If, Pr®mloleeuingen. Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. Amsterdamse! [Burgerlijke I GEBOREN: 7 April. Jozef, a. vau Petrus Johan Poeyer. - 8 dito. Antoine' il. van Johannes Gerard: Johanna Maria Antoinetta 'jDatharina, d. van Job Zeni Eeijeu. Gerrit, z. v. Jo Elise Anna Gatharina Vic IJ». Pieter van Bronkhorst jaretba de Boer. 9 di [erman Schot en Jansje ,'ohannes, z, van Johannes 1 in Elisabeth Koopman. - Nagekomen Ee IS3I i386; E. R. H. Begout, vooriitterF. van der Steen, eecretariiMr. J. B. van Berckel (Scheveningen), N. H. Ooene, Jhr. P. M. G. von Fiaenne (Rijswijk), Jhr. J. W. van Nis pen tot Sevenaer, P. C. M. Philippona, H. 0. Silviua, 0. D. Weaaeling, H. J. Weve, Opleiding geweermaker. De Miniater van Marine brengt ter kennia dat dit jaar by den aanvang van den nieuwen curana op 1 October a.a. by elk der opleidingen van monteur en geweermaker te Amaterdam kannen worden geplaatst 3 jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbe werking hebben verlaten met een gunstig diploma en niet ouder dan 20 jaar sjjn. ZjJ die bij die opleiding wenachen te worden geplaatst, moeten na geneeskundig te i{jn goedgekeurd, eene proef afleggen en bQ gunatigen uitslag eene verbintenis aan gaan om het land 10 jaren by de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn begrepen, tegen genot van eene premie van f 100, uit te betalen in twee gedeelten ge durende het verblijf by de opleiding. De opleiding duurt 4 jaren. Voor verdere bijzonderheden kunnen be langhebbenden zich wenden tot den direc teur en commandant der marine te Amster dam en den commandant van het wachtschip aldaar. Zjj die by de opleiding wenschen te worden geplaatst, behooren hunne sollici- tatlen voor 1 Augustus 1909 in te zenden aan den directeur en commandant der ma rlne voornoemd. >8t, Ct Candldaat Indische ambtenaren. De Oommissie tot voorbereiding van de aan- wyiing in 1909 van candidaat Indische amb tenaren maakt bekend, dat in dit jaar 40 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar naar de be palingen van het besluit op de Indische be- stuursopleiding. Voor nadere byzonderheden zie Stct. no. 83. Castro. Beuter seint uit Fort de France Oastro ontscheepte zich en heeft hier zyn verbiyt gevestigd. Alle havens van West- Indië, uitgezonderd Fort de France, waren voor hem gesloten, zyn vrouw bleef aan boord van de Quadeloupe tot Laquiara. Een goede keus. Aldus noemt de hoef- yzer correspondent van het Handelsblad de keuze van Mr. E. B. H. Begout, tot Regee- ringscommissarls voor de Brusseische ten toonstelling en hij teekent hem in de vol gende ignen Mr. E. B. H. Begout, Lid van de Tweede Kamer voor Helmond. Scherpzinnig jurist, die zich als officier van justitie een mooie reputatie van strenge rechtvaardigheid heeft verworven. In de Kamer een van de beste jnridische krachten, een van de makkeiykste en helderste sprekers en tevens een van de yverigate Katholieken, 't Gerucht een vry ernstig gerucht gaat van hem, dat hy by het vormen van het ministerie-Heems kerk voor de portefeuille van Justitie in aanmerking kwam, maar zulk een principieel program ten eisch voordroeg, dat hij in 't Kabinet, dat zich voorloopig heel gematigd -te gedragen had, te fel zou hebben gedaan. Doch buiten de politiek en buiten zijn ge loofsbeginselen heet hy een man van aan genamen omgang, die ook onder protestanten vele vrienden heeft. Van type anders dan zijn broeder, de Minister. Donker, met een tameiyk groot hoofd, een