Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Laatste BericJ Amsterdamsche Verplaatsing van ons Bureau. Vanaf Maandag 26 Juli ek Breedstraat 45, Officieele Berid J v> - ill H®tf persoon van 2. M. den prins Jaime van Bourbon, den eenigen en rechtvaardigen erf genaam volgens de Salische wet, den wette- lijken opvolger van die lange en schitteren de reeks van koningen, die Frankrijk groot hebben gemaakt en zij begroeten hem in de toekomst als koning van Frankrijk. Volgt de onderteekening: Deze verklaring bewijst, jammer genoeg, dat in Frankrijk nog steeds voortleven de verderfelijke royalistische utopiëen, die een der hoofdoorzaken zijn geweest van het gemis aan samenwerking onder de katholie ken en steeds de kracht der katholieke partij hebben gebroken. Onder de omstandigheden waarin het po litieke en godsdienstige leven thans in Frank rijk verkeert, schijnt er toch werkelijk wel wat beters te doen, dan te verlangen naar en te ijveren voor den, wederopbouw van een oude, vervallen koningstroon. SPANJE. Zooals reeds uit bovenstaand manifest blijkt is de pretendent van den Spaanschen troon Don Carlos overleden. Niet slechts dat een deel der Fransche Royalisten Don Carlos beschouwden als den rechtmatigen erfgenaam van den Franschen koningstroon, men weet dat de pretendent steeds zijne rechten? op den Spaanschen troon voor stond. Nu eens openlijk, dan bedekt, soms ook met geweld is de partij, die in Spanje onder zijne bevelen stond, opgetreden om de zoogenaamde rechten van hun on wettigen koning te dienen Velen herinneren zich nog den Spaanschen successie oorlog in 1873, e.v. waarin de Carlisten zulk een grooten rol speelden en in wier rijen ook menig Neder lander gestreden heeft. In den laatsten tijd werd er weinig van gehoord. Nu don Car los is overleden hebben de Spaansche Car listen aan zijn zoon Eton Jaime een betui ging van deelneming en tevens van trouw en aanhankelijkheid gezonden. In antwoord daarop zal zooals de „Temps" uit Ma drid verneemt Don Jaime, een proclamatie aan het Spaansche volk uitvaardigen, om daarin o.a. mede te deelen, dat zijnerzijds in het vervolg een meer actieve politiek en propaganda zullen worden gevoerd dan tot dusverre geschiedde. Eton Jaime zal wel degelijk als troonpretenden optreden, zoo dat deze zeer eigenaardige kwaliteit niet be hoeft te worden overgedragen aan zijn oom don Alfonso. 't Is voor de rust van het Spaansche ko ninkrijk te hopen dat het bericht op onware gegevens berust. ITALIË. De Jaarmis voor Leo XIII In de Sixtijnsche kapel heeft de jaardienst voor Leo XIII met het gewone plechtige cere monieel plaats gehad. Z. Em. kardinaal Fer- rata droeg een gezongen H. Mis aan God op en werd daarbij geassisteerd door de afgevaardigden van de kapittels der basilie ken. De H. Vader woonde de plechtigheid bij, het hoofd gedekt met den witten myter en in een langen rooden koormantel gehuld. (Rood is de rouwikleur voor de Pausen). Ver der waren tegenwoordig: 18 kardinalen, vele prelaten, de hoofden van verschillende orden en op de tribune een groot aantal genoodig- den en het diplomatieke corps. De gezangen werden op meesterlijke wijze uitgevoerd en door maestro Perosi zelf ge dirigeerd. Het „Dies Irae" en het „Libera" klonken ontroerend door den tempel. Na de H. Mis werd de bewierooking en de gebeden door den Paus zelf verricht. Deze plechtige ceremonies bewijzen hoe zeer de herinnering aan Paus Leo XIII z. g. nog voortleeft in het Vaticaan. MAROKKO. In Marokko gaat het vechten tusschen