Binnenland. Plaatselijk Nieuws. ken, ia overtuigd dat al onze katholieke wer ken tot niemendal lullen dienen, tot nieta lullen lelden, indien de hoogere «tanden verfranscht en van het volk vervreemd blijven. Onie maatschappelijke werken iQn ala een pyramids, die dreigt in te vallen, ala de •basis» alecht gebouwd ia en die baaia, het onderwQa, ia in het Vlaamache land aange legd, aooals bij geen volk ter wereld, in atrjjd met alle gezonde opvattingen. Automobilisme. In den Senaat heeft men aangedrongen op atraffe maatregelen tegen de automobilisten, die door hun woeste rijden een hindernis en gevaar op den open baren weg zijn. Zij werden in beicherming genomen' door den Senator Vandenpeere boom, die waarschuwde voor maatregelen welke de Belgische automobielnijverheid zouden kunnen nekken. Er zijn nu in België, zelde hy, 19 fabrieken die anto'a maken zy vertegenwoordigen een kapitaal van 40 mlllloen frank. ww— Elfde LImburgsche Katholiekendag. Maandag weid te Kerkrade onder groote opgewektheid de elfde Limburgsche Katho liekendag gehouden, die onder het bescherm heerschap stond van den Bisschop van het Diocees, Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns. Om elf uur werden de afdeelingavergade- ringen gebonden door den Limburgschen R. K. Volksbond, den R. K. Onderwijzers bond, den R. K. Landbouwbond, de Hanze, het R. K. Secretariaat van Spoor en Tram wegpersoneel en door de Mynwerkers om twee uur was de vergadering van het Krulsverbond en den Mariabond. In den Limb. R. K. Volksbond («preker de eerw. heer Souren te Maastricht), den Landbouwbond («preker de heer Hagdorn te Maastricht), de vergadering der Mynwerkers (spreker de heer Meeuwissen te Heerlen) en de Drankbestrydersvereenigingen (sprekers de heer Scböpplng te Maastricht en mej. Vetter te Zutphen) maakte de volkshuisvesting het onderwerp der besprekingen uit. In den R. K. Onderwyzersbond (spreker de heer Driessen te Sevenum) werd gesproken over de retraite als een krachtig middel tot be vordering van het innig christeiyk leven van den onderwijzer, in de vergadering van de Hanze door een Dnitscher, dr. Höfle te Gladbach, over den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten voor de toekomst van den industrieelen en handeldry venden mid denstand. Om halfvier hield de Katholiekendag zijn fleurlgen en kleurigen optocht door Kerkrade, en om vyf uur werden de twee algemeens vergaderingen gehouden, de eene in de pa rochiekerk, waar de heer H. Sittart, Rijks dagafgevaardigde te Aken, de andere in de Tonballe, waar de heer Henri Hermans te Maastricht het woord voerde. Het was een mooie dag voor Kerkrade en voor katholiek Limburg in het algemeen. De Kon. Familie naar het Loo. De komst van de Kon. Familie op het Loo is officieel vastgesteld op 11 Juni. De feeste lykbeden aldaar, ter eere van de prinses, sullen op 18 Juni plaats hebben. Partijbenoemingen. De Zeeuw is bezig voor Zeeland over de benoemingen te spre ken, en herinnert aan 't staatje, een poos geleden door de Bruinisser gepubliceerd Vit dit staatje biykt, dat van de 30 dor pen op deze eilanden 12 in meerderheid vryxinnig, 15 beslist anti-rev. of chr. hist, en 3 zoo wat half om half zijn. Er zouden dus minstens 15 anti rev. of chr. hist, burgemees ters moeten zyn. Volgens dit staatje zyn er slechts 5 En toen Dr. Kuyper aan de regeering kwam waren op het anti-revolu tionaire Flakkee alle burgemeesters vryzinnig. Die er «yn werden onder 't ministerie Knyper benoemd. Onder het vorige vrijzinnige Minis terie werden op de anti revolutionaire dorpen