TWEEDE BLAD. Zaterdag 14 Augustus 1909. Van Elaasje en de Kiosk Gemengd Nieuws. ONS BLAD. KALENDER voor de dagen der week. 15 Aug. Zondag. Maria Hemelvaart. Evan gelie: Martha en Maria. Lucas X: 38-42. 16 Maandag. H. Rochus. 17 Dinsdag. Octaafdag van den H. Lau- rentiue, Martelaar. 18 Woensdag. H. Jeroen, Martelaar, 19 Donderdag. H. Lodewijk van Toulouse, Belijder. 20 Vrijdag. H. Bernardut, Leeraar. 21 Zaterdag. H. Joanna Francirca, Wed. 15 AUGUSTUS. Elfde Zondag na Pinksteren. Derde Zondag der Maand. 0. L. VBOUW HBMELV&ABT. Lea uit het boek EccleslasticusXXIV, 11-13; 15—20. In alles heb ik rust gezocht, en in het erf deel des Heeren zal ik verblijven. Toen gebood en zeide mij de Schepper aller din gen, Hij, die mij geschapen en in mijne tent gerust heeft, Hij zeide mij: woon in Jacob len heb uw erfdeel in Israël en schiet wortel onder mijne uitverkorenen. En al dus heb ik mij op Sion gevestigd en even eens mijne rustplaats gevonden in de ge heiligde stad, en voor ik heerschappij te Jeruzalem. En wortel heb ik geschoten on der een vereerd volk, dat in het aandeel van mijnen God zijne erfenis heeft; en in de volle menigte der heiligen is mijn vast verblijf. Ik ben opgewassen als een ce der op iden Libanon en als een cipres op den berg Sion; ik ben opgewassen als een palm te Kades en als een rozeboom te Je richo; ik ben opgewassen als een schoone olijf op de velden en als een plataan bij het water op de pleinen. Als kaneel en welriekende balsem heb ik geur verspreid, een liefelijke geur heb ik verspreid als uit gelezen mirre. Evangelie volgens den H. Lucas; X, 38-42. Te dien tijde kwam Jesus in zeker dorp, en eene zekere vrouw, Martha geheeten, ontving Hem in |haar huis. Zij nu had eene zuster met name Maria, die ook, aan 's Heeren voeten gezeten, naar zijn woord luis terde. Doch Martha was druk bezig met veel dienen; en zij bleef staan en zeide: Heer! gaat 'het U niet aan, dat mijne zuster mij alleen heeft gelaten om te dienen? Zeg haar dan, dat zij mij helpe! En de Heer antwoordde en sprak tot haar: Martha, Mar tha! gij zijt bezorgd en verontrust u over zeer vele dingen; één echter is noodig: Maria heeft het beste deel verkoren, hetwelk haar niet zal ontnomen worden. Het „Handelsblad" vertelt in „Onder de Streep" het volgende vermakelijke voorval. „Wat heb je nou gedaan?" In de stilte van 't slapend huis stond ze daar bij de voordeur verlegen te kijken. Heur oogen blikten angstig en verlegen in 't rond, de rechterarm hing slap omlaag langs 't blauw japonnetje. Ze was juist den vorigen avond uit Hasselt aangekomen en had 'n half uur geleden haar nieuwe func tie als dienstmeisje aanvaard. „Waar is 't Ochtendblad?" „Hochtendblad.... waffer blad, meneer"... ,,'t Ochtendblad... de krant die onder de deur geschoven is nou?" 