Spanjaarden en Mooren hevig door. Een wanhopig gevecht heeft opnieuw bij Melilla plaats gehad. De Mooren trachtten tevergeefs Spaansche kanonnen tebemeeste- ren en lieten 18 dooden om een kanon achter. Generaal Marina, die zich tijdens het gevecht een glas water liet overreiken, werd dit uit de hand geschoten. Overste Ceballos werd naast zijn als on derofficier vechtenden zoon getroffen en riep dezen toe: Ik ben zwaar gewond. Hij kuste hem stervend. De Spanjaarden verschoten 50.000 patro nen. Verscheidene honderden Mooren zijn gevallen. Bij Melilla zijn voor, zooverre totnutoe bekend in den nacht van. 20 op 21 dezer aan Spaansche zijde de volgende verliezen gele den: 1 kapitein en 32 man gesneuveld, 56 man gewondverscheidene soldaten beliepen daarenboven kneuzingen. Sociale Week. Wjj ontvingen een lange aanbeveling van de Sociale week te Nijmegen van 16—22 Augustus. Gebrek aan ruimte verhindert ons bet stuk op te nemen. Gaarne evenwel vestigen we nogmaals de aandacht op de belangrijkheid dier Sociale Week, die inleiding zal zjjn tot de studie van de Volkshuishoudkunde. Het bezoeken dezer cursus mag zeer zeker krachtig worden aanbevolen. Telegram van Baron Sweerts de Landaa. Zooals men weet, bad de Nieuwe Crt. den heer Sweerts de Landas geschreven over bet artikel van het Hbl., betrekking hebbende op een bijdrage, die baron Sweerts in de anti revolutionnaire partijkas zou ge stort hebben, door het Hbl. in verband gebracht met eene pressie door dr. Kuyper uitgeoefend om den heer Sweerts tot Com missaris der Koningin in Gelderland benoemd te krijven. De Nieuwe Crt, deelt nu mede, van baron Zweette uit Adelboden (Zwitserland) een telegram ontvangen te hebben van den vol genden inhoud Wensch met geen enkel woord op on zinnige verdachtmaking in te gaan.< R. K. Opvoedlngsgest cht voor Jon gens. Bjj den secretaris der Centrale Ver- eeniging voor Kinderbescherming in het Aartsbisdom en het Bisdom Haarlem, is van iemand, die niet anders dan N.N. genoemd wil worden, de royale gift van f 5000 ont-1 vangen voor bet nieuwe R. K. Opvoedings gesticht voor Jongens. Het ia te hopen, dat deze prachtige daad van milddadigheid navolging zal vinden en alsnog tal van liefdegaven voor het zoo noodzakelijke gesticht zullen inkomen. Dr. Förster over Moraal en Gods dienst. L, D. schrijft in de Noord Bra banter Naar dezen niet-katholleken professor, zeer bekend als rechtzinnig en diepzinnig paeda goog, wordt gaarne geluisterd, ook door katholieken. Laat ik daarom hier vertalen, wat ik van hem geciteerd vond in de Apo logetische Runichau, (blz. 154) »Er is zonder twijfel een lange reeks natuurlijke drjjfveeren, die knnnen dienst baar gemaakt worden aan bet werk der zelfopvoeding; maar tegen den grooten drang tot gemakzucht eu tegen het over de band toenemende getal uiterlijke en innerlijke aan- zoekiogen tot een verweekt en onmatig leven, stuit de kracht dier natuurlijke drjjfveeren totaal af, als ze niet worden ingeschoven in een geheel ware, geestelijke en begeeste rende levensbeschouwing, welke ook de kleinste overwinning richt op iets boogers en den merscb voor den geest brengt, dat dit leven een louteringschool ie voor een hooger leven. «Predikt men zelf overwinning enz. slechts als middelen voor het tijdelijk welzijn van individu of maatschappij, zoo zal men be vinden, dat deze drijfveeren onbekwaam zfju menscben tot karakters te vormen. Altijd zullen ook oppervlakkige en dichter bjj xjjnde voordeelen de meer ingewikkelde en ver liggende