K'i Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Amsterdamsche m fly.1 m JHfi m f,i i waar de mindere volksklas woont, het hoogste geboortecijfer wordt opgegeven. Het Antwerpsche blad besluit >De Christenen waren eens het zout der aarde en hun stille deugd hervormde eenmaal een heidensohe maatschappij. En nu Helaas, ook onder Katholieken verkrijgt die «Fran sche zonde» steeds meer burgerrecht. SPANJE. De berichten over den toestand in de oproerige streken spreken elkander nog tegen. Volgens ambtelijke berichten is de rust in de provinciën teruggekeerd. De regeering heeft alle mogelijke voorzorgen genomen om elke stoornis der orde onmogelijk te maken. Particuliere berichten zijn minder gerust stellend. Deserteurs die te Oerbera aangekomen zijn zeggen dat de streek langs de kuit der Middellandsche Zee bij voortduring in op stand is. Barcelona is zoowel van de zeezijde als van de landzjjde afgesloten van de buiten wereld. De opstandelingen zijn baas in den omtrek der stad. Zij houden de toegangen bezet, zoodat men niet te Barcelona komen kan, ook niet met den spoortrein. Een loco motief, die van Gerona vertrokken was om den weg naar Barcelona te onderzoeken, moest by Ripol terugkeeren. De opstande lingen dreigden te schieten. >La Lucba», een orgaan van de Carlisten, geeft haar afkeuring te kennen over de op roerige beweging. Dit blad bevestigt, dat de kapitein generaal van Barcelona de opstande lingen verslagen heeft met z\jn troepen. Het is onmogelijk, zegt «La Lucha», in de alge meens verwarring der laatste dagen de gewonden en de dooden te tellen. De correspondent van de «Daily Telegraph» heeft Zondag het hoofdkwartier der opstan delingen bezocht. Hij vond er alles rustig, evenals te Barcelona zelf. De winkels worden er gaandeweg heropend, terwijl de levens middelen weer op de markt beginnen aan te komen. De troepen zijn uit het midden van de stad teruggetrokken. Zij hebben daar alleen enkele ruiterpatroeljes achtergelaten. Wel houden de troepen de omliggende voor steden bezet, alsmede de straatwegen, die voeren naar de bergstreken, waar duizenden oproerlingen zich genesteld hebben en blijven stoken, telkens versterkt door overal vandaan komende Catalonische oproerlingen. Moge dus te Barcelona de rust teruggekeerd zijn, het overige Catalonië blijft oproerig en kwaad- gezind. In alle overige middelpunten moet het oproer nog met de sterke hand onder drukt worden, wat in elk geval bloedig, kostbaar en tydroovend zal blijken. De opstandelingen hadden een voorloopig republikeinsch bestuur gevormd. Toen de leden van dit bewind doodgeschoten waren, vormden zij een nieuwe junta (raad van bestuur), waarvan de leden naar de bergen ontsnapt zijn. De correspondent van de «Daily Telegraph» seint verder, dat talrijke gezinnen over zee de wijk nemen. De krijgsraden zitten aan een stuk en vonnissen voortdurend. Geen enkel doodvonnis is echter nog voltrokken. Teekenend is het feit, dat de anarchistische revolutionairen zich bezighielden met het in brand steken en plunderen van kerken en kloosters en het dooden van de kloosterlingen. De verbrande lichamen werden door het gepeupel op stokken en pieken in triomf door de straten van Barcelona rondgedragen. De «Köln. Zeitung» zegt in haar beschrij ving en beschouwing van het gebeurde dat dit doet denken aan de ergste dagen der Eransche Revolutie, aan de beeldstormen, aan den intocht van Karei V in Rome en vooral aan de vroegere bloedige tijden van Barcelona en Catalonië zelf. De booze harts tochten, die zich tot dusverre uitten in de aanslagen der Catalonische