Plaatselijk Nieuws» Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. In de ontstane vacature van bestuurslid werd vervolgens met algemeene stemmen gekosen de Voorzitter van het Diocesaan Oomité in het bisdom Roermond, Jhr. Mr. Oh. Buys de Beerenbrouck, die daarna in een bestuursvergadering tot Voorsitter werd gekosen. Het bestuur bestaat dus thans uit de heerenProf. J. D. J. Aengenent, Alge meen Adviseur, Jhr. Mr. Oh. Buys de Bee- renbrouck, President, Mr. A. Baron van Wijnbergen, Vice-President, en Mr. P. J. M. Aalberse, Secretaris Penningmeester. Gelijk reeds werd medegedeeld, werd besloten met 1 Januari a.s. de «Mededee- lingen< te vervangen door een maandschrift, dat tot titel sal dragen«De Katholieke Sociale Actie, Volkstijdschrift voor het Katholieke Nederland, Orgaan van het Cen traal Bureau van de K. S. A. te Leiden'. Verschillende onderwerpen voor nieuwe vlugschriften werden vastgesteld. Daarna kwam de begrooting van het Cen traal Bureau voor 1909 in behandeling. Zy werd vastgesteld op f 16.300 aan uitgaven en f 14.800 aan inkomsten. Geraamd tekort f 1500. Gehoopt werd, dat dit tekort door een krachtige propaganda voor het nieuwe Tijdschrift nog een heel eind sou worden ingehaald door hoogere ontvangsten. Daar de catalogiseering van de Bibliotheek zoover gevorderd is, dat binnen niet te langen tijd voor iedereen boeken verkrijgbaar zullen worden gesteld, werden de hoofdpunten voor een desbetreffend reglement vastgesteld, terwijl de verdere uitwerking en vaststelling aan 't Centraal Bureau werd overgelaten. Tenslotte bracht de finantieele commissie rapport uit over de rekening en verantwoor ding van den Algemeenen Secretaris over 't jaar 1907. Gelijk vorige jaren waren vooraf de boeken en bescheiden door den accountant Jules Njjst gecontroleerd, waarna de com missie self ook persoonlijk het Centraal Bureau bezocht had. Wjjl alles accoord bevonden was, werd voorgesteld de rekening en verantwoording goed te keuren en den Algemeenen Secretaris te déchargeeren. Dien overeenkomstig werd besloten. Het Kamerlid Helsdingen. Naar Hef Volk mededeelt, lijdt de heer Helsdingen, lid der Tweede Kamer, aan cho lerine. Algemeene Onderwijzeravereenlglng Seetie B. In café >Neuf< te Haarlem hield de Alge meene Onderwjjsersvereeniging Sectie B Zon dag haar 24e algemeene vergadering. De voor zitter, de heer v. d. Ende uit Den Haag, herdacht in zijn openingsrede, dat dit jaar zoovele collega's naar Indis sijn vertrokken, waaronder ook het bestuurslid A. C. v. d. Krogt. Hij knoopte daar een lange beschou wing aan vast over de betere salaris en pen sioenregeling daar ginds en meende, dat dese vereeniging alle pogingen moest in 't werk stellen, om ook hier een betere salarisregeling te krijgen. Ook deed hij een beroep op de collegialiteit, ons, nu het ondersteuningsfonds machteloos is, een zieken collega de noodige middelen te verschaffen, om rustig in een sanatorium weer beter te worden. Het bestuur deelde mede, dat het zich tot de schoolbe sturen zal wenden om voor de onderwijzers een vrijen dag in de week te kragen om ver gadering te houden. Dan zal op verzoek der leden voor de vergadering ook eerst een H. Mis worden opgedragen, zooals voor de Dioce- saan-vergadering ook reeds geschiedt. De hee ren Weeber en Reyners uit Schiedam werden aangewezen om de rekening en verantwoor ding van den penningmeester na te zien. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. v. Boozendaal te Beverwijk en M. Koeter te Bergen. Besproken werd de vraag, of het personeel der bisschoppelijke kweek- en nor maalscholen mag meestemmen voor de Com missies van Beroep. Daarmee wordt dan tevens natuurlijk uitgemaakt, of zij zich bij voorkomende gevallen daartoe wend'-n kun nen. De minister heeft het op Ged. Staten geschoven, toen hem om een nitspraak ge vraagd werd. Het bestuur zal pogen klaar heid te krijgen. Hierop werden verschillende besluiten genomen, die als wenschen van het Hoofdbestuur der Diocesaanvereeniging, het officieel orgaan tusschen den Bisschop en de onderwijzers, zullen kenbaar gemaakt wor den. Hierbij wordt aan het H. B. o.a. ge vraagd, dat het, in navolging der Utrechtsche St. Lebuïnus-vereeniging, een werkprogram opstelle en een program voor het vakblad >Het Katholieke Schoolblad<. Ook wordt ge vraagd, dat het H. B. ter bevoegder plaatse pogingen in 't werk stelt, opdat de klasse- onderwijzers, evenals de hoofden reeds, ge nieten van de subsidieverhooging der wet-Bink. Wegens het gevorderde uur moest de lezing van den heer F. Wisse, >Drankweer en wQ', worden uitgesteld. De vergadering werd bij gewoond door den Eerw. heer A. G. v. d. Berg, rector te Botterdam, den geestelijken adviseur der vereeniging. ALKMAAR, 2 Dec. 1908. In de aandeelhoudersvergadering van Ons Blad op 1 Dec. 1908 gehouden, werd, op zijn verzoek, wegens gezondheidsredenen, aan den heer H. H. v. Oalker eervol ontslag verleend als redacteur en administrateur. Tevens werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer Van der Steele, redacteur van Ons Noorden te Sneek, Zondag 29 Nov. hield voor de Alk- maarsche leden der Bibliotheek van Geloof en Wetenschap*, gevestigd te Amsterdam, pater Hendrichs, voorzitter dier vereeniging, eene rede. De zaal was gevuld met een keurig publiek, bestaande uit de ongeveer 20 Alkmaarsche leden dier Bibliotheek met gelntroduceerden. Pater Hendrichs zette in een rede, die meer dan eens een warm applaus uitlokte en met gespannen aandacht werd gevolgd, uiteen hoe één en dezelfde groote levens- en wereldgedachte de Pausen Pius IX, Leo XIH en Pius X heeft beheerscht, eene levens- en wereldgedachte, die enkel in anderen vorm zich openbaart, naar gelang de ontwikkeling van de moderne dwaling, tot wier bestrijding het Pausdom is geroepen. Zoo rezen Pius IX, Leo XIII en Pius X in hun ware beteekenis op als de kamp vechters tegen de ééne dwaling, welke is de Revolutiegedachte, de Godsverzaking, het hooghartige, laatdunkende individualisme, de overschatting van 's menschen waarde en beteekenis. Deze openbaarde zich verscheiden in stage, onweerhoudbare ontwikkeling, en Plus IX, Leo XIII, Pius X, deze ontwikkeling meelevend en bekampend, hebben deze ééne dwaling op verschillend gebied bestreden en verslagen. Meer kunnen wjj er in het kort bestek, dat ons gegund is, niet van zeggeD. De rede werd met ademlooze stilte meer dan een uur lang gevolgd en Dr. Conjjn was aller tolk, toen hy den spreker den warmen dank der vergadering uitsprak. Ten slotte gaf pater Hendrichs aan de leden gelegenheid om eenige vragen te stellen nopens de Bibliotheek. Zeer voldaan'keerden allen tegen half elf huiswaarts. Moge onder hen die in een mooie en tevens goede Bibliotheek belang stellen, de zucht ontwaken met de rijke, prachtige collectie, die Amsterdam's Bibliotheek (Hee rengracht 415) aanbiedt, kennis te maken. Herkozen werd tot voorzitter van de Oommissie van Beroep voor de B. K. bij zondere lagere scholen in de Dekenaten Hoorn en Wervershoof, mr. H. P. M. Kraakman, alhier. Bij nalezing van ons vorig verslag bemerkten wij, dat enkele personen, welke zich op de beide feestavonden van den N. B. K. V. verdienstelijk hebben gemaakt, door ons niet werden genoemd, waarom wij het met het onderstaande aanvullen. Met nadrnk wijzen wjj op het spel van den kleinen Baphaël, den jongeheer Messe- laar Dz. Het ventje speelde zjjn rol in de volste beteekenis van het woord. Zijn kin derlijk spel en dat van Manfredo en Albrico, de jongenheeren W. Borst en Ooppens, deden in enkelen tooneelen den