Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Amstérdamsche iv,; k BELGIE. De Belgische regeering heeft een nederlaag geleden. Het ingediende ontwerp tot walging van de Militiewet, waarbQ de loting werd afgeschaft, is by eerste lesing in de afdee- lingen verworpen. De oppositie is over die slechte ontvangst hoogeiyk tevreden. De «Independence* juicht als volgt «Het is een groot succes voor de voor standers van den algem. persoonlijken dienst plicht en een dubbele nederlaag van dese regeering, die baar meest elementairen plicht niet heeft durven vervullen wat betreft de nationale verdediging. Minister Schollaert is onbetwisbaar verslagen de meerderheid der volksvertegenwoordiging wil geen persoonlijke dienstplicht voor de armen alleen*. Sommigen achten den val van het ont werp onvermijdelijk en sien reeds eenlge ministers heengaan. Zoo ver Is het echter nog niet. AMERIKA. Ten opslchte van het Negervraagstuk schijnt de nieuwe president der Ver. Staten een minder breeden blik te hebben dan Roosevelt. Taft heeft toch alle negers in den ataat Texas, onder Roosevelt tot ambtelijke betrek kingen benoemd, in het geheel 500, ontslagen. De negers deden dienst als ontvangers, douane inspecteurs en veldwachters. Taft sal de neger-ambtenaren in het Zuiden nergens handhaven, waar men sich aan hen ergert. Maar voor het overige is hij het zwarte ras weigesind, zegt men. Te New York heeft hjj b.v. een neger op den daar zeer belang rijken post van ontvanger benoemd. Taft durft blijkbaar de in het Zuiden den negers zeer ongunstige openbare meening, niet vierkant aan. De Wethouder van Onderwijs. Naar jvij met zekerheid vernemen heeft de heer Th. Ruys Gzn, nog geen beslissing ge nomen omtrent het aanvaarden van zijn Raadslidmaatschap voor de volgende peri ode en heeft hij zich bereid verklaard ten behoeve van iden heer mr. S. Üe Vries .Czn. zijn benoeming niet aan te nemen. De heer De .Vries moet echter slechts dan bereid zijn van dit aanbod gebruik te maken, indien hem mét genoegzame zeker heid blijkt, Idat ide vrijzinnige Raadsleden zijn aanblijven als Svethouder van onderwijs wen- schen. Ten behoeve Ivan mr. 6. tie Vries, heeft be halve Ide heer Ruys, ook de heer Schut zich bereid verklaard afstand te doen van zijn raadszetel. Beverwijksche Weekblad. «Het Bever- .wijksch Weekblad" onder redactie van mr. P. Tideman, heeft blijkens een bericht in Kennemerland, opgehouden te bestaan. De Trappisten te Tilburg. In tegen- Stelling met de hier en daar verspreide geruchten, dat de ex-abt van het klooster der Eerwaarde Paters Trappisten te Tilburg zijne eigendommen zou overgedragen heb ben of van plan zijn die over te dragen aan den Abt (van K-et klooster Mont des Cats, in de couranten wel aangeduid als Abt van den Catsberg, welke laatste dan tevens de financieele verplichtingen van den ex-abt zou overnemen, kunnen wij uit officieele bron meedeelen, dat hiervan thans geen sprake 'meer kan zijn. Wel is hiervan ernstig sprake geweest in Mei 1.1., toen het. afzet- tingsbesluit aan Pater .Verbruggen betee- kend is, als wanneer hem eene dergelijke regeling is voorgesteld, bij welke ieders belangen, ook die der crediteuren, behoorlijk zouden verzorgd zijn; doch door de weige ring van tien ex-abt om in eenige onder handeling te treden, is toen die regeling door hem onmogelijk gemaakt. Thans is het niet meer mogelijk derge lijke regeling te treffen, Crediteuren hebben zich nu tot niemand te wenden dan tot den ex-abt Verbruggen zelf. De Godsdiensthaat der