Binnenland. Plaatselijk Nieuws. '4 Ofïicieele Beric Nagekomen Eerklijs KERKNIEUW, Letteren en Kt kï k Sj Hofberichten. Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen Donderdag 12 deier voor het jaariyksch verblijf naar de Besidentie terng te keeren. H. M. de Koningin Moeder gaat Woens dag a.s. naar de Besidentie. Verkiezing Eerste Kamer. In de najaarszitting der Provinciale Staten van Gelderland zal aan de orde komen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter voorziening in de vacatnre ontstaan door de benoeming van mr. P. O. 't Hooft, tot president van het gerechtshof te Arnhem. Landbouw-Ongevallenverzekering. Op de Dinsdag j.l. te Utrecht gehonden vergadering van het Permanent Oomité tot bestudeering en voorbereiding eener Onder linge Landbouw Ongevallenverzekering, welke vergadering werd voorgezeten door den President van het Oomité, den heer K. Ozn. de Boer, lid der Tweede Kamer, te Assen delft, werd met algemeene stemmen besloten om, in afwachting van de totstandkoming eener wettelijke Ongevallenverzekering, te beproeven, reeds zoo spoedig mogelijk eene vrijwillige ongevallenverzekering voor de Landbouw-arbeiders tot stand te brengen. In verband met de reorganisatie der Industriëele Ongevallenverzekering verwachtte men algemeen, dat de inwerkingtreding van de wettelijke landbouw ongevallenverzekering nog verscheidene jaren zou kunnen duren. In dezelfde vergadering werden na uitvoe rige discussies de hoofdlijnen van eene zoodanige vrijwillige ongevallenverzekering vastgesteld en besloten, na uitwerking van dit plan, dit aan de besturen der verschillende landbouw-maatschappijen en andere landbouw organisaties, waarvan een afgevaardige in het comité zitting heeft, ter behandeling toe te zenden. R. K. Middenstand. De commissie uit den Middenstandsbond >de Hanze*, die benoemd werd om te onder zoeken op welke wijze een Credietbank voor de leden van dien bond in dit Diocees op de gesfbikste wijze zou kunnen worden tot stand gebracht vergaderde Woensdagmiddag in het Poolsch-koffiehuis te Botterdam, onder leiding van den bonds voorzitter, den heer Verbeek. De commissie was voltallig aanwezig en met vreugde werd vernomen dat op ruime schaal medewerking is toegezegd. Alle bijzondere behandelde punten zullen worden neergelegd in een Centraal Bapport, dat aan de centrale vergadering van den Bond zal worden overgelegd. Beeds kan wor den medegedeeld, dat gesticht zal worden >een Centrale Bank* voor het geheele Bisdom in den vorm eener Naamlooze Vennootschap. Het te verleenen crediet zal gemakkelijker en goedkooper te verkrijgen zijn dan thans bij de bestaande bankinstellingen. Ook bij niet leden der Hanze zullen aandeelen geplaatst kunnen worden. Er wordt ijverig door de commissie gearbeid, zoodat de beste uitslag mag worden verwacht. Gemengde huwelijken. De bijzondere kerkeraad der Herv. gemeente te Leiden hoeft, terzake van de kerkelijke huwelijks inzegening bepaald, dat geen bruids paar, waarvan één der twee partijen geen lid is van de Ned. Herv. Kerk, tot de ker kelijke huwelijksinzegening zal worden toe gelaten, tenzij het voor den ouderling, die daarbij tegenwoordig heeft te zijn, de plechtige verklaring heeft afgelegd, dat de kinderen, die uit dat huwelijk geboren zullen worden, zullen worden gedoopt en opgevoed in de Ned. Herv. Kerk. Uitvoering der Woningwet. Men schrijft aan de L. CL: Voor drie jaar werden te Jubbega en omstreken tal van woningen (krotten) door den Gemeenteraad van Schoterland op voor stel der gezondheidscommissie onbewoonbaar verklaard, maar er viel niet aan te denken om ze allen door den sterken arm te doen ontruimen, omdat de arme bewoners