weinig hoog in de schouders en met weinig thorex. Naar 'oogenschyn niet Iemand van sterk pbysiek. Maar met een vastheid en dweepende geestkracht in de oogen, die spreken van veel willen en overtuiging. Een y veraar misschien wei wat, maar ook een man van grooten ijver. Niet zóó inne mend en zoo vriendeiyk als zijn broeder, maar toch zeer voorkomend. En een man van waarheid. Een Katholiek, die nooit of ner gens nalaat, zyn geloof te dienen maar die anderen graag helpt als 't zonder letsel van zyn overtuiging kan. En daar hy al zyn kracbt geeft aan een eens aanvaarde taak, zal deze Begeerings- commlesaris zeker ons land heel wat toe brengen, daarginds te Brussel. Raad van Voogdij. H. M. de Koningin heeft benoemd tot leden van den Baad van Voogdy over den minderjarigen Koning, de haeren Jhr. Mr. J. Böell, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal A. W. F. Idenburg, Minister van Koloniën Mr. J. A. Loeff, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en Mr. J. O. baron Baud, Procureur-Generaal by het Gerechtshof te Amsterdam. De 'Katholieke Strijder». Het eerste nummer van de Katholieke Strijder, verkie zingsnummer, dat door de Amsterdamsche Algemeene B. K, Propagandaclub enkele malen in 500.000 nummers wordt verspreid, en waaraan tal van Kamerleden en journa listen meewerken, is thans verschenen. Dit nummer ziet er kranig uit en bevat zeer lezenswaardige artikelen van de heeren Mgr. dr. Nolens, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, mr. A. baron van Wijnbergen, jhr. mr. Oh. Buys de Beerenbrouck, dr. D. A. P. N. Kooien, W. O. J. Passtoors, A. J. Oostdam, J. O. Berger, G. Bruna en W. Nieuwenhuis, Voor zoover het blad in de verschillende districten nog niet verspreid wordt door de Kiesvereenigingen, zij vermeld, dat, zoolang nog exemplaren over zyn, deze worden toe: gestuurd op schrifteiyke aanvrage aan de administratie, De Clercqstraat 2, Amsterdam. De kosten zyn gering: f 4 per duizend exemplaren. By grootere afname Is de prijs nog blliyker, zoodat ongetwyfeld de aan vrage om dit propagandistisch geschrift zeer groot zal zijn. Dankbetuiging van de Koningin. Het Provinciaal Oomilé in Noord Holland ontving het volgende telegram van de Koningin: Ten zeerste getroffen door het geschenk, My aangeboden door het Provinciaal Oomité van Noord Holland namens de vrouwen uit deze provincie, verzoek Ik u alle geefsters Myn warmen dank over te brengen voor dit bewys van liefde en aanhankeiykheid, dat door My op zoo hoogen prys wordt ge steld. De schoone vormen, zoowel als de smaakvolle versiering van het papgarnituur, voortbrengsel van de Haarlemsche kunst- nyverheid, bewonder Ik byzonder. Met groote ingenomenheid heb Ik kennis geno men van het voornemen van het comité om een deel van het huldebiyk te bestem men voor de verpleging van behoeftige kin deren aan zee. (w.g.) WILHELMINA. De overgebleven gelden bedragen f7000. ALKMAAB, 10 April 1909. Tentoonstellingen. Zooals wy in ons vorig nummer gemeld hebben, worden de tentoonstellingen van teekeningen en werk stukken van de leerlingen der Ambachtsschool, der Burgeravondschool en der Avondschool voor Handwerkslieden alhier, gehouden in het gebouw dier scholen op 9, 10, 12 en 13 April, 's middags van 1 tot 4 uur. Wij kunnen ieder aanraden die tentoon stellingen te bezoeken. De teekeningen en vooral de werkstukken zijn bezienswaardig. Zy leggen getuigenis af^vqn^jlen ijver der leerlingen niet alleen, maar ook van het uitstekende