Ooltgensplaat, Den Bommel en Ouddorp weer vryzinnige burgemeesters benoemd. D« Papendrechtsche strafzaak. Voor de tweede maal werd voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van H. Garsthagen, 32 jaar, werkman te Papendrecht, wiens zaak krachtens verwyzing door den Hoogen Raad laatstelijk was behandeld door het Gerechts hof te 's Hertogenbosch, dat den requirant wegens smaadschrift tegen den gemeente veldwachter te Papendrecht De Mey en de ryksveldwachter te Sliedrecht Van den Berg in de Dordrechtsche Courant van 11 Septem ber 1907, veroordeelde tot 2 maanden gevan genisstraf. Raadsheer rapporteur in dezaak is mr. Guljé. Voor den requirant trad weder op Mr. W. Dicke, advocaat te Dordrecht. PI. meende met een korte toelichting te kunnen volstaan. Zeven cassatiemiddelen wer den alsnu door pl. ontwikkeld. PI. concludeerde tot vernietiging van het arrest. Conclusie O. M. 15 Juni. De Orde v. d. Advocaten van St. Pleter opgeheven. Da Osservatore Bomano publiceert eeu >muto proprio» des Pausen, waarin de vereeniging, ten onrechte de orde der advocaten van Sint Pieter genoemd, wordt opgeheven. Prijsvraag. Door de Pers- en Propagan da commissie van de Red. Voetbalbond is een pry«vraag uitgeschreven. Verlangd wordt een geschrift, dat geschikt is om gebruikt te worden als propagandamiddel voor het beoefenen van het voetbalspel. De omvang van het geschrift zal zyn te minste circa 2400 en ten hoogste circa 5600 woorden. Deelname staat voor ieder open. Termyn 31 Juli 1909. Secretarie is de heer J. A. Wynmalec, 35 Corn. Schuytstraat, Amsterdam, die gaarne inlichtingen zal geven. Verkiezingsdag. By enkele candldaatstel- ling zyn de volgende heeren tot leden van de Tweede Kamer gekozen WaalwykDe heer Mr. J. A. Loeff, aftr. (R.K) Helmond De heer Mr. E. R. H Regout, aftr. (R. K.) Roermond De heer Mr. F. J. Bolsius, aftr. (R.-K.) Zevenbergen De haer A, O. A. van Vuuren, aftr. (R K.) VeohelDe heer B. R. F. v. Viymen, aftr. (R,K.) Hertogenbosch Da heer jhr. Mr. A. F. O. Van Sasse van iJsselt, aftr. (R. K.) SittardDe heer J. H. J. Beckers, aftr. (R. K.) Weert: De heer jhr. mr. V. E. L de Steurs, aftr. (R.-K) RhedenDe heer jhr. J. W. J. O. M. van Nispen tot Sevenaer, aftr. (R. K.) Breukelen De heer De Waal Malefijt, aftr. (R.K-) GraveDe heer Mr. Dion Kooien, aftr. (R. K.) Duidelijk. Er heerscht in de politiek eene opmerkeiyke stilte. Zoo opmerkeiyk, dat men er byna verbaasd over zou zyn. Toch is er wel eenige reden voor te vinden, dat men in tegenstelling van by andere dusdanige gelegenheden, hemel en aarde thans ook niet beweegt. De linksche groepen zijn ten op zichte van wat er in het komende vier-jarig tijdperk gebeuren moet en nog meer inzake het geen in dat tydperk gebeuren kan, te hopeloos verdeeld, dan dat zy met evenveel aplomb dan vroeger zich in den stryd zou kunnen werpen. Hooren we slechts wat de •Nieuwe Courant» ervan zegt, het blad schryft o.m. >Er is voor de linkerzyde, zelfs by een ongedacht stembussucces, by geen mogeiyk- heid een regeeringsmeerderheid te verkrygen. Men zie het stembus program van haar tal- rykste groep, de Unie, maar aan. Er is geen uitslag van de verkiezingen denkbaar, welke een ministerie in staat zal stellen op te treden met een regeeringsprogram luidendealge meenkiesrechten staatspensionneering, Slechts de Unie liberalen en de sociaal democraten zyn het eens over dat program en hoe dan nog I In de jongste vergadering van den Vrijzinnig- Democratischen Bond is plotseling ontdekt, dat er tusschen staatspensionneering en verplichte verzekering eigenlijk