Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws. Voor da fc.a. verklaringen werd beiloten alleen die candldaten te itennen, die onver ■wakt voor algemeen kieirecht rijn. Dat iQn natnurljjk de S. D. A. P.ere. Doop van Prinses Juliana. Naar men verneemt is de datnm voor de doopplechtig held van Prinses Juliana voorloopig bepaald op Zaterdag 6 Jnni in de Willemskerk. Het Hof sou voornemens s^n den llen naar Hst Loo te vertrekken. Katholieke Cadetten. In meerdere bla den kwam deser dagen bet bericht voor dat door sommige R. K. Cadetten te Breda pogingen werden aangewend om te komen tot eene R. K. Cadetten Vereeniging in den geest der R. K. Stndenten Vereeniging in den lande. Die pogingen sijn uitstekend geslaagd. Na eenige voorafgaande besprekingen en onder handelingen werd een voorloopig bestuur gekosen, dat belast werd met de samenstel ling van een concept reglement. Op de ver gadering van 18 April 1.1. werd, na uitvoerige bespreking, het reglement vastgesteld en de vereeniging geconstitueerd, waarna een defi nitief bestuur werd gekosen. De vereeniging nam den nam aan «Sanc- tus Ignatius», onder de sinspreuk «Vreest God, eert den Koning», I Petr. II 17. De goedkeuring der statuten en de erken ning der vereeniging door Z. D. H. den Bisschop van Breda werden in den loop deser maand verkregen. Fiere houding. In de serie artikelen, welke de »N. R. Ot.« schreef over de ver kiesingen. lezen we de volgende passage «De roomsch-katbolieken sQn met het Ka binet ook seer in hun schik. Ook voor hen gaat de strijd om behoud van het Kabinet. Waarmee het Kabinet die eer heeft verdiend, tenzij dan altijd door de fiere houding op het gel'mf/standpunt, bleef in het duister.» De door ons gecursiveerde woorden geven de reden juist aan, waarom de katholieken sjjn voor het behoud van het Kabinet. Het is de niet gemaakte, nooit gewenechte, doch seer natuurlijke tegenstelling tusacben de levensbeschouwing van liberalisme en chris tendom. Het is de tegenstelling die uit tweeerlei tegenstrijdige beginselen noodzake Hik voortvloeit en niet weggedoezeld kan worden, door welke mooie leuzen dan ook. Wegdoezelen. In het manifest aan de kiezers door «Het Volk» herhaaldelijk in sijn kolommen opgenomen, wordt o. m. gezegd «Het gescherm met die anti these, met de tegenstelling tusschen «geloof en ongeloof», tusschen «evangelie en revolutie», of hoe men se ook formuleert, heeft van beide kanten, soowel van liberalen als van kerke- 1 ijken, voor doel, althans voor gevolg, dat de tegenstelling die werkelijk de politiek be- heerscht, de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid, wordt weggedoezeld, het goedge- loovige deel van het arbeidende volk ge blinddoekt wordt en zijn eigen plaats in den politieken strijd niet ziet.» Aan dat wegdoezelen van de tegenstelling die werkelijk de politiek beheerscht, doen de 8. D. A. P. ers niet mee. Natuurljjk niet I Daarom loopen se bij herstemmingen ook het vuur uit de sloffen vóór een vooruitstre vend anti- revolutionair tégen een oud-liberaal. Of hebben wij het nu mis Maar dan wordt het arbeidende volk toch geblinddoekt, het volk van de S. D A. P. Ter navolging I Men schrijft aan «Het Centrum» Op de algemeene gecombineerde vergade ring van R. K. en A. R. kiesvereenigingen in het district Wijk by Duurstede te Utrecht gehouden, is f 20 bijeengebracht, tot stijving der strijdkas in het district Beverwijk. De R. K. Centrale kiesvereeniging voegde daar f 20 bij, soodat f 40 naar de Centrale van Beverwijk kon gezonden worden, ten einde die aan te wenden ten bate der can- didatunr