Socialisten. Aan een artikeltje in de Nederlander ont- leenen wij het volgende Maar laat men dan toch tevens eens er kennen, dat wat in het hart van tien 'Christen leeft, in waarheid te heilig en te teeder is, om .in zijn vrije ontbloeiing te worden bejegend met prenten als er LI. Zaterdag .weer in de sociaal-democratische Notenkra ker een voorkwam. Sprekers en propagandisten van die zijde hebben altijd den mond vol van den eerbied voor „anderer heilige overtuiging", voor den godsdienst ook, zoolang die maar „privaat zaak" is. Maar in de praktijk komt de soci aal-democratie heel anders uit. In eene partij, die werkelijk 'eenigen eerbied heeft voor den .Christelijken godsdienst moest .een plaat als die, waarop wij doelen, eene parodie op het feit, waarmede het .Christelijk geloof staat of valt, het feit van Golgotha, niet .worden geduld. Maar het is helaas niet de eerste en zal ook wel de laatste niet-wezen. De helft minstens van zijn „geestigheid" dankt het socialistisch Zondagsblad aan zijn misbrui ken van den Bijbel. Het is een schunnige propaganda, die iedere partij ontsieren zou. In het roode kamp echter neemt men het zoo nauw niet, Mr. Tideman. In oni vorig nummer namen we eenige uitlatingen omtrent Mr. Tideman van de „N.H.Ct." over, waarin het optreden van dien heer brutaal werd genoemd. Mr, T, is zich over die kwalificatie bij de redactie komen beklagen en eischtedat zij die zou intrekken. De „N.Haarl. Ct." dit meldende, schrijft: Wij kunnen dat tot onzen spijt niet doen. Mr. Tideman zegt: de inlichtingen die ik vroeg, betreffen niet dr. Kuyper, maar mej. Westmeijer. Wij nemen dat natuurlijk gaarne aan, doch dat is de zaak niet! De zaak is, dat Mr. Tideman bij leden van eene familie, die hij duchtig in op spraak heeft gebracht, na al die opspraak nog zich presenteert om meer inlichtingen te krijgen over dat lid der familie, 'dat reeds door hem op zoodanige wijze in ,t publiek is gebracht. De heer Tideman schijnt in zijn werkelijk groote naieviteit zoo iets geheel natuurlijk en volkomen geoorloofd te achten wij zijn Van meening dat zulk een onderzoek allesbehalve blijk geeft van fijngevoeligheid. Dat het integendeel, vooral .waar het hier 'een bejaarde tiame geldt, gerust een bru taal optreden kan worden genoemd! De nuance die er is tusschen een geoor loofd bezoek en een ongepaste visite, zal iedereen voelen! De heer Tideman voelt die nuance niet, Het spijt ons waarlijk voor hem. Doch dat hij dit niet voelt, toont ons met te meer klem, hoe 'de heer Tideman werkelijk het onderscheidingsvermogen mist dat noodig is om in eene zoo teedere zaak als deze, als rechter over de correctheid van dr, Kuyper op te treden! De Regeeringstaak. Onder dit opichrift heeft „De Nederlander" een artikel, waar in het allereerst nog eens zijn tegenzin te gen programma's van actie uitspreekt en motiveert. Tusschen de drie rechtsche groe pen, die de overwinning behaalden, was dan ook geen overeenkomst betreffende pro grampunten gesloten; de afspraak liep een voudig over de stembus, en meer niet. De strijd ging zoo betoogt het blad, alleen, om het behoud van dit Kabinet; en die strijd is met succes bekroond. „Wij hebben thans een „koninklijk kabi net", d.w.z. een kabinet dat in beginsel staande boven de partijen, zelfstandig op treedt, natuurlijk in overleg met de Kamer en fn den geest harer meerd'erheid. Een ka binet, 'diat zich niet voelt en1 gedraagt als partijleider, maar als landbestierder De geest van dat kabinet was ditmaal reeds tijdens de verkiezingen