toeschouwer de tranen naar de oogen dringen. Ook Gianet- tino, de jongenheer Teileman, vervulde zijn rolletje naar behooren. Voorzeker hebben deze kinderen veel tot het succes van «Von- del« bijgedragen. Ook by de apotheose werd door ons een verdienstelijk persoon weggelaten en wel de heer Leo Bakker. Het aanbrengen der rijke stoffeering, hiervoor benoodigd, deed in alle opzichten den vakman kennen en liet het idee van den ontwerper, in de apotheose gelegd, des te sterker uitkomen. Bij Kon. Besl. is aan mr. J. S. L. Aghins, lid van het college van regenten over de gevangenissen alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit die be trekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten en benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen alhier, A. Th. de Groot, inge nieur van den waterstaat, wonende alhier. - Gisteren is geslaagd te Utrecht voor apothekersbediende de heer B. de Jong, alhier. EGMONDBINNEN. Van geachte zjjde schrijft men ons: Op Donderdag 26 Nov. gaf de nog jeug dige B. K. Tooneelvereeniging >Ons Genoe gen,' in het vorig jaar opgericht, alhier andermaal eene uitvoering in het lokaal van den heer J. Apeldoorn. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder, was de zaal overvol, wel een bewijs, hoezeer de vereeniging zich reeds in een goeden.naam mag verheugen. Onder de aanwezigen werden ook opgemerkt met den Weleerw. geestelijken adviseur, kape laan Mart. J. van der Burg, de Zeereerw. pastoor der parochie, alsmede drie heeren leden van den gemeenteraad. De verschillende stukken op het pro gramma vermeld, werden zeer goed gespeeld, hoewel nu en dan de souffleur zich ook niet onbetuigd moest laten. Een der voornaamste stukken getiteld>Zoo gewonnen, zoo ge ronnen' mocht herhaaldelijk menigen gullen lach te voorschijn brengen, vooral door het uitstekend spel der heeren Jac. Koning en Jac. Lsuring, resp. president en commissaris der vereeniging, die de hoofdrollen vervulden, flink bijgestaan door den Jood Salomon met zijn loterijbriefje, den heer Nic. Leuring, penningmeester der vereeniging. Doch vooral maakte een diepen indruk het hoofdnummer »Een van beide wegen,' anti alcoholisch drama, waarin de twee jonge acteurs Oor Lute en Nic. Schuit, niet het minst voldeden. Ook de pianist de heer J. Noort, die den zang begeleidde, verdient allen lof. Na de uitvoering der verschillende stuk ken terwijl inmiddels wegens het verge vorderd uur de Zeereerw. pastoor was ver trokken nam de Eerw. geestelijke adviseur het woord om zjjnen hartelijken dank te be tuigen aan de acteurs voor hun betoonde belangstelling. Omtrent het anti alcoholisch drama >Een van beide wegen,' trad Z.Eerw. nog in eenige bijzonderheden. Z.Eerw. wees n.l. op den ernst waarmede «Ons Genoegen' hare taak opvat, door nu reeds in het tweede jaar van haar bestaan, de uitvoering van een dergelijk stuk op zich te durven nemen, in de hoop, zoodoende ook in die richting eenig nut te kunnen stichten. Dat de ver eeniging eer van haar werk had, getuigen vooral de tranen die aan menig oog ont vloeiden. Z.Eerw. hoopte echter, dat het niet bij eenen oogenblikkeljjken indruk blijven zou, maar dat het ook zijne uitwerking zou hebben in de toekomst. Daarna sprak nog de heer J. Apeldoorn, lid van den gemeenteraad eenige welgekozen woorden om zijne voldoening over alles te kennen te geven. Met een hartelijk >lang leve onze geeste lijke adviseur', gevolgd door een >lang leve Ons Genoegen', werd de feestavond in het late avonduur in de beste orde gesloten. Deze uitvoering doet ons zeker de beste verwachtingen koesteren voor het einde December te vieren Fausfeest. ZUID SOHARWOUDE. Er zal getracht worden alhier weer een gymnastiekTereeniging voor jongens en meisjes op te richten, zoo als die voor