Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Do Marine. De credieten, die F card, de nieuwe Fran iche minister van Marine, aan de Kamer aal vragen, worden op 800 millioen fre. geschat. De Rappel zegt, dat de Kamer geen enkel van die credieten ia) toestaan, zoo lang Picard niet het onweerlegbare bewijs heeft geleverd, dat er aan den janboel in het marlnebestnar een eind gekomen ia en de leveranciers van de marine niet meer knoeien. PORTUGAL. In verband met den politieken toestand van Portugal en bet streden der proges- ■istische en radicale partijen om gezamen lijk de regeeringsmacht in handen te krijgen, willen wij nog even berinneren aan het op zienbarend bericht over den jongen marine officier, die aan een banket in het koninklijk paleis, waaraan de koning en zijn moeder koniDgin Amalia, de hoogste ambtdragers in den Staat en heel het corps diplomat que deelnamen, zich plotseling tot de aanzitten den wendde met de msdedeeling, dat koning Mannel aan dit zelfde banket omringd was Van samenzweerders. H-t bericht schijnt meer waarheid te be vatten dan men bij bet eerste aanzien meende. Tengevolge van de or tevredenheid der be- volkir g in zake de wynbou«cii«is ontstonden er vaodaag in Reito en Alijo troebelen. De militaire macht beproefde de menigte tot be daren te brengen, maar deze pogingen wer den met geweerschoten beantwoord. De soldaten maakten daarop eenige charges en na een half uur was de rust weer hersteld. CHINA. Het ontslag van Yuan Shlkal. De Britscbe en Amerikaansche gezant brachten een bezoek aan prins Tahing, die ben inlichtingen gaf over het ontslag van Yuan Shikai. Dit ontslag, dat zonder lusschen komst van andere leden van bet diplomatieke corps en zonder dat er van te voren overleg met bet Wai woepoe gepleegd was, genomen Was, kwam overeen met de raadgevingen van de Britscbe en Amerikaansche regeeringen. De gezanten verschilden over deze kwestie van gevoelen. Men weet, dat de Ooetenrjjk iche gezant het ingrijpen van de Britscbe en Amerikaansche gezanten eteuode, terwijl de vertegenwoordigers van andere landen de daad als een niet gemachtigde bemoeiing met de eigen zaken van Obina beschouwden. ITALIË. 't Is ergerlijk te tien, hoe de sectehaat der vrijmetselarij zelfs by de vreeselijke ellende, die de jongste aardbevingen hebben aangericht, zijn uitsluitingszucbt niet kan be toornen. In het door Z. H. den Pane zoo edelmoedig beschikbaar gestelde hospitaal van Santa Marta is plaats genoeg voor 400 ver pleegden. Maar toen de overgroote meerder heid der onlangs aangekomen vluchtelingen, wijl niet tot de gekwetsten beboorende, na eenige dagen liefderijk verpleegd te zjjD, bet pauselijk hospitaal verliet, bleven er slechts 35 patiënten over. Nieuwe gekwetsten zouden dus zeer welkom zijn geweest. Maar op de- zulke wordt, by bun aankomst te Rome, onmiddeliyk beslag gelegd door handlangers der vrijmetselarij, en dan worden ze ijlings getransporteerd naar leekenhospitalen, niet tegenstaande menige brave Messicees of Cala- brees, van buis uit vurig katholiek, met aan drang roept>Wj) willen naar het ziekenhuis van den Paus*. De rnlnen van Messina biyven, naar de minister van Openbare Werken, Bertolini, aankondigt, ongeveer acht of tien maanden liggen, geiyk ze zyn. Wat tot dusver ge schiedde, had tot eenisr doel zooveel moge lijk de nog levenden te redden. Alleen de openbare gebouwen, die ineen zijn gevallen, worden zoo epoedig mogeiyk weggeruimd. Het etadbuis is zoo zeer door brand ge teisterd, dat alle burgerlijke registers zyn verloren gegaan. Uit Sicilië en Calabrtë komen vele boeren naar de etad om zich door de weldadigheid te laten onderhouden. Er schynen een 15000 dergelijke menschen thans in Messina te zyn, zy geven zich uit voor overlevenden en daar alle registers van