Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Officieele Berichten. en Butler. Belanghebbenden die omtrent de betrouwbaarheid van deze firma inlichtingen wenechen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de Ëerete afdeeling van het Departement van Buitenlandeche Zaken. Kamerverkiezingen. De beer W. H. Vliegen heeft de candidatuur in het district Groningen voor de Tweede Kamer, hem aangeboden door de afdeeling Groningen van de S. D. F., aangenomen. Men meldt aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen, sal in het district Middelburg ook van vrjj-liberale ïQde een candidaat voor de Tweede Kamer worden gesteld. Men meldt uit Den Haag Naar wordt medegedeeld ijjn de christe lijk historische en antirevolutionaire fractien tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het wedersjjdsch stellen van candldaten voor de Tweede Kamer in verschillende kiesdistricten, met uitzondering evenwel van de groote steden. Aanval op Nederlandsche onderdanen. Omtrent den vroeger reeds gemelden overval van een groote karavaan, voornamelijk Ja- vaansche pelgrims, door Bedoeïnen op den weg tusschen Mekka en Medina gedaan, deelt een berichtgever aan het Soerab. Hbl. nog het volgende mede De karavaan was tot een halve dagreis afstand van Medina gekomen, toen zfj door de Bedoeïnen, werd opgewacht en aangezegd om terug te keeren met de mededeeling dat het op straffe des doods aan niemand geoor loofd was door te gaan. Toch heeft een ge deelte der pelgrims dit geprobeerd met het gevolg, dat zij zijn aangevallen en in wilde vlucht teruggedreven. Het achtergebleven ge deelte der karavaan, hen zoo ziende aanko men, sloeg ook op de vlucht en zoo kwam men in de grootste wanorde in troepjes te Mekka terug, doch aan de onzen ontbraken nog pl.m. 200 pelgrims. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat het bericht omtrent deze gebeurtenis Neder land bereikte. En de vraag is gewettigd wordt door onze regeering iets verricht om voor de belangen van deze Nederlandsche onder danen op te komen Beginselverloochening. De Standaard wijst er op, dat de Bond voor Staatspensi onneering bi] meerderheid van stemmen heeft besloten, dat de leden van hun Bond gehou den zQn bi) de stembus van Juni, als er twee candidaten zjjn, die de één voor, de andere tegen Staatspensionneering, altoos op den eersten te stemmen. Staat dus in een district Troelstra tegen over Van der Borch van Yerwolde, dan moet een anti-revolutionair op Troelstra stem men en Van der Borch in den steek laten, want Troelstra is voor Staatspensionneering en Van der Borch er tegen. De stembus zal niet meer gaan om het algemeen landsbelang, maar alleen en uit sluitend om de vraag, of men, oud wordende, zonder premiebetaling, hulp van den Staat zal ontvangen. Dit noemt de Standaard puur egoïsme, een beginselverloochening, zoo kras als 't maar kan. Op zoo door en door onredeljjken eisch is maar één antwoord uittreden uit den Bond. Wet op het Regentschap. Het Haagscne csrrespondentieburean meldt Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de regeering, ter uitvoering van het tweede lid van artikel 37 van de Grondwet, een wetsontwerp op het Regentschap om advies aan den Baad van State heeft gezonden. Artikel 37 van de Grondwet luidt »De Begent wordt benoemd bü eene wet, die tevens de opvolging in het Regentschap tot 's Konings meerderjarigheid toe, kan regelen. Over het ontwerp dier wet beraad slagen en besluiten de Staten Generaal in vereenigde vergadering. >De wet wordt nog bjj het leven van den Koning, voor het geval der minderjarigheid Zjjns opvolgers, gemaakt.' Het Nederlandsche