Binnenland. Plaatselijk Nieuws. sou hebben aangeboden om zQn troepen naar het Rif-gebied te lenden ten einde er den vrede te herstellen en de straf uit te deelen welke door Spanje sou bepaald worden. Volgens de tHeraldo' sou Spanje echter antwoorden, dat de beloften dee sultans slechts een relatieven waarborg bieden. Daarenboven zou generaal Marina reeds bevel hebben gekregen z\jn operaties te beginnen, waar over echter een strikt geheim wordt bewaard. CHINA. De gespannen verhouding tusschen China en Japan is spoedig opgelost. Japan heeft de Antoeng Moekden spoorweg in Mandsjoerye thans onder eigen beheer gekregen en zal dien Daar eigen inzicht verbeteren. China weigerde eerst beslist omdat de voorwaarden voor China nadeelig werden geacht. Japan heeft gedreigd en China heeft toegegeven. De aandacht waard. Wij vinden in de Brabantsche en Limburgsche bladen in den laatsten tijd mededeelingen, die leerzaam zijn voor velen in deze streken. In Oostelijk Noord-Brabant en het noor den van Limburg zal zoo lezen we een reusachtige electrische centrale worden opgericht, die al de steden en dorpen in de streek van RoermondVenlo-Eindhoven Boxtel van electriciteit zal voorzien niet al leen, maar zelfs haren werkkring wil uitbrei den tot Tilburg, 's-Hertogenbosch en de Langstraat. En niet alleen de verlichting, maar na tuurlijk ook en vooral! 1de electrische beweegkracht voor'het kleinbedrijf staat hier bij op 't program. In West-Brabant praat men óók reeds van gemeenschappelijke centrales en een Ain- sterdamsch ingenieur heeft daaromtrent reeds becijferde plannen ingezonden. Dit alles is teekenend. Het wijst o.m. er op, dat voor het klein bedrijf met name een anderen tijd intreedt. De tijd, dat de beweegkracht onder ieders bereik komt en goedkoop woridt. De tijd, dat het kleinbedrijf zal kunnen concurreeren met de massaproductie, door dat de kosten van beweegkracht gelijk of minder worden. We zullen het beleven het wordt met den dag duidelijker dat de electriciteit en de kleine motoren in het kleinbedrijf popu lair zullen zijn, zooals ze- het nu zijn in Oostenrijk. De Middenstandsbond heeft sinds eenigen tijd die richting uitdrukkelijk aangewezen. Nu in die richting practisch zal worden gewerkt is het voor den kleinindustrieel van zeer hoog "belang zich op de Ihoogte te stellen van den vooruitgang, die ten opzichte zijner hulpmiddelen valt op te merken. Ook daar om kan er niet genoeg op aangedrongen worden, de tentoonstelling in het Paleis v. Volksvlijt te bezoeken. Daar toch is op dit gebied zooveel bij elkaar gebracht, dat het een werkelijke leerschool vormt voor den middenstander. Commissaris In Overljsel. Tot Com missaris der Koningin in Overijssel is be noemd: mr. A. F. L. Oraaf van Rechteren Limpurg Almelo buitengewoon gezant te Bern. Katholiek Middenstand In eene bespre king van Professor Aegenent's Leerboek der Sociologie, deed de „Tijd" zich kennen als een voorstander van neutrale vereenigingen voor de Middenstand. De „Tijd" meent dat de omstandigheden waarin de middenstand thans verkeert, het lidmaatschap van neu trale vereenigingen noodzakelijk kan maken. Prof. Aengenent pleit voor uitsluitend kath. ereenigingen evenals in de vakbeweging der werklieden. De polemiek welke over deze strijd is ontstaan, heeft een gerucht in de wereld gebracht, als zou dr. Nouwens de bekende aanvoerder van de Kath. Brabantsche Mid denstanders, het met de „Tijd" eens zijn, Naar zijn meening gevraagd door de „N. H. Crt", verklaart dr. Nouwens: Maar wat