Plaatselijk Nieuws. Officieele Berichten. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. Inslag van de klanten en binnen een week wae de normale ontvangst hersteld. Bij de winkeliers, die kleeding verkochten, schoenwinkels inbegrepen, hield de schade een week langer aan, maar nog lang was de proefmaand niet om, of het publiek had zich ook in die schoenwinkels vroeger aan gemeld en al spoedig was ook hier van schade geen sprake meer. Luxe-winkels lijden nooit onder sulk een maatregel, daar het eerst later uitgaande publiek aan den koop in dese soort maga- ■jjnen geen deel neemt. Die alleen bitter klaagden waren de siga renwinkels. Hun ontvangsten namen niet alleen de eerste week sterk af, maar dese schade hield al de overige weken van de maand aan. Kellneri in de bierhuizen ver kochten nu tegen kleine winst goedkoop inge slagen sigaren en de sigarenmagazijnen leden seer aanmerkelijke schade. Ingenomen met dien maatregel waren daarentegen in gansch bijzondere mate de houders van bierhuizen, café's en kroegen. Vooreerst toch werden dese nu druk bezocht door het vrijgekomen winkelpersoneel en ten anderen bleven velen, die anders 's avonds op koopen uitgingen, nu den avond lang hangen in deze gezelschapslokalen. De proef schjjnt dus vrijwel gelukt, maar toch dient op 't laatste de aandacht gevestigd. Verhuist het talrijk winkelpersoneel van '■avonds 8—13 uur naar deze drinkgelagen in plaats van naar huis, dan gaat 't geldelijk allengs achteruit en staat bloot aan gevaren, die in den winkel niet voorkwamen. Een licht- en een schaduwzijde ook hier. Tarieven S.S.-H. IJ. S. M. Door de Nederlandsche Spoorweg Maat schappijen is onderling overeengekomen om eene nniforme regeling in te voeren voor het vervoer van reizigers. Het voornemen is, om alle speciale en goedkoope reisgelegen- heden af te schaffen, zooals tienrittenboekjes, vacantiekaarten, goedkoope uitetapbiljetten, geen reductie meer te geven op de gewone piaatsbiljetten, terwijl ook retohrbiljetten zullen ophouden te bestaan. Alleen zullen worden verkrijgbaar gesteld, enkele reisbil jetten, kilometerboekjes en abonnementskaar ten, alleen voor alle lijnen en bepaalde tra jecten, buurtverkeerkaartjes. De kilometer boekjes en abonnementen sullen geldig zjjn over de ljjnen van H. S. MS. S. en N. O. 8. Men had gehoopt hiermede 1 Januari 1909 te kunnen gereed zjjn, doch de bewer king der nieuwe tarieven neemt zooveel tjjd in beslag, dat zeer waarschijnlijk niet vóór den nieuwen zomerdienst deze regeling zal kunnen ingevoerd worden. Haar de directie der H. IJ. S. M. verze kerde, zal de nieuwe financiëele regeling voor het publiek geen noemenswaardige verhooging van de reiskosten met zich voeren. Deprjjs van twee enkele ritkaaTtjes zal ongeveer gelijk ■taan met dien, welke thans voor een retour- biljet betaald wordt (op den afstand Amster dam—Den Haag zal ongeveer 10 centen meer betaald worden), terwijl voor groote afstanden door de Staatsspoor de prijsberekening van de Hollandsche spoor is overgenomen, wat echter volgens de directie, evenmin tot be langrijke prijsverschillen zal leiden. De af schaffing der retourbiljetten vindt haar grond in den wensch der spoorwegmaatschappijen, om de aan de uitreiking van retourbiljetten met langen geldigheidsduur verbonden mis- brniken tegen te gaan. De directie hoopt de nieuwe tarieven reeds met Juli aanstaande, of anders zeker met October 1909, te kunnen invoeren. Liberale fabrikanten. In een stuk van de >Vereeniging van Til- burgache Fabrikanten van Wollen stoffen» in de N. Tilb. Ct. komt, over de uitsluiting te Goirle, deze zin voor; •Immers, is het niet diep treurig, te zien, dat in dezen ellendigen tjjd, waarin schier