Eekend, door dat het ruim een jaar lang in de gelegen heid was, zijn bedoelingen en inzichten dui delijk uit te spreken. Het was bij <ffe verkiezingen in de aller eerste plaats cim het behoud van dat ka binet te doen. Niet allen, tiie rechts stemden,- waren uit beginsel rechts, maar verlangden toch dit kabinet aan den arbeid te zien. Vooral die kiezers, die van woorden en phrases ge noeg hadden." Met de „Ned." zijn wij het volkomen eens, dat het kabinet zich niet voelen kan als partijleider, doch als landbestuurder. En waar wij weten dat het zelfstandig zal optreden in overleg niet de Kamer en in* den geest harer meerderheid, daarom kunnen we het met ons volle vertrouwen tegemoet- treden.. Niet in woorden en frases, maar in zake lijke, het ailgemeen belang dienende werk zaamheid zal het zijn kracht zoeken. Jhr. Mr. Roëll. «Wanneer men op mij zfjn atem zal willen uitbrengen om mijn peraoon en niet om mijne beginselen, dan verzoek ik de ar van verschoond te blfjven. Men stemme mij om. mijne beginselen of men stemme mij niet.* Aldns sprak, naar aan De Tijd gemeld wordt, Jhr, Mr. Roëll vóór de verkiezing te Utrecht in Tivoli. Volgens dst woord hebben de christelijke kiezers gehandeld. Toch kunnen de liberale bladen die handelwijze «ug maar niet anders vooretellen dan als een: onverantwoordelijk gedoe. Practischer ware het, wanneer een der geestverwanten van den, heer Roëll, dezen de gelegenheid bood l.'d der Kamer te blfjven, waar iedereen den bekwamen parle mentariër ongaarne ziet vertrekken Evenals weleer de beer Oremers te Almelo bedankte, om Dr. Schaepman in de Kamer te behouden. J. Scholtens. f Te Haarlem overleed de Hoofd-Ingenienr van den Piov. Waterstaat in Noord Holland, de beer J. Seholtens, In den ouderdom van 65 jaar. Provinciale Staten van N.-Holland. De commissie inzake bat gesticht Meeren- berg, vraagt in haar rapport, wanneer eindelijk eens de in het vericbiet gestelde gezinsverpleging zal worden Ingevoerd. Indien dat te Meerenberg niet gttschieden kan, zou de commissie het gaarne zien gebeuren te Castricnm. Ged. St. voeren aan, dat het geen aanbeveling verdient om verplegers de ver plichting op te leggen, zich in hnn vrijen tjjd in hun gezin nog met verpleging van patiënten te gaan belatten. De commissie voor Duin en Bosch brengt in haar rapport de volgende cijfers. Het gesticht met den inventaris zal kosten f2 018 000, waaronder begrepen is een be drag van f 4349 915 voor den rechtskundigen adviseur van den aannemer. Yoor de bestrijding der tuberculose advi seert de commissie voor 1910 een bedrag van f 10 000 toe te staan. Aan de directie van de Alkmaar Packet wordt een subsidie verleend van f 4000 per jaar voor bet onderhonden der stoomvaart tusschen Harlingen, Vlieland en Terschelling. Met het voorstel van Ged. St. om die sub aldie met f 1000 te verhoogen, naar aanleiding van een desbetreffend vei zoek, kon de commissie zich niet vereenigen. Prov. Staten van Noord Holland. In de gisteren gehouden vergadering der Sta ten werd bovengenoemde subsidie ad f 10.000 toegestaan. Vastgesteld werd de begrooting der pro vincie voor 1910 tot een bedrag van f 2,539,174,84 in ontvangst en uitgaven. Besloten werd om voor 1910 te heffen, 12 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, 12 op die der ongebouwde eigendommen en 11 op die van het personeel. De opvolger van minister Sabron. Naar wij vernemen, behoort onder dege nen, waarmede onderhandeld wordt in zake het opvolgen van minister Sabron, ook het Tweede Kamerlid