LAMPIONS. S. HALMA, Kleedermakeu Telefoon 141 - - - Alkmaar. VOOR ELKEN Laatste Berichten. Schapensteeg. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. Amsterdamsche Beurs. Burgerlijke Stand. Agenda's Advertentiën. Firma Wed. J. P. BOOM en Zonen, Zij, die l§|ppions noodig hebben, worden beleefd verzocht prijsopgave te vragen bij Concurrentie niet denkbaar. Den Z.Eerw. heer P. O. Th. Malingié, sedert 35 jaar Deken en pastoor te Gonda, die 24 Nov. 1.1. zijn 82en verjaardag vierde, zijn Zaterdagmiddag de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend, hoewel er nog geen oogenblikkeljjk gevaar was. De toestand In de S. D. A. P. Uit Amsterdam meldt men Heden was het de laatste dag van het referendum over de Deventer congresbesluiten. Naar wij vernamen hebben de leden der S. D. A, P. zooals trouwens te verwach ten was met overgroote meerderheid het royement der Tribune redacteuren bekrach tigd. Hierdoor is dus tevens het officieels leven begonnen van de nieuwe sociaal demo cratische party, welke Zondag a.s. bier ter stede haar eerste congres zal houden. De Zuiderzee. De heer J. H. Bergmann te Amsterdam set een beweging op touw, om de aannemers van groote werken zich te doen uitspreken over de kosten welke de demping der Zuiderzee voorlooplg droog legging der Wieringermeer zou met zich voeren. De heer Bergmann zou gaarne het werk aan Nederlandsche aannemers zien toe gewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare ver gadering zal te zyner tijd het onderwerp aan de orde komen. Ebld. De crisis in het Oosten. KONSTAN- TINOPEL, 8 Maart. In de kringen der Porte wordt verzekerd, dat in den gisteren gehouden ministerraad nog geen definitief besluit is genomen ten aanzien van het doorlaten van Servisch oorlogsmaterieel. HAVANA, 8 Maart. De Senaat heeft met 49 tegen 11 stemmen het wetsontwerp ver worpen, strekkende om aan buitenlanders het recht te ontzeggen, op Cuba onroerend goed te bezitten. LISSABON, 9 Maart, In de provincie Mlnho zijn lichte aardschokken gevoeld, die gepaard gingen met onderaardsch gerommel. KON8TANTINOPEL, 9 Maart. De Jeni üazeta en de Ikdam melden, dat Servië een militair optreden tegen het sandejak Nowi- bazar voorbereidt en dat het benden vormt. BELGRADO, 9 Maart. Daar heden een definitieve overeenstemming met Rusland is bereikt, zal morgen den tekst van bet Ser vische antwoord openbaar gemaakt worden. Lugubere vondst. Te Nijmegen is by het verrichten van grondwerk aan de Hugo de Grootstraat een kinderlijkje gevonden. Malaria bestrijding. De Loc. verneemt uit Bqtavia De malariabestrijding te Batavia heeft opgehouden, aangezien daarvoor geen geld meer beschikbaar is. Onder een lawine bedolven. Telegram men aan de bladen melden, dat drie huizen in de vallai van Zoldano in Italië door een lawine zjjn vernield er zijn 15 slachtoffers. Aan de gevolgen overleden. Ditje Ledoe, het negenjarig meisje, dat Vrijdag- Opgave ons verstrekt door de Firma MULDER QUAX, Dijk C 14. Alkmaar. Staatsleenlngen. 5 0/o Ned. Werk. Schuld 4 Bulgarije Tabak 4 Hongarije Goudl. 3 Oostenrijk Jan./Juli 4Vin Portugal Tab. S 4 4 ti 4Vl» J1 5 5 v Rusland 1906 id. Rothschild 1889 id. Hope Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binnenl. Brazilië Fund. Loan Spoorwegletningen. Hoik IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver Erie Kansas City Pref. id. oCoram. Missouri Ontario Rock Island South. Pacific South. Railw. Union Pacific Wabash Warschau Weenen. Aand. Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry Cult. Mij. Vorstenl. Aaud. Ned. Handel Mij. Resc. Redjang Lebong. Aand. Great Cobai Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mij. Comm. Marine Pref. id. Comm. Peru Pref. id. A'dam Langkat gew. Aand. ld. piel. A dam Serdang Asahan Plantage Deli Cultuur Deli Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asahan Tab. Scnembah Premleleenlngen 3 °/o Amsterdam 1100. 3 Rotterdam -100.— "Vs. Antwerpen 4 Theiss 5 Oostenrijk i860 5 Rusland 1866 Prolongatlekoera Exd. Koers van 8 Mrt. 91% 9415/l6 94 89/4 93 10278 44% »SI5/l8 45Vl6 7378 4°7/8 44/4 33Vl6 116/4 3418/18 l76'/8 i6»/I6 99 g Mrt. 9l7/a 95lJi* 93/4 94/4 S°'/t 80I/4 9°7/8 488/8 re-Ui 44>/l ro Mrt. 918/1 941V16 Mi So1/* 44>4 7 2e/l0 4lS/l6 45 »3Vl 116 X 347/8 176 l86/l6 488/16 488/16 44 lie 44®/l6 I5°'/4 149 1738/4 I73V8 990 982/4 So1»/16 808/8 398/4 402/4 I74V4 I767/S 149s/« 15U/4 1261li 126/4 81/16 8'/l6 23 23 8u/l6 86/s 3 61/» 35s/i l60 l65 2078/4 210 95/4 973A 13 109/4 «a/4 442>4 4SO 8 sH 8&V4 2688/4 266/4 93 88/4 395 392 1088/4 ïo71B/l6 988/4 1468/4 290 l'/4 I5/» 102 435/s »59/l9 43b/S 72l/l 397/s 44'/4 22 ?/8 246/l6 i75'/t 18 47s/s 43 1481/4 173 990 798/l 407 177 '5'X 228/4 r68 218 97 453 265 87 398 'H ochtend In de Blauwlaken steeg zulke era itige brandwonden bekwam, ie Zaterdag nacht in het Binnen- Gasthuis overleden. Geschorst. Het D. v. N.-Br. meldt, dat ten gevolge van da uitbraak van Alfred Thomas uit het Huls van Bewaring te Breda de bewaker uit het huis van bewaring in zijne betrekking geschorst en eeise Instructie aangaande deze zaak bevolen is. Hoe dankbaar is mijn lieve Rus... De kleermaker N. F., wonende in de Ho venierstraat te Rotterdam, nam dezer dagen nit medelijden in huls een Rus, Mitwinski genaamd, een vroegeren landgenoot van hem. Zaterdag ging N. F. zjjn werk afle veren en thuis komende was de Rus ver dwenen en met hem een zilveren horloge met gouden ketting, drie gouden ringen en een zilveren tabaksdoos. Brandspiritus. Alle winkeliers, die brand spiritus (z.g. voorloop) verkoopen, hebben bezoek gehad, of krijgen het nog, van Rijks wege. Er ia hun op bet hart gedrukt, dat van 1 Mei aanst. af de brandspiritus die, helaas, nog maar al te veel gedronken wordt niet meer per maatje mag worden verkocht, maar alleen per flescb, inhoudende zeven maatjes. De flesschen moeten door den winkelier worden gecepiuleerd, terwijl het Rijk den fabrikanten de levering dier fiearchen ia opgelegd. Overleden. Eenige dagen geleden dronk een 4 jarig kind te Arnemuiden, toen de moeder even bet vertrek verliet, uit den koffieketel, die op de kachel stond. De prop koffiedik, die In de tuit zat met de kokende vloeistof, kreeg het arme wicht in de maag. Na 4 dagen van lijden is het kind overleden. Arme vlsschers. Onder de visechers- bevolking te Dnrgerdam heeracht bittere armoede, dewijl door het ijs de vloot reeds 21/1 maand werkloos is. Velen wagen hnn leven om een weinig visch op het broze ijs te vangen, of om hunne bedolven netten voor den dag te halen. Zaterdagnacht zakten achtereenvolgens eeijige visschers op het Buiten-IJ door bet ijs, Met moeite werden ze nit dit ijskonde bad gered. Het is te hopen, dat eene zach tere weersgesteldheid spoedig de ijsbelem- mering moge wegnemen. Een Pauselijke bul over de Pauskeuze. Onder voorbehoud ontleeuen wij het volgende bericht aan bet