IC r* i A Ons Blad No. 59. Zaterdag 24 Juli 1909. 3d* Jaargang BIJVOEGSEL FEUILLETON. Aid a. Buitenland. van van Woensdag 21 Juli 1909. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Woensdag 21 Juli 1909, des nam. 1 uur. Tegenwoordig waren 13 leden. Afwezig de heeren de Wit, v. d. Bosch, Pot, de Lange, de drie laatste met kennisgeving. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat is ingekomen een voorstel van de heeren van Buijsen, de Lange, Glinder- man en Dorbeck, om over te gaan tot vaststelling der jaarwedde van den Directeur der Handelsdagschool. De Voorzitter hoopt dit spoedig aan de otde te kunnen stellen. b. alsvoren, een schrijven d.d. 30 Juni I.1. No 34 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit dd. 19 Mei 11. No. 3b tot wijziging der Verordening, regelende de jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren, een schrijven dd. 30 Juni II. No. 25 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde kohier der belasting op gebouwde eigendommen, dienst 1909. Idem. d. alsvoren, een schrijven dd. 9 juni 11. No. 41 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Mei 11. No. 8, tot overneming van grond, zijnde het verlengde gedeelte van de Blee- kerslaan en van de Prins Hendrikstraat. Idem. e. alsvoren, een schrijven dd. 23 Juni 11. No. 104 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni 11. No. 2 tot het sluiten van eene tijdelijke geldleening, groot f61600. Idem. f. alsvoren, een schrijven dd. 7 Juli 11. No. 66 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni 11. No. 4 tot onderhandsche verhuring van de localiteiten in de Ridderstraat A 17 voor kantoor van den Waarborg. Idem. g. alsvoren, een schrijven dd. 7 Juli 11. No. 57 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni 11. No. 3 tot vaststelling van de 3de snppletoire begrooting, dienst 1908. Idem. h. alsvoren, een schrijven dd. 30 Juni 11. No. 21 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni 11. No. 3 tot het doen van ai- en overschrijvingen op de begtooting, dienst 1908. Idem. i. alsvoren, een schrijven dd. 30 Juni 11. No. 22 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni 11. No. 3 tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting, dienst 1908. Idem. j. alsvoren, het Procesverbaal van de Kasverificatie op 24 Juni 11. Idem. k. alsvoren, een sehrijven d.d. 24 Juni 1.1. no. 117 van het bestuur van het Stad- Ziekenhuis, betreffende het toekennen van vrijen tijd aan de verpleegsters in de ge noemde inrichting; Idem. 1. alsvoren, een adres d.d. 24 Juni 1.1. van den Raad van bestuur der Ned. Bouw maatschappij te Amsterdam betreffende het in exploitatie brengen van bouwgrond aan de Zandersloot; In handen van B. en W. om gericht en raad. m. alsvoren, een adres ongedateerd, den 30 Juni 1.1. ontvangen van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. gemeentewerklieden, houdende het verzoek om de Verordening, regelende de rechtspositie van de werklie den in dienst der gemeente (Gemeenteblad No. 200), te willen wijzigen in de door haar aangegeven zin; Idem. n. alsvoren, een schrijven d.d. 7 Juli 1.1. (den i6en verzonden) No. 103 van de Gede puteerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit d.d. 17 Maart/ 2 2 Juni 1909 Nos. ro/s tot vaststelling van het plan van uitbreiding der gemeente; Voor kennisgeving aangenomen, o. alsvoren, een schrijven d.d. 16 Juli 1.1. van het bestuur van de Algemeene Bewaar school, ter aanvulling van zijn adres d d 22 Juni 11. (in handen gesteld van B,. en W. om bericht en raad) inzake het oprichten van eene klasse voor voorbereidend onderwijs; In handen van B. en W. p. een rapport d.d. 15 Juli 1.1. van Cura toren van het Gymnasium, inzake het onder zoek naar de beschuldiging van Dr. Vorder- hake, als zou de leeraar Dr. Boas zijne tijdelijke benoeming aan het Gymnasium hebben verkregen door list en bedrog; De conclusie van het rapport luidt aldus Dat niet bewezen is dat dr. Boas zijne be trekking heeft verkregen door list en bedrog, maar dat hij wel daartoe oneerlijke mid delen heeft gebezigd. Mr. Dorbeck