voor Steenwijk, de heer L, F. Duymaer van Twist. De herstemming in Amsterdam II Naar wij vernemen, schijnt er inderdaad met betrekking tot Jhet stemmencijfer van 'den heer Smit een vergissing te zijn geschied, en zou hij werkelijk eenige stemmen min der hebben gekregen dan de heer Sleef. Als dit bij het onderzoek van de geloofs brieven in de raadsvergadering van Augus tus blijkt, is de heer Smit natuurlijk niet gekozen, waaruit echter geenszins volgt, dat dan de heer Sleef als gekozen kan worden beschouwd, daar er natuurlijk geen proces verbaal van de stemming met de geloofs brieven omtrent dezen aanwezig zijn en te zijnen opzichte dus niets beslist kan worden. Nu kan tweeërlei gebeuren: of er wordt een nieuwe vrije stemming uitgeschreven, of de Raad noodigt het hoofdstembureau in II uit, alsnog het -proces-verbaal omtrent den heer Sleef aan dezen te doen toe komen, opdat hij dit dan, vergezeld van zijn geloofsbrieven, inzende. Op deze stuk ken zou tian een beslissing kunnen worden genomen. («V. v. d. D,'i - Heiligdomsvaart te Maastricht. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, zal .Dins dagavond ten half negen uur te Maastricht arriveeren. Z. D. H. zal aan het station worden afgehaald, en door de feestcom missie en eene eerewacht te paard naar de woning van Mgr. L. Sevriens worden begeleid. Woensdagmorgen zal Z. D. H. om 9 uur in de St. Servaaskerk eene Pon tificale Hoogmis celebreeren. ALKMAAR, 21 Juli 1909. Ter algemeene vergadering van de Veeartsenfjkundige Hygiënische Vereeniging, Zaterdag alhier gehouden, werd o. a. een ontwerp verordening behandeld, regelende den handel in, en den verkoop van melk, om als leiddraad te dienen voor gemeenten die een toezicht op den verkoop enz. wenschen te vestigen. De commissie, bestaande uit de heeren B. B. Busing te Naarden, dr. A. A. Overbeek te Groningen en E. A. E. Quadek ker te Nijmegen, met het ontwerp belast, meent dat naast de pbysische en chemische eigenschappen waaraan de melk behoort te voldoen, ook de tygiëne sterk op den voor grond moet treden. Zoo wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd op de stallen. Ook is ld het ontwerp tekening gehouden met ziekten van het melkvee, welke op de melk een schadelijken invloed kunnen hebben. De commissie ia van oordeel, dat het oprichten van gemeentelijke melkcentralen, waar alleen melk voor den verkoop moet pasaeeren en behoudens melk van modelstallen, kan worden gepasteuriseerd, niet genoeg kan worden aanbevolen. Loting Nationale Militie. De loting \4>or de Nationale Militie is voor de lich ting 1910 als volgt bepaald: op Maandag 9 Augustus a.s. te Winkel voor 'de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nie- we-Niedorp, Oude-Niedorp, Spanbroek en Opmeer. Op Dinsdag 10 Augustus a.s. te Alkmaar voor de gemeente Alkmaar; óp Woensdag 11 Augustus a.s. te Alk maar voor de gemeenten Akersloot, Heiloo, Limmen, Bergen Egmond-Binnen (en Egmond aan Zee; op Donderdag 12 Augustus a.s. te Alk maar voor de gemeenten Schoorl, Oudorp, Koedijk, Ursem, Schermerhorn, Zuid- en Noordschermer, .Warmenhuizen en Petten; op Vrijdag 13 Augustus a.s. te Schagen voor de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Harenkarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna-Pau- lowna, Callantsoog en Wieringerwaard; op Maandag 23 Augustus a.s. te Hoorn voor de gemeenten Hoorn en Berkhout; op Dinsdag 24 Augustus a.s. te Hoorn voor de gemeenten Blokker, Schellinkhout, Wijde nes, Wognum, Beets Oudendijk, Zwaag