betreft mijn meening omtrent de Middenstandsorganisatie, ten allen tijde ben ik bereid te verzekeren en te herhalen, dat naar mijn innige overtuiging de Katho lieke Middenstanders van Noord en Zuid, van steden en dorpen, verplicht zijn zich te organiseeren in Katholieke Middenstands- organisatiën, ook wat betreft de vakorga nisaties Deze katholieke vereenigingen kun nen dan Verder federatief samenwerken met neutrale organisaties. De Trappisten te Tilburg. Men seint aan De Tijd Hoogstwaarschijnlijk komen de Trappis ten einde dezer week of begin volgende week hier terug en zal alles weder hersteld worden. De groote brand te Raamsdonk. H. M. de Koningin heeft f 400 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de brand te Raams- donksveer. Koningin Wlihelmlna naar Brussel. De bladen melden, dat Koningin Wilhel- mina de Brusselsche tentoonstelling in 1910 zal bezoeken. Verkiezingen en ambtenaren. Kaar aanleiding van de gevoerde actie bij 1de jong ste gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam VI vestigt de „Tijd" de aandacht op het meer en meer zich opdwingende feit, dat een vereeniging van ambtenaren, hier on derwijzers aian openbare scholen, zich als zoodanig steekt in verkiezingsaangelegenhe den en met groote hartstochtelijkheid partij kiest voor of tegen bepaalde kandidaten. Dit is een zeer ernstige zaak. Bij gemeen telijke bedrijven zijn een me,nigte ambte naren en werklieden, en als deze aan de stembus de staf breken en zich collectief tusschen de ambtelooze kiezers werpen als bestrijders dergenen, die boven hen zijn ge steld, is (dit een punt, waarover niet een en kele, maar alle politieke partijen hebben na te denken. Tarief-herziening. Volgen» de 1V. Cf. zou het minder in de bedoeling der regee ring liggen, een fiscale Iden 'wel een tech nische herziening van de bestaande tarieven ter hand te nemen. Op de komende begrooting zou volgens hetzelfde blad een tekort verwacht worden van 12 millioen. Gepoogd zal dan worden voor een goed deel' het ontbrekende te ver krijgen uit belastingwijziging, door samen smelting der bedrijfs- en vermogensbelas ting tot eene inkomstenbelasting. Hetgeen in ideze en andere mededeelingen over de plannen van den minister van Fin. gezegd wordt, moet, zegt het „Centrum" met het noodige voorbehoud worden aan vaard. Ook het bericht omtrent 't groote tekort, dat op de eerstvolgende begrooting zou Wor gen geconstateerd. Tariefs-herziening staat, gelijk van alge- meene bekendheid mag heeten, op het pro gram van deze regeering, maar dan wel degelijk ook met fiscale bedoelingenterwijl de indiening van voorstelten tot het verkrij gen van een ongesplitste inkomsten-belas ting, niet onwaarschijnlijk is. Zijn wij wel ingelicht, dan zou bovendien een voorstel tot verhoogjing der successie in de zijlinie te verwachten zijn. 3e Diocesane Katholiekendag in het bisdom van Haarlem. Omtrent de indeeling van den te houden Katholiekendag kan reeds nu het volgende worden medegedeeld: ,s Morgens 10Va uur H. Mis die zal wor den opgedragen door Z. ',D. H. (den Bisschop in de Kerk van den 'H. Jacobus, Parkstraat. 's Middags U/2 uur vergadering van de Afdeelingen 4 uur Algemeene vergadering. 