Plaatselijk Nieuws» ol de bedrijfsbelasting, aan de aecretaiie dier woonplaats. Wie dat verxnlmt, verliest zijn kiesrecht. Zeer,^velen, die in deze omstandigheden ver- keeren, rekenen te veel op het >ambtshalve< op de 14st komen. Dat ia een misrekening. Men denke er aan nn het nog tjjd is. Ook besturen van kieavereenlgingen mogen hierop wel terdege acht geven. Wie na 15 Februari zijn woonplaats ver legt, komt, indien hij alt eenigen hooide kiesgerechtigd is, op de ljjst zijner oude woonplaats. Ter navolging. Om te voldoen san den drang van Katholieken en zeer vele niet- Katholieken, die, eerlijk alles onderzoekende, ook wenschen kennis te nemen van de katholieke geloofs en zedenleer, zal in de Kathedraal St. Bavo te Haarlem worden geopend een tweejarige cnrens in de Ka tholieke Geloofs- en Zedenleer, toegankelijk voor alle Katholieken en niet-Katholieken boven de 16 jaar. Deze cursus zal gehouden worden door den WelEerw. Kapelaan L. J. Willenborg. De twist in de S. D. A. P. De Tribune, het orgaan der Marxisten, bespreekt de ver gadering van Zondag te Amsterdam gehouden over de bekende quaestie en deelt in een noot het volgende mede »In de conferentie het P. B. vergat dit in het verslag mede te deelen is een voorstel ingekomen om alsnog de Tribune- redactie te laten komen. Dit voorstel werd aangenomen, maar niet uitgevoerd, omdat Troelatra en zjjn vrienden dreigden de con ferentie te zullen verlaten. Den lezer ter beoordeeling of dit democratie of terrorisme moet heeten.» Vrije Liberalen. Zaterdag hield de pas opgerichte Bond van Vrije Liberalen te Leeuwarden, eene vergadering, waarin mr. Tydeman Jr., lid der Tweede Kamer, eene rede hield, waarin hij het program-standpunt van de Vrije Liberalen uiteenzette. Een korte gedachtenwisseling volgde, waarna de heer Fockema de vergadering sloot. Bond voor Staatspenaionneerlng. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspen aionneerlng heeft een manifest uitgegeven, waarin gewezen wordt op hetgeen in Dene marken en in Engeland is gedaan voor de ouden van dagen. Het hoofdbestuur wil de kiezers opwek ken om by de a.s. Kamerverkiezingen slechts hen te kiezen, die ernstig willen medewer ken aan Invoering van Staatspensioen zonder premiebetaling. De Kiezerslijst. Men schryft ons Tengevolge der wet, opgenomen in Staats blad no. 200 van 1907, zyn verschillende ge meenten of deelen van gemeenten in eene andere klasse voor de personeele belasting over 1908 enz. gerangschikt. Daardoor zyn verschillende perceelen, waar voor in 1907 weinig belasting betaald werd, over 1908 geheel vrijgesteld, maar hier door verbeuren de bewoners dier perceelen ook hun kiesrecht als belastingkiexer. Wil men die dus weer op de kiezereiyst geplaatst zien, dan moeten zij zich als loon- of huurkiezer aangeven. De B. K. Kiesvereeniging te Hillegom, verreweg de grootste in het district Haar lemmermeer, heeft met 231 stemmen den heer A. H. v. Wychen, het aftredende Ka merlid, opnieuw, candidaat gesteld. Zyn tegen- candidaat, de heer J. H. M. Balvers, te Hil legom, verkreeg 145 stemmen. Zuiderzeevereenlging. Het algemeen be stuur der Zuiderzeevereenlging besloot een commissie uit te noodlgen om verslag uit te brengen over de vraag, in welke mate gewapend beton in uitgebreiden zin van toe passing kan zyn by den afsluitdyk, de meer- dyken, den bouw der kunstwerken enz. ter bezuiniging by de uitvoering, onder behoud van geiyke deugdelijkheid in aanleg en on derhoud. Plannen van den nieuwen Minister van Waterstaat. Mr. Regout zegt in zyn ant woord aan de Eerste Kamer, dat hy de spoedige tot stand-koming der wet betreffende de drooglegging der Zuiderzee bevorderlijk zal wezen en