Binnenland. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. De staking van de post eb telegraaf ambtenaren te Parys is dan toch een feit geworden. Het behoeft geen betoog dat dese staking heel wat consternatie heeft teweegge bracht en veel vertraging in handel en verkeer. Olemenceau ontving een delegatie van de afgevaardigden nit Parys, die den ernst van den toestand uiteenzette en vroeg dat de regeering maatregelen zon nemen om de op gewonden publieke gemoederen gerust te stellen. Door dezen staat van zaken worden groote nadeelen aan de handels-, industrieels en financieels wereld berokkend. Olemenceau verklaarde dat hij vast beslo ten was om de staking tegen te gaan. Barthou ging volkomen met het plan van Olemenceau mee. Deze was van meening dat de ambtenaren zonder eenige reden het werk neergelegd hadden. De dienst was zoo gedesorganiseerd, dat zich onder de telegrammen, die bleven liggen, eenige van minister Pichon bevonden, dip van 't hoogste gewicht waren. De regeering was niet van plan om toe te geven, maar zal het laatste woord hebben. De Temps meldt dat er op de effecten beurs volkomen wanorde heerschte en de handels- en zaken-beurzen zeer flauw waren. De ambtenaren der reserve-brigades die uit de provincie hier aangekomen waren, verklaarden zich solidair met de stakers. De militaire telegrafisten zullen opgeroe pen worden. De muntbiljetten. We meenen goed te doen nog eens erop te wijzen, dat 1 April a.s. de muntbiljetten van tien en vQftig gulden geheel buiten omloop worden gesteld. Men denke er dus om, dat deze muntbil jetten vóór 1 April moeten worden ingewis seld by een der rykskassen (b.v. by den ryksontvanger). Men verwarre de muntbiljetten echter niet met de bankbiljetten tot genoemde bedragen, die een paar jaar geleden in omloop zyn gebracht. De vereeniglng der Marxisten en Re visionisten Woensdag heeft te Amsterdam de conferentie plaats gehad van het party- bestuur der S. D. A. P. met de redactie van Het Volk, de soc. dem. Kamerfractie en voorts met den heer F. M. Wibaut en mevr. Roland Holst. Ook deze conferentie werd bygewoond door den heer Camilla Huijsmans van het Intern. Bureau te Brussel. Het partybestuur bad met deze conferentie geen andere bedoeling dan het Inwinnen van het oordeel der leidende organen der party over het namens het In ternationaal Bureau ingediende bemiddelings voorstel. Besluiten werden dus ter conferentie niet genomen. Het partybestuur zal nu zelf standig overwegen of het bemiddelingsvoorstel van dien aard is, dat het aan de party kan worden voorgelegd of dat reeds aanstonds aan het Intern. Bureau moet worden te kennen gegeven met een gewyzigd bemidde lingsvoorstel le komen. Waar nog afgescheiden van alle over leg, dat tusschen partyen en bemiddelaar zal moeten plaats hebben geen van beide partijen definitief kunnen optreden zonder ieder in eigen kring gecongresseerd te heb ben, belooft deze interventie van eenigen duur te zyn. Met het oog daarop wordt in Tribune kringen er ernstig op aangedrongen, dat de S. D. P. aan de S. D. A. P. een ultimatum zal stellen binnen welken tyd eventueele onderhandelingen moeten afloopen. Intusschen gaan beide partyen met hun ge- heele actie voort. Alleen openbaar optreden over het geschil en wat daarmee in verband staat zal niet plaats hebben. Tweede Kamerverkiezingen. Enschedé. De heer A. H. J. Engels, in 1905 de candi- daat der rechterzyde in dit district, beveelt thans in Het Centrum het stellen van een antirevolutionairen