Turjjnsche biad Momento Aan de kardinalen is een Pauselijke Bul ge zonden, die het veto-recht der wereldlijke machten by toekomstige Pauskeuzen opheft en den kardinalen onder straf van excom municatie verbiedt, eenigen directen of indirec- ten invloed der wereldeche autoriteiten ge durende het conclaaf te dulden<. Mormonen. Sinds eenigen tyd houden Mormonen te Haarlem geregelde byeenkomsten Volgens een mededeeling bnnnerzyds hielpen zy uit ons land naar Utah 37 mannen be neden en 57 boven 12 jaar, 33 vrouwen beneden 12 jaar, 62 van 12 tot 30 jaar en 35 boven 30 jaar. N. Ct. Inbraak. Zondagavond tuszeben half zeven en half één is er ingebroken in de woning van den caféhouder J. B. Riep, Eerste Ooater- parkatraat 171, te Amsterdam. De familie Riep bewoont de étage boven bet café, Ver- moedeiyk hebben dieven van de Zondag- avonddrukte in bet café gebruik gemaakt, om met behulp van een valschen sleutel binnen te dringen. Aan gouden en zilveren sieraden is ter waarde van ruim f 70 ont vreemd. Van de dieven geen spoor. Branden. Te Winschoten (Bovenburen) is Zondagavond afgebrand de boerdery van I. van Oalker. Een gedeelte van het voor gebouw werd behouden. Het vee is gered. Ten hnize van den heer H. van Etten, Spiegelstraat te Bussum, ontstond brand. De bloemenwinkel brandde geheel nit. De boventrekken en de belendende perceelen wist de brandweer te behouden. Zoowel de inboedel als het perceel, eigendom van den heer W. R. L. Leepla te Amsterdam, zyn verzekerd. E. Het vierjarige dochtertje van mejuffrouw Daniëls geraakte Zaterdagnamiddag in brand, terwyi ze by haar tante, in de Tuinstraat 42, te Amsterdam, was. Haar moeder was n.l. uit werken gegaan en had de zorg voor bet kind aan de tante overgedragen. Doch toen deze zich even verwyderd bad, wisten haar kinderen lucifers in handen te krygen, waar zy mee gingen spelen, en het gevolg was, dat de kleeren van het vierjarige nichtje, terwyi het in bed lag, in brand ge raakten. Op het hulpgeschrei van de kin deren kwamen eenige buren toesnellen, die bet in vlammen gehulde kind in een deken rolden en naar den brandweerpost Prinsen gracht overbrachten. Daar bleken de brand wonden zoo ernstig tè zyn, dat vervoer per ry wielbrancard naar het Binnengasthuis nood- zakeiyk geoordeeld werd. Men heeft het daar opgenomen. Tel. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak er een uitslaande brand uit in den graanmolen van molenaar S. te Ulvenhout. De molen met daaraan verbonden woning brandde tot den grond toe af. De molen had tot elf nar '1 avonds gemalen en de oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het gloeiend loopen van de as. Br. Ct. Het Katholicisme In Amerika. Volgent het officleele «Catholic Directory» bedraagt bet aantal Katholieken in de Ver. Staten 14.235.000, hetgeen een vermeerdering betee kent van 368000 tegenover het vorig jaar. In het geheel zyn er 16.093 priesters, van wie 11.885 wereldgeesteiyken en 4208 orde- geesteiyken. Het getal der kerken bedraagt 12 928. Luchtvaart. Men meldt uit Enschedé dd. 7 Maart Zondagmorgen half elf en Zondagmiddag half zes werden boven onze stad twee lucht ballons gezien, die beide in noordwesteiyke richting afdreven. Men meende er menschen in te kunnen zien. Eigen schuld. Maandagmiddag hadden te Bruinisae twee twaalfjarige jongens de aardigheid om een busje met kruit gevuld, dat zy van een aDderen jongen gekregen badden, aan te steken, met