ittard oorraad ING, No. 48. Woensdag: 16 Juni 1909. 3d" Jaargang 10 I. OOT, iSTUMES. IKNlHt IAÜ. H>. KatL Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Eelland. FEUILLETON. H'ken in 2. a f 1.25. argaderingen. oek Payglop. 19. roeden, 75 CENT. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Na den Strijd. Buitenland. orten sorteering. enbare contröle tyglop 7. ïn aangevuld. Magna Peceatrix. ijd! Broches, Haar- es 'ol. iTevens vertosp korten tijd onderwijs efd uit in de kleine den. te leeren; eerstbe- ttingen maken. De 1.60, voor Kinderen t zelfstandig werken er billijk (een kistje 'lit werk de fraaiste aren. aestaat gelegenheid len cursus te volgen. UEBEN. de goedheid eenige xposeeren. 2ILVEE, KLOEKEN orden aan huis ge- ocmakea eoz, Goud- en Zilversmid. aal. i. 9.22, uit Utrecht n.m. 4.53, AmBter- .s f 3.50, zijn uiter [T, Amstelstraat 35, 52. Alkmaar en bij H. F. LOHMANN, -den-Berg, President. Secretaris. prijzen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 eeuts per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN t Van 15 regels80 Elke regel meer 6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bp vooruitbet. 25 eeit. Kuste», - Alkmaar» Zij die zich tegen 1 Juli op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Op allerlei wijze wordt de uitslag van den stembusstrijd in de pers bezongen, betreurd en besproken. In de gemoederen van degenen die van Christelijk standpunt uit den strijd hebben gestreden, die in de zegepraal van de rechtsche coalitie en terecht den besten waarborg hebben gezien voor de belangen van land en volk, beeft de stemmingsuitslag een gevoel van bevrediging gewekt en van dank baarheid. Van bevrediging, omdat de verkregen meerderheid aan het zittende kabinet- Heemskerk een votum van vertrouwen gebracht beeft, zóó sterk als te voren niet mocht verwacht worden. Want werkelijk ware het denkbeeld niet vrij van optimisme geweest, dat een over winning als thans behaald werd, als liggende in de lijn der gemotiveerde verwachtingen had vooropgesteld. Maar toch, die meerderheid is er en waar het nu aan geen twijfel onderhevig is dat het ministerie Heemskerk aan het bewind blijft, daar is tevens de zeker heid verkregen, dat deze regeering vrij het programma zal kunnen afwerken dat zij zich ter afwerking heeft voor gesteld en dat met name wat de sociale wetgeving betreft, over het lieve vader land een frisscher en sterker wind zal waaien, sterker en verfrisschender dan de krachtlooze zephirs uit het nu afge sloten vierjarig tijdperk. Van dankbaarheid, omdat deze ver kiezing het zegel heeft gedrukt op den harden arbeid van het rechtsche kiezersdeel, dien arbeid heeft bekroond met glansrijke zege en de uitspraak van het stemgerechtigde volk heeft geleid in de richting van de christelijke staat kunde. Merkwaardig is de uitslag zeer zeker. Niet slechts, zegt het „Centrum dat een aantal zetels terstond voor links zijn verloren gegaan, de meerderheid der christelijke partijen is zoo duidelijk gebleken, is zóó evident, dat vooreerst aan geen herstel te denken valt, en de herstemmingen nog met een gansehe reeks verliezen voor de linkergroepen dreigen. De oorzaak van dit heugelijk resultaat is niet ver te zoeken. De Pyrrhus-overwinning, door de lin kerzijde vier jaren geleden behaald, moest zich wreken en heeft zich ge wroken. Opmerkelijk is, merkt „De Tijd" op, niet alleen de winst op zich zelf, ook de krachtige vooruitgang in aantal stem men, wat luide spreekt van den geest der kiezers. ■gyaasr- Het ontwaken eener ziel. Naar het Duitsch van Anna Baronnesse v. Erane Bewerkt door O. L. 42) De „beschaafde" spotters echter vroegen, wa* men onder hemelrijk eigenlijk moest verstaan en wat voor kuischheid, zelfver loochening en plichtvervulling anders te ver wachten ware dan onaangenaamheden? Al en waren het eens in de verfoeiing van een leer, die