R. Kath. Nieuws- en üdvertentielilad voor Noord-Holland. No. 90. Zaterdag 7 November 1908. 2de Jaargang FEUILLETON, Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Boerenleenbanken. De zestiende Mei. Buitenland. ONS HAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franoo aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regel30 eent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 15 Ouder dezen titel is onlangs door het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie een vlugschriftje uitgegeven, waarin op zeer duidelijke wijze aard en werking van bovengenoemde leenbanken wordt uiteengezet en waarin wordt gewezen op het nut, dat dergelijke instellingen voor het landbouwbedrijf afwerpen. Het ware te wenschen, dat alle landbouwers, die nog niet met de inrichting en het nut van boerenleen banken op de hoogte zijn, dit vlugschrift lazen. Wijl dit echter wel niet het geval zal zijn, willen wij, aan de hand van dit vlugschrift, hier dit onderwerp in het kort behandelen. In bijna ieder bedrijf en zeker in dat van den tegenwoordigen boer iscrediet een groot vereischte, daar het vast be drijfskapitaal vaak niet voldoende is, om het bedrijf zoo winstgevend mogelijk uit te oefenen en zou de landbouwer zijn productiviteit tot eigen kapitaal be perken, dan zou hij een gedeelte van zijn geldelijk vermogen jaarlijks eenigen tijd ongebruikt moeten laten, wat toch zeker niet het voordeeligst Ivoor hem is. De boer moet dus op soiimige tijden geld kunnen leenen, om hofleven gemakke lijk, wanneer hij het nim- noodig heeft, weer te kunnen aflossent Zoo worden b.v. in den zaaitijd veel^ onkosten ge maakt voor den inkoop van zaad en het bewerken van het veld; dan is er derhalve kapitaal noodig od liefst om loopend of los kapitaal, want wanneer na den oogst de voortbrengselen op de markt zijn te gelde gemaakt en de onkosten, vermeerderd met de winst, zijn terug ontvangen, heeft men dat geld vaak niet meer noodig vóór het volgend jaar. Men kan dus voor al dien tijd het geleend kapitaal weer missen. Ook vroeger was er gelegenheid ge noeg, om geld te leenen. Maar deze gelegenheid werd óf wel aangeboden door particuliere personen, vaak listige woekeraars, öf wel door crediet-instel lingen of banken, maar dan tegen een voldoende zekerheidsstelling of onder pand, welke de boer in de meeste ge vallen niet kon geven. Op een andere manier moest dus in de steeds drin gender behoefte aan crediet worden voorzien. En deze vond men in de boerenleenbanken, welke zijn ingericht volgens het stelsel van de Raiffeisensche Credietbanken Deze Raiffeisensche Credietbanken, Historische Roman uit het Duitsch, van HERMAN HIR8CHFELD, bewerkt voor >0NS BLAD'. MO Hy wachtte op baar verschijnen, doch z\j kwam niet. Geruime t\jd verstreek. Daar niet het minste gerucht vernomen werd, waagde hü het eindelijk een zijdeur half te openen, maar met een kreet van angst «prong hij terug. Bleek en etjjf lag de machtige tsarina op den grond in den gang, die uit haar alkoof, naar de garderobe voerde. Op zjjn geroep snelden de dienaren en hovelingen, die zich in de nabijheid bevon den, toe men nam de keizerin op en ont bood den geneesheer, daar de poli van Katharina nog klopte. Het gebenrde werd zoo geheim mogelijk gehouden, doch in alle «tilte zond men ijlboden naar Gatschina, om den troonopvolger van het doodsgevaar zijner ■Boeder te verwittigen. Het gerucht ver spreidde zich echter al meer en meer en als op den wind gedragen, ruischte het over huizen en straten, en waar twee personen elkander waren, fluisterden zij van den dood der keizerin en hun voorhoofd werd bewolkt bij de gedachte aan de toekomst. Het leven was echter nog niet geheel in Katharine uitgedoofdde in aller ijl ont boden grootvorst vond haar nog in leven, alhoewel tij het bewustcjjn reeds verloren scheen te hebben. De geheele keizerlijke familie stond aan