door elk industrieel alles moet worden in het werk gesteld, ja het onmogelijke moet beproefd worden, om zjjn zaken gaande en ■taande te honden, dat dan getracht wordt, door machtsmisbruik en Diocesanen steun, enkele fabrikanten te dwingen een toestand te bestendigen, die alleen uit het oogpunt der liefdadigheid zou kunnen verdedigd wor den, wanneer het ten minste ooit te verde digen is, dat een industrieel zijne artikelen niet zoo mooi, zoo regelmatig en zoo goed koop maakt, als bjj kan». Het Hoog-Ambacht teekent hierbij aan Dat zou de theorie van het liberalisme sjjn, met ln haar gevolg: lange werktijd, laag loon, arbeid van gehuwde vrouwen, exploitatie van kinderen. Wjj hebben meer dan eens gezegd, dat neutrale patroonsvereenigingen gevaar hadden en strekking om liberaal te doen, evenzeer als neutrale werkliedenvereenigingen gevaar hadden en strekking om socialistisch te doen. Nu echter de berichten van de laatste weken deden denken aan de mogelijkheid van een B. K. Fabrikantenbond te Tilburg, nu doet het zooveel te pijnlijker aan, te zien, dat ook Boomsche Tilbnrgsche fabrikanten zoo openlijk en vrjj het volle liberalisme op economisch gebied verdedigen. Boomsche fabrikanten, voor zulke theorie moet gjj u te goed weten. Protesteert daar niemand van u tegen Voorloopige hechtenis. De anti rev. Onze Courant bespreekt een zeldzaam geval, dat dezer dagen bjj de AI- melosche Bechtbank voorkwam. Het blad zegt; Zelden of nooit, wanneer een verdediger vraagt om ontslag uit de voorloopige hech tenis» wordt dit toegestaan. Begel is, dat de rechtbank geen termen» vindt, om aan dit verzoek te voldoen. Te Almelo ging het anders. Na twee minuten in de raadkamer geweest te zijn, kwamen de rechters terug en werd de onmiddellijke invrjjbeidsstelling van de beklaagden gelast. Natuurljjk is hiermee nog niets beslist over schuld of onschuldde uitspraak volgt nog. Maar 't ia nu toch noodig, om eens te wijzen op het feit dat deze beklaagden maandenlang hebben >gezeten< al was 't dan ook >voor- loopig», terwijl de rechtbank in twee minuten wist te beslissen, dat dit zitten onnoodig was. Waar dón nog bijkomt, dat die hechtenis twee maanden verlengd werd... omdat de rechter van instructie met vacantie waal Ons rechtsgevoel stuit dat. •Voorloopige hechtenis» kan, helaas 1 noo dig sjjn. Onze rechtspraak kan ze niet missen. Maar 't is een hulpmiddel, dat onschuldigen voor hun leven ongelukkig maken kan. Maandenlang zitten ze vast. Hun zaken staan stil en verloopen. Hun gezin raakt in ellende. Hun goede naam is wèg. Hun gezond heid wordt geknakt; hun ziel verbitterd-.. Het is noodig, meent het blad, dat de publieke opinie tegen onnoodige vrijheids beneming krachtig getuigtdat zal den rech ter dwingen tot voorzichtigheid. Katholieke H. B. S. te Amsterdam. In September 1909 zal door de EE. PP. Jezuïeten te Amsterdam een Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen cursus worden gesticht, zoo een genoegzaam getal leerlingen zich daarvoor aanmelden. Iets nieuws. Iets nieuws op 't gebied der drankbestrij ding is gewis de vereeniging van herbergiers, die te Dommelen op initiatief der St. Pan Insvereeniging is opgericht, en waarvan de leden zich op eerewoord verplicht hebben, geen sterken drank te schenken aan hen, die reeds voldoende of meer dan voldoende aan Bacchns geofferd hebben. Wóór volgt men dit mooie voorbeeld na 7 vraagt het Buisg. „Voor Eer en Deugd". Op het bjj de jongste audiëntie der Neder landers aan Z. H. den Paus overhandigd adres dezer vereeniging ontving de H.Eerw. president Dr, Oorten te Boldnc, het volgende antwoord Vaticaan, 3 December 1908. HoogEerwaarde Heer, 't Is moeilijk onder woorden te brengen, welken