aan de menschen den onge-- makkelijken eisch stelde, met zich zelf aan e vangen en zich zelf eerst te beteren voor men begint de overige menschheid te veranderen. Magdalena hoorde bij hare wandelingen a <-eze stemmen der zelfgenoegzaamheid, vear ^'Sengerechtigheid, der heerschzucht we*enschap en van aanmatiging onbedekte gemeenheid: alle vereenigd rip J.»"6 symphonic, tegen welke I I I 'mge stemmen der geloovigen en be lijders mets vermochten en wegstierven als gezang van een nachtegaal bij het ge- Zij weten nu wat zij hebben aan ons tegenwoordige ministerie, en de beloften der linkerzijde, algemeen kiesrecht, ook voor vrouwen, en staatspensionneering zijn voor velen ware dreigementen ge weest. Volkomen juist zegt dan ook de „Rotterdammer" Het ministerie-Heemskerk blijft ze telen. Het doel van het liberalistisch drijven, om het Kabinet „krijgsgevangene" te houden van de Kamer, is totaal mislukt. De korte conclusie van den Vrijdag gevoerden veldslag is, dat het liberalisme geslagen ligt, en dat, gelijk door ons verwacht werd, de rechterzijde een goede meerderheid in de Kamer behaald heeft. Dat het liberalisme, in bond met de sociaal-democraten, wel zal beproeven, om straks bij de herstemmingen die meerderheid zoo klein mogelijk te hou den, dunkt ons buiten twijfel. Gelijk ook de socialisten, ondanks al hun „principes", wel puur anti clericaal bij de stembus zullen optreden. Het liberalisme geslagen! Dat heeft het volkomen verdiend, zegt „Het Volk": Deze nederlaag van het liberalisme laten we dit dadelijk vaststellen is volkomen verdiend De vrij liberalen met hun aansturen op versterking van de macht der Eerste Kamer, op ver sterking van den invloed der patroons op de Ongevallenwet, met hun sympa thie voor in belanghebbende kringen opgestoken reaktie tegen onze geheele sociale wetgeving, deze lieden hebben de vaan van den vooruitgang laten vallen en zijn slechts een konservatief klubje geworden. De Unie-liberalen verdienen het ver nietigend votum, over hunne partij uitgesproken, wel het meest. Een partij, die zóó hare beloften laat breken, en dan de verkiezingen ingaat met diezelfde en nieuwe beloften, zonder eenige ver klaring te geven van de gepleegde woordbreuk en zonder de minste waar borg tegen herhaling daarvan zulk een partij kan alleen drijven op de persoonlijkheid van enkelen, die hun deugden laten dienen als het masker voor de zonden harer partij zulk een partij heeft haar krediet verspeeld. En wat de vrijzinnig-demokratie be treft, dezen zijn in zóó onslagvaardigen toestand, in zoo hopelooze verwarring op een hoofdpunt bij deze verkiezingen het strijdperk binnengetrokken, dat aan een overwinning hunnerzijds niet te denken viel en iets anders dan achter uitgang niet was te verwachten. „De Nederlander" hoofdartikelde Za terdag De rechterzijde kan op den dag van gisteren met voldoening terugzien. Het Kabinet zal, wat ook de herstemmingen mogen brengen, uit dezen uitslag het bewijs kunnen putten, dat de natie het met vertrouwen aan het werk ziet en brul van een kudde ossen. Moede van al deze tegenstrijdigheden en van haar wandeltocht, zette zij zich tegen den avond op een hoogen steen om een weinig uit te rusten. Eensklaps hoorde zij zich toeroepen door een voorbijganger. „De Meester, dien gij zocht, is gekomen. Hij is op de groote markt en spreekt met de leerlingen van den Dooper, die van uit de gevangenis dezen tot Hem gestuurd heeft." Eindelijk! Magdalena sprong op, om naar de markt te snellen. Daar zag zij den Farizeeër Si mon voor zich, die met een ouderlad zij ner sekte de straat vóór hein opging. Si mon verkeerde nu en dan met den Meestel en hij was het die haar zulke boóze woor den had toegevoegd, toen zij over de muur blikte oin den Heer te zien; Zij liet hem daarom voorbijgaan en wachte op een ge schikt oogenblik hen te passeeren, toen zij eensklaps den naam Jezus