geluksberekeningen verdringen. Slechts die verstaat de doodenverwek- kende taal van den godsdienst en vanaf zijne prilste jeugd zijn geestelijk bestaan heeft leeren begrijpen, die is opgevoed met liefde tot Christus Kruis, als bron van alle ware sterkte, die door dat Kruis heroï-ch voelen en kunnen in eigen bin nenste heeft weten te verzamelen bij bezit al den ernst en de grootheid van den hori zon, noodig om in kleine zaken met succes te kunnen strjjden, en daarop berust alle karakter vormiDg. Stembus-kenners. De A. R. Rotterdam mer gaf in baar nummer van 22 Juli de volgende stembusberekening voor de gemeen teraadsverkiezingen In district I. meende bet blad, zullen wel gekozen worden Van de Graaf, Thjjssen en Heykoop in district II zullen bet wel zijn Henkemans, Stulemeijer en Helsdingen in III zullen Burger en Vail'ant wel uit de bus komen in district IV zullen de kiezers Richters, Verlinden en Mr. Trenité wel pro' clameeren en in district V kan het, als men er goed werkt, wel worden Van Meg- gelen, Zijp en Mr. Mees. Dit is een kranig stukje politieke profetie. Op één na zijn al deze candidaten ook werkelijk gekozen. De herstemming voor den gemeente raad te Rotterdam. Voor recbtsch zijn de herstemmingen in Rotterdam gunstig ge weest. Alleen in III kon de linkerzijde zich hand haven. In de districten I, IV en V werden 2 van de 3 linksche zetels op de liberalen veroverd en in II werden de beide recht- scbe zetels behoudöir. Rechtich Rotterdam heeft zich weer kra nig gehouden en eens te meer aan heel Ne derland getoond juicht de Mbddat het oude bolwerk van het liberalisme is afge takeld en aldoor meer Ir. stort. De gemeenteraad bestaat thans uit 22 le den der rechterzijde tegen 23 der linkerzijde. Provinciale Staten. Gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten in Friesland de heer B. W. Okma, landbouwer te IJpecolsga (Do- niaweistal) (A. R) met 35 stemmen. De beer K P. W. Besuijeu (8. D.) had 8 stemmen. De Staten zijn in meerderheid links. Landbouwtentoonstelling. Te Deventer is. d.d. 19 Juli de groote landbouwtentoon stelling geopend, ontworpen door de Geldersch- Overijseleche Maatschappij van Lanbouw. Bederf van den volksgeest. De Ned. wijst op de schunnige propaganda die de sociaal democraten in hun geïllustreerde bla den durven voeren, minder vóór hun poli tieke, dan wel tegenover anderer godsdien stige beginselen. Maar ook veel niet socialistische humor is van hetzelfde allooi. Men zie slechts naar de vele spotternijen met godsdienstige opvat tingen, welke uilenspiegel zich veroorlooft. En er wordt gevraagd of voor zulke heilig schennis geen vervolging mogelijk is, of mo gelijk gemaakt kan worden. Nog op een andere poging tot bederf van de volksgeest al is ze daartoe waarschijn ljjk niet opzettelijk bestemd wordt de aandacht gevestigd. Een inzender in „De Telegraaf" heeft zich o.i. volkomen terecht geërgerd aan een bioscoopvoorstelling bij de Gebrs. Albert. Wat daar te zien werd gegeven blijkt uit zijne woorden: „Schande is het, dat men een voorstelling geeft van den hemel, waar twee verliefde personen per automobiel binnenkomen, van den portier een kaartje ontvangen, zich door de tourniquette per lift naar boven begeven om daar door engelen(?) ontvangen te wor den, waarna een oude man zijn hand op hun schouders legt met de woorden: „Kin deren, jullie mogen lang bij me blijven," een en ander opgeluisterd(H) door den per soon, die de voorstellingen toelichtte, portier en andere hemelingen sprekend inleidde en