bestrijdt de conclusie. De heer Uitenbosch stelt voor het rap port met de bijlagen te doen drukken en rond te zenden, 't Is een publieke zaak geworden. De Voorzitter meent dat dit niet noodig is. Het is Voorzitters bedoeling het rapport te laten drukken en de bijlagen ter visie te leggen. Het voorstel Uitenbosch wordt aange nomen met 8 tegen 5 stemmen. De heer Dorbeck zou gaarne uitgemaakt zien of de Raad meent dat het rapport enz. aan den Raad gericht is als zoodanig of dat het beschouwd wordt als voor het publiek bestemd. De heer Uitenbosch meent dat het een publieke zaak is. De Raad besluit geen publiciteit toe te staan met 7 tegen 6 stemmen. De heer Dorbeck verzoekt den heer Boas in kennis te stellen met al hetgeen te dezer zake is gedaan en geschreven, zonder eenige reserve. De heer ter Spill meent dat de heer Boas ook eenige reserve moet worden opgelegd. De heer v. d. Feen voorziet dat de pu bliciteit toch niet zal worden tegengehouden. Beter wafe 't de heele zaak publiek te maken. De heer Glinderman vindt publiciteit niet gewenscht. In dien zin wordt besloten, q. een adres van Waijper tejKrommenie I c s., houdende het verzoek om de eieren- markt te verplaatsen naar de Koombeurs; Bij 7 te behandelen, r. alsvoren, een adres 20 Juli 1.1. (heden ontvangen) van den Alkmaarschen Bestuur- dersbond, houdende adhaesiebetuiging aan het adres van den Bond van Ned Gemeente werklieden, afd Alkmaar, om wijziging der Verordening, regelende de echtspositie van de gemeente-ambtenaren. In handen van B. en W. om bericht en raad. Gebr. Spanjaard zonden een adres aan de raad, houdende een voorstel tot het in stand houden van de gevels van het door hen aangekochte huis aan de Langestraat, hetgeen de gemeente 650 —800 gulden zou komen te kosten. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Glinderman, Wanna, Meienbrink, de Groot, ter Spill. De commissie bestaande uit de heeren v. d. Feen de Lille, Dorbeck en Zaad- noordijk heeft die geloofsbrieven nagezien en goedbevonden en stelt voor de heeren toe te laten. Aldus besloten. 3. Benoeming van een lid der PI. Com missie van toezicht op het Lager Onderwijs. De Commissie heeft de volgende voor dracht ingezonden 1. G. Straver, arts, en 2. J. P. F. A. Noorduyn, arts. B. en W. maakten geen gebruik van de bevoegdheid om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. De benoeming geschiedt voor het tijdvak tot ulto. Dec. i9t6. De heer Uitenbosch wenscht B. en W. in overweging te geven bij het benoemen voor deze commissie ook eens het oog te vestigen op menschen uit andere standen der maatschappij. De heer G. Straver wordt benoemd met algemeene stemmen. Thans wordt punt 16 behandeld. Alsvoren, tot benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjesschool. B. en W. hebben in overleg met den Arrond -Schoolopziener, na ingewonnen advies van het hoofd der school, de vol gende voordracht den Raad aangeboden: 1. Mej. M. J. Poelman te Leiden. 2. J. D. van Dunnewald te Kampen. 3. E. Sellemans te Alkmaar. De minderheid van het college van B. en W. (de Voorzitter) is van meening, dat No. 3 op de tweede en No. 2. op de derde plaats moet genoemd worden. Op een vraag van den heer Fortuin, aangaande de meening van den Voorzitter, zegt deze: De meerderheid van het college heeft zich gehouden aan het advies van den heer v. Buijsen, bij de proefles van Nos. 2 en 3 was de meerderheid niet tegenwoordig. Meer kan er in openbare zitting niet van gezegd worden. De heer Dorbeck stelt voor deze zaak te behandelen na de behandeling van de reclames. Wordt besloten eerst geheime zitting te houden, waarop de zitting geschorst wordt. Na opheffing der schorsing wordt punt 16 behandeld. (De heer de Wit is inmid dels ter zitting verschenen). Bij eerste stem ming verkrijgt Mej. Poelmaus 7 stemmen en Mej. Sellemans evenveel, zoodat de stemmen staken. De heer v. d. Feen stelt voor de her stemming te doen plaats hebben in de volgende vergadering, omdat de raad onvol tallig is. Kan de raad zich hiermee niet vereenigen, dan wenscht spreker nog eerst in geheime zitting eenige dingen te zeggen, die voor de openbare zitting minder ge schikt zijn. De zitting wordt opnieuw geschorst. Na heropening wordt tot herstemming overgegaan en verkrijgt Mej. Poelmans 9 en Mej. Sellemans 5 stemmen, zoodat mej. Poelmans is gekozen. Thans wordt behandeld punt 17. 