onderwijs, dat aan die inrich tingen wordt gegeven. De toegang is vry. Liefdadigheid naar vermogen. Ter al gemeene vergadering dezer vereeniging, ge presideerd door Mr. K. A. Cohen Stuart, werd rekening en verantwoording gegeven door Mr. W. F. A. Verhoef. Het batig saldo bedroeg op 31 Dec. 1908 f 435.33op 1 Jan. 1908 f 615.03. Dit het jaarverslag biykt dat het aantal leden op 1 Januari 1909 bedroeg 347, een vermeerdering van 12 leden. In 1908 betaalden 16 'personen (niet-leden) eene vrijwillige bijdrage, De contributiën be droegen f 1124.50. Giften en voorschotten werden verstrekt aan 93 hoofden van huisgezinnen, 30 vrouwen idem en 10 andere personen. Van de 133 ondersteunden waren 62 nieuw ingeschrevenen. Tot het uitoefenen van een beroep werd in verscheidene gevallen materiaal aange schaft ten koste van de vereeniging, om in bruikleen gegeven te worden. Aan de beurt van aftreden warenvan het bestuur: mr. A. Prins; van de com missie van onderzoek de heeren P. van den Ende en F. Mestelaar. Alle drie de aftre denden werden herkozen. In de op 7 April 1.1. gehouden gewone vergadering werd voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van f 95 88. Verbetering. In het vervolg van ons raadsverslag werd bij punt 10, als tegenstemmer vermeld de heer Forlu'.D, d.m.z. de heer Wanna. De beer Fortuin stemde voor. Al weer een. Onder den naam 'Zang- lust» is hier ter stede opgericht een nieuw gemengd koor onder leiding van den heer J. F. de Haas. Kiezerslijst. De kiezersiyst 1909/1910 bevat 3160 kiezers voor de Tweede Kamer, 3144 voor de Provinciale Staten en 2903 voor den Gemeenteraad. Onder het aantal van 3160 zijn begrepen 2919 belastingkiezers, 121 loonkiezers, 87 huurkiezere, 2 pensioen kiezers, 17 spaarbankkiezers en 14 examen kiezers. Het aantal kiezers verdeelt zich over de verschillende kies en itemdistricten als volgt Tweede Kamerle stemdistrict 528, 2e stemdistrict 999, 3e stemdistrict 926, 4e stemdistrict 707. Prov. Statenle stemdistrict 526, 2e stemdistrict 995, 3e stemdistrict 919, 4e stemdistrict 704. Gemeenteraadle kiesdistrictle stemdi strict 489, 2e stemdistrict 646, 2e kiesdistrict 937, 3e kiesdistrict 831. Oranjefeesten. De bewoners van de Breed- straat hebben besloten met de Oranjefeesten een versierde muziektent in de straat te plaatsen, deze 's avonds te verlichten en een muziekcorps erin te laten spelen. Onder den voet. Gisteren gleed in de Langestraat een voor een wagen gespannen paard uit op de gladde keiën en viel. Het beest werd weer op de been geholpen en was ongedeerd. Zulke ongevallen komen daar meer voor en schynt het voor voerlieden raadzaam, voorzichtig te zyn. Wat leder weten moet. De firma A. Kreymbórg (J. B. Koster) alhier geeft onder dezen titel een boekje uit, dat als reclame bedoeld, vele wetenswaardigheden bevat, o. a. de formaliteiten, volgens de wet in acht te nemen bij huweiyk, geboorte, overiyden enz. enz. Het geheel is aardig bedacht. Feeet-inslgne. Door de firma B. Pekel haring >In de zilveren Lelie» alhier is een feest insigne in den handel gebracht. Het zilveren insigne is gemonteerd op Oranje rozet en is vervaardigd door de firma J. M. van Kempen. Het stelt vooreen bloeiende Oranjeboom, opgaande in de stralen van de aan den achtergrond opkomende Oranjezon. Links en recbts wordt de boom geflankeerd door de Initialen W. en H., welke verbon den zyn door een bandelier, waarop de woorden Oranje boven. Het geheel Is in cirkelvorm omgeven door een lauwerkrans, als