Plaatselijk Nieuws. t i -r~ I I' vi y I Tan den Leo Bond, gevormd, zooals bekend is, nit de meeste Vereenigingen «Geloof en Weiei ech»p« in Nederland. Tot deie verga dering hebben ome leden toegang. De avond van den 28<ten Jannari sal de feesten schitterend besluiten. Alsdan bieden •enige stndent leden der Vereeniging ter opluistering van het Lustrum in de Stads schouwburg een tooneelopvoering onder artistn ke leiding aan van >De dochter van Roelant* door wijlen J. A. Alberdingk Tbym in Nederlandscbe verzen omgezet uit het Fransch naar Henri de Bornier's beroemd drama >La felle de Roland.* Prof. Beysens doctor Lovaniensls. Met bijzondere ingenomenheid vernemen wij, dat de zeereerw. hooggeleerde heer J. Th. Beysens, professor aan het Groot Semi narie te Warmond, benoemd is tot doctor honoris causa in de wijsbegeerte van de Lenvensche Universiteit. De benoemingsbul gewaagt van de «vele uitnemende* wijsgee rige (met name genoemde) werken, welke van de hand van den hoogleeraar verschenen. Vooral de vermelding evenwel, dat de wijs begeerte van den geleerden scbrij ver als ad mentem divi Tbomae een zoo hooge onder scheiding werd waardig gekeurd, zal door prof Bey«ens bijzonder worden op prijs gesteld. Van harte bieden wij den nieuwen doctor Lovaniensis onze gelukwenschen aan. Moge de diepzinnige geleerde in deze zeldzame onderscheiding een nieuwe aansporing vinden, om met de hem eigen werkkracht en werk lust zijn wijsgeerigen arbeid «naar den geest van Sint Tbomas< moedig en onverdroten voort te zetten. (De Tijd) „De Nieuwe Zuid-Hollander". Men schrijft uit Gi.uda Dezer dagen verschijnt ons dekenaatsblad «De Nieuwe Zuid Hollanders, driemaal per week. Z. D. H. de Bissehop van Haarlem heeft tot censor benoemd den weleerw. heer Maas. Redacteuren zijn de heer Verbuist uit Delft en de heer Weck te Gouda. Op geheel oor spronkeiyke wijze is propaganda voor dit blad in 't dekenaat Gouda gemaakt. Een comité van heeren ging letterlijk den boer op. In 9 plaatsen werden redevoeringen gehouden op meest door zeer vele boeren bezochte vergaderingen, waarbij de plaatse lijke eerw. pastoor of weleerw. kapelaan, soms de voorzitter der plaatselijke kiesvereeniging voorzat, Voor 't doel traden op de heer Moerel te Oudewater de beer Kropman te Woerden dr. H.fiman te Gouda, Schoon hoven, Haastrecht, Reeuwijk, Boskoop, Nieu- werkerk en Moordrecht. Alle voordrachten liepen over de macht der pers, den invloed der principieele pers, het nadeel der vrijzin nige en neutrale pers voor Katholieken, het nut van 't lezen van een Katholiek locaal blad, nevens hst onontbeerlijk Katholiek hoofdblad. Na de voordrachten was er gele genheid tot vragen en gingen 3 of 4 Goudsche heeren met lijsten rond onder de toehoorders De laatste propaganda ve'gadering was te Haastrecht, waar onder leiding van den wel eerw. kapelaan, die een openingsrede hield, de boeren in de ru me zaal schouder aan schouder zaten en een schitterenden abon- nementenoogat kon worden ingehaald. Gele koorts. Blijkens een van den Gouverneur van Suriname ontvangen telegram, zijn in de kolonie eenige gevallen van gele koorts voorgekomen. H. M. de Koninging Moeder ontving Maandag j.l. de Ministers van Waterstaat, Koloniën en Handel en Nijverheid in audiën tie Minister Sabron moest, wegens een on gesteldheid, thuis blijven. H. M. de Koningin zal op 1 Januari a.s. de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie ten hove ditmaal niet verleenen. Op de jongste vergadering van het partijbestuur is, onder noodige protesten tegen het optreden van de heeren Schaper en Helsdingen en bun verdedigers in De Nieuwe Tijd en in Voorwaarts, besloten een referendum uit te schrijven over de vraag, of de partij de huidige leiding voldoende biyft steunen dan wel of zy een buitenge woon congres noodig acht. Tegeiyk