hare legerstede, maar z\j waarvan er het eerst een werd opgericht te Flammersfeld in Duitschland door den burgemeester van dat plaatsje F. W. Raiffeisen, wiens naam er ook aan werd verbonden, dienden voornamelijk om den kleinen boer aan crediet te helpen. Zij moesten, om nuttig en be staanbaar te zijn, aan eenige voorname eischen voldoen, nl. een gemakkelijke en goedkoope manier om geld te ver krijgen en een veilige belegging voor hen, die hun vermogen of een gedeelte ervan daar wilden uitzetten. Het geld werd verkregen door uitgifte van spaar boekjes, zoowel aan leden der vereeni- ging als aan andere gegadigden. De spaargelden vinden op deze wijz9 een zeer soliede belegging, omdat de ver- eenigde landbouwers met hun geheele bezitting voor de terugbetaling instaan. Van degenen nu, die een voorschot verlangen, wordt niets anders vereischt, dan dat zij twee borgen hebben en de persoonlijke eigenschappen bezitten, die hun het crediet waardig maken. Hierop heeft het bestuur der bank te letten. Mocht het nu toch voorkomen, dat de man, die het geld ontvangen heeft, het niet kan teruggeven, dan zal de borg worden aangesproken en zoo ook deze in gebreke blijft, zal de bank, nl. de vereeniging, de schade lijden. Gewoonlijk wordt bij goed bestuur jaarlijks een kleine winst overgelegd, die niet ver deeld mag worden, doch waarvan men een reservefonds kan vormen, waaruit de mogelijk door de bank te lijden schade wordt gedragen. Men ziet uit het bovenstaande, dat het Raiffeisen-systeem gegrondvest is op een zedelijk beginsel. Want door de aaneensluiting steunt men elkander we- derkeerig en aldus verricht men een daad van christelijke naastenliefde. Ook werkt de boerenleenbank mede tot opvoeding van den boerenstand. Door de hulp zijner medebroeders wordt het verantwoordelijkheidsgevoel in den land bouwer ontwikkeld; hij zal zich be ijveren om zich voorschotten waardig t6 maken en de controle der medeleden zal voor hem een prikkel te meer zijn tot zedelijk goed handelen. Zoo werkt ieder der aangeslotenen mede tot ver heffing van zijn stand en wordt de landbouwbevolking geestelijk en stoffe lijk vooruit gebracht. Het is begrijpelijk, dat, om elkander te kunnen controleeren, en opdat een persoonlijke band tusschen de leden onderling behouden blijve, de inrichting der banken altijd beperkt moet zijn tot herkende niemand. Geen zucht kwam over hare krampachtig gesloten lippen, totdat op klokslag tien uur, een hevige schreeuw uit haar mond drong, een schreeuw die ver in 't paleis vernomen werd. Dat was de doodskreet der groote Eatharina, de proclamatie, die haar zoon den kroonprins, tot alleenheerscher aller Russen verhief. Zyn gemalin, z\jn kinderen waren de eersten, die den nieuwen heerscher geknield huldigden. Hy richtte hen op, omhelsde hen en verzekerde hun van zyn keizeriyke en vaderiyke welwillendheid. Alle in het paleis aanwezige ambtenaren, ministers en officieren volgden het voor beeld der keizeriyke familiede senaat legde voor den nieuwen tsaar den eed van trouw af. Het machtige Petersburg bleef kalm en stil. Niets kwam den nieuwen heerscher ge vaarlijk voor en toch was Paul niet gerust, vóórdat zyn eigen troepen uit Gatschina aan gekomen waren, en den dienst in het paleis en voor zijn persoon overgenomen hadden. In den namiddag van den sterfdag der tsarina schreed een jeugdig officier treurend en met gebogen hoofd, door de straten. Het was Alexis Lafont. Onuitsprekeiyke droefenis vervulde zyn ziel. Hy haatte de menschen en het noodlot, dat hem uit zyn hoogste verwachtingen in de bitterste ontgoocheling geslingerd had. >En zoo in gedachten verzonken, luite nant klonk een stem achter hem, •doch 't is waar, gij hebt er reden voor, wy allen hebben die«. Lafont zag om vorst Orlowitsch, in zyn kostbaren pels gestoken, stond vóór hem. een klein gebied. Verder vloeit uit den aard der instellingen, welke