Plaatselijk Nieuws. Bureau gratis rechtskundigen bijstand knnnen verkrijgen. Door de „neutraliteit". De afdeeling Maastricht en omgeving van den nentralen Bond >De Post» hield Zondag een drnk bezochte vergadering, voornamelijk belegd, om te beslissen over een door het bestnnr der aid. gestelde motie van protest en al- keuring in zake de bekende houding van het Bondsbestnur te Utrecht, waarover wQ dezer dagen schreven. Met schier algemeene stemmen werd de motie van het bestuur aangenomen, waarin o. m. werd overwogen, dat de neutraliteit van den bond >De Post» geenszins in gevaar zou gebracht zijn, wanneer het bestuur gevolg had gegeven aan de uitnoodiging der Fran- sche en Belgische beambten, om Hare Maje steit de Koningin een telegram van geluk- wensch te zenden. Nog nam de vergadering in beginsel het belangrijke besluit zich van den bond >De Post» al te scheiden meerdere leden verklaar den zich reede voor aansluiting bij hun B. K. collega's. De leden van den bond te Gulpen hebben reeds hun ontslag als zoodanig ingediend. Een hangende brug over het Noord zeekanaal. Men deelt ons mede Bij de genie zijn tbans plannen in be handeling voor een hangende brug over het Noordzeekanaal, ter vervanging van de ponten te Velsen. De brug is gedacht op detellde plaats waar de ponten nu liggen en zal 12 meter hoog worden. De kosten worden geraamd op 2 millioen. Fraai 1 De heer van Kol, de bedaarde en goedige van Kol, is de boer op geweest voor de verkiezingspropaganda. Bij znlke ge legenheden schijnt de beer van Kol zjjne bedaardheid en goedigheid aan den djjk te zetten en zich meer bezig te houden met modderende kwaadaardigheid. Volgens een schrijven in de Nederlander heelt hij te Glanerburg een verkiezingsrede gehouden en daarbij allerlei Iraais verteld, natuurlijk van de christelijke partijen. De Ohristeljjke partijen, zoo vertelde van Kol, worden niet gedreven door de zucht, de waarachtige belangen der natie te dienen zij willen de macht bezitten en huichelen verdraagzaamheid. Zij willen millioenen uit de schatkist halen, beweerde de heer van Kol verder, zij heb ben louter materialistischen drjjlveeren. Het doel van de Christelijke politiek is de vrienden aan baantjes te belpen. Schaam teloos tuk op subsidies, worden de Christe Ijjke partyen enkel gedreven door gouddorst En de conclusie 1 Van de clericalen kunt ge nooit het goede verwachten zij houden zich uitsluitend be sig met gemeene sluwe practjjken. Fraai, nietwaar Sociaal-democraten liegen nooit, zelfs de heer van Kol niet. Zij verdeelen de natie niet en hitsen de gemoederen niet op. Dat doen wij alleen I Kuyper-haat. De van dag tot dag achrjj ver in het Handelsblad wijdt in een verkie zingsartikel een zeer sympathiek woord aan de blijde gebeurtenis en wijst er op, dat er geen land is waar theoretische beschouwin gen over het min of meer verkieselijke van den republikeioschen regeeringsvorm zoo woestijn-dor en onvruchtbaar zijn als in ons land. Voor onze eendracht, ons prettige in Oost en West en buitenland is een geliefde en getierde souverein, die haar leven wijdt aan haar volk, een weergalooze kracht. Mooi gezegd I Jammer dat de heer Boisse- vain een andere reden nog meent te moe ten aangeven, waarom hij verheugd is dat de repnblikeinsche ideën hier geen aanhang vinden. Stel u eens voor, zegt hi], dat dr. Kuyper president van den staat zou kunnen worden. En in de breede meet hjj dan uit, het ge vaar in deze mogelijkheid gelegen I Men moet dan toch wel bezield zijn met gevoelens van laag allooi, ten opzichte van een tegenstander, wanneer men op zulk een wijze een staatsman gaat bestrijden, wiens