den burgert, stand ontbreken, kan men niets BDders tegen hen doen dan buo te eten geven. In verband hiermee is het volgende be- rioht zeer verklaarbaar. De nood b'yft in de streken, waar de aardbeving beeft gewoed, blijkbaar groot, want ondanks de bulp, die er in geld en goederen u t beel de wereld toestroomt, lijdt de achtergebleven bevolking, volgens som mige berichten, nog gebrek. Zoo seint weer een correspondent van de N. Y. H-rald uit Reggio, dat de menschen honger lijden, en er niet genoeg voedsel ie om uit te deelen Ook is er gebrek aan kinderkleeren. Balkan-Kwestie. De vertegenwoordigere der groote mogend- beden hebben by de Buleaarecbe regeering dringende stappen gedaan om te besluiten aan Tudye als schadeloosstelling een som van ten hoogste 82000000 aan te bieden. Tezelfder tyd werden by de Porte stappen gedaan om l aar er toe te brengen een ver zoeningsgezinder bonding ten opzichte van Bulgarye aan te nemen. Volgens de in ambte lijke kringen door aanzleniyke Bulgaarsche personen gegeven verzekeringen is men be reid, niettegenstaande den minder gunstigen toestand bet bedrag van het aanbod tot een overeenkomstige verhouding te verboogen. BRAZILIË Omwenteling Verschillende feiten wijzen er op dat Brasibë aan den vooravond van een groote ■taatkuadlge omwenteling staat. Da onlusten die in 't begin van deze week te Pernam bneo plaats hadden en die door een gezchil tnsscben de arbeiders en den directeur van den West Braziliaanscben spoorweg ontstaan waren, schynen niet van localen aard te zyn, want gedurende de laatste dagen heerscht ook in Rio de Jaoeiro de hoofdstad een toestand van wanorde, mnitery en op-oer. Met angst vraagt men zich af wat er by de verkiezingen op bet eind van deze maand gebeuren zal. Deze week hebben reeds ernstige onlusten plaats gehad waarby groepen oppositanten de hoofdrollen speelden. In het centrnm der stad werden barricades opgericht, die door de politie bestormd en geDomen moesten worden. Tramwegwagens werden omverge worpen en in brand gestoken. Ook de straat lantaarns en de gasleidingen hebben het moeten ontgelden en de electrische kabel werd doorgesneden, zoodat Rio de Janeiro gedurende de laatste avonden in volkomen duisternis gebuid was. Kamerverkl zingen. Te Amsterdam is Zondag een vergadering gehouden van afge vaardigden der verschillende liberale en vry zinnig democratische kiesvereenigingen in het kiesdistrict Zaandam. Besloten werd een grosiy«t van candidaten op te maken en daaruit in de kietvereeni gingen een keuze te doen. Van het resul taat der stemmiogen zal mededeeling moeten geschieden aan den Becretaris der afdeeling van de Liberale Uuie te Zaandam, die wederom gehouden zal zyn van den totaal uitslag mededeeling te doen aan alle aan gesloten kiesvereenigingen. De candidaat, op wien de meeste stemmen snilen zyn uitge bracht, zal de algemeene candidaat worden. Op de groaiy.t werden geplaatst de heeren mr. Goeman Borgesius dr. Bos en mr. H. J. O. van Tienen te Zaandam, lid van Ge deputeerde Staten van Noord Holland. Na de gevallen beslissing zal in het begin van Maart een tweede vergadering gehonden worden, om verschillende zaken in verband met de verkiezing te regelen. Aan bet einde der vergadering wydde de secretaris der afdeeÜDg Zaandam van de Li berale Unie eenige woorden van waardeering aan den beer K. de Boer Oz. die gednrende verscheidene jaren bet district vertegenwoor digde, doch het thans gewenscht geacht had, plaatst te maken voor een ander. Tel. Castro. Castro gaat goed voornit, maar zal nog wel veertien dagen het bed moeten houden. Hy denkt binnen een maand weer te knnnen loopen en zegt voornemens te zyn, om dan naar Venezuela terug te kee- ren, om er als een gewoon burger televen. Als er een geding tegen bem wordt aan gespannen, sal