zal per referendum eene verkie zing van twee nieuwe bestuursleden worden gehouden. ALKMAAR, 30 Dec. 1908. De nieuwe R. K. kerk van den H.Joseph. Door de architecten te bouwen bykerk der St. Dominicusparochie daartoe in staat gesteld, geven wy belangstellenden gaarne de vol gende inlichtingen. De kerk zal worden gebouwd op het hoek- terrein van den Kennemersingel en de 25 M. breede Nassaulaan. De asiyn der kerk is nu gesteld ongeveer over den diagonaal van het kruispunt der beide wegen, met het front naar den hoek, terwijl aan het priesterkoor, dat natuuriyk aan de tegenovergestelde zyde komt, zich zal aansluiten de pastorie. De buitenwerksche afmetingen van den kerkbouw •yn ongeveer 45 M. lengte by 26l/j M. breedte, welke breedte gemeten is aan de kruisarmen de hoofdbreedte is tusschen de muren breed 9 45 M. en de inwendige breedte tusschen de zybeukmuren bedraagt juist 17 M. Naast het veelhoekig priesterkoor sluiten zich ter weerszyden ook veelhoekige kapellen aan, die ontworpen zyn over de kiuisiyn der viering. Aan den voorgevel komt geen op gaande hoofdtoren, doch aan weerszyden van het uitspringend voorportaal een ryzige trap toren, ter bereiking van het zangkoor en de goten van den hoofdbeuk, terwyi het kruis punt van den hoofdbeuk en de dwarearmen worden versierd met een slanken Angelus- toren, ter hoogte van ongeveer 34 M. boven de straat. Behalve door het ruime voorportaal zyn aan alle zyden breede uitgangen in zybeaken en kruisarmen, zoodat het kerkgebouw steeds in enkele oogenblikken kan zyn ontruimd. Het geheele vormenspel der Kerk draagt bet karakter der vroeg-gothiek en wordt een baksteenbouw met flinke toepassing van bardsteen voor alle gedeelten welke tot afdekkiog dienen. De zybeuken krijgen eene platte bekapping en worden versierd met eene doorgaande k-jour gemetselde balustrade, met groefsteen gedekt. In het inwendige worden deze zy «uken met steenen gewelven overspannen, ter '1 de hoofdbeuk gedekt wordt door een h. «n boogvormig bewerkt plafond met centermdeeling voor de kap spanten. Al de inwendige constructielijnen van den bouw, die dus het eigeniyk samenstel uit maken, zooals de pijlers, pilasters, bogen en lijsten, worden in licht gelen verblundsteen gemetseld en gevoegd, terwyi het overige aanvullingswerk grys-wlt wordt afgepleisterd. De bedoeling is daarbij bet inwendige, zoo dra de fiaanciën zulks toelaten, ryk te ver sieren met kleurig sectielwerk in figuren en ornamentiek Reeds terstond zal het tympan van het ingangportaal met ditzelfde sectiewerk in eymbolieke orneering worden versierd. In Februari a.s. denkt men met den bouw te beginnen. Vóór 1 April 1910 zal de geheele bouw moeten gereed zyn om te kunnen worden in gebruik genomen. Zooals bekend is werd de bouw der Kerk by ondsrbandsche aanbestedli g gegund aan den heer N. J. H. van Groenendael te Breda. Architecten zyn de heeren Gebr. Margry <Sc Snickers te Rotterdam De Kerk zal worden toegewyd aan den H. Joseph. Hoe goed ook aangepakt, naar het scheen, met de Quint wil het jammer ge- Boeg, niet opschieten. Het land wil niet onder water. Men heeft thans een betere machine in Amsterdam aangevraagd, welke in tien uur tyds de baan geheel onder water kan zetten. Moigen zal deze hier in werking kunnen zijn en dan hoopt men spoedig de baan te openen. De stand van den biljartwedstryd in het café «Het Wapen van Haarlem*, van den heer O. v. Twisk, Hofplein, alhier, welke wedstryd Dinsdagavond om 10 uur is ge eindigd, was in den personeelen stryd het hoogst aantal punten 56, het daaropvolgende 51 en in den vryen baan resp. 29 en 28. De bioscoopvoorstellingen in Diligentta hebben gedurende de eerste avonden tame lijk veel bezoekers gelrokken. Op de laatste avonden was het echter-maar duunetjes be zet. Misschien is de koude de zaal was niet warm te krygen hiervan de oorzaak, misschien ook, speciaal gisterenavond, het vermoeden geuit in de «Alkmaarsche Cou rant* als zouden de filnis niet afkomstig zijn van de bekende firma Pathé Fières. De «Alkm. Crt.