dat ook de aanleg van het Wllhelmina-kanaal zooveel doeniyk bevorderd zal worden. De Minister zal al het mogelijke in het werk stellen voor een rpoedige be vaarbaarmaking der Maas in Limburg. De staking te Enschedé. Men meldt ons Vele arbeiders van de firma Ter Kuile zoeken werk in de naburige grensgemeenten, doch worden afgewezen. De arbeiders bren gen dit in verband met de verspreiding door fabrikanten van gedrukte ïysten met de namen der stakers. Daarom wordt verderop, in Duitschland werk gezocht en gevonden. Eerstdaags vertrekken een twintigtal arbeiders. Invoer van Nederlandsch vleesch in Groot-Brittannlë en Ierland. The London Gazette no. 28.217 bevat de bekendmaking van den >Local Government Board» dat tot 1 Mei 1909 by invoer van vleesch uit Neder land het merkteeken, ingesteld overeenkom stig de bepalingen van het Kon. besluit van 21 Nov. 1902 (Ttbl. no. 99), wordt erkend als een «official cartificate<, bedoeld in de «Public Health (Foreigh Meat) Regulations 1908«. Tegen het Nieuw Malthusianisme. De lezer zal zich herinneren, dat door onze redac tie onlangs in een hoofdartikel de aandacht werd gevestigd op eene poging, om langs stoffeiyken weg, namelijk langs den weg van verzekering bovengènoemd kwaad te bestry den. Een paar echt katholieke mannen, de heeren H. J. Bodenstaff en J. P. W. Franke, hebben dat verzekeringsplan uitgedacht en het door ter zake deskundigen laten uitwer ken. Bereids hebben H. D. H. de Bisschop pen van Nederland het plan aangemoedigd. De Voorhoede wijdt er een belangryk ar tikel aan, aan hetwelk wij de volgende uit eenzetting alsnog ontleenen De verzekerde gehuwden ontvangen gelde lijke uitkeeringen vooreerst zoo dikwyis een kind geboren wordt. Vervolgens, als het kind zyn eerste Com munie doeten zulks geldt weder voor alle kinderen. Zoo hebben de ouders ook tydeiyk belang by de godsdienstige opvoeding. Ten derde, zoo dikwyis een meerderjarig kind volgens de eischen der Kerk met een Katholiek trouwt. Zou dit niet kunnen helpen om den lichtzinnige, die een ongeoorloofd, een gemengd of ontydig huwelijk wil aangaan, tegen te houden Zal dit van geen invloed zyn op de ouders, om tydig te waken voor hun kinderen, dat zy geen onbedachte stap pen wagen? Eindelijk geschiedt uitkeering by overiy- den... Opdat men aan al die voordeelen deelach tig worde, moet een matige maandeiykBche premie worden betaald. Daar zijn verschil lende klassen en tarieven, zoodat deze ver zekering ook in het bereik is van minder- vermogenden. Men bestudeere de polisvoor waarden, men make vergeiyking met andere verzekeringsmaatschappyen en men zal tot de slotsom komen de voorwaarden zyn zeer gunstig. Toch zyn deze niet lichtvaardig ge steld maar eerst na gegronde en nauw keurige studie zoodat de verzekering stand kan houden en hare verplichtingen te allen tyde nakomen. Ten slotte verwyzen wij naar achterstaande advertentie der bovenbedoelde verzekering- maatscbappy. ALKMAAR, 10 Febr. 1909. Het beschilderde Presbyterium in de kerk van den H. Laurentius. Zooals onzen lezers wel bekend is, werd door den ZeerEerw. Deken Horning, pastoor van St. Laurentius, het cadeau, zyn eerw. door de parochianen ter gelegenheid van zyn 40 jarig Priesterfeest aangeboden, bestemd voor het polychromeeren van het Presby terium in de Parochiekerk. Dit werk werd opgedragen aan den heer J. H. Tonnaer, architect, Den Haag. Dezer dagen is het gereed gekomen en hadden wy gelegenheid het in oogenschouw te nemen. Binnenkomende valt het terstond op dat het geheel, in tegenstelling met hetgeen we op het gebied van kerkechildering gewoon waren te zien, hier een eigen opvatting in coloriet gekozen is, waardoor het doel be reikt