met den besten wil geen andere woning konden krijgen en dan onder den blooten hemel zouden moeten verblijven. Een gevolg hier van was, dat de Gemeenteraad genoodzaakt werd om bij herhaling verlenging van den termijn tot ontruiming bij Ged. Staten aan te vragen. De woningvereeniging «Volks- belang> te Jubbega heeft zich nu per adres tot den Gemeenteraad gewend met verzoek, haar een crediet van f 100 te verleenen om dat bedrag te besteden tot aankoop van krotten, als zich daartoe by sterfgeval of vertrek de gelegenheid aanbiedt, ten einde langs dien weg het getal onbewoonbaar ver klaarde woningen te verminderen en de woningtoestanden te verbeteren. Het blijkt hoe langer hoe meer dat de Woningwet, hoe goed ook bedoeld, voor vele gemeente besturen ten platten lande in de uitvoering zeer moeilijk is. ALKMAAR, 7 Nov. 1908. Men schrijf van hier aan Het Volk o m. Aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaal- gieterij, directeur Th. van Spall, hebben Zaterdagavond j.l. een 40 tal arbeiders aan zegging gekregen, dat hun werk met 14 dagen is afgeloopen, terwijl het schijnt vast te staan, dat er nog binnen enkele weken een 40 tal op straat zullen komen. Er is aan deze fabriek hoegenaamd geen werk, men had den arbeidsdag reeds inge krompen op 7 uur per dag, maar ook dit heeft niet mogen baten. Naar wij vernemen, is dit bericht van Het Volk helaas grootendeels juist. Bij Kon. Besl. is toestemming verleend aan F. Smit, burgemeester en secretaris der gemeente St. Fancras, om tot 1 November 1909 te Alkmaar te wonen. Door de arrondissements-rechtbank alhier is, tet vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. dr. A. D. H. Fockema, griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering), te Leeuwarden Jhr. mr. J. F. Lewe van Njjenstein, sub stituut griffier by de arrondissements-recht bank te Amsterdam; Mr. W. Lunsingh Tonckens, substituut griffier by de arrondissements-rechtbank te Botterdam. Door 't bestuur der Huishoud- en Industrieschool alhier is een diploma voor costuumnaaien uitgereikt aan Jeannette Groen en Martha Weber. Blijkens achterstaande advertentie heb ben een groot aantal slagers besloten vanaf 8 November tot 1 April 1909 des Zondags gesloten te zijn. Wy juichen dezen maatregel zeer toe en vertrouwen dat de cliëntèle er gaarne reke ning mede zal houden door alle bestellingen op Zaterdag te doen. Wellicht volgen de andere slagers dan bok en zal zoodoende ook voor den slager de zoo noodige Zondags rust aanbreken. In de op 4 Nov. 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Ver mogen*, is voor diverse personen hulp toe gestaan ten bedrage van f 13010 Zooals onze lezers misschien weten, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet van 21 Juli 1890, tot regeling van het militair onder- wys bij de landmacht voor zoover daarby de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken In de Memorie van Toelichting zegt de minister van oorlog o. a. het volgende over de Cadettenschool alhier, hetgeen wel inte ressant is. De ervaring heeft geleerd, zegt de minis ter van oorlog, dat inderdaad zonder de Cadettenschool de toeloop tot de Kon. Mil. Academie onvoldoende zou zijn geweest en de opheffing zal dan ook eerst kunnen geschieden wanneer proefondervindeiyk zal zyn gebleken, dat de toeloop van burger jongelieden rechtstreeks tot de K. M. A. zoodanig toeneemt, dat ook zonder de Cadet tenschool de aanvulling van de officiers- korpsen van het Nederlandsche- en van het Nederl. Indische leger alleszins verzekerd is te achten, Voorzichtigheid gebiedt dan ook vooralsnog een bron van aanvoer voor de K. M. A. niet af te snijden, maar de ministers