Ons Blad BIJVOEGSEL FEUILLETON. Binnenland. Magna Feccatrix. RAADSVERGADERING. V i,EECL&ME"-VEEWAERING, ran ran Woensdag 10 Februari 1909. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Woensdag 10 Febr., des nam. 1 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en de notulen worden onveranderd goedgekeurd Mededeeling wordt gedaan: dat is ingekomen een schrijven dd. 30 Januari 11. van Mr. H. Boelmans ter Spill, houdende verzoek om ontslag als lid van het college van curatoren van het gymnasium. De voorzitter stelt voor het ontslag eer vol te verleenen onder dankbetuiging. De heer Uitenbosch wenscht over dit onder werp het woord te voeren. De Raad ver leent daartoe geen toestemming. Het voor stel wordt aangenomen. b. alsvoren, een schrijven dd. 27 Janu ari II. No. 1 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 30 December 11. No. 3, tot het voeren van een rechtsgeding (in verweer) contra H. Banning. Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren, een schrijven dd. 28 Janu ari 11. No. 69 van hetzelfde college, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 13 Januari 11. No. 35, tot goed keuring der Verordening, regelende het heften van schoolgeld voor het onderwijs op de avondschool voor handwerkslieden. Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, een schrijven dd. 20 Janu ari 11. No. 43 van hetzelfde college, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 6 Januari 11. No. 42, tot goed keuring der Verordening op het heffen van wik- en weegloonen. Voor kennisgeving aangenomen. e. alsvoren, een schrijven dd. 3 Februari 11. No. 20 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1908. Voor kennisgeving aangenomen. f. alsvoren, een schrijven van Mej. M. Eshuis, houdende dankbetuiging voor dc verhooging harer jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. g. alsvoren, een schrijven dd. 4 Februari 11. van Dr. M. Boas, houdende dankbetui ging voor zijne tijdelijke benoeming tot leeraar aan het Gymnasium. Voor kennisgeving aangenomen. h. alsvoren, een schrijven dd. 1 Februari 11. van den heer H. J. Vonk, houdende het verzoek om ontslag als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het ontslag wordt eervol verleend. i. alsvoren, een schrijven dd. 8 Februari 11. No. 567 van den Minister van Binnen- landsche Zaken, houdende bericht, dat de benoeming van Dr. M. Boas tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium wordt goed gekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel B. en W., tot vastelling eener verordening tot aanwijzing van de plaatsen, welke jaarlijks gedurende de kermis kunnen worden verpacht. B. en W. hebben ervaren, dat het aantal standplaatsen eenige uitbreiding behoort te ondergaan, in verband waarmede zij den raad voorstellen de verordening vast te stellentot aanwijzing van de plaatsen, welke jaarlijks, gedurende de kermis, kunnen wor den verpacht. Bij het in werking treden dezer verorde ning worden alle vroegere besluiten, inzake het verpachten van terrein van standplaatsen van tenten enz. op de kermis ingetrokken. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. De heer Uitenbosch zou wenschen, dat alle staanplaatsen worden verpacht. De Voorzitter kan zich er niet mee vereenigen, omdat de winst van die men- schen niet te groot is. Wel kan de aandacht van de commissie er op gevestigd worden. Conform het voorstel besloten. 