its: \N. E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. iSTUMIS. ING No. 50. Woensdag 23 Juni 1909. 3d* Jaargang II ffllEK FEUILLETON. AAR. Verschijnt Woensdag en Zaterdag, oeden, 5 CENT'. oek Payglop. Magna Peccatrix. Buitenland. enbare contröle SILVER, KLOKKEN Wat hebben toch de kinderen misdaan? sn verrijkt. ■n ■f iar >traaL rE. G. FOOR. N BENTHEM- Lüte. IOOT. ■ming zóó duidelijk setels der Tweede iïtijen van slechts listriet. Helpt ons S3 JUNI ONS BLAD. .x der Prov. Staten te Alkmaar, feds 3562 stemmen in dit District en aats big ken te zijn. Kiesvereeniging, |KMAN, Alkmaar, Voorz. 2e Voorz. aar, le Secr. T. Sehagen, 2e Secr. Penningm. hear spel. Hugowaard. ^charwoude. armenhuizen tRT, Zijdewind. Tiedorp. ABONNEMENTSPRIJS SO cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1S regels80 Elke regel meer6 Reolames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 cent. prijzen. lyglop 7m vorden aan buis ge- bomakoa eaz, Goud- en Zilversmid. loorten mm 2* sortoering. Zij die zich tegen 1 juli op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. „De kerkeraad van... vraagt, om met Mei in dienst te treden, een echtpaar zonder kinderen, behoorende tot de Nederl. Herv. Kerk, als Vader en Moe der in het werkhuis te... enz." Ziedaar een gereformeerde advertentie. Van dezelfde strekking worden er ook advertenties gesteld door Roomschen, Joden, Lutherschen enz.,, alsmede door monschen, die geen bepaalden godsdienst vermelden. Een vader en een moeder in een weeshuis, een vader en een moeder in een werkhuis, een vader en een moeder in een bestedelingenhuis, allemaal „echt paren zonder kinderen", dus allemaal vaders en moeders, die nooit vader en moeder geweest zijn. Voeg daarbij de noodige „echtgenoo- ten zonder kinderen", die als koetsier, als koster, als concierge, als tuinman, als zetbaas, als opzichter, en wie weet wat nog al, gevraagd worden en gij zult mij toegeven, dat niet met kinde ren gezegende huisgezinnen er in menig opzicht heel wat beter aan toe zijn, dan die wel den kinderzegen ontvingen. Maar daarmede is het niet uit. Lees „Een nette dienstbode zoekt tegen 1 Mei aanstaande een dienst, liefst in een gezin zonder kinderen of een klein ge zin, met de wasch buitenshuis." Dus alweerechtgenooten zonder kin deren, en de dienst zoekende nette dienstbode stelt reeds in hare advertentie de kinderen op één lijn met... de vuile wasch I En alleen bij ontstentenis van „echtgenooten zonder kinderen", wil zij zich beschikbaar stellen voor „een klein gezin", dusechtgenooten met weinig kinderen. Mijn buurman heeft acht spruiten snoezen van kinderen, prachten van kinderen, kinderen om te stelende man is er trotsch op en zijn vrouw niet minder, al eten zij hun dan ook, naar zij zelf getuigen, „de ooien van het hoofd." Nu wilde mijn buurman verhuizen, omdat zijne vrouw aan rheumatiek leed, en zijn woning vochtig was. Ziehier wat hem wedervoer. „Ik had, zoo vertelde hij mij, een woning op het oog, die mij erg aan stond voldoende ruimte, niet al te hooge huurprijs, geriefelijk ingericht, aardige huurt, niet te ver van mijn werk en I vooral volop zon. Ik naar den huisbaas. Maar jawel„ik ben nog met iemand Het ontwaken eener ziel. baar het Duitsch van Anna Baronnesse v.Krare Bewerkt door C. L. i44) (SLOT). 1 En Judas Iscariot lachte in zijn rooden I aar(l: „Zoo krijgen we tenminste een goed IktnP>Verb'iif zonder de beurs aan te sPrc" Pan volgden allen den Heer en zijn ge- eidcr. Magdalena sloop hen achterna, 'Al''1' 'War llart ltrob geweldig naar den Koe(le, die voor een Simon nog vriend je aP koestenje_ Niemand sloeg acht óp pC eun °udige vrouw, die het huis van den anzeeër binnentrad. De slaven hielden haar [oor een bedelares en bekommerden zich ath/ °m '13ar n'eb ze4*e z'cb neer on^"1 vo°diangsel van de eetzaal en J- andaar alles zien wat er gebeurde. (Slijk tn" Wen'<te de binnentredenden