is: onder linge hulp te verleenen, ook voort, dat de bestuursdiensten gratis worden ver richt; alleen de kassier, die een uit gebreide administratie te voeren heeft, wordt eenig salaris uitgekeerd. Tegen de onbeperkte aansprakelijk heid van alle leden zouden bezwaren kunnen worden aangebracht. Maar deze onbeperkte verantwoordelijkheid is nood zakelijk, opdat de spaarders verzekerd zijn, dat hun penningen veilig zijn be legd. Ook kan bij een goed bestuur de bank geen schade lijden en tot aller geruststelling kan worden verzekerd, dat de algemeene verantwoordelijkheid nog nergens nadeel beeft berokkend, waar de bank was ingericht volgens het systeem Raiffeisen. De algemeene vergadering kan bovendien het bedrag, waarover zich haar aansprakelijkheid uitstrekt, zelf regelen. Wanneer aan een plaatselijke boeren leenbank de spaargelden niet toereikend mochten zijn om alle aanvragen tot geldleeningen te voldoen, of wanneer daartegenover de spaarpenningen de leeningen overtreffen, kan men zich wenden tot de Centrale boerenleenban ken, die vraag en aanbod over de ver schillende plaatselijke banken, die bij de Centrale zijn aangesloten, regelen en zoo noodig elders geld kunnen op nemen of uitzetten. Wanneer men dit alles nagaat, valt het nut van boerenleenbanken voor iederen landbouwer af onderlijk en der halve voor den boerenstand in het algemeen, reeds dadelijk in het oog. Crediet immers heeft de landbouw noodig, wil hij bloeien en dit wordt op bovengenoemde wijze uitstekend bereikt. Frankrijk. De Fransclie vrijdenkers. Het congres van Fransche vrijdenkers, dat Dinsdag en Woensdag te Parys is gehouden, had ten doel de confiscatie voor te bereiden der kerken. De bekende afgevallen priester Oharbonnel zeide o. a. in een redevoering •Het is nog te vroeg om de kerken op te eischen, doch wy moeten ons waardig maken ze in beslag te nemen< I De heeren willen hiertoe ook als middel gebruiken het ver heidenschen van alle Christelijke Feestdagen. Lang niet nieuw zeer oud zelfs... Uit den tyd der groote Revolutie, Naar een •godin der rede' zullen Oharbonnel en zijn Heb goeden moed, myn vriend', zei hy minzaam, >de toekomst is voor u nog niet verloren. Wie weet, of tsaar Paul niet een andere zyn zal dan grootvorst Pauleen kroon verandert zoo dikwijls de gezindheid zoo in 't goede als in 't kwade. Ik zelf zal voor uwe zaak bij den tsaar pleiten vorst Subow, aan wien de keizer zyn guust ver zekerd heeft, zal my zyn bijstand niet wei geren Paul zal den laatsten wil zijner moeder eerbiedigen. Alexis, luitenant, wat scheelt er aan Bleek en starend wees de jonge officier naar twee heeron, die arm in arm de straat inkwamen de blik van den eenen kruiste met dien van Lafont als een bliksemend zwaard, een spottend woord drong Alexis in 't oor. •Waarom windt gij u zoo op vroeg de vorst verwonderd, »ik begrijp niet...» Gy zult het begrijpen', zei Alexis toon loos »wat vermag ik, arme luitenant, tegen den gunsteling des keizers I Luitenant Gre- gorowitsch ging zoo even, vry en zonder toezicht, aan den arm van een kamerheer des keizers my voorby, terwyi zijn blik my zijn triomf en myn ongeluk verried'. De vorst stond verstyfd. •Arme jonge man«, zei hy diep getroffen, •ik vrees, dat uwe dagen in Rusland zullen geteld zijn; arme Feodora!' •Feodora vaarwel zeggeD, Feodora op geven riep Alexis verschrikkelijk, liever sterf ik •Ik neem myn woord niet terug', zei de vorst. Als vroeger, staat mijn buis voor u open, maar vergeet niet, dat naar Russisch ge bruik, onder den adel van Rusiand geen verloving kan plaats hebben, zonder bewilii- kornuiten niet lang behoeven te zoeken I De afneming der bevolking. In 1907 is de bevolking van Frankryk met 20.000, zegge ^twintig duizend, zielen achteruitgegaanterwijl in dat zelfde jaar die van Duitschland toenam met 700.000 en die van Italië met 400.000. En toch is het sterftecUfer in Frankryk