van oorlog en koloniën wenscben te streven naar een geleideiyke opheffing van de Cadet tenschool en dus gaandeweg meer plaatsen open te stellen voor burger jongelieden. Den 14 November a t. zal de heer W. Teengs alhier, 25 jaren werkzaam geweest zijn als secretaris penningmeester der «Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier*. De man, die twee keer een koe ver kocht op de naj aars veemarkt alhier, is door de politie aangehouden. Hij heeft bekend, maar het geld was reeds door hem uitgegeven. Da stand van het kegelconcours in café «Suisse* is tot heden aldus Korpswed strijd le Prys A. T. G. V-, Amsterdam, 292 p. 2e pr. S. S. S. Amsterdam, 292 p. 3e pr. Twee Duifjes, Amsterdam, 291 p., 4e pr. Altijd Hout 1, Hilversum, 291 p. 5e pr. Klein Hamburg I, Amst., 288 p. 6e pr. Al len om, Amsterdam, 284 p. 7e pr. de Unie Alkmaar, 284 p. 8e pr. B. A. L., Alkmaar, 283 p. 9. pr. Hout of Fout, Overveen, 280 p. 10e pr. D'r deugt geen bal van, Amster dam, 279 p. 11e pr. District III Amsterdam, 279 p. 12e pr. Bollenclub, Amsterdam, 276 p. 13e pr. Koekoek I Alkmaar, 271 p, 14e pr. Men heeft zé ftlet aan een touwtje, Am sterdam, 271 p. 15e pr. G, G. P. Ameter dam, 269 p. Troostprys de Prins, Haarlem, 267 p. Dagprys Koekoek If, Alkmaar, 240 p. NegenprijsVolharding I Alkmaar. Achten- prysOnze Club I Alkmaar. Zevenprys Victoria I, Alkmaar, ZessenprysEerste Bloemendaalsche Kegelclub, Bloemendaal. Vyvenprijs Lange Tom, Santpoort, Vieren- prijs Op de Plank, Amsterdam. Gecomb. wedstrijd 2 vijftallen. District III Amsterdam 544 p. Da Unie, Alkmaar, 541 p. B. A. L. Alkmaar, 538 p. De Eere-wedstryden zullen gehouden wor den a.s. Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 November. Tevens voortzetting der Kampioen- en Personeele en Vrye baan-wedstrijden. Uitslag veilig gehouden door notaris M. Gouverne, op Donderdag 5 November 1908 van perceelen te Alkmaar. 1. Het winkel- en woonhuis, waarin ver gunning en kruideniersaffaire, op den hoek van de Oudegracht en de Hofstraat wijkno. 212, groot 58 centiaren, strydg. de heer W. F, de Jong f 2230.—2. Het pakhuis en erf, achter het vorige perceel aan de Hof straat wijkno. 16, groot 26 centiaren strydg. dezelfde f 510.— 3. Het woonhuis en erf aan het Wester- of Groenelaantje wijkno. 3. groot 88 centiaren, strydg. dezefde f 860. Combinatie en eindtoewyzing zullen plaats hebben op Donderdag 12 November 1908, 's avonds 7 uur, in het café, «de Nederlan den* te Alkmaar aan de Mient. BEEGEN. Woensdagavond werd hier de tweede avond van het Pausfeest gevierd. Na een goede uitvoering van dezelfde zang nummers van den eersten avond trad de Kapelaan H. M. v. d. Boogaard op met een lezing over den Paus, waarin hij hem voor stelde als den man, wiens heele leven er naar gestreefd had alles in Christus te her stellen. Als kapelaan, als pastoor als bis schop, als patriarch, maar vooral als Paus, biykens zijn optreden tegen het modernisme, zyn ijver voor de ware leer in den Catechismus, zyn ijver voor katholiek-sociale vereenigingen en zyn yver voor de dageiyksche Communie. Daarna zang en optreden van Okhuysen. Dien avond werd ontvangen een telegram van den Paus. Aan Z. H. den Paus was gezonden het volgende telegram Pius X. Bome. De parochianen van Bergen, vereenigd ter biyde viering van Uw gouden priester jubilé bieden aan Uwe heiligheid nederig hunne kinderiyke hulde aan, en vragen eer biedig Uwen pauseiyken zegen. J. F. B. v. DELFT, pastoor. H. M. v. d. BOOGAAED, kap. Als antwoord daarop werd gezonden: Pastoor van Bergen. N.