uit wiens toon van voordracht maar al te zeer uitkwam, hoezeer hij in dien spot be hagen schepte". De schrijver voegt hieraan deze juiste op merking toe: „Men maakt het ons, door het opvoeren van zeden-en religiekwetsende stukken on mogelijk in de schouwburgzaal van de kunst te genieten, thans trekt men de lijn door tot zelfs bij de bioscope-voorstelling. „Waar de kunst ook ten deze dienstbaar schijnt te moeten worden gemaakt aan anti- religieuse, aspiraties, is daarvan als vanzelf het gevolg, dat zij, die hier lijnrecht tegen over staan, ook dit terrein zullen hebben te mijden." Inderdaad, ofschoon hier allicht met toe passing van het veelbestreden art. 188 der gemeentewet wel een verbod van zulke ver tooningen mogelijk kan worden gemaakt, in dien zij strijdig worden geacht met „de openbare orde of zedelijkheid." Waarom ons volk dom fs. De heer Gerhard heeft in Eet Volk een artikel gepu bliceerd, waarin hj] er over klaagt dat ons volk zoo dom is. De verkiezingen hebben het bewezen. Was bet niet dom dan had de Christel, coalitie niet de meerderheid gebaald. Dat komt van de school. De school deugt niet. We moeten een algemeene volksschool hebben. Daar hebben de liberalen nu 50 jaar aan gewerkt op staatskosten en niets tot stand gebracht. De 8 D. A. P. doet ook niets I De Groninger motie keert alles. Eo men ziet bet niet in 1 Dat is het ergste I Die volkedomheid moet er uit en daarom moet er een algemeene volksschool komen. Een neutrale Weineen, want die heeft het volk dom gehouden. De vijand van Nederland is, volgens de heer Gerhard, het ciericalieme. De school zal dus moeten dienen tot bestrijding van dien vijand. Het staatsgeld in dienst van het anti- clericalisme I Z K. H. de Prins naar Callantsoog. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is giste ren ter jacht geweest op de groote vjjvers van het Zwanenwater te Callantsoog. Na een bezoek aan de hoofdstad is Z. K. H. gisterenmorgen tegen negen uur aan het Btation te Alkmaar aangekomen, waar de hooge gast werd opgewacht en verwei komd door zfjn gastheeren de Jhr, Ch. en A. van de Poll. Zeer vele belangstellenden waren ter begroeting van den Prins aanwezig. De Prins was vergezeld van Oomte de Buren, Baron van Zuijlen van Njjeveld, op per jachtmeester, en de adjudant. Io auto's werd de reis langs het kanaal naar Callantsoog voortgezet, waar jacht werd gemaakt op wilde eenden. Het bezoek werd met een diner ten hnize van den beer van de Poll besloten, waarna bet hooge gezelschap te ongeveer 8 ure vertrok. Commissaris-benoeming In Gelderland. De nieuwe beschuldiging tegen Dr. Kuy per ingebracht door het Handelsblad, be treffende de wijze waarop de benoeming van jhr. Sweerts tot Commissaris in Gelderland zou getracht zijn te verkrijgen is een nieu we fase ingetreden door het korte telegram dat de N.Crt. van den heer Sweerts ontving, waarin deze kortweg verklaart geen woord over die zaak te zullen verspillen. De bladen van alle richtingen keuren de houding van het „Handelsblad" af, dat in- plaats van zijne beschuldiging te bewijzen, met groote woorden schermt. Het breken van de staf over de dagbladpers, gelijk het Handelsbl. doet, zet aan de waarheid der beschuldiging geen kracht bij, „Land en Volk schrijft: Tegenover het antwoord van den Haag- schen burgemeester, dat meer afdoende schijnt tian het is, komt het „Handelsblad" in plaats van met de stukken, met de mededee- ling: „wij zullen het verder verloop, der zaak kalm afwachten",; Alsof de zaak zou „loopen", wanneer