3. Als voren, in zake verplaatsing van het Rijkstelegraaf kantoor en het stichten van een gebouw voor rijkskantoren. B. en W. stellen voor, als gevolg van de gevoerde correspondentie met Z. Ex. den Minister van Waterstaat enz. A. te besluiten tot het stichten van een gebouw, waarin de kantoren van de hypo theken, het kadaster en de registratie zullen worden gevestigd, overeenkomstig de door den Minister van Financien goedgekeurde plannen, waarvan de bouwkosten en de kosten voor aankoop van grond tezamen f 51830 zullen bedragen. B. Burgemeester en Wethouders te mach tigen eene overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich verbindt voor den tijd van 30 jaren te verhuren aan het Rijk en waarbij de Minister van Financiën voor genoemd tijkvak zich verbindt voor het Rijk in huur aan te nemen een door de gemeente te stichten gebouw voor rijks kantoren, voor eene huursom van f 2754, zijnde berekend naar 4 pCt. van de kosten van aankoop van den grond en van 5.8 pCt. van de stichtingskosten en verder op de nader door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden. De heer v. Buijsen heeft als amendement ingediend de huursom onder lett. b te be palen op f3019 zijnde berekend naar 4 pCt. van de aankoopkosten van den grond en ö'/j pet. van de sticht:ngskosten en de hoogere huursom bij vergrooting eveneens °P ö'/'i pet. der uitbreidingskosten. De Voorzitter merkt op dat nader behandeld moet worden een- adres van de Kamer van Koophandel, waarin wordt aangedrongen op het plaatsen van het nieuwe telegraafgebouw in de tegenwoordige omtrek Telefonische aansluiting zou echter de bezwaren van de K. v. K. kunnen ondervangen bij plaatsing elders dan in den omtrek van de Waag. De heer v. Buijsen licht zijn amende ment toe. Z.Ed. wijst daarbij op Zutfen, waar soortgelijk gebouw gesticht wordt en waarbij de minister in de voorwaarde van 6.5 pet. heeft toegestemd. Wijl het een rijksgebouw is, mag de gemeente wel iets doen, doch behoeft de heele last niet te dragen. Met de onderhoudskosten moet ook rekening gehouden worden. Door specifieke berekening tracht spreker aan te toonen dat het voorstel van B. en W. voor de gemeente te schadelijk zal zijn. De Voorzitter heeft persoonlijk een bezoek gebracht aan het betrekkelijk mi nisterie en heeft getracht het percent zoo voordeelig mogelijk voor de gemeente vast gesteld te krijgen, doch is daarin niet ge slaagd. De heer De Groot is van meening dat het voorstel de krachten van de gemeente te boven gaat. Spreker komt tot een rente van 8 bij aflossing van 2 enz. Boven dien kan het rijk na 30 jaren het gebruik aan de gemeente opzeggen. Spreker ziet er geen gemeentebelang in, vindt de afstand van de Emmastraat naar de Markt te ver. De Voorzitter merkt op, dat het de bedoeling is niet het telegraafkantoor naar de Emmastraat te brengen maar het te ver eenigen met het Postkantoor. Verbetering van het Postkantoor is zeer zeker urgent en mag de gemeente daartoe wel iets bij dragen. Die verbetering gaat met de ver andering samen, De heer De Groot zou meenen, dat wanneer het Rijk op de onhoudbaarheid gewezen wordt door een adres van de ge meente, zal het zeker verbetering aanbrengen. De heer Van den Bosch zou gaarne willen weten of het Rijk bij wijziging van het voorstel hetzelve zou willen accepteeren. Wij moeten iets niet gedwongen doen, wan neer dat niet noodig is. De heer Dorbeck is van oordeel,dat het Rijk toch de noodige verbeteringen zal moeten aanbrengen. Spr. is het daarom met het gesprokene van den heer Van den Bosch eens en kan zich met dat van den heer Van Buysen vereenigen. De heer De Wit kan zich met het amendement niet vereenigen, zooals 't daar ligt; alleen dan wanneer het oorspronkelijk voorstel van B. en W. als 't noodzakelijk is, mocht worden toegepast. De heer Van Buijsen kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen en wenscht dus plitsing van