Avenhorn, Sijbecarspel, Nibbixwoud en Westwoud. Demping van den Kooltuin. Eergister avond vergaderden de bewoners van den Kooltuin ter bespreking van de vraag: „Is demping van tien Kooltuin nuttig, noodig en gewenscht, niet alleen voor den Kooltuin zelf, maar ook voor Zaadmarkt en verdere omgeving?" Naar aanleiding van bovenstaand onder werp, hield de heer Groot een krachtig en zeer zakelijk betoog, wat ten gevolge had, dat zich staande de vergadering een commissie vormde, bestaande uit de heeren Groot, Kaaij en Otter, die de plannen en verdere regeling tot voorbereiding gaarne op zich namen. ZaakVelletnan. Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde gisteren het vonnis van de Alkmaarsche Rechtbank, waarbij de opkooper Velletnan tot 6 maanden gevange nisstraf werd veroordeeld wegens heling, opnieuw rechtdoende veroordeelde het Hof hem thans tot 3 maanden gevangenisstraf. Benoeming Directeur Postkantoor. Benoemd tot Directeur van het Postkantoor alhier de heer P, H. L. Verht-y, thans hoofdcommies der posterijen te Nijmegen. Geslaagd By het op 23 en 24 Juni j.l, van wege de federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigingen gehouden examen in het Boekhouden, zjjn voor het Mercurlus-diploma geslaagd de heeren Chr. Hazes en N. G. Kraakman. De Hoer J. van Eijk, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, slaagde gis teren te Haarlem voor bet examen van hoofdonderwij «er. BERGEN. Vrijdagavond te half acht uur was de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. De notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Ter tafel werden gebracht de geloofsbrie ven der herbenoemde Raadsleden de heeren J. van Reenen en M. Balius. Deze geloof* brieven werden in orde bevonden, waarna tot hunne toelating werd besloten. Da voorzitter deelde mede dat Dinsdag 1.1 bg de aanbesteding van het postkantoor 12 inschrgvirgsbiljetten zijn ingekomen en dat laagste inschrgver ia S. Veen te Alk maar voor f 13432, en hoogste inschrgver B. Huizinga te Bergen voor f 16470. De gun ning is aangebonden. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van den heer Ballus werd aan B. en W. opgedragen te overwegen de wen scheigkheid om Woensdags en Zaterdage ge durende den halveu dag onderwgs te doen geven en deze aangelegenheid nader in den Raad ter bespreking te brengen. Voorgelezen werd nu een gezonden adres van N. S. Modderman enz. om de losplaats bg 't Veer als standplaats voor woonwagens te willen verbieden. Na eenige bespreking werd besloten aan adressanten te berichten dat het aanwijzen van eene betere stand plaats voorshands niet mogelijk is, doch dat ten opzichte dezer woonwagens en hunne bewoners ten strengste zal worden opgetreden. Het voorstel van den Arr. Schoolopziener om de verordening regelende de jaarwedde van het personeel te wijzigeD, zoodanig dat aan een onderwijzer voor het bezit der hoofd akte f 250, en voor vergoeding van huis huur f 150, boven de gewone jaarwedde wordt uitgekeerd, werd aangenomen, In ver band hiermede zal eene nieuwe oproeping van sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwgzar worden gedaan. Nadat besloten is aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de toestand van bet z.g. lijkenhuisje, werd de vergadering gesloten, en ging de Raad óver in geheime zitting ter vaststelling van het kohier van den hoofdeigken omslag. BEEMSTER. Niet slechts in Bergen, ook hier wordt de Zondag gebruikt tot aller hande feestelijkheden, b.v Op Zondag II Juli was er voetbalwed- strgd, 's avonds concert en bal. 18 Juli Nationaal Muziekconcours met avondfeesten. Turnersuitvoeringeu van dames en kolfbal spel, 25 Juli Muziekconcours. 