hg voor zijn rechters ver schynen. Hy beweert, dat by er niet aan denkt, een omwenteling te beginnen. Goederenvervoer. Het goederenvervoer tnsscben Enkhnizen—Stavoren is zoo zeer toegenomen, dat er een derde veerpont in de vaart zal worden gebraebt. Het nienwe vaartuig zal waarschyniyk in het begin der volgende maand in dienst worden gesteld. ALKMAAR, 20 Jan. 1909. Voor H. M. do Koningin. In het begin dezer week zuilen eenige jonge dames, daartoe nitgenoodigd door het comité, by n aan kloppen om uwe bydrage in ontvangst te nemen voor het te geven bewijs van sym pathie aan H. M. de Koningin. Voor elke gave, hoe klein ook, znllen zy harteiyk dankbaar zyn. Wy verzoeken een ieder vriendeiyk bare bijdrage zoo mogeiyk tydig te willen gereed leggen, opdat men by afwezigheid niemand meer dan eenmaal behoeft lastig te vallen. Den Helder, Hoorn, Eokhnizen en Bever- wijk hebben zich by het Aikmaarsche comité aargesloten. Zy hopen eveneens medewerking te verkrijgen van de omliggende gemeenten. Voorloopig is in eens byeenkomst van de presidenten der verschillende comlté's vast gesteld aan Hare Majesteit voor het Ko- ninkiyk kind aan te bieden: een zilveren blad waarop een Noordbollandsch napje met paplepel, trommeltje en melkkannetje, alles van zilver en in oud Hollandschen stijl. Sociale Cursus. Maandagavond werd op de bovenzaal van den heer Peperkamp eene vergadering gehonden tot voortzetting van den Socialen Garens. Na opening door den heer J. G. Lutz met den Christel, groet, kreeg de WelEerw. heer v. d. Boogaard het woord om te spreken over de overdrijving, die de sociale actie belemmert. In den breede zette spreker niteen en op zeer dnideiyke wyte, boe ook christeiyke sociale werkers dikwyis zich aan overdryving schuldig maken. Ofschoon niet kwaad be doeld, wordt er vaak gegeneraliseerd, waar door de waarheid in het gedrang komt en niet zelden geheel wordt verdrongen. De nooden van sommigen worden daarbij voor gesteld als hebben de leden van den gebeelen stand die gemeen. Het gevaar dat hierdoor ontstaat is niet gering, want men wekt on ware meeningen en schept ontevredenheid, zelfs by menscben die het goed hebbea. Daardoor wordt bet sociale werk voor wer- kelijk lydenden verlamd. Vooral wordt er in dit opzicht gezondigd door te veel te beloven. Idealen moeten er zyn, maar beloften te etelleD, die niet vervuld knnnen worden, leidt tot ontgoocheling: D-ar wordt In de wereld veel geleden en dat dwingt ons om dat lyden te verzachten en zoo mogeiyk op te htffen. Waar evenveel geleden wordt door eigen zohuld daar moet de verbetering van het individu «elf uitgaan, By sommigen nu wordt geleden omdat zfl ln goeie dagen niet sparen. By anderen omdat ze te veel offeren aan de drankzucht. Spaarzaamheid ia een middel om armoede te voorkomen. Hy die spaarzaam is, zal in de mees' e gevallen zich zeif steeds weten te redden. Wie niet spaar zaam ia gevoelt de onzekerheid van bet be staan in de ergste mate. Met eene opwekking tot spaarzaamheid zloot spreker zyne rede, om over drie weken te vervolgen. Gevlucht en gevangen. Zondagmorgen by bet nit de kerk komen trachtte een der jongens van de Rijks tuchtschool te ont snappen. Middags by de wandeling werd dat voorbeeld door tien anderen gevolgd. De vryheid duurde echter niet lang en wer den ze spoedig gevat en thnis gebracht. BEEMSTER. Vergadering van den Raad der gemeente alhier op Woensdag 13 Jan. 1909. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Ed. Acbtb. heer J. Koopman, burgemeester. De voorzitter opent deze eerste vergadering in het nienwe jaar met een harteiyk wel kom aan de leden. Het doet Z.Ed. Acbtb. genoegen allen weder tegenwoordig te zien en hoopt, dat bet hnn gegeven zy onder bet genot van goede gezondheid met lmt en opgewektheid de belangen der gemeente te behartigen. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, 1. Ingekomen is van H H. Gedep. Staten de goedkeuring op de gemeenterekening dienst 1908 en de begrooting dienst 1909. 2. De voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van het reeds vroeger door de beer Edel gedaan versoek 'om te onderzoeken naar de al of niet betrouwbaarheid van de s u ting der tram goederenwagens die soms onbeheerd alhier by de veelading blyven staan, B. en W. de noodige stappen hebben gedaan en die zaak thans in orde is. 3. Is verder ingekomen van Ged. Staten de goedkeuring inzake exploitatie enz. van de siekeninrichting. 4. Deelt de voorzitter mede, dat door B. en W. boeken en ka* van den gemeente ontvanger zyn nagezien en alles in de beste ordejis bevonden. Het kasgeld bedroeg f 15947 93, waarvan f 11000 belegd by de rente-cassa. 5. Wordt voorgelezen een schryven van den beer D. Veis, inh. mededeeling, dat by syne benoeming als onderwyzer aan de school te Zuid-Beemster aanneemt. Verder eene dankbetuiging van het bestuur der Tuinbouwvereeniging «Beemster en Om streken* voor de aan haar toegestane sub ■idie, benevens het gebruik van een verlicht en verwarmd schoollokaal ten dienste der Tuinbouw wintercursus. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 6. Ia ingekomen een re quest, ondergetee- kend door een 14 tal bewonen van de Kla- terbuurt, inh. het verzoek om betere ver lichting by de Kiugt aldaar, door b.v. door trekking van het buizennet van de gasfabriek van de Ryp, van af vde gaslantaarn by de brng. De kosten hiervan zonden bedragen, ingevolge begeleidend schryven van de direc teur der gasfabriek, aan requsstanten op bnn verzoek gezonden, voor aanslmting en montage f 45, onderhond en verlichting f 30. Op voorstel van B. en W. wordt goedge vonden, met het oog op nader onderzoek, dit in een volgende vergadering te behandelen. 7. Worden herbenoemd: a. tot lid der plaatseiyko commissie van toez'cht op bet lager onderwys, de beer J. Zuurbier met algemeene stemmen. b. tot lid van het bnrgeriyk armbestuur, de heer P. Knip. Daatstgenoemde verklaart desgevraagd de benoeming weder te aanvaarden. 8. Is aan de orde de benoeming van een onderwijzer te West Beemster uit de volgende voordracht; 1. W. H. Smit te Melisant; 2. H. Sprong te Zuilichem; 3. J. Tolk te Swam- merdam. Na inzage der stukken tot stemming over gegaan, wordt met algemeene stemmen be noemd de heer J. Tolk te Swammerdam. Niets meer aan de orde, wordt de vergade ring na rondvraag gesloten. Mej. A. Zeeman en de heer P. Köhne beiden alhier, zyn nitgenoodigd om tegen een flink honorarium een maand lang op te treden in het Ijspaleis te Beriyn, welke uit- éoodiging niet door hen ia aangenomen. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende het afgeloopen jaar werden aan 't hulp- telegraaf telefoonkaotoor ontvangen het respec tabele getal van 7164 telegrammen. ZUID-SCHARWOUDE. Zaterdagavond hield de beer D. Hazeloop, ryksiuinbouw leeraar te Alkmaar, een openbare lesing ten hnize van den heer Kist alhier, met al* onderwerp«Hoe kan onze groenten- en vrnchtenbandel op het buitenland beter wor den geregeld Met tal van cyfers schetste de spreker in zyn inleiding de ontwikkeling van den tuinbonw in Nederland gednrende de laatste jaren en de daarmee gepaard gaande uitbreidiDg van den handel. Met de ontwikkeling van het tuinbonwbedryf hield die van den ex port handel gelyken tred, wat mede door cyfers werd aangetoond. Die ver meerdering zal in de toekomst nog lang biyven op te merken, ook op 't gebied van bloembollen- en vruchtenteelt, by welke laat ste de teeler doorgaans self voor de verzen ding zorg draagt. Met den groentenhandel is dit niet het geval, cd toch zyn de bouwers ten zeerste geïnteresseerd by