beide voorstellen. De heer De Groot stelt voor, wanneer beide voorstellen verworpen worden, het bedrag op 3600 gld. te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 15 tegen 2 stemmen. Voorstel Van |Buijsen wordt verworpen met 11 tegen 6 stemmen. De heer De Groot trekt zijn voor stel in. 4. Alsvoren, tot vaststelling van verorde ningen tot regeling der jaarwedden van de leeraren aan de Burgeravondschool, de Avondschool voor handwerkslieden en den Handelsavondcursus. In verband met de tot stand gekomen reorganisatie van de Burgeravondschool, stellen B. en W. voor: a. de volgende wijziging te brengen in de betreffende ver ordening Tusschen de artt. 6 en 7 wordt een nieuw artikel gevoegd van den volgenden inhoud Art 7. De uit deze verordening voort vloeiende kosten komen voor de helft ten laste van de Burgeravondschool en voor de andere helft ten laste van de Avond school voor handwerkslieden. Art. 7. wordt geroyeerd en vervangen door een nieuw art. 8 van den volgenden inhoud Art. 8. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging, b. vol gende verordening vast te stellen Verordening tot regeling der beloonin gen van het onderwijzend personeel aan den Handelsavondcursus voor handels- en kantoorbedienden. Art 1. De belooningen van de leeraren bedragen fi.50 voor elk werkelijk gegeven lesuur. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5 Voorstel van het lid dezer vergadering, den heer G. T M. van den Bosch, inzake het maken van een brug over den Nieuw- landersingel tegenover de Emmastraat. Deheer van den Bosch,heefthet vol gende voorstel ingediend Naar aanleiding van het besluit genomen in de vergadering van den 30 December 1908 No. 5 om vooralsnog niet over te gaan tot de verbreeding van de Heilofirbrug, noodigt ondergeteekende de Raad uit het navolgende besluit te nemen: De Raad der Gemeente Alkmaar, over wegende dat vermeerdering van toegangs wegen van de buitenwijken naar de oude stad een algemeen belang is, overtuigd vooral van de noodzakelijkheid om een goeden toegang te maken tusschen een be langrijk en zich steeds uitbreidend stads kwartier (n.m.l. de terreinen van „Rijnecom" en omgeving) en het centrum der stad, overtuigd dat daardoor ook het verkeer over de Heiloërbrug zeer zal worden ontlast, besluit Den Nieuwlandersingel tegenover de Emmastraat en Zilverstraat met een rij brug te overbruggen en noodigt B. en W. uit, ten spoedigste daarvoor de plannen in te dienen, met dien verstande, dat deze een bedrag van f18000 niet zullen mogen over schrijden en deze na goedkeuring ten spoe digste te doen uitvoeren. De heer van den Bosch vraagt een oogenblik de aandacht van den Raad voor de geschiedenis van deze brug. In de zit ting van 10 Jan. '97 werd reeds een adres gericht aan den raad om daar ter plaatse een brug te bouwen. Dit adres werd ge volgd door een ander van 83 inwoners in denzelfden zin, een bewijs dat er aan dien brug toen reeds behoefte bestond. Spreker haalt aan eene missive van B. en W. waarin in antwoord op die adressen gezegd wordt, dat werkelijk de behoefte blijkt. B. en W. stelden dat adressanten zelf over zouden 9 rmanaenng, nameujK net. voorstel van den Bosch tot het maken van een nieuwe brug over de Nieuwlandersingel- graeht tegenover de Emmastraat en een voorstel van B. en W. tot verplaatsing van bet Telegraafkantoor en verbouwing van het Postkantoor. Reeds langen tijd was de bruggen- kwestie in de maak. Verschillende keeren heeft de Raad de gelegenheid gehad over die zaak te beraadslagen. Tot een definitief besluit kon men evenwel niet komen. Vroegere beraadslagingen hebben 0. i. duidelijk in- het licht gesteld, dat