< laat onder dat bericht den heer Stapel aan het woord deze schreef dat by niet beoordeelen kan wat van Pathé is en wat niet, maar wel dat de filnis beslist goed zijn, wat wy voor ons gaarne toegeven. De beelden zyn rustig, stil en duideiyk. Grond voor het vermoeden van de «Alkm. Ort.« zal wel zyn het ontbreken van het fabrieks merk het haantje, en in plaats daarvan een aardbol met banderolle, waarop »1' Euro péenne*. Wy hebben ons tot den heer Stapel gewend, die ons mededeelde, dat hy nog geen afdoend antwoord kon geven op de vraag of de filnis van Pathé waren, maar het was zeer goed mogelyk z. i. dat de op lossing van het raadsel te vinden is in het feit, dat het bureau in Brussel, dat de filnis van Pathé exploiteert, voor eigen reclame het merk van Pathé verwijderd heeft en het zijne «l'Européenne* er voor in de plaats gezet heeft. Hoe het ook zy, het geval is zeer te betreuren, want de heer Stapel heeft heel wat kosten aan reclame besteedt, die natuurlijk lang niet gedekt zijn. SCHERMERHORN. In de laatst gehou den vergadering van den Raad dezer gemeente waren met den voorzitter alle leden aanwezig. Na voorlezing van de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd werden goed gekeurd, werd nader medegedeeld1. Dat Ged. Staten a. de rekening der gemeente over 1907 hebben goedgekeurd met het batig saldo op f 1030 23b. op een door een der ingezetenen ingediend bezwaarschrift tegen een aanslag in den Hoofd. Omslag afwyzend beschiktc. de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente over 1909 hebben goedgekeurd. 2. Dat B. en W. by hunne op 12 dezer gedane opname, de boeken en kas van den gemeenteontvanger in orde hebben bevonden. 3. Dat de inspecteur der Fosteryen en Telegrafie in een toegezonden schrijven heeft bericht, dat, in aanmerking genomen de te weinige correspondentie, er geen termen werden gevonden om in een aangegeven gedeelte van wijk B een tweede postbestelling te doen uitvoeren. Al deze punten werden als voor kennisgeving aan genomen. In verband met eene desbetreffende ingekomen circulaire, werd besloten den Commissaris der Koningin te berichten, dat de schoollokalen, wegens hunne inrichting, zich niet leenen voor het geven van voor bereidend militaironderricht, en dat ook overigens voor dat onderricht hier geen ge schikt lokaal is. Hierna werd medegedeeld, dat was ingekomen een verzoekschrift van den heer Jb. Koster, om vergunning tot het leggen van een buis door gemeentegrond van de northonpomp naar zyne daartegenover Btaande veestalling, teneinde in die stalling sen pomp te plaatsen ter watervoorziening voor zyn vee. De voorzitter mesnds dat tegen inwilliging van het verzoek geen enkel be zwaar staat en beval het verleenen van de gevraagde vergunning aan. De heer Wester hof merkte op, dat in het verzoekschrift niet gesproken wordt van aansluiting van de buis aan de northonpomp. De voorzitter vond dat ook niet noodig, daar de pomp aan Koster behoort, wyt ze zich in en op diens grond bevindt. Deze meaning werd van verschillende zyden betwist en er ontstond een uitvoerige bespreking over eigendomsrecht en gebruiks recht. Door den heer Alblas werd er opge- wezen dat het volstrekt niet als vaststaande is ts beschouwen, dat Koster door het bou wen van een serre de grenzen van de ten zyneo name staanden grond niet overschreden heeft. Laatstgenoemde spreker wees er tevens op, dat, al heeft hst laatste niet plaats ge had, het toch niet is uitgemaakt of op den grond, waarop de serre is verrezen, anderen geen gebruiksrecht konden uitoefenen. Uit de besprekingen trad nog in het licht, dat zonder daartoe