vriende er is vnr'^e', "h®3* het u goed smaken, Daarnnv, al',en genoek!" tafel, zonde6 Z'Cl1 naar de "jhhezette ten 7ii„ n 'let de moeite waard te ach- L-|.eenvoudigeaLf" vredekus te geven. De meester moest maar blij zijn, Kusters, Alkmaar» anders in gesprek", zei de man. Ik redeneerde on redeneerde, vijf en-twintig gulden bood ik zelfs meer dan de andera..., ik zou de waterleiding voor mijn rekening nemen, want ziet u, volop zon, dat moest mijn vrouw juist hebben om te genezen En wat,zeit de vent eindelijk? Hoores man, ik verhuur de woning toch maar liever aan die andere men- schen." „Maar waarom 1 dan toch? Ik geef immers vijf en twintig gulden meer en neem de waterleiding voor mij „Ja, maar..., ziet u...,|fdie£andere menschen, enfin, dat is een echtpaar zonder kinderen Is het niet, waarde lezer, ofdeheele wereld in verbond gaat, om menschen met kinderen, en zeker menschen met veel kinderen, terug te duwen, en „echt genooten zonder kinderenvoor te trekken en naar boven te helpen? En, indien deze laatsten niet in vol doende keuze aanwezig zijn, dan gaan in dergelijke gevallen de kleine gezinnen, de „echtgenooten met weinig kinderen" voor. Maar wat hebben dan toch de kin deren misdaan Is het dan niet meer de echt Chris telijke opvatting, hen te beschouwen als den besten, den liefsten huiszegen, dien God aan een echtpaar kan schenken? En is het daarom niet grenzenloos kleinzielig, dien zegen haast in een vloek te veranderen, door stelselmatig wreed vaders en moeders, wien in ruime mate die zegen gewerd, uit allerlei betrekkin gen uit te sluiten? Zij moeten dubbel zorgen en dubbel zwoegen, omdat zij wat zoovele anderen niet hoeven te doen door de voeding en de opvoeding van hun kroost mede te zorgen hebben voor de toekomst van de maatschappij. En die zelfde maatschappij zal door hare krenterige kleine gezinnen-bevoor- deelerij al vast te voren den arbeid dier stoere werkers voor de toekomst bemoeielijken Kan dat er door? Maar gij zegt: er zijn toch betrek kingen, waarin moeielijk ouders met een groot gezin kunnen geplaatst worden. Als het waar is, laten wij dan zorgen, dat het aantal dier betrekkingen zoo gering mogelijk blijve. Eu dat kan al dadelijk geschieden, door eens op de keper te beschouwen, welke dan wel die fameuze moeielijk- heden zijn, die zich bij benoeming van een met kinderen gezegend ecbfpaar zouden voordoen. Ik geloof, dat, onpartijdig en onbe vooroordeeld beschouwd, in verreweg de meeste gevallen die moeielijkheden op niets zullen neerkomen, of tenminste gemakkelijk zouden kunnen ondervan gen worden. als men Hem slechts verzocht. Het viei Simon ook niet in, verdere complimenten te maken en zijnen bezoekers water te doen brengen, om de voeten te kunnen was- schen. Dat hield hij ook voor overbodig. De Nazarener moest begrijpen, welk een genade Hem bewezen werd. Weer deejd zich een gemor in de rij der leerlingen hooren en weer zweeg de Heer met het grootste geduld. Hij sprak vriende lijk met den hoovaardigen man en wachtte het oogenblik af, dat Hij ook in deze verduis terde, koude en enge ziel een straal zijner Genade kon doen lichten. Gelaten schudde Hij de stoffige sandalen van de brandende voeten en legde deze onverfrischt op een der kussens die de ta fel omgaven. Dan gebruikte Hij het noodi ge van de tafel des Farizeeërs en dankte den Vader in den Hemel. Magdalena aanschouwde dat alles van uit haar schuilplaats achter het voorhangsel. Zij zag de achteruitzetting, de ootmoed en goed heid des Meesters. En dan bleef haar blik rusten op de schoon gevormde voeten, die naar haar toegekeerd op de kussens lagen. Zij zag \de striemen en wonde plekken, waar de lederen riemen de gevoelige huid gedrukt en geschuurd hadden en het viel haar in dat deze voeten om harentwille den moeielijken weg betreden hadden, welv ke zij eens de hare genoemd had, Hoe- Och, gij menschen, die betrekkingen te