'n Hooge blos deed 'r frissche wangen gloeien, er kwamen tranen in haar oogen. „Malle meid... ga je huilen... zeg nou waar je 'm gelaten hebt".... „Buutn"... snikte ze. „Buiten?", herhaalde ik, 'n toon of drie te hoog. 'k Begon iets van 't geval te begrijpen. Ze had de krant weer onder de deur teruggeschoven in 'r landelijke onschuld Ik opende de deur, keek even buiten, 'n Pas of tien verder, ja, daar lag in'n krant in de vuile modder der straat. „Klaasje, Klaasje," vermaande ik, half la chend door m'n ergernis heen. „Och meneer, mag ik asteblief 'n ander koopen?" vroeg ze met nog vochtige kij kers. „Aanstonds.... weet je de kiosk, dat rooie huisje waar we gisteravond langs kwamen, toen 'k je van den trein haalde?" „Jawel meneer" klonk 't schuchter terug. „Hier heb je vijf cent ga maar dade- lijk je vraagt daar 't Ochtendblad van 't Handelsblad begrepen?" ......Van ,t Andelsblad jawel meneer Ze stond al klaar. „Denk om de tram, meid... uitkijken..." Toen ging ze getooid met een kraakhel der boezelaar en dito tulen muts de straat op. Even bedacht ik me; toen wandelde ik haar nieuwsgierig achterna, de straat uit, 't Frederiksplein op... daar had je d'r Ze stond op een pas of vijf van de kiosk stil te staren, begluurde wantrouwend den even zichtbaren romp, bewegend in het don ker, half verscholen achter stapels kranten 't gelaat der kioskbewoonster. Wacht! dit scheen haar wel zeldzaam en wondervreemd. Ze kon er niet bijhoe was 't mogelijk! Heur onbeweeglijke houding trok de aan dacht der juffrouw. Van onder 't vierkant, donker gat der kiosk kwam even 't hoofd dezer dame naar buiten gluren, de oogen achter den bril keken verbaasd naar Klaas je, die besluiteloos bleef staan, onrustig.... 't zaakje niet recht vertrouwend „Zoek je wat... meissie?"... klonk het haar tegen. Toen vatte ze moed, kwam nader, depo neerde de vijf warme centen, ,,'t Hoch tendblad van 't Andelsblad voor vijf centen" zei ze hard en ferm, als verlicht van 'n zwaren last.... „Nou?.... heb je 'm?" vroeg ik, haar tegemoet loopend. „Asteblief...... meneer... meneer.... ik wou" ze aarzelde. „Nou?" „Hoe komt ze d'r in?" „Wie zé... waarin?" „De jufvrouw.... in de keosk".... „O!... de kiosk.... kijk... die wordt 's mor gens door twee mannen hoog opgetild... dan gaat de juffrouw op ,t stoel zitten en zetten ze dat ding om haar neer... net als 'n kaasstolp" Klaasje lachte tevreden. Precies wat ze had gedacht. „En 's avends.... meneer?" „Nou... net zoo.... wordt de kiosk weer omhoog getild... komt ze aangekleed d,r uit, en gaat naar huis" „MeneerO! meneer!".... haar frissche lach schaterde over 't Frederiksplein. De menschen bleven staan kijken. Thuis lachten we allen mee, om Klaasje en 'r kiosk. Ck üitelagen van de loting voor de Nationale Militie, lichting 1910. b. d. broederdienet. 