gaven door vriend en vjjand worden erkend dat men mogelijkheden, waarvan men de bestaanbaarheid zelf ontkent, op het oogen blik der ontkenning gebruikt om den tegen stander af te breken. IntusBchen zit de redactie van het Han delsblad er wel een weinig mee verlegen, nu haar lezers aanmerkingen gingen maken en het toch wel wat al te bar vonden. Zij tracht zich met een ontwijkend antwoord van de zaak af te maken en zegt «Zoodra er eens gelegenheid komt voor ons om een uitvoerige levensbeschrijving te geven van Dr. A. Kuyper, zal men ontdek ken dat zijn woorden en daden als predi kant en als minister daarop een in ons oog buitengewoon afdoend antwoord geven.» Zoodra er eens1I Mr. J. A, Loeff. De Standaard driestart In Botterdam III deed men van Roomsch- Katholieke zjjde een zeer gelukkige keuze in de candidatuur van Mr. Loeff, den Minister van Justitie in het Kabinet van 1901. Min bekende Boomsch Katholieken hebben altoos dit tegen zich, dat ze uitsluitend als Katholiek worden aangediend, en dan allicht tal van Protestanten niet genoeg aantrekken. Een deel van de kiezers die anders Bechts stemmen, blijven dan of thuis, of gaan op den Liberaal over, en de candidaat valt. Men weet dit zeer goed in den liberalen hoek en laat dan ook niet na, het nog altoos smeulend anti papistisch vuurtje wakker aan te blazen. Doch juist dit alles valt nu by deze can didatuur weg. Een man als Mr. Loeff is iu alle kringen bekend. Men denkt by hem niet 't eerst aan zijn kerk, maar aan zyn eminente be kwaamheden. Men voelt eerbied voor zyn persoon als staatsman. Men heeft hem als Minister in het Kabinet van 1901 leeren waardeeren. En men weet uit zijn trouwe samenwerking met onze anti revolutionaire staatslieden, dat hy een aaambouwen op den Christeiyken grondslag met ons geboden acht. Men mag dan ook vertrouwen, dat geen enkel goed anti revolutionair zich ditmaal door anti papistische fanfares zal laten mis leiden, en dat onze mannen in vollen ge tale aan dezen ultnemenden candidaat hun stem uit volle overtuiging en met liefde en dank geven zullen. Krasser kan het niet. De Standaard schrijft De heer Koster, voorzitter van een libe rale propaganda club. liet zich Woensdag j.l. op een meeting, naar men verhaalt, ten slotte aldus uit «Ik geef den geachten opponent toe dat Staatspensionneering geld kost, veel geld zelfs doch op een enkel miljoen komt het in ons land, welks inkomsten in de laatste tien jaren met pl. m. 50 miljoen zyn gestegen, niet aan. «Blijft de wassing van bet Staatsbudget en daartoe bestaat gegronde verwachting nog 10 jaar in geiyke mate voortgaan, dan is er zelf» 5 miljoen méér in de Staatskas dan de 45 miljoeD, die de heer Harrewyn voor een behooriyk Staatspensioen noodig oordeelt. «Kiezers, knoopt dit in uw oor en kiest by de a.s. verkiezingen den heer De Meester en gy zjjt verzekerd, dat ge oud en afgetobd van een behooriyk pensioen zijt verzekerd, niet op 70 doch op €5 jarigen leeftijd.» Kan het nu krasser Elk jaar vflf millioen meer. In tien jaar maakt dat vijftig millioen. Voor een pensioen op 65 jarigen leeftijd is slechts 45 millioen noodig. Er hoeft dus geen cent belasting by en ge houdt nog vyf millioen over. Pure boerenbedriegery. Van tweeën één toch Of de heer Koster weet, dat de gewone uitgaven dusver elk jaar nog sterker klommen dan de gewone inkomsten, zoodat de hoogere inkomst geheel werd opgegeten en nog een tekort liet, of hy weet dit niet. Weet hy 't niet, dan mist hy elke be voegdheid om over 's Bijks financiën mee te spreken. En wist hy 't wel, dan bedroog hij zyn hoorders tegen beter weten in. En dit heet dan liberale voorlichting 1 Kamerverkiezingen. De centrale B.