bet noodlottig gevolg dat de een hevig zijn belde handen en een arm verbrandde en de andere de vlam in zijn gelaat kreeg, waardoor het beelemaal opzwol en hy erge pijn aan zijn oogen bad. Voor beiden moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Moordaanslag In den nacht van Maan dag op Dinsdag drongen de gebroeders Poles in de woning van den caféhouder Fostma, aan den Sittardweg by Heerlen, om hun bedreiging, dat zy Postma zouden doo den, ten uitvoer te brengen. Juiit toen Frits Polei de hand ophief, om met een groot mes Postma dood te steken, schoot Postma een revolver af, waarby hy Poies in de opgeheven band schoot, zoodat deze brullend van pyn door de juist gearriveerde politie met zyn gezel en broeder gearresteerd kon worden. Terwyl dit alles voorviel, had de vrouw van Postma de wyk genomen op het dak, waar het arme mensch, dat In biyde ver wachting is, meer dan een uur in koude en sneeuw doorbracht. De gebroeders Poies zyn een paar be ruchte sujetten, die in Heerlen in kwaden reuk staan en alom gevreesd zyn. Relletjes te Maastricht. Men meldt uit Maastricht Dr. Jan v. d. Brink, nit Breda, arriveerde Dinsdagmiddag te Maastricht. Collega van Vorst ging hem aan het station begroeten. Beide renegaten gingen naar een hotel in Wijk. In deze stadswijk liep het socialisten- dno in de kykers van de spes patriae. Hon derdon kienteiB, van allerlei leeftyd, de vinnige konde trotseerend, deze trachtend te verdrijven door het zingen van «den Ma- streeebter Volkzaek» poeteerden zich voor het hotel, geduldig wachtende tot de «broe ders» zich weer op straat zouden vertoonen. Daar komen beiden de straat opgestapt de honderden jongens en meisjes vormen een ondoordringbaar cordon, nemen de so cialistische propagandisten letterlek en figuur- lyk in het ootje. Ook ouderen sluiten zich aan de menscheumassa wordt dikker. Zóó iverd het duo van Vorst—v. d. Brink naar het socialisten-lokaal begeleid, waar de laaete dienzelfden avond het woord voerde. De politie kon in enkele straten slecht* met moeite de orde handhaven. Met zwaard en troffel. Woensdagavond had te Haarlem een herige botsing plaats tusscben stakende en weikwillige stucadoors in de Kennemerstraat. De politie maakte een charge mat de blanke sabel. Woensdag morgen is een hals bestormd, waar werk willigen werkten, De aanslag werd door de politie afgeslagen. Het onbescheidene publiek. H. M. de Koningin ondervond in Den Haag op hare wandeÜDgen in den laateten tijd opnieuw groote last van een te veel belangstellend of nieuwsgierig publiek. Dit heeft H. M. gedwongen haar geleide te versterken. Behalve de hofdame, die H. M. verge zelt, en de lakei, die haar op den voet volgt, heeft H. M. de Koningin nu tot vaat geleide een heer, waarschyniyk iemand van dtn geheimen veiligheidsdienst, die haar voorafgaat en de menschen tot doorloopen aanmaant. Om het opdringen der achteraanloopenden te beletten, wordt het gezelschap achter waarts afgesloten door eenige heeren, in welke de geoefende blik van den Hagenaar desgelijks rechercheurs herkent. (N. v. d. D.) Bloedvergiftiging. Te Aalten doet zich een geval van bloedvergiftiging voor by een dienstmeisje, oudste dochter van den fabrieksarbeider E. B. L. De toestand van de ongelukkige is zeer pynlijk beide armen en borst zijn erg gezwollen, zoodat zy niet buiten levensgevaar verkeert. Het geval is waarschyniyk ontstaan, door dat zy met een open zweertje aan