niet zeer hoog in vergeiyking met dat der andere natieszoo is byv. het sterftecyfer onder de kinderen heneden 1 jaar, 13.5 percent, veel lager dan dat in Dnitschland en Oos tenrijk in 1907 zyn er 110.000 kleintjes overleden, tegen 140.000 in 1906. Doch daartegenover is het geboortecyfer afgenomen en bereikt niet eens meer het gsmiddelde der laatste honderd jaren. In 1907 kwamen 774.000 geboorten voor, tegen 867.000 in 1906 en 927.000 in 1886. Japan. De ondergang der oudJapansche zeden. Meer en meer worden in Japan klachten geuit over het verval der goede oude zeden, over het hand over hand toenemen van weelde en zedeloosheid. Zoo waarschuwde oniaugs de minister van handel, baron Oura, in dringende bewoor dingen het volk, toch niet in kleeding en gewoonten dien nieuwen geest vau verkwis tende weelde te volgen. >Tot aan den grooten oorlog', zeide hy, >was het Japansche volk ernstig, viytig, van strenge zeden, nu is het ongedurig, weelderig en volgt alle stroomin gen der mode. Want de dames der hoogere klassen dragen tegenwoordig op hnn klee deren niet alleen meer ryke borduursels, doch ook kostbare juweelen. Zulk een ver kwisting is zinneloos. Daarhy klagen de handwerkslieden, dat eerlijke arbeid niet meer zooals vroeger wordt geacht, en dat al te veel geld wordt uitgegeven voor lichtzin nige genoegens en de gemakken des levens'. De dagbladen betreuren den ondergang van de oudJapansche levenswijze; zij con- stateeren met angst en vrees, dat de licht zinnigheid en de gonddorst groeien, en wyzen als teeken van dezen achteruitgang op het Bteeds toenemende aantal zelfmoorden. •In vroeger tyden was de zelfmoord het allerlaatste gevolg van een diep gevoel van schaamte of een boete voor een bedreven misdaad', zegt een dezer bladen•tegen woordig echter zyn de meesten van hen, die zelfmoord plegen, jonge mannen en vrouwen, die lafhartig hunne plichten van zich af werpen en zich te zwak voor den stryd om het bestaan voelen. Zwakheid en slechtheid dringen in alle klassen der maatschappy door en tasten zelfs de kringen der soldaten en der onderwyzers aan'. Hoezeer de sociale gewoonten van het vroegere Japansche leven reeds ondergraven ging des keizers. Doch wy mogen nog hopen I Reken op mij wat vorst Orlowitsch doen kan, zal hy voor u doen'. Hij drukte den jongen officier de hand en verwyderde zich. Langsaam vervolgde Alexis zyn weg. In zyn ooren klonk het klokgelui aller torens van de vele kerken in Petersburg, voor de lijkplechtigheden der keizerin. 't Was hem, of zyn eigen geluk ten grave werd uitgeluid. Hij gevoelde zich zeer ter neergeslagen en 't was hem, of hy zelf neer zou dalen in het donkere graf, om te rusten, te vergeten. ZESDE HOOFDSTUK. Acht dagen waren vervlogen. De begrafe nis van Katharina II had met den grootst mogelijken luister plaats gehad. Paul had den laatsten eereplicht als zoon en troon opvolger volbracht, nu echter was hy de alleenheerscher en in zijn band rustte het wel en wee van millioenen menschen. De grondslag vau het karakter des nieu wen keizers was ongetwyfeld goed. Paul I was een trouwe echtgenoot, een voorbeeldig huisvader, en niet zonder goedhartigheid alleen de afzondering waarin hij steeds ge leefd had, de geringe sympathieën, die tus schen zijn voelen en handelen en die zyner moeder hadden bestaan en die hem van haar vervreemd hadden zyn voorliefde voor het militairisme met zyn yzeren wet en disci pline dit alles had een slechten invloed op hem uitgeoefend. Hy, de zoolang miskende, de verachte, waande zich, nu met onbeperkte macht be giftigd, de hoogste aller stervelingen en ver langde blinde onderwerping. De beschaafde maar ongedwongen beleefdheid van Katha- rlna's hof veranderde reeds den eersten dag zijo, volgt hieruit, dat de gedurende drie eeuwen lang volgehouden scheiding van het volk in vier klassen, die tot dusver zeer streng werd in acht genomen, hoe