17. Alsvoren, tot benoeming van perso neel, belast met de leiding van het herha- lingsonderwijs. B. en W. stellen voor, voor den cursus 1909/10 te benoemen: re. tot onderwijzer, belast met deleiding van het herhalingsonder wijs voor jongens, den heer J. J. T. Kooij, onderwijzer aan de Eerste Gemeenteschool; 2e. tot onderwijzeres, belast met de leiding van dat onderwijs voor meisjes, Mej. J. Kijlstra, onderwijzeres aan de Meisjesschool. Met algemeene stemmen woren de dvoor gedragenen benoemd. 4. Voorstel van B. en W. tot invorder baarverklaring en verhaalbaarstelling van hoofdelijken omslag en van pl. belast, op de geb. eigendommen over vorige diensten. a. Hoofdelijken omslag. Het restant Van den dienst 1905 ad. f146.175 is ingevolge art. 262 Gemeentewet verjaard. Op den dienst 1906 is oninbaar f 14.13. Op die van 1907 f 7.52s, terwijl afgeschreven moest worden f57.01. Over 1908 wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van f 206.93s en verhaalbaar te stellen een bedrag van f 266.46 s. b. Bel. op de Geb. Eigendommen. Voorgesteld wordt op den dienst 1908 oninbaar te verklaren een bedrag van f32.07 en verhaalbaar te stellen een bedrag van f85.895. Conform het voorstel besloten. 5. Alsvoren, om opnieuw onveranderd vast te stellen de verordeningen op het heffen en invorderen van wik- en weeg- loonen. In verband met een t;r zake van den Voorzitter van Ged. St. ontvangen schrijven d.d. 23 Juni 1.1. 3e afd. No. 36 D/7690, stellen B. en W. voor te besluitende verordening op het heffen van wik- en weegloonen, zooals die laatstelijk is vast gesteld bij raadsbesluit van i4 Oct. 1908, goedgek. bij Kon. Besl. vrn 6 Jan. 1909 No. 42, alsmede de daarbij behoorende verordening op de invordering onveranderd opnieuw vast te stellen en deze stukken met de daaraan toe te vsegen memorie van toelichting aan Ged. Staten op te zenden. Conform besloten. 6. Vaststelling eener verordening tot rege ling der jaarwedden van de leeraren aan het Gymnasium. Den 18 Juni 1908 is door B. enW. aan den Raad een ontwerp verordening aange boden, waarin o m. het volgende is bepaald: Art. 1. Aan het Gymnasium zijn ver bonden a. een rector op een jaarwedde van f 3000.b. drie leeraren in de oude talen en oude geschiedenis op f 2000. - c. een leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde op f 2000.li. een leeraar in de wiskunde op f 2000.e. idem in de Nederl. taal f 1250.idem in de Fran- sche taal 1 1200 g. idem in de Hoog- duitsche taal op f 1000.h. idem in de Engelsche taal f 1000.i. idem in de natuurkuude, idem in de natuurl. historie en k. idem in de scheikunde, elk op f 100. voor elk werkelijk lesuur per weekl. idem in de gymnastiek op f65.voor elk lesuur per week; m. een concierge, op een jaar wedde van f 550. Art. 2. De jaarwedden van de leeraren in art. 1 vermeld, worden, tenzij daartegen overwegende bezwaren bestaan, driemalen, ITU1UOU. Besproken werden ten congressehet crediet dat de middenstand geeft, het crediet dat de middenstand neemt en de middelen om verbetering aan te brengen. Yoor wat het eerste punt betreft, is terecht de wenschelijkheid betoogd van den verkoop a contant. Het is boven allen twijfel verheven, dat de verkoop a contant, reëel door gevoerd, voor den middenstander zeer gunstige gevolgen moet hebben. Voor eerst is het risico voor hem vervallen. Wat dit beteekent, zou men het best kunnen zien, wanneer men eens in de gelegenheid ware de boeken van een winkelier op te slaan. In elke zaak van eenige beteekenis bergt het boek een kapitaal en zelfs in de kleinste affaires van menschen, die bij den dag ais 't 8) Hef viel hun gemakkelijker bij hunne bu ren over het spook te redekavelen en daar door eene angstige belangstelling bij hen op te wekken, zoodat zij met vreesachtige blik ken naar hen zaten te