6 uur gemeenschappelijke maaltijd in de „Twee Steden". Voor deelname aan het diner kan men zich opgeven bij den secretaris v. h. Uit voerend Comité Francois Valenteijnstraat no. 203 te 's-Gravenhage. Toeganskaarten zijn voorioopig verkrijg baar o.a. bij dei volgende heeren leden van het algemeen Comité. J. G. Lutz, Alkmaar; A. J. v. Benthem, Alkmaar; Mr. A. Dorbeck Alkmaar; G. Th. M. v. d. Bosch Alkmaar; F. v. Middelhoff Purmerend; H. Raat Medemblik; H. Harmens, Wognum; N. A. F. Taverne Hpor; P. Bos Hoorn; G. C. Kamphuis Zaandam; C. L. v. d. Bilt Helder; J. Buis Pzn. Spierdijk; C. J. Conijn Edam; J. M. Goes Castricum; H. H. Koster Enkhuizen; A. J. Warning Uitgeest; Aug. Lindner BIoe- m endaal. Sociale Week Nijmegen. Voor het laatst herinneren wij er nog eens aan, dat Zondag 15 Augustus, des avonds te 8 ure precies, de vierde Sociale Week te Nijme gen aanvangt. Verder zijn, alle dagen te 10, 2 en 8 ure precies vergaderingen, behalve op Donder dagmiddag wanneer een wandeltocht is ge organiseerd. De sluitingsvergadering heeft plaats op Zondag 22 Augustus, te 2 ure precies. Aan het Gebouw zijn kaarten verkrijgbaar en wel kaarten voor de geheele Sociale Week, (f 2.50) voor alle avondvergaderin gen,i nclusief de sluitingsvergadering (f 1 en voor één vergadering (f0.25). Verder Programma-boeken voor 20 cents. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat er een kleine wijziging :iin het programma is gekomen. Donderdag-ochtend te tien ure zou n.l. als spreker optreden Mr. H. J. W. Pelster, over de historische ontwikkelings gang der Volkshuishouding". In plaats van den heer Pelster, zal dan Mr. Aalberse op treden. Neutraliteit en Antlclericallsme. In navolging van „het Volk" discht de „Scha- ger Courant" aan haar lezers een verhaal op dat in de somberste kleuren de katholie ke kerk in Spanje afschildert. Het is getrok ken uit een onlangs in Duitschland versche nen boek van den afvalligen priester José Ferrandez. En het wordt natuurlijk in ver band gebracht met de jongste troebelen in Barcelona. Of het waar is wat door dien afvallige wordt geschreven, behoeft niet onderzocht. Het gaat tegen de katholieke Kerk, dat is voldoende. Het klerikalisme moet de schuld hebben. De indruk moet gemaakt worden, dat het volk de geestelijkheid haat, hetgeen niets anders is dan een formeele leugen. Maar. dat schijnt er, ook bij sommige neutrale bladen 'niet op 'aan te 'komen. Met het geld van eenige anticlericale heet hoofden is een uitbarsting tegen de kerken en kloosters gewekt, waaraan het arbeiden de volk als zoodanig niet meedeed. Toch wordt het voorgesteld alsof het volk tegen zijn onderdrukkers opstaat. En zoo wisselt de „Sch'ager Crt." die daaraan meedoet, haar neutraliteit met het anticlericalisme van „Het Volk". Men lette goed op dusdanige verschijn selen. Jacht op advertenties en de Schager Courant. In da >Haag»che Courant» van 29 Juli bood zich >een nette B. K. dienst bode» aan. Aan het daarbij opgegeven adrei werd den volgenden morgen een brief bezorgd, die, doordat hy zonder naam aan »Mejof- frouw» wa« geadresseerd, in handen kwam van de vrouw des huizes. Deze vond in de envelop een gedrukt briefje, onderteekend »de B. K. Propagan daclub dr. Schaepman», en gestempeld met den naam van kapelaan H. A. Bllars, waarin onder eenige hefiige uitingen over ons blad, >beleefd en dringend» wordt verzocht de advertentie >a!s nog te willen plaatsen in het B. K. dagblad «de Residentiebode», om dat men op die wijze de B. K. pers steunt, en wel krachtig steunt» door geld en daarbij B. K. mevrouwen >dwingt», het B. E. dag blad te lezen. In een schrijven, waarin zij tegen de aantijgingen jegens de «Haagsche Ct.