dien handel. De prys hangt voor een deel af van de manier, waarop het product wordt verpakt, versonden, gesorteerd en te koop wordt aangeboden. De belangen van de bouwers stemmen in dit geval niet overeen met die der bande laars, welke hun inkoopsprijzen regelen naar de verkoopspry sen. Het bedrijf dezer laatsten kan evengoed looneod «Qn by lage ais bQ hoogs prysen. De verbruiker stelt eischen aan het product, waarmee de voortbrenger rekening kan houden de pryzen worden by slechte sorteering geschaad, eu 't is dus in de eerste plaats de bouwer, die voordeel heeft van een dergeiyke sorteering. Zy moeten weten, boe buune producten worden behandeld en 't beste middel ter voorkoming van ongunstige toestanden is, dat zy zelf voor een en ander zorg dragen. Hun eigen belang beeft de bouwers er toe gebracht den commissiehandel af te schaffen, waardoor de veilingen in bet leven zyn geroepen. Zoo zyn er door de bonwers nog verschillende verbeteringen te bewerkstelligen. Op de bui- tenlandsche markten hebben de Hollandscbe producten niet zoozeer de concurrentie te doorstaan van anderen dan wel van hen zelf, doordat de groenten en vrachten op ver- zcbillende plaatsen te koop worden aange boden. Eea nadeel is er nog voor de bon wers san verbonden, dat de Hollandsche bandelaars bnnne groenten weer aan buiten- land'che verkoopeD, waardoor te veel tussrhen- personen ontstaan die de pryzen doen stijgen zonder voordeel voor den voortbrenger. Ook is het van beteekenia voor don bonwer, of de handel in handen is van deskundigen, die als zoodanig in staat zyn, rekening te honden met de eischen, door den verbruiker gesteld. Deze zaken wyzen, aldus de beer H., op de noodzakaiykheid, dat de bouwers by de regeling van een en ander zelf optredeo. By %den handel in bloembollen is dit reeds zoo, by den groentenhandel niet, wat volgens spreker moet worden toegschreven aan bet kleinbedryf in de groentecteelt, in tegen stelling met het grootbedrijf in de andere. Dat dit streven der tuieb .uwvereenigingen, dat geenszins als een vyandige daad tegen over de handelaars mag worden beschouwd, meer en meer veld wint, is toe te schryven aan bet zich ontwikkelend vereeoigii g.leven dat zich ook op tuinbouwgebied verbazend beeft uitgebreid. Tai vau verbeteringen zijn door deze vereenigingen reeds in bet leven geroepen, oa. veilingen, verpakking, sortee ring e. d. Deze voordeelen waren niet ver kregen als de bonwers afgescheiden van elkander waren biyven staan. Om nog meer dere voordeelen en verbeteringen te verkry gen, zal het noodig zyn, dat de tuinbouw- vereenigingen op de voornaamste buitenland- sohe matkten eigen verkoopplaatsen krygen. Dan worden de producten niet meer op verschillende plaatsen op dezelfde markt te koop aangebodendan krijgt mes betere waarborgen voor levering van goede waar dan zal men de behoeften beter leeren ken nen, waarmee de teeler-handelaar rekening kan bonden. Ten slotte hoopt spreker, dat bet nieuwe, door de vereenigingen in zake de veilingen is ingevoerd, ook zal worden toegepast op den handel in den tuinbon w. Moeilijkheden zyn er, maar de groote be langen zyn het waard, die te moeten over winnen. Tan de gelegenheid om mat den spreker van gedachten te wisselen, werd door een drietal handelaars gebruikt gemaakt, die meenen, dat de tegenwoordige toestand de voorkenr verdient boven dien, welken men wil scheppen. Op 't oogenblik wordt door de handelaars ook alles gedaan, om de waren zoo goed mogeiyk te verpakken, te sorteeren en te koop aan te bieden. Nog meende men, dat de heer H. van meening was veranderd sedert 4 jaar. Spreker wees er by zijn be antwoording op, dat by niet in 't by zonder bet oog had gehad op de Lacgedyker groente verzending, maar op de verzending van groenten en vruchten in 't