vanwege het gemeentebestuur eenige opdracht is gedaan, door of op aan- wyting van den gemeente opzichter eenige weken geleden reeds in de kuip van de pomp een afvoerpyp is aangebracht, waar aan de in het verzoekschrift bedoelde buis kan worden aangehecht. De heer Govers stelde voor den grond der gemeente ter plaatse te doen opmeten, opdat zal biyken of Koster al of niet op den grond der ge meente heeft gebouwd. Daarna werd op het verzoek van den heer Koster met 6 tegen één stem, die van de heer de Goede, afwyzend beschikt. Het voor stel van den heer Govers werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Wester hof stelde voor te trachten in zake de eigendomsrechten op de pomp met Koster eene overeenstemming te treffen. De voorz. merkte op, dat daardoor kosten van opmeting voorkomen kunnen worden. De heer Alblas wees er op, dat zooeven tot het doen op meten besloten was, sood«t het beter is eerst af te wachten de uilkometen dier meting. De heer Westerhof trok zyn voorstel in. Aan de orde was nu de benoeming van een lid van het Burgerl. Armbestuur, als zoodanig met algemeene stemmen werd herbenoemd de heer J. Dikker. Ter bespreking kwam het feit dat de gemeente veldwach er op! 1 Jan. a s. 25 jaar als zoodanig in dienst der ge meente is, alsmede behandeling van ingediende bezwaren tegen aanslagen in den Hoofdeyken Omslag, waartoe de vergadering gesctorst werd en de raad overging in geheime zittiyg. Na heropening der openbare vergadering wel nog beraadslaagd hoe op de minst kostbai wyze de hoornen op het Kerkplein van be schermers zyn te voorzien. Voorts werd door den voorz. medegedeeld dat een onderzoek naar den bliksemafleider op den toren, drie maanden geleden reeds voorgenomen, nog niet heeft plaats gehad. By de rondvraag droDg de heer Hartog aan op verlichting van het zuideinde op Dinsdagmorgen, ten behoeve van hen die tot het bezoeken van de marktplaats Purmerend zich naar het tramstation begeven. Na eenige discussie, waar uit bleek, dat verlichting van den weg naar de tram Dinsdagmorgen dringend noodig is, werd besloten zich over de verlichting met den lantaarnopsteker te verstaan. De heer Alblas zeide, het te betreuren, dat het door onbesuisdheid of moedwilligheid toebrengen van schade aan lantaarnpalen, door de be- drijvers by minneiyke schikking voor een koopje kan worden afgekocht. Hij zou in het vervolg in dergelyke gevallen een actiever optreden wenschen. Spreker wees nog op het onbehooriyk gedrag van de jongelui op en langs den openbaren weg. De voorz. nam van het gesprokene nota. De heer Nierop vroeg of B. en W. by het uitoefenen van schouw over de wegen in de gemeente wel genoegzaam letten op den toestand der hoo rnen langs de wegen buiten de kom der gemeente. Op sommige plaatsen langs die wegen zyn takken der boomen hinderlijk voor het verkeer der rytuigen. De voorz. be loofde hierin te voorzien, waarna de verga dering werd gesloten. CASTRICUM. In de raadsvergadering van 23 dezer is de gasfabriek ter sprake gekomen, doeh door de Hollandscbe lang zaamheid en voorzichtigheid ia die zaak niet ten einde gebracht, hoewel het aanbod zeker mooi is«De gemeente Castricum geeft toestemming voor den bouw en de exploitatie eener steenkolengasfabriek aan den heer Johannes Oornelis van Leeuwen, wonende te Hilversum, respectieveiyk die hem rechtens opvolgen, voor den tijd van veertig jaar, ingaande 1 Januari 1909 on* der de volgende en later te omschryven voorwaarden. De concessionaris verbindt zich, buiten bezwaar der gemeentekas, met den bouw der fabriek en alles wat daartoe behoort, zoo spoedig mogeiyk, in overleg met het gemeentebestuur, een aanvang te maken Btraten, openbare gebouwen en particuliere woningen voor zoover deze laatste het ver langen van gas te voorzienhet nader in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen aantal straatlantaarns zoo spoedig mogeiyk aan het hoofdbuizennet aan te sluiten en kosteloos aan te brengen. De concessionaris is verplicht voor zorg vuldige zuivering van het gas zorg te dra gen. In de straatlantaarns zullen de beste gloeilichtbranders worden geplaatst, terwijl bediening, onderhoud, het aanbrengen en vernieuwen komt voor rekening van den concessionaris. De prys van licht, kookgas enz., kan later in overleg met het gemeente bestuur, worden vastgesteld. Aansluitingen, in de eerste maand na publieke mededeeling, worden kosteloos tot om den gasmeter uit gevoerd, mite niet meer dan 15 M. van Jy het hoofdbuizennet verwyderd. De gemeente verplicht zich, onder nader overeen te komen voorwaardenhet licht van de te bouwen fabriek te betrekken en geen ander het recht te geven tot het daar- stellen van eenige publieke verlichting. Zoo binnen drie maanden geen begin van uit voering is gegeven, wordt de concessie als vervallen beschouwd. In dezelfde vergadering werd ook de telephoonkwestie besproken. Een geschikt en goedkoop telephoonkantoor was nog niet gevonden. De heer Res vraagt f200 'sjaars en f 50 voor plaatsvervanging en dat lykt den heeren wat hoog. By een viertal per sonen zal men nog eens onderzoeken, om te zien of 't niet goedkooper kan, daar men meende, dat in Limmen maar f 75 werd betaald. Op den 21en Kerstdag werd de Kerst vrede op treurige wiize verstoord. By ge tegenheid van een tooneeluitvoering ontstond oneenigheid, waarbij de politie een zekere B. arresteerde. By pogingen om den arres tant te ontzetten moest de politie van de sabel gebruik maken, waardoor een al te nieuwsgierige ooggetuige een ernstige hoofd wonde opliep. HEEMSKERK. In de gehouden Raads vergadering van 22 dezer was betrekkelyk weinig aan de orde. Omtrent de quaeetie der vuilnisbelt zal in onderhandeling worden getreden met den eigenaar van den grond. Medegedeeld werd, dat de heer Jn. Oremus, onderwy*er aan de O. L. School alhier, tegen 1 Mei eervol ontslag zal aanvragen, met verzoek om het behoud zyner jaarwedde tot dien tijd, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen en goedgevonden. Benoemd wordt tot lid der Oi.mmissie van Toezicht op het lager onderwys de heer G. K. J. Seignette. Betreflende de vergoeding voor assistentie der ryksveldwacht, wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten f 1.50 per dag en per man toe te kennen. Aan den gemeentebode zal voorloopig worden toegekend f 2 per week. Na eenige besprekingen gaat de Raad verder over in geheime vergadering. Dinsdag 5 Januari 1909, van lOVj—12 uur v.m., zal de inschryving plaats hebben voor de Nationale Militie, lichting 1910. DE RIJP. Maandag 21 dezer hield de heer Hazenloop een lezing over den groenten- handel van ons land met het buitenland, inzonderheid Duitschland. De Nederlandsche groenten worden zeer gezocht, want veel komt er te markt als men daar weinig heeft. Met het eene is men daar vroeger, men het andere later, sojns an het wegens den grond niet geteeld worden Doch wat moet men doen voor den ban en goede pryzen te ontvangen voor odze gMeuten 7 Een flinke organisatie, dat zij ons vereenigen, dat de kleine Tuinbon r- vereinigii gen samen werken met de groo e en Wj ons wenden tot den Nederlandscb Tuinbluwraad, want de tegenwoordige h; del is schadeiyk voor den tuinbouw, gaat val den eenen groothandelaar naar anderen an ten laatste in handen van kltb handelaar^ die het op de markt verkoop zonder sortering en vaak als rommel, wa r door de n\am van Nederland schade t. Dus alleen een flink vereenigingsleven, daar personei aanstellen op de markt onze productei te verkoopeD, zorgen goede controle;, nette verpakking, in gel :e vormen, inzonderheid beste sorteering goede verzending Wat de twee laatste ten betreft, staan wy by