« op kwam, noodigde de dame onder verkla ring dat zfj niet aan geloofshaat deed den heer Bilare uit, ten harent te komen spreken. Maar dit geschiedde niet. En nu zond zij de stukken aan de >Haagsche Oou rant», die er de volgende opmerking aan toevoegt •Wij eerbiedigen dat men propaganda maakt voor zijn politiek en dus voor een blad dat deze ijverig verdedigt. En ook een B. E. blad moet, als industrieels onderne rning, aan zijn kosten zien te komen, zoodat 't zeer begrijpelijk is, dat men er van be vriende zijde advertentie» voor tracht te krijgen. Maar dat men dit doet met gedrukte briefjes, met gestempelde onderteekening, dus blijkbaar op ruime schaal, in róó be leedigende bewoordingen, dat wij zelfs kunnen overwegeD, of tegen de verspreiders niet een strafvervolging zou zijn in te stellen, dat is toch iets, dat, dachten wjj, beneden de waardigheid zou zijn van een kapelaan en van 't blad, waarvoor hij opkomt Daarge laten nu dat 't niet vleiend voor onzen collega is, op zulk een wijze te zien vragen om •krachtigen steun in geld» door een advertentietje van 40 centen.» Bovenstaand bericht, dat we vinden in de Schager Crt.«, moet natuurlijk dienst doen om aan te toonen, hoe ergerlijk voor de Boomsche pers gewerkt wordt. Het geeft echter een verkeerde voorstelling van het feit. Slechts de halve waarheid wordt er gegeven. De kwestie is, volgens inlichtingen aan de >Msb.<, deze De B. E. Propagandaclub steunt de Eath. Pers en tracht voor baar ook advertenties te winnen. Zij trsickt evenwel ook de slechte pers te weren. Een maandenlange conti 61e h8cft aangetoond dat de »Haagsche Courant» werkelijk gevaarlijk en voor katholieken verboden lectuur is. Daarom keert zich de Prop.-club tegen de «Haagsche Courant», Ziet zij nu een advertentie van een katholiek in dat blad, dan stuurt zij eene circulaire, waarin gewezen wordt op de gevaarlijke inhoud van het blad en den plicht van eiken katholiek zulk een blad te weren. Er wordt dan verzocht de advert, nog te plaat sen in bet kath. dagblad, opdat kath. patroons niet gedwongen zijn het anti-katholieke blad te lezen. Dat de club daardoor een goed werk verricht, behoeft geen betoog voor wie met den dageiykichen inhoud der •Haagsche Courant» bekend is. Het blad neemt, behalve de heftigste aanvallen tegen den kath, gods dienst en Kerk, onder hare advertentie» alles op, ook die voor N. Malthusiaansche prac'ijken. Het is zelfs zoo erg, dat de Ned. Middernachtzending eene actie tegen het blad op touw hei ft gezet. Deze actie gaat heel wat verder dan die der Prop.-club. De overweging van de rechtsvervolging is dan ook belachelijk. Had de Schager Courant» dit alles er bij vermeld, dan ware het bericht met de waarheid meer in overeenstemming geweest. Het Mljnwetje-Van Kol. Naar Bet Volk verneemt, worden pogingen in het werk gesteld om de Earner alsnog op een dag in September bijeen te roepen voor afdoening van het wetsvoorstel-Van Kol. Een R.-K. Instituut. De directeur van het te Amsterdam op te richten B E. In stituut, de heer P. L. Sikken», verzocht de Telegraaf te meldeD, dat aan zijn instituut niet uitsluitend door geestelijken onderwijs zal worden gegeven. Alleen het vak geloofsverdedigiog zal door geestelijken worden gegeven. Minister J. H. de Waal Malefijt Bij Kordnklyk besluit van 11 Amudus 1909 is, met ingang van 16 Augustus 1909 lo, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan A. W. E. Ildecburg; als Mi nister van Koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit de Koningen en aan den Lande bewezen 2r. benoemd tot minister van Koloniën, J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. ALKMAAR, 14 Augustus 