luisteren. Hierdoor bleef dus het veld open voor de fabelachtige vertellingen, toen op zeke ren schoonen lenteavond in het dorp, nabij den ouden bouwval gelegen, twee reizigers aankwamen. De keuken van de herberg was vol boeren, die zich daar te goed deden aan Spaanschen wijn, den vorigen avond aldaar binnengesmokkeld. Juist hadden zij hun avondmaaltijd geëindigd, hunne vroolijke liederen weergalmden luid door het vertrek en werden alleen afgebroken door de met heesche stemmen uitgebrachte toasten en bet geschreeuw waarmede het geraas der rondgaande kroezen vergezeld ging. °P het gezicht van den welgekleeden weemdeling, wien ieder gemakkelijk voor £en edelen ridder herkende, veranderde al uumiuyu uuwoog, vvaoii vaii uo umvaiig nu eenmaal niet te berekenen valt. Schaden niet alleen aan de zijde des verkoopers, maar ook aan den kant van de consumenten. Wie contant verkoopt, kan ook contant inkoopen. Uitzonderingen mogen op dezen regel bestaan, maar uitzon deringen bevestigen den regel ook hier. Contante inkoop is, 't behoeft geen verklaring, voordeeliger dan op termijn. Tevens leidt voordeeliger inkoop tot billijker verkoop. Er mag hier zeer zeker gewezen worden op een omstandigheid die dik wijls niet geacht wordt, namelijk dat eene contante handel ook voor de con sumenten voordeelig is. Zij toch profj teeren het eerst en het meest van een betere regeling. En de vraag mag bovendien gesteld dat woest gedruisch eensklaps in eene eer biedige stilte. De vreemdeling beantwoord de dit bewijs van eerbied door het maken eener lichte beweging met het hoofd en zeide tot de vrouw van den herbergier: „Ik wil het genoegen dezer menschen niet verstoren, zoudt gij niet eene andere kamer voor mij hebben, waar ik iets ge bruiken en mij ter rust begeven kan?" De vrouw haastte zich eene waskaars te ontsteken, en eene kleine deur openende tegenover die welke de vreemdeling was binnengetreden, geleidde zij hem, onder het maken van eene eerbiedige buiging, in eene groote zaal, voorzien van ruime ledikanten met groene saaije behangsels. In het midden stond een niet minder groote tafel waar langs houten banken gezet wa ren, maar aan de zijde van den schoorsteen stond een gemakkelijke leuningstoel en daar naast eenige gewone stoelen en voet bankjes. Deze buitengewone weelde was daar vereenigd in de veronderstelling, dat mogelijk een of ander edel of voornaam persoon er zijn intrek zou komen nemen. De hospita gevoelde dan ook zich zeiven niet van vreugde. Het besef harer eigen waarde verhoogde nog den glans harer blikken en gaf aan haren glimlach eene onbeschrijfelijke fierheid, En geen wonder, op uopciniug vail nou ouvöl. Als leiddraad worde dan genomen de door dr. Nou wens voorgestelde conclusie: Het door den middenstand te geven crediet moet worden beperkt binnen de grenzen van het redelijke en alleen bij uitzondering mag een lang crediet wor den toegestaan. Allen moeten samenwerken, maar vooral de middenstanders zelf, om aan de misbruiken van het credietgeven ten spoedigste een eind te maken. FRANKRIJK. Clemenceau af. Toch is Ohm nceau dan gevallen. En met nem gaat het ministerie neen. Op zich zelf is dit niet een feit van bijzondere beteekenis. Frankrijk is er vrijwel het was sedert tien jaren, dat zij de her berg het Witte Paard bestuurde, thans de eerste maal, dat de leuningstoel door een voornaam reiziger zou worden gebruikt. Maar die vreugde werd aanmerkelijk verstoord toen zij den edelen ridder tot zijnen schildknaap op een korten en ge biedenden toon die geen tegenspraak toeliet, hoorde zeggen: „Karei, gij zult voor mijn avondmaaltijd zorgen en mij alleen bedienen," Nauwelijks had de herbergierster de zaal deur achter zich gesloten, of het gesnap der boeren begon weder als te voren. Na een weinig te hebben gesproken over de nieuw aangekomen vreemdeling, namen zij vervolgens met die verwonderlijke rapheid, den zuidelijke natiën eigen, een aantal andere onderwerpen in behandeling. Karei liep af en aan om zijn meester te bedienen, die door de half geopende deur van tijd tot tijd het luid gelach en gepraat