candidaat aan. Tietjerhsteradeel. De vrijzinnige kiesvereni ging Rottevalle Opeinde stelde candidaat den heer Th. van Weideren baron Rengers, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, te Oenkerk. De centrale vergadering der liberale kiesvereenigingen zal, bericht de N. B. Ct., binnenkort plaats hebben. Ook by andere kiesvereenigingen moet de candidatuur-Ren gers steun vinden. Den Helder. De liberale kies vereeniglng te St- Maartensbrug (Zuid-Zype), stelde Dr. D. Bos candidaat. Zuiolle. De Zw. Crt. deelde mede, dat de afdeeling Zwolle van den Bond van vrye liberalen besloot, den heer Mr. 8. van Hou ten in Den Haag de candidatuur voor de Tweede Kamer aan te bieden. Haarlem. Men meldt uit Haarlem san de N. Ct. dat Mr. J. H. Thiel voor de derde maal is aangezocht zich een candidatuur voor Haarlem te laten welgevallen. Limburgscbe verkiezingen. Men meldt uit Heer aan de Limb. Koerier Enkele dagen voor de jongste Statenver kiezing in het district Meerssen werd aan den wethouder H. dezer gemeente, bekend om zyn invloed op de gemeentenaren, ter band gesteld door den candidaat B. zelf: f 5 voor de fietsclub; f 5 voor de duivenclub; f 5 voor den Katholieken Bond f 5 voor de glas- en aardebewerkers f 25 voor de zangvereeniging f 15 voor de schuttery f 5 voor de Harmonie »Heer Vooruit» en f 10 voor Jan en alleman. De candidaat dr. E. had reeds aan den zelfden persoon f 5 gegeven >om de schuttery in nieuwe uniformen te steken«(l), Een en ander werd gegeven onder het tnotto«ter kennismaking met de kiezers». Nachtarbeid van bakkers. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogen bosch heeft naar wy vernemen, aan het Bakkers Oomité (Voorzitter Dr. J. Roeters van van Lennep, Secretaris Mr. H. Blaupot ten Oate) medegedeeld, dat dit college zich zeer goed met de strekking van het door het Bakkers Oomité aan Minister Talma gezonden adres kan vereenigen. »De Noord Hollandsche Veldwachters- vereeniging» hield Donderdag 11 Maart te Hoorn 'n vergadering, waarin zeer belang- ryke besluiten werden genomen voor den politieman. De vergadering werd bygewoond door een flink aantal gemeenteveldwachters, waarvan een drietal, die nog geen lid waren, zich staande de vergadering opgaven, waardoor alle aanwezigen door hun lidmaatschap zich homogeen verklaarden met doel en streven der vereeniglng. De punten 1, 2 en 3 als van meer huis- houdeiyken aard, evenals 5, 7, 8, 9 en 10 gaan wy stilzwygend voorbij. Punt 4: >Voorstel aanvrage vrye genees kundige behandeling en medicynen voor den gemeenteveldwachter en zyn gezin», hield de vergadering zeer aangenaam bezig totdat na ampele bespreking met algemeene stem men werd besloten, dat het bestuur zich tot de betrokken gemeentebesturen zal wenden met dit verzoek vergezeld van een nadere toelichting. Ook het huishoudelijk reglement werd met algemeene stemmen aangenomen. Punt 6'Voorstel tot aansluiting bij den Oentralen Bond van gemeenteveldwachters in Nederland» werd aangehouden tot een volgende vergadering, in hoofdzaak daarom, dat de meeste leden gaarne nog iets meer van genoemden Bond wenschten te vernemen. Rondvraag. Een der leden opperde de vraag of het bestuur vooral onder het oog wilde zien de penstoUggering van den gemeente veldwachter, waarby hy wees op het voor beeld van Overyssel, waar èn provincie èn betrokken gemeente ieder f 150 's jaars bij dragen in het pensioen, zoodat de gemeente veldwachters aldaar een pensioen genieten van f 300 's jaars. In z'n sluitingsrede deed de