vergeven hebt, gij regenten van dit, en gij bestuurders van dat, gij paard en rijtuigbezitters, gij parkbewoners, en gij huizen verhuurders, kijk toch eens met edelmoedige oogen de wereld in, en vraag u eens af, of gij niet minstens evengoed zult geriefd zijn door echtge nooten met kinderen en zelfs door zwoe gers voor een groot gezin. Begin maar eens vast met voortaan die hatelijke woorden, waardoor deze laatsten uitgesloten worden, uit uwe advertenties weg te laten. MAROKKO. Onlangs werd de Marokkokweatie tusschen Frankrijk en Duitschland opgelost. We meen- den toen er op te moeten wijzen, dat door het Franco-Germaanich verdrag nog geenszins de Marokkaansche kwestie uit de wereld ge holpen zou ZÏjli. En hetgeen de Spaaneche minister van Buitenlandsche Zaken thans onder meer ge zegd heeft, bewijst wel dat er nog menig vraagstuk te regelen valt voor en aleer men van een zuivere toestand kan spreken. De minister xeide aan een berichtgever •Overheden zijn er niet meer. Iedereen handelt, zooals het hem gelieft. By voor- komende twisten is elk verzoek, dat men tot de overheid richt, om de twist vreed zaam te doen bijleggen, vruchteloos. En zulke gevallen kunnen toch elk oogenblik voor komen. •Eens zal het tot ons gerichte verzoek van den sultan om de »Mar Chica» en de •Kap Agua» te ontruimen, een prikkel voor weerspannige en oproerige elementen worden vervolgens kunnen we ons ook slecht met de gedachte vereenigen, dat alle handels ondernemingen van Spanje, die in de omge ving van Meliila al zoo mooi begonnen te floreeren, door de binneulandsche verwar ring telkens afgebroken moeten worden en dan voor zeer langen tijd weer werkeloos blijven liggen. Tot heden toe is 't aan het tactisch en krachtig optreden van de over heid in Meliila gelukt, e6n ernstige storing van den vrede tegen te houden; doch wie kan verzekeren, of die ontevredenheid der stammen, die den vreemden vijandelijk ge zind zijn of het belang van een of ander op belooningen specnleerend opperhoofd dezen toestand niet spoedig zal doen veranderen.» Tengevolge daarvan heeft Spanje in ver schillende garnizoenen versterkingen gelegd om op mogelijke gebeurlijkheden te zijn voor bereid. Deze maatregelen werden in het ge heim genomen en daarom lekten ze uit. Er ontstond in de Europeeeche pers lawaai en er werd reeds gesproken over een mogelijke oorlog tusschen Spanje en Marokko en men noemde de maatregelen avonturiers politiek, j jDe Spaansche minister van Buitenlandsche zaken begrijpt dat niet, want er is toch een groot verschil tusschen den gedanen stap en veel harde wegen waren niet reeds door deze voeten betreden, over berg en dal, door struikgewas en woestenijen, door vochtig heid en koude, door zand en slijk? En dat alles om te zoeken en terug te brengen hetgeen verloren was alles om ons men schen en ter wille, van ons heil! En hoe ondankbaar- waren de mensehen Magdaiena's hart brak bijna van liefde en medelijden. Dan wist zij ook op eenmaal wat zij doen zou. Zij verliet het huis in vliegende haast en ging naar dat van Nathan. Slechts eeni- ge verklarende woorden stamelde zij op de angstige vragen der bewoners, die zich over haar uiterlijk bezorgd maaaktenwant zij had haar sluier verloren' en heur haren hingen los om haar hoofd. Zij bekommer de zich echter om niets en greep haastig naar het albasterfleschje met balsem van hare moeder, haar eenige schat, de eenige kostbaarheid die zij bezat. Haastig ging ze weer heen, aan Maria overlatend de ande ren in te lichten en stormde naar Simon's huis terug. Buiten adem en met kloppend hart kwam ze daar aan. Zij dacht thans niet meer. zij wilde niets meer, haar eigen ik' was vergeten. Vergeten ook hare zonden, haar boete, hare goede voornemens. Alles was opgelost in een stroom van liefde, in een vlammende, aanbiddende, eeuwige liefde, een politiek van avonturiers in Afrika. Worden de toegestane