de noodzake lijkheid van de verbetering en verrui ming van de toegangswegen aan deze zjjde der stad meer en meer wordt ingezien. De Raad heeft eerst gemeend door verbreeding en verlegging van de Hei loërbrug tot eene oplossing te geraken. Het definitieve plan werd echter, om financieels redenen van de hand gewezen. Daarna heeft de heer van den Bosch een poging gedaan, de kwestie tot op lossing te brengen, door het indienen van een voorstel tot overbrugging der singelgracht tegenover de Emmastraat. Met warme overtuiging heeft de heer van den Bosch zijn voorstel toegelicht en verdedigd. Duidelijk en in den breede heeft hjj in het licht gesteld dat de verbetering niet kan uitblijven en de onaangename onaervmat van het dor- perige postkantoor, maar ook voor bet ambtenaarspersoneel, hetwelk zich steeds moet behelpen met veel te beperkte en daardoor ongezonde localiteiten. Het is te hopen dat in deze spoedig de weg ter definitieve oplossing zal gevonden worden. „De Reclame" komt in elk gezin, zegt ze zelf, en zal dus veel gelezen moeten worden. Daarom is rt nodig, dat ze gekorri- geerd wordt, wanneer ze onjuistheden meedeelt of blunders slaat, als met de „Steinheil-historie" Zaterdag j.l. sloeg het blad ook weer de plank mis, weer over een Franse kwestie. Er wordt de lezers diets gemaakt, dat Mare Sagnier, de voorman van de politiek-soeiale instelling „Le Sillon", vurig katoliek is. Hij moge vurig zijn en katoliek er bij, dit levert nog niet: een vurig katoliek! De richting toch van „Le Sillon", eerst door de Kerkelike Over heid begunstigd, is tans zodanig, dat ze door meerdere bisschoppen is afge keurd en enige bladen, organen van „Le Sillon", aan de gelovigen zijn ver boden te lezen. „Le Sillon" staat dus geheel en al Asc den groeten .vasarbij da Byks- kaneelier op een eereplaats, tegenover de vorstelijke gasten was geieten, hetgeen er op duldt dat het tijdperk der ongenade weer voorbfj is, hebben de belde souvereinen na tuurlijk in de onmisbare toosten, de gevoelens vertolkt, waardoor de groote vriendschap der beide rijken geleid wordt. Keiter Wilhelm sprak o.m. als volgt •Het Duitscbe volk begroet den beheer- scher van bet machtige Britsche wereldrijk met de hem toekomende achting en beschouwt dit bezoek als een nienwen waarborg voor de verdere vreedtame en vriendschappelijke ontwikkeling van de betrekkingen tusschen onze beide landen. Ik weet, hoezeer onze wenschen ten op zichte van het behoud en de versterking van den vrede overeenstemmen, en ik kan U. M. geen schooner welkom toeroepen dan door het uitspreken van de vaste overtuiging, dat Uwer Majesteits bezoek zal bjjdragen tot ver wezenlijking van onze wenschen in deze. En terwijl ik nog de hoop uitspreek, dat het uitgestrekte rijk, over hetwelk Uwe Majesteit heerscht, ook in de toekomst moge groeien en bloeien, drink ik, enz.< Waarop Koning Eduard antwoordde Uwe Majesteit beeft ten opzichte van het doel en het gewenschte resultaat van het be zoek, op welsprekende wijze uitdrukking ga- geven aan mjjn eigen gevoelens ik kan der halve slechts herhalen, dat wij met ons bezoek niet alleen de banden van nauwe bloedver- Na een korte pauze dan werd plotse ling op de instrumenten een wilde onstul mige wijs gespeeld, een akelige, duivelsche dansmuziek, en de arme zisl vlood heen door een helsche wervelwind gedreven, door de nacht der verdoemenis 1 Nu richtte sQ zich op naar de onbereikbare sterren, maar on zichtbare ketenen trokken haar neer. Basende stormen grepen haar aan, zoodat de «luier van heur haar zich uitbreidde en wild in de lucht fladderde. Dan kwam de afmatting, zoodat zij met gesloten oogen ineen zakte en bijna