1909. Zeilwedstrijden. Da datum waarop de Zeil wede ti ijdeu der Zaanlandsche Zeilvereeni- ging op het "Alkmaarder Meer zullen gehouden worden is van 15 in 23 Augu-tus veranderd. Deze wedstrijden zijn gedeeltelijk nationaal, gedeeltelijk onderling. Te 11 uur neemt het zeilersfeest een aanvang. Ingeschreven kun nen worden scherpe en middenzwaard jach ten, ronde en platbodemvaartuigen, kielbooten, sloepen en gondels. Verder is er een zeilwedstrijd voor wher ries van leden van erkende roei en zeilver eenigingen, een nummer ringsteken voor pleiziermotorbooten en een wedstrijd van jachtjes, door deu heer G. de Vyes Lentsch te Nieuwendam gebouwd. Deze vaartuigjes zijn ingedeeld in een bijzondere klasse de Z. Z V. klasse genoemd en zeilen onder een speciaal reglement. Ter waarschuwing. Te Schiedam is een joDgelje verdronken. Toen men het ïykje ophaalde, had hij nog een klompje in de hand, waarmee hij vischjes geschept had. Ook hier ziet men dagelijks kleine kinderen aan den waterkant bezig met dit vermaak. Zouden sommige ouders in het bovenstaande noodlottige feit nog niet eens aanleiding vinden, om hun kinderen ernstig te waar schuwen Ook zou bet zeker gewenscht zijn, dat verscheidene kinderen by het zwemmen tot voorzichtigheid werden gemaand. Wanneer men tegenwoordig langs het Kanaal komt aan den anderen kant van de spoorbrug houdt men soms zijn hart vast als men nog kleine kinderen daar in het diepe water ziet. De drank. Vier personen kregen midden in den nacht ruzie over een flesch jenever het is misschien niet overbodig op te mer ken, dat het geen lotelingen waren. Die ruzie, welke plaats had nabij de Cadettenschool, ontaardde in een vechtpartij, waarbij de vechtenden te water vielen. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 15 Aug. a.s. van 71/, tot 9'/j oir, in den Stadshout. Programma 1. The Loyal LegioD, marsch van Sousa. 2. Ouverture «Le premier jour de bonheur», van Auber. 3. Pagen, aria de l'opera •Les Hugenots», van Meijerbeer. Klarinetsolo door den heer Nijenhuis. 4. Nachtschade, groote concertwals van H. A. Maas. Pauze. 5. Le Contrebandier, marche van Beaudonck. 6. a Intermezzo sinfonico van de opera »Ca- valleria Busticana», van Mascagni. b A toi toujours, gavotte van Gobbaerts. 7. Fantaisie de l'opera «L'Ombre. van Fiotow. 8. Potpourri marsch No. 1. Gisteren waren weer vele vreemdelin gen hier om een bezoek te brengen aan de Kaasmarkt. Veel bekijks heeft dan ook de mooie, oude toren van het Waaggebouw. Ook de ruitertjes, die met klokslag buiten komen, trekken de aandacht. Gisteren hebben ze echter velen teleurgesteld, omdat ze, on danks het mooie weer, binnen blev6n, Konlnkl. Mil. Academie. Blijkens de Staatscourant komt tengevolge van den uit slag van het onlangs gehouden vergelijkend examen voor toelating alB cadet by de Kon. Mil. Academie te Breda de heer J. A. Ver- kuyl alhier voor een plaatsing by de In fanterie Ned Indië voorioopig in aanmerking. De heer Th. J. Schrader, sinds 1857 directeur van het St. Laurentius zangkoor heeft tegen 1 October, naar »de Alkm.» meldt, als zoodanig ontslag aangevraagd. Kracht en Vlugheid. Alkmaar'e kranig brandweerkorps vierde Woensdag zijn 30- jarig bestaan in Diligentia. Te half zeven heette de heer S. Koster Jr. voorzitter der feestcommissie de leden hartelijk welkom. De heer C. Koster, hoofdcommandant, bracht in herinnering dat het corps „Kracht en Vlugheid" steeds een goeden naam in deze gemeente heeft gehad. Onder het uit spreken van de hoop dat die naam door flink