anarchisten, zijn thans tot een openlijke uitbarsting gekomen, die men in onzen tijd en bij onze beschaving in Europa onmogelijk zou hebben geacht. De beesten in menschengedaante, die weer looze kloosterzusters en monniken hebben vermoord, kunnen op geen genade rekenen. Het is reed' meer dan afkeurenswaardig, gebruik te maken van een tijd van nationale rampen om de openbare orde te verstoren doch nog afkeurenswaardiger zijn de gruwel daden, waarmede deze revolutionaire onder neming gepaard ging. En niet alleen in Barcelona, ook in andere steden werden kerken en kloosters verbrand. Inlusschen is de verontwaardiging over die gruwelen en het optreden der revolu- tieonairen in Spanje algemeen. Alle partijen keuren dat optreden af nu het land zulke moeieljjkheden in Afrika doormaakt en het schijnt wel dat de positie der regeering daardoor aanmerkelijk versterkt is. De berichten omtrent de snelle vermindering van 's Konings populariteit zullen dan ook wel als overdreven moeten beschouwd worden. De toestand in Marokko wordt van regee- ringswege ook als aanmerkelijk verbeterd voorgesteld en moet het in en om Medilla ook rustig zijn. Generaal Marina moet over voldoende troepen beschikken om zijn positie te handhaven. Een geheim verdrag zou, volgens de jongste berichten, reeds in 1904 tusschen Frankrijk en Spanje gesloten zijn, waarbij aan Spanje steun is toegezegd, wanneer het niet bij machte zou zijn zijn positie te handhaven in Marokko. Men schijnt het er niet over eens te zijn of deze overeenkomst door de acte van Algeciras is vervallen. Doorloopen. Niet vergissen, lezer(es)! Het is niet de beleefde uitnoodiging van den een of anderen politieman, wanneer yolksophooping plaats heeft. Het komt voo-r in het derde lid van Art. 3 der Leerplichtwet. Dus niet dóórloopen, maar doorkropen. Welke beteekenis heeft dit woord? Dat zal weldra door de rechterlijke macht te Rotterdam worden beslist. Een leerling van bet vijfde leerjaar gaat niet over naar het zesde. Heeft de leerling nu het vijfde leerjaar doorloopen? Neen, zegt de rechterlijke ambtenaar,'die voor de geschonden wet opkomt. Ja, zegt de vader en hij neemt den jon gen, die 13 jaar wordt, als hij voor de tweede maal het vijfde leerjaar volgt, van de school. De rechter zal hebben te beslissen. Ferm, zoo, daardoor zal een der duister heden van onze Leerplichtwet tot klaarheid gebracht worden. Waardoor de wet slechts in waarde win nen kan. (H. K. S.) Diocesane Textielbonden. Zondag 25 Juli had te Tilburg de vergadering plaats van de leden der Centrale commissie van de gefedereerde Diocesane Textielbonden, naar aanleiding der Bisschoppelijke verkla ring, dat voortaan landelijke R. K. Vakbon-, den ook Bisschoppelijke toestemming had den. Er werd dan ook besloten, aan de bij de twee Diocesane Bonden aangesloten ver- eenigingen voor te stellen, een R. K. Ned. Textielbond te vormen, en de twee Dioce sane Bonden tot districtbonden te maken, een noordelijken voor Utrecht en Haarlem, een zuidelijken voor de streek, die samen valt met de Bisdommen Breda, 's Bosch en Roermond. Die Ned. Textielbond zal Het Hoog-Ambacht als zijn orgaan houden en een gezamenlijke Bondkas en Weer- standskas inrichten. Alvorens echter daartoe over te gaan, zal aan de Christelijke textielvereeniging „Unitas" van de plannen worden kennis gegeven, opdat de "Protestanten van die vereeniging zich in een Ch.-Protestanten Textielbond zouden kunnen aaneensluiten en de Roomschen van „Unitas" tot de totstandkoming van dea Nationalen R. K. Bond zouden kunnen medewerken. Vakorganisatie. Naar wij vernemen, zal omstreeks de maand October het eerste nummer verschijnen van bet orgaan van het Bureau voor de Roomsch-Katholieke vak organisatie. Hofbericht. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat Dr. Roessingh, na zijn verblijf in het buitenland, weder een bezoek ten Paleize het Loo- bracht. Met voldoening kan worden vermeld, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juli ana in alle opzichten uitmuntend is en dat het lichaamsgewicht in geregelde verhouding blijft toenemen. Gedenkteeken Johan van Oldenbarne- veld. Het Hbl. meldt, dat H. M. de Ko ningin-Moeder aan de vereeniging „Joan van Oldenbarneveld" te Amersfoort heeft doen toekomen een gift van f50, als bij drage voor het door haar te Amersfoort te stichten gedenkteeken van den raadspen sionaris van Holland, die 14 September 1547 te Amersfoort werd geboren. Middenstandstentoonstelllng. Door het voortdurend slechte weder ko-men tal van logé's uit de omliggende badplaatsen en het Gooi naar Amsterdam, waarbij dan ge woonlijk ook aan de Middenstandstentoon stelling een bezoek wordt gebracht. Het Uitvoerend Comité heeft dan ook niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Besloten werd a.s. Woensdag gedurende den geheelen dag den entreeprijs op f0.25 te stellen om aldus tegemoet te komen aan de schier overstelpende aanvragen, ook voor beperkter beurzen de Middenstandstentoon stelling toegankelijk te stellen. Kiesrecht-Demonstratie In een manifest „Aan de Nederlandsche Arbeidersklasse", wekt het partijbestuur van de S. D. A. P. op, tot deelneming aan de kiesrechtdemon stratie, die op Zondag 19 September te 's Gravenhage zal plaats hebben. Het doel dier demonstratie is om de wenschelijkheid te 'betoogen van de invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Kol. Rijks Landbouwschool. Ia de Maandag gehouden zitting van den Deventer gemeenteraad werd zonder discussie of hoof deljjke stemming besloten ten behoeve van de stichting van een Middelbare Koloniale Rfjks Landbouwschool terrein af te staan en een gebouw te stichten. Bevolking van het Rijk. In de «St. Ct.« No. 107 wordt openbaar gemaakt het bevol kingscijfer van het Rjjk op 1 Januari jl. Dit bedroeg 2,891,930 mannen, 2,933,268 vrou wen, totaal 5,825,198. Over de provinciën verdeeld, waren de cijfers Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabant310.425 309.676 620101 Gelderland323.832 315 599 639,431 Z -Holland663 457 699.120 1,363,277 N.Holland527.421 565.093 1.103 514 Zeeland115 362 116.596 231.958 Utrecht139.960 145 520 285.580 Friesland182 727 180183 362912 Overijjsel193108 186.726 379 834 Groningen164382 166 830 331213 Drenthe90.334 82 558 172 892 Limburg170.921 163 655 334.586 In een afionderlyk bijvoegsel op boven genoemd nummer van de »St.-Ot.« is opge nomen een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking in het jaar 1908 van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dau 20 000 inwoners. Socialistische moraal. Eet Volk schrijft over de troebelen in Spanje. Het optreden der regeering om het op roer te onderdrukken, noemt het blad een verschrikkelijk optreden I Het vermoorden en verbranden van weer- looze priesters en kloosterzusters door revo lutionairen vergoelijkt het en vindt dat geen wonder Wie ziet hier niet de socialistische moraal in heel hare afschuwelijkheid Eu wie peilt de diepte van geestelijk verval en ellende, die door zulk een moraal worden gevormd Kamerverkiezing. By de gisteren ge houden stemming ter verkieilng van een lid der Tweede Kamer voor het district Schoter- land zijn uitgebracht 4686 geldige