Rijksbotermerk nagemaakt. Reuter seinde uit Londen: Het politlegerechtshof van de Theems te Londen, had gedagvaard Abraham Leven- berg en Aaron Levenberg wegens het aan brengen van een valsch handelsmerk op eenige kisten boter en wel een merk, waar mede zQ den indruk wilden vestigen, dat het 't Nederlandsche rijksbotermerk was en wegens het in hnn bezit hebben van goe deren, dragende een valsch handelsmerk, alsmede van stempels tot het valscbeiyk namaken van znlke handelsmerken. Venezuela. In overeenstemming met een bericht uit den Haag wordt gemeld, dat de elschen van Nederland zijn een consulaire overeenkomst, toelating van Nederlandsche schepen in alle Venezolaansche havens, af schafflng van de 30 pOt. additioneele rechten, en het recht van vrije vischvangst voor Nederlandsche schepen in Venezolaansche wateren. De Venezolaaniche commissaris dr. Paul en mr. Van Swlnderen, de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, verklaren echter, dat dit onjuist is, maar weigeren eenige verklaring af te geven, zoolang de onderhandelingen voortduren. Tot tijd en wijle dr. Paul instiuctiën uit Venezuela ont- ontvangt, zal hij zich bezighouden met het afwikkelen van zaken elders, en zoodra hem dit mogelijk zal zj|n, naar den Haag terug- keeren.* Belangrijke datums. 23 Maart: ter visie-legging en verkrj|gbaarstelling der kiezers lijst en bjjbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met Ï5 April: gelegenheid tot reclame. Tot 21 April: ter visie-legging en verkrijg baarstelling der reclames. Vóór IS Mei: definitieve vaststelling der kiezerslijst. Vrijdag kwam aan de orde de motie- Schaper, luidende i >De Kamer, van oordcel dat, naast de grootst mogelijke beperking van den nacht arbeid en betere bescherming van kinderen en jeugdige personen, de wettelijke beperking van den arbeidsduur voor alle volwassen arbeiders, en wel tot tien uren per etmaal, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag.' De heer Schaper begon met in het licht te stellen, dat we in ons land'met de arbeids - bescherming nog niet ver zijn gekomen, een gevolg van de aanstelling van te weinig in specteurs van den arbeid, het niet krachtig genoeg optreden der politie en de lauwheid der kantonrechters. Kinderexploitatie is, zoowel als exploitatie van de vrouw, nog aan de orde van den dag, waarvan eenige voorbeelden [worden aangehaald. Ten aanzien van kinderarbeid in den land bouw moest beter worden ingegrepen en onder schooltijd dien arbeid geheel verboden zijn. De nachtarbeid moet ook zoover^mogelQk worden ingeperkt. Het voorstel tot afschaffing der nachtarbeid van bakkers wijst er cp dat de zaak rijp is voor behandeling. De beperking van den arbeidsduur voor volwassenen is in onze wetgeving reeds er kend -. in den spoorwegdienst, in de mijnen, by de caissonwet en de veiligheidswet. Het moet doorgevoerd worden, omdat de arbeider het recht heeft vryer te leven. Niettegen staande de vakorganisatie toeneemt, heeft hij, wat de arbeidsduur betreft, nog weinig kun nen bedingen en is bij nog te veel de eco nomisch zwakkere. Met een beroep op verschillende tegen standers der Soc. democratie bepleitte spreker de beperking in het belang van de gezond heid, de zedeiykheid, het familieleven en de beschaving. Verkorting van den werkdag leidt boven dien tot vermeerdering der productie. Spreker beriep zich op het leerboek van Mr. Pierson en op de fabriek van Besouw te Goirle. Ofschoon spreker en de zynen stryden voor den 8-urigen werkdag, wenschen zy den lOurigen als overgang. Dat is een urgente eisch, waaromtrent alle arbeiders zich zouden vereenigd hebben. Niets verzet er