niet de beschuldiger voor zijn beschuldi ging nu ook gronden ging aanvoeren! Ondanks al wat het Handelsblad heeft te zien gegeven, hadden wij nog te veel ver trouwen in dit persorgaan om te onderstellen, dat het met een ernstige beschuldiging als deze in zee zou gaan zonder materiaal, lou ter in speculatie op een eventueel onhandig, antwoord van den beschuldigde, In- en buiten de Partij. Iu bet Marxistisch Weekblad, het bekende bijblad van „Het Volk" komt onder „Mededeelingen der Redactie" het volgende voori De Redactie bericht, van elke voort zetting der polemiek met partijgenoot R. Kuijper af te zien, daar zoowel de toon (spatieering van ons, Red. O.B.) als de inhoud zijner artikelen het onmogelijk maakt deze te beantwoorden En wanneer gemeenteambtenaren om den toon hunner artikelen zich onmogelijk ma ken, dan belegt de partij van „Het Volk" meetings, waarin die toon verdedigd en nog schriller en feller aangeslagen wordt. Maar dan gaat het niet tegen het gezag in de p,art& j zal ONS 5UBEAÏÏ gevestigd zijn tegenover de B. E. Eerk- ALKMAAR, 24 Juli 1909. Deken Horning. De katholieken van Alkmaar en in bet bQzonder de parochianen van St. Laurentius zullen zeer zeker met droefheid het bericht hebben vernomen, waarin gemeld werd, dat deken HomiDg ontslag uit de H. Bediening heeft aange vraagd. Noode zien zfj toch den beminden herder vertrekken, die sedert 1897 met zooveel toe wijding de leidsman der zielen is geweest. En niet alleen in geestelijke zaken was deken Horning steeds in de weer de belangen zijner parcchianen te dienen, ook op stoffelijk ge bied stond b(j steeds vooraaD, om met raad en daad by te staan en te helpen, waar zulks gevraagd werd en noodig was. De talryke veieenigingen, instellingen voor onder- wjjs e. a. zullen biyvend spreken van deken A. Horning's priesterlijke zorgen, terwijl de tempel van St. Lanrentins een monument biyft van xyn y ver voor bet hnis des Heeren. Waar eene minder gunstige gezondheids toestand aanleiding geweest is tot de aan vrage om ontslag, daar hopen wy, dat de gebeden voor den beminden herder, door zyne geestelijke kinderen ten Hemel opge zonden, verhooring mogen vinden en voor deken Horning eene lange en aangename rusttyd zal zyn weggelegd. Stedelijk Museum. Gelegenheid tot be zichtiging tegen 10 cent per persoon, -op Zondag 25 Jnli, 's middags van 1 tot 2 uur. Postduiven. De Postduiven vereeniging Alcmaria Victrix» dingt met 7 duiven harer leden mede in het Provinciaal concours op Bergerac by Bordeaux, uitgeschreven door den Noord Hollandschen Postdnlvenbond te Amsterdam. De dniven zyn hedenmorgen omstreeks 4 uur losgelaten. In het gnnstigste geval kun nen de duiven reeds hedenavond Iaat terug- keeren. De Noord Hollandschen Postdnivenbond heeft voor deze wedvlucht "fraaie prijzen uitgeloofd. De pryswinnende duiven moeten op een nader te bepalen dag deelnemen aan eene te Amsterdam te houden tentoonstelling. Badhuis Witte Kruis. In de week van 12 tot 17 Juli zyn in het badhuis van bet >Witte Kruis» genomen 84 kuipbaden, 99 regenbaden le klas en 200 regenbaden 2e klas, te zamen 383 baden. In de op 21 Jnli 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Ver mogen,» is voor diverse personen hnlp toe gestaan ten bedrage van f 85.78. Benoeming. By Kon. bssl. van 22 dezer is benoemd tot schoolopziener in het district Alkmaar, O. van Bayien, thans leeraar aan de Cadettenschool en schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, met geiyktijdige toe kenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Geslaagd Te IJtrecbt slaagde voor het Staatsexamen aan de Universitett (diploma B) mejuffrouw A. O. Noorduyn, alhier. By het te 's-Gravenhage gehouden examen voor Kantoorstenograaf «systeem Pont», slaagde onze vroegere stadgenoote, Mejuffrouw D. de Jongh. Geslaagd voor het examen boekhouden van de Federatie van Handels en Kantoor bedienden, de beer J. Sieben, alhier. Fietsongeluk. Een fietsryder reed Don derdag op den hoek van Baansloot en Zil' verstraat het dochtertje van den heer Jonker uit bet Achterom omver, waardoor hy zelf ook kwam te vallen. De kleine bad intnsscben een hoofdwonde bekomen en bloedde nit den neus. Door Dr. Degenaar werd ze verbonden. Muziekuitvoering door bet Stedeiyk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 25 Jnli a.s. van 7'/j tot 9'/j uur, in den Stadshout. Programma 1. Der Scbneidige Marinelientenant, Maracb, van Kloss. 2. Concert-Ouverture, van Labory. 3. Cagliosto, Valse tsigane, van Joh, Strauzs. 4. Fantaieie de l'opera «Faust», van Gonnod. Pauze. 5. «Grenadiers Marsch», van Dunkier. 6. «Heimliche Liebe», Gavotte, van Rescb. 7. Musikalische Tauschungen, Potpourri, van Schreiner. 8. «The Washington Post», Marsch, van Souaa. OESDOM (onder Heilo). De Julimaand, die begon met de plechtige eerste steenleg ging voor de kapel ter eere van O. L. Vrouw ter Nood, op Hare aloude bedevaartplaat* alhier, zal eindigen met biyken van herle ving der oude devotie. Zondag (St, Jacobus- feest) wachten wy twee processies, de R. K. Volksbond van Krommenie en omstreken en de R. K. Volksbond van Wykeroog. Dinsdag daarop komt de Bisschopsstad, 10.05 arriveert de extra trein en vertrekt 5.12, Pastoor Meens van Haarlem zal voor de pelgrims de H. Mis in de Heilosche kerk opdragen en ook 'a middags voor 't vertrek nog eene godsdienstoefening houden. Het metselwerk aan de kapel, dat verle den week'stilstond, omdat er op hardsteen nit Belgis gewacht werd, is Maandag 1.1. her vat, wijl de hardsteen in 't laatst der vorige week was aangekomen. De timmerlieden beb ben intnsschen doorgewerkt. Reeds van verre wordt «kappele zoet» weder gezien. De Haar lemmers verlangen er naar, het Dinsdag a.s. te zien en de Amsterdammers, die de vol gende maand met twee extra treinen komen, hopen hnn beeld, geschenk van 't vorig jaar er reeds in geplaatst te zien. Zij ontvingen van Mgr. A. J. Gallier permissie tot het bonden eener processie met bet H. Sacra ment in de tuinen en bosschen der Heilo sche pastorie, na de solemneele Hoogmis. LANGENDIJK. Te ZuidScharwoude had de herstemming voor een lid van den ge meenteraad den volgenden uitslag: Van de 320 kiezers hadden 212 hun stem uitge bracht, waarvan de heer Greidanus 104 en de heer Vlug er ook 104 kreeg; 4 waren er van onwaarde. De heer Greidanus als de oudste in jaren, was dus gekozen. Te Broek op Langendijk hadden van de 383 kiezers 295 hun stem uitgebracht. Hier van verkregen de heeren Ch. de Does (ant., rev.) en H. 'J. Houtkooper (lib.) er respec tievelijk 173 en 122. De vereeniging „Landbouwbelang" te Noord-Scharwoude heeft thans besloten een belooning van f 10 uit te loven aan ieder, die een dief aanbrengt, welke land- of tuinbouwproducten heeft gestolen van leden dier vereeniging en welke aanbrenging leidt tot gerechtelijke vervolging. Aan den Langendijk begint zich thans reeds de gevreesde aardappelziekte te ver- toonen. Het voortdurend regenachtige weer zal daarvan zeker wel de oorzaak zijn. Ge lukkig echter Is de opbrengst goed en de