Binnenland. Plaatselijk Nieuws. doelde hij op Het verzoek om oorlogsbo dems, waarover hij zich ook reeds heeft uitgelaten in het onderhoud, door Reuter overgeseind. Uit hetgeen Paul volgens de „Temps" verklaard heeft, vertalen wij nog dit: „Zoo sta ik dan als een verrader des lands, dp het oogenblik dat ik, na niet zonder moeilijkheden het protocol met Ne derland tot een goed eind gebracht te heb ben, hoopte het protocol met Frankrijk ge lukkig te doen slagen. Ik heb althans het bewustzijn, mijn plicht gedaan te hebben en te mogen rekenen' op de achting der mo gendheden, waarmede ik heb onderhandeld. Ik vrees zeer dat president Qomez zich met alle groepen willende verstaan, er slechts ijl slagen zal zijn bewind te verzwakken en zijn land nogmaals moeilijke dagen te bereiden. Venezuela behoeft minder een ver zoenend bestuurder dan een man van ge zag." DUITSCHLAND. De Rijksfinanciën zijn nog altijd een on derwerp van steeds toenemenden strijd. De linkerzijde heeft gepoogd eene gemeen schappelijke samenwerking tot stand te brengen. Conservatieven en Landjonkers staan te genover Bankiers, handelaars middenstan ders enz, - Zij vechten er om wie van beide par tijen nu het eerst aan de beurt van beta len moet komen, .Von Bulow, die eenmaal verklaard heeft de hoop te koesteren (ajfe „kanselier der agrariërs" te sterven en de rijkscommissie willen ook ditmaal de agragiërs weer ge rieven en handel en industrie, „eenzijdig drukken tot groot nadeel van de geheele volkshuish ouding. Doch de vergadering meer dan 6000 perso nen sterk onder wie 2400 afgevaardigden van sterk onder wie 2400 afgevaardigden van Duitsche Kamers van Koophandel beursbe- sturen en bonden en vereenigingen van alle richtingen uit de kringen van den handel, de industrie en het bedrijf kwam hier tegen krachtig in verzet en sprak in een motie als hare vaste verwachting uit, dat de rijkskanselier .en de verbonden regee ringen met kracht de onaannemelijkheid van de besluiten der financiëele commissie zou den aantoonen en zij het gezonde denkbeeld van een algemeene belasting op den eigen dom in den vorm van een behoorlijke be lasting op erfenissen verweveniijkt moge zien. Zij besloot verder tot een blijvende, krachtig georganiseerde aaneensluiting on der den naam van „Hanzebond voor Bedrijf, Handel en Industrie," wier taak het zal zijn aanvallen en benadeeling af te weren, te streven naar verzoening der tegenstrijdige belangen in eigen kring en te trachten in vloed uit te oefenen op de verkiezing van den Rijksdag en de Landdagen. Meer dan de helft. Het ia misschien de moeite waard, zegt het Huisgezin, te ver melden, dat 16 afgevaardigden, allen van rechti, meer stemmen hebben behaald dan de volatrekte meerderheid der kiezers niet der opgekomenen in hnn district bedraagt. Het xfjn de beeren Aalberae (Almelo), Van Idainga, (Bodegraven), Bogaardt (Breda), Van de velde (Delft), Van Vliet (Doeticbem), Van Wijnbergen, (Elet), De Savornin Lobman (Goes), Van Wichen (Haarlemmermeer), Van Lynden van Sandenburg (KampeD), Van Waaaenaer van Cat wijk (Katwijk), Brnmmelkamp (Loos- duinen), Janaen (Maastricht), Van den Berch van Heematede (Ooeterhont), Coljjn (Sneek), Dnymaer van Twist (Steenwijk), en Arta (Tilburg). Nieuwe Kamerleden, Als >nieuwe< leden komen in de Kamer de vr\]z.