zich tegen. De wetteiyke beperking van arbeidsduur moet zich volgens spreker uitstrekken over alle vakken, ook den huis- en landarbeid. Wat den landarbeid betreft, zou men voor den oogsttyd en andere omstandigheden eenige uitzonderingen kunnen toelaten. Ten opzichte van den huisarbeid gaf spre ker één bezwaar van de zyde der patroons toede arbeider moet by een lOurigen arbeidsdag zich 's avonds in vryen tijd niet met zwaren arbeid gaan vermoeien en zoo de patroons concurrentie aandoen. Maar de vakorganisatie zal daartegen waken. Ten slotte hoopte de heer Schaper, dat de motie, waarmee van alle zyden instemming is betuigd, zal worden aangenomen. Zy Is wel geen wet, maar aanneming er van zal de regeering de overtuiging schenken, dat een wetteiyke regeling instemming zal vinden. Op grond van onvoldoende voorbereiding der materie, en van het feit dat in geen enkel land de wettelijke lOurendag nog be staat, kon de heer De Visser met het posi tieve deel der motie niet instemmen, ofschoon hy het negatieve deelde critiek op onze arbeidswetgeving onderschreef. De heer v. d. Molen is van oordeel dat men met een normalen lOurigen arbeidsdag geen stap. zou vorderen.- Voor het eene be dryf is het te eng, voor het andere te ruim. Met het opdringen eener regeling komen we er niet. Veel meer zou spreker gevoelen voor een normale arbeidsweek. De laatste spreker van den dag was mr. Aalberse. Niet vragende van wien de motie uitgaat en haar bedoéfihg en zakelijken inhoud beoordeelend, betu'gde spreker daarmede instemming. In beginsel zyn de katholieken voor een wetteiyke regeling. De formuleering der motie had juister kunnen zyn, meer in overeen stemming met de toelichting van den voor steller, die immers uitzonderingen op den algemeenen regel wil toelaten. De heer Aal berse wilde dit er intuaschen wel by denken en voor de motie stemmen zooals zy daar ligt. Alleen vroeg spreker aan den heer Scha per, of deze in zyn motie opzetteiyk van de gehuwde vrouw had gezwegen. Ware dit zoo, dan zou hy misschien teg6n de motie moeten stemmen of een andere vooratellen. ALKMAAR, 10 Maart 1909. Sociale Cursus. Ter voortzetting van den Sociale Cursus sprak Maandagavond op de zaal van den heer Peperkamp, de Weleerw. heer v. d. Boogaard over de liefdadigheid. In zyne inleiding wees spreker er op, dat de liefdadigheid zooals deze door het Chris tendom begrepen wordt, eene gemeenschap van goederen in het leven roept. De lief dadigheid, niet door de rechtvaardigheid ge- eischt, maar door de liefde bewerkt, voc-rt tot een zeker communisme van stoffeiyke en geesteiyke goederen. De be'oefening der liefdadigheid nu moet geschieden met onderscheid. Wie te geven heeft, moet geven, maar hy moet 2oo geven, dat hy dengene die ontvangt, verheft en niet vernedert, dat hy hem niet slechter maakt, doch verbetert, d. w. z. luiheid en verkwis ting niet in de hand werkt. Maar ook hier is onderscheiding eisch, want de luiheid en verkwisting van den vader b.v. moet de lief dadigheid jegens zyn huisgezin niet in den j weg staan. Men moet in de beoefening van de liefdadigheid ook de liefde volgeD, door degenen het eerst te gedenken die het naast aan ons verwant zyn. Dit geldt'ook van den patroon ten opzichte van zyne werklieden. Want ook de arbeider behoort tot de familie. De liefdadigheid moet zich niet enkel bepalen tot het geven van stoffeiyke gaven, maar moet zich uitstrekken over alle bezit tingen van den menich, ook over de geeste- ïyke goederen en zelf moet'de eigen per- sooniykheid erin begrepen worden. Vandaar dat ieder, die over geesteiyke goederen be schikt, moet bydragen en medewerken aan