op den grond lag. Maar daar gilden weer schel de fluiten, de bandtrommels roffelden, zilveren bekken wierpen hun heldere klanken daar tusschen en zietde nederliggende vloog op, als door een zweepslag getroffen, en de dans der wanhoop begon opnieuw, terwijl men soms by het snelle draaien slechts een suizend rad van bet gouden baar der danseres zag... en daarbij schoten gloedroode lichten en eohitterende bliksemstralen over het tooneel en de afgemartelde vrouw antwoordde menig maal luid klagend op het jammeren der zangeressen en de dolle tonen en akkoorden der muziek... Heenvlieden moet ik Naar stormen van eeuwigs pijnen. Wee mjj, weel... mogendneid economische voorrechten te ver schaffen, terwijl zij de gemeenschappelijke tenuitvoerlegging der zaken die hunne lands lieden zijn opgedragen, zullen bevorderen. Door deze verdeeling van den invloed in Marokko, waarbij Duitschland o. i. het beste wegkomt, ie de Marokkokwestie voorloopig van de baan en is een eind gemaakt aan een toestand, die zoo dikwijls een dreigend aanzien had. Van de Fransche kranten zegt de Temjps •Nog nooit heeft een werk van vrede beide partyen, die tegenover elkaar stonden, een kleiner offer gekost dan nu Frankryk en Duitschland aan hun princiepen moesten brengen. Het blad brengt aan degenen die de overeenkomst voorbereidden en afwikkel den, een warm woord van lof, en noemt dan de overeenkomst zelf een «beslissend feit in de geschiedenis van Europa». De Frankf. Ztg„ die eveneens de over eenkomst zander veel commentaren bespreekt, merkt slechts 0. m. op, dat, wanneer de overeenkomst wordt doorgevoerd zooals ze is samengesteld, een groote factor van onrust uit de Europeesche politiek is verwyderd en weer is goed gemaakt wat na den val van Delcassó in 1905 was verzuimd. De JAPANNERS en AMERIKA. Ondanks de geruststellende verklaringen van de Japansche regeering over de betee- kenis van de anti-Japansche gezindheid van een deel des Amerikaanschen volks en de „verwerping van de wet op de hypotheken Tegen zulke schreeuwende onrechtvaardig heid jegens hulpelooze weezen komen de katholieken met het volste recht in verzet. Het «Centrale bureau van de volksvereeni- ging der katholieke Italianen» spoort in eene nieuwe oproeping de katholieken aan om krachtige protesten tegen deze loge-maatrege len te laten hooren. De Italiaansche katholieken moeten hun protest laten hooren op groote meetings waar de schande en de ergeriykheid van dit feit aan het volk worden duidelQk gemaakt en waar dagorders tot dit doel znllen worden voorgesteld, en toegezondes aan het werk van het nationaal weeshuis •Begin» Elena. Het voornoemde Centrale bureau heeft den bekenden katholieken advocaat Tonlolo tot president en men heeft goede hoop, dat hQ er in slagen zal om het lage voornemen der vrymetselaars te schande te maken. Regentschap. Men verneemt, dat in den laateten tijd maatregelen in voorbereiding zyn om, met het oog op de biyde verwach. ting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden, tengevolge waarvan het Hoofd van den Staat tydelijk Haar regeertaak zou neerleggen, om deze alsdan door een regentschap te laten waarnemen, totdat H. M. weer In staat zal zijn het bewind te aanvaarden. In verband met dat bericht wordt one Het ontwaken eener ziel. Naar bet Duitseh van Anna Baronneseev. Krans Bewerkt door C. L, Nog een lang, zacht roffelen der hand trommels en het voorhangsel werd open- SMohoven. Baar atond een gestalte, in een donkeren •luier gehuld, in het half duleter vertrek, dat van boven verlicht werd, zoodat het •ohyniel iedere beweging der gestalte volgde 'n al het overige in het duister liet. Men "8: nieta