stemmen. Daarvan veikreeg de heer J. A. Bergmeyer (8 D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J. Limburg (V. D.) 2468 stemmen, zoodat gekozen is Mr. J. Limburg. ALKMAAR, 4 Augustus 1909. Toch een abuis? In de Alkmaarsche Courant» van gisteravond kooit de volgende op zijn zachtst geoordeeld zonderlinge ad- vertentie voor Eene lieve joDgedame, hier niet bekend, wenscht in kennis te komen met een Heer, om gezellig samen te gaan. Brieven onder letter bureau van dit blad. Wij kunnen niet anders veronderstellen, dan dat de strekking van deze advertentie aan de redactie der «Alkm. Courant» ont gaan is. Een redactie toch die prijs stelt op eer en fatsoen, kan onmogelijk znlk een asnzoek- dat heel iets anders is dan een huwelijks aanzoek, in zijn advertentie rubriek dulden, Het is een advertentie van beslist per verse strekking. Kort en goed gezegdwie de wereld kent, ziet er niets anders in dan eene reclame, advertentie van een verlegen prostitués. Kwartetten-wedstrijd. «Alkmaarsch Man- nenkwartet» verwierf in de eerste afd. van den te Haarlem gehouden wedstrijd den 2en prijs. Aan de «Harmonie» alhier werd in den wedstrijd voor dubbel kwartetten den 3en prijs toegekend. Verjaardag H. M. Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. da Koningin Moeder, die Maandag een en vjjftig jaar werd, wapperden dien dag van openbare en enkele particuliere gebouwen de driekleur, terwijl het carillon op de gebrui kelijke wjjze werd bespeeld. Overgeplaatst. De le luitenant van den staf der infanterie M. L. de Boer, leeraar aan de cadettenschool te Alkmaar, die van af 1 November de lessen der hoogere krijgs school zal volgen, wordt medio September overgeplaatst naar het le reg. infanterie. Loting. Op de lotingsdagen zal de afd Alkmaar, ver. tegen drankmisbruik, weer evenals vorige jaren de jongelingen aange naam bezig te houden, door muziek, en voordrachten enz. Ter bestrijding der on kosten zal zij met een inteekenlijst rondgaan. Hondententoonstelling. De Ned. St. Ber nards Club houdt hier 2 en 3 Oct. in de Harmonie een internationale hondententoon- steiling, Aandeelen in het fonds voor de ten toonstelling zijn a f 5.— verkrijgbaar. Gediplomeerd. Aan H. W. van den Berg, verpleegde in het R. O. G. alhier, is het diploma A voor stenographic systeem Stolze Wé-y uitgereikt. Geslaagd. Gister slaagde te 's Gravenhage voor de schoolacte Boekhouden Q Middel baar Onderwijs onze stadgenoot, de heer S. J. A. Keesom, leeraar in het boekhouden alhier. NoordhollLevensverzekering- M aat- schapplj. Wij ontvingen het achttiende jaarverslag van de bovenstaande alhier ge vestigde maatschappij. Het bestuur is ongewijzigd gebleven, het college van Commissarissen wordt nog steeds gevormd door de navolgende heeren J. P. Backx, Notaris van Wieringerwaard. E. J. Qnax, Assuradeur en Makelaar, G. Pastor, Particulier te Amsterdam. Directeur is de heer J. Hofstee Jr. Het Maatsrhappelijk Kapittel bedraagt f 200.000. Geplaatst zijn 146 Aandeelen, waarop gestort ia 10 °/o 14 600. Op 31 December 1908 waren van kracht 24590 posten met f1944 310 Verzekerd Ka pitaal. Eene vermeerdering van 1060 posten met f 81.785 Verzekerd Kapitaal by 31 Dec. 1907. De Premie ontvangst was in 1908 f 48.675.84V|. De Premie Reserve is gestegen tot f129 491.54. Er kan een dividend uitgekeerd worden van 121/» procent. BERGEN. Vrydagavond te half achtuur vergaderde de Raad dezer gemeente. Af wezig was de heer Leijen met kennisge ving. Het lezen der notulen werd tot eene volgende vergadering uitgesteld. Na ope ning der vergadering werden de heeren Bal- tus, Maschmeijer