andere landen achter. Wij mogan ons wel spiegelen Frankryk wat sortéering en verzending treft. En als wy dazen weg inslaan, da spreker van meening, dat zulks zeer gui tig op den handel zal werken. KROMMENIE. Dinsdag 22 Dec. zett de Weleerw. heer Joh. O. Aalbersse zijn soale cursus voort over het arbeidsvraagstuk euvel haar beteekenis, haar beschryving en aar oorzaken. Haar beteekenis: het arbeids vraagstuk in ruimeren zin, om-vat alleildie tegen loon, voor zekeren tijd, in diensjvan een ander, arbeid van meer lichamelijkaard verrichten, dus ook knechts, dienstbodeenz. Zij echter, wier arbeid van geesteiyke ard ie, zyn hieronder niet begrepen. Het ar beiers vi lags tuk in engeren zin, omvat allen e in disnst van industrie, groothandel of vkeer re ier lichamelijk werkzaam zyn. Onderroot- h; adel kunnen ook de warenhuizen wrden g' rekend door hun enorme omzet. Vervgens gif de Eerw. inleider een beschryvin van di toestand der arbeidersklasse onde eco nomisch, maatschappeiyk en zedeiygods- dii istig opzicht. Onder economisch «zicht br :ht het den arbeider een insparende, lai durige en gevaarlijke arbeid, well niet in ivereenstemming is van het loon. ërvol- gei geeft zy een onzeker bestaan, dootiekte, onj ival en ouderdom. Orisis en overpductie vei orzaken werkeloosheid. De lust tcarbeid veiwynt door haar geestdoodend Irakter, veiorzaakt door een streng doorjvoerde arl idsverdeeling, b.v. byna 20 persoen wer- ke aan één speld, ruim 100 perscen aan ééi horloge. Onder maatschappeiyiiopzicht beaat geen samenwerking tusschepatroon en arbeider. Wie is by een Naamhze Ven- noiechap de patroon? Het kapitaavan een aaileelhouder. Een dood lichaam. Je men schiyke waarde wordt niet in achtenomen. Kntaal en arbeid zyn zaken. Dn by de ovmatige arbeidsduur, die hethuiselyk gek doet verdwynen. Vrouw- i kinder- ariid komt het kwaad nog vergeren en ru' het geheele familieleven nittn. Onder se lyk godsdienstig opzicht bract het, be- het alcoholisme, een verdieUking der r lit c n I u an an zeden. Personen van beider geslasht en ver schillenden leeftyd, werden zonder toezisht in fabrieken opgehoopt, gevolg: slechte voor beelden, vuile taal en verleiding. De trek naar de groote steden deed menigeen zyn geloof verliezen. Door de opeenhooping der arbeiders ontstonden er ellendige woning toestanden. Alleen in Nederland waren in 1899 62,548 éénkamer woningen waarin werd gekookt, gewasschen en geslapen, waarvan 41877 door meer dan zes personen werden bewoond. Was het wonder dat de arbeider een gezelliger thuis zocht en terecht kwam in de kroeg, Ook de Zondagsarbeid bracht verslapping der zeden, terwyl gemis aan ont wikkeling en godsdienstkennis, ongeloof ten gevolge had. De overmatige weelde door het kapitaal tentoongespreid, wekte begeeriykheid en ontevredenheid op, wat socialisme en anarchie tengevolge had. De oorzaken van het arbeidersvraagstuk zijn de onbeperkte vryheid van het individu, de teugelooze con currentie en het machinaal bedryf, verwaar- loosing van den plichten van solidariteit, rechtvaardigheid en naastenliefde in bet economisch leven. Verval en afschaffing der gilden. Onthouding van staatshulp en staats- bescherming. Het liberalisme predikte onbe perkte vryheid van het individu, een onbe perkte concurrentie en een zoo groot mogeiyke productie, wat overproductie en werkeloosheid tengevolge had. De machine, die voor de werkman een zegen had kunnen zyn, werd door zyn toepassing voor hem een vloek. De verwaarloozing der plichten van solidari teit, rechtvaardigheid en naastenliefde in het economisch leven, bracht een overmatige arbeidsduur en een uitgebreidelde vrouw en kinderarbeid. In 1899 werkte in ons land 433,400 vrouwen en kinderen die een beroep buitenshuis uitoefenden waarvan 79 900 ge huwde vrouwen, terwijl by dit cyfer de zoo u