een paar jaar bestond, doch toen is opgeheven. SCHERMERHORN. In de laatst gehonden vergadering der vereeniging >Schermerhorn's Belang' werd het bestuur aangevuld met de heeren T. Yendel en O. Klerk. Bekening en verantwoording werd gedaan door den pen ningmeester, welke accoord werd bevonden. Eenige discussie ontstond over de plaatsing van waarschuwingsborden op den gevaarlijken hoek by de kerk. Nu de Wielrydersbond één bord zal plaatsen, wil de vereeniging trachten ten minste nog een tweede bord te plaatsen, hetzij door het zelf te bekostigen, of wel op eenige wyze er geld voor te krOgen. Overeenkomstig een voorstel van den voorz. werd besloten in de maand Januari of later een huishoudeiyke vergadering te houden voor leden met hnnne dames en voor deze byeenkomst een spreker uit te noodigen voor het houden van voordrachten en enkele personen te verzoeken den avond op te luisteren met muziek en zang. Een en ander zooveel mogeiyk zonder onkosten. Het aantal leden dervereeniging bedraagt thans 59. Op de jl. gehouden vergadering der ysclub >Schermerhorn<, werd het bestuur, dat ieder jaar volgens reglement aftreedt, weder herkozendoor het bedanken van den heer T. Nierop werd in diens plaats ge kozen de heer O. Klerk. De rekening van den penningmeester werd nagezien en goed gekeurd. Hat kassaldo bedroeg ongeveer f 4.50, terwyi als waarde aanwezig is een 5 tal reeds aangekochte medailles. Besloten werd dezen winter een wedatryd te doen houden in het schoonryden, in twee afdee- lingena, voor leden der club en b. voor alle andere personen. Beschikbaar sullen gesteld worden in iedere afdeeling 3 me dailies en 3 diploma's. Als afgevaardigde der afdeeling werd gekozen de heer F. E. W. Kok, als plaatsverv. de heer Jb. Helder. OASTRICUM. Bakkum heeft een klok I Misschien denkt deze of gene, die wel eens heeft hooren spreken van de pogingen om te Bakkum een kerk te krygen>Zoo, is het al zoover, heeft Bakkum al een kerk!< Helaas, zoover is het nog lang niet en zoo ver zal het niet komen ook. Bakkum krijgt geen kerk, die zaak is afgedaan. Maar hoe komt Bakkum dan aan een klok Ja, 't is eigenlijk ook geen klok voor de Bakkummere, doch voor de gekken van Duin en Bosch. Maar met dat al profiteeren we er toch van. Eik uur van den dag klinken de heldere slagen over het vriendeiyk Bakkum en wor den de bewoners er aan herinnerd, dat daar in de rastige duinen een krankzinnigengesticht is. Laten wy dan wys zijn en met den tyd medegaan. Laten we bedenken wat voor velen de oorzaak is, dat ze in zoo'n gesticht moeten worden opgenomen. De drank I Wanneer tal in deze gemeente de stryd met dien sterken vyand van ons volk wor den aangebonden UITGEEST. Zaterdag had de metselaar C. Molenaar Kszd. het ongeluk van een in aanbouw zynd huis te Limmen, door het breken van een steiger, te vallen, waarby hy zijn been brak. By een der buren bin nengebracht, werd door den dokter van Heilo het been gezet, waarna de ongelukkige per vigilant naar huis werd gebracht. RIJP. Vergadering van de Tuinbouw ver eeniging van Ryp en omstreken. De voor zitter opent de vergadering en de secretaris las de notulen van de vorige, die onveranderd werden goedgekeurd. Ontvangen een schrijven van het Centraal Bureau om aan te sluiten by de Coöperatieve vereeniging van Land- bouwbenoodigdheden, doch men zal hier voorloopig afwachten hoe de zaak marcheert. De vereeniging zal een onderzoek instellen öm nieuwe wegen te vinden voor uitvoer van groenten. Een schryven werd ontvangen van den consul te Londen, die bericht, dat vroege aardappelen en goede kwaliteit met goed gevolg daar veel verkocht worden, doch geen groenten. Verder een schryven uit Botterdam van een maatschappy tot het verzenden van groenten naar Bremen en Hamburg, hetwelk in den