-Kath. en anti revolutionaire kiesvereenigingen in het district Beverwijk hebben den heer W. O. J. Passtoors met algemeene stemmen can didaat gesteld voor de Tweede Kamer. Kiesdistrict Helder. Naar de Standaard verneemt zullen de christen democraten den candidaat der chr. partyen niet steunen, Het tandarts.schandaal. Het Hof te 's Gravenbage deed uitspraak in de zaak Ham burg en veroordeelde hem tot 6 jaar. ALKMAAK, 29 Mei 1909. Eervol ontslag. By Kon. Besl. ie, met ingang van 1 Juni, aan den heer S, van Deliden, directeur van het postkantoor te Alkmaar, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. K. v. K. te Alkmaar. In haar joDgste jaarverslag deelt de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Alkmaar mede, dat de i werkloosheid zich ook daar in 1908 deed ge voelen, al was het ook niet in zoo hooge mate als in de meeste andere steden van ons land. Enkele industrieele ondernemin gen werkten erheen tijdlang met minder werklieden en vooral de winkeliers hadden er moeite hun zaken op denzelfden voet staande te houden. Deze nadeelen werden echter grooten. deels vergoed door de omstandigheid, dat 1908 voor landbouw en veeteelt een gun stig jaar was en de prijzen der producten hoog waren. Het marktwezen in Alkmaar verkeerde dan ook in bloeienden toestand. De aanvoer op alle markten nam nog toe. Het aantal faillissementen, 19, was iets grooter dan vorige jaren.. De aanvoer op de Maandagsche en Za- terdagsche markt vermeerderde met 5.7 pc., die der Vrijdagsche kaasmarkt nam wat het gewicht betreft (7,818,305 K.g») met 3.66 pet. en wat aantal aangevoerde stapels aan gaat (16,042) met 6.33 pet. toe. De aan voer ter graanj-en zaadmarkt vermeerderde met 8.09 pet. Aantal kiezers—Tweede Kamer. Het Het aantal kiezers voor de Tweede Ka mer der Staten-Qeneraal in het kiesdistrict Alkmaar bedraagt voor 1909-1910 10270 (te gen 9543 in 1905) verdeeld over de verschil lende stemdistricten als volgt (de tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op 1905): Alkma,ar 1 528, Alkmaar 11 1000, Alkmaar III 927, Alkmaar IV. 707 (totaal 2900)Bar singerhorn I 175 (182), Barsingerhorn II 39 (38, Barsingerhorn III 162 (167); Bergen 396 (337); Broek op Langendijk 396 (360); Harencarspel I 378 (330), Harencarspel II 175 (159); Heer-Hugowaard I 124 (123), Heer-Hugowaard II 344 (305), Heer-Hugo waard III 175 (163), Heer-Hugowaard IV 107 (91); Heiloo- 466 (415); Koedijk 335 (292); Nieuwet-Niedorp 348 (334); Noord- Scharwoude 352 (336); Oterleek 165 (172); Oude-Niedorp I 111, Owde-Niedorp II147 (totaal 231) Oudkarspel 384 (363) Oudorp 161 (147); Schagen 602 (580); Schoor! 296 (275)Sint Maarten 202 (195)Sint Pancras 178 (188)Warmenhuizen 342 (331)Wierm1- gerwaard 207 (211); Zuid-Scharwoude 341 (318). Do September-tentoonstelling. In de Donderdagavond gehouden ledenvergade ring van de afdeeling Alkmaar van deHoL- Iandsche Maatschappij van Landbouw, werd bepaald, dat de September-tentoonstelling, dit jaar zal worden gehouden op Woensdag en Donderdag 22 en 23 September. Deze dagen werden vastgesteld met het oog op het Internationaal Veeartsenijkundig Con gres, dat, onder beschermheerschap van Z. K. H. de Prins der Nederlanden, te 's-Ora* venhage van 13—19 September zal plaats hebben, terwijl de congressisten na afloop eenige excursies door Nederland zullen ma ken. Dank zij de tusschenkomst van den heer M. J. Hengeveld O. Jz., districts-vee- arts voor het veeartsenijkundig staatstoe zicht, zal ook aan onze Septembertentoon- stelling een bezoek worden gebracht, om een goeden indruk te krijgen van onzen Noord- Hollandschen