-democraat Vor- aterman van Oyen en de anti revolutionairen Middelburg, De Viugt, Oosterbaan, Elhorst, Blum, Oolfjn en Van Lynden van Sanden burg. Wijziging der Woningwet. Naar men ons uit 'eGravenbage meldt, ia aan de de partementen een wjjxiging der woningwet in voorbereiding, waardoor het o.a. mogelijk zal xijn, dat eigenaars van onbewoonbaar ver klaarde woningen schadeloos gesteld worden. Tel. Eenlge verklezingscljfers. Wij laten hier nog eenige cijfera volgen, aamengetrokken uit de stemmingslijst der algemeene verkie singen op Vrjjdag. Daaruit bljjkt, dat er in bet geheel in de 100 diatricten 842959 kiexera op de ljjsten stonden ingeschreven. Hiervan hebben, doordien de strijd reeda in 11 districten beslist was, 75574 niet aan de stemming deelgenomen, zoodat er in wer kelflkheid 767 315 aan de stembus konden komen. In werkelijkheid hebben echter gestemd 593914 kiexera, of ruim 77 procent van bet totaal. Deze brachten uitop candidaten der rech terzijde 313 628, op candidaten der llnkersijde 197.333 stemmen en bovendien 82,953 stem- men op sociaaldemocraten, xoodat xijn uit gebracht Voor Bechta 313.628 stemmen. Voor Links 280.286 stemmen. Indien de kiezers uit de bovenbedoelde 11 districten in dezelfde verhouding als in de andere 89 waren opgekomen, dan zou men 58192 kiezers meer aan de stembus hebben gehad of totaal rond 652.000 Indien wy verder aannemen, dat van de kiezers, die in de 11 werkelooze districten opgekomen zouden zijn, samen 10 procent op Linkiche candidaten zouden hebben gestemd, dan waren de totaalcijfera geweest rond Bechta 366,000 stemmen. Links 286,000 stemmen. Nu de 366 000 Bechtsche kiezers 55 Ka merleden gekozen hebben, zQn zij ongeveer precies aan het cijfer, wat hun naar even redigheid toekomt. De 286.000 kiezera van Links zouden bun 45 candidaten hebben gehad, maar nu ie 't onderling oneens waren, hebben zij er slechts 10 en zullen ie hard moeten werken, om de ontbrekende 35 er bij te krijgen. Namens haren candidaat, den heer O. D. Wesseling, heeft de E. K. Centrale Kies- vereeniging in het district Hoorn den heer P. J. B. Fsrf uitgenoodigd om met het oog op de herstemming in een openbare verga dering, plaats, dag en tijd naar verkiezing van Z.E., met hem te debatteeren. De herstemmingen. Men heeft zich terecht afgevraagd wat de partijen van linksch zullen doen bij de herstemmingen, m. a. w. welke adviezen door de leidende organen van de linksche groepen aan de kiezers van de linkerzijde zullen verstrekt worden. Indien de Van dag tot dag schrijver van het «Handelsblad» tot die leidende organen behoorde, zou hij zeer zeker adviseeren tot een verhuizing naar IJsland, want, zegt hij, daar is het warmer dan in Nederland. Ver leden week Vrijdag wees de thermometer daar 12 graden hooger. Dat is een voorspel ling en beduidt, dat het hier lang keud zal blijven. Wij zouden die reis afraden, want wanneer de democratische strooming, welke aan de geestverwanten van den heer Charles Boissevain zulke parten gespeeld heeft, oor zaak van die koude is geweest, dan zullen zy zeker op het democratische IJsland niets te doen hebben dan van de kou te rillen. Bovendien is het hier nog wel zoo gemak kelijk aanhangers van het politieke Handels- blad-fatalisme te vinden. jIjO_- De Unie-liberalen zullen niet nalaten bunne stemmen te ruilen met de sociaal-democraten, om zooveel mogelijk zetels te redden. Dat ligt in de lijn van de liberale politiek. Zij zullen zich echter de vernedering moeten getroosten stemmen te bedelen van de sociaal democratie, willen ze nog iets van het oude parlijdecorum redden. Den Vrijzinnig democraten is door het hoofdbestuur geadviseerd hun stem te geven aan de voorstanders van algemeen kiesrecht, d. i. in districten waar vrijzinnigen of socialisten in herstemming komen met can didaten der christelijke partijen, de twee eerstgenoemden te steunen. Waar Unie llbe ralen en socialisten om de overwinning kam pen