geen prin cipieel verschil bestaat, maar een ieder gevoelt, dat aan deze ontdekking geen langer leven beschoren is dan de stembus open blijft en dat ze enkel kan bestaan, doordat men eraan toevoegde, dat over »een uitvoerbaar plan» nog werd gedacht.» By geen mogelijkheid, eene regeerings meerderheid voor linkerzyde te verkrygen I En wanneer straks de stemming eene meerderheid voer links brengt, wat zal er dan gebeuren Dan zal naluuriyk de wetgeving in het moeras blijven steken. Tot schade van het land en van het volk. De kiezers willen daarom, hopen wy, wy zer «yn dan de linksche leiders en aan die partyen de meerderheid bezorgen, die op ste viger, meer overeenstemmende grondslagen het gebouw der wetgeving denken op te trekken en daarvan reeds op zoo afdoende wijze de mogelijkheid hebben aangetoond. Daarom moeten wy al onze krachten in spannen om in één slag de overwipning te bevechten en niet een overwinning, die op 't kantje af is, maar eene die aan deze re geering een krachtige meerderheid bezorgt, opdat wij niet komen in het moeras. Even duideiyk als linies de onmacht is, moet onze overwinning afdoende wezen. Minder duidelijk. Minder duldeiyk dan de onmachtserkenning is de houding welke dezelfde »N. Crt.» den linkschen kiezers meent te moeten aanprijzen bij den komenden stembus. Luister slechts »Een stembus accoord ala nu weder tus schen de drie partijen van de rechterzyde is gesloten, laat geen ruimte voor eenige groep der linkerzyde om de verkiezing zeis van den meeat aannemeiyken 'christelijker.» candidaat te bevorderen.» Men zou zoo zeggen, dat waar men de overtuiging bezit dat eene linksche regeer macht een doodgeboren kindje dreigt te worden, men alle krachten gaat inspannen om dan toch te verhoeden, dat de eerste vier jaren zonder vrucht zullen biyven in de historie onzer wetgeving. En dat het voor de partygenooten van de »N. Crt.» een daad van wy« beleid zou zyn, om die partyen te steunen, wie de noodige bestuurskracht niet ontbreekt. Men vergist zich deerlijk, als men zulks zou meenen. Bovenstaand citaat bewyst het. Liever een socialist dan een clericaal. En toch schreef het blad nog onlangs De ergste vijand van behoud en ontwik kelii g onzer volkskracht en volkswelvaart is de sociaal demecratie. Niet slechts krachtens haar leer, maar men zag het nu weer aan wat op het Congres verkondigd werd ook in de praktyk.» Aan die «yde wordt dus aan hen, die men beschouwt als de vijanden, de ergste vyanden van de ontwikkeling onzer volks kracht en volkswelvaart, de voorkeur gegeven. Aan de ergste vyanden. Dat durft met het dienen van het alge meen belang te achten. Valsoh. De Alkmaarsche Courant heeft ontdekt dat de leuze waaronder rechts ten stryde getrokken la, valsch is. Over de verkiezingen schryvende citeert het blad een passage uit een der Standaard- artikelen, waarin het heet •De man, die den Oranjestrik wel in de huiskamer op de borst dorst spelden, maar die aflei als hy uitging, zou in uw oog een lafaard «yn, den naam van Oranjevriend niet waard. En wat is dan nog de eere en de liefde die we aan Oranje zoo hartstochteiyk toedragen, vergeleken by het ontzag en de aanbidding die we verschuldigd zyn aan Christus, onzen Koning, die aan de rechter hand Gods zit.» Uit dit citaat, zegt het blad, biykt duide- ïyk dat volgens de Standaard, de aanhan gers van de politiek der rechterzyde op de straat moeten getuigen van hun godsdienstige beginselen. Een kind begrypt dat zulks bier de be doeling van de Standaard niét kan geweest zyn. Bedoeld wordt alleen, dat voor wie ge