veestapel. Munt de tentoon stelling andere jaren reeds in vele opzichten uit, ongetwijfeld zal de wetenschap, dat zij bezocht zal worden door personen, die in alle landen den roem van onzen veesta pel zullen kunnen verkondigen, den fokkers van geheel Noord-Holland aansporen hun schoonste exemplaren in te zenden. Den 24üten Mei j 1. werd op het schterterrein der Cadettenschool aan den officier van gezondh. Dr. J. Falkenburg op plechtige wijze het ridderkruis der orde van OraDje Nassau uitgereikt. St. Annavereenlging. Woensdagmiddag had in «Diligentia» het aangekondigde feest plaats voor de kinderen der 8t, Annaver- eeniging. Mevr. Kenter—van Baar, presidente der Mariavereeniging, opende met een opwekkend woord de feestelykheid en heette allen wel kom. Een tiental dames deser vereeniging zorgden er voor dat de kinderen van de noodige chocolade, koekjes enz. werden voor zien, terwyi eenige heeren Kruisverbonders de noodige orde onderhielden. De goochelaar Don Bosco was uitgenoodigd om de kinderen aangenaam bezig te houden. Hy' is hierin volkomen geslaagd. Door de zeer aardige goocheltoeren van dezen kunste naar en de wyze waarop hy de kleinen (en de grooten tevens) by den neus nam, kwam het jeugdig gezelschap in een recht vrooiyke stemming. Opgewekt werd dan ook menig vaderlandsch, lied door de kinderen gezongen- En de her innering aan een recht pleizierigen middag namen ze mee naar hnis. De heer Keijsper, voorzitter van het Kruis verbond, bracht na afloop een woord van dank aan den modernen toovenaar voor zijn amuseerende werkzaamheid, aan de dames, die in de volle heete zaal geen gemakkelijke taak hadden te vervullen, aan de heeren voor hunne assistentie en sloot met eene opwekking tot de kinderen de feestviering. De Kath. Kring hield Woensdagavond zijne laatste vergadering in dit seizoen. Als spreekster trad op Mevrouw Alb. Steenhoff— Smulders uit Utrecht, met het onderwerp «Legenden en Verzen». Spreekster houdt ter inleiding van haar eigeniyke onderwerp eene korte beschouwing over de legendarische litteratuur. Over oor zaken, voortleving en vorming der legende. Gewooniyk is de legende een uiting van kinderlijk volksgeloof. Juist dat kinderlijke, die eenvoud maakt haar tot heerlijke poëzie. Men kan de sproken, waartoe de legende behoort, verdeelen in drie soorten. Fabelen, die gemeenlijk een verklaring der ongekende natuurwonderen vormen vertellingen, die niets anders dan gefantaseerde geschiedenis sen zyn, en legenden, die over bepaalde per sonen handelen en aan bepaalde plaatsen zyn gebonden, ofschoon van dit laatste wel wordt afgeweken. De volksverbeelding werkt op de vorming van de legende machtig in, waardoor het verschil ontstaat dat haar van geschiedenis onderscheidt. Sommigen zien in legenden waarheid, anderen meenen dat 't kinderachtige sprook jes zyn. Voor spreekster zyn het uitingen van volksgeloof en volksverbeelding, waarin waarheid en verdichtsel tot een poëtisch ge heel zyn vereenigd, Vervolgens draagt spreekster een ry van keurige legenden voor in proza en poëzie, keurig en schoon van inhoud en taal. De heer v. d. Bosch, de vergadering slui tende, brengt den dank der aanwezigen aan de begaafde spreekster, voor de genotvolle avond hen geschonken en neemt deze gele genheid waar om Mevrouw Steenhoff de gelukwenschen van den Kath. Kring aan te bieden voor de onderscheiding den heer Steenhoff by zyn 25 jarig jubilé als journalist te beurt gevallen. Door de politie te Amsterdam is aan gehouden en naar hier getransporteerd, ten einde in voorloopige bewaring te worden gesteld, zekere D. Veen, reiziger by de firma P. J, Boom alhier, ten