-H. De Heilige Vader dankt u voor uwe hulde en schenkt aan de geheele parochie zynen pauseiyken zegen. Kardinaal MEEBY DEL VAL. Aan Hare Majesteit de Koningin was het volgende telegram verzonden: H. M. de Koningin. Het Loo. De parochianen van Bergen, vereenigd ter biyde viering van het gouden Priester-jubilé van Z. H. den Paus, betuigen met diepen eerbied hunne hoogachting en aanhankelyk- heid aan uwe Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal, en smeeken God voor het gewenschte heil van het Oranje huis. J. F. B. v. DELFT, pastoor. H. M. v. d. BOOGAAED, kap. Als antwoord hierop werd ontvangen het volgende telegram: Van Delft, Pastoor, Bergen. Hare Majesteit en zyne Koninklijke Hoog heid zeer gevoelig voor de door u en kapelaan en de parochianen aangeboden betuiging van hoogachtic-g en aanhankelykheid alsmede zegenwenschen, dragen my op u allen daar voor hoogstderzelver welgemeenden dank over te brengen. Adjudant VAN TUIJL. Aan den Bisschop: Mgr. Cellier te Haarlem. De parochianen van Bergen het gouden Priester jubilé vierende van Z. H. den Paus betuigen Uwe D. H. hunne hoogachting en eerbied en vragen nederig Uwen bisschoppe- lyken zegen. J. F. B. v. DELFT, pastoor. H. M. v. d. BOOGAAED, kap. Daarop werd als antwoord ontvangen: Van Delft, Pastoor. Bergen (N.-H.) Hartelijk dank en bisschoppeiyken zegen. CALLIEB. Lang zal het Pauefeest de Bergenaren eene blijde herinnering zyn. HEILO. Dinsdag vergaderde voor de eerste maal in dit seizoen de propagandaclub «Sint Willibrordus*. De leden waren ter vergadering opgeroepen door den secietaris, den heer J. A. Klaase. De opkomst was gering. Ook de Geesteiyke Adviseur was ter verga dering in >'t Wapen van Heilo*, by den heer Beinier Kuijper, aanwezig, Besluiten werden genomen aangaande de viering van het aanstaand patroonsfeest en het bevorderen van goede lectuur. De leden zullen zich beijveren de schadeiyke pers te bestrijden. Vergadering der vereeniging «Heiloo Vooruit*. Precies te 8 uur opent de voor zitter, de heer W. Kuppers, de vergadering met een kort woord van welkom aan de ongeveer 30 belangstellenden, waaronder de eere-voorzitter. De secretaris brengt een zeer uitvoerig verslag uit van de laatst gehouden vergadering en leest een keurig jaarverslag voor. De penningmeester deelt de vergadering mee, dat de inkomsten bedroegen f 200, de uitgaven ruim f 190, batig saldo alzoo f 5. De heeren Brouwer en Holland zien de rekeningen na en vinden alles in orde. De heer Veltman vraagt den voorzitter, of deze den leden, die de rekening nagezien hebben, wil verzoeken een meer gedétailleerd verslag uit te brengen dan alleen de bloote mededeeling van de eindcijfers. De voorzitter kant zich dadeiyk op besliste wyze tegen dit alleszins biliyke verzoekhy ziet er in een zeker wantrouwen tegenover den pen ningmeester. De heer V. betoogt, dat van wantrouwen geheel geen sprake is hij wil alleen maar weten, hoeveel voor de verschil lende posten is uitgegeven. De voorzitter maakt een einde aan h'-t debat, dat dadeiyk al onverkwlkkeiyk dreigt te worden, door over te gaan tot punt 4verkiezing be stuursleden. Da heeren Buyze en Vermeer worden herkozen met ruim de helft der stemmen. De andere waren blanco. Beide heeren nemen de benoeming aan. De voor zitter doet nu ellelange mededeelingen over wat de vereeniging gedaan heeft en nog zal doen ter bevordering van het vreemdelingen verkeer. Hieruit valt op te maken, dat de vereeniging sedert haar bestaan op twee positieve resultaten kan wyzen de tot stand koming van de telefoon en een handwyzer in 't bosch. De heer V. vraagt, hoe 't nu eigeniyk zit met die automobiel kwestie van de Heilooër kermis. Vele mecschen zijn in den waan gebracht, dat de vereeniging hieruit een slaatje had geslagen. Met een grooten omhaal van woorden