algemeen. En dat hy eenigezins van meening is veranderd, komt bierdoor, dat by verschillende misstan den beeft opgemerkt op zyne buitenlandscbe studiereizen, en door bet zelf zien en zelf onderzoeken. De overtuiging, tengevolge daar van verkregen, heeft hy in zyn lezing uit gesproken. Daarna sluiting. KROMMENIE. Zondag 17 Jan. hield het PI. C. der K. S. A. eene vergadering voor hare donateurs en leden der aangesloten vereenigingen, waarin als spreker optrad de WelEd. heer mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en algemeen secretaris der K. S. A. in Neder land. Na opening door den voorzitter, werd aan Z E. het woord gegeven, die begon met te verklaren, dat hy als algemeen secretaris der K. S. A. steeds geweigerd heeft voor de plaatseiyke comité s als spreker op te treden. Dat hy voor Krommenie een uitzondering maakte, kwam ten le omdat hier het y verigste comité bestond; ten 2e omdat by verzocht was om over een onderwerp te spreken dat hy eens op den Frieacben Katholiekendag op politiek gebied bad behandeld, ni. het verleden, heden en toekomst op scciaal ge bied. Hiervoor ging spr. terug tot de grooteche christelyk Germaausche middeleeuwen, het bloeitydperk der gilden, waarin het gilde wezen nit publiekrechterlyke vereenigingen bestond, die de rechteriyke bevoegdheid be zaten om de arbeiders van hetzelfde vak in zich op te nemen. De verordeningen, het vak- betreffende en welke wy tbans sociale wetten noemen, werden door bet gildeweien zelf geregeld. De practieche ervaring raakte beter doel, dan met een theoretische be schouwing de wetten van boven af aan den arbeiders worden opgelegd. Het tydperk der renaissance of herleving bracht hierin ver andering. Beginnende met de kunst, bracht het ook de herleving der oude Rrmeinscbe begrippen en voornameiyk de individualis tische levensopvatting, die op elk gebied doorwerkte, op godsdienstig, sociaal en po litiek terrein, het protestantisme, liberalisme en Manchester leer voortbracht. De katholieke eenheid werd ook in hst gildewezen ver broken. Het ieder voor zich trad ook bier naar voren en sleepte haar onvermydeljjk ten val. Toen dan ook in de 18e eenw door de uit vindingen de grootindustrie voortkwam, kon bet niet anders, door het godsdienstig verval, dat het begin der 19e eeuw voor de arbeiders veel ellende bracht, door steeds lager ioonen, gedwongen winkelnering, vrouw en kinderarbeid en verbod van vereeniging. Het liberalisme sag in dat bet voortduren van den toestand tot een uitbarsting moest leideD, daarom Btelde zy weer vryheid tot vereenigen in en bracht de zociale wetten. Goed doorgevoerd zou dit tot oplossing kun nen voeren, maar door het gemis van bet katholiek beginsel staan beide standen op het standpnnt van klaasestryd. Het katholiek beginsel dat geen vyandscbap kent, wil in harmonie der belangen, patroon en arbeider tot elkander voeren om tot een oplossing van het arbeidersvraagstuk te geraken. Hierna werd een panze gebonden, waarin door de propagandisten met het tydscbrift der K. S. A. werd gecolporteerd, waarna de spr. zyn rede vervolgde. Do historische ont wikkeling en de ontwikkeling der feiten is oorzaak geweest van het maatscbappeiyk verval en van znlk een verval dat bet byna onmogeiyk is geworden om daar nit te ge raken. Toch moeten wy trachten door oen geleideiy ke ontwikkeling der christeiyke ideeën tot een oplossing te geraken. Da vryheid van bet liberalisme leidde tot een barre tegenstelling. De broederschap van het socia lisme tot vyandscbap. Het christelyk beginsel echter leidt tot ware liefde. Wy moeten trachten weer vakorganisaties te krygen die de bevoeg iheid bezitten om de belangen van het vak zeif te regelen, gepaard met een sociale wetgeving door mannen van het vak aan bet vak opgelegd. Hierby wees