nadeele van welke firma door hem op valschelyk ge- teekende quitantiën bij de afnemers gelden zyn geïnd ten bedrage van ongeveer f 600, Electriesche tramwegen. Er worden vanwege de N. Z. Tramwegmaatschappij po gingen in het werk gesteld de tramiynen Haarlem—Leiden, Leiden—Katwyk en Haar lem—Alkmaar in een concessie te vereeni gen en, te beginnen met de eerste twee lynen, electriesche banen aan te leggen. Aanbestedingen. By de heden ten stad- huize gehouden aanbesteding van het ver bouwen van het vroegere IJkkantoor tot een openbare Handelsschool was de uitslag als volgt Ingeschreven werd door J. Bregman te Heiloo f 2665A. Tip f 2660 D. Bruin en P. Burgering f 2606 75 A. Hoekmeyer f 2496 S. Fraijman f 2494 J. Koster f 2388H. Punt f 2288 J. Joon Gz. f2181; L. O. Oudt f2177 1 J. Bruin f 2160 L de Rover Hz. f 2111J» Dorre geest f 2100B Holman f 2100, allen te Alkmaar. Gegund na loting aan B. Holman, alhier, voor f 2100. Bij de aanbesteding van het bouwen van een wasch en strykinrichting aan den Steeweg, voor dea heer 8. Krom werd het hoogst ingeschreven voor f 10309. en het laagst voor f 7419 50, De raming was f 8597 31. De gunning is aangehouden. EGMOND BINNEN. Donderdagmorgen 8 uur werden door de klok der Hervormde kerk de oranjefeesten op plechtige wyze ingeluid. Onder begunstiging van het fraaiste weder heeft ons dorp den geheelen dag op prettige wijze gefeest. Op een telegram aan H. M. de Koningin gezonden, waarin deze hooge vrouwe werd gelukgewenscht met de geboorte van prinses Juliana, werd omstreeks 2 uur een telegram van dankbetuiging ont vangen, 't Behoeft wel niet gezegd, dat uit de menigte een spontaan «hoera geroep» en en een «Lang leve onze Koningin» enz. op steeg, toen het telegram werd voorgelezen. De schoolkinderen werden tusschen 9 en 12 uur kostelijk getracteerd en menig oranje lied werd door de jongelui aangeheven. In den namiddag voerden de jongelui volksspelen uit, waarbij de volgende deel nemers de prijzen behaalden a Houtjesrapen voor jongensA. Bom mer I, G. Abbo II en G. Beukers III b. Houtjesrapen voor meisjes O. de Goede I, P. Nijman II en G. Gaarthuis III c. Hardloopen met hindernissen KI. Bal tns I, C. Apeldoorn II en P. Admiraal III d. Tonkruien P. Rietveld I, J. Swart Jpz. II en G. Liefting Jz. III. Des avonds was het een lust een wande ling te maken door het zeer fraai verlichte dorp, waarvan dan ook een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Egmond Binnen kan naar waarheid zeg gen «er is hier vrooiyk en opgeruimd feest gevierd de geboorte van prinses Juliana is prettig herdacht 1» V. LANGEDIJK. De bedevaart der Lange- dijker parochianen naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, welke in de Meimaand zou gehouden worden, is wegens de ziekte van de ZeerEerw. Heer Pastoor uitgesteld en zal nu op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben. De bedevaart zal echter in alle geval dit jaar gehouden worden. Donderdag j.l. had in de stoomzagery van den heer Eecen te Otidkarspel een nood lottig ongeval plaats. De 15 jarige O. werd door een dryfriem der machine gegrepen met het ongelukkig gevolg, dat hem een oor werd afgesneden, terwijl een der armen en het gezicht van den ongelukkige vreeseiyk verminkt werden. Na door de doctoren Root- lieb en Potter te zijn verbonden, is O. onmid dellijk naar het St. Eiisabethgesticht te Alk maar vervoerd1: es. Te Broek op Langedyk is na een korte, doch hevige ongesteldheid overleden de heer Ds. Geinser, sedert tal van jaren predikant by de Ned. Herv. Kerk en een zeer geacht ingezetene der gemeeite. Den vorigen dag was zyn theologisch student