hoorde noe men. „Ik blijf er bij, dat het onverstandig van u is, Simon, u met den Rabbi Jezus in te laten", meende de vreemde Farizeeër. „Ik heb Hem thans voldoende gadegesla gen om u te kunnen zeggen dat Hij voor ons doel niet te gebruiken is. Afgezien van den prikkel kunnen erlangen om krachtig de hand aan den ploeg te slaan, ten einde de hervormingen, die op velerlei terrein van wetgeving urgent zijn, tot stand te brengen. Het Kabinet heeft daarmee de laatste anderhalf jaar reeds een begin gemaakt en zich in velerlei zaken ter dege ingewerkt. Dat geeft moed voor een zeer vruchtbare parle mentaire periode in de eerste vier jaren. Eindelijk zal dan toch eens een Ministerie een stembus overleven en hierdoor in de gelegenheid zijn van zijn werkkracht meer dan voorheen de vruchten te pluk ken. Dat legt zware verplichtingen op. Van wien veel gegeven is zal veel geëischt worden. Het Vrijz.-Democratische „Land en Volk" wekt nog voor de herstemmin gen op en zegt: De herstemmingen zullen nog veel invloed op den gang van zaken hebben, maar verhoeden dat er een meerderheid rechts wezen zal, kunnen zij niet meer. Reeds zijn 55 zetels voor rechts zeker. Waar dit het geval is, zal het welon- noodig zijn de kiezers ter linkerzijde te overtuigen van het groote belang, dat die meerderheid door den uitslag der herstemmingen niet grooter worde. Nu de herstemmingen niet de overwin ning meer bezorgen kunnen aan welke combinatie van vrijzinnigen ook, rust op dezen de taak althans alle krachten in te spannen om te verhoeden dat de kerkelijke partijen niet vrijwel toomeloos aan haar heerschzucht zullen kunnen toegeven. Wat het tijdperk 1901—1905 voor het openbaar onderwies heeft ge bracht, zij aan alle vrijzinnigen tot waarschuwing. De democratische troepen van links, zoo zegt het blad verder, zouden uit den strijd, zoo niet sterker, dan toch met grooter eer zijn te voorschijn ge komen, indien niet een deel hunner den algemeen kiesrecht-eisch door een andere verkiezingsleus vrijwel had verstikt. Die andere verkiezingsleus heeft dit staat thans wel vast niet de uitwerking gehad, die een groot deel der linkerzijde er van verwachtte, veel eer het tegendeel. Het „Nieuws v. d. Dag" slaakt een zucht van verlichting: - Hoe dit eendrachtig optreden bij de stembus zich in daden van regeerings- beleid zal omzetten, staat nu te bezien. Het zou voorbarig zijn daarover thans bespiegelingen te houden. In élk geval de Tweede Kamer is van het doode punt af. Regeering en beide Kamers kunnen nu in belangrijke dingen om zoo te zeggen doen wat zij willen. Wij kunnen ons denken, dat bij alle uitingen van teleurstelling in de libe rale pers, de liberalen toch zich innerlijk verheugen over het feit, dat zij niet genoodzaakt zijn evenals in 1905, de teugels van het bbwind in handen te nemen en andermaal het bewijs van eigen onmacht te moeten leveren. de 'bedenkelijke vraag-, of hij' ten slotte zijne genezingen nog njet met behulp van Beelzabub verricht, moet gij mij toegeven dat Hij aan grootheidswaan lijdt, in zijne redevoeringen o-p bedekte wijze Qod lastert en in elk geval veel te zelfbewust is om zich door ons te laten gebruiken. Neen, Hij kan ons niet van dienst zijn in den strijd tegen de vreemde overheersching." Simon lachte en streek zich de baard. „Een heethoofd is Hij, wiens tong dikwijls dubbel slaat. Maar dat schrikt mij niet te rug. Dat Hij met Beelzabub's macht werkt, gelooft gij zelf niet en ik moet al weinig menschenkennis hebben opgedaan, wanneer deze Jezus met zijne eigenaardige spraak zaamheid en zijne gaven niet de geboren veldheer ware, om onze scharen tegen de driemaal vervloekte afgodendienaars aan te voeren. Wanneer Hij wilde, gingen de menschen voor Hem door 't vuur! Men moet met overleg te werk gaan om Hem langzaam aan voor het beoogde doel te winnen en daartoe behoort vóór alles dat men Hem