zullen zij aan de eerste de voorkeur geven. Ook de Vrije liberalen rullen op hun steun kunnen rekenen. Deze laatsten hebben ook bunne houding bepaald. De commissie van advies van den Bond van Vrije liberalen heeft haar advies gegeven in het volgende communiqué De Oommissie van Advies van den Bond van Vrije Liberalen, gelet op de politieke constellatie van het oogenblik, heeft besloten den leden van den Bond te adviseeren in die districten, waarin geen Vrije Dberalen in herstemming komen, hunne stem uit te brengen op Unie Liberalen of Vrijzinnig Demacraten. Voor herstemmingen, waarin geen candi daten van deze partijen betrokken zijn, onthoudt de Commissie zich van het aangeven van een algemeene gedragslijn. Tegenover de sociaal democraten en de candidaten van - rechls onthoudt men zich van advies. Wil dat zeggen, dat men noch aan de een noch aan de ar der de voorkeur geeft Men zou het kunnen denken. MAar wanneer men acht geeft op het feit, dat juist onder de Vrije Liberalen de palstaanders op onderwijs gebied gevonden worden, dat zij vooral de strijd tegen het bijzonder onderwijs weer zouden willen op vatten, dat zij zelfs in de meest eenvoudige fiscale herziening van het tarief een protec tionistische maatregel zien, dan zal men wel kunnen begrijpen, dat ook zij weer hunne beginselen voor een wijle aan den kapstok zullen hangen en zich het vuur uit de sloffen zullen toopen om de socialistische wagen vooruit te trekken. De sociaal democraten steunen natuurlijk de candidaten der Liberale Unie en van den Vrijz, democratischen bond. Ook die van den Bond van Vrije liberalen Mr, Troeletra heeft zijne partygenooten van advies gediend en gezegd, dat zij wel geen enkele reden hebben om voor deze tegenstanders van democratie en sociale hervorming naar de stembus te gaaD, zoodat hun lot hoogst o^eker is. Wanneer men dit advies als Ipiddraad voor de handelwijze der socialisten kan be schouwen, blijft er voor het district Alkmaar nog slechts de vraag over wat de kiezers van den heer Netscher sullen doen. Zullen zij opgaan voor den candidaat der vrij liberale party, die door Mr. Troelstra terecht als een tegenstander van de democratie en sociale hervorming gekwalificeerd wordt Wanneer het hun ernst geweest is met den eisch van kiesrechtuitbreiding en staatspeniionneeriug, dan zullen ze thans zich toch wel tweemaal bedenken, voor dat ze den Alkmaarschen zetel zullen laten in handen van de meest conservatieve party in den lande In dat opzicht is onzen moed nog niet gedaald. Slachtoffer van de verkiezingskoorts. Mr. F. Tideman, liberaal candidaat in drie districten en yverig propagandist, heeft ont dekt, dat Dr. Kuyper sinds lang eigeniyk Katholiek is Wie er meer van weten wil leze de Culemborgsche Courant. Kamerverkiezingen. Het bestuur van den Algemeenen Bond van B, K. Kiesver- eenigingen beeft in zyn vergadering besloten aan de aangesloten kiesvereenlgingen te adviseeren, by de komende herstemmingen voor de Tweede Kamer geen enkelen socialist te stemmen, ten aanzien der liberale candi daten de kiezers vry te laten en de Christelijke candidaten ten sterkste te steunen. Ee Zwolsche Courant schryft Naar wy met leedwezen vernemen heeft de heer P. Lycklama Nyeholt met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag gevraagd uit zyn betrekking van Oommissaris der Ko ningin in Overysel. De Middenstandstentoonstelling. In tegenwoordigheid van verschillende autori teiten, onder wie de minister van Binnen- landsche Zaken, mr. Th. Heemskerkde Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, mr. G. van Tienhovenen de burgemeester van