is, een artistiek geheel te verkrijgen. De middenvakken van muren en gewelf, evenals de nit hardsteeaen bassementen om hooggaande coionnetten, zijn gehouden in lichte zandsteenkleur, terwyl de pilasters, de bogen en verdere hoofdconstruetie-deelen in de baksteenkleur in afwisseling van klenr gehouden zijn. Een goed gekozen tegenstelling van kleur vindt men in de ryk vergalde kapiteelen der i kolommen en coionnetten, waarboven zich de gemetselde kruisgewelven uitspreiden, 1 waarvan de graadbogen op een ongewone j wy*e van schilderen, ryk in kleur en goud- 1 ornament zijn afgewisseld. De gewelfvlakken zyn geheel wit, welke door de reflectie der gebrandschilderde ven- j sters in warmen toon worden teruggebracht, s Langs de graadbogen dezer gewelven zijn j borduren in kleurig eijmetriech ornament geschilderd. De hoofdtoon van het wit, is zeer zeker gedacht, om het gewelf te doen ryzon en vormt met de in wann gele toon gehouden mnren een scboone climax. Ter zyden der groote bogen in beide travéas vinden we de figuren der vier groote Latijn eche Kerkvaders Augustinus, GregoriuB, H9- ronymus en Ambrosins en de 4 evangelisten Johannes, Lncas, Marcus en Mattheus. Was voorheen het hoogaltaar in zware bonte kleuren geschilderd, thans is dit geheel in harmonie met de omgeving gebracht. Als hoofdtoon is hiervoor de ivoortoon gekozen, overrijk met goud ingewerkt. Om de silhouetten blijkbaar beter te doen spreken, is daarachter eene blauw-groene draperie aangebracht, waar boven een band, waarop in goud de hymne «O Sacrum Convivium» enz. Met het vroeger reeds geschilderde zijaltaar van het H. Bloed en de kapel en de thans gepolychromeerde xykapel en altaar van de H. Maagd, vormt het geheel een schoone overeenstemming van warmsprekende kleur- schakeering, terwyi het in middeneeuwschen styi vervaardigde middenvenster achter het hoofdaltaar een schoon effect geeft en goed tot zyn recht komt. De triomfboog is een fraaie illustratie van het geheele werk. De achtergrond is naar boven helder wordend azuurblauw. In de benedenhoeken boven de sluitsteenen van de groote pilasters ziet men in het aznren ver schiet de torens van Alkmaar. Daarboven in het zenith troont boven de wolken, omgeven door een regenboog, de verheerlijkte Christus, omgeven door engelen, Hem hunne hulde brengende in den vorm van wierook, zang en muziek. Aen do rechterzijde zien we de figuren van de H. Maagd Maria, de H. Hen- ricns, patroon van den Zeereerw. heer Deken, de H. Willibrordus, de H, Lidwina van Schie dam, de H.H. Agnes en Dorothea; aan de linkerzijdede H. Jozeph, de H. Laurentins, patroon der Kerk, de H. Johannes den Doo- per, de H. Petrus, de H.H. Philippns en Jacobns op wier feestdag het wonder van het H. Bloed heeft plaats gehad, de H. Ser- vatins, geflankeerd door de H.H. Aartsengelen Gabrittl en Michael. Een gelukkig geslaagd geheel van groepeering en kleur. Den beminden harder der parochie van den H. Laurentius zal bet zeer zeker een voortdurende vreugde zyn, aldus den luister van 's Heeren Huis te hebben kunnen ver- hoogen en voor het nageslaeht een monument achter te laten, waaraan zyn naam ten nauw ste ie verbonden. Ook de ODtwerper, de heer Tonnaer ver dient allen lof. We zouden geneigd zyn dien lof hier in woorden uit te drukken, indien we niet wisten dat, beter dan een recescent, het werk zelf den meester pryst. De parochie van den H. Laurentins is een kunstwerk ryker geworden. Sociale Cursus. Maandagavond zette de weleerw. heer kapelaan van den Boogaard de sociale cursus voort. De voorzitter, de heer Mr. Kraakman, opende met den christeiyken groet en gaf den spreker het woord. Na in de inleiding het in de vorige ver