Passtoors. Commissaris van Gelderland. De be noeming van jhr. 8. van Oitters, tot lid der Tweede Kamer voor Ede, tot commissaris der Koningin van Gelderland, is in de «Staatfcourant» verschenen. Zij gaat in met 1 Augustus a.s. „Rerum Novarum". In de Encycliek vergadering der R. K. Typografen-vereeniging «Leo XIII» te 'sGravenbage ais spreker optredend, deelde de heer A. J. Oostdam, redacteur van de Residentiebode, mede, dat in heel de Kon. Bibliotheek de Encycliek Rerum Novarum niet te vinden is. Niet erg up to date voor soo'n voorname boekerij. Brand Hotel Bellevue. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde Kroenig beschuldigd van brandstichting in hotel Bellevue, tot zes jaren gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. ALKMAAR, 26 Mei 1909. Kruisverbond. Een mooie vergadering, die van verleden Zondagavond. Vooreerstflinke opkomst, vooral van jongelui. (Een verblijdend teeken) Dan weer een aardig getal ik meen 15 nieuwe vrienden in de club opgenomen, 't Zaakje gaat allang goed zoo. Huishoudelijke besprekingspunten waren er niet veelmaar er stond nog wat anders op de agenda, en dat was nog wèl zoo leuk. Ie. De alcohol proeven. We weten allemaal dat wijn, bier, gedistilleerd een zeker procent alcohol bevat, 't eene minder, 't andere meer. We geiooven dat natuurljjk. Maar nu konden we 't met eigen oogen zien. Door een der leden, den heer Ed. Bogaart, werd achtereenvolgens uit verschillende dranken jenever, brandewijn, rum, cognac, hier enz., de alcohol verdreven, die daarna met een geel blauwe vlam verbranddeaan hetgeen dan overbleef, kon gemakkelijk gezien wor den, welk procent alcohol ongeveer in de behandelde vloeistof aanwezig was geweest. Ook het door vele dames geliefkoosd curacaotje moest er aan geiooven. Jonges, jonges, wat zit daar nog 'n alcohol in. 't Doet voor een gewoon «nentje» niet onder hoor. 2e. Een mooi slot. De heer Theo Groot huizen droeg voor«Het lichtje aan het raam», vertelling van P. Louwerse. Een aardig verhaal, door den vertolker over 't algemeen goed weergegeven, onder diepe stilte. We hopen den heer Groothulzen nog menig keertje zoo te hooren. Na de gebruikelijke rondvraag het siui tingsgebed, waarna het «Wien Neerlandsch Bloed», ter eere van... u weet wel. 't Was een mooie vergadering. Hooger beroep. Door den substituut- officier van justitie, mr. Hanegraaff is appèl aangeteekend tegen het vonnis der Alkmaar- sche rechtbank, waarbij dr. A. T., oogoor neus- en keelarts is vrijgesproken van han delingen strafbaar gesteld bij art. 147, W. v. 8. Geslaagd. Men seint uit Leiden Aan de Universiteit alhier werd heden met gunstigen uitslag afgelegd het candidaat examen in de rechten door onze stadgenoot, den heer P. Boelmans ter Spill. Zaterdagnacht ontstond brand in de drukkerj) van de firma Kluitman aan de Kennemerstraatweg. Een bewoner der Prins Hendrikstraat, zag de rook en waarschuwde. Men was de brand in een kist poets katoen ontstaan spoedig meester. AKERSLOOT. Verslag der vergadering van den Raad onzer Gemeente. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de burgemeester, de Edelachtb. heer J. Hennes, die tevens als secretaris fungeert. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan de geboorte van Prinses Juliana. Hierna werden de notulen der vorige bijeen komst voorgelezen, welke ongewijzigd wer den goedgekeurd. Vervolgens kwamen aan de orde 1. Een voorstel van B. en W. op advies van de gezondheids-commissie, een viertal woningen onbewoonbaar te verklaren. Dit voorstel wordt dadeljjk aangenomen. 