Amsterdam, mr. W. F.,van Leeuwenvele bestuurdere'n van Midden standsvereenigingen enz., is gistermiddag, in de schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt, geopend de Middenstandstentoon- telling. De voorzatter van het uitvoerend comité voor de tentoonstelling, de heer J. 8. Meuw- sen heette de aanwezigen welkom. Minister Heemskerk opende de tentoon stelling met een belangryke rede, waarin Z.E. sprak over de zorg welke de regeering wijdt aan de bestudeering der middenstands kwesties en hetgeen zy zich voorstelt bereids te doen. ALKMAAR, 16 Juni 1909. Bede Mr. Regout. Het lid der Tweede Kamer Mr. R. Regout, afgev. van Helmond, sprak Maandagavond in de Harmonie op uitnoodiging van de R. C. Centrale Kies vereeniging, Herinnerende aan den goeden uitslag der stemmingen, opent de heer B. Veltman van Heiloo met opgewektheid de vergadering, begroet den, spreker en geeft dezen het woord. Mr. Regout vangt aan met nadruk te leggen op de beteekenis van den gunstigen stembusuitslag van Vrijdag, .Wij jubelen over den afloop, en terecht, Maar wat is de beteekenis, Hett is eigenlijk niets anders dan eene herziening van hetgeen in 1905 ge schiedde, Allerlei bedriegelijke leuzen, ge voegd bij een grooten, kunstmatig gekweek- ten haat tegen Kuyper, een tevoren on bekende politieke opwinding ded,en de toen malige meerderheid van rechts naar links omslaan. De eerste herziening had reeds plaats in 1907. bij de verkiezingen voor de Prov. Staten waarbij Zuid-Holland op de Linkerzijde werd veroverd en het Ned, Vólk duidelijk te kennen gaf dat het chris telijk wenscht geregeerd te worden. Bij deze tweede herziening heeft het volk op nieuw van die gezindheid blijk gegeven. Het heeft thans over 1905 recht gedaan. Het wil niet bestuurd worden door het politieke allegaartje der linkerzijde eener- zijds en anderzijds heeft het getoond in het thans regeerend kabinet een onbeperkt vertrouwen, te stellen. Het is minister Heemskerk gelukt, zonder belust te zijn op politieke macht en bij een linksche meer derheid, toch iy2 jaar lang het roer .van staat te blijven hanteeren. Dit bewijst dat het kabinet bestaat uit mannen die zich van hun taak bewust zijn. Tegen dit ministerie heeft men dan ook van; links geen be denkingen kunnen inbrengen en men heeft alleen getracht het zoogenaamd te houden tot krijgsgevangene van de Kamer. De wanhopige verdeeldheid van de link sche partijen op hoofdpunten van staats beleid, die vooral bij de opgeworpen leuzen aan het licht traden heeft medegewerkt om de kiezers te brengen tot de uitspraak van Vrijdag, Spreker gaat thans in 't kort die leuzen bespreken en de veranderingen die door de stemming zijn teweeggebracht, wijst daarbij op hfet verval der liberale partijen en wijdt vervolgens eenige beschouwingen aan de herstemming in dit district. Wij weten, zegt spreker, personen van zaken te scheiden, De afgevaardigde voor dit district heb ik persoonlijk leeren hoog achten, Maar 't gaat hier om de begin selen, Oij staat hier voor de keuze tusschen ëenerzijds iemand die met ons voor een goed opgevatte democratie niet bang is, de heer Glinderman en anderzijds iemand, de heer Foreest, die krachtens zijne beginse- len van democratie en sociale wetgeving niet wil weten, Voor ons, die vragen naar beginselen van hoogere orde is de keuze niet moeielijk, Maar veleni in dit district hebben hun stem Vrijdag uitgebracht op den heer Netscher. Wat zullen zij bijl de herstemming doen? De geringe sympathie, welke zij jegens ons koesteren zal hen er waarschijnlijk toe brengen hun stem te ge ven aan den vrij-liberaal. Daarom moeten de christelijke kiezers zich tot het laatste toe inspannen, niet slechts om zelf te stemmen op den heer Glinder.