gadering behandelde in het kort te hebben gememoreerd, sprak kapelaan van den Boo gaard over het gemis aan spaarzaamheid in onze tegenwoordige samenleving. Toch is deze deugd noodig. Voor den arbeider, omdat zonder spaarzaamheid zijn bestaan altijd onzeker blijftvoor den rijke ook, opdat hy zich niet beroove van een middel ter beoefe ning der naastenliefde. Waardoor is dat gemis aan spaarzaamheid ontstaan? Ie. Door de neiging tot opheffing van bet standenverschii in sociallstischen geest, tengevolge waarvan de legere standen boven hunne inkomsten leven2e. Door de ongeloovige levensopvattingen, waardoor men geen zorg meer heeft voor een toekomst na dit leven en daardoor ook verleert te denken aan een toekomst in dit leven. Bovendien zoekt men in dit leven, in het heden, alle genot3e. Door den geest van lichtzinnig heid, welke overal veld wint, de ernst des levens wegneemt en de mensch by den dag doet leven; 48. Door de geest van genot zucht, waardoor men gebracht wordt tot ver kwisting. Ook onder de christenen zijn deze dingen zóózeer doorgedrongen, dat spaarzaamheid bij een groot deel verloren is geraakt. Die spaarzaamheid is verloren en moet dus weer geleerd worden en dan moet men by het kind beginnen. In deze hebben ouders en opvoeders een groote plicht te vervollen. Men leert spaarzaamheid door de negatieve middelen, als het tegengaan van genotsncht, van eerzucht en snoeplust. Het positieve middel ishet zelf leeren sparen, door direct tot sparen op te wekken. Spr. onderwerpt dit deel der opvoeding aan eene uitgebreide beschouwing en komt vervolgens tot een ander euvel in het maatschappelijk leven, dat evenals het gemis aan spaarzaamheid oorzaak is van veel verkwisting en armoede, nameiyk het drankmisbruik. Met eenige in leidende verklaringen omtrent hetgeen wij onder dat euvel hebben te verstaan, neemt spr. afscheid tot een volgende keer. De heer Mr. Kraakman dankt den spr. en spoort de aanwezigen aan, anderen op te wekken, mede te komen genieten van spr's. heldere en nattige uiteenzettingen. Vervolgens sluiting der bijeenkomst. Voor den Hoogen Raad werd Vrydag gepleit in het bekende geding tusschen de stoombootdienst «Margarethn» en de «Alk maar Packet». De rechtbank alhier had de Alkmaar Pac ket in het gelijk gesteld en geconcludeerd dat de schuld der aanvaring lag bij de Mar- garetha. Het gerechtshof te Amsterdam be sliste juist andersom. Mr. W. O. Bosman bepleitte voor den Hoogen Raad het cassatieberoep der Alkm. Packet tegen dit arrest. De voorziening werd bestreden door Mr. J. H. Telders te 's Hage, voor de Margaretha optredende. Het Openb. Ministerie zal Vrydag 19 dezer conclusie nemen. De heer Tr. Rigter, directeur van de zangvereenigiDg «Alcmaria», behaalde op bet concours van kwartetten te Grevelsbergen in Dnitschland, met zyn kwartet «Excelsior» te Amsterdam, drie eerste prijzen, Zouaven Broederschap. Alkmaars' Zona ren Broederschap gaf Zondagavond in «Dili- gentia» eene openbare uitvoering voor een volle zaal. Opgevoerd werden het drama «Eertyds sprak ik ook zóó» en het blijspel «de rechte Jozeph». Da stukken werden zeer aardig voor het voetlicht gebracht en het nastnkja bracht de aanwezigen, die zich goed geamuseerd hebben in opgewekte stemming. Benoemd by Kon. Besl. tot lid van den voogdyraad alhier, de heer B. Beekman, secretaris der St. Vincentinsvereeniging. BERGEN. Op het oogenbiik nu wij in het winterseizoen verkeeren en menig werk loos arbeider eiken nieuwen dag met wee moed en zorg tegemoet ziet, niet wetendo hoe hy voor zich en de zynen aan het dage- ïyksch brood zal komen, mogen wy hier in Bergen gelukkig niet klagen. Vooreerst bezorgt het aanleggen van de trambaan