1. g. lichaamegebreken. 1. d. is reeds in dienst. Akersloot. 16 Besse, Ple'er C. Boon, Johannes G. Buur, Gerardus Commandeur, j .cob Groot, Jacob b d. de Jong, Cornells Kerssens, Martinus Klomp, Jacob lotelingen. 4 Krom, Johannes IS Kuiper, Gerrit 3 Leijen, Petrus I Nederveen, Jan 7 Overpelt, Cornells io Schoon, Simon b.d. 5 Schoorl, Jacob 9 Timmerman, Cornells Heiloo. 20 lotelingen. Bakker, Gerardus H. 7 Bakker, Johannes J. lg. 12 Bakker, Nicolaas bd. 5 Beerda, Juriaan G. 20 Blom, Nicslaas i.d. 15 Boet, Dirk 6 Bolten, Theodorus 8 Dekker, Johannes 1 de Groot, Jan i.d. 13 Lieltink, Louweren b.d. 9 Mooij, Martinus 2 Muijs, Jan b.d. 16 Ruijter. Adriaan 3 Slot, Abraham l.g. 17 v. d. Steen, Johannes 14 v. Straten,AlbertusJ. lg. 18 Swart, Reinier n Tholen, Johannes M. bd. 19 de Vries, Elisabertus lg. 10 Wynoudt, Johan 4 Schermerhorn. 9 lotelingen. Limmen. 12 lotelingen Admiraal, Johannes l.g. 8 Bresterbosch, M. J. l.g. 12 Docter, Pieter 10 Gerritse, Do. us l.g. 2 Hoogeboom, Jan b.d. 1 Kieft, Jan 9 Kooy, Jacques 5 Min, Theodorus 7 v. d. Peet, Hendrik A. 3 Pepping, Engelbertus 6 Rietveld, Antonius n v. d. Steen, Nicola3sbd. 4 Beeldman, Albertus bd. 13 Blokker, Pieter 4 Houtenbos, Simon J. 10 Jonker, Frederik 6 Kraakman, Nicolaas 9 Leijen, Jacobus C. 1 g. 7 Louwen, Jacobus A. l.g. 5 Min, Klaas n Berge». 15 lotelingen. Punt, Petrus 1 Swaag, Jacob 2 Swakman, Jan 15 Teileman, Louwr. G. lg. 14 de Vet, Jan bd. 8 de Waard, Jacobus, l.g. 3 v. Wonderen, H. l.g. ia Abbo, Jan Admiraal, Frederik Baay, Martinus Bakker, Gerardus Bommer, Gerardus Broersen, Jan Burger, Petrus (28 Jan.) 6 Egmondbinnen. 14 lotelingen. 9 Burger, Petrus (29 Apr.) 3 13 Klooster, Johannes 2 12 Kool, Johannes 11 10 Ligthart, Jacobus 1 7 Lutte, Theodorus 5 Melker, Clemens 4 *4 Metselaar, Andries l.g. 8 Egmond aan Zee. 21 lotelingen. Blok Jacob (tweeling) 10 Blok Leendert 15 Buis, Cornelis 2 Dekker, Johannes 4 Dekker, Teunis b.d. 21 Glas, IJsbrand 9 Graaf, de Willem b. d. 14 Groen, Klaas l.g. 11 Groen, Pieter 20 Hoebe, Cornelis 7 Krab, Willem l.g. 12 Krook, Jacob 16 Moerel Wouter A. i.d. 6 Plas, van der Jan 18 Prins, Jan Sloot, Cornelis Wijker, Arie Wijker, Cornelis Zwart, Albertus Zwart, Cornelis Zwart, Leendert lg- b.d. 3 Bakker Albert 15 Brammer, Klaas 4 Butter, Wiethe 1 g. 8 Groen, Adriaan 5 Hartland, Pieter l.g. 16 Hartog, Willem l.g. 9 Houtkooper, Joh. M. l.g. 14 Koning, Cornelis 7 Konijn, Johan 6 Koedijk. 18 lotelingen. Kossen, Cornelis 10 Kramer, Jan 13 Meijering Nicolaas 2 Otto, Nicolaas Hend ik 12 Slotemaker, Willem 1 Stam, Jan 3 Ulders, Cornelis f7 v. d. Velden. Tinus 18 Visser, Teunis 11 Beers, Lourentius 1 Berkhout, Anthonius l,g. 3 Bloothoofd, Th. 1 g. 8 Buren, Cornehs 6 Commandeur, Joh. b.d. 7 Helder, Jacob 2 Oudorp. 