looft in den Christus en dus Zyne Leer aan vaardt, die Leer by alle overwegingen, by alle gedachten, by alle daden, het richtsnoer is en den doorslag geeft. En daarom ligt voor den Christen op den bodem van elk vraagstuk, de godsdienst. Dit geldt voor de politieke vraagstukken evenzeer als voor die van het dageiyksch leven. En nu mogen de Chilireis van minister Kraus en de rechten op tucade geen gods dienstige kwesties zyn. de Alkm. Crt. weet toch evengoed als wie ook, dat voor den Christen talryke zaken beslist worden door overwegingen omtrent waarheid, zedeiykheid, rechtvaardigheid. En hierin wyst de gods dienst den? weg. Als er dus iets valsch is, dan is het de voorstelling van de Alkm. Crt. Een klein beetje overdreven Het Volk bericht dat bij de openluchtmeeting te Sneek op Pinkstermaandag 250 personen tegenwoor dig waren. Het blad noemt die meeting daar om welgeslaagd. 250 Menschen is toch wel een klein beetje om van welslagen te spre ken. Wy kunnen echter het bericht in ons vorig nummer handhaven, waarin vermeld is dat er nog geen 100 man luisterde naar de beide sprekers. ALKMAAR, 5 Juni 1909. Muziekuitvoering in >den Hout» door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 6 Juni, 's avonds van 71/,—9 /j uur. Programma I. Bannerweihe, Marsch. Van Nowowieaki. 2. Ouverture de l'opera »La fille du Regi ment». Van Donizetti. 3.a. Stéphanie—Gavotte. Van Czibulka. 6. Amoureuse, Valse. Van v. Berger. 4. Fantaisie de l'opera >Le Coeur et la Main». Van Lecocq. Pauze. 5. Ouverture de l'opera »Zampa«. Van Herold. 6. Familie Frans Frolyk, Groote concert- wals. Van H. A. Maas. 7. Poutpourri aus der Operette »Der Vogel- bdudler». Van Zeiler. 8. Soldiers in the park, Marsch. Van Monckton. Plnksterdrukte. Gedurende de Pinkster dagen zyn door de H. IJ. S. M. 14.000 personen naar Bergen en 9000 naar Egmond vervoerd. Onderwijs. De heer G. Bollen, onderwyzer aan de R. K. Jongensscholen alhier, is als zoodanig benoemd by het onderwijs te 's Her togenbosch met ingang van 1 September. Van het openbaar onderwys alhier is tot onderwijzer by bet Europeesch lager onderwijs te N. Indië benoemd de heer P. de Jong. Ook de heer J. H. Koeter, leeraar aan de R. K. Kweekschool te Bergen, vertrekt met 1 September naar Rotterdam. Paard en wagen te water. Woensdag avond geraakte door het tekortnemen van den draai van de Oude Gracht naar de Baangracht de met een paard bespannen ijswagen van de firma Blauw aan dei Baan gracht te water. De koetsier die door den val onder den zwaren wagen geraakte, door spoedig toegeschoten hulp op het dro ge gebracht en mankeerde niets. Meer moeite gaf het redden van het paard. Onmogelijk kon men er in slagen het beest bij den hoogen walmuur op te hijschen. Toen besloot men dan het paard achter een schuitje aan te laten zwemmen, de Baangracht af, de Brug onder door, en op den Singel bij een lagen wal er uit te laten komen, wat zeer goed gelukte. De Wagen wend er eerst later uitgehaald. Tweede Kamerverkiezing. Tot aanbe veling van de candidatuur N. Glinderman zal Woensdag 9 Juni a.s., 's avonds 8 uur, in de groote zaal van de „Harmonie" spreken, de heer mr. G. J. Sybrandy, van Almeloi. Debat vrij en entrée vrij. Oranje comité «De Vier Staten.» Het comité voor het gehouden oranjefeest aan de Vier Staten heeft het initiatief genomen tot het in het leven roepen van een perma nente vereeniging tot viering van oranje feesten. Ter vergadering, eergisterenavond totdat doel belegd, werd tot oprichting besloten en tot voorl. bestuursleden benoemd de heeren de Haan, Slothouber, P. Nol, J. Bregman en J. Hens, de drie eersten re spect. voorzitter secretaris en penning, meester. BERGEN. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare lagere school in deze gemeente hebben z'ch 45 sollicitanten aangemeld. Nog nooit is het met de Pinksterdagen in deze gemeente zoo druk geweest ala dit jaar. Duizenden kwamen met de stoomtram aan en even zoo velen per fiets of per rytuig. Ook enkele pensions waren met de Pinksterdagen reeds aardig bezet. Jammer was het dat de stoomtram naar Bergen aan Zee nog niet gereed was. De alom vermaarde lorrie werd echter weder ten gerieve van het publiek in dienst gesteld. Een aardig effect maakt het nieuwe •Oranje Hotel» tegenover het station, vooral des avonds wanneer het met gas is verlicht. Dit geheel naar de eischen des tyde inge richte hotel ziet er in- en uitwendig aller keurigst uit. Het mccht zich reeds in een zeer druk bezoek verheugen. De zomeroefeningen van de schiet- vereeniging Diana» zullen een aanvang nemen op Dinsdag 8 Juni 1909, des namiddags van half drie tot acht uur. Binnen eenige dagen zal men ook te Bergen aan Zee het heeriyke en zuivere duinwater kunnen gebruiken. De aanleg van de buizen heeft met bekwamen spoed plaats gehad. Gistermiddag had men het water reeds aldaar en, naar wy vernemen, zal Maandag e.k. een en ander voorgoed in gebruik genomen worden. Den loodgieter D. Haasbroek van Alkmaar door wlen de aanleg heeft plaats gehad, mag een woord van lof niet worden onthouden. RINNEGOM. Dinsdagavond hield de heer Bruna een politieke rede voor de R. K. kiesvereenigiog 'Kiesrecht is Kiesplicht», in het lokaal van den heer v. d. Molen te Rinnegom. Het doel vau deze redevoering was de candidatuur van den heer Pasetoors te bevorderen en de kiezers op te wekken allen trouw ter stembus te komen. De Z.Ew. heer Looijaard, pastoor onzer parochie, leidde spreker bij de vergadering in en gaf deze ca een toepasseiyk openingswoord de ge legenheid zyn rede uit te spreken. De heer Bruna begon met te zeggen, dat de christelijke kiezers 4 jaar geleden even teleurgesteld waren, als hy het hedenavond was geweest, toen hij te Alkmaar aangekomen tot de ontdekking kwam, dat de tram naar Egmond reeds vertrokken was en hij dus genoopt was een paar uur te wachten op een volgende gelegenheid. Hoe teleurgesteld de Chr. pariyen in 1905 ook waren, toch bleek spoedig, dat de liberale overwinning slechts schijn was, daar zy zonder soc.- democraten niets konden uitrichten en het ministerie uit deze overwinning geboren bleek alras geen levensvatbaarheid te bezitten, zoodat tusscheutyds een Chr. Kabinet de ontredderde boel moest komen opknappen. Dit ministerie regeert nu zonder Chr. meer derheid, laten wy daarom zorgeD, dat over eenige weken de tyding weerklinken zal het ministerie Heemskerk kan aanbiyven en beschikt over een flinke Kamermeerderheid. Hierna zette spreker uitvoerig uiteen, wat wy van een Chr wat van een liberale regeering te verwachten hebben. Vooral op zedelijk gebied zal een Cbr. ministerie veel, zeer veel goeds kunnen uit werken. Ook de kwestie staatspensioneering werd door den heer Bruna besproken en duideiyk uiteengezet. Staatspensioneering lijkt heel mooi en doodeenvoudig, doch wanneer men de kwestie goed bestudeert en van alle kanten beziet, dan biykt, dat er een geheel verkeerde moraal aan ten grondslag ligt. Spreker vindt het heel wat beter, dat een oude vader of moedc-r door een kind gesteund wordt, dan door den Sïaat wordt onderhouden. En dan de liefdadigheid, die schoone bloem der Chr. naastenliefde, zal