voorzitter vooral uitkomen de kracht van het vereeni- gingsleven; hy spoorde alle leden aan de vereeniglng te steunen en vooral collega's niet leden aan te sporen tot aansluiting, waarbij hy aanhaalde tot voorbeeld verschil- lende andere vereenigingen van rykspolitie, van ryksambtenaren, van onderwijzers, enz., die juist door hun vereeniging zooveel zijn vooruitgegaan in positie. Na de gebruikelijke dankbetuiging werd deze goedgeslaagde vergadering gesloten. Deze vereeniging werd het vorige jaar bij Kon. Besluit als rechtspersoon erkend. De Kamer kwam gereed met de behande ling der wyziging van de Kinderwetten, waarby de rechtspositie o.a. van het natuuriyke kind, van de moeder en de pleegouders werd geregeld en de minister werd uitge- noodigd de herziening (verhooging) van de salarissen der secretarissen der voogdijraden te bevorderen. Vervolgens werden de coDclutiën van eenige verslagen vastgesteld, aan den griffier eervol ontslag verleend, wegens zyne benoeming tot minister-resident te Peking en de inter pellatie gehouden door den heer Bos over de vereenvoudigde taalspeliing. De heer Bos vond dat de kwestie der schryfwijze onzer taal eene wetenschappeiyke is. Da heer Hels- dingen meende van niet. De heer v. Wijn bergen wil eenheid, 't zy dan met of zonder verandering. De heeren Roodhuizen, v. Wijnbergen en Ter Laan vroegen instelling eener Staats commissie iot onderzoek van deze kwestie, tot welk doel de eéfïte eene motie voorstelde, luidende >De Kamer, van oordeel dat het tijdstip is aangebroken om te overwegen welke wij zigingen in de schrijfwyze van onze taal behooren te worden aangebracht, noodigt de Regeering uit de benoeming eener Staats commissie over dat onderwerp te bevorderen.» ALKMAAR, 20 Maart 1909. Normaallessen. Aan het hier gehouden toelatings examen tot de gemeentelijke Nor maallessen werden door 15 candidaten deel genomen waarvan 11 slaagden, n.l.O. Keizer, R. v. d. Pol, W. A. v. Schaik, E. Strooker, R. de Groot, M. M. Grootegoed, J. Pot- horst, allen te Alkmaar G. Hoogvorst en M. W. J. Modder te Scboorl, A. Lakeman, te Stompetoren en N. Slikker te De Ryp. Aangehouden. Donderdagmorgen zyn door den plantsoenwachter drie matrozen aange houden, die naar de Cadettenschool zyn overgebracht. Oranjefeesten. De bewoners van den Koningsweg, van de Laat, Koningsstraat, Ramen, Ritsevoort en Schoutenstraat hebben besloten bij de a.s. feesteiykheden hunne respectieve straten te verlichten en te ver sieren. Naar wy vernemen is de plechtige eerste steenlegging der in aanbouw zynde St. Joseph-kerk bepaald op Vrydag a. s. 26 Maart. Eindexamens H. B. S. Deze zullen dit jaar te Amsterdam en te Alkmaar worden gehouden. Alhier is tot voorzitter benoemd dr. A. C. Antusch en tot leden zyn o. m. aangewezen de volgende Alkmaarsche heeren N. Meyer, F. Delachaux en H. L, Zich, Gestaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. G. van Ryn alhier. De acht leerlingep van de Huishoud en Industrieschool alhier, die examen deden voor de acte nuttige of fraaie handwerken, slaagden allen. Cadettensohool. Op 20 Maart wordt de sergeant jBergman ontheven van zyne deta cheering bij de O. S. en overgeplaatst by het 7e Regement Infanterie te Naarden, ter zyner vervanging wordt by de O. S. gede tacheerd de sergeant Schönbergen van het 7e* Regiment Infanterie. HEILO. Benoemd tot leeraar in de ge schiedenis aan de nornaailessen te Alkmaar de heer B. Veltman, hoofd der school alhier. Donderdagavond vergaderde de com missie voor de