zoeten troost de H. Vader gesmaakt heeft, toen hij onlangs, bö gelegenheid van zjjn Priesterfeest, de gelukwenschen ontving van U en van de Vereeniging, die met zoo veel beleid door IJ bestnurd wordt. Alleraangenaamst immers (om niet te spre ken van al hetgeen dat schrijven loffelijks en zoets voor den H. Vader behelsde) was hem de mededeeling, dat de genoemde ver eeniging, ofschoon nog jong in jaren, onder de leiding en den Bteun van de Bisschoppen des lands, zich toch reeds in zeer hoogen bloei yerhengt, zoowel door het getal en het gehalte der leden als door de gelukkige resultaten van haar streven. Met den wensch en de bede, dat die vruchten nog met den dag mogen toenemen, verleent Z. H, U en de leden uwer vereeniging met de meeste liefde den Apostolischen zegen en machtigt tevens alle bestuurders om, onder goedkeuring van den plaatseljjken Bisschop, eenmaal dezen Pauselijken zegen te schenken in den gewonen vorm der Kerk, op den dag, dat de akte van toewijding aan de Onbevlekte Moeder Gods hernieuwd wordt. Onder betuiging van de verschuldigde hoogachting, blijf ik, Uw innigst verknochte K. Card. MEBRY DEL VAL. Aan den HoogEerw. Heer B. CORTEN. President van de Vereeniging •Voor Eer en Deugd». R o 1 d u c. ALKMAAR, 9 Dec. 1908. Door de vereenigingen Kruisverbond en Maria-Vereeniging alhier zal op initiatief van den geestelijken adviseur, in den loop van het volgend jaar een loterjj gehouden worden ten bate der drankbestrijding. De bisschoppelijke goedkeuring voor deze ver loting is verkregen onder datum van 23 Oc tober 1908 en de Koninklijke goedkeuring onder datum van 24 November 1908. Op Maandag 14 December a.s. zal de heer H. J, de Vries, Opzichter by do ge meentewerken alhier, den dag herdenken, waarop hjj 40 jaren geleden by de gemeente in dienst trad. Den len Januari gaat hy met pensioen den dienst verlaten. In de maand Nov. had in het abattoir het volgende aantal slachtingen plaats.47 paarden, 89 koeien, 1 pink, 25 vette kalve ren, 17 graskalveren, 106 nuchtere kalveren, 44 schapen, 2 bokken, 1 geit en 348 varkens, totaal 680 stuks. Dit nood werden geslacht 1 koe en 1 varken, totaal 2 stuks. Ingevoerd werd1519x/a K.G. paarden- vleesch, 1201/, K.G. rundvleescb, 1341/2 K G. vetkalfsvleeach en 41 K.G. nuchterkalfsvleesch, totaal 18151/] K.G en 1031 K.G. ruudvet, 439% K.G. schapenvet en 251/» K.G. var kensvet, totaal 1496 K.G. Afgekeurd werden2 nuchtere kalveren, 3 varkens, 1 koe en 1 graskalf, totaal 7 stuks. BERGEN. De Hollandsche IJzeren Spoor- wegmaatschappy beeft aanbesteed het maken van grondwerk, verhardingen, afstnitingen, een haltegebouw, privaten, het leggen van bovenbouw enz. voor den aanleg van de tram Bergen—Bergen aan Zee. Laagste inschrijver de heer M. L. Visscher te Haar lem voor f 40.889. AKERSLOOT. De gehouden voorstellingen met lichtbeelden door den eerw. Pater Synave, missionaris van den H. Geest, heeft aan de parochianen genotvolle en leerzame avonden verschaft. Beide avonden was de zaal van den heer Dekker overvol. Ook voor de kin deren der katholieke school werd Maandag namiddag een extra-voorstelling ^gegeven, waarmede de kleinen zeer verheugd waren. LANGENDIJK. De secretaris der Naam- looze Tuinbouw en Handelsvereeniging aan den Langendyk en omstreken heeft met den Bykstuinbouwleeraar, den heer Hazèloop te Alkmaar, een onderzoek in Duitschland inge steld naar de handelstoestanden in verschil lende deelen van dat ryk. Gedurende een week hebben genoemde heeren verschillende steden in Duitschland bezocht, om te onder zoeken, of het niet mogeiyk zou syn vanwege de Tuinbouwvereenigingen aldaar vasten voet te verkrygen, om er hunne eigen producten te verkoopen. BIEMSTER. Vergadering van den Baad dezer gemeente op Maandag 30 November. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Ed.Achtb. heer J. Koopman, burgemeester. Nadat door den voorzitter de vergadering is geopend, worden de notulen door den secretaris ge lezen, die onveranderd worden goedgekeurd. 1. Zyn ingekomena. Mededeeling van mej. Fransz, dat zy', onder dankzegging, bare benoeming als onderwijzeres aan de school in de Noord Beemster aanneemt, b. Dank betuiging van het bestuur van het Fanfare korps voor de toegezegde subsidie voor 1909. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. 2. Heeft plaats de benoeming van een onderwyzer aan de school in de Zuid-Beemster uit de volgende voordrachtJ. Horst te Hoorn, D. Veis te Purmerend, P. Zwart ta Koog aan de Zaan. Na inzage der betreffende stukken wordt tot stemming overgegaan en met 8 stemmen benoemd D. Veis, de heer Horst bekwam de overige stemmen. 3. Is aan de ordeRegeling omtrent het beheer en de exploitatie van de gemeente- ïyke ziekenverpleging. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. in overleg met het bestuur van de afdeeliiig van het Witte Kruis een concept dienaangaande is opgemaakt, welk concept wordt voorgelezen en waaruit biykt, dat de exploitatie zal geschieden door de afdeeling van het Witte Kruis, voorloopig voor den tyd van één jaar. De inrichting zal in de eerste plaats bestemd zyn voor ïyders aan besmettelyke ziekten, doch in byzondere gevallen xunnen ook andere patiënten wor den opgenomen. De verpleging geschiedt naar klassen. Zonder hoofdeiyke stemming wordt hierna het concept onveranderd vastgesteld. De agenda is hiermede afgehandeld en na rondvraag wordt de vergadering gesloten. Onze Afslagvereeniging Beemster, Pur merend en omstreken zal Dinsdag 15 Dec. haar 121/)-jarig bestaan vieren, waarby ten huize van den heer A. Langerys, directeur- boekhouder in deze gemeente, receptie zal worden gehouden. Tot onderwyzer aan de school te Zuid- Beemster is benoemd de heer D. Veis te 1 Purmerend. OASTRIOUM, Naar men mededeelt, schynt er een bevredigende oplossing te zijn gevon den in het geschil tusschen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de commissie uit die Staten, omtrent de huishoudelyke regeling, die voor het gesticht Duin en Bosch zal gelden. Gedeputeerde Staten zouden geneigd zyn, af te zien van hun idee, om aan dat gesticht het geheele beheer in handen te stellen van den len geneesheer-directeur. HARENCARSPEL. Voor de leverantie van 32 stuks banken aan de scholen te Dirkshorn en te Waarland, werd door de navolgende ingezetenen ingeschreven G. Nieuwenhuis te Scbagerwaard f 414, A. Sleutel te Dirkshorn f 315, J. Levendig te Dirkshorn f 298 90, O. Dam te Dirkshorn f 290, L. Visser te Dirkshorn f 280, P. de Vries te Kalverdyk f 279, O. Jonker te Tuitjenhorn f 269 en W, Mooy te Kerkebuurt f 266.66. Het werk werd gegund aan den laagsten inschryver. De begrooting was f 323. ASSENDELFT. Door het overlyden van den heer O. Florisz. IJff, was in onsen ge meenteraad een vacature ontstaan. B. en W. hebban een verkiezing uitgeschreven op 18 December. Is de raad weder voltallig, dan zal men overgaan tot het benoemen van een wethouder; de overledene was wethouder, zoodat ook door zijn dood een vacatnre ont staan was in het college van B. en W. 