zy niet gaan verwelken en sterven, wanneer staatspensioneering er zal zyn En dat mag niet I Na verder nog aangetoond te hebben, wat het Chr. ministerie doen zal op stoffelijk gebied voor handel, nijverheid en landbouw, eindigde spreker met een aan beveling van den R. K. kandidaat in het district Beverwijk. Hy deelde mede, dat aller oogen op dit district gericht zijn, want het is het eenige Roomsche district, dat ons ontnomen kan worden. Daarna spoorde hy de toehoorders aan om trouw ter stembus op te gaan en vrienden en kennissen over te halen mee te gaan, want van een over winning in dit district kan een zegepraal voor de Chr. partyen afhangen. Het behoeft wel niet gezegd, dat een luid, langdurig applaus den spreker beloonde voor zyn schoone rede, welke biyk gaf van de groote kennis van den heer Bruna op poli tiek gebied. De Z Ew. heer pastoor bedankte den spr. en wekte de kiezers vau Egmond ook op om toch bun plicht te doen bij de a.s. verkiezingen. V. AKERSLOOT. De Internationale Vereeni ging tot bescherming van meisjes heeft mej. A. SerneeCopray aangezocht als correspondente te willen fungeeren in on ze gemeente. Het doel der vereeniging is meisjes, voordat ze eenige betrekking in de stad aanvaarden, van advies te dienen, om zoodoende te voorkomen dat ze in verkeerde huizen aanlanden. Ouders en overheden doen dus goed eerst inlichtin gen in te winnen, voor hunne kinderen eenigen dienst aannemen of betrekken. Op de 1.1. gehouden vergadering der R. K. Kies vereeniging werden de aftreden de leden van den gemeenteraad opnieuw gecandidadeerd, evenals het lid der Twee de Kamer Pastoors. Woensdagochtend a.s. zullen de kin deren onzer bijz. school hun jaarlijks te- rugkeerende schoolfeestje met prijsuitdee- ling vieren. Tooneelstukjes en voordrach ten zullen een en ander opvroolijken. TUITJENHORN. Alhier hield Vry dagavond 28 Mei j 1. het plaatseiyk Krulsverbond hare tweemaandeiyksche bijeenkomst in het lokaal van den heer Bleeker. Door de drukke bezigheden was de op komst der leden en belangstellenden uiterst gering. De Zeereerw. adviseur opende de byeen- komst en bracht op deze plaats den dank aan de ouders der eerste H. Communie- kinderen, die zoo bereidwillig waren geweest zijn priesterlijk woord te eeren om op deze hoogst gewichtige Heilige dag geen alcohol te schenken. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een verzoekschrift van de propaganda-commissie der Diocesane Bond om boven de gewone bydragen extra gelde- ïyke steun te schenken. Om reden de afd. nog niet aangesloten is werd dit stuk voor kennisgeving aangenomen. De heer Jac. de Groot, secretarie der vereeniging, hield eene lezing. Behandeld werd Drankzucht en Dronkenschap», >Hoe iemand drankzuchtig wordt» en >Het voor beeld, de sleur en het vooroordeel». Eenige liederen werden gezongen. Volgende vergaderingen worden verlevendigd^door voor drachten. De Zeereerwaarde Pastoor beval in zyn sluitingswoord het Krulsverbond in aller belangstelling aan. F. WARMENHUIZEN. Woensdagnacht heeft hier en in den omtrek een windhoos, gepaard met een hevig onweer, vreeseiyk huisge houden. Vooral op Noordeinde zyn veel huizen beschadigd en vele ruiten sagen zwart van de aarde die door den hevlgen wind omhoog was getrokken. Op de Westfriesche dijk einde Krabben dam woei een rytuig van den dijk, hetwelk erg beschadigd werd de inzittenden kwamen met den schrik vry. Ook in de Eenigenburg is van een boerenwoning het dak vernield en werd een muur ingedrukt. P. ZIJDEWIND. Buitengewone vergadering van leden en donateurs van het