regel uitstekend werkt. De h6er Hazenloop is uitgenoodigd om een lezing te houden over de Duitsche toestanden die hy heeft leeren kennen ge durende zyn reis aldaar. Ten laatste een schryven om aan te sluiten of te steunen de tentoonstelling van groenten te Beriyn van 2 tot 13 April a.s. De tentoonstelling zal hoofdzakeiyk bestaan uit groenten, vruch ten en bloembollen. Daarna sluiting met een woord van dank door den voorzitter. ASSENDELFT. Da heer K. Cz. de Boer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft thans, desgevraagd, aan de afdeeling Zaandam der Liberale Unie schrifteiyk te kennen gegeven, dat hy zich weder voor het lidmaatschap der Kamer beschikbaar stelt. WOBMEB. Zondag 22 Nov. werd alhier in het café >Het wapen van Wormer' van den heer Eb. Kramer een vergadering ge houden, met een voorloopig bestuur, tot het oprichten eener B. K. Begrafenis-vereeniging, welke vergadering door den heer A. Kramer werd gepresideerd. Kramer sprak dien avond j zyn dank uit voor het groote getal dat opgekomen was en opende de vergadering met een «Geloofd zy Jesus Christus'. Toen gaf hy het woord aan den heer B. Roze meyer, die een algemeen reglement heeft samengesteld, hetwelk bij aan de vergadering voorlas. Na eenige discussie gaven zich terstond 33 werkende leden op. Nadat dezen nog een wyie vergaderd hadden, werd om het vergevorderde uur besloten de' vergade ring te verdagen tot Zondag 29 November. In deze vergadering werd overgegaan tot kie zen van een bestuur, dat aldus werd samen gesteld A. Kramer, voorzitterA. MeOer Cz., vice voorzitter Bs. Rozemeijer, secretaris Jb. Nooy, vice secretarisP. Michelenbrink, penningmeester. De vereeniging kreeg den naam van >St. Barbara'. Vervolgens werden door het bestuur de commissarissen van toe zicht, welke door den Z.Eerw. heer Pastoor werden toegevoegd, geïnstalleerd nl. de heeren P. Bart en O. Keet Pz., waarna de vergade ring het reglement met algemeene stemmen aannam. Verder bracht de Z.Eerw. heer Pastoor zyn dank uit voor het zoo goed op touw zetten en slagen der vereeniging die opgericht is met 96 contribueerende leden, waarvan 48 leden werkend zyn, ZIJDEWIND. Maandag 30 Nov. vergaderde alhier, 's avonds 7 uur, ten huize van C. Jong Jbz., de «Jonge Garde' in en om de parochie 't Veld. Aanwezig waren 19 leden. De heer P. G. Scholten, die voor de eerste maal als voorz. fungeerde, opende met een woord van welkom de vergadering en ver heugde zich over de opkomst, den wensch uitdrukkend, dat in deze eerste winterver gadering zooveel mogebjk aan het doel beantwoord zal mogen worden, waarna hy den 2en secr., den heer O. Bruin, door afwezigheid van den len secr., lezing der notulen verzocht. Nadat hieraan by monde van den heer Joh. Put was voldaan, werden deze onveranderd goedgekeurd. Hierna was aan de orde de reglementswijziging. Na menig voorstel door het bestuur en de leden, werden vele artikelen in de beste harmonie toegevoegd en gewyzigd. Vervolgens werden door het bestuur aan de leden uitgereikt boekjes, houdende de Encycliek van Z. H. Paus Leo XIII over den toestand der werk lieden, toegezonden door den WelEerw. Heer van Kelkhoven, Geesteiyk adviseur van den R. K. Volksbond te Hoorn. Na nog een pretje, door het veilen van eenige oude boekwerken, hield de voorz, de gebruikeiyke rondvraag, waarby de heer Put de leden aanwakkert om niet door zwygen toe te laten, dat door derden de vereeniging wordt bespot of in een verkeerd daglicht gesteld. De heer F. C. Jong deelt mede, dat één der leden royement heeft aangevraagd en één met kennisgeving afwezig is, drukt vervolgens de leden op 't hart, om zich zooveel mogeiyk te abonneeren op «De Voorhoede', wat spreker voor een oprecht gardist een onmis- baar blad noemt. Verder stelt spreker