begraven. Dere zware beproeving moet voor al de oorzaak zyn van den dood van dezen beminden man. Den 15den Juni zullen de 4 gemeente besturen aan den Langedyk overgaan tot de aanbesteding van de gasfabriek, die in de gemeerite Noord-Scharwoude zal worden ge bouwd. De kosten worden gescbat op onge veer f 200 000 Ruim 1000 personen hebben zich aangesloten. Volgens deskundige mee ning zal met November nog, alles gereed zijn. De raad der gemeente Noord Scharwoude heeft naar aanleiding van een desbetreffend adres besloten de groote vacantie in Juni te handhaven, opdat de schoolkinderen kun nen behulpzaam zijn by het planten van kool. Evenwel heeft dit college besloten, tus schen deze en de herfetvacantie nog een week te voegen, opdat de kinderen dan eens niets te doen hebben. Door de afdeeling Langedyk van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstel ling en Vacantie Kolonies zullen dezen zomer 6 kinderen naar een koloniehuis worden uit gezonden. Er kwamen er niet minder dan 15 in aanmerking. Door Dr. Vogelenzang te Oudkarspel worden de kinderen kosteloos onderzocht. Door den ZeerEerw. heer Pastoor te Noord-Scharwoude is meegedeeld, dat de bij zondere school met Januari zal worden geopend. N. CASTRICUM. Was het* de bedoeling reeds ten vorigen jare het geesticht «Duin en Bosch» in gebruik te nemeD, dcor de vele bijkomende werkzaamheden, werd het telkens wederom opgeschort. Thans echter is het gedeeltelijk betrokken, en wel de pavil- jons voor vrouwen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, werden gestadig patiënten, per extra trein vervoerd, onder geleide van verpleegsters. Een 150 tal zyn er successieveiyk aange komen in groepen van 20 k 30. Tal van nieuwsgierigen liepen uit, om het vervoer van het station naar het gesticht te zien, wat by sommige patiënten nog al moeilykheden veroorzaakte. Hoewel het bekend was, dat de Zeer Eerw. Pastoor zich den laatsten tyd niet zeer wel gevoelde, veroorzaakte het toch al gemeen ontsteltenis, toen bekend werd, dat de Pastoor zich naar het St. Elisabethagesticht had begeven. Het gerucht gaat, dat ZijnEerw. reeds van de H. Sacramenten is voorzien. Ongetwyfeld zal een vurig gebed opgaan uit de Parochie, tot spoedig herstel van den beminden Herder. R. HEEMSKERK. Op de algemeene verga dering der Boerenleenbank waren aanwezig 125 leden. De opening had op de gebruike- lijke wyze placfts door den Directeur. Voorlezing van het verhandelde op de algemeene vergadering te Utrecht geschiedde door den afgevaardigden B. Nyman, waarna de secretaris de notulen der vorige vergade ring voorlas, die onveranderd werden goed gekeurd. Alsnu bood de heer Jn. de Ruyter het verslag van den kassier aan, die wegens familieomstandigheden verhinderd was de vergadering by te wonen. Uit dit verslag stippen wy het volgende aan 1908 was het 10de boekjaar der Boeren leenbank. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 167 het aantal spaarboekjes 107. De spaargelden bedroegen op 31 Dec. f 44590,61. Aan spaargelden werden in 1908 terugbe taald f 23774. Het nummer der voorschot boekjes is gestegen tot 236 In 1908 werd aan voorschotten verleend f 27255 Terugbe taalde voorschotten bedroegen f 48485. De Bank had op 31 Dec. te goed aan voor schotten f 43184. Het aantal boekjes in loopende rekening is 1 ten bedrage van f 600. De Bank had op 31 Dec. een schuld van f 439,49 aan de centrale coöperatieve Raiffei- senbank te Utrecht. Het reservefonds is gestegen tot f 662,08. De winst in het afge- loopen jaar bedroeg f 44,88'. (Voor den omzet veel te weinig). Aan interest is byge- schreven f 1190,65 en uitbetaald f 32,80. Aan