thans laat begaan nu Hij in de roes van het eerste succes verkeert. Wan neer 'de noodzakelijke teleurstellingen komen en Hij ziet, dat met hemelfantazieën niets te winnen is, dfan zal Hij wel beter te spreken zijn. Maar daarvoor is geduld noo- Derhalve is het zeer juist, hetgeen „Het Centrum" schrijft De toestand is than3 volkomen nor maal geworden. De Rechtsche groepen zullen er natuur lijk voor zorgen, dat de eenheid onder hen niet verloren gaat, en dat er stevig gewerkt kan worden. En de positie van het ministerie is zeer sterk. Het beschikt in beide Kamers over een meerderheid, die door de herstem mingen nog veel krachtiger kan worden, dan zij reeds is. En het heeft de natie achter zich. Duidelijk heeft het volk als zijn ver langen te kennen gegeven, dat Rechts aan de Regeering zou blijven en dat een eind zou komen aan de periode van onmacht en onvruchtbaarheid. De samenwerking der christelijke groepen is bevestigd en de verdeeldheid der Linker-partijen helderder dan ooit aan 't licht getreden. De aera van een Rechtsch bewind belooft thans van langen duur te zul len zijn FRANKRIJK. Het zuiden van Frankrijk is geteisterd ge worden door eene aardbeving. In den be ginne werd vermoed dat men te doen had met enkele onbeduidende aardschokken. Maar spoedig bleek dat zulks, niet het ge val was. De aardbeving van Vrijdag moet heel wat ernstiger zijn geweest dan in 1887. Ook nu is het gegaan zooals bij de ramp, die einde December bet Zuiden van Italië getroffen heeft. De eerste berichten luidden vrij onbe langrijk en spraken slechts oppervlakkig van enkele schade. Maar eerst de latere berichjen die door de verstoring van de telegraaf en telefoon natuurlijk aanmerkelijk vertraagd werden, gaven een telkens som ber wordend overzicht van de aangerichte onheilen. Slechts in dat opzicht alleen is echter de aardbeving, die Zuid Frankrijk geteisterd heeft met die van December van het vorig jaar te vergelijken. In den om vang der ramp en de ernst van gevolgen bestaat er tusschen de beide gebeurtenissen bijna geen vergelijking. De aardschok, die de meeste schade heeft aangericht werd gevoeld Vrijdagavond om kwart ovjer 9 ongeveer, zooals Wij bet reeds in vroegere telegrammen meldden. Terecht spreken verschillende berichten ervan, dat het een geluk was, dat de aardbeving niet enkele uren later voorviel, want dan zou den de tientallen slachtoffers van nu licht honderdtallen zijn geworden. Wel hebben zooals gewoonlijk bij een aardbeving zich er voor en er na op verschillende plaatsen lichte schokken doen gevoelen, maar de feitelijke aardbeving heeft zich niet meer herhaald. De schok werd gevoeld, zooals wij al dig en men moet nu niet met Hem bre ken anders komt hij in verkeerde handen en kan h|et slecht met Hem afloopen. Nadat Simon het licht zijner wijsheid^) deze v^ijze had ontstoken, ging hij met zijn vriend een huis binnen en Magdalena, kon ongehinderd de markt bereiken. Ook hier heerschte dezelfde stemming. Een groote menigte ontevredenen stond ter eenerzijde bij elkaar, terwijl slechts een klein getal getrouwen bij den Heer en zij ne leerlingen stond. De geheele markt ge leek een meer van morrende en sissende haat en tegenspraak. De stem des Heeren klonk aangrijpend door het gemompel, maar zijne rede was gebaseerd op de stemming zijner hoor ders. Zij sloot zich aan bij' de boodschap die Hij den leerlingen van iden Dooper mee gaf dat Hij waarachtig verschenen was, op Wie Israël hoopte. Zooeven hadden de afgezanten van Johannes Jezus verlaten; en de oproerige houding van het volk vond haar oorzaak ook hierin, datdeZoon des menschen met verheven zekerheid de waardigheid van den Messias voor zich opeischte. De Heer sprak in dei eerste i plaats van Johannes, den grooten boetprediker en dan volgde zijne bittere beschuldiging, zijn zeiden van Italië af, waar men hem in heel het arrondissement San