- man, maar vooral, ook door zijn vrienden mee ter stembus te brengen. Alle krach ten moeten ingespannen zelfs waar men meenen mocht dat het toch niet te halen is. Men moet met de toekomst rekening houden, die ook in dit district verandering brengen zal. Met eene krachtige en indruk makende opwekking besloot de spreker ver volgens zijne van oratorisch talent getuigen de rede. Indien ooit, dan Was hier de voorzitter zeer zeker de tolk der geheele vergader ring, toen hij den 'heer Regout zijn op rechten dank bracht voor het gesproken woord. -■ W Ouders, past op uwe kinderen. Zater dagmiddag werd een 15 jarig meisje in den atoomtram van Alkmaar naar Bergen op ergeriyke wyze lastig gevallen door een on bekend sujet. Allerlei praatjes paste de onverlaat toe om het kind tot niet te noemen dingen over te halen en dreef de brutaliteit zoo ver bet beangstigde kind zelfs tot baar woning te volgen. De ingelichtte vader dreef de man op de vlucht, Wy zullen er kiesch- beidshalve niets meer aan toevoegen, doch verzoeken ouders en overheden tusschen de regels door te lezen en hun toezicht te verdubbelen. By het belangryke vreemdelin genverkeer in deze streken is dat dubbel noodzakelijk. Ook is het gewenscht dat het trein en trampersoneel een oog in 't zeil houdt en nauwlettend toeziet. Bovenstaande viel voor op klaarlichten dag. Zondag 27 Juni a.s. zal Alcmaria, «Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingen-verkeer» alhier, een dag en avondfeest organiseeren, in vereeniging met ongeveer 700 zangers en zangeressen, leden van den Noord Hollandschen Bond van zangvereni gingen. De zanguitvoering zal overdag plaats heb ben op het Doelenveld, doch 's avonds van 6 tot 8 uur zal de muziekuitvoering van het stedelijk muziekcorps, onder directie van den beer Maas plaats hebben, waarby dit groote zangerscorps een paar nummers zal zingen. Na afloop van die muziekuitvoering zal er een bal masqué op het Doelenveld ge houden worden. Vaststelling van het primitief kohier op de gebouwde eigendommen, dienst 1909. B. en W. bieden den Baad aan het voljaarsch kohier der belasting op de ge bouwde eigendommen dienst 1909, zooals dat door ons is opgemaakt tot een invorderbaar bedrag van f 13936,95. Cadettenschool, 's Gravenhage 14 Juni. De eerste luitenant J. Wittermans, van het Inslructiebataljon, is met ingang van 16 Seplember werkzaam gesteld by de Cadet- temchool, BERGEN, De heer J. van Beenen werd by Kon. Besl. «an 1 Juni 1.1, no. 106 her benoemd tot Burgemeester dezer gemeente. SCHERMER. By Kon. Besl. zyn de statuten goedgekeurd van de ysclub «Stam petoren». Bij de vereeniging tot ontw. v. d. landbouw in Holl. Noorderkw. verwierven de heeren C. Aller, W. Koe en P. Moerbeek van Schermerhorn een diploma van bekwaam heid in het melken. SCHERMERHORN. Zondag 27 Juni zal de zaogver. «Vooruit» alhier deelnemen aan h»t concours te Alkmaar. In de gehouden vergadering der Ver. voor schoolfeesten «Eendracht» werd door den penningmeester verslag uitgebracht over 1908. Het kassaldo bedroeg f 5,79. Tot be stuursleden werden benoemd de beeren A. J. Floketra, J. Kiul en H. J. Friedt. Tot bode werd benoemd de heer G. Kweldam. Besloten werd de 4 hoogste klassen der school een rijtoer te laten maken naar Ber gen en een bezoek te doen brengen aan de Alkmaareche kermis. (Dit laatste zeker tot versterking van de geesteiyke ontwikkeling I) Voor de laagste klassen zal in het dorp een feestje worden bereid. LANGEDIJK. Da B. K. Kiesvereeniging h( wit a.s. Zaterdag een openbare