tgebreide huisindustrie niet is inbegrepen. Door de afschaffing der gilden greep staat en werkgever in op het natuurlijk recht van vereenigen en de arbeider onvereenigd en zonder staatsbescherming en staatshulp werd daardoor overgeleverd aan de vryheid van den economisch sterkere. Nadat nog enkele vragen werden beantwoord werd deze leerzame vergadering gesloten. Donderdag geraakte het 3 jarig kind van de fabrieksarbeider W. Berkhout in de Heiligen wegsloot. Doordat dit ongeval niet spoedig werd opgemerkt, was het kind reeds bewusteloos toen het door den heer D. Reyue, die zich daarvoor te water moest begeven, werd gered. Na eenige moeite mocht het gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Dinsdag 22 Dec. vergaderde de raad dezer gemeente onder presidium van den heer O. Verwer, daar de burgemeester wegens ongesteldheid verhinderd was. Ingekomen een verzoek van de afd. Zaanstreek van de Nederl. Aannemersbond, om by mogelyke geschillen in het bouwbedryf gebruik te maken van een hun ten dienste staande Arbritage commissie. Besloten werd in de bestekken van uitvoerende werken die bepa ling op te nemen. Aangenomen werd een verzoek van de wed. P. Aafjes om in het Godshuis te worden opgenomen. Verder was ingekomen een schryven van de afd. Uit geest—Krommenie van de Ned. Bond van Onderwijzers, betreflende de nieuwe regeling op het onderwys. Behoudens het goede het welk de nieuwe regeling bracht, betreurde zy ten le art. 13, in hetwelke gehuwde onderwyzeressen werden ontslagenten 2e dat de periodieke verhooging van 3 op 5 jaar was gebracht en ten 3s dat geen toe lage werd toegekend voor het geven van onderwys in nuttige handwerken en vreemde taal. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van de gezondheids commissie van Purmerend werden de woningen No. 16, 17 en 72 te Krommeniedyk onbewoonbaar verklaard. De heer Woud wenschte eerst meer inlichtingen betreflende het afkeuren voor hy zyn stem hieraan gaf. Door de wethouder Schut werd medegedeeld, dat er een lyst was opgemaakt van de slechtste woningen en geleidelijk werden daarvan de slechtste voor afkeuring voorgedragen. Met algemeene stemmen werd het aangenomen. Een schrijven was ingekomen van Ged. St. om art. 13 van de regeling onderwys te schrappen, omdat deze in stryd was met de wet. Besloten werd art. 13 té laten vervallen, doch een motie van den heer Schots, waarin was neergelegd dat gehuwde onderwijzeressen niet in het belang van het onderwys zyn, werd met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van de vereeniging «Volkswo ning*, om een voorschot uit de gemeentekas van f 27600 werd aangenomen. Een tweede verzoek, om op een meer geschikt terrein te bouwen, ontlokte een hevige discussie tusschen den' wethouder en de commissie die eertyds voor deze zaak was benoemd. Deze commissie werd beschuldigd, dat zy buiten B. en W. om in deze verandering had meegewerkt. De discussie liep zoo hoog, dat de vergadering moest worden geschorst. Na heropening der vergadering werd het verzoek toegestaan. Vervolgens werd besloten de slooten rondom de speelplaats van de Zuiderschool te dempen. Verder werd de instructie vastgesteld voor den directeur van de gasfabriek, betreflende het geldeiyk beheer. Bij de verkiezing van 2 leden Burgeriyk Armbestuur werd de heer J. Bas gekozen en de heer B. J. Baars herkozen. Vervolgens werd de heer W. Mastenbroek, als aftredend regent van het Godshuis, als zoodanig her kozen. Zoo ook de 2 aftredende leden der Gas commissie, de heeren O. Wondt en J, Schots. Vervolgens werd de suppletoirs be grooting voor den schoolbonw vastgesteld op f 36900. Ten slotte werd besloten de Noor- derschool met 1 Januari te sluiten en het onderwyzend personeel eervol ontslag té 5 r 4 n 4 17 4 5 4 4 Exd.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2