a.s, oranjefeesten by den heer Helder. Alle leden op één na waren aanwezig. Vooraleer tot een gedetailleerde regeling over te gaan, werd door verschillende leden er den nadruk opgelegd dat het feest in de eerste plaats zal moeten bestaan uit een kinderfeest en een feestgave aan de armen. Besloten werd 's morgens een optocht te houden van de schoolkinderen met het fanfarecorps voorop, vanaf school II naar Nyenburg. Tractatie aan de gezameniyke kinderen in school I. Voortzetting der op tocht. Tractatie aan de kinderen, elk in hun eigen school. Afloop pl. m. 1 uur. 2 uur volksspelen ten behoeve der armen. Deze volksspelen zullen bestaan in spriet- loopen, zakloopen, tonkin'pen met hinder nissen, tonkruien. Alle armen kunnen iemand vragen voor hem of haar aan den wedstrijd deel te nemen, Voor de deelnemers zelve zyn geldprijzen uitgeloofd, welke nader aan het bord zullen worden bekend gemaakt. De besturen van fanfare en de zangkoren zullen door het dageiyksch bestuur der commissie tot een conferentie worden nitge- noodigd op Dinsdagavond a.s. A. Naschrift. Het bericht, omtrent de feest viering te Heilo in het vorig nummer op genomen, werd ons niet door den gewonen correspondent toegezonden. Red. OESDOM (onder Heilo). Evenals in de twee vorige jaren zullen ook dit jaar, op het feest van Maria Boodschap, (Donder dag a.s.) de jaarlijksche bedevaarten naar de Kapel, ter eere van O. L. Vrouw ter Nood, door de Heilosche parochie geopend worden met het bidden van het Rozenhoedje op het aloude genadeoord van Maria, tot intentie van den Paus. Het Lof wordt dien dag weder vervroegd, in plaats van 21/, uur zal het 2 uur n.m. worden gehouden. Onmiddeliyk daarna trekt men stilzwijgend naar het genadeoord alhier. K. BERGEN. Een eenige dagen geleden, ook in dit blad, geplaatst berichtje doet het voorkomen alsof door den enkelen verkoop vau het perceel van Jacob Blankendaal de daarin uitgeoefend wordende vergunning komt te vervallen. Ieder die met de bepa lingen der drankwet bekend en met den plaatseiyken toestand alhier op de hoogte is zal begrepen hebben dat dit ODjuist is en dat de drankwet op meer dan een plaats gelegenheid biedt de bewuste vergunning in stand te houden. Wy vernemen dat bovenbedoeld bericht belanghebbenden onaangenaam is geweest. Dit betreuren wij, aangezien het geenszins in onze bedoeling lag daarmede, zooals men schynt te meenen, hateiyk tegenover iemand te zijn. Broek op Langendijk. Naar men ver neemt is sinds Dinsdag de 15-jarige Susanna Moeyes, woonachtig alhier en aldaar in dienstbetrekking, spoorloos verdwenen. Het meisje is dien avond op bezoek geweest by haar zuster en door deze omstreeks half acht naar haar dienst gebrachtop 'n minuut of 5 af-tand heeft die zuster afscheid ge nomen en is zij alleen verder gewandeld, maar zij is niet thuis gekomen en men heeft ook niets meer van haar vernomen. Ver moedende dat haar een ongeluk is over komen, heeft men de vaart afgedregd, doch zonder gevolg. HEEMSKERK. Het liefdewerk >Oud Papier». Op initiatief van iemand die onbe kend wenscht te biyven, is alhier een af deeling opgericht van het liefdewerk >Oud Papier» onder voorzitterschap van Fl. Hooge werf, de heer Jn. Henneman als secretaris en Jn. Duin Az. en Nic. Peekei als maga zynmeesters. Eerstdaags zal den Katholieken een circulaire worden aangeboden over doel en werking van dit liefdewerk, zoodat ieder een kan medewerken om een steentje voor dit gebouw van liefdadigheid bij te dragen, >opdat de overblijfselen