van Bergen naar Bergen aan Zee aan menigeen een stnk brood. Wanneer men zich by het station bevindt, dan kan men in oogenschouw nemen de b3dryvigheid die aldaar heeischt. Het vele grondwerk dat te verrichten valt maakt het noodig, dat de aannemer de Jong uit Haarlem een locomotief, welke Donderdagmiddag is gearriveerd, in werking zal brengen. Wandelt men de baan langs, dan valt het direct op hoe verrukke- lijk en schilderachtig de trambaan komt te liggen, hier door bosch, daar door duinen en heuvelen. We kannen ons voorstellen hoe heeriyk het zal zyn weldra, wanneer de natuur zich in baar zomerkleed heeft gesto ken, met de stoomtram een tochtje naar Bergen aan Zee t9 maken. Dat het verkeer te Bergen aan Zee xeer druk belooft te worden, is begrijpeiyk. Toe bereidselen worden gemaakt om het pnbliek en de zomergasten op behoorlijke wyze te ontvangen. Voorbereidende werkzaamheden zyn reeds gedaan voor den grooten aanbonw van het hotel «Nassau» aldaar, dat by den aanvang van bet zomerseizoen klaar moet zyn. En wanneer dan ook de trambaan ge reed is (deze moet 15 Juni opgeleverd wor den), dan kunnen wy zeggen, en wy zullen hopen dat dit gezegde bewaarheid mag wor den, dat voor de bloei van ons mooi gelegen dorp wederom een groote stap in de goede richting is gedaan. De abri aan de halte Oostdorp zal niet lang meer op zich laten wachteD. De aaube- ■teding heeft reeds plaats gehad. Ook zullen hier en daar weder eenige nieuwe woonhuizen gebouwd worden. Een landhnis aan de Breêlaan en een hótel restaurant tegenover het Station. Verder warden door iemand plannen beraamd tot het oprichten van een bakkery. Ook het plan van het nlenw te bouwen postkantoor is gereed. Het wachten is nu op de goedkeuring van den directeur-generaal der posteryen en telegrafie. Zoo ziet men dat in Bergen nogal wat te doen valt of in zicht is. J. EGMOND-B1NNEN. Het comité, waar over wij laatst in Ons Blad schreven, heeft op zijn lijsten ingeteekend gekregen de som van rnim 137 gulden. En wat doet men nu met die centen Het bijeengebrachte wordt rechtstreeks opgezonden aan H. M. de koningin, opdat zij er mee kan doen naar goedvinden. Is dit geen flinke daad van de dames van het comité Toen het hoofdcomité te Bever» wyk de gelden onder die voorwaarde niet wenschte te accepteeren, besloot Egmond- binnen te doen, sooal» wy boven vermeldden. Hulde daarvoor aan het Egmondbinnensch comité Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Egmond aan de Hoef zyn geplaatst de heerenR. de Vries van Odoorn, A. Huyakens van Naarden en F. van Pieubroek van Kuilenburg. Vrydagavond waren een honderdtal bouwers uit de drie Egmonden opgekomen ter vergadering in het hotel «De drie Egmon den», om de lezing te hooren van den beer v. d. Molen van den Langendijk. Deze kwam spreken over de voordeelen, welke men be halen kan door gezamelyk de geteelde pro ducten van de band te doen, zoo mogeiyk door een publieke verkooping te houden op de plaats van verbouw zelf. Spreker had veel succes van zyn optreden, want zonder veel moeite gelukte het hem een bouwersvereeniging op te richten en een voorloopig bestuur te doen vorkiezec. HEILOO. Zondagavond vergaderde de afd. Heiloo van het Kruisverbond ten huize van de heer B. Veltman. Aanwezig waren 11 leden en de G. A. Na opening en lezing der notulen werden drie nieuwe leden geïn stalleerd. In hartelijke bewoordingen wenschte de voorzitter die drie leden gelnk met hnn toetreding in de gelederen dar drankbestrij ding, wees hun er op welke verplichtingen ze op zich hadden genomen en spoorde hen aan tot standvastigheid in den strijd. Het jaarveralag, uitgebracht door den secre taris, de heer J. A. Bolten, muntte uit door uitvoerigheid en keurigheid. De afdeeiing toonde altyd groote activiteit. Het verslag van de penningmeester wees op een batig saldo van ruim f 5. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd besloten bij gelegenheid van den vasten avond een 200-tal «Vastenavondbode's» te verspreiden. Tot secretaris werd herkozen de heer Bol ten, terwijl de voorzitter en secretaris wer den aangewezen als afgevaardigden der Prop. Comm. De secr. hield daarna een lezing over drankbestrijding in verband met de sociale j kwestie. Wegens het vergevorderde uur moest f de gebrnikelyk gedachtenwisseling er over achterwege biyveu. Na betaling der contributie en teekenen van 't beloftenboek, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Onder geestdriftig gezang gingen we omstreeks 10 uur huis waarts Naar we vernemen hebben zich een 9-tal sollicitanten aangemeld voor de betrek king van tydelijk onderwijzer aan school 2 alhier. B. OUDORP. Zondagavond sprak op nit- noodiging van het bestuur der Katholieke Vereeniging, de weleerw. heer van de Pavoordt. Na opening door den voorzitter, besprak de redenaar op duidelijke wijze 'de eenheid, de heiligheid en de waarheid der Katholieke Kerk, daarby de aanwezigen aansporende, zich steeds katholiek te toonen en te ge dragen. De voorzitter sloot met een dankwoord aan den spr. en de aanwezigen, de verga dering. W. St. PANCRAS. Woensdag 3 Februari trad voor de Tninbouwvereeniging als spreker op de heer Hazeloop, met het onderwerp hoe kan de handel in groenten en vruchten met het buitenland beter worden geregeld. De spr. toonde aan hoe de handel in bloembollen in banden is van den kweekers. Yan de 1500 kweekers zyn er 150 die export- handel drijven op het buitenland. Dit is by de tuinbouwers niet zoo. Er zyn nog xeer vele tuinbouwers, die niet weten waar hun producten heengaan, de wQze van verpak king en sorteering welke in het buitenland zoo gewaardeerd wordt, laat soms veel te wenichen over, De concurrentie die in het buitenland gevoerd wordt met onze producten, echreef de spr. toe aan een te groot aantal tusschenpersonen in den handel. De klein heid van de tuinbouwbedrijven was naar des spr. meening de oorzaak, dat de cultunr en handel niet samengaan. Het beste middel was volgens spr., dat de Tuinbonwvereeni- gingen trachten om in het buitenland verkoop plaatsen te krygen, om zoodoende cnltuur en handel in een hand te krygen. Na beantwoording van eenige vragen werd de vergadering gesloten. X. ZUID-SCHARWOUDE. De afdeeiing Geestmerambacht van de Ned. Heidemaat schappij alhier, heeft de maat van visch als volgt vastgesteldsnoek 45 c.M. lengte karper 35 c.M.blei of brasem 30 c.M. en zeelt 21 c.M. Zy heeft de voorgestelde be paling, om het visschen met den zegen van 1 September tot den sluitingstyd der vls- scherij te verooriooven met een kleine meer derheid aangenomen. Als secretaris werd met algemeene stemmen herkozen de heer E, Ylug alhier. Door de afdeeiing Zuid Scbarwoude van de Naamlooze Tuinbouw- en Handelsvereeni- ging aan den Langendyk, is aanbesteed de levering van 418 aardappelmanden. Er waren drie inzchryverx. De levering werd gegund aan den heer A. van Dalmen te Broek op Langendijk voor f 0.38 per stnk. LANGENDIJK. De gascommissies alhier zyn in de laatste dagen drnk aan 't werk om handteekeningen te verzamelen voor de op te richten steenkolen gasfabriek. Wy kun nen meededen, dat de resultaten van dien aard zyn, dot het gewnnschte getal van 400 aansluitingen (voorwaarde voor de totstand koming) zeker zal worden overschreden. De Langendijk krygt «meer licht I» De ontvangsten van het Ziekenfonds alhier hebben over het jaar 1908 f 291.70 bedragen, de