rechten voldoende gewaarborgd en de teugels van het bewind sterker aangehaald, dan is er hoegenaamd geen gevaar. Deze uitspraak van den minister is zoo duidelijk, voegt het Berl Tagebl. hieraan toe, dat men over de eerstkomende faze van deze zaak nauwelijks meer in twijfel kan zijn. Men moet nu afwachten, hoe de hou ding van den gezant van Moelai Hafid ten dezen opzichte zal zijn. DUITSCHLAND. De beraadslagingen van den Duitschen Rijksdag over de finaDcleele zaken van het Rijk, geven tot velerlei beschouwingen in de pers aanleiding. De belastingontwerpen ondervinden zeer veel bestrijding en bet staat te bezien of de regeering haar sin zal krijgen. In sommige kringen meent men reeds het aftreden van Von Billow te zien komen. Door de vrijzinnigen werden o.a. verkla ringen afgelegd ten gunste der successie belastingen, terwijl zij mededeelden zich tegen de door de commissie voorgestelde aanvullings- belastingen te zullen verzetten. De woordvoerder van de >Wlrtschaftliche Vereiniguug» verklaarde zich onder bepaalde voorwaarden voor de •Erbenfaüsteuer.» Volgens de Germania zijn en blijven de vooruitzichten voor de belastingontwerpen zeer ongunstig. Wel zullen ze waarschijnlijk aan de financieels commissie van den Rijks dag ter beoordeeling aangeboden worden, maar daar zullen zij evenmin als in het Parlement een meerderheid vinden. Indien de nieuwe ontwerpen bedoeld zjju als een bemiddelingsvoorstel tot een overeenstemming tusschen de rechtsche en linksche blokpar- tijen, dan hebben zij huu roeping gemist, en datzelfde is ook het geval, als zij ten doel hadden de besluiten der financiëele commissie met betrekking tot de belastingen te niet te doen. Dus nog geen oplossing van het probleem in het vooruitzicht. Maar het geld moet er toch komen, en als Von Bfilow er geen kans toe ziet om het met zijn bloc te vinden, dan zal een ander, raad dienen te schaffen. BELGIE. Vrouwenorganisatie te Antwerpen. Naar aanleiding van het bezoek, door Z.E. de Kard. Aartsbisschop van Mechelen gebracht aan het secretariaat dezer organisatie, schrijft het Bandelsbl. v. Antw. Niemand tot hlortoe missschlen, of weinige toch hadden durven denken, dat het werk der vrouwenorganisatie zooveel ernst in had dat bet een zoo vereerend bezoek als dat van den doorluebtigen Kerkvoogd waard was. Die eer is beteekenisvol en zal vele on verschilligen doen inzien, dat vrouwen orga- ganisatie geen louter liefhebberijwerk is, ge lijk sport football tennis enz. Rond 4 uur dan ontmoette Z.Em., op de pastorie van St. Wlllibrordus, in 't bijzijn van den ZEerw. heer pastoor dier parochie, de priesters, die zich met de nog betrekke- die meer is dan gelooven en helpen. Zon der zich te bedenken, zonder zich door wie of wat ook te- laten terughouden, drong zij de eetzaal binnen. Het regende schimpwoorden, harde opmerkingen, en grove beleedigingen om haar heen zij hoorde het nauwelijks. Wat ging het haar aan? Laat alles op mijn schuldig hoofd neerkomen, dacht zij, wat aan verachting en smaad gevonden kan worden, wanneer Hij mij maar niet veracht, Hij die met mijne zonden en misdaden tegelijk ook mij ne liefde kent! Dan wierp Magdalena zich voor Jezus' zetel op de knieën, omhelsde zijne voeten en hare tranen stroomden als cene warme bron over de voeten van Haar Verlosser en deden ze baden als in stroonien van heilige liefde. Zij nam Ide geurende konings mantel van heur haren en droogde ze daar mee af, kuste ze iin ootmoedige overge ving, zalfde de wonden met hare welrie kende balsem en wist niet wat meer te doen om hare liefde te bewijzen en de ge ringschatting en ondankbaarheid der men schen weer goed te maken Simon de Farizeeër dacht bij zich zei- ven; „Indien deze een Profeet ware, zou Hij weten, wat voor vrouw het is, die Hem aanraakt!" De Heer evenwel ried zijne gedachten eu antwoordde hem in gelijkenissen, zoo- ljjk jonge beweging vurig bezig hielden en aan wier hoofd we den Z Eerw. heer pastoor Karsseleers en zijnen ijverigen meewerker, den Eerw. heer Bernaerts, samentroffen. In eenvond en in de taal, waarin de Vlaam- sche priesters voelen kunnen, gaf Z.Em., als een nieuw ordewoord aan zyn soldaten, om de beweging kracht bj) te zetten, samen voor- of achteruitgang na te gaan, en elkaar met raad en daad te steunen. 