en vlug optreden steeds zal worden gehandhaafd, verklaarde hij dit feest voor geopend. De heer Jb. Lutterot, bracht verslag uit over de laatste 5 jaar. De vereeniging werd verrijkt met een ei gen muziekkorps. Na een rondegang met muziek door de stad, trokken de leden weer naar de ver sierde feestzaal, om er den avond in feeste lijke stemming door te brengen. Er werd gepotspeeld en gekegeld en onder het sou per werd menige dronk gewijd aan den bloei der vereeniging. Met deze wenschen stemmen wij van harte in. Na het souper werd een door de com missie geïmproviseerde glijbaan in gebruiik genomen, waarbij een wedstrijd werd ge houden in ringsteken. Ook vermaakte men zich met schaatsenrijden op rolschaatsen. Lang was men in vroolijke stemming bijeen. Lang zal deze feestviering ook bij de leden in aangename herinnering blijven. Goed afgeloopen. Donderdag had een ongeval plaats dat goed afliep. Bij een in aanbouw zijnd huis aan de Spoorstraat, viel waarschijnlijk door te zware belasting met steenen, een lagen steiger in. Het ongeval veroorzaakte veel geraas, maar gelukkig geen persoonlijke ongelukken, wijl er zich niemand op of onder den steiger bevond. De drank. Tegen den avond werd Don derdag een in verregaanden staat van dron kenschap verkeerend man naar het politie bureau gebracht, Men moest de tnan op een kar vervoeren, De afdeeliog Alkmaar der 8. D. A. P. hisld eergisteren een ledenvergadering, waarin 8 nieuwe leden werden geinstalleerd. M. Uitenbosch, afgevaardigde naar het con gres van soc.-dem. gemeenteraadsleden, werd tevens aangewezen voor de kiesrechtmeeting. De winter campagne werd geregeld. Getracht zal worden »De Vonk» een flink aantal abonne's te doen bezorgen. HEILO. Woensdag a.s. arriveert de groote processie uit Amsterdam met 2 extra treinen. Na een stille H. Mis voor het eerete ge deelte, volgt de solemneele Hoogmis voor het tweede gedeelte, wijl niet allen tegelijk in de Heilosche kerk zullen kunnen geplaatst worden, Daarna luistervolle processie met het Allerheiligste, volgens verleende permissie door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem, langs tuinen en bosschen der pastorie. Na afloop hiervan bezoek aan de Kapel en tot slot godsdienstoefeningen in de parochiekerk. BERGEN. Het Patronaatsgebouw nadert zijne voltooiing. Naast de kerk, midden in het dorp aan de Dorpstraat heeft het een mooie plaats. Het gebouw ziet er binnen netjes uit en biedt plaats voor 300 menschen. Uitgangen en ventilatie zijn goed verzorgd. Het tooneel is in zooverre gereed dat de schilder zijn werk kan beginnen. De deco ratie is opgedragen aan den bekenden kunst schilder Jan Bleijs, die er zeker iets fraais van maken zal. Een kegel- en schietbaan zul len er ingericht worden. Het gebouw zal binnenkort feestelijk worden ingewijd. SCHOORL. In ons dorp is Woensdag het Julianafeest beter laat dan nooit gevierd geworden. De vele vreemdelingen deden met de bewoners mee en versierden het dorp met guirlandes en lampions, 's Avonds was er muziek en dans en algemeene ver lichting. Ook werd een Juliana boom geplant die thans mooi versierd was en geillumi neerd. Het dorp bad een fantastisch aanzien en de vrooljjkheid was algemeen. EGMOND AAN ZEE. Het mooie weer brengt nog 'heel wat menschen in beweging en op reis. De stoomtram brengt dage lijks honderden menschen naar onze gemeen te en naar Egmond's schoone strand. De nieuwe glijbaan vormt een groote at tractie. Zondag j.h werd er 1600 keer ge gleden. Een vermoeiend werk is het telkens naar boven sleepen van de glijbak, hetwelk door een paar mannen geschiedt. Daar zal nog iets op gevonden moeten worden. Zooveel maal van beneden naar boven te klimmen op één dag is niet vol te houden. CASTRICUM. Begunstigd door het dezen zomer zoo zeldzame zomerweer had Dinsdag 10 Aug. het jaarlijksche schoolfeest van school II plaats. 