een vinger linnengoed gewasschen heeft. De staking te Enschedé geëindigd. In een Woensdagmiddag te Enschedé ge houden conferentie van de besturen der werklieden organisaties met het comité, uit de Fabrikantenvereeniging is medegedeeld, dat Eendracht het vroegere voorstel van Unitae had overgenomen onvoorwaardelijke leekening van het arbeidscontract, zoodat de staking by de firma Ter Kuile is ge ëindigd. Slachtoffers sullen er niet vallen. De bestaande grieven zullen later door een fabriekscommiseie by de firma aanhangig worden gemaakt. Een spaarpot. Te Beek-en Donk werd de alleenwonende weduwe E. 's morgens dood naby haar bed gevonden. Ze is waarschyn iyk, terwyi zy zich kleedde, door een beroerte getroffen. Hoewel de vronw als doodarm be kend stond, vond men in de armzalige woning, waar wind en weer tot zelfs in haar slaap- stcê vrijen toegang hadden onder de kast een vollen pot met ryksdaalders en guldens begraven, tot een gezameniyke waarde van rnim f 460. Met een beitel in den rug gestoken. Een leerling aan de ambachtsschool te Har lingen, afkomstig van Almenum, heeft een anderen leerling, wonende te Witmarsum, tydens de les in drift met een beitel in den rug gestoken. Een geneesheer moest den gewonde verbinden. De politie heeft proces verbaal opgemaakt en den aanvaller voor- loopig van de school verwijderd. Huurkoetsiers. De huurkoetsiers in Brus sel zyn In heiligen toorn ontstoken. Het zal wel op een algemeene staking uitkomen. Wat zullen de paarden zich dan verkneu kelen van pret. Den geheelen dag op stal, niet trekken en toch eten. De reden is weer de dubbeltjes-quaestie. Men heeft hier auto mobielen Ingevoerd en die komen verbazend In trek. Voor' korten afstand zyn ze dan ook gemakkeiyk en voordeelig. Locaalspoor-idylle. Een comisch voorval bad Zondagmiddag plaats by het station Striegan Stadt in Silezië. Nauweiyks was de middagtrein op den vastgestelden tyd in de lichting naar Merzdorf vertrokken, toen men tot algemeene vrooiykheld der reizigers achter den trein een uit den treure Aaltenden man zag draven. De hardlooper was de machi niet, die door den wegstoomenden trein was achtergelaten. Ettelijke minuten duurde de kostelijke jacht, toen gaf de machinist het draven er aan, daar hy wel inzag in dezen ongeiyken wedloop het onderspit te moeten delven. Onverrichter zake moeet hij naar het station teiugkeeren, daar werd de tele graaf in 't werk gesteld en twintig minuten later kwam het treintje naar Striegau-Stadt teiug, om den in den steek gelaten machinist op te halen, die het vervolgens zonder ver dere incidenten naar de plaatz zyner be stemming bracht. Ijstoestand. Het goederenvervoer per veerpont a tusschen J Enkhuizen en Stavoren ia hervat. Ten noorden van Enkhuizen is de zee open. De stoombooten van Enkhui zen naar Amsterdam gaan over Nienwediep langs het Noordhollandsch Kanaal. Verlan gend wordt naar een krachtigen Zuidwesten- of Westenwind uitgezien. Van Urk dd. 8 Maart,hle Het ys, dat de Zuiderzee weer tot op grooten afstand van het eiland overdekte is verdwenen. De storm heeft het met een sterke ebbe Noordzeewaarts gevoerd. De havenvuren zyn ontstoken. Aangehouden. Te Berlin is Zaterdag avond aangehouden de vrouweiyke post beambte Eiène Llptak, die voortvluchtig was uit Budapest met verduistering van 5000 kronen. Zy was reeds sedert begin Maart verdwenen en haar aanhouding was ook aan de politie in Holland telegrafisch