nitgavnn f 215.62, alzoo een batig slot van f 76 08, wat met het in kas zijnde geld f 1179,69 oplevert. Nog ia door genoemd fonds besloten zich af te scheiden van den Noordhollandschen Bond van zieken fondsen, aangezien deze niet aan zyn doel beantwoordt. Da plaatselijke geheel-onthoudersver- eeniging alhier, heeft een goedgeslaagde introductie-vergadering gehouden, waar een 75-tal personen aanwezig waren, die met aandacht luisterden naar wat ten gehoore werd gebracht. N. HEER HUGOWAARD. Zaterdagavond ging den zoon vau den landbouwer J. N. per fiets naar den scheerwinkel; zyn fistB liet by onbeheerd staan. Toen hy weer huis waarts wilde keeren, was de fiets Verdwenen. Alle nasporiugen tot dusver vruchteloos. P. LIMMEN. De twee inzamelingen, welke in de afgeloopen dagen alhier zyn gehouden, hebben opgebrachtde eerste, met betrek king tot H. M. de koningin, f 33 03 de tweede, tot het aanschaffen eener ligtent, f 101.09. O. KROMMENIE. Woensdag 3 Febr. hield de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde» hare jaarvergadering. Opkomst 32 leden. Na opening door den voorzitter en voorlezing der notulen, bracht de penningm. zyn versiag nitOntvangsten, plus het saldo vorig jaar, f 33.81, uitgaven f 12 86, zoodat er een saldo aanwezig wao van f 20.95. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek dat het ledental van 76 tot 72 was gedaald. By de bestuurs verkiezing werd de periodiek aftredende voor zitter, den heer G. Mooij, met bijna algemeene stemmen herkozen. Zoo ook als afgevaardigde voor het Centraal-Bestuur. Als plaatsvervan ger voor laatstgenoemde functie, werd den heer J. Olie gekozen. Vervolgens werd door den voorzitter verslag uitgebracht van de laatst gehouden vergadering van de Centrale Kiesvereeniging te Beverwijk. Een kleine bespreking werd gehouden betreffende per sonen die in aanmerking zouden kunnen komen om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Op een desbetreffende vraag van een der leden, werd door den voorzitter medegedeeld dat het bestuur besloten had, zich niet aan te sluiten by den N.-H. Bond van R. K. KiesvereenigiDgen. Hiermede werd door de vergadering genoegen genomen. Daarna werd de vergadering op gebruikelyke wyze gesloten. G. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad dezer gemeente, was ingekomen: Een uitnoodiging van de Gymnastiekvereni ging «Lyenrgue», ter bijwoning van een open bare nitvoering een achryven van Z.Ex den minister van Financiën, dat het Ryk een tegemoetkoming in de onkosten van den schoolbouw zal verstrekken van f 20.250 goedkeuring van Ged. Staten betreffende vorige raadsbesluiten een schrijven van J. J. Bas, dat hy zyn benoeming als lid van het Bnrgerlyk Armbestuur aanneemteen dito schryven van den heer J. Mastenbroek als regent van h6t Godshuis. Ver volgens werd de rekening aangeboden van den Brandraad, die in handen gesteld werd van een commissie, bestaande uit de heeren W. M. vau-Yliet, J. Olie en K. Boolj, Goedgekeurd werd het besluit van B. en W,, om het land by de gasfabriek voor 6 jaar te verpachten aan P. K. Goedhart voor f 55 per jaar. Besloten werd tot aankoop vau drie perceelen water, benoodlgd voor het dempingsplan rondom de speelplaats van de xuiderechool. Toegestaan werd het verzoek om een schoollokaal beschikbaar te stellen voor het voorbereidend militaironderricht, onder door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden. Werden benoemd tot onder* wyzere(resBen) aan de zuiderschool de heeren P. Walig en J. Weeshof, mej. T. Carbaat en mej. M. Messehaert. Yoor onderwyzer met verplichte hoofdakte werd den heer P. Walig benoemd,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2