mogen worden ver zameld en niets verloren moge gaan». Steune dan ieder Katholiek van Heemskerk dit liefde werk, dat op vele plaatsen in ons land zoo vele ryke vruchten afwerpt, dan zal Gods on misbaren zegen zeker ook hierop neder dalen en zal onze afdeeling een echoone toekomst tegemoet gaan. Zoo zy het I B. HARENCARSPEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 17 Maart jl. voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden, uitgezonderd den heer O. Groot wegens ongesteldheid. De heer C. Bypost opent als voorz. de vergadering en heet de leden welkom, en brengt een woord van hulde aan den Ed.Achtb. heer Jb. Swan, die 7 Maart jl. zyn functie als burgemeester heeft neergelegd. Vervolgens lezing der notulen welke on veranderd worden vastgesteld. Hierna deelt de voorz. mede dat door Ged. St. is goedgekeurd, het besluit voor de betaling van de onvoorziene uitgaven over 1908 en de verhuring van het post kantoor. Daarna worden achtereenvolgens voor gelezen 1. Verslag volkshuisvesting over 1908 2. Verslagen van de commissies tot wering van schoolverzuim over 1908, van de scholen te Dirkshorn, Kerkebuurt en Waarland3. Verslagen van het herhalingsonderwys in de gepasseerde wintermaanden, in genoemde scholen 4. Een schryven van Ged. em aan te dringen op invoering van een paar ar tikelen in de politieverordening om het ge bruik van slootwater by en het vervoeren van melk in vaten of bussen, gesloten met hooi stroo of lappen te verbieden; 5. Schry ven van Gedeputeerden meldende dat de vergoeding van het salaris voor het onder- wijzend personeel, voor deze gemeente is bepaald op f 6858. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Gelezen wordt vervolgens een verzoek van het 'Witte Kruie» afd, Harencarspe), om een subsidie van f 100 te mogen ont vangen uit de gemeentekas, als tegemoet koming in haar nadeelig saldo over 1908 waarop by aclamatie goedgunstig wordt beschikt. Vervolgens wordt door den Rendant Arm voogd, den heer P. Schermerhorn, rekening en verantwoording gedaan over 1908. Op verzoek van de voorzitter werd een en ander nagezien door de heeren Burger en Slot, die de rekening in orde bevonden met een ontvangst van f 2463,07, een uitgaaf van f 2567.77 en alzoo een nadeelig saldo van f 104,70. De voorzitter betreurt het heengaan van den heer Schermerhorn, doch wenscht hem uit naam der aanwezigen een gezond en biymoedig leven met de zynen. Daar myn opvolger, zegt de heer Scher merhorn, myn functie zal overkrijgen met een nadeelig saldo en aldus zonder geld zal moeten beginnen, wat m. i. z. zeer onplei- zierig ie, zou ik een voorschot willen geven van f 200. Dit werd in dank door de Raad aangenomen. Voor de vacante betrekking van vroed vrouw hadden zich 3 sollicitanten aangemeld, zynde Mej. F. Faber te Bussum, Mej. Kok te Amsterdam en Mej. Van de Meer te Heusden, waarvan eerstgenoemde met alge meene stemmen werd gekozen. Als commissieleden tot Wering van School verzuim werden by acclamatie gekozen de heeren W. Strooper te Kerkebuurt, A. Hoog land te Dirkshorn en Jb. Krabman te Waar land. Daar de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter na dankzegging deze vergade ring. L. ZIJDEWIND. Dinsdag 16 dezer vergaderde albier, 's avonds 7 uur ten huize van den heer P. J. Bruin, >De Jonge Garde». Aan wezig waren 18 leden. De voorzitter, de heer Scholten, opende de vergadering met een welkomstgroet en een aanmoedigende en doeltreffende bespre king voor de aanstaande verkiezingen en de daaraan