verzocht. Een sociaal politiek succes van het Centrum. Tot de verplichte invoering van arbeiders komilé's op fabrieken, waar minstens 20 man werken, is door de industrieele com missie van den Duitcchen Ryksdag met byna algemeene stemmen besloten. Sinds vele jaren hebben de sociaal-politici der Oentrums party naar dit doel gestreefd, zoodat, wan neer de Rijksdag aan het besluit der ge noemde commissie zyn goedkeuring hecht en daaraan valt schier niet te twyfelen een zeer te waardeeren succes zal zyn be haald en een hienwe stap zal zyn gedaan om in het algemeen patroons en werk lieden nader tot elkaar te brengen en den socialen vrede te bevorderen. Regeling der Erfgoolers quaestie. Naar het Ebl. verneemt, heeft de commissie van drie leden, verleden jaar door de regeering benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de regeling der eifgooiersquaestie, aan de burgemeesters der Gooische gemeenten toegezonden een concept ontwerp eener re geling. Hierin moet voorgesteld worden, de rechten der gemeenten te doen vervallen, doch die der erfgooiers te handhaven. Er schynt' spoed met de zaak gemaakt te wor den, daar vóór 1 April antwoord moet zyn ingekomen. Alkmaar. GEBOREN9 Maart. Cornelie, z. van Gerardns Bartholomew Smit en Lucia Cor nelia de Wolf. Anna, d. van Johannes van Leyen en Cornelia Bloemendaal. 10 dito. Petrus Adrianus, z, van Petrus Roskam en Guurtruida Margaretha Zuurbier. OVERLEDEN7 Maart. Johannes Antonius, z. van Pieter Wortel en Aaltje de Jong, 2 j. Zutd-Scharwoude. GEBORENHenrica Cornelia, d. van J. Witte en D. Bet. Maria Ohriztina, d. van F. Hink en G. J. Bierman. Anthonie, z. van J. Krul Jr. en D. Korff. Guurtje, d. van J. Groen en H. de Jong. OVERLEDEN Rensje Snyders, 78 Jaar. Hendrik Kramer 64 jaar. Noord- Scharwoude. GEBOREN Geertrnida, d. van Bernardns Beemsterboer en Marytje Mak. ONDERTROUWDKlaai de Boer en Su- zanna Borst. Pieter Jes en Hendrlka Lin deboom. GETROUWD Simon Bos en Maartje Smit, Cornelie de Boer en Catharina Schilder. Klaas de Vries en Suzanna Borst. OVERLEDENJohannes de Graaf, 6 mnd, Bregtje Stam, 17 weken. Broek op Langendijk. GEBORENDirk, z. van Jan Plngboer en Tryntje Keizer. Petrus, z. van Adr. van Duimen en Mina Fraayen. Cornelia Johannis, z. van Jacobus Kouwen en Maatje Verhage. Drik, z. van Alb. de Bree en Grietje de Boer, Donderdag 11 Maart 1909, vergadering der vereeniging «St. Michaël», de* avonds ten 71/, ure, in het Vereenigingsgebonw te Noordscharwcude, waaronder een lezing zal gehouden worden door den heer J. Bergen. Onderwerp«Alcoholisme». Alg. R. K. Prop. Club «St. Petrus». Onder linge debatavond op Vrydag 12 Maart, 's avonds 8 uur, in het lokaal van den heer N. KoDyn, aan den Dyk. Op algemeene op komst wordt gerekend. Ondergeteekende betuigt zijn harte* lijken dank aan de Eerw. Zusters van het St. Elisabeth-Gesticht en de WelEd, ZeerGel. Heeren Dr. DIRKEN en Dr. F ALKENBURG, voor de liefdevolle ver pleging en de uitstekende geneeskundige behandeling door zijne Echtgenoote onder vonden. P. VAN 'T HOF. Alkmaar, Maart 1909. Er kan geplaatst worden een Hinken JQN9EN, leeftyd niet beneden 16 jaar. Vakkennis geen vereisohte. Gevraagd een net DAGMEISJE om dadelijk in dienst te kunnen treden. Te bevragen bnrean Ons Blad. Gevraagd een BOERENZNECET R. K,, goed kunnende melken, bij K. VELDT Pz., Castricum, Noordeinde. A. FORTUIN, IMTHHTM

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 3