en Veenhuijsen aangewe zen tot het nazien der gemeente-rekening over 1908 met de daarbij behoorende bijla gen. Nadat dit onderzoek had plaats ge had, werd de rekening vastgesteld in ont vangst op f 25576.90i/2 en in uitgaaf op f23669.96, sluitende alzoo met een voor- deelig saldo van f 1906.94i/2. Den gemeente ontvanger hierbij tegenwoordig, werd dank gezegd voor het richtig gehouden beheer. Aan den Raad werd mededeeling gedaan dat het in de vorige vergadering vastge stelde kohier van den hoofdelijken omslag over 1909 tot eindcijfer aanwijst f 5756.96. Het kohier van de belasting op de honden over 1909 werd, vastgesteld or f 237. Daar na bracht de voorzitter ter sprake het voor stel van den wethouder Oldenburg om in deze gemeente eene verordening vast te stellen omtrent het rijden met motorrijtui gen in den kom dezer gemeente. De Raad is eenparig van oordeel dat het vaststellen van een maximum snelheid voor de kom niet gewenscht is. Art. 15 der motor- en rijwielwet geeft voldoenden waarborg te gen overmatige snelheid. Besloten wordt voor rekening der gemeente bij de drie hoofdwegen die toegang tot de kom ge ven, ijzeren borden te plaatsen, waarop be stuurders van motorrijtuigen en rijwielen in verband met gemeld art. 15 tot voorzichtig heid worden aangemaand. De voorzitter bracht nogmaals ter tafel het verzoek van N. Swaan kastelein op 't Woud om den door de gemeente in erf pacht uitgegeven grond aldaar te koopen. Uit de erfpachtaktë in 1875 gesloten, blijkt dat de erfpacht voor onbepaafden tijd is aangegaan. De gemeente kan de erfpacht dus opzeggen en de erfpachters zullen de voorwaarden moeten aanvaarden door de gemeente opnieuw vast te stellen. Op een desbetreffend verzoek van de.i heer Baltus om als agent eener brandassu- rantie-maatschappij in aanmerking te mogen komen voor de assurantie van de mu ziektent en het postkantoor, werd goedgun stig beschikt. De heer Baltus werd uitgenoodigd eene offerte te doen. Nadat de heer Oldenburg nog gevraagd heeft of het dubbel van den legger der wegen reeds naar Ged. Staten is opgezonden én de wenschelijkheid bespro- kan heeft om de straat in het dorp nog verder te vernieuwen, werd de vergade ring gesloten. Een aardige luchtspiegeling is waargeno men tuiBchen Bergen en Egmond aau Zee. Zondagmiddag zag men boven de zee het beeld van een stad verschijnen, waarvan torens en boomen duidelijk zichtbaar waren. Het verschynsel duurde een tiental minuten. Zulk een luchtspiegeling komt in deze streken niet dikwyis voor. Het schijnt met weer en windrichting verband te houden. Wij herinneren ons tenminste bij boogen wind en buiig weer meer dan eens een dusdanig verschijnsel te hebben waargenomen. HEILO. Zondagmiddag kwam een paartje dat uit geweest was, met paard en wagen hier aan, om ter kermis eens te dansen. Toen het wilde vertrekken, bleek dat èn paard èa wagen verdwenen wareD. Een ander (of anderen) was er mee vandoor gegaan. Paard en rijtuig werden te Bever- wyk teruggevonden. OUDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 30 Jnli 1909, 's avonds 6 '/a uur- Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester G. Bos Wz. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft, worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Daarna worden de geloofsbrieven van de herbenoemde leden van den gemeenteraad, de heeren H. Bruyn, J. Bijman en P. Cou wenhoven, onderzocht en wordt tot hun toelating beeloten. Vervolgens worden gelezen en voor ken nisgeving aangenomen Eene beschikking van Z.Ex. den Minister van Blnnenl. Zaken, waarby met wyziging eener vroegere beschikking werd bepaald, dat over 1909 de aftrek, krachtens het le lid van art, 9bls der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156). gewijzigd by de wet van 3 Juni 1905 (Slbl. 151), voorzooveel deze gemeente betreft, wordt verminderd met f 430 en alzoo wordt vastgesteld op f 490. Een brief van Ged. Staten, waarby B. en W. worden verzocht niet over te gaan tot de afkondiging der verordening tot aanvul ling der algemeene politieverordening, door dezen Raad vastgesteld 29 Mei 1.1., daar deze nog by Ged. Staten in onderzoek is. Een brief van hetzelfde College, waarby wordt medegedeeld, dat het bedrag, hetwelk naar aanleiding van art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) aan deze gemeente over 1909 behoort te worden uitgekeerd, is vast gesteld op f 1948 97 en het procesverbaal der op 3 dezer gehouden verificatie van de boeken en kas des gemeenteontvangers, waaruit biykt, dat op dien dag in kas was f 587.27. Hierna wordt in behandeling genomen de gemeenterekening over 1908 zij wordt zonder aan- of opmerkingen voorloopig vastgesteld tot een bedrag in ontvang ad f 7551.885 en in uitgaaf ad f 6992.92, alzoo met een voor- deelig saldo van f 558.96 s. Evenzoo wordt de rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur over 1908 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang ad f 2236 21 en in uitgaaf ad f2234 555, alzoo met een voor- deelig van f 1.64'. Hierna wordt de vergadering gesloten. By de Maandag gehouden harddraverij werden onder 9 mededingers de prijzen ge wonnen als volgtle pr. Ada van A. Appel doorn, pikeur A. Appeldoorn Gz.2e pr. Alida van N. Byman, pikeur N. Bijman 3e pr. Johanna II van N. Byman, pikeur G. Byman. Ondanks het slechte weer was er veel publiek, Maandag had by gelegenheid van de kermis te Ondorp in en by het café van den heer Kok aldaar een zeer ernstige vechtparty plaats tusichen jongelui van St. Pancras en de Langedyken. Niet alleen hadden de ruiten en verder meubilair van genoemd café het te ontgelden, ook aan verschillende vechtersbazen werd nog letsel toegebracht. Een zekere de L. van Zuid-Scharwoude bekwam o.a. een ern stige hoofdwond waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. LANGENDIJK Den 31sten Augastns zal te Noordschïirwonde een groot feest wor den gevierd ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin. De Beier- sche kapel zal worden uitgenoodigd zijn medewerking te verleenen, terwijl ook de zangvereeniging „Crecendo" onder leiding van den heer W. Dorsman een concert zal geven. Een feest voor de schoolkinderen, zal mede worden gehouden. Door de in gezetenen is reeds ongeveer f 400 bijeen gebracht ter bestrijding van de kosten, ter wijl aan het gemeentebestuur f150 zal wor den gevraagd, waaronder een crediet van f 50. Een en ander belooft heel wat te worden. De gemeenteraad van Noordscharwou de heeft de gemeenterekening vastgesteld op een ontvangst van f 13289.17'/2, tegen een uitgaaf van f 12167.15, alzoo een voor- deelig saldo van f 1122,021/2- Besloten werd, naar aanleiding van een lajdres van de on- derwijzersvereeniging, tot aanstelling van een schoolarts, een onderzoek bij heeren Doc toren in te stellen. Nog werd het besluit genomen een nieuwe veldwachterswoning te bouwen, waarvoor een leening van f 2000 zal worden aangegaan. De aanbesteding zal geschieden onder de inwonende ambachts lieden. Een verblijfplaats voor dakloozen zal niet worden gebouwd zooals door een der leden werd voorgesteld. Te Zuidscharwoude is een wedstrijd ge houden in het dammen. Een simultaan-spe- ler was opzettelijk