dan deze treurende vrouw, die nu '**t armen verhief en haar hoofddoek ter 3,jde ichoof. Een bleek gelaat werd zichtbaar brandende oogen. '0 zoo, de dans der zeven sluiers, een "Wicvkle geichledenin, meende Fabius. want**» P,ocnln» wenkte hem te iwygen, 8 m®al«k ïette weder in met haar ïnni'88 ®8lodie ®n de sluiers begonnen ^'«o. op te wapperen «n te d I v evel*olken ichenen het, dit om "lch Wïl0*«d» vrouw kringden en haar gevangen hielden, maar waaruit zy zich weldra oprichtte, om er epoedig opnieuw In gehuld te worden in eeD wanhopigen strijd. •De ziel in de onderwereld mompelde Fabius en Procuius knikte zeer tevreden. Wee my, wee 1 Nimmer meer nadert my 't genot, Eeuwig leeft in my de smart I klaagden de zangereseen, en nu vielen de ■luiers en zonken ter aarde en Magdalena ontvlood se, in een nauwsluitend zwart ge waad gehuld, waarby haar gelaat, haar armen, haar bloote voeten spookachtig bleek te voor- echyn kwamen. Zy was nu zonder eenig versiersel, behalve den gouden koningemantel van heur loehangend haar heur schoonheid had geen grofzinneiyke hulpmiddelen noodig 1.... Sidderend zag de van den nevel bevryde nacht om zich heen, jammerend wrong zy de handen en hief ze ten hemel op. Wee my, wee 1 Slavin van de eeuwige pyn Moet ik nu rusteloos, En vol smarten heenvliegen Naar den maalstroom van 't heimwee In storm sn eeuwigs smart, Daar nsrgsns da hoop my tsganlaclitl •Dat gaat te ver 1 Dat is geen apel meer I Het is onverdragelijk, afgrijseiykl» ging het door de ryen der toeschouwers, en Froculus, uit zyn behaaglijke rust opgeschrikt, staarde wezenloos naar het helsche tooneel. Hy herinnerde zich, dat Magdalena hem beloofd had een dans uit te voereD, zooals hy er nog geen had gezien 1 •Laat haar ophouden, Procuius, het gruwt ons I Dat is niet meer natuurftjk IZij is rasend, zij is bezeten l< klonk het van alle kanten. Eenige heeren sprongen op en trok ken zich schuw op den achtergrond terug, de slaven kropen angstig op een hoop en Magdalena danste steeds maar door Vanwaar had zy die stalen kracht en vol harding voor dezen vreeseiyken dans 7 Sidderend en radeloos stond Procuius op. Er moest een einde aan komen, maar hoe 7 Toen kwam de catastrophe. Magdalena zonk by een laatste weegeschrei ineen. Nu was het oogenblik gekomen, om in te grijpen de gezant sprong op het tooneel. •Qe moet nu uitrusten Magdalena Hij wilde haar oprichten, maar zy was niet bewusteloos, zooals hy half en half ge hoopt had, doch haaT oogen gloeiden als in een hevige koorts en met een wanhopig ge baar viel ze in zyn armen, •Zyt gy daar weer, duivel 7» sprak «y met reutelende stem. «Hebt ge geen folter- knechten by de hand 7 Moet ik nog verder gemarteld worden •Magdalena, ik smeek u...< •Hebt gy nog niet genoeg Zyt gy nog niet tevreden 7 Wat moet ik nog doen, om voor u uw vyitig talenten te verdienen riep zy uit. Procuius hield haar de hand voor den mond. >Ik smeek u Magdalena... zwyg toch!... Zij ijlt mijne heeren...» Nu trad Fabius plotseling op het tooneel. •Gy hebt te veel gevraagd van uw kraeh- ten, o bloem van Galilea», zeide hy zacht, en zyn aangename stem klonk haar deel nemend in het oor. >Gy moet nu uitrusten, Magdalena uw krachten nemen af. Denk toch aan rnstuw dienaressen zullen U verzorgen I» Tegeiyk maakte hij plaats voor Samaritans, die onder de zangeressen was geweest en zich nu met teedere bezorgdheid over haar meesteres boog. Magdalena richtte zich op, zag met starre oogen om zich heen en zuchtte>Ben ik dan niet dood en gestorven en dwaalt myn ziel niet in de onderwereld 7... Ik dacht, dat ik het was I» (Wvrii «srsoitfdi)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5