der vroolijke landlieden vernam. Eensklaps zwegen alle stemmen, over- heerscht naar het scheen, door eene plotselinge ontroering en men hoorde niets dan ééne bewogen, bevende stem, die on getwijfeld eene allerverschrikkelijkste ge schiedenis verhaalde, want ieder vergat alles om des te beter te kunnen luisteren. grootste vernedering te hebben meegewerkt, die Frankrijk ooit werd aangedaan. Dat was te veel gezegd. Delcassé ant woordde op zijn eigen korte doch krach tige wijze. Hij ontstak de kamer in woede over de grove uitval van den ministerpresi dent en toen was het lot van het ministerie beslist. In stemming werd toen gebracht Iden voor rang te verleenen aan een door Clemenceau aanvaardde motie Van vertrouwen. Die voor rang wij vermeldden dit reeds in ons vorig nummer werd met 212 tegen 176 stemmen geweigerd. De ministers verlieten hierop achter Cle menceau aan de zaal, onder gejuich van de oppositie. Het kabinet diende toen zijn ontslag in. Wie hu de teugels van het bewind in han den zal nemen? Briand misschien? Het is moeielijk te zeggen. Toch is de De vreemdeling ving eenige woorden van het gesprek op en dit maakte zijne op merkzaamheid gaande. Hij stond op en zachtjens de deur naderende, luisterde hij met al zijne aandacht en belangstelling naar dit volksverhaal. Men sprak van eene der laatste spookverschijningen in den Mooren-toren. Maar toen de verhaler aan een zeker punt zijner vertelling gekomen was, werd zijne stem zoo zacht en gesmoord, dat de ridder, die niets meer verstaan kon, besloot om zijne nieuwsgierigheid ten koste zijner waardigheid, te bevredigen. Hij trad dus driftig de gelagkamer binnen en tot voor de tafel komende, zeide hij: „Gij kunt al aardig vertellen, mijn vriend, maar uwe stem siddert alsof gij den geest der duisternissen uitdaagdet." Ik daag niemand uit, heer, en Sint Jan, mijn patroon, zal er mij, hoop ik voor bewaren dat ik dien geest nooit uitdaag- Ik spreek slechts van hem." „Ik bid u, wat hebt gij hier met Satan te maken." „Hier niets, Goddank, want wij zijn allen goede Christenen; maar overal kan men niet hetzelfde zeggen; en indien gij u de moeite wildet geven, om door dit venster een blik naar buiten te werpen, dan zoudt gij even als wij niet ver yian hier een brandend licht der hel umiuu uckciiu gemaaat, waardoor aan de oude kloosterlingen betere voorwaarden ge steld worden. Of de praktijk echter beter zal zijn, blijft aan niet ongegronden twijfel onderhevig. Een royalistisch manifest. Da volgend* verklaring is, naar aanleiding van Üen dood van don Carlos, aan de Parijsche bladen medegedeeld, en wordt door deze in hun jongste nummer geplubliceerd. Diep getroffen in hun gehechtheid en trouw en tegelijkertijd smartelijk aangedaan door den dood van Z|. M. don Carlos, hertog van Madrid, herhalen de legitimisten van Frankrijk vereenigd in een zelfde gevoelen van eerbied en onveranderlijke toewijding aan den persoon des konings, de traditio- neele leus van het grondrecht der monar chie: „De koning is gestorven, leve de ko. ning!" Zij erkennen en zij juichen toe in den gewaar worden. 1 „Daar ben ik waarlijk nieuwsgierig naar", sprak de edelman. „Sedert ik de wereld doorkruis, heb ik dikwijls van geestver schijningen hooren spreken, maar nog nooit zelf het minste spook kunnen ontmoeten. Het zou mij dus zeer aangenaam wezen, om hiervan de ondervinding op te doen," De verhaler stond van zijne plaats op; een klein houten venstertje draaide knar send op zijne verroeste hengsels, want men opende het bijna nooit om het gezicht o® het Mooren-kasteel te vermijden, „Zie ginds, heer, wordt gij dat licht niet gewaar?" vroeg hij, met den vinger naar den bouwval wijzend, „Ik zie wel een licht schitteren," ant woordde de ridder, maar het blinkt even vroolijk als eene ster aan den hemel. Mij dunkt, indien het een helsch licht ware, dat het er dan treuriger uit zou zien." „Lach niet, heer," hernam de boer; „sla geloof aan mijne oude ondervinding; lach niet, want daar zou u een ongeluk door kunnen overkomen." (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1