zinnebeeld van Oranje's groote daden. Het insigne ie werkeiyk fraai uitgevoerd en is verkrygbaar voor den prys van 45 ets. De staking. In den stand van de staking bij de firma Terhaak is nog geen verandering ingetreden. Donderdagavond heeft eene open bare vergadering plaats gehad, waarop de grieven en beschuldigingen tegen de firma werden herhaald. Eene commissie werd er gevormd om naar de waarheid der geuite beschuldigingen een onderzoek in te stellen en den uitslag van het onderzoek te publi- ceeren. Met dat al biyft de staking voortduren. Van een bemiddelend optreden hoorden wy nog niet. Gisterenavond werd door een aantal per sonen een omwandeling door de stad ge maakt onder het zingen van op de firma T. toepasseiyke liederen. OUDORP. Vergadering van de Christel. Ooöp. Boerenleenbank op Zondag 4 April, in de Kath. school. Aanwezig; 56 leden. De directeur opende de vergadering met den christeiyken groet. Daarna voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedge keurd. De kassier deed vervolgens rekening en verantwoording over het 2e boekjaar, waaruit blesk, dat de winst bedroeg over 1908 f 158,34". Het tekort over 1907 bedroeg f 110,80", zoodat het saldo thans f 47.54 is. Hierna las de kassier een keurig verslag voor over de werking der boerenleenbank over 1908. Vervolgens verkiezing van 3 bestuursleden. Aftredend waren de directeur en 2 leden van den Baad van Toezicht, die allen werden herkozen. Daarna kwam aan de orde de verhooging van salaris van den kassier, het welk van f 25 op f 50 werd gebracht. Het voorstelverhooging van eventueele voor schotten van f 5000 op f10000 als maximum werd eveneens by meerderheid van stemmen aangenomen. Ten slotte werd door den WelEerw. heer van de Favoordt een woord van dank ge bracht aan den kassier, voor zyn uitstekend beheer. Hierna sluiting met den christeiyken groet. X. AKERSLOOT. Bakker A. S. trof deze week een ernstig ongeval. Onder het rijden brak een streng, waardoor het paard met de lemoen voortging en den voerman, die de leidsels vasthield, van het kret trok, zoodat deze met een been onder het voorwiel van den wagen geraakte, en dat lichaamsdeel nogal ernstig kneusde. Gelukkig dat het paard mak is, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Jammer is het dat door de hevige nachtvorsten de bloemenvelden zooveel te lyden hebben. Door de zonnewarmte ont wikkelen de bloemen zich prachtig, doch wat de zon heeft goed gemaakt wordt door het vriezen weer vernietigd. Met recht klaagt men onder de bloemenbouwers over een schadelijk voorjaar. Y. HEER-HUGOWAARD. Op de kiezerslijst voor deze gemeente komen 750 namen voor. Hiervan 666 als gemeenteraadkiezers. By ge komen zyn er dit jaar 74, waarvan 53 gemeenteraadkiezers. Afgevoerd 42, waarvan 31 gemeenteraadkiezers. LANGEN DIJK. De geheelonthouders-ver- eeniging Langendijk en O. hield den 3en April haar jaarvergadering by O. Nap te Oudkarspel. Ingekomen was een circulaire van de geheelonthouders vereenigingen van de Zaan streek, om te komen tot meer eenheid in de propaganda, in de meetings in 't byzonder. Voorgesteld werd de vereeniging op een daartoe te houden vergadering te doen ver tegenwoordigen door de W.:F. P. C. Over de volksstemming aan den Langendyk werd medegedeeld, dat deze uitgesteld was tot December. Van de ongeveer f 50, die de volksstemming zal kosten, heeft de Ooöp. verbruiksvereeniging 'Vooruit» f 20 en volks onderwijs f 5 toegezegd, zoodat de kosten voor de vereeniging op pi. m. f 12 50 komen. Op een schryven van den heer O. de Jong om terugbetaling van zyn geleende geld, was welwillend beschikt. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Door deu penningmeester werd verslag uitgebracht van den toestand der kas. Ingekomen was f 139,76, uitgegeven f 134,64, zoodat er een batig saldo van f 5.12 was. Met de afgeloste tien gulden viel er dus een aanmerkelQke vooruitgang in de financiën te constateeren. Het plan is elk jaar een gedeelte van de schuld af te lossen. Als bestuursleden werden de heeren K, Zeeman en J. Kliffer gekozen, de eerste her kozen als voorzitter. De heer J. Swart bracht verslag uit van de W. F. P. C. Een ver gadering voor onderwyzers, predikanten, artsen enz. was te Alkmaar gehouden, maar door slechts weinigen bezoeht geworden. Door een der aanwezigen werd verder voorgesteld de vereeniging te doen aansluiten by de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholh. dranken. Lang werd hierover gediscusseerd, De volgende keer zal het punt-' 'Aansluiting by de Nederlandsche Vereeni ging» op de agenda komen. OUDE NIEDORP- Vergadering van den Baad dezer gemeente op Dinsdag 6 April, des voormiddags 10 uur. Afwezig de heer Stam, wegens onge steldheid. Voorzitter de heer A. Wonde Pz., burgem. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Ze worden onveranderd goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat 30 Maart 1.1. de boeken en kas van den gemeente ont vanger zyn onderzocht en in orde bevonden. Het kasgeld bedroeg f 2687,64. Vervolgens worden voorgelezen 1. Het jaarverslag van de commissies tot wering van schoolverzuim te Oude Niedorp en zydewind, alsmede van de plaatseiyke schoolcommissie, bestaande uit B. en W. 2. Een schryven van het hoofd der school te Oude Niedorp, den heer M. H. Woutman, d.d. 10 Febr., waarin hy het gemeentebestuur bedankt voor de welwillendheid, waarmee hem verlof is verleend by zyne ongesteldheid 3. Een schryven van Ged. St., d.d. 24 Maart, waarin deze mededeelen, dat de ge meente tot 1 Mei 1914 is vrygesteld van de verplichting, om aan de meisjes herhalings- onderwys te geven buiten de avonduren. Op voorstel van den voorz. worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Ten 4e komt ter tafel een adres van het bestuur der B. K. kiesvereeniging 'Eendracht maakt macht» in de gem. Oude Niedorp, waarin namens die vereeniging aan den Baad verzocht wordt, om van 1 April 1909 af het onderhoud van 2 straatlantaarns langs den toegangsweg tot de spoorhalte Zijdewind voor gemeenterekening te nemen. De voorz. deelt mede, dat B. en W. in hun vergadering het verzoek hebben behan deld en voorstellen er afwijzend op te beschikken. Zij zyn daartoe besloten, omdat indertyd de Baad in beginsel besloot om aan bnurtcommissiën voor straatverlichting subsidie te verleenen, doch van overname der verlichting nooit sprake geweest is. De heer C. Over verklaart zich ook tegen het overnemen der verlichting. Daar is nooit over gesproken, wel over het geven van subsidie aan commissies voor verlichting. De heer Ligthart is er evenmin voor, op deze manier de bedoelde 2 straatlantaarns over te nemen. Hy vindt het echter gewenscht, dat de Baad zich duidelijk uitspreekt, onder welke voorwaarden hij geldelijk steunen wil. De voorz. zegt'Wanneer er te Zydewind aan buurtcommissie gevormd wordt, kan die met een adres bij den Baad komen om subsidie, maar geen kiesvereeniging, want die dient het algemeen belang». De heer Ligthart vindt deze verlichting ook een algemeen belang het zyn niet enkel de Zydewinders, die er van profiteeren. De heer Hille vindt dat men dan den weg naar da kerk wel mag verlichtendaar gaat ook veel volk langs en ook 's avonds in het donker. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het kohier van den hoofdeiyken omslag, dienst 1909, wordt vastgesteld op een bedrag van f 1409,12. Idem het kohier van de ge msentelyke hondenbelasting op f 105,—. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, waar van de heer K. Bos 1 Mei a.s. aftreedt. Met algemeene stemmen wordt deze herkezen, doch de heer Bos kort daarop ter vergadering komende om rekening te doen, bedankt voor zyn herbenoeming wegens hoogen leeftyd. De voorz. zegt den heer Bos dank, voor hetgeen by als lid van het burgerlijk arm bestuur gedaan heeft voor de gemeente, en stelt voor de nieuwe benoeming tot een volgende vergadering uit te stellen. Algemeen goedgevonden. Hierop volgen de rekeningen van a. het burgeriyk armbestuur, waarvan de inkomsten f 1841,70, de uitgaven f 1874,66 bedragen, zoodat er een nadeelig saldo is van f 32.96 b. van de Protestantsche armvoogdy, die ontvangen heeft f 2626,22, uitgegeven f 2396,71, zoodat het batig saldo f 229,51 bedraagt. Beide worden goedgekeurdde respectieve heeren bedankt voor hun richtig beheer. By de rondvraag merkt de heer Strybis op, dat de schoeiiog by de Leijerbrug stuk is. B. en W. zullen een onderzoek instellen. De heer Hille stelt voor, om de genees kundige armenpraktyk aan ééa dokter op te dragen (n.l. aan dr. Maats). Na eenige be spreking wordt dit algemeen goedgevonden en bepaald, dat dit besluit zal ingaan op 1 Januari 1910. De heer Over informeert, of van 3 afge keurde woningen aan het Verlaat niet één goede te maken is. Zal door B. en W. on derzocht worden. U. ZIJPE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 6 Maart 1909. Afwezig de h.h. de Moor en de Mann. Na opening lesing en 'goedkeuring der notulen. Was iDgekomen de mededeeling van de gemeente W. Waard, dat zij niet genegen was eén contract aan te gaan, betreffende bet schoolgaan der kinderen te Oudesluis. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat het gemeente verslag was opgemaakt, zoomede dat van de commissie tot wering van schoolverzuim en dat der gezondheids commissie. De Voorz. stelt voor deze verslagen te laten circuleeren, waarmede zich allen vereenigen. Dit de in het laatst der vorige maand gehouden kasopname bleek, conform de boe ken, in kas te zijn f 5631385. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten, betreffende het tot stand brengen eener ver ordening op het vervoer en behandeling der melk. De moeieiykbeid om hierop eene verordening te maken en deze dan naar behooren uit te voeren, werd door ieder beAamd zelfs achtte men zulks onmogelijk. Evenwel werd besloten eene verordening te maken, en wel hoofdzakeiyk op den verkoop van melk aan burgers, volgens concept by Ged. Staten aan te vragen. Ingekomen een verzoek tot ontheffing van zyn aanslag in den Hoofd. Omslag (dienst 1908) van den heer L. J. van Byswyk, vroe ger te 't Zand. Daar dit verzoekschrift te laat is ingediend, werd er afwyzend op beschikt. By de rondvraag informeert de heer Francis naar de tram en vraagt of er kans bestaat, dat er dit jaar nog een begin mee zal worden gemaakt. De Voorz. zegt hiervan niets te kunnen zeggen. Wel is er a.s. Don derdag eene vergadering om de bezwaarschrif- - ten, welke zyn ingekomen, te