1 en 8 Aug. zijn het weer kermisdagen. Vgf Zondagen achtereen feesten, zelf* op verschillende plaat sen in de gemeente. Wanneer men weet dat de Beemster een centrum van liberalisme vormt in het district Hoorn, dan zal men er zich niet zeer over verwonderen. Vergadering van den Raad der gemeente Beemster, d.d. 14 Juli j.l. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Is ingekomen een verzoek van de hard draverg verBeniging om een crediet van hoogstens f 150. Zal na de agenda bebandeld worden. Met 6 tegen 3 stemmen wordt een sub sidie van f 200 verleend aan de commissie tot viering van den Koninginnedag op 31 Augustus. Van de hand gewezen wordt een verzoek van bet Ned. Ond. Genootech., afd. Beemster, tot verhooging van de belooning van het herhalings onderwijs. Idem een verzoek van bet fanfarekorps «Kon. Wilhelmina* om float cieelen steun voor het concours. Aangaande een verzoek van J. Haan Kz. om betaling uit de gemeentekas van de ver plegiugskosten voor zyn zoon, wordt besloten, dat B. en W. die zaak met de familie zullen trachten te regelen. De geloofsbrieven van de gekozen leden worden in orde bevonden en tot hunne toe lating besloten. Goedgekeurd worden de rekening van het Burg. Armbest, dienst 1908, en het kohier van de hondenbelasting, dienst 1909/10. Het vqorstel van den heer Kramer tot koatelooze bestelling van telegrammen binnen de gemeente, wordt aangenomen. Ingewilligd wordt het verzoek der hard draverg vereeniging en baar een crediet verleend van f 150. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. LANGENDIJK. Zondag 18 Juli hield de St. Vincentius-Vereeuiging hare eerste jaar vergadering. Na opening met gebed, werd door den secretaris en penningmeester ver slag uitgebracht over de verrichtingen der conferentie in het afgeloopen vereeniglngs jaar. Het totaal der ontvangen gelden bedroeg f 586,34, dat der uitgaven f 570,23. Aldus een batig ealdo van f 16,11. Het aantal bezochte gezinnen beliep van 5 tot 10, terwijl 405 bonnen werden uitgegeven. Door de Biblio theek werden aan 154 lezers 895 boekeu uitgegeven. De conferentie bestaat thans uit 12 leden. Hierna werd het woord verleend aan den eerw. pater Wulfrannis O. F. M. Deze toonde in een keurige improvisatie het nut der St. Vincentius vereeniging en spoorde leden eu weldoeners aan, de vereeniging krachtig te steunen in baar schoon doelden nood- lïjdenden evenmensch in zgn armoede bg te staan. Door den Z.Eerw. heer pastoor werd den Eerw. spreker een hartelijk woord van dank gebracht voor zyne opwekkende woorden, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. De Z.Eerw. heer pastoor is van zyne ziekte hersteld. De vorige week Dinsdag heeft Zijneerw. weer voor bet eerst bet H. Misoffer opgedragen en neemt thans weer hoewel zich nog in acht nemend zyne gewone werkzaamheden waar. Moge het herstel van onzen pastoor biyvend zijn, moge onzen herder nog lang voor de parochie gespaard biyven. Dat geve God. Werd onlangs alhier een gymnastiek, vereeniging opgericht voor R. K. jongens van 10 tot 16 jaar, thans is ook een turn- club opgericht voor jongelieden boven 16 jaar. Tot de nienwe vereeniging, die den naam van Pius X heeft aangenomen, zyn 22 leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Kramer GzP. Schuffelen, L. Komen, J. Bekker Gz. en C. Kramer Gz. Gedurende de vorige week werden te Broek op Langeudyk