verbonden werkzaamheden, waarna de secretaris de notulen las, welke onver anderd werden goedgekeurd. Tot controleurs by de aanstaande verkie zingen werden gekozen voor Harencarspel de heeren P, Bakker en P. Volkers en voor Oude Niedorp de heeren P. Wijnker en F, Jong en tot plaatsvervangers de heeren P, G. Scholten en H. J. Schiebroek. Daarna werd de contributie geïnd en de nieuwe reglementen uitgereikt. De verzamelingen van gelden voor de Kapel te Heiloo zal geschieden in de laatste dagen van de maand Maart en den laten April door den heer Put uit naam der Jonge Garde, aan het bedoelde - adres worden ge zonden. Op voorstel van de voorzitter wordt nog een en ander besloten en vastgesteld. De kiezersiyat van de gemeente Oude Niedorp zal worden nagezien door de heeren Joh. Put en Dirk Tromp. Na de rondvraag, die zeer weinig oplever, de, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Daarna volgde e^n vergadering der lees bibliotheek; na opening en notulen welke werden goedgekeurd, werden gekozen tot bestuursleden in de plaats van den heer M. Ruiter die wegens vertrek bedankte en het bedanken van den heer S. Stam, de heeren John. Put en W. de Wever. Nog werd een en ander besproken, aan gaande de verzameling van >Oud Papier» en vervolgens onder dankzegging gesloten. ASSENDELFT. IN MEMORIAM. Wy, parochianen van St. Odulphus, treu ren omdat een groot verlies ons heeft ge troffen. Onze beminde pastoor, de ZeerEerw. heer G. F. Sehlüter, is niet meer. Het heeft Gode behaagd hem Vrydagmiddag omtrent 3 uur tot zich te roepen- In een spanne tijds van nog geen maand ontviel hy ons. In October des vorigen jaars wie ver geet dien dag werd den levenslnstigen grysaard, bij gelegenheid van zijn 25:jarig pastoraat over Assendelft, door zyn trouwe parochianen schitterend gehuldigd en bejubeld en nu o bittere tegenstelling binnen eenige maanden staan wy treurend om zyn graf. Dan moeten wij hem ter ruste leggen, hem, die nog niet moede was van den levensstryd, die nog zoo gaarne eenige jaren had geleefd, niet voor zichzelf, maar voor zyn parochie, ten einde te bereiken het doel, dat hem nog zoo nauw aan het harte lag, nl. het bouwen van een zusterswoning en een gesticht voor ouden van dagen. Helaas I het heeft niet mogen zyn I God had anders beschikt 1 Wij zullen hem niet meer zien, den stoe ren, den onvermoeiden, den yvervollen en wgn zielenheil blekenden pastoor! Wij zullen niet meer hooren zyn vol en krachtig geluid, waarmede hy zyn predlka tién >uit 't hart tot 't hart» vanaf de kansel de kerkruimte inslingerde. Wy zullen dan geen nieuwe werken, voort komende uit zyn onvermoeid en helder brein, meer van hem zien. Maar zyn geest, zyn wyze raadgevingen, zyn lessen en niet te vergeten zyn stich tingen blijven ons deze laatste vooral zullen nog van pastoor Sehlüter gewagen, in dank bare herinnering, tot in lengte van dagen. Moge de hoogvereerde en dierbare over ledene nu reeds juichen en jubelen voor Gods troon, als overheeriyk loon voor zyn ruim veertigjarigen priesteriyken arbeid, in den wyngaard des Heeren. Bid, Assendelvers bid, dat het zoo moge zijn. R. I. P.