behandelen. Q. WORMERVEER. Ten gevolge van het voorkomen van trichine ziektegevallen in deze gemeente, leden de slagers groote schade, wijl er byna geen varkensvleesch meer ver kocht werd. Om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken, verzochten de slagers de medewerking der geneeskundigen dr. P. O. Korteweg, F. G. van Asperen en A. L. Schmidt, die de verklaring betreffende de trichine ziekte hadden gepubliceerd. Aan dat verzoek werd bereidwillig voldaan en nu hangt voor de ramen en winkeldeuren van alle slagers de volgende kennisgevingDe versch geslachte varkens worden voorloopig door den keurmeester met medewerking der geneeskundigen microscopisch onderzocht en na goedkeuring van stempelmerkea voorzien. Zoodanig onderzocht vleesch geeft volledige waarborg dat bet gebruik daarvan onscha delijk is. Deze mededeeling geschiedt m6t toestemming van genoemde deskundigen. Deze gemeente zal, wanneer de blijde gebeurtenis geschiedt, in feestvieren by andere gemeenten niet ten achter staan. Een feest comité, op ultnoodiging van den burgemeester gevormd, beschikt bereids door inteekening over de noodige geldmiddelen om dezen dag feestelyk te vieren. In een Woensdag gehou den vergadering van dit comité met de hoofden van openbare en byzondere scholen in deze gemeente werd een voorloopige regeling samengesteld. Besloten werd circa 10 dagen na het heuglijk feit feest te vieren en wel op een dag in de week. Te 9 uur komen alle schoolkinderen in de respectieve scholen en worden daar onthaald. Te 10 uur verzamelen de 1100 kinderen zich op het Stationsplein, waar de 300 kleintjek zich afscheiden en naar de Nieuwe Sociëteit gaan om daar de toeren van een goochelaar of een bioscoop voorstelling by te wonen. De grootere kinderen, 800 in getal, marcheeren dan, vergezeld van twee muziekkorpsen, langs het noordeiyke gedeelte Zaanweg, Marktstraat, Paul Krugerstraat, Oranjestraat, De Wetstraat, Transvaalstraat, Steijnstraat, Marktstraat, zui delijk gedeelte Zaanweg, Goudastraat, Wan delweg en Warmoesstraat naar bet Park, waar de kinderen onthaald worden en de stoet ontbonden wordt, 's Middags gaan de grootere kinderen in 3 afdeelingen ook naar de Nieuwe Sociëteit. Hiermede eindigt het kinderfeest. Ook ligt het in de bedoeling van het comité muziekuitvoeringen in het Park te doen houden en 's avonds een fak keloptocht te organiseeren, terwyi het Ge meentehuis en de Zaanbrug geïllumineerd zullen worden. H. HOORN. Vergadering van R. K. Openb. Onderwijzers uit de omstreken van Hoorn. Doel der vereenigden om te komen tot oprichting eener afdeeling Hoorn van den bond van B. K. Openb, Onderwyzers. Deze vergadering werd geleid door den WölEd. heer D. G. Knynenburg, van Egmond a. d. Hoef, lid van het hoofdbestuur. Ver tegenwoordigd waren o. a. Spierdijk Hoogwoud (Weere), Obdam, Wervershoof, Wadwaai, Spanbroek, Lutjebroek enz. Na eene warme discussie kwam men tot' de oprichting eener afdeeling Hoorn. Tot voorloopig bestuur werden gekozen respect, als voorzitter en secretaris de heeren W. Thebaerts en A. J. Bosch van Spierdyk. SCHAGEN. Zoodra de biyde gebeurtenis een feit is gewordeD, zal dit de burgery door een heraut te paard worden bekend gemaakt. Op een nader te bepalen dag zullen er feestelykheden gehouden worden. Onza plaatsgenoot, de heer G. vau Ham, is bevorderd tot klerk le klas by de Posteryen en Telegrafie. KONSTANTINOPEL, 9 April. Volgens een mededeeling van minister Liaptsef hebben de onderhandelingen