het groote werk van ontwikkeling en opvoe ding des volks. Men moet hierby uitgaan van de waarheid dat God niets gaf, noch stoffe- lijk, noch geesteiyk voor den persoonlijken bezitter alleen, 'doch dat hy het gaf voor de gemeenschap. De beoefening dezer christeiyke liefdadig heid veronderstelt dan ook het brengen van offers, het geven van zich zelf krachtens de beginselen der liefde. Tegenover de koude rationalistische filan tropie onzer moderne wereld, heeft het chris tendom het ware begrip van liefdadigheid gezegend en onderhouden. De heer Mr. Kraakman brengt spreker den dank der vergadering voor zyne schoone rede, kondigt tegen 22 Maart e.k. de voort zetting der cursus aan met het onderwerp: «Samenwerking tusschen patroon en arbeider op den grondslag der naastenliefde' en sluit met den christelijken groet de byeenkomat. Oranjefeest. De vergaderingen en byeen- komsten welke allerwegen in de stad met het oog op de verwachte feesten gehouden worden, geven biyk van eene opgewekte, vaderlandslievende stemming. Indien het ge lukt de gemaakte plannen ten uitvoer te brengen, dan zal Alkmaar zeer zeker cp waardige wyze uitkomen. Maar, zonder geld geen Zwitsers I Verkiezing Tweede Kamer. Door de vryzinnig democratische kiesvereenigingen te Alkmaar, Schagen en Koedyk is als candi daat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de heer Fr. Netscher. Deze candidatuur zal gesteund worden door den bond van staatspensionneering in Nederland en de 13 afdeelingen in en om Alkmaar. Naar wy vernemen, zal de heer Blom, vroeger schoolopziener alhier, zeer waarschyn- ïyk de candidaat worden der Christ, partyen, voor de Tweede Kamer. Een uitnoodiglng. De Gemengde Zang vereniging >Alcmaria< alhier ontving een uitnoodiging uit Egmond aan Zee om daar een uitvoering te geven. Van den Gemeenteraad. Door het raadslid de heer M. Uitenbosch is thans de volgende gewysigde motie by den Raad ingediend De "Read van oordeel dat het belang van een goede gang van het onderwijs aan het Gymnasium te dezer stede in hooge mate medebrengt de wenschelijkheid dat er een goede verstandhouding besta tusschen rector en leeraren onderling, spreekt met het oog op de onlangs door den Raad gedane be noeming van den heer dr. Boas tot leeraar, het verlangen uit dat een goede verstand houding blijve bestendigd en gaat over tot de orde van den dag. B. en W. bevelen den Raad ter be noeming aan voor controleur der ge meentebelastingen de heeren H. J. Maria, adjunct-com mies (afd. belastingen) ter secre tarie van Groningen O. Alberti, controleur der gemeente belastingen te Zutphen A. J. P. Spiesz, Rykeklerk 2e kl. tsr directie van de directe belastingen te Amsterdam, tyde lijk ambtenaar ter secretarie aldaar. B. en W. stellen voor de gedane onbe woonbaarverklaring der perceelen Schelphoek 17, 18, 19 op te heffen en de aangebrachte kenteekens als zoodanig te doen verwyderen, aan de R. K. Middenstandsvereeniging >de Hanze', de Alkmaarsche winkeliers vereent ging en de Horlogemakersvereeniging te Alk maar, als beschikking op haar adres d.d. 28 April 1908 te berichten, dat verhooging van het marktgeld voor de Zaterdagsche markt aan deze vergadering voorhands onge raden voorkomt. B. en W. deelen mede dat een voorstel tot herziening der verordening op het heffen van een hoofdeiyken omslag naar het inkomen, in de naaste toekomst niet van hen te wachten is. B. en W. stellen den Raad voor hen uit te noodigen maatregelen voor te bereiden om te geraken tot het verplegen der Burger weezen in daartoe nader aan te wyien ge zinnen. Cadettenschool. Met ingang van 8 Maart j.l. is de milicienpaardenoppasser v. d. Vliet vervangen door den milicien Toon Belm van het 2e reg. veldartillerie. Benoemd. De heer G. A, Keijsper, alhier, is met ingang van 12 Maart benoemd tot agent van politie te Haarlem. BERGEN. De huur der z.g. loteryianden van de Bergermeer blijkt jaar op jaar te vermeerderen en vormt voor dezen polder een zeer belangryke bron van inkomsten. Dezer dagen had de verhuring wederom plaats. De totale opbrengst bedraagt f 2803.