderlijke nummers Dat de Katholieken in wetensi andersdenkenden ten achter si I een belastering, die in vrijdenken den is opgekomen, daar zij bij breiding van hun „wetenschap dikwijls tegen Gods geboden goddelijke openbaring gekant is van Katholieke zijde bestrijding vindenmaar het valt niet te ontij dat er onder de Katholieken me< men kunnen gevonden worden, de hoogere wetenschappen uitn Onder het aantal der hooger d kelde Katholieken vormen de i lijken de grootste meerderheid, hiérvan de reden? "Voor de stuj theologie hebben wij, Katholiek! Nederland, onze eigene scholen seminarie's, terwijl wij, om ons in faculteiten te bekwamen, genoc zijn onze toevlucht te nemen openbare Universiteiten. En juist meenen wij, en vele anderen m ligt de oorzaak, dat naar evenre een te klein aantal Katholiek! op hoogere wetenschappen toe! vele ouders hebben er een afsch: i hun zonen aan die Hooge Scb laten studeeren. Het valt zeker ontkennen, dat de jonge mann de tegenwoordige Universiteite wetenschap opdoen, maar het steeds een wetenschap, die nie seerd is op ons Katholiek Ge meer dan eens in strijd met ons ningen, een wetenschap ook, di den akker stroomt door beke: wel eens vergiftigde bestanddeel* Roomsch levenvoorbeelden zijn bekend. Over den omgang met andersdei 1 studenten behoeven wij niets te want het bestaan van Katholiek' denten-Vereenigingen, die doori ernstig student met zijn lidmas worden vereerd, roepen reeds lui! t de Katholieke student zich niet j mag aansluiten bij de algemeene jhoe vroolijk en gezellig deze sou kunnen zijn. Zulke toestanden doen sma j uitzien naar een Katholieke Ui teit, en zooals wij in ons numir 28 October nog mededeelden, initiatief daartoe reeds genome onze hooggeëerde Bisschoppen, ben deze behoefte van het Kat' volk gevoeld en willen gaarne voorzien. Maar zij sporen hun gelo Historische Roman uit het Duitse HERMAN HIR8CHFELD, bewerkt voor ONS BLt [11) 'Ik heb van uw avontuur met witsch gehoord», zei de grootvorst mi »en bovendien heb ik gunstige inlic t over u ontvangen. Gij zijt een plichfgt soldaat en er ligt geen enkele vlek en. Deze avond zal u een groote verder op de baan van uw geluk 1 mijn verheven grootmoeder mag u ze lljjden. Als u ooit een vriend noodig I hebben, denk dan aan grootvorst Ale IDappere officieren van dienst zijn, reen vreugde, eene eer wezen». 'Ik dank uwe keizerlijke hoogheic moordde Alexis diep geroerd, »en v een gunst durf verzoeken, zij hel ■en Ruslands vijanden te mogen oezeer mijn hart verlangt te volde uijn diepen eerbied en mijn onuil Jlflken dank ten opzichte van het Ri keizershuis». 'Wie weet, hoe spoedig dit gesi F®1 Alexander lachend, terwijl hjj zi endde en naar de ingangdeur der hc Png, waardoor de zoo juist met pau ■rompetten aangekondigde stoet der 1 Pfram. Katharina maakte haren g pfflgaug door de rijen der hoveling aan den grond bogen. De bevoc n ow, met ordeteekens en briljante] en, schreed naaBt de beerscheres, Ka gaga?! feasg"---- -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 8