verklaart de voorzitter, dat de vereeniging er geen geldeiyk voordeel mea behaald heeft. De heer Vermeer, be stuurslid, voegt er aan toe, dat de vereeni ging geen financieels onderneming is. By de rondvraag vraagt de heer V. nog eens met aandrang verantwoording te doen van de verschillende posten. De voorzitter weigert, op grond dat dit in geen enkele vereenfging gebruikelijk is. De heer V» con stateert, dat de voorzitter niet het geringste begrip heeft van 't vereenigingsleven, dat de leden het onafwijsbaar recht hebben te weten hoeveel en waaraan 't geld is besteed en daarop critiek uit te oefenen. Waarop de voorzitter, in zyn presldentswlek geschoten, op heftige wyze verklaart, dat dergeiyke ge woonten, dorps gewoonten en boerenmanieren zyn (één stemGooit hem emit), en dat hy 't genoeg vindt, dat de rekening tot 11 uur ter inzage der leden ligt. 'n Hevig tumult. De heer Butter en nog vele anderen protes teeren op de krachtigste wyze tegen de on- hebbelykheden, die de voorzitter zich veroor looft. Het slot der historie is, dat door den secretaris de verschillende posten worden voorgelezen, onder herhaalde spytige inter rupties van den voorzitter. Als byzonderheid vermelden wy, dat by den heer Veltman nog een appelboom in bloei staat. EGMOND AAN DE HOEF. Woensdag 4 November vergaderde de Egmondsche IJsclub onder presidium van dr. B. Fischer. Na de opening en de lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, verkreeg de 1ste secretaris, de heer De Wit, het woord, die een zaakryk verslag uitbracht over de werkzaamheden van de club in het afgeloo pen jaar. De steller van het jaarverslag ver diende dubbel en dwars den dank, welken de voorzitter hem bracht. Ook de heer P. Melker, penningmeester, kwam er niet zonder pluimpje af voor het richtig beheer der finan ciën. Hy deelde mede en de commissie tot nazien der rekening bevestigde het later, dat er een batig saldo van f 29,87 in kas was. Aan inkomsten was een bedrag genoteerd groot f 113,35 en de uitgaven bedroegen f 83,48. Met dit batig saldo plus de contri butie der leden kan weer zoo noodig een aanvang gemaakt worden met het verschaf fen van werk in den a.s. winter. Bij de hierop gehouden verkiezingen werd de heer J. Bult van Egmond aan Zee aan gewezen om vice voorzitter te zyn, terwyi de heer J. Half tot gewoon bestuurslid ge kozen werd. Eerstgenoemde, ter vergadering aanwezig, nam zyn benoeming aan. By de nu volgende besprekingen werden heel wat woorden gewisseld over de questie: zal er dezen winter (indien er ys komt, werd er stilzwygend by verondersteld) een wedstryd zijn, ja of neen Besloten werd een jongens- wedstryd te houden, indien de kas het toelaat. Den heer J. Bult, in zyn kwaliteit van afgevaardigde voor den Ijsbond Holl. Noor derkwartier, werd opgedragen op de a.s. districtvergadering te Alkmaar de bruggen- questie te bespreken en zooveel mogeiyk met de afdeeling Alkmaar overeen te komen, dat de bruggen over de Hoevervaart onder de gemeente Alkmaar niet meer versperd worden, zooals dat in den afgeloopen winter is geschied. Hierna werd nog 't een en ander gezegd over de banen en de baanvegers. Er werd een looniyst vastgesteld voor den a.s. winter en zy, die als baanveger in dienst van de club willen komen, krygen gelegenheid om zich by de heeren J. Bult te Egmond aan Zee, J. Alleman te Egmond aan de Hoef en P. Melker te Egmond Binnen aan te melden. De vergadering werd hierna door den voor zitter gesloten, nadat hy de leden had aan gespoord om propaganda voor onze ysclub te maken. Hoe meer leden, hoe meer geld, hoe meer werkverschaffiing en 't zal dezen winter noodig zyn. De heer