's Morgens ongeveer kwart over achten vertrok de stoet, bestaande uit 28 rijtuigen naar Yelsen. Aan het café by de ruïae van Brederode werd halt gehouden. De kinderen werden op een en ander onthaald, waarna vervolgens de ruïne werd bezocht door groot en klein. Over Santpoort keerde men terug naar café Watervliet, het eigeniyke doel van den tocht In den speeltuin van genoemd café hadden de kinderen alle gelegenheid zich te verma ken, draaimolen, schommels, wippen enz. alles was spoedig bezet en bleef den gehee len middag bezet. Natuuriyk werd nu en dan even opgehouden met spelen om te eten en te drinken. Veel te spoedig naar den zin der kinde ren en ook van vele volwassenen, die den tocht medemaakten, was het zes uur, het klokje van opbreken. De rytuigen werden ingespannen en onder vrooiyk gezang trok men huiswaarts, zoodat te half acht de stoet te Bakkum terug was. De lotingsdag is hier stil voorby ge gaan. Duurde andere jaren de pret der lote lingen tot diep in den nacht, dit jaar bleven al die dronkenmanstooneelen achterwege. Zou dat komen door de laDge dagen De duisternis werkt zulk pret maken natuurlek zeer in de hand. Als de vernieuwde gemeenteraad byeen komt, komt ook spoedig de gaskwestle, die zooveel gemoederen in beweging heeft ge bracht, weer aan de orde. Iemand uit den Helder heeft nu voor ioopig concessie aangevraagd en is verzocht het bewy» te leveren dat een gasfabriek door de gemeentenaren gewenscht wordt en reden van bestaan heeft. Om dat bewijs te kunnen leveren heeft de heer Bakker zich tot de burgery gewend met een circulaire, waarin steun gevraagd wordt en een verklaring te teekenen, of men eventueel van gas gebruik zal maken. Naar wij vernemen wordt er druk op de lijsten geteekend. Laten de inwoners nu toonen, dat sjj verlangen uit de du'sternis te komen eu goed licht wenschen, dat niet duurder ia dau petroleum. De teekeniogan van de gewyzlgde plannen voor den bouw van een nieuwe kerk en pastorie zyn klaar en in de kerk ter bezichtiging opgehangen. Ieder hoopt ten zeerste, dat nu spoedig met den bouw zal worden begonnen. Mej. A. O. Verwehl, onderwijzeres aan school I, behaalde dezer dagen de akte voor de Fransche taal. WARMENHUIZEN. De heer G. Tromp alhier is benoemd tot Gemeente Secretaris en Gemeente-Ontvanger op een salaris van 750 en 300 gulden. De pensioen aanvrage, van den heer G. J. Terplegt die als ge meente secretaris 41 jaar en als gemeente ontvanger 29 jaar de gemeente gediend heeft en als ambtenaar zich tegen een ieder welwillend en voorkomend gedroeg, weul afgewezen. HEEMSKERK. De WelEerw. heer A. H. J. van Leipsig, geboortig uit Delft en nerf van onzen ZeerEerw. heer pastoor, zal as- Dinsdag te half tien ure zyn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk 8t, Laurentius alhier. St. MAARTEN. Maandag j.l. is een 3 jarig kind van den heer B. uit Velsen, die voor eenige dagen was te logeeren bij familie op de Stroet, gem. St. Maarten, 1° een onbewaakt oogenblik in het water g*' vallen en verdronken. Door yiings toege schoten hulp werd het kind nog al spoedig op het droge gebracht. Pogingen echter o®

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2