prijzen meer dan bevredigend. De ziekte in de verschillende koolsoorten begint zich al meer en meer uit te breiden|. De Langedijker winkeliers-, Nering en Vakvereeniging heeft een provinciaal sub sidie van f 47 ontvangen als bijdrage in de kosten voor een cursus in boekhouden Met Septemiber wordt deze geopend. De heeren Ham te Zuid-Scharwoude en Prins te Alkmaar zullen er les geven. De gehouden kolfwedstrijd, gehouden bij den heer P. Rempt te Kolhorn had den volgenden uitslag: Eerste prijs A. Kist te Zuid-Scharwoude met 509 punten; Tweede prijs P. Hagenaar te Zuid-Scharwoude met 495 punten; Derde prijs Jb. Westerman te Barsingerhorn met 494 punten; Serieprijs H. Moerbeek te Barsingerhorn met 58 pun ten. Eveneens hadden de volgende heeren hier bij 58 punten: H. de Boer van Hoogwoud, A. Kist Jr. van Zuid-Scharwoude en C, Kaper van Kolhorn. De wedstrijd heeft geduurd van 2 Juni tot 20 Juli in 10 partijen van 5 slagen; er namen 37 spelers aan deel. WAARLAND. Zondag, Maandag en Dins dag werd alhier kermis gevierd. De vroeger onbekende kermis, die voor eenige jaren terug alleen op Zondag werd gevierd, wordt bij 't jaar flinker, deze keer werd zy bezocht door de lachtschommel, draaimolen, Jut, 1 galanterie en 2 koekkramen, benevens een paar stalletjes. Maandagavond trad in het café «de Post hoorn» van den heer Van Ophem op de Rederijkerskamer «Ons Genoegen». De zaal waz flink bezet. Er werd zeer netjes gespeeld. In het café «de Tortelduif» van den heer De Jong trad op de harmonica-virtuoos Jacob Kelder, eveneens voor een flink bezette zaal. Na afloop van de verschillende muziekstukken werd aldaar de lachlnst opgewekt door een drietal jongeheeren met name O. Wester Gz., L. Visser en J. J. Beemiterboer, die onder begeleiding van een zeer anthiek en minder muzikaal draaiorgel, een kluchtspel ten ge- hoore brachten. In beide café s na afloop bal. Dinsdag werd de kermis nog eene flink bezocht. Naar men ons mededeelde hebben een paar bewoners van den polder Waarland, elkanders plichtsbesef zoodanig geschetst, dat ruzie is ontstaan waarby verzet tegen de politie. Gelukkig zal dit bet eenige zyn wat de kermis voor de Alkmaarsche rechtbank brengt. HEEMSKERK. Had andere jaren de loting voor onze gemeente plaats in de maand October, dit jaar is hierin verandering ge bracht en is zy bepaald voor de lichting 1910 op den 9den Augustus des voormiddag* te Beverwyk, ASSENDELFT. De heer H. M. v. d. Hart, onderwyzer aan de Noorderschool alhier, slaagde Dinsdag 20 Juli voor het examen van Hoofdonderwyzer. WORMERVEER. Dinsdag 20 Juli hield het kruisverbond afdeeling Wormerveer en Omstreken, de gewone tweemaandelijiksche vergadering in het Volkskoffiehuis alhier., Nadat de voorzitter de vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen had geopend, las de secretaris de notulen der vorige vergadering Idie onveranderd wer den goedgekeurd. Twee nieuwe leden wer den geïnstalleerd, die beiden zich opgaven voor klasse B (afschaffers). Na eenige be sprekingen werd besloten in de maand Au gustus een propaganda-vergadering te hou den, waarop het Bestuur een spreker zal uit- noodigen. Uit de afdeeling werd een tooneel- club opgericht; de heer P. Kee, die zich verdienstelijk had gemaakt door een regle ment voor de tooneelclub samen te stellen, dat door het Bestuur vin 't Kruisverbond was goedgekeurd, smaakte de voldoening dat niet minder dan 12 leden zich opgaven, Het plan bestaat, dazen winter weder een propaganda-vergadering te houden, waarofi een