J. M. Schellekens, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, heeft een betrekking buiten het onderwijs aangenomen te Beriyn en heeft daarom met ingang van 1 Januari e.k. eervol ontslag aangevraagd. BEOEK OP LANGENDIJK, De burge meester dezer gemeente heeft de lichtbeelden- vertooning van de Passie-spelen te Ober- Ammergau, welke tegen Zaterdag was aange kondigd, verboden. Te Zuid-Scharwoude is de vertooning toegestaan. Alhier begint op 't oogenblik een groot gebrek aau regenwater te ontstaan. By vele huizen is niets meer in den bak. Verschil lende huismoeders hebben deze en de vorige week met pomp- of slootwater gewasschen, uit gebrek aan regenwater. Gelukkig, dat er te Zuid Scharwoude een paar nortonpompen zyn, die voor het publiek beschikbaar wor den gesteld en er ook in de andere gemeenten enkele van die pompen worden gevonden. Toch kunnen zij het gemis aan regenwater niet opheffen. De plannen voor den aanleg van een waterleiding, welke op 't oogenblik aanhangig is, mochten door onze raadsleden, ook in 't belang der volksgezondheid, wel eens goed onder de oogen worden gezien. Dat onderlinge tweedracht tusschen de ver schillende gemeentebesturen niet langer een hinderpaal zij, welke de tot standkoming van goede dingen in den weg staan. NOOBD SOHABWOUDE. Door de vereeni ging «Landbouwbelang* alhier is een gecom bineerde vergadering uitgeschreven van de verschillende besturen der betrokken tuin- bouwvereenigingen in het conflict met «De Koophandel*. Daar zal een voorstel worden besproken, om voortaan niets meer aan den verkooper af te staan voor contante betaling. Op 't oogenblik bedraagt dit 1/4 u/0, vroeger was het '/i °/o- Voor de vacante.betrekking van onder wijzer alhier, hebben zich slechts 2 sollici tanten aangemeld. Er is reeds een nieuwe oproeping geschied. In deze gemeente is het herhallngs- onderwijs begonnen met 13 jongens en 3 meisjes. Het onderwys wordt gegeven door mej. O. Wouda en den heer W. Dorsman. LIMMEN. Op 15 Nov. a.s. zal het fanfare corps «Crescendo* van Assendelft, dir. de heer G. Schaar, eene uitvoering geven in het café «Het wapen van Limmen* alhier. Wie eenigszins bekend is met dit uitstekend muziekkorps en tevens met de comische krachten, waarover het beschikt, zal er van overtuigd wezen, dat den Limmenaars een genotvolle avond staat te wachten. Wy twyfelen dan ook niet, of het concert zal met een druk bezoek worden vereerd. ASSENDELFT. De vergadering van het Witte Kruis op Woensdagavond 4 Nov. was slecht bezocht. De nieuwe voorzitter, de heer Kwantes, opende met een harteiyk woord de vergadering en gaf het woord aan den heer O. J. v. d. Loo, schoolarts te Zaandam. De inleider maakte, na verduideiyking van aard en werkkring van het instituut «Schoolartsen*, zyn hoorders bekend met de wyze van werken, die door hem zelf in Zaandam wordt gevolgd. Hy vertelde hoe er gehandeld werd met leerlingen, die lyden aanlong tuberculose, favus (of besmettelyk hoofdzeer), roodvonk, mazelen, kinkhoest (één der kwaadaardigste kinderziekten), doofheid, bijziendheid, vèr- ziendheid enz. enz.te veel kwalen om op te noemen. Hy deelde mee, hoe er toezicht werd gehouden op verwarming, ventilatie, vorm en grootte 'van schoolbanken enz. enz., dit laatste vooral om het scheef- en krom groeien te voorkomen. Het bleek na het verhandelde, dat op de lagere scholen ver scheidene kinderen verschillende kwalen en gebreken hebben, welke zelfs aan de ouders onbekend zyn. Door den schoolarts worden de betrokken ouders gewaarschuwd, zoodat by verstandige opvolging der adviezen veel leed kan voorkomen worden. Van de gelegenheid tot vragen werd nog door eenige leden gebruik gemaaktde vragen werden op