vergadering in het VereenigiDgsgebouw te Noord Scbarwou- de. Spreker de heer F. A. Moerel van Oude water. De Katb. kiezers aan den Langedyk worden dringend aangespoord deze vergade ring by te wonen. WARMENHUIZEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 9 Juli j.l. Aanwezig alle leden. Ingekomen de vclgendo stukken le. Goedkeuring van Ged. St. op het raadsbesluit tot het beleggen van het aau deelen kapitaal in de Ncorderstoomtram uit het Grootboek kapitaal2e. Idem op het raadsbesluit tot het doen eener leening, groot f 25000, als renteloos voorschot in de Noorderstoomtram 3e. Idem op het doen van de voorgestelde af en overrchryven en het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven4e. Idem op het door den raad vastgestelde kohier der hondenbe lasting j 5e. Volgens Prov. blad No. 54 vaststelling van den legger der wegen 6e. Volgens Prov. Blad No. 56 wordt de ge meente, wegens opheffing van het ykkantoor te Alkmaar, geplaatst onder het ykkantoor te Amsterdam 7e. Het door B. en W. aan den raad aangeboden verslag over den toe stand der gemeente en dat der volkshuis vesting 8e. Verslag .van den toestand der Ambachtsschool te Alkmaar 9e. Proces ver baal van kasopname d.d. 30 Mei, waaruit bleek, dat in kas moest zyn en was f 1678,22s; 10e. Van den ryksbetaalmeester eene ken nisgeving, d.d. 31 Maart, dat den gemeente ontvanger werd uitbetaald f 258 lie. Idem, d.d. 5 April, eene som van f 1390,49 12e. Mededeeling van de Byksvergoedlng van bet herhalicgsonderwijs tot een bedrag van f 62.40. Aan den raad werd medegedeeld, dat de periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad is bepaald op29 Juni candi daatstelling, 9 Juli stemming en zoo noodig 20 Juli herstemming. Hierop komt de armenrekening aan de orde. Totale ontvangsten f 6229,87s, totale uitgaven f3130,66", batig saldo f2409,21. Deze rekening werd goedgekeurd. Thans was aan de ordeVerhooging be- grootingspost feesten dienst 1909 met f 100. De voorzitter deelt mede, dat aan de feest commissie is toegezegd eene bydrage groot f 100, mits met toestemming van den raad. De post werd goedgekeurd. Thans was aan de ordeBrief van den woninginspecteur in zake toezicht woning- bouw. Dat schryven wordt voorgelezen en de Inspecteur uit de klacht, dat er niet alleen bij oude bestaande gebouwen de band gelicht wordt, maar ook bitter weinig toezicht is op nieuw te bouwen woningen. Na eenige be sprekingen wordt besloten, dat het toezicht op het bouwen zal verscherp worden en de verordening streng gehandhaafd. Thans komt het laatste punt van de agenda Ontslage aanvrage als kantoorhouder voor den telefoondienst door G. J. Terplegt. Als gevolg van deze aanvrage verkrygt de heer G. J. Terplegt met 1 Sept. a.s. eervol ontslag als telefonist. Hierna werd gelezen een schryven van den Directeur der Posterijen te Alkmaar, den raad verzoekende, de te benoemen brie vengaarder tevens aan te stellen als tele foonhouder. Aan dit verzoek zal worden voldaan, mits den te benoemen brievengaarder kan beschikken over een spreekcel. Als Byiage van het ingekomen s^pk, ge noemd in No. 2 betreffende Noorderstoomtram, werd nog den raad in overweging gegeven het bedrag van f 2850, daarvoor gestort, niet meer zien terug te krijgen uit de rente van 't gestorte kapitaal, maar het op een in dat schrijven aangeduide wijze te vormen. By de rondvraag vraagt de heer Blanken- daal welk bedrag de feestcommissie vgn Schoorldam van de verleende f 100 krygt. De voorzitter geeft te kennen, dat daar later over beslist zal worsen, by nazien der uitgaven. De heer Stadegaard informeert of by de bouw van «Ons