aangevoerd442600 bos wortelen, 11727 groote en 626 zak kleine aardappelen, 235 bos uien, 705Ó stuks bloem kool (le sooit) en 3125 stuks (2e soort). Ook zyn er reels rnide kooien aangevoerd, die voor f 16 per 100 werden verkocht. De wortelen golden tot f 3 80 per 100 bos, de uien tot f 4.75, bloemkool tot f 13 per 100 stuks. Voor de aardappelen worden tevens flinke prijzen besteed, n.l. van f 2 50 tot f2 70 per 35 K.G. Tot tijdelijk onderwyzer met verplichte hoofdacte aan de openbare lagere school te Oudkarspel is benoemd de beer D. Klay te Haarlem. De katholieke klesvereeniging aan den Langendyk beeft met 12 tegen 10 stemmen besloten den heer Vlug tegenover deu heer Greidanus te steunen als lid van den ge meenteraad. De vereeniging «Landbouwbelang* te Noord-Scbarwonde heeft een eigen veilings gebouw geBticht. Onder eenige feesteiykheden is het gisteren in gebruik genomen. Het is zoo ingericht, dat er, evenals te Broek op Langendyk, een automatische afslager kau worden aangebracht. De heer H. A. Aalders, onderwyzer aan de Chr. School te Broek op Langendyk, behaalde dezer dagen de acte van hoofd- onderwyzer. WARMENHUIZEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 17 Juli, 's avonds 7 unr. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen voorleest, welke worden goedgekeurd. Mededeelingen, o. m. eeoige goedkeuringen van Ged. Staten en procesverbaal der her benoeming van de raadsleden C. Blankendaal, K. Blom eu Jac. Swan. Ontslagaanvrage van den heer Tromp, onderwyzer, tegen 16 Augustus as., wegeus zijn benoeming als hoofd dér school te Zydewind, gem. OudeNiedorp. Het ontslag ofschoon de aanvrage niet aan den Raad, doch aan B. en W. gericht is wordt eervol verleend. Ontslagaanvrage door den heer G. J. Ter- plegt als secretaris, gemeente-ontvanger enz. op 1 Sept. 1909, met een voorafgaand verlof van 10 dagen. Het ontslag wordt eervol toegestaan. Hierop wordt de vergadering geschorst, wyi B. en W, zich verwyderen om eenige besprekingen te houden. Na heropening zegt de voorzitterwyi nu vacant is de betrekking van gemeente secre taris, hebben B. en W. een aanbevelingsiyst opgemaakt tot benoeming van eene nieuwe secretaris, n.l. de heeren Tromp en K. Blom. De Raad is van meening dat de benoeming te vlug gaat en besluit op voorstel van den heer Stadegaard sollicitanten op te roepen voor de betrekkingen van secretaris en ont vanger. De soliicitatiën moeten ingediend zyn voor 1 Augustus a.s., de oproepingen worden ge plaatst in een vakblad en in «De Tyd*. Thans wordt overgegaan tot het nazien der gemeente rekening 1908. Op de vraag van den heer de Groot om een gespeclfiëerde rekening, antwoordt de burgemeester, dat deze beslist niet wordt gegeven. Waarop een -heftige discussie ontstaat. De rekening wordt goedgekeurd in ontvang op f 21919 505 en in uitgaaf op f 20313.53, alzoo met een batig saldo van f 1604 97'. Hierop wordt behandeld een schrijven van Ged. Staten over 't leervak Gymnastiek, bestaande uit vrije en orde oefeningen in dit schryven wordt gemeld, dat voorheen wel eens vrystelling werd gegeven, maar dat, wyi er een leerkracht aanwezig is, geen hernieuwde vrystelling meer zal worden verleend. Na eenige besprekingen wordt besloten een schryven te richten aan Ged. StateD, meldende, dat er wegens gemis aan localiteit bezwaren bestaan en dat hier zooiets niet noodzakeiyk is. Bij de rondvraag zegt de heer Blanken- daal, dat de boompjes in de Oudewal wel gesnoeid mogen worden. De voorzitter beaamt dit en zal er in voorzien. Het lid Swan i* van oordeel, dat de I, .jelariJ wel eens mag worde: I rlanlf mna burgemeester deelt mee, om pei miszie wordt gevi poneer ze van verre kome] *ordt toegedaan. 