afdoende wyze beantwoord. Gereleveerd mag nog worden de verklaring van den inleider, dat hy tegen «speciale schoolartsen* was. Een schoolarts moet niet alleen schoolarts zyn, doch ook een burger practyk waarnemen, dat laatste is absoluut noodzakelijk om op de hoogte te biyven van de behandeling en het verloop van de onderscheidene ziektegevallen. De Eere-Voorzitter, de burgemeester K. Os. de Boer, verkreeg na deze verklaring het woord en betuigde zyn biydschap met de opvatting van den heer van der Loo van het instituut «Schoolartsen*. Vooral met het oog op de plattelandsgemeenten, welke zich toch nimmer de weelde zullen kunnen ver- oorlooven een specialen schoolarts aan te stellen, achtte hy deze verklaring van groot belang. Op de wyze, zooals de heer van der Loo zich de zaak voorstelt, kunnen kleine gemeenten voorzeker veel in die richting doen en ZynEdelachtb. voelde er ook veel voor om ter gelegener tyd maatregelen te nemen, ten einde te komen tot een medisch toezicht in de verschillende scholen zyner gemeente. Deze met overtuiging uitgesproken woorden werden met applaus beantwoord. Met een woord van dank aan den inleider sloot de Voorzitter, na het afdoen van nog eenige huishoudeiyke zaken, deze leerzame byeenkomst. KBOMMENIE. Aan den wedstryd welke deze winter door de Tooneelver. «Dr, Lau- rillard* uitgeschreven is, zal worden deel genomen doorThalia* van Zaandam, «Alk maarsche Tooneelvereeniging* van Alkmaar, «Eensgezindheid* te Assendelft, «Kunst naar Kracht* te Purmerend en «Vriendenkring* van IJmuiden, welke laatste op 26 Nov. den wedstryd zal openen. Daar een der uitgenoodigde vereenigingen zich heeft teruggetrokken, is het bestuur thans in onderhandeling met eene andere. Voor een talryk publiek gaf Dinsdag avond de heer Lampe met zyn leerlingen een openbare les in de sociëteit «Ons Ge noegen*. WOBMEBVEEB, De Kies vereeniging «Al gemeen Belang* heeft tot candidaat voor den Gemeenteraad (vacature C. J. Laan) gesteld den heer J. Houttuyn Pieper. De B. K. Kies- vereeniging «Ieders Becht* houdt Zondag 15 November a.s. een vergadering, teneinde hare houding by die verkiezing te bepalen. De stemming voor deze vacature is bepaald op Donderdag 26 November. Met ingang van 1 Januari 1909 worden de gaspryzen in deze gemeente verlaagd. Licht- en kookgas worden beide 7 cent per Ms., terwyl voor muntgas 8 cent per Ms, betaald zal moeten worden. De wy&nummering in deze gemeente, die in verwarden toestand verkeert door de vele nieuwe woningen, die in den laatsten tyd zijn bygebonwd, zal weldra in straafnum- mering veranderd worden. Aan de buizen zal van gemeentewege een plaatje met huis nummer bevestigd worden. Een crediet van f 300 is Dinsdag door den Gemeenteraad daarvoor gevoteerd. De rechtbank te Haarlem deed Donder dag uitspraak in de zaak van het raadslid B. alhier, beschuldigd tydens de staking te Wolmerveer den schilder Minnersma te heb ben uitgescholden voor christeHjken kroegloo- per en veroordeelde hem tot f 5 sub. 5 dagen. De eisch was f 15 sub. 10 dagen. ZIJDEWIND. Tot molenmeester van den Wester-Kamperpolder is herkozen de heer J. Nagelhout. SOHAGEN. Wy lezen in De Tijd: De kaasmarkt alhier, die Woensdags gehouden wordt, is, wegens hare lijdensgeschiedenis, voorloopig opgedoekt. Een paar individuen trachtten hier Donderdag hun slag te slaan, door met geld- wisselen, waartoe gereede aanleiding werd gevonden, de menschen te bedriegen. Met succes werd hun streven aanvankebjk be kroond, tot zy eindeiyk in handen der politie werden gespeeld, 't Bleken een soort kwartjes vinders te zyn. Procesverbaal werd opgemaakt In de afgeloopen 3 maanden verzekerde het Marktfonds alhier 857 