't Is te hopen dat de partyen het over het stellen van een candidaat eens kunnen wordenvan een gang naar de stembus zyn we dan vry 1 Dat is goedkoop en gemakkeiyk. ZIJPE, Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 8 Dec. 1908. Aanwezig alle leden. De voorz. zegt, deze vergadering te kunnen openen onder eene aangename stemming. Met genoegen vestig ik myn blik op het cadeau, dat de leden van den raad de gemeente hebben aangeboden. De schil- dery met de beeltenis van H. M. de Koningin en dito van Z. K. H. Prins Hendrik, zyn waarlyk een sieraad voor deze mooie raads zaal de leden hebben door dit geschenk my verrast, en wat my zoo aangenaam is, deze zaal eer aangedaan. Ik verklaar dan ook deze vergadering voor geopend, met den innigen wensch, dat het ons gegeven moge zyn, nog een reeks van jaren onze blikken op deze schilderyen te kunnen vestigen. (Applaus). De notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen een schryven van de onderwyzeres te Burgerbrug, met verzoek om tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag uit hare betrekking, wegens hare benoeming als zoodanig te Zaandam. Met algemeene stemmen eervol ontslag verleend. De voorz. zegt, dat zy zoo vry geweest zyn eene oproeping te hebben gedaan en al reeds een proefles hebben gehouden. Naar aanlei ding daarvan is er, in overleg met den district schoolopziener en hoofd der school, een drietal opgemaakt en welno. 1 mej. P. A. Roos te Amsterdam, no. 2 mej. W. 8. Overbeek te Zaandam, no. 3 mej. A. O. Oremer te IJmuiden. Met algemeene stemmen benoemd mej. P. A. Roos te Amsterdam. Nu volgt benoeming regentes voor het Algemeen Zyper Weeshuis, wegens aftreden van mej. Bestde Graaf (herkiesbaar), met" algemeene stemmen herbenoemddito regent voor het Armbestuur, aftredende de heer J. Louwe AIbz. (herkiesbaar), met algemeene stemmen herbenoemddito voor een lid der schoolcommissie, wegens het bedanken van den heer J. Baat. Daar dit zoo onverwachts is opgekomen, hebben wy, zegt de voorz., nog geen persoon op 't oog, welke die plaats zou kunnen en willen innemen, daarom stel ik voor deze benoeming tot een volgende vergadering aan te houden. Alzoo besloten. Ingekomen een brief der Noorder Stoomtram- Maatschappij met verzoek om voor 31 Dec, a.s. te storten 10 het verhoogde aandeel kapitaal, zijnde f 5500, dus te storten f 550. De heer de Moor zegt, niet zoo direct tegen de storting te zijn, doch het bevreemdt hem, dat niet alle aandeelhouders hun 10 n/o heb ben gestort. Spr. meent wel stellig te weten, dat Warmenhuizen nog niet heeft betaald. Hoe ia dat mogeiyk De heer de Mann wenscht den heer de Moor nader toe te lichten, Het verzoek der N. S. T. M., gericht aan de verschillende besturen, dus aandeelhouders, om storting der 10 van hun aandeelkapi taal, is niet door allen ingewilligd. Ook de provincie heeft niet gestort en daarom ook hoofdzakelijk Warmenhuizen niet. De provincie heeft niet gestort, omdat de maatschappy nog geen geld noodig had en zy ook nog niet zeker wist, dat het Rijk het gevraagde zou toestaan. De ingekomen gelden waren ruim schoots voldoende de noodige kosten zoonoodig te dekken. De heer de Groot vraagt, of War menhuizen ook nu weder niet zal storten De heer de Mann zegt, dat zij nu moeten betalen. De heer de Moor meent, nu de conclusie te mogen trekken, dat er iets ge heimzinnigs onder schuilt. Waar toch de provincie wset, dat de storting niet behoeft, omdat de maatschappij geen geld noodig heeft, mag ik toch niet aannemen, dat de eene aandeelhouder meer recht heeft dan de andere. Wy zijn dan ook geheel onkundig van den stand dier zaken gelaten. Wat ge beurt er met dat geld 7 Dat staat uit, zegt de voorz. De heer de Mann zegt, dat er met dat geld niets gebeurt, er is nog niets mede gedaan. In de maand Januari zal er een vergadering plaats hebben, waar dan ook wel rekening en verantwoording zal worden gedaan. Na eenige discussiën wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de gevraagde 10% te storten. Wordt aangeboden een supl. kohier honden belasting, groot f 6. Algemeene stemmen goedgekeurd. De