overgekomen om met een 14-tal dammers aan den Langendijk te kampen. In 't geheel werden 14 partijen gespeeld, waarvan er 8 door den speler werden gewonnen eni 2 verloren4 waren er remise. De twee andere winners waren de heeren De Goede en Wagenaar. De werkzaamheden aan den Langen dijk liggen £.00 goed als stil. Door den voortdurenden regen kan ongeveer niets op den akker worden verricht. De noodige bloemkool wordt gesneden en ook de wor telen getrokken. Gelukkig is er in de laat ste dagen eenige verbetering gekomen in de prijzen der genoemde soort kool. Men besteedt tot f 10 per 100 stuks. De vorige Week werden 144 wagonladingen groenten verzonden. OUDE NIEDORP, Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 28 Juli, dea voorm. half tien ure. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De geloofsbrieven van de op 29 Juni 1.1. gekozen leden, de heeren A. Slrïjbia (aftre dend) en J. Wit (nieuw gekozen) worden tot onderzoek in handen gesteld van een com missie, bestaande nit de heeren C. Rempt en J. Ligtbart. Nadat dit onderzoek geschied is, verklaart de commissie by monde van den heer Rempt, dat de stukken in orde bevonden zijn en zij tot toelating adviseert. Met algemeene stemmen wordt dienovereen komstig besloten. De voorz. deelt mede, dat B. en W. by deze overleggen de gemeenterekening over 1908. Ze beloopt in ontvangsten f11656,015, in uitgaven f 10650,28 en sluit dus met eeu batig saldo van f 1005,73'. Een commissie Uit den Raad, bestaande uit de heeren v. d. Oord, Ligthart, Over, Stam en Rempt, zal deze rekening onderzoeken. Vervolgens worden gelezen de in de vorige vergadering aangehouden verslagen betreffende het herhalingsonderwys te O. Niedorp en Zijdewind. De opmerking der hoofden van dat onderwys, die het wenscheiyk achten in de wintermaanden den jongenz 4 maal per week herhalingsonderwys te geven, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stem men voor kennisgeving aangenomen. Wordt eveneens voorgelezen het verslag van B. en W. over de volkshuisvesting in 1908. Mede voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is verder een schryven van Ged. Staten, dd. 13 Juni 1909, no. 22, dat in het vervolg niet dan om zeer gewichtige redenen vrijstelling zal worden verleend om de kinderen onderwy* te geven in de vrye en orde oefeningen der gymnastiek. Besloten wordt, niettemin die vrijstelling, welke de gemeente slechts bezit tot 1 Jan. 1910, opnieuw te vragen, op grond dat daarvoor nog altyd dezelfde redenen gelden. Thans komt aan de orde de benoeming van een klokkenist te Zydewind, welke be- noeming in de vorige vergadering is uitge steld. B, en W. stellen voor, tot wederop zeggens als zoodanig aan te stellen met ingang van 1 Aug. 1909 K. Machtel ta Zijdewind. Deze wordt met algemeene ztemmsa benoemd, Alsnu volgt het laatste en belangrijkste punt der agenda het adres van de verlich- tingzeommissie te Zijdewind om subsidie voor de straatlantaarns aldaar, van welk adres de behandeling den vorigen keer eveneens Is aangebonden. B. en W. stellen voor een jaariykscfaa subsidie van f 5 per lantaarn te verleen er. De heer Ligthart vindt dit bedrag wel wat klein en zon jaarlyks de helft der kosten van onderhoud willen vergoeden. De heer Stam is het met den vorigen spreker eens, om de helft der onderhouds kosten te vergoeden en daarom stelt bij voor een subsidie te geven van f 7,50 p« lantaarn. De overige leden vinden voorgesteld bedrag van f 5 lang niet klein, zelfs royaal. De voorz. deelt mede dat voor de lan taarn by de sluis aan het Verlaat ook f 5 subsidie wordt gegeven. Na