stuks slachtvee tegen inwendige gebreken. Een en twintig stuks werden in de slachthuizen afgekeurd, waarvan 4 geheel en 17 gedeelteiyk. De ontvangsten bedroegen in dien termijn f 1264.34 en de uitgaven f 1080.15'. Verkiezing. Burgemeester en Wethouders van l gen, ter voldoening aan art. 10 al. 4 meen reglement voor de Kamers vai en Fabrieken, ter kennis van belanghi de verkiezing, tengevolge der periodi yan,«dei Ueereu A. J. T. Cpojjn, J. G. P. J. Boom, als leden der kamer van l fabrieken in deze gemeente is bepaa- derdag 19 November a.s. van dags 10 tot des middags 12 uur, in van het stadhuis. Burgemeester en Weth< G. RIPPING, V« DONATH, Secrel Alkmaar, October 1908. Afsluiting Boompoortsb Burgemeester en Wethouders van A gen ter algemeene kennis, dat de brug gieterij (Boompoortsbrug) van Vrijdag af tot nadere aankondiging voor het rijtuigen en vaartuigen zal zijn afgeslot Burgemeester en Wethouder G. RIPPING, Voor DONATH, Secretar Alkmaar, 4 November 1908. HEER HUGOWAARI Zondag 's morgens 7 uur H de parochie10 uur Hoogtr overl. leden der Kiesvereenigin l'/j uur Catechismus; 21/, ut Maandag 's morgens 8 uur H S. A. de Klerk9 uur H. Marytje de Wit. Dinsdag 's morgens 8 uur H de fam. Zijp —Mak9 uur I zekere intentie. Woensdag 's morgens 8 uur 1 de geloovige zielen 9 uur H T. Kant. Donderdag 's morg. 7 uur 11 N. Offringa 9 uur H. Mis vo Oudhuis—Schouten. V r y d a g 's morgens 8 uur i zekere intentie9 uur gez. Ma de Wed. Klaver. Zaterdag 's morg. 8 uur H. J. Gerdes en O. v. d. Nes H. Mis voor N. Hoogeboom. Catechismus gewone dagen. Donderdag 's avonds 7 uur Lof. CASTRICUM. Zondag 's morgens 7 en 8'/, H.H. Missen10 uur Hoogmii 1 uur Catechismus 2 uur Vesp Catechismus. Donderdag 's morg. 81/, uur I bruidegom en bruid. Zaterdag 's namidd. van 3 - tegenheid om te Biechten 6l/s uur Maria Lof met Bozen! Catechismus volgens gewoonte. 1 Pastoor H. W. Strljthoi De Z.Eerw. heer H. W. Stryt) om gezondheidsredenen eervol ot gevraagd en verkregen Monster (Z. H.) als p Volkslectuur. By de firma C. L. van Langen binnenkort vorschynen een nieut van «De Gouden Dubloen* doo d. Lans. Amsterdanisch© B Opgave ons verstrekt door de Firma MULDER QU Dijk C 14. Alkmaar. Staatsleeningen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld 5 4 n 4 5 a 5 n Bulgarije Tabak Hongarije Goudl. Oostenrijk Jan./Jull Portugal Tab. Rusland 1906 id. Rothschild 1889 id. Hope Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binnenl. Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver n Erie Kansas City Pref. id. Comm. Missouri n Ontario Rock Island n South. Pacific n South. Railw. n Union Pacific n Wabash Warschau Weenen. Aand. Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry Steels Cult. Mij. Vorstenl. Aand. Ned. Handel Mij. Resc. Redjang Lebong. Aand. Great Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mij. Comm. Marine Pref. M. Comm. Peru Pref. id. A dam Langkat gew. Aand. 'd- pref. A dam Serdang Asahan Plantage Deli Cultuur Deli Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asahan Tab. Senembah Premieleeningen. 3 Amsterdam f 100.— 3 r Rotterdam -too.— a Sn Antwerpen 4 Theiss 5 Oostenrijk i860 S n Rusland 1866 ^Prolongatiekoan Bad. Koers 4 Nov. 9rVl6 94 V* 92% 96U/l6 95s/l 92 Vl6 79 H 795/l8 881/a 947/l8 298/M 3i°/l6 286/i6 621/8 3 l6/s 408/4 i096/16 23u/l6 174 I31/» 428/8 43'/ 48'/U 49 t329/l6 13 a5/ 172 171ii 92s 927h 9SVe 95s/ 2891/8 288s/ 138v 139 i to>/8 i24s/4 1261/ 7b/l6 7)1 20 1915 iot/s ioi 4°>i 4°>1 l62 2i8>i 87v4 861/ «3v8 11ï7/ 446 44S 82X 8S1/ 276 275b 108 rosjf - io65/; - 162 iV 48* 95®/ 3r5i 28/ 628) 31 174s1 *3. 997

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2