2. Eenige af en overschrijvingen op de begrooting 1909. Eveneens goedgekeurd. 3. Een verzoek van B. en W. om mach tiging tot het doen van eenige uitgaven uit den post onvoorziene uitgaven. Wordt verleend. 4. Een ingekomen schrijven van de afd. Akersloot der Noord Hollandsche vereeniging «Het Witte Kruis» behelzende een verzoek om finantieelen steun voor het ontsmetten van huizen, kleederen enz. van personen, die aan besmettelijke ziekten zjjn overleden. Alleen dan, ais de uitgaven daarvoor de draagkracht der afdeeiingekas te boven gaan zal tot inroepen van steun worden overgegaan, Dit schrijven vond al even veel genade, de vroede vaderen besloten aan het verzoek te voldoen. 5. Een schrijven van de af deeling Aker sloot der algemeene vereeniging «Bloembol lencultuur». Dit stuk houdt in eene mede- deeling, dat ter herdenking van het vijftig jarig bestaan der vereeniging te Haarlem eene tentoonstelling van bloemen zal gehou den worden dat vele van de bemoeiingen dezer vereeniging ook onze gemeente zjjn ten goede gekomen, waarom adressante den raad verzoekt voor een zeker bedrag in het waarborgfonds borg te bljjven. Het voorstel van B. en W. om f 25 daartoe beschikbaar te stellen, wordt na eenige discussie (eenige leden stelden voor f 50 toetestaan) aangenomen. 6 Proces-verbaal der laatste kas verificatie waaruit bljjkt, dat er toen in kas was f 917.181/1. Bij de rondvraag vroegen achtereenvolgens de heeren Groot, Rejjne en Dil het woord. De eerste vraagt of het niet mogeljjk is dat bet half uurtje vrjjaf aan de sehooljeugd niet werd toegestaan op dagen, dat de ge meenteraad vergadert. Het gewoel en ge schreeuw is tamelijk hinderlijk tjjdens de besprekingen. De voorzitter vindt dit een ingrjjpen op de instructie der onderwijzers. Men zal echter den laatsten verzoeken, de kinderen op die dagen meer aan de andere zjjde van het speelplein te doen vertoeven. Nog vraagt de heer Groot, een oogenblik in geheime zitting te gaan, ten bespreking eener persoonlijke kwestie. De tweede, de heer Reijne, uitte zjjne teleurstelling over de houding aangenomen b^ het bekend worden der bljjde gebeurtenis. Geen schoolfeestje, zelfs geen dag vacantia werd den kinderen gegeven. Andere dorpen daarentegen hebben duidelijker hunne vreugde betoond. De voorzitter meende de feestvie ring aan particnlier initiatief te moeten over laten. Waarschijnlijk zal dan finantieelen steun worden verleend. Eene commissie van vier leden bestaande uit de heeren Kraakman, Reijne, van der Oord en Dil, wordt benoemd, om de boeken van den gemeente ontvanger en van het burgerlijk armbestuur^ia te zien. De heer Dil vraagt of B. en W. verplicht zjjn in de maand April eene vergadering te beleggen, wasrop de voorzitter ontkennend antwoord. Hierna wordt de vergadering op de ge bruikelijke wjjze gesloten. Het bestuur der liberale kiesvereeniging heeft een bezwaarschrift ingediend bij B. en W. tegen de plaatsing op de kiezerslijst van T. 8., een Katholiek kiezer. Vrjjdag j.l. hield Ds. Schurkink Kool uit Beverwijk in het lokaal van den heer Kuit- waard eene lezing voor de liberale kies vereeniging alhier. Ofschoon vrije toegang was verzegd, hebben de christelijke kiezeis wjjs gehandeld deze vergadering niet te be zoeken. Wjj hopen op beters. Na eene afwezigheid van een maand, keerde Maandagavond onze beminde herder in ons midden terug. Aan het verlangen van eiken priester, den H. Vader te bezoeken, is voldaan en daarmede is eene hartewensch vervuld. Gelukgewenscht met de voorspoedige reis en een harteljjk welkom in ons midden I Y EGMOND AAN ZEE. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De heeren V. Hal en Middelkamp waren afwezig. De volgende mededeelingen werden door den voorzitter gedaanle. dat de burge meester op sjjn felicitatie aan H. M. de Koningin een antwoord ontvangen had2e. dat de rekening over 1908 door Ged. St. was goedgekeurd, alsmede de begrooting voor 19093e. dat einde April in de kas der gasfabriek aanwezig was een bedrag van f 3034 4e. dat het verslag der gasfabriek commissie op de secretarie ter inzage ligt en ten 5e. dat de netto winst van de gasfa briek over 1908 bedroeg f 1585. Alle reke ningen, de gasfabriek betreffende, waren nagezien door een accountant uit Den Helder. Het was wel niet te verwonderen, dat de directeur der gasfabriek een pluimpje kreeg voor het flinke beheer dezer gemeente instelling. Op voorstel van den heer Oonijn werd het weekloon van den stoker Napjes met f 1 verhoogd en alzoo gebracht op f 11, ingaande 1 Jnnuari 1909. De heer Zwaan deelt mede, dat er in het dorp ongeveer 135 huizen zijn met gasaanleg waarin geen gas gebruikt wordt Na eenige discussie wordt besloten de eigenaars een zeker bedrag als rentevergoe ding te laten betalen of anders de leidingen weg te nemen. Goedgekeurd werden een af- en overschrij ving van f 40 op de begrooting van 1908 en een van f 225 op die van 1909. Op een adres van mej. de Groot, verlos kundige, om haar huis in den badtjjd te mogen verhuren of badgasten te nemen, werd niets beslist. Aan den heer Hoebe werd toegestaan in de Smidstraat een hek te plaatsen voor een terrein bjj zijn smederjj om van overlast bevrjjd te zjjn. Op het adres van den heer G. Zwart om een stuk gemeentegrond ter grootte van 69 c.A. te mogen overnemen werd geen be siissing genomen, omdat men het over den prijs niet eens kon worden. De heer Oonijn stelde voor f 100 te vragen. In de volgende vergadering zal deze zaak afgehandeld worden. Daar een paar heeren van de commissie tot vaststelling van het kohier voor den hoofd, omslag bedankt hadden, zal de raad het zelf doen en de verantwoordelijkheid dus door den geheelen raad gedragen worden. De heer E. Vigeer Kr.z. zal restitutie krjjgen van zjjn gemeente belasting over 9 maanden. By de rondvraag verlangde niemand het woord. LANGENDIJK. Tot lid vaB den gemeen teraad te Noord Schar woude is gekozen de heer K. Opperdoes, met 174 van de 208 uitgebrachte stemmen. Op den heer KI. Schuit waren 32 stemmen uitgebracht. Te Broek op Langendyk viel Zondag een meisje van een schommel, waarop de kinderen zich vermaakten. De val was zoo hevig, dat zy voor dood in huis werd ge dragen. Zy is thans nog niet buiten gevaar. SCHERMERHORN. Een tah-yk publiek nam Maandagavond deel aan de feestviering, ter herdenking van de biyde gebeurtenis van ons Vorstenhuis, in de versierde zaal van den heer T. Nierop. Al was te voren geen bepaald feestprogramma opgemaakt, toch was er afwis seling genoegdaar menigeen een voordracht ten beste gaf, ook die betrekking hadden op het doel van het feest, tusschen de verschillende muziek- en zangnummers. Ten slotte werd door allen in de zaal het Wilhelmus gezongen, waar van het laatste couplet staande. HEER-HUGOWAARD. Woensdag 19 Mei werd in de Raadsvergadering een adres behan deld van den Z.Eerw. heer pastoor Th. P. van Swieten, den heer Jukkenekker, predikant te St. Pancras, en den heer Pluister, voorzitter der gereformeerde gemeente, houdende het ver zoek tot afschaffing van de kermisviering op Zondag. Met vier stemmen tegen drie, die van de heeren Jb. v. d. Oord, Jb. Ple vier en P. D. van Ryn werd besloten de kermis op Zondag te handhaven. Donderdag 20 