voorz. vraagt of de heeren het goed vinden de Nieuwjaars-collecte, eveneens te regelen als 't vorig jaar. Goed gevonden. By de rondvraag zegt de heer de Wit, dat er by hen op 't dorp dagelyks een paar kinderen ronddoolen. Zij gaan niet ter school, de moeder laat ze aan haar lot over, dus groeien zy verwilderd op. Is hier niets aan te doen 7 Naar school sturen gaat niet, de onderwyzer kan ze niet hebben, omdat die kinderen zulke zeere hoofden hebben, waar door er ook gevaar zou bestaan voor de andere kinderen. Na eenige bespreking werd besloten, den voogdijraad hierover aan te spreken, hopende dat er dan krachtig kan worden ingegrepen. De heer de Mann zegt, dat hy ook een persoon in de gemeente heeft ontmoet, waar ingrijpen van autoritei ten niet ondienstig zou zyn. Na toelichting bleek, dat spr. hier bedoelde P. Vries. Uit de discussiën bleek echter, dat hier onwil van hem zelve niet was uitgesloten. Evenwel zal ook B. en W. zooveel mogelyk mede werken hem by de familie zien geplaatst te krygen, welke niet onwillig is hem tot zich te nemen. Niets meer te verhandelen zynde, sluit de voorz. de vergadering, SCHAGEN. Dinsdag 8 December hield de gemeenteraad vergadering. Aan het verzoek der heeren J. Groot en J. Rotgans, bewoners der Molenstraat, om uitgangen aan de Nieuwe Laagzyde zal voldaan worden. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot openbare ver pachting van de opbrengst van marktgelden. Tot commissieleden van het Rietbosch werden benoemd de heeren C. Smit en C. Asjes in plaats van den heer O. Bijpast, die be dankte, zal geen derde lid aan de commissie worden toegevoegd. Aan de orde werd nu gesteldbenoeming van leden schoolcommissie. Door de school commissie wordt in dezen de voordracht opgemaakt. De beide aftredenden werden bovenaan geplaatst, nl. mevr. Pot—Vos en de heer O. Nobel, die steeds als voorzitter dier commissie fungeerde. Als derde lid was mede op de voordracht geplaatst de heer G. Grafhorst, pro forma natuurlyk. Wat reden of er nu toe geleid hebben, dat mevr. Pot—Vos en de heer G. Grafhorst door den raad zyn benoemd en dat de heer Nobel echec heeft geleden, zal wellicht velen een raadsel zyn, maar niet hen, die voorheen kennis hebben genomen van des heeren Nobel's pleidooi, voor salarisverbetering der heeren onderwyzers en waarin als 't ware geageerd werd tegen de vroede vaderen en bloc. Van ter zyde vernemen wy, dat vele leden der schoolcommissie thans als protest hun mandaat ter beschikking van den raad stellen. Dit muisje zal stellig wel een staartje hebben. De heer P, Timmerman heeft bedankt als lid der schoolcommissie. Door den raad zal aan de commissie een voordracht in dezen gevraagd worden. Verder werd er in den raad niets by zon- ders behandeld, Onder zeer veel biyken van belang stelling herdacht zuster Falderine verleden Dinsdag den dag, waarop zy vóór 25 jaar als bewaarschoolhouderes alhier in functie trad. BARSINGERHORN. De heer Arie Schenk is herkozen als Hoofdingeland van de >Banne Bar singer hom.» Tot voorzitter van- den Kaagpolder is be noemd de heer H. Rijkes, NATIONALE MILITIE. Oproeping onderzoek verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen by deze op de verlofgangers van de militie te land, binnen deze gemeente in het register van verlofgan gers der militie ingeschreven aan wie uitstel van het onderzoek bedoeld bij art. 125 der Militiewet 1901 tot een bepaalden datum is toegestaan, om zich op Vrijdag n December a.s, des voormiddags te elf ure, te laten vinden ten raadhuize der ge meente Alkmaar, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstukken, benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 December 1908. Kaas- en