spr. op een wetsontwerp vau een staatscommissie voor den middenstand, waarin deze wilde komen tot middenstandskamers. De oude roomsche denkbeelden beginnen weer te herleven, ai is bet niet zichtbaar dat zy direct op sociaal gebied inwerken. Het tydperk van onbedachte werkstakingen geraakt langzamerhand voorby. Hetgeen wy willen is geen theoretische bespiegeling. Een krachtige R. K. vakorganisatie in samen werking met hare christelyke standgenooten zal ongetwijfeld bet maatechappeiyk leven in goede banen leiden. Een daverend applaus was des sprekers loon. Hierna werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. ASSEN DELFT. Na zooveel goeds er vau te hebben geboord, zyn wy zeif eens een bezoek gaan brengen aan het Patronaatsge bouw alhier, waar Zondagavond de laatste opvoering gegeven werd. En onze bevinding Op de allereerste plaats, vonden wy 't jam mer, dat dit de laatste was, want werkeiyk onze verwachting werd ten volle overtroffen. Als men zoo boort »te Assendelft* verwacht men wel niet veel, maar de naam van een bekend kunstenaar was er mede aan ver bonden, die van Jan Bleys. Wel moeten wy den Zeereerw. heer Pas toor bewonderen dat by deze kostbare onder neming heeft aangedurfd, want de ligging Assendelft is zeer ongelegen om veel publiek te trekken, maar met zulke krachten kan men buitengewone dingen bereiken. De tableaux hebben ons wel 't meest ge pakt, alhoewel de muziekuitvoering zeer goed was, vooral wat de solo pattijen en de vrou wenstemmen in 't koor betreft. Men kan aan deze tableaux zien, dat er iemand aan 't werk was, die volkomen ryp was in die dingen, want tegenwoordig maakt iedereen maar tableaux vivants en speelt iedereen artist, in onzen knnstloozen tyd heeft kunst geen waarde ook in geesteiyken zin. De achterdoeken door den heer Jan' Bleys geschilderd, waren in die eigenaardige Oos- terscho stemming, die voor dit Oratorinm noodig is, eenvoudig breed met sterke licht effecten, hier toont zich onmiddeliyk de veel- zydigheid van den kunstecuilder, die dan weer de fijue etsnaald hanteert, er ook niets inziet om in eens het ruwe materiaal van een tooneeldecoratie te gebruiken om ons van zyne fijne en gevoelige opvattingen te laten genieten. De composities of samenstellingen waren duideiyk, grootsch en expressievol, van les- lijke tooaeeltffscten van overdreven knalver- iichtiDgen geen sprake, men kon zelfs niet waarnemen hoe of de tableaux veriicht wer den, alles stil eenvoudig, groote kalme gebaren, zooals by antieke beelden, streng historische kleeding, terwyl de godsdienstige uitdrukking van het gezicht van sommige figuranten het geheel completeerden. De keuze van de figuranten leek ons zeer gunstig. Naar wy vernaman is drievierde van de coBtumes ontworpen en geteekend door Jan Bleys, vervaardigd door de R. K. zusters te Assendelft. Vooral de Apotheose was schitterend, iets wat men baast nooit ergens ziet; een mooie eindgroep, was hier wel en volstrekt niet die overlading van elders, neen, grootsch, een voudig en monumentaal. Hierna beviel ons 't meest de tocht der Wyzen met die eane figuur op da kameel wat zit er een gaDg in die groep, wat mees- terlyk is dat groote dier nagemaakt enkel van een beschilderd houten plank en wat zit dien beryder daar kalm en waardig op in zyn schitterend ryk oostersch coetaum. Wat rykdom betreft waren dit tablean en dat van de Wyieg voor Herodes de twee scbooniten. 't Ie jammer, zooals wy reeds boven melden, dat er niet meer van kan genoten worden, b.v. wat zou zoo'n uitvoering in Alkmaar een succes hebben. En na de muziek, 't is een zware taak ▼oor de tenor geweest oss den gebeelen avond die reoitatieveu en liederen te zingen en nog bet boor te steunen, men mag ia AszendelÖ

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2