interest is ontvangen f 2660,21. Er bleef nog f 18,78 te betalen, f 1 te veel betaalde interest werd gerestitueerd. Het bestuur hield in het dienstjaar 10 vergaderingen en twee algemeene vergaderingen. Besloten werd zich af te scheiden van de Raiffeisenbank te Utrecht en zich aan te sluiten by Alkmaar. Tot het nazien der rekening, balans en uiltreksels der grootboeken werden gekozen de heeren Adrichem, de Roode en Scheerman, B. A.s. Maandag, dus 2e Pinksterdag, zal Z.H.EdGestr., de heer W. O. J. Passtoors, aftredend lid der Tweede Kamer, alhier 's avonds ten zeven ure, in de school der eerw. Zusters een politieke lezing houden voor de B. K. kiezers van Heemskerk en omstreken. Mocht Z H.EdGestr.door eventueele omstandigheden verhinderd zijn te komen, dan zal één zijner plaatsvervangers de spreek beurt vervullen, Dringend worden de B. K, kiezers van Heemskerk uitgenoodigd deze lezing te komen bywonen. Schitteren zy dus niet door afwezigheid. B. HARENCARSPEL. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 25 Mei j.l., 's avonds 6 uur. Aanwezig alle leden. De voorz. heet allen welkom en brengt een woord van hulde, ter gelegenheid der blijde gebeurtenis, aan het Koninkiyk Huis, den wencch uitend, dat deze gebeurtenis een zegen voor het land zal mogen zyn. Tweedens een huldigend woord aan de nagedachtenis van het overleden raadslid, den heer C. Groot. Spreker heeft met hem een reeks van jaren zittirg gehad, eerst als raadslid en ook later als wethouder. Spreker zegt vervolgens hy was een goed man, die getoond heeft yver te hebben voor de ge meentebelangen. De vergadering wordt geopend. Er wordt medegedeeldIe. Dat de post voor onvoorziene uitgaven goedgekeurd is terugontvangen. 2e. Dat het personeel, hetwelk in een vorige vergadering voor het herha- lingsonderwys werd aangewezen, zyn benoe ming heeft aangenomen. 3e. Dat als hooistekers moeten aftreden de heeren P. Tesselaar, P. Hoedjes, O Wink en H. Vyn, welke allen als zoodanig werden herkozen. Daarna werden de stembureau s samen gesteld als volgt Voor de Tweede Kamer in district I op 11 en zoo noodig 18 Juni. O. Bijpost, voorz., J. Burger en J. Slot, leden, en J. Dam, plaatsvervanger. District II, W. Zut, voorz., J. Bakker Jnz. Sr. en J. Weel, leden, en D. Plaatsman, plaatsvervanger. Voor de gemeenteraadsverkiezingen, perio dieke aftreding van de heeren W. Zut en O. Bijpoet, op 6 en zoo noodig 13 Juli a.s. en vacature O. Groot (overleden) respect. 19 en 26 Juli, in district I, C. Bypost, voorz., J, Weel en J. Slot, leden, A. Smit, 4a lid, J. Dam, plaatsvervanger. District II, W. Zut, voorz., J. Burger en J. Bakker Jnz. Sr., leden, D. Plaatsman, 4e lid, en Jb. Krabman, plaatsvervanger. Daarna wordt gelezen een verzoek van den heer D. Plaatsman, veertig jaren hoofd der school te Waarland, om eervol ontslag als zoodanig tegen 15 Augustus a.s. Mocht tegen dien tyd in de vacature nog niet zyn voorzien, dan is de heer P. bereid nog eenigen tijd aan te blijven. De voorz. stelt voor om den heer P. eervol ontslag te ver- leenen en te bedanken voor zyn gedane diensten, en om vervolgens een oproeping te plaatsen, hetgeen aller goedkeuring weg draagt. De oproepingen zullen worden geplaatst in «De Vacature» en «Het Kath. Onderwys». By rondvraag zegt de heer Zut dat veel klachten komen over de schoolkinderen te Waarland, die zich onder den middag van de school en de speelplaats verwyderen en zich soms de vryheid veroorloven een anders landeryen als speelplaats te gebruiken. De voorz. zegt hierover te zullen spreken. Daar niemand meer het woord verlangt)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2