— tegen f 2437.— in 1908. De Groeneweg bracht op f 104,— tegen f 143.— in het afgeloopen jaar en de Bergerweg f 119.— of f 32.minder dan in 1908. J. Tengevolge van den verkoop van het café >Het Wapen van Bergen' komt de daarin uitgeoefend wordende vergunning tot den verj koop van sterken drank in het klein krach tens de drankwet te vervallen en daalt het aantal vergunningen daardoor tot één beneden het maximum dat de wet toelaat. Eén ver gunning komt derhalve beschikbaar, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt den- gene, die bovenaan geplaatst is op de lijet, bedoeld bij art. 13 der Drankwet, in dit geval een verlofhouder, wonende aan den Kanaaldyk—Kogendyk. J. AKERSLOOT. Nu heb ik eens een be richtje, dat uitsluitend voor de huismoeders bestemd is. Aanstaanden Donderdagmiddag 2 uur zal de dokter gelegenheid geven tot inenting en herinenting. Men weet zeker wel, dat het Raadhuis de aangewezen plaats is, maar waar we nog eens byzonder de aan dacht op willen vestigen is ditdat de moe ders of wie dan ook de kinderen naar het raadhuis brengen, niet vergeten de geboorte- bewyzen mee te nemen. Y. SCHERMERHORN. Sedert eenigen tyd doen geruchten de ronde, als sou er kans bestaan, dat in ons dorp binnen niet te lang tydsverloop een kaas- en boterfabriek op vry groote schaal zal verryzen. Waar vroegere pogingen van veehouders uit den omtrek schipbreuk leden, is men geneigd niet al te hooge verwachtingen te koesteren van deze toekomstigheid. Wel is de zaak thans in zooverre gewyzigd, dat er sprake is van vreemd kapitaal, waarmede een en ander op touw wordt gezet. De eerste lading telefoonpalen is aan gekomen, zoodat verwacht kan worden dat weldra met den aanleg der telefooniyn naar Alkmaar zal worden begonnen. LANGENDIJK. De afgeloopen week zyn van het station alhier nog 115 wagenladingen groenten verzonden. In Januari en Februari bedroeg dit aantal ongeveer 1000. In 't ge- heele seizoen werden tot het eind der vorige week 5383 waggons verzonden. N. Nog maar steeds kan er alhier niet worden gearbeid, door het steeds aanhoudend winterweer. Door armbesturen wordt wel wat gedaan, maar lang niet genoeg om in den nood te voorzien. Gelukkig dat in 3 ge meenten nog ongeveer f 1000 voor de werk- loozen is opgehaaldmaar als men weet, dat ongeveer 120 gezinnen op uitkeering wachten, begrijpt men, dat het nog een karige bedeeling blijft. N. NOORD-SCHARWOUDE. De vereeniging «Landbouwbelang' alhier, heeft de levering van een aantal kunstmeststoffen aanbesteed, in 't geheel 94,450 K.G. voor f 8417.09. De pryzen waren de volgende ammoniak f 14 35 superposphaat van 18 °/e f 3.40, van 14 °/8 f 2 40 chilisalpeter f 1.62patentkali f 6.05 guano f 9 60 kaïniet f 2.22kalk f 1. Laagste inschryver was de heer T. de Wit, alhier, aan wien de levering is gegund. N. CASTRICUM. Door het gebruik van busgroenten, kwam alhier in een huisgezin vergiftiging voor. De leden van bet huisgezin werden min of meer ongesteld. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de groenten afkomstig waren uit eene gefail- leoide fabriek te Medemblik. Te Amsterdam weiden bereids een honderdtal bussen dier zelfde fabriek voor de consumptie afgekeurd. Iemand te Beverwyk schijnt een partytje opgekocht te hebben en tracht die aan den man te brengen. In het laboratorium van den heer B. Schouten te Alkmaar scheikun- dig onderzocht, bleken de groenten tin en loodwit te bevatten. Men zy dus op z'n hoede. Er zijn wel licht nog meer bussen dier fabriek in den handel. Men eirche dus op de bussen den naam der fabriek. Voor goede fabrikaten behoeft men niet te vreezen. ASSENDELFT. Algemeene jaarvergade ring van de vereeniging «Het Witte Kruis', op Zaterdag 6 Maart j.l., in het lokaal van Mejuffr. de Wed. Olie. Aanwezig 41 leden. Opening door den voorzitter, die met wee moed het afsterven van ons eere-lid, de heer Bon, herdenkt. Daarna voorlezing van no tulen en rekening, welke onder dankzegging aan secretaris en penningmeester worden goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 948.39», de uitgaven f 831,12, het batig slot was alzoo f 117 27». Hierop volgde het jaarverslag van den secretaris, dat zoowel om inhoud als vorm zeer werd toegejuichd. De 4 aftredende leden, n.l. de heeren A.- Peys, J. Fris, G. Boevé en G. Barnhoorn, werden met algemeene stemmen herkozen en lieten zich natuuriyk die eervolle benoeming welgevallen. Het voorstel van het bestuur, n.l. «Den Gemeen teraad te verzoeken het ziekenhuis met lusten en lasten over te nemen', lokte veel discussie uit. Het bestuur wilde het zieken huis wel behouden, maar kon, wilde het flink optreden in de tuberculosebestryding, de jaariyksche f 200 ter aflossing aan de Onderlinge Assurantie, niet missen. Er was dus geldgebrek en op voorstel van den heer IJf en na een aanmoedigend woord van den Burgemeester, onzen eere voorzitter, besloot de vergadering het ziekenhuis te behouden en bij den Gemeenteraad aan te kloppen om f 300 subsidie. By de rondvraag werden nog eenige nut tige zaken behandeld en eenigszins de taak van het bestuur van «Het Witte Kruis', welke het heeft te vervullen in de tuber- culdsebestryding, in ruwe trekken afgebakend. De voorzitter sloot met een woord van dank deze belangryke en nuttige vergadering. Be. Vrydagmiddag heeft Assendelft een zeer verdienateiyk burger verloren. De alge meen beminde, vriendeiyke, voorkomende geneesheer S. Bon heeft het tydeiyke met het eeuwige verwisseld. Noode zien wy hem gaan, want niet gemakkeiyk zal het vallen om de plaats, die hy in het burgeriyk leven van ons dorpje innam, weer aan te vullen, daarvoor zyn personen als de heer S. Bon te zeldzaam. Dat hy ruste in vrede I Be. WORMERVEER. Woensdag had da groentenkoopman Hendrik K., toen hy van een schip, waarop hy groenten had geleverd, op den wal wilde springen, het ongeluk tusschen den wal en de schuit te vallen en zich ernstig te bezeeren. Geneeskundige hnlp was spoedig aanwezig. By nader onderzoek bleek niets gebroken, doch wel vielen er inwendige kneuzingen te constateeren. De 20 woningen, door de vereeniging «Goed wonen' aan de Javastraat alhier ge bouwd, naderen snel hun voltooiing. Zy maken een aangenamen indruk op het oog en wy gelooven wel, dat als de gelegenheid wordt aangeboden lid der vereeniging te worden, om zoodoende voor betrekkeiyk weinig geld een flink huisje te bewonen, er meer liefhebbers zullen wezen dan er wonin gen beschikbaar zyn. H. HARENKARSPEL. By gelegenheid van het aftreden van den heer Swan als burge meester dezer gemeente 6 Maart j.l., is door de burgerij de photogrsfie van den aftredenden burgervader (Peinture Bogaerts) in de raads zaal der gemeente geplaatst. Ook viel den heer Swan op dien dag een hooge onderscheiding ten deel, door de be noeming als ridder in de Oranje Nassauorde. ZIJDEWIND. Woensdagavond vergaderde