5iets meer aan de orde zyi bijeenkomst gesloten. HARENKARSPEL. Na ,ondegang, die de prachtig ver| yr[jdag door de gemeelde ma' „ienwe Burgemeester zich met paar bet gemeentehui* en n familie van den E.A. heer Bui je Raadszaal plaats, waar vergadering gehouden werd. De waarn. burgemeester, de opent de vergadering en gatfl bet Kouinkl. Besluit, waarbj, meester der gemeente Harenk noemd, de heer J. Burger. In harteiyke bewoordingen oudste wethouder den heer Bur meester dezer gemeente. Hg tv aan, dat de belangen van de goede handen zijn toevertrouwd heer Burger zullen gediend wo De heer Bypost overhandig Burgemeester de uiteriyke te waardigheid. De heer Burger, hierop mende, betuigt den wethouder de sympathieke woorden tot h en voor de werkzaamheden, als meester van de gemeente verr| die thans op *yne Behouders de beer Burger naar beste wetl brengen en steeds de belangen behartigen. Hy verzoekt daartf werking van de leden van den de bargery. Nadat de heer gebracht beeft aan de verdient voorganger den beer Swan, gadering gesloten. Ongeveer 5 uur kwamen Bul H.H. Raadsleden vau bet gemee. Op de bovenzaal van den b werden toespraken gehouden di Bos en A. Kroon en een wc gebracht door den heer Burg de feestcommissie en de burgel By de Maandag 19 Ji stemming voor een lid van de den uitgebracht 391 stemmen. Hiervan verkregen N. Grqo| 184 «temmen en P. Borst stemmen, zoodat gekozen werd (lib.) De Raad bestaat thans uit 2 liberalen en 1 Anti Revolutie^ De Katholieken verliezen ming 1 zetel. WORMERVEER. Vrydagmil een tweejarig kind van J. Krommenieërpad in de sloot Gereformeerde Kerk en werd loos opgehaald. Zaterdagmiddag vertrokk| de eerste kinderen naar Egmo uitgezonden van wege de afd merveer van het Centraal Gena Kinder Herstellings-en Vacantk waren er een zevental. Dit ziji kinderen, terwijl in de maan nog een zestal oudere kindere trekken. Opgave ons verstrekt doojr Firma MULDER Alkmaar, Dijk 14. Purmerend.l Staatsleeningen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld 5 5 4 r 4 5 1 5 Bulgarije Tabak Hongarije Goudl. Oostenrijk Jan./JuU Portugal Tab. Rusland 1906 ld. Rothschild 1889 ld. Hope de Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binnenl. Brazilië Fund. Loan 19 Juli. 94s/16 9'7/S Si67/a 96'/i6 8415/l6 84lb/l6 Spoorwegleenlngen. Holb IJz. Spwg. Mg. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver n Erie Kansas City Pref. id. Comm. Missouri Ontario i Rock Island South. Pacific n South. Railw. Union Pacific Wabash Warschau Weenen. Aand. 4% Wladlkawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry Steels Cult. My. Vorstenl. Aand. Ned.aHandel Mij. Resc. Redjng Lebong. Aand. Grea Cobar Koninkl. Petr. MiJ. Moeara Enlm Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mlj. Comm. Marine Pref. id. Comm. Peru Pref. Id. A dam Langkat gew. Aand. ld. pret. A dam Serdang Asahan Plantage Dell Cultuur LcU MIJ. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asahan Tab. - Senembah Premleleeningen. 8 "In Amsterdam f 100. 8 Rotterdam too.— I* /in Antwerpen n Theiss o Oostenrijk i860 o Rusland 1866 Prolongatiekoen 88 rr6 475/s 366/M 447/8 7 a1/* 4ilf'/ia 34°/l6 I34>4 3 V/* *97 ai3/t 8915/15 60 7l7/l6 174V1 *78 9IO no 459K 194 röëtz/te 7Vs »I7/l« 9 34Vs 69 I46/S 97 438 47 H 235 73I/1 380 io78/* I06

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2