- WORMERVEER. In den nacht van Zater dag op Zondag a.s. te half één, vertrekken weder de deelnemers uit deze parochie aan den tocht naar het H, Sacrement van Mira kel te Amsterdam. Deze tocht geschiedt te voet over Zaandyk, Koog a/d Zaan, Zaandam, Hembrug en dwars door de IJpolder naar Amsterdam. Te ongeveer half vyf hopen de deelnemers te Amsterdam te arriveeren, om eerst den stillen omgang mede te maken en dan de H. Communie te ontvangen in de kerk van het BegOnhof. Hopen wij dat het weder eenigszins moge medewerken, wyi een dergeiyke nachtwandeling toch al niet tot de aangenaamste behoort. Door Z. D. H. Mgr. A. J. Calller zal Dins dag 23 Maart te 10l/j ure een pontificale Hoogmis worden opgedragen in de kapel van het Allerh. Sacrament van Haarlems kathe draal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in Nederland der Vereeniging van Eeuwig durende Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken. De Hoogmis zal gevolgd worden door een feestvergadering te 12.30 in de Catechismus- zaal, Eendrachtsweg 49. Mgr. Spoortnan. Men meld uit Delft: Mgr. Spoorman, deken van Delft, is thans alhier teruggekeerd. Naar omstandigheden maakt Z.H.Eerw. het redeiyk wel. Gisteren is in den Heer overleden de ZeerEerw. heer G. F. Scbluter, sinds 25 jaar pastoor te Assendelft. De overledene bereikte de ouderdom van 72 jaar. R. I. P. Vereenigde zitting van de Staten- Generaal. De plechtige aanbieding der wets ontwerpen betreffende~het regentschap en de voogdy had in en buiten de vergaderzaal op het Binnenhof veel belangstelling gewekt by het publiek. In de zaal der Tweede Kamer presideerde de heer Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter der Eerste Kamer. De griffiers en commiezen griffiers waren evenals de ledeu van de commissie van ontvangst en uitgeleide in staatsiekleeding. Ook de beide ministers waren in groot galacostuum De tribunes aan beide zyden waren dicht bezetin de diplomatenloge waren ook eenige dignitarissen aanwezig. Al de aanwezige leden hoorden de rede van den minister staande aanook de aanwezige socialisten. In het ontwerp op het Regentschap wordt voorgesteld Z. K. H. den Prins der Neder landen het eventueele regenschap op te dragen. Aardschokken. REGGIO (Calabrië), 17 Maart (Reuter). Volgens berichten uit Pen- naro is daar in den afgeloopen nacht een vry hevige aardschok gevoeld, voorafgegaan door onderaardsch gerommel. Een zeekaper, die 300 meter van de kust af voer, werd op het strand geworpende bemanning werd gered. Post-oproer. PARIJS, 19 Maart (Reuter). De regeering en de stakers' verklaren, dat elk hunner zal biyven stryden tot het einde. De beweging breidt zich langzaam maar zeker in de provincie uit. Men spreekt van een nieuwe groote staking onder de electri- ciens en de trambesmbten. PARIJS, 19 Maart. De kwestie van de tusscbenkomst van Europa beschouwende, zegt de Temps, dat Frankryk, Engeland en Rusland aan Oostenrijk moeten vragen in het belang van den vrede de verzending van het antwoord aan Pervië uit te stellen. Dezelfde mogendheden moeten in vereeniging te Belgrado optreden, opdat Servië de ver klaring aflegt, weartoe men het zal aan zetten. "WEENEN, 19 Maart. In den loop eener heden in de Kamer van afgevaardigden ge dane mededeeling, heeft de minister van financiën gezegdIk geloof niet, dat er oor. log zal komen. Wy willen hopen dat de vrede bewaard zal biyven. Te Wieringerwaard is afgebrand de schuur van den heer B.; 5 varkens, 20 biggen en 2 paarden zyn omgekomen. Spoorwegramp. Te Montreal was de Canadian Pacific expres-trein, die reed met een snelheid van 40 myien per uur, niet in staat te stoppen in het Windsorstreet station. De trein drukte een muur van het stationsgebouw in en kwam terecht in twee wachtzalen. Vyf mensehen werden gedood, 20 gewond, allen personen die wacht.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2