R. K. Zie kenfonds >St. Martinus», in de parochie 't Veld, op Dinsdag 1 Juni, in de kolfbaan van den heer P. Bruin. Aanwezig 57 personen. De voorzitter opent de vergadering, heet allen hartelijk welkom en deelt mede dat straks in stemming zal worden gebracht de vraag of de vergadering haar goedkeuring hecht aan de verloting, die het bestuur in het vervolg aan de agenda der jaarverg. wil toevoegen, om daardoor de opkomst der leden te bevorderen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Volgt de verkiezing van een bestuurslid wegens overiyden van den commissaris, den heer J. Rigter. Gekozen wordt de heer A. Bruin. Komt aan de orde het bestuursvoorstel om ter bevordering van de goede opkomst in elke jaarvergadering een verloting te houden. Met 47 stemmen tegen 8 en 2 blanco wordt het voorstel aangenomen. By de verloting viel het petroleumtoestel ten deel aan C. Bruin, de wekker aan K. Mul, de tabakdoos aan W. Zut en de por- temonnaie aan M. Bywaard. Bij de rondvraag stelt Scholten voor, wegens den goeden toestand der ka», de uitkeering bij ziekte te brengen op f 6. Dit wordt vooral door den penningmeester ten zeerste bestreden. Een voorstel in dien zin zal echter op de agenda der volgende jaar vergadering geplaatst worden. F. Jong vraagt, of geen dubbele uitkeering is te voorkomen, wanneer iemand tevens uit de ongevallenwet trekt. Na een uiteen- loopende discussie wordt uitgemaakt, dat zulks ondoenlijk en ook onbiliyk zou «yD. Volgt sluiting. U. Ingeval de candidaat der katholieken en anti revolutionairen voor de Tweede Ka mer in het district Alkmaar, de heer Glin derman, in herstemming komt, zal waarschy niy k Zondag 20 Juui de heer Moerel, hoofd der R K. school te Oudewater, in de kolfbaan van P. Bruin alhier, voor de R. K. kiezers uit den omtrek een spreekbeurt vervullen tot aanbeveling van die candidatuur. U. HARENKARSPEL. Politiek leven. De vryzinnige kiesvereeniging alhier hield ver gadering tot het stellen van een kandidaat voor de Tweede Kamer. Tegenwoordig waren 8 van de 9 bestuursleden. Gewone leden waren er niet. Jhr. van Foreest en de heer Fr. Netscher verkregen elk 4 stemmen, zoo dat de heeren onverrichter zake huiswaarts konden keeren. CASTRICUM. Dinsdagmiddag had hier byoa een vreeieiyk ongeluk plaats. In volle vaart komt een automobiel den rijksstraat weg langs snellen, terwyi een extra sneltrein uit de richting U tgeest aankwam. Toen beide voertuigen vlak by den overweg waren, wer den de boomen gesloten. De aufo, die zou gauw niet kon stoppen, vloog tegen en dot r den afsluitboom, vlak vóór den locomotief heen verder, terwyl gelukkig de andere boom gauw geopend was. De, als e8n rietje afgeknapte, afsluitboom, viel op de rails vlak voor de locomotief eu werd een eind door den trein voortgeschovec. Wonder boven wonder liep alles goed af. De auto was zoo goed als niet beschadig l en kon de reis vervolgen. Naar wy verne men behoort ze toe aan een ingenieur te Bloemendaal. De schuld scbynt by den over- wegwaebter te rusten, die de boomen te laat sloot. Men is daar trouwens wel eens meer wat laat mede, want voor tW6e weken scheelde het bitter weinig of de landbouwer J. B. was met zyn rytuig onder dén trein geraakt door het open zyn der hoornen. Naar men zegt, had deze overwegwachter geen schuld, daar de komst van den trein niet geseind was. Verplaatst met ingang van 6 Juni 1909, de ryksveldwachter A. D. de Zwart, van Oastricum naar Wieringen A. Gorter (bri gadier titulair), van Wieringen naar Oastricum.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2