nog eenige wisseling van gedachten worden de 3 verschillende voorstellen, n.l. dat van B. en W., dat van den heer Ligthart op gl en dat van den heer Stam gebracht. Het eerstgenoemde stemmen aangenomen. De ande verkregen elk 1 stem. Volgt de rondvraag, die ecb levert, waarna de vergadering ïyke wijze gesloten wordt. HARENCARSPEL Vergadt Raad deser gemeente op Dondt j.l., 's namiddags half drie. Aan en de heer Jn. Burger, voorzit De voorz. opent de vergade woord van welkom aan de led aan de pers. De notulen der gaderingen worden onveranderr Hierna deeld da voorz. o.m dat door den heer Plaatema school te Waarland, ontslag tegen 15 Ang. a.s. Hy zal op B. en W. echter tot primo functie biyven waarnemen dat de hooiitekers hunne be ben aangenomen dat van Rykswege voor he onderwys zal worden bygedrag van f 172 80 dat voorts eene uitkeeriDg ben ten bedrage van f 5477 82 dat de raming der Gezondhe over 1910 In ontvang en u f 1656 69' en dat van de bydrage zal worden gevraagd. Een en ander voor kennis? nomen. Nog is ingekomen een schrl Staten, dat niet dan om noodzaki vrystelling zal worden verlee gymnastiek, het onderwijs mc mogelijk gevolgd worden. Na eenige discussie wordt alsnog te vragen om ontheff plichting. Op verzoek van den voorz zich de heeren Bypost en Zn hnnne geloofsbrieven nagezien Bakker en Slot. Dezelve in oi zijnde, worden genoemde heere: gelaten- Ook worden in orde geloofsbrieven van het nieuw Borst, waarvan schriftelyk zal gegeven. Op schriftelyk verzoek van Swan wordt aan hem eervol onl als onbezoldigd ambtenaar va Stand en in zyn plaats word heer J. Burger. Aan de orde is nu de benoe hoofd der school te Waarland, voordracht is als volgt1. L, Ede2. J. P. Eogels te Ree' Ham te Helder. Gekozen Bleeksma met 4 stemmen, 1 en 1 blanco. De indiensttredir paald op 1 October. Hierna wordt aangeboden rekening over 1908 in ontvangst en in nitgaaf op f 19151.77', biyft een batig saldo van f 130 By rondvraag drukt de vo ■chelijkheid uit, dat ieder jaar ei zal worden benoemd voor den gemeente landeryen, wat aller wegdraagt. Verder acht de voorzitter hel dat aan te eventueel te benoem een lijst zal worden nitgereiki prijzen van ieder perceel zei: vermeld, zy kunnen dan kwal Opgave ons verstrekt door Firma MULDER Alkmaar, Dijk 14. Purmerend, Staatsleeningen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld 5 n 4 n 4 tr «Vis 5 i) 4 n ♦Vis 4 n 5 tl 5 n Bulgarije Tabak Hongarije Goudl. Oostenrijk Jan./Jull Portugal Tab. Rusland 1906 id. Rothschild 1889 id. Hope Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Binnenl. Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver Erie Kansas City Pref. id. Comm. Missouri Ontario n Rock Island South. Pacific n South. Railw. Union Pacific n Wabash Warschau Weenen. Aand, 4% Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car A Foundry n Steels Cult. Mlj. VorstenL Aaud. Ned.aHandel Mij. Resc. Redj-ng Lebong. Aand. Grea Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mfl. Comm. Marine Pref. id. Comm. Peru Pret id. A dam Langkat gew. Aand. a *d. pref. A dam Serdang Asahan Plantage £eli Cultuur pell Mi], Langkat Tab. A Medan id. T»b- - s ^,r*fll«1«K>nlng*n. J 0 Amsterdam 1100.— J Rotterdam -100.— tin Antwerpen 4 n Theiss n Oostenrijk *86o Rusland 1866 Prolongati ekoert 2 Aug. 94s/l6 9611/ie 9615/16 97 8s8/s 85 V» 95h 85 88 117% 49 35s/» 47ls/l6 7<*X 428/4 53X 38s/S '33V4 33 la 199 X 66 H 73Vs 1717/e 178 919 1168/4 4348/4 '93 164V4 73/s 9 33 »'6>i 713/4 IOO^/4 4448/4 3° 23S 72 388 x I06'/i6 '66H IX

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2