voor, om zoo noodig propaganda te maken voor den in de gemeente Harencarspel gestelden candidaat voor den Raad, den heer J. Bak ker Jnz. Sr., opdat de prys met flinker meerderheid zal worden behaald dan by de verkiezing tusschen de by een vorigen keer aldaar gestelde candidaten Weel 6n Krabman, waarbij de beer Weel met slechts één stem meerderheid werd gekozen. Daar dit aller goedkeuring kon wegdragen, werd op voor stel van den heer Joh. Put overgegaan tot het benoemen van een commissie daarvoor, bestaande uit vier personen. By eerste stem ming werden daarvoor gekozen de heeren F. Jong, P. Wynker DzJoh. Put en P. G. Scbolten, welke allen deze benoeming aan vaardden. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de jeugdige, doch zeer flinke voorz. met esn woord van aanmoediging en tevens voor opkomst en medewerking een woord van dank, deze zoo prettige vergade ring, waarna nog een en ander besproken werd omtrent de leesbibliotheek. De heeren H. J. Schiebroek en P. Wijnkar, bestuurs leden der bibliotheek, deelden een en ander daaromtrent mede en wenschten over te gaan tot inning der contributie, doch daar de daarvoor benoodigde paparassen niet aanwezig waren, werd dit, op voorstel van den heer D. Tromp, verdaagd tot een volgende ver gadering. Op voorstel van den heer P. G. Scholten werd besloten, om bij de volgende bestuursvergadering der «Jonge Garde' ook het bestuur der bibliotheek uit te noodigen. Vergiftiging Volgens den Haagechen briefschrijver van de N. Oron. Crt., is er een geheimzinnige vergiftigingszaak bij de politie te 'e Gravenhage in onderzoek. «Voor een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deftig huishouden van een be jaard heer. 't Ging best en er waB niet de minste wanverhouding, Verleden Zondag waren de dochter en schoonzoon van den heer des huizes bij hem te gast en aan tafel werd bier gedronken. De heer des huizes ontdekte een vreemden smaak aan zyn bier dronk er nochtans een paar teugen van en werd zeer onpasseiyk. By onderzoek bleek 't bier met een sterke oplossing van subli maat te zyn vermengd dat, indien de heer des huizes niet dadeiyk afdoende middelen had te baat genomen, in enkele uren zijn dood had moeten tengevolge hebben. Niemand begreep er iets van. Maar 'e avonds laat, verliet de juffrouw, die pas een paar weken in betrekking was, blootshoofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, 't huis (om quasi een brief ter postbus te brengen, vlak in de buurt) en zy is sedert niet meer teruggekeerd en levend noch dood ge vonden. Wat er achter zit Misschien een vergissing 1 Was het vergif, zoo de juffrouw het in 't bier deed, wellicht voor een ander bestemd 1 De juffrouw was een oud vriendin van de dochter des huizes, maar steeds op goeden voetzy scheen zeer met den man harer vriendin ingenomen doch in dat alles vindt men nog geen oplossing van het raadsel'. Het Vad. teekent by dit bericht aan In het midden latende, of het relaas van dezen correspondent in alle opzichten juist is, kan bevestigd worden, dat een scène, ais hierboven beschreven wordt, zich te Scheve- ningen afgespeeld heeft. De juffrouw is nog steeds zoekde politie tracht haar op te sporen. 'n Gelukkige gemeente. Wateringen heeft, zooals heden bleek by de behandeling der gemeentebegrooting tnsschen twee haakjes, dat geschiedde niet meer dan 'n maand te laat in 1908 uitgegeven voor het bewaren der arrestanten de som van 13, zegge dertien centen. Wat moet het in dat dorpje 'n veilig wonen zijn 1 Ongelukken. Te Apeldoorn is door een noodlottig toeval de 40 jarige papiermaker B. R. op de fabriek van de firma Gelder en Zonen, door de machine gegrepen. Hy werd zoodanig gehavend, dat hy een uur later overleed, een vrouw en drie kinderen nalatend. Te Uggelen is een 