langer hoe meer wordt opgegeven. De scheiding begint hoe langer hoe meer te verdwynen. Vroeger dacht geen enkel lid der laagste klasse eraan de grenzen van zyn stand te overBchryden en in een hoogere klasse te leven. Op dit oogenblik streven de armen naar rykdom en eerzij voelen, dat bun de weg naar macht en geluk open staat, en zoo heeft zich een reusachtige beweging van de massa meester gemaakten een geweldige concurrentie is in de hoogere stan den ontstaan. Natuurlijk bieden ook van den anderen kant al deze verschijnsels vele voordeelen voor den algemeenen vooruitgangde kiemen van een nienwe beschaving zyn gelegd en doordringen langzaam het geheele lichaam van het sociale leven. Amerika. De nieuwe President. Woensdag konden wy juist nog mededee- len, dat Taft tot president der Ver. Staten was gekozen. Natuuriyk heerscht er groote vreugde in de Repnblikynsche party, welke haren candi- daat met zoo schitterende meerderheid ge kozen zag. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, schynt met Taft, afgezien van partykwestiee, eene goede keuze te zyn gedaan. Met Taft zal in het Witte Huis een man binnentrekken, die getoond heeft o.a. op den moeilyken post van gouverneur der Philip- pynen, iets te kunnen, een stoere werker, in het bezit van groote begaafdheden. Hy werd op 15 Sept. 1857 te Cincinnati geboren, studeerde in da rechten, werd in 1892 bonds- rechter voor een viertal staten en vier jaar later hoogleeraar in de rechtswetenschap aan de Universiteit van Cincinnati. Na den veroveringsoorlog tegen Spanje werd Taft in 1900 benoemd tot bnrgeriyk gouverneur van de Phillippynen, welke functie hij bleef waarnemen tot 1904 en waarhij hy zich door zijn tact, zijn harden arbeid, patrio- tischen ijver en organiseerend talent, zelfs de erkentelijkheid wist af te dwingen der democraten. Wat de Fhilippynen betreft, regelde hy persooniyk te Rome met den Paus de moeiiyke en delicate quaestie der kloosterbezittingen op die eilanden. Zyn be noeming in 1904 tot staatssecretaris voor oorlog legde tevens den grondslag voor een hechte vriendschap tusschen hem en Roosevelt. In het vorige jaar maakte Taft een reis om de wereld waarby hij o.a. ook de hoven te Tokio, Pekin en Sint Petersburg bezocht. zyner regeering in een styf, byna bespotte- lp ceremonieel. Keizermantel, scepter en kroon mochten op de audientiedagen niet ontbreken en de deemoedigste, de meest slaafsche bewonderaar der keizeriyke majesteit kon vast rekenen op de gunst van den lieht gevleiden heerscher. De keizer vertoefde in zijn kabinet. Dit was een tameiyk rnlm vertrek met donkere ledertapyten en zonder eenigen opsmuk. Boven de keizerlijke schryftafel, die met geschriften en boeken overladen was want Paul was een viytig werker hing het levensgroot portret van Peter III, zyn be minden, onvergetelyken vaderhy scheen ernstig op zyn zoon neer te zien, als wilde hy hem waarschuwen voor een zelfde lot, eenzelfde plotseling afsterven, gelijk dat Peter III getroffen had. Doch Panl keek niet op met groote pas sen liep hy in de kamer op en neder, druk bezig met een dictaat, dat een officier aan een zytafel yverig opschreef. Deze was niemand anders dan de vroe gere luitenant Gregorowitsch, thans adjudant des keizers. Niet dat Paul door de bevry- ding van zyn gunsteiiDg, als eerste keizer iyke daad, het aandenken zyner moeder in het stof wilde vertredenmaar Gregorowitsch bad zich voor hem onontbeerlijk weten te maken en als een goed soldaat vieide hy den soldatenhartstocht des keizers. Hy had zich voor de voeten van den nieuwen keizer geworpen, had hem verzekerd, dat haat en nyd zijn vergryp hadden overdreven en dan bestond zya vergryp nog slechts hieriD, dat hy gewenscht had dat Paul aan de regeering kwam en zoo had de tsaar hem gaarne genade geschonken en hem tot zyn adjudant benoemd. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1