alhier des avonds 7 uur de Boerenbond, afd. Zijdewind. Aanwezig waren 16 leden. Na opening door den voorzitter, den heer W. Zut, werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Uit het verslag over de Bertin-Dorsch- machine bleek, dat over het dienstjaar 1908 ongeveer een batig saldo overbleef van f 270. Vervolgens werd de zaaimachine en hare werkzaamheden besproken en het zaailoon vastgesteld voor leden 5 en 71/, cent per snees, voor niet leden 71/, en 10 cent, naar gelang men zyn eigen paard of een ander gebruikt. Op voorstel van den heer Scholten wordt besloten, om in' de regeling eenige vryheid van handelen te geven aan den saaier. Vervolgens bracht de heer O. Jong Jbz. rapport uit van de algemeene vergadering der veeverzekering, gehouden te Alkmaar. De commissie, die voorheen bestond uit twaalf, werd nu samengesteld uit 3 leden en welD. Wynker en P. Borst, taxateurs en C. Jong Jbz., secretaris. By rondvraag werd voorgesteld om op da agenda der volgende vergadering te plaatsen een voorstel tot aankoop van een kunstmest strooier en de benoeming eener commissie tot aankoop der paarden voor de Bertin- Dorschmachine. Voor het nazien der rekening van de Bertin-Dorschmachine werden by acclamatie benoemd de heeren C. Hoedjes en J. Borst. Met een woord van dank en aanmoediging sloot de voorz. deze prettige byeenkomst. L. ZIJPE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 2 Maart 1909. Tegen woordig alle leden. Na opening lezing en goedkeuring der notulen. Was ingekomen een schry ven der gemeente Anna Paulowna, waarin er op gewezen wordt, dat zy voor de kinderen, welke uit haar gemeente te Oudesluis school gaan f 15 per kind per jaar moet betalen, en dat de kin deren uit de gemeente Wieringerwaard daar school gaan voor f 10. Naar aanleiding daarvan verzoekt ook zij de bestaande over eenkomst te wyzigen. Het voorstel van B. en W. om op het verzoek niet in te gaan, wordt, na eenige discussie, waarby op financieels gronden wordt aangetoond dat verlaging onmogeiyk is, aangenomen. De heer de Moor meent nu gedwongen te zyn een voorstel te doen, om de Wierin gerwaard aan te schryven, dat met 1 Mei a.s. de kinderen uit die gemeente aan de Oudesluis school kunnen gaan voor f 15 per kind per jaar. De toestand zooals hy nu is, vindt spreker hoogst onbiliyk. Het voorstel wordt aangenomen. Nu werd een schryven voorgelezen van den Minister van Financiën, meldende dat Z.Ex. het verzoek der gemeente, om de boscbjes langs het Gr. N.-H. Kauaal te laten staan, om gegronde redenen niet kon inwil ligen. Na de rondvraag sluit de voorzitter de vergadering om in comité over te gaan ter behandeling van het kohier Hoofd. Omslag. Q. SCHAGEN. Voor rekening van den heer D. Kramer zullen door den heer Hendrikse in de Hoep twee burgerwoonhuizen gebouwd worden. Onze plaatsgenoot, de heer J. de Rot, gasfitter alhier, is benoemd als directeur der gasfabriek te Terschelling. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Alk maar, Gelet op art. 8 alinea 2 en art. i2bis alinea 3 der Hinderwet; Overwegende, dat eene beslissing op het adres van den heer W. G. E. Valk, om zijne koekbakkerij uit te breiden, door het bijplaatsen .van een ijzeren oven in het perceel Waagplein, wijk B No. 2, niet binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinder wet bepaalden tijd kan genomen worden, omdat het hun nog niet bekend is of de te stellen voorwaarden de naleving van de eischen, gesteld krachtens de Veiligheids wet, niet onmogelijk zullen maken; Besluiten de bedoelde beslissing te verdagen. Burgem. en Weth. voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2