't Was een wenk voor de priesters alleen kort en vaderlijk gemeend. Daarop gingen wij samen naar het secre tariaat, waar de afgevaardigde vrouwen en juffrouwen, bestuursleden der verschillende parochiale Gilden, Z.Em. wachtten. Hier nog maals alles in eenvoud, zonder gedrongen heid, maar gemoedelijk, in de Viaamsche taal, die Mgr. Mercier wel gemoedelijk spre- kan en wil, als bij by een echt Vlaamsch volk komt, dat hem niet misleidt door val- sche complimenten. Hy had een woordje van lof en aanmoediging voor al de geleid sters der beweging, die daar ten getale van SO—70 vergaderd waren en waartusschen men de vrouwen en dochters der hoogere klas van Antwerpen met de goede burgerdochters samen zag, om den zegen van den Kerkvoogd over hun werk te komen ontvangen. Het bezoek was ook betrekkelijk kort, maar lang genoeg om een diepen indruk te maken op de aanvoersters. Zy hebben zich op dien dag vaster dan eerst samengesnoerd en tot vertolking van dien ouderlingen band koos elke efdeeling een bloem, die met 23 andere samengebracht, in openbare vergade ringen of op propagandatochten op eigenaar dige wyze den groeienden >Mariakrans< zou den voorstellen. Eere en dank aan Z.Em., omdat hy ais eerste aanvoerder der katholieke werkers, ook da minst9 tusschen hen komt aanwakkeren en aanmoedigen. De ontmoeting te Reval. De Daily Chronicle vindt dat alle vrienden van den vrede zich moeten verheugen over de kos- teiyke gevoelens, die biykbaar tusschen kei zer Wilhelm en Keizer Nikolaas tot uiting zyn gekomen. De laatste gebeurtenissen op den Balkan hebben dus de betrekkingen tusschen de twee landen niet verstoord, en dat de ontmoeting aan andere betrekking van Rusland geen afbreuk doet bewyst de bezoeken, die de tsaar eerlang aan Frank rijk en Engeland zal brengen. De Daily Graphic meent, dat dc twee keizers zich verdiensteiyk maken door bnn bemoeienis voor den vrede en goede betrek- kingen, maar als de volken in dezen niet hun vorsten volgen geeft 't niet veel. Het blad gelooft niet, dat de politieke toestand van de wereld door de ontmoeting in de Finscbe Scheren veel veranderd is. In Rusland zelf is de pers overigens niet zoo vriendeiyk tegenover Duitschland. Terwyi de Russische pers vroeger bij der- geiyke gelegenheden, tenminste gedurende de samenkomst der beide Vorsten haar anti- Duitsche gezindheid placht in te toornen en dat hij verstomde en niets meer waagde te zeggen. En (dan sprak de Verlosser der Menschheid over de gevallen vrouw, zooals niemand vóór Hem gesproken had. De Engelen in den Hemel verheugden zich, de hoovaar digen sidderden en de duivelen knarsten in onmachtige woede. Voor de verachte en gesmade vrouw straalde een helder licht; „Haar is veel gegeven, omdat zij veel bemind heeft!" Daardoor veroordeelde de Heer voor al le tijden de kleinzielige», kortzichtigen en hoogmoedigen, die den gevallen iwensch al le hoop ontnemen, hun berouw hun schaamte, hun leed, hunne tranen niet ach ten en hen voor immer bevlekt en gebrand merkt laten gaan, ondanks al hun boetvaar digheid. Vervolgens wendde Jezus zich tegen Mag dalena zelf en sprak haar voor de eerste maal aan. En de Hoogepriester van het Nieuwe Verbond ontsloeg haar van al ha re zonden, met de woorden: „Uwe zonden zijn u vergeven!" Toen Hij zag dat degenen die mede aan tafel zaten er zich over verbaasden, dat Hij de macht had, zonden te vergeven, zei- de Hij tot Magdalena: „Uw geloof heeft u geholpen! Ga heen in vrede!"

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1