Mei was het feest in de R. C. Kerk alhier 27 kinderen werden toegelaten tot hunne eerste H. Communie en menig ouderhart weTd diep geroerd toen den ZeerEerw. heer pastoor met zulk een klem en nadruk die reine harten aan de ouders terug gaf, om die kinderen onbesmet voor deze wereld te bewaren. Terecht wees den ZeeiEerw. heer pastoor op de noodza- keiykheid eener R. O. school. Pe. CASTRICUM. Tot groote teleurstelling van velen zyn de onderhandelingen met den heer van Leeuwen over den bouw en de exploitatie van een gasfabriek afgesprongen. De concessievoorwaarden die de Raad meende te moeten stellen waren voor den heer van Leeuwen te bezwarend. 't Is onbegrypeiyk dat de Raad meent, alles te moeten tegenwerken wat de gemeente ten voordeel moet zyn. Een tram OastricumEgmond kon geen steun vinden by het gemeentebestuur en nu evenmin een gasfabriek. En 't is met de verlichting zoo treurig gesteld I In een naburige gemeente wordt met groote kosten van gemeentewege een gas fabriek opgerichthier kan men die zonder opofferingen krygen, doch neen, de gemeente wenscht er van te proflteeren 1 Nu krygen we natuuriyk niets, 't Is treurig 11 R. HEEMSKERK. Drankbestryding. Aan staanden Donderdag ten half acht ure zal het kruisverbond in het café van den heer Jb. Koedyk vergaderen om haar Reglement en nieuw Bestuur vast toestellen. Ook zal er besproken worden om een mannen en jongensafdeeling van het kruisverbond te vestigen. Manneiyke personen boven de zes tien jaar worden dringend verzocht deze ver gadering by te wonen. Tydens de vergade ring mag er geen bier genuttigd worden. De raadsleden W. J. A. de Wildt en G. K. Seignette moeten dit jaar periodiek aftreden. B. ASSENDELFT. Vrydag hield de Boeren leenbank alhier haar derde algemeene jaar vergadering. Aanwezig 38 leden, afwezig 7 leden. De president van den Baad van Toezicht opent de vergadering en wydt een harteiyk woord aan de nagedachtenis van den oprichter der Bank, den ZeerEerw. heer G. F. Schiüter. Notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. De rekening en balans over 1908 werden goedgekeurd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Jz. Dekker, tot lid van den Raad van Toezicht de WelEerw. Kapelaan. Op voor stel van een der leden werd de kassier by acclamatie herbenoemd. Als afgevaardigden ter Oentr. vergadering werden benoemd de WelEerw. Kapelaan en den heer J. J. v. d. Laan. De heeren O. Terra en H. Veenboer werden belast met het nazien der rekening en balans over 1909. Aangenomen werd het bestuursvoorstel, om als totaalsom, welke de Bank in 1909 mocht opnemen, te stellen f 120000, en de rentevoet, welke op 't oogenblik bestaat, te handhaven. Met algemeene stemmen werd het voor stel van het bestuur, om het salaris van den kassier van f 50 op f 100 te brengen, aangenomen. By de rondvraag behandelde een der leden in een overzicht, getiteld«Na drie jaren», een en ander uit de geschiedenis der Bank, wat practisch leerzaam te achten is. Tot slot van dit overzicht der belangryke vergadering de volgende cyfers uit het be redeneerd verslag over den toestand der Bank. Het aantal leden bedraagt 45. (Vooruit, Aasendelftsche boeren, wordt allen lid van deze nuttige instelling. Corr.) Het aantal spaarboekjes 173 en dat der voorschotboekjes 33. Het totaal ontvangsten bedroeg f 82970,81. Het totaal uitgaven f 79041,65 De toestand der spaarbank is zeer roos kleurig. De gelden op 1 Januari 1908 daarop gedeponeerd bedroegen f 21236,63. In 1908 daarby gekomen f 38727,89'. Opgevraagd in 1908 aan spaargeld f 20032,31, zoodat 1908 eindigde en 1909 begon met aan spaargeld f 39932,21'. Er werd by na f 16000 meer gespaard dan in het vorige jaar. Op 1 Jan. 1908 had de bank aan voor schotten nog uitstaan f 12373. In den loop van 1908 aan nieuwe voorschotten slechts f 7700. Terugbetaald aan voorschotten over 1908 f 12095. WORMERVEER. Door het beatnur van het Park alhier is het besluit genomen op onderstaande datums concerten in het Park te doen geven: 8 Juni, 's avonds van 8—10 uur, Kapel van het 7e regiment infanterie, kapelmeester de heer Zasgmans. 