tooneelstuk zal opgevoerd worden, Hierna hield de voorzitter een e„jge volksvooroordeelen aangaa )rUjk van alcoholische dranken. gesloten werd met algemeene s ie koninklijke goedkeuring op aafl te vragen. js'adat bij de rondvraag enkele v jen voorzitter beantwoord waren, le welgeslaagde vergadering. Bekendmaking. De Directeur van het RQkstelegI te Alkmaar maakt bekend, dat de t van de Naamiyst voor dei dienst, met de nakomende eup tegen betaling van 50 cent per Kantore verkrygbaar Is. De Direct^ E. Dblngra. LONDEN, 23 Juli. De Indiscl Dhingra is schuldig bevonden a; Sir Curzon Wyllie gepleegden ter dood veroordeeld. ST. PETERSBURG, 23 Juli. bouw zijnd huis van vijf verdi< de Rasjessjaja-straat is ingestort, beiders worden vermist. Twee onder het, puin weggehaald. Het nieuwe Fransche Ka PARIJS, 23 Juli. Een; bericht meldt, dat naar men zegt de in het nieuwe kabinet als void zullen zijn: Aristide BriandJ president, binnenlandsche zaken sten; Barthou, justitie; Pichon, sche zaken; Millerand, openba post 'en telegrafie; generaal Picqu admiraal Boué de Lapeyére, mergue, onderwijs en schoone ku: chery, financiën; Ruau, Iandbou; arbeid. Rest nog te verdeelen de porti koloniën en handel, waarvoor ge den Theodore Giard, Jean Dupu Sarraut. De onlusten in Maroh MELILLA, 23 Juli. De general^ het volgende rapport openbaar heden geleverde gevecht; Re aanbreken van tien dag werd aanval op onze stellingen verwal ral richtte zich echter hoofdzal de stelling van Sidi Mura en post van Kaap Moreno. Een colo gesteld uit 6 compagnieën infani sectie artillerie, werd uitgezonc eerste dezer stellingen te verdedi; dreef den vijand en vervolgde he afstand Van'2 K.M. Hethandnekfl duurde tot het vol dag was; d af, terwijl de Spaansche troep geschoven stellingen bezetten. De verliezen bedragen aan ofi kolonel, een kapitein en twee lu sneuveld; dertien officieren i Het juiste aantal verliezen aan is niet bekend. De juist ontscheepte troepen het gevecht deelgenomen. Opgave ons verstrekt do( Firma MULDER Alkmaar, Dijk 14. Purmerend, Siaatsleeningen. 3 °/o Ned. Werk. Schuld 5 n Bulgarije Tabak 4 n Hongarije Goudl. 4 n Oostenrijk Jan./Jull 4l/in Portugal Tab. 5 Rusland t9o6 4 n H- Rothschild 1889 4 n 'd- Hope Co. 4V«n Iwang Dombrowa 4 Turkije Goudl. 1890 5 n Mexico Binneni. S n Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningan. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aacd. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver Erie r Kansas Cltv Hef. ld. Comm. Missouri Ontario Rock Island South. Pacific South. Railw. Union Pacific <p, Wabash Warschau Weenen. Aand. 4% Wladlkawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry n Steels Cult. Mjj. Vorsten). Aand. Ned.aHandel Mij. Resc. Redj ng Lebong. Aand. Crea Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enlm Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.My. Comm. Marine Tul ld. >mm. Peru ■el ld. dam Langkat gew. Aand. ld. pre(, L dam Serdang 'sahan Plantage 'eU Cultuur >eli My. angkat Tab. A. iedan id. 'ieuwe Asahan Tab. I enembah Premleleonlngen. le Amsterdam 1100. Cl! Rotterdam -100— J- Antwerpen n Theiss Ooatenrijk l86o Rusland r866 Prülüngatickocra K ar Juli. 9416/ie 96H 9611/16 96'/S ss'/s 85 9S7/a 89 «&V4 487/16 36Ii/l6 457/s 7'7/S 4^Vie 53®/s 3 6V« 134 3lU/l4 197 2l15/16 IIO s/s 61X 7°13/l8 r7oV« I77"/io 912 rraS/, 458V4 igA/t 167 k 7 2l5/l6 8>8/i6 34»/i 'S 8V< aI5 7"H I03X 449 Sa'/i 240 74 393 to67/i, *V4

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 4