tusschen Turkije en Bulgarije tot een overeenstemming op byna alle punten geleid. KONSTANTINOPEL, 9 April. De Bul- gaarsche afgevaardigden koesteren de hoop, dat de finale regeling in de byeenkomst van morgen zal tot stand komen. Bulgarye neemt op zich aan Turkye in het geheel een som van 150,000,000 frs. ta betalen, gevoegd by de reeds aangeboden 82,000,000 frs., ter voldoening aan alle vor deringen. PARIJS, 9 April. Hedenmorgen tien minu ten voor half elf heeft er te Rome een ontploffing plaats gehad in een huis in de Borgo Pio straat, op 400 M. van het Vaticaan. Een soldering is ingezakt, de gevel staat op Instorten. De brandweer heeft zich onmid- dellyk naar de plaats van het onheil begeven. De ontploffing is te wyten aan dynamiet, dat voor het visschen op de Tiber werd toebereid. Eenige personen zijn gewond, onder wie twee ernstig. PARIJS, 9 April. De gouverneur van Fransch Weet Afrika bericht, dat kapitein Mougeos den Hen Maart j.l. te Nifa een belangryke nederzetting van den afvallige Lakiais uit elkaar beeft gejaagd. De vyand bekwam 40 dooden. I Het hoofd der Laklals ii d.a.v. volledig in onder werj Alkmaar van Johann Gottlieb Butter. Caspar Lorenz Theodoras Jakobus Groothi Maria Himmelreich. ONDERTROUWD8 I Nicoiaas Voorman en Job Wennekes. Cornells E rentia Delver. Simon Briefje», w.ed. van Martinu thonius de Graaf en Trl van Jacob Hooyboer, bei laatstgenoemde onlangs alh GETROUWD: 8 April, wednr. van Elisabeth van van 't Veen. Francis Pas en Mietje Volger. OVERLEDEN: 8 April, wed. van Matthys Zondei Maria Stikkel, wed. van du Cioix, 73 jaar. Trijij jaar. 9 April. Agatha Bruyns. wed. van Johannei ricus Maria Reinhard, 61 j Cornelia Brons, 1 jaar. Op den Tweeden Paa er van 12—1 uur gele doen van Aangiften vs overlijden. HEER HUGOW Zondag 's morg. 7 nur Klaver10 uur Hoogn chie 'a midd. 21/, unr Maandag 's morg. 7 i M. Hof10 unr Hoog Trienen. Dinsdag 's morg. 8 n de fam. Hes—v. Dam voor 40jarig huweiykife Woensdag s morg. 8 P. Krom en M. Ruiter voor M. Hof. Donderdag 's morg. 7 M. Hand9 unr H. Jf Klerk 's avonds 7 uur V r y d a g 's morg. 8 unr fam. Mooi9 uur H. N en P. Appeldoorn. Zaterdag 's morg. 8 N. Hoogeboom8l/% J By voet en Gr. Scherr Catechismus ale op gewont Opgave ons verstrek Firma MULDER Dijk C 14. Al Staatsleenlngen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld S s Bulgarije Tabak 4 r Hongarije Goudl. 4 n Oostenrijk Jan./Jutl 4l/lv Portugal Tab, Rusland 1906 id. Rothschild 1889 ld. Hope Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binuenl. Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. HoU. IJz. Spwg. Mij. Aand. staatsspoorwegenn Comm. Atchison n Denver Erie Kansas City Pref. id. 1 Coram. Missouri Ontario Rock Island South. Pacific n South. Railw. n Union Pacific n Wabash Warschau Weenen. Aand. 4% Wladikawkas Sp, Diversen. Comm. Car Foundry 1 r Steels Cult. My. Vorstenl. Aand. «Ned. Handel My. Resc. tedjang Lebong. Aand. ïreat Cobar lonluki. Petr. Mij toeara Enira iumatra Palemb. Nod.-Am. Stoomv.MU Comm. Marine Pref. ld. - Comm. Peru Pref. Id. A'dam Langkat gcw. Aand. pref. A dam Serdaug -Asahan Plantage Deli Cultuur Dell Mij. S- Langkat Tab. A. Bt Medan id. Nieuwe Asahan Tab. 1 Senembah 3 _froo._ ®l/ln Antwerpen 4 n Thelss 5 n Oostenrijk i860 S n Rusland iS66 Pralongatlekoeri 7 95 82 81 go3! 88 106' 48 29 45 73 4i 47 ll9 26 188 18 IOO 49 49 *45 173 910 88 404 18. 83] 89 109 451 79 260 68 401 97 xfel 2

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2