Graanmarkten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de weke- lijksche Kaas- en Graanmarkten in plaats 'van op Vrijdagen 25 December (iste Kerstdag) en op 1 Ja nuari (Nieuwjaarsdag) zullen worden gehouden op Woensdagen 23 en 30 December 1908. Burgemeester en Wethouders voorn., G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Novemer 1908. Procurator te Rome. De Z.Eerw. Z.Gel. heer dr. B. J. Eras, te Bome, is door HH. DD. HH. den Aartsbis schop en de Bisschoppen van Nederland officieel aangesteld als procurator der Neder- landscbe Bisschoppen by den H. Stoel en de Boomsche congregaties. De instelling dezer gewichtige betrekking is het gevolg der nieuwe regeling, door den H. Vader voorgeschreven, tot afdoening van de kerkeiyke zaken tusschen de Nederland- sche Bisdommen en den H. Stoel of de Boomsche Congregaties. Verdronken. Een 17 jarige dochter van O. d. G., te Gouda, die te Woerden ver toefde, is aldaar te water geraakt en ver dronken. Ontwaakt. De oud commies S. te Apel doorn, die sedert Vrydag slapende was, is weder ontwaakt, doch nog niet geheel tot het bewustzyn teruggekeerd. Hy wordt kunst matig gevoed. Ongelukken. Te Farnsum geraakten vier arbeiders by het afbreken van een ovengewelf van de steenfabriek van den heer P. Dethmers, door het instorten daar van, onder het puin bedolven. Een hunner werd gedood, de anderen werden zwaar gewond. Bandieten. In een der buitenwyken van New-York hebben vier bandieten een tram aangevallen, die in den vroegen morgen 65 personen van een bal thuis bracht. Twee roovers hielden met een pistool de menachen •in bedwang», terwyl de anderen de passa giers uitschudden, Slapte. Op de myn Oranje Nassau by Heerlen, is sedert 1 December een 60 tal personen het werk opgezegd, wegens in krimping van de werkzaamheden. Onder de ontslagenen bshooren ook verschillende huis vaders, voor wie het minder prettig moet zyn vóór den winter buiten werk gesteld te worden. Hij kende den weg. Met een familie, welke 1 Nov. van Weesp naar Keulen ver trok, ging ook een hond mee, welke even wel meer by een buurman huisde dan by den vertrekkenden eigenaar. Hoe groot was de verbazing van den buurman toen hy 1 Dec. den hond voor zich zag staan en den zelfden dag een briefkaart uit Keulen kwam, dat daar den 23sten de hond was weg- geloopen. Het dier had den afstand Keulen Weesp in 7 dagen afgelegd. Noodlottige brand. Maandagavond om streeks elf uur brak brand nit in den si garenwinkel van den heer Albert Sauer, Fer dinand Bolstraat, te Amsterdam. De vlammen sloegen fel naar buiten, zoodat de winkel geheel uitbrandde en de bovenverdieping ook aanzienlyke schade verkreeg. Een viertal kinderen van een gezin, dat boven dezen winkel woonde, werden gered door den heer D. Morees, die daar toevallig passeerde en den vader een bakker van beroep. Toen men het vuur gebluscht had en ook een onderzoek in de naastgelegen per- ceelen instelde, bleek, dat op een verdieping van een perceel, tengevolge van den dikken rook, drie volwassen personen op den vloer lagen, waarvan twee reeds zielloos. De derde werd kermend van de pyn en in ylenden toestand naar beneden gedragen en per automobiel naar het gasthuis gebracht. Diamanten kiezelsteenen. G. V., die de vorige week de drie aangeteekende brieven met kiezelsteentjes, met een aangegeven waarde van f 360,000, weigarde, is te Breda, na verhoor in voorloopig arrest gesteld. Verscheurd, Vrydagmorgen werd ontdekt dat 40 schapen van den heer van der Kooy te Marum (Gr.) door honden waren verscheurd. Speelhol. Het posten van de Kon. maréchausóe voor het hotel 8. te Vaals, waar 't vorig jaar de roulette lustig draaide,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2