16 jarig meisje J. M,, door een zolderluik in een heetwater- reservoir gevallen. Met brandwonden over dekt, werd zy in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor het leven van het kind. Verdronken. Uit het kanaal Siuys Brugge te Sluis is opgehaald het lijk van O. Gallant. De man woonachtig te Westcapelle (België) naby Sluis, had graan geleverd te Sluis. By het naar huis gaan, schynt hy door de duisternis te zyn misleid en in het kanaal te zyn geloopen. Het vreemdste van het ge7al is, dat de reddingsboei voor dren kelingen uit het kastje is gehaald, zoodat verondersteld wordt, dat een persoon gezien of gehoord heeft dat er iemand in de haven was gevallen. Aan geld werd op hem ge vonden pl.m. 800 francs. Pech. Een knecht van den slager L. v. d. B. te Tiel ging Zondag te Tilburg voetballen, zyn patroon gaf hem f 400 mee om die op de heenreis te Geldermalsen te betalen. Hy deed dit niet, nam ze mee naar Tilburg, waar hem het bedrag ontstolen werd. November... hooimaand. (Vrydag 27 November) is er langs den kanaaldyk tus schen Middelburg en Abeele nog volop gras gemaaid en verschillende vrij groote hoopen lagen langs den dyk om per wagen naar de plaats van bestemming te worden gebracht. Een fabrieksgeheim gestolen. Men meldt uit Delft aan de Resb. Aan de gistfabriek is een fabrieksgeheim gestolen door een lid van het personeel. Het werd vermoedeiyk in Engeland verkocht. De verdachte is ontslagen, doch blyft ontkennen. Het onderzoek is nog in vollen gang. Op de plaats dood. Zaterdagmiddag kreeg de opperman J, K., te Rotterdam, terwyl hy werkzaam was aan een in aan bouw zynd pand, een dwarsligger op het hoofd, waardoor hy op de plaats dood bleef. In den coupé gestorven. In de Vrydag- avond te VlisBingen aangekomen mailtrein was een dame uit Perzië ongesteld gewor den. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, de dame bleek evenwel in den coupé ge storven te zyn. Bloedvergiftiging. Te Kaatsheuvel had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Ze kere N. B. had een klein puistje aan het voorhoofd. Hy krabde het stuk, met het ge volg, dat bloedvergiftiging ontstond. Een operatie mocht zelfs niet baten. De man is reeds overleden. Een 106jarige overleden. Men schryft uit Nieuwe Schans aan de Pr. Or. Crt. «Jantjemeu in 't Veen» is niet meer. Zy is in den ouderom van 106 jaar overleden. Tot verleden jaar woonde ze eenzaam en verlaten in haar hutje in 't veen te Vos berg, 't laatste jaar echter by haar ook reeds bejaarde dochter. Gasontploffing. In een huis aan het Zieken in Den Haag, waarin beneden een smederij is gevestigd, was Maandag de gas leiding verlegd. Daarbij schynt een lek aan de aandacht der werklieden te zijn ontsnapt. Omstreeks kwart voor zessen toch ging het gaslicht uit en toen de bewoner een lucifer aanstak, om naar het lek te zoeken, ontstond een geweldige ontploffing, tengevolge waar van de man zeer ernstig aan gelaat en han den werd gewond en zyn vrouw minder ernstig aan de handen. Nadat dr. Polono de eerste hulp had verleend, werden beiden, de man in zorgwekkenden toestand, per auto naar het gemeenteziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Italië. Z. E. de Paus ongesteld. Na van de vermoeienis der zeer talrijke audiënties gedurende de laatste weken korte- ïyk hersteld te zyn, ie de H. Vader Zondag avond ongesteld geworden ten gevolge eener gevatte koude. De Paus hoestte en er ver toonden zich lichte verschynselen van koorts. Aanstonds werden de lyfarts Petacci en prof. Marchiafava ontboden, die beiden eerst des nachts te 1 uur het Vaticaan verlieten. Maandagochtend vroeg waren zy wederom op hun post en vertoefden een uur by den Paus, die eerst te elf uur het bed verliet,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2