4 Juli, van 7—9 uur, «Excelsior», directeur de heer M. Lürsen. 8 Augustus van 6-8 uur en 31 Augustus van 6—8 uur «Excelsior». Het comité, dat zich hier gevormd had ter feestelyke herdenking van de geboorte van Prinses Juliana, blyft voortbestaan, met het idee by eventueele gelegenheden feeste ïykheden te organiseeren, zooals b.v. op 31 Augustus. Het comité bestaat uit de heeren Jhr. Mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, eere voorzitter, J. Klinkenberg, voorzitter, P. Zwart, vice voorzitter, W. Oos- ter Jr., le secretaris, M. J. Stam, 2e secre taris, D. M. Damen, penningmeester en N. C. Kaper. Het schitterend geslaagde Oranjefeest op 8 Mei 1.1. zal wel de aanleiding daartoe geweest zyn. De lotelingen der lichting 1909 zyn Woensdag 1.1. als volgt ingedeeldK. Boot, J. van 't Veer, K. Heynis, O. Hildering, G. Woud en D. Koomen allen by het 10e regiment infanterie te Den Helder, en J. Spaander voorloopig bij het 2de regiment vestingartillerie te Amsterdam. Door «Eloralia», vereeniging tot bevor dering van 't opkweeken van planten thuis, werden uitgereikt aan 130 kinderen 520 stekjes en aan 63 volwassenen 378 stekjes. De inspectie voor de verlofgangers der nationale militie zal plaats hebben op Don derdag 17 Juni a.s. des namiddags te half twee in de «Nieuwe Sociëteit» alhier. HOORN. Maandagmorgen kwamen albier in gecombineerde vergadering byeen de be sturen van de Centrale Anti rev. en Roomsch- Kath. Kiesvereenigingen in dit district. De vergadering werd bygewoond door den heer O. D. Wesseling, den candidaat der Kath. Gentr., terwyi de heer V. Rutgers, de can didaat der Anti-Rev. een telegram gezonden had, dat hy tot zyn spyt den trein gemist had en dus niet tydig kon aanwezig zyn. Hoewel beide partyen volkomen bereid wa ren- om van het stellen van een candidaat af te zien en ook de candidaten gaarne aan elkaar de eer wilden gunnen, achtte men het wederzyds wenscheiyk om by deze stem ming met twee rechtsche candldaten uit le komen. By eventueele herstemming zal de uitge vallen party den candidaat der andere krachtig steunen. Met deze in trouwe gedane belofte sloot de voorzitter deze vriendschsp- peiyke byeenkomst. BERLIJN, 25 Mei. De financieeie com missie heeft in tweede lesing de sigaren- banderolbelasting verworpen. KON8TANTINOPEL, 25 Mei. Op de bul- tengewone begrooting, die by de Kamer is ingediend, zyn de inkomsten op T 5,625,000 en de uitgaven op T 6,700,000 gesteld. MADRID, 25 Mei. Telegrammen uit St. Sebastiaan en Bilbao melden, dat tydens den storm van gisteren visschersvaartuigen schip breuk hebben geleden. Een twaalftal perso nen zyn verdronken. Verscheidene vaartui gen ontbreken in de verschillende havens van Oantabrica. LISSABON, 25 Mei. Sedert 23 April zyn er zonder ophouden min of meer hevige schokken in de streek van Ribatejo voor gekomen. Heden werden weder twee vry krachtige schokken waargenomen, waardoor echter geen schade werd aangericht. Onweer. Gistermiddag sloeg de bliksem in het woonhuis van O. v. Gils kleermaker te Stoof, onder Oud-Gastel. Alles stond direct in lichte laaie zoodat men niets heeft kun nen redden. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Maandagmorgen half vier is Mgr. H. L. Spoorman, Deken van Delft en Pastoor van de St. Hippolytuskerk aldaar, na een lang durig lijden ini den Heer ontslapen. Deken Spoorman weid in 1836 te Leiden geboren en mocht dus den ouderdom van 73 jaar bereiken. Na in 1860 het H. Pries terschap ontvangen te hebben, was hij ach tereenvolgens werkzaam als kapelaan te Voorburg en in de parochiën van de H. Anna en die van ,,'t Haantje" te Amster dam, vervolgens als pastoor te Vlissingen, tot hij in 1879, ais opvolger van deken; Eer stens z.g., zich zag benoemd tot pastoor van St. Hippolytus en deken van Delft. Met grooten ijver nam de overledene de pastorale zorg waar over de hem toever trouwde belangrijke en volkrijke parochie. Zoowel door het voorbeeld van een vroom en echt-christelijk leven als door zijn. wel sprekend woord op den kansel wist hij gedurende dertig jaren zijn parochianen te stichten. Het eerste militaire saluut. H. K. H. Prinses Juliana gebracht. Vrijdagochtend is H. K. H. Prinses Juliana het eerste mili taire saluut gebracht. Toen kort na half twaalf H. M. de Koningin, in gezelschap van zuster De Haan, met H. K. H. Prin ses Juliana het paleis verliet, schrijft de T e 1., om de eerste wandeling te maken, presenteerde de aan de Molenstraatzijde op wacht zijnde schildwacht een jager het geweer. Dit was het eerste militaire sa= luut H. K, H. gebracht. Bij zijn aflossing vernam de schildwacht tot zijn groote verwondering, dat hij op het Paleis ontboden was, waar hem door Z, K. H, Prins Hendrik de mededeeling werd gedaan, dat het H. M. had behaagd hem de eerste militair die het saluut aan Haar dochter bracht naar zijn keuze met een diamanten dasspeld of een gou den horloge met inscriptie te vereeren. Men begrijpt dat deze jeugdige lands verdediger, zelf vol over deze hem te beurt gevallen eer, door zijn makkers bij terug komst in de kazerne langdurig ondervraagd werd. Op de chambree was het dien avond groot feest. Mooie toestanden. Als in andere ge meenten werden ook te Drachten gelden ingezameld, om ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Juliana, daarvoor een kinderfeest te organiseeren. Een vergade ring werd uitgeschreven om de plannen nader te overwegen en het onderwijzend personeel der scholen uitgenoodigd, aan de besprekingen deel te nemen en zijn ge- waardeerden steun te verleenen. De hoof den van scholen verschenen op de bijeen komst, doch bijna alle onderwijzers en on derwijzeressen weigerden om mee te wer ken tot het welslagen van het voorgeno men kinderfeest. Als protest tegen deze er varing hebben vele ingezetenen hun gif ten vergroot of verdubbeld. Hevig* vechtpartij. Te Gouda is Vry- dagavond een hevige vechtpartij geweest tusschen .eenige Haagsche jongelui en de politie. De Hagenaars, personen van p.m. 20 jaren, kwamen zingende uit een café en waren op straat zeer rumoerig, waarop een agent van politie hen aanmaande zichrus- stig te houden. Toen hieraan niet werd voldaan, wilde de agent een van hen mee nemen naar het bureau van politie, hetgeen hem door de anderen werd belet. De agent maakte daarop gebruik van zijn wapens, meerdere agenten en een inspecteur rukten aan en er ontsond een algemeene vecht partij, waaraan ten slotte ook nog anderen deelnamen, De politie, die een zwarte taak had, deelde gevoelige klappen uit. Het ein de was, dat de politie de baas bleef, en de rumoerige jongelui met bebloede kopj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2