Huis» op de verordening van de Woningwet is gelet, tevens verzoe kende of de stoep van P. Groot Kz. verlegd mag worden, wyt de rioleering van «Ons Huis» daar precies bij uitkomt. Dit zal worden nagezien. De heer Groot spreekt over de brandspuit oefening. De voorzitter geeft te kennen, dat daar van de week vergadering over is, dus dat ten spoedigste de brandspuit geprobeerd zal worden. Na eenige bespreking over de kwestie vau den regenwaterbak, werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. HARENKARSPEL. Algem. vergadering van de B. K. Kiesvereeniging, op Dinsdag 8 Juni 1909, 's avonds half acht, in het lokaal van den heer N. Boon te Kalverdyk. De heer Joh. Burger, voorzitter, opent de vergadering, waarna de heer Jac. Molenaar, secretaris, de notulen leest der vorige verg, welke wordon goedgekeurd. Hierna neemt de voorzitter het woord tn deelt mede dat puot 3 van de agenda welke houding aan te nemen in zake ge meenteraadsverkiezing een teer punt is en hij deze zaak wenschte behandeld te zien voor en al eer de vergadering kwam tot de candidaatetelling in zake periodieke af treding van de heeren Bypost en Zutt. Na eenige sprekers gehoord te hebben, splitste de voorzitter punt 3 in twee deelen a. Zullen we de liberalen een gemeenteraads zetel laten behouden ja of neen 7 b. Zullen we den heer Bijpost handhaven? Na eenige discussie wordt a met ja be antwoord. Thar.s komt aau de orde de vraag b. Na langdurige besprekingen wordt tot handhaving besloten met 18 tegen 10 st. Dit besluit zal door den heer Burger bekend gemaakt worden aan het bestuur der Vryz. Dem. Kiesvereeniging. Stelt men tegenover den heer Zutt geen candidaat, dan stellen zij tegenover Bypost geen candidaat en wordt al zoo heel veel wrijving voorkomen. PuctA. Voorstel afscheiding Centrale Scbagen. Na eenige bespreking, hoofdelijke stemminguitslag der stemming één tegen, anderen voor aanblyving. Hierna werd ten beste gegeven door P. Hof Cz. het verslag als afgevaardigde naar Schagen, tevens werd gelezen een verslag van de Centrale te Alkmaar. Den voorzitter licht nog toe waarom het voorstel Entes, geen contributie verbooging maar wel vrijwillige bydrage bij collectatie, niet op de agenda was geplaatstde reden was, wyl het reglement eerst om de twee jaar gewyzigd mocht worden en deze bespre king een reglementswijziging kon ten gevolge hebben. Wyi de rondvraag niets opleverde, sprak de heer Burger nog een woord van aanmoe diging tot de kiezers om Vrgdag 11 Juni, en zoo noodig by de herstemming, niet alleen trouw te gaan stemmen maar getrouw den candidaat der kerkeiyke partijen, n.l. deu heer Glinderman, te stemmen. Met den wenscb, dat deze byeenkomst moge meegewerkt hebben om de goede ver standhouding met de gemeentenaren te bevor deren, sloot de voorzitter deze byeenkomst. P. WAARLAND Woensdag 11. vergaderde de B. K. kiesvereeniging district II Hareti- carepel. De beer J. Bos opende deze ver gadering met een woord van welkom. Door een plotselinge omstandigheid, waa de secretaris verhinderd te komen, waardoor men geen notulen had. Aan de orde was punt 3 der agenda lui dende Welke houding aan te nemen inzake gemeenteraadsverkiezing. Nadat dit door den voorz. in tweeën 1' gesplitst ia de eerste vraag zullen wy de liberale zetel bandhaven of bestrijden. De voorz. is voor handhaving waarmee de ver gadering zich vereenigt. Vervolgens vraagt de voorz. zullen wil voor die liberale zetel de candidatuur Bij- post bandhaven, ja of neen 7 Na eenige dlscuisie wordt gestemdvoor of tegen de candidatuur Bypost waarvan d«

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2