Remo waarnamen waar hij weinig schade slechts aanrichtte; langs de Middellandsche Zee-departementen van Frankrijk, om meer het land in te Lambesc en iden omtrek Ue plaatsjes Saint Canac en Rognes, die het meest geteisterd zijn, liggen dicht bij Lambesc, zijn grootste intensiteit te krijgen en verder voort te gaan tot te Alcacor .Sal Rive Sado b.v. in Portugal en Barcelona en Badalone in Spanje. Omtrent het aantal slachtoffers loopen de berichten nogal uit elkaar; de laatste be richten geven echter de volgende cijfers. Te Caint Canac 9, Lambesc 15, Rognes 20, Pelisanne 2 slachtoffers behalve natuurlijk de vele gewonden. Het is echter niet onmogelijk, dat deze cijfers nog nader zullen aangevuld worden en misschien nog wel aanmerkelijk ver hoogd. Zoo zijn er reeds, berichten die spre ken van 300 slachtoffers te Rognes alleen 't is de correspondent van Ide „N.-Y. H." die dit meldt, en 'een daarmede overeen komstig getal in de andere geteisterde plaat, sen. Het departement Bouches-du- Rhóne blijkt in ieder geval het meest geleden te hebben. Verwildering. Al» een bewijs van ver wildering der zeden kan het volgende veel zeggende bericht dienen, dat wij vonden in de „N.R.Ct. en dat we zonder commentaar overnemen. Zooals dat tegenwoordig in Frankrijk gaat; de kranten vechten om misdadigers. Heeft Courtois, alvorens te sterven, de schuld van Renard bevestigd of niet? De „Matin" en het „Journal" vechten om die vraag, passioneeren er het publiek mee, drukken op de in een land van jury veel- beteekenende openbare meening en... dan ken er weer reclame aan. De strijd duurt voort in hoofdartikelen. Er zijn men schen die daar niets te maken hadden, met een toegangsbiljet van hooger hand, bij het bed van Courtois toegelaten. VENEZUELA. Dr. Paul is in ongenade gevallen. Zoo maar op eens is hij van zijn post ontsla gen. Gomez schijnt al even wispelturig, met zijn mannen om te slaan als zijn voor ganger. Aan een vertegenwoordiger van de „Temps" heeft Dr. Paul verklaard ver baasd te zijn over het tegen hem geno men besluit, te meer, daar hij pas nog een brief van president Gomez had ont vangen, waarin zijne onderhandelingen wer den goedgekeurd en hem een volkomen vertrouwen werd geschonken. Twee dagen geleden, een telegram in denzelfden zin een dus nog latere goedkeuring. Terwijl hij artikel 2 seinde van het protocol, dat hij bezig was met Pichon te ontwerpen, kreeg hij bericht van zijn ontslag. Hoe heeft Go mez zich aldus laten ompraten? Paul's vij anden moeten een daad, waarvoor hij, Paul de volle verantwoordelijkheid op zich neemt, verdraaid en zoo als een handeling van hoogverraad voorgesteld hebben. Hiermede aangrijpende klacht over de verstoktheid van hen, die de hoogste openbaringen mochten vernemen en toch koud en onverschillig bleven. Waarlijk, zijne woorden gingen als een zwaard door ide zielen zijner hoorders en klopten met ijzeren vuist aan de deur van hun geweten. Dat verbitterde hen die niet hooren wilden, tot het uiterste, maar hun woede kon hen niet tot opwinding brengen, omdat het oog des Redenaars hen in be dwang hield. Eindelijk, toen het slot der rede als een granietblok in de stad geslin gerd werd, brak dë storm los. „En gij, Capharnaum, zoudt gij in den Hemel verheven worden? Gij zult worden verwezen ter helle! Want, als de wonderen due in u plaats vonden dn Sodoma geschied waren, zou die stad niet verwoest zijn ge worden! Voorwaar ik zeg u, op den oor deelsdag zal het Sodoma beter vergaan dan u!" Dat was te veel! Een oorverdoovend ge. schreeuw klonk door de lucht uit honder den keelen, een verward roepen en krij- schen, een dreigend misbaar werd gehoord en als een kudde bloeddorstige wolven drong het gepeupel op den onverschrokken redenaar toe, die in een koninklijke kalmte en zekerheid den aanval afwachtte. (Wordt titvoltdj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1