12 lotelingen. v. d. Hur, l.g. 9 Mors, Meinardus 4 Turkstra, Rins l.g. 5 Vader, Johannes Th. 12 v. d. Veer, Corn. Anth 10 Vennik, Cornelis b.d. 11 gcboorl en Petten. Te zamen 15 lotelingen. Paarlberg, Cornelis 15 Ridder, Reinier 3 Selhorst, Gerrit 13 Snip, Willem 7 Zomerdijk, Maximil'aan 8 v. d. Vliet Dirk 14 Votrée, Cornelis l.g. 4 Bakker, Cornelis 2 Bijl, Cornelis 5 Dalenberg, Cornelis 6 Dapper, Hendr. M. l.g. 10 Greeuw, Gerrit 11 Jongerling, Arie b.d. 12 Kluris, Jacobus 1 Krijgsman, Jan 9 Broersen, Pieter Brouwer, Pieter Burger, Pieter Kluft, Jacob van Leyen, Arie 1-g- 4 l.g. 8 6 7 Stuyt, Johannes l.g. 5 Tromp, Nan l.g. 9 Volger, Nicolaas 1 Waterdrinker, Pieter 3 Noord 8D Zuid Schsrmer. 6 lotelingen. de Geus, Pieter Heynis, Geert Heynis, Jan Kieft, Jan b.d. 1 Klinkhamer, Jacob 5 Leegwater, Cornelis Jan 6 Ureem. 13 lotelingen. de Boer, Dirk Dudick, Petrus Jong. Siraon Kluft, Willem Koster, Pieter Leegwater, Klaas Nooij, Jan lg. 10 1-g- S 6 i-g- 3 b.d 1 1-g-4 13 Plevier, Jacob Ru'ter, Jacob Rijkes, Simon Stam, Jan Starreveld, Jan Ursem, Jacob 7 i-g- 9 b.d. ix l.g. 8 WarmenbuizeB. 19 lotelingen. de Geus, Pieter C. J. n de Graaf, Pieter l.g. 17 de Groot, Johannes 7 Giin, Willem 12 Groot, Andreas l.g. 1 Groot, Willem 10 v. d. Ham, Jacobus 2 Jongejan, Adrianus 14 Kuiper, Jan 6 Ligthart. Nicolaas 4 Molenaar, Willem 15 de Nijs, Hermanus Az. 8 de Nijs, Hermanus Hz. 9 Pie, Klaas l.g. 19 R einders, Johannes Adr. 18 Slot, Renze 16 Smit, Klaas 13 Vader, Johannes 5 de Vet, Jasper 3 AseendeJft 42 lotelingen. Aafjes, Dirk Jan Aafjes, Willem Bax, Elis Betjes, Klaas Boekei Az., Klaas Boekei Cz., Klaas de Boer, Arend Boet, Corn. Boon, Johannes Borgman, M. Bos, Mart. Broese, Jan Dekker, Johannes van Gelderen, Willem 26 van Ham, Cornelis 38 Hijne, Hendrik Hogenstein, Willem Huigen, Hendrik Heijne, Martinus Jak Engel Kleijn, Gerrit 33 16 39 35 37 33 25 b.d. 5 b.d. 22 b.d. 32 b.d. 41 bd. b.d. Kleijn, Jan Krok, Gerbrand Klooster, Fduard D. Koomen, Gerrit Koomen, Pieter Landsman, Ger. Meijer, August Noë, Daniël v. d. Park, Klaas Schavemaker, Johan van Splunteren, D. Swart, Jan Thorborg Hendrik Veenis, Jan van 't Veer, Dirk van 't Veer, Jan Piet van 't Veer, Willem Vrouwe, Willem IJ ff, Baart IJff. Corn. IJff, Theunis Heemskerk. 23 lotelingen. Beentjes, Fl. Beentjes, J. Dam, C. Diemeer, C. van Diemen, W, rijkman, A. Gevers, Jhr. T A. G. Henneman, L. Kluft, A. Kuijl, Th. b.d. Kuijper, Th. Nijman, G. Rozenbroek, J. M. 10 Schipper, L. b.d. 8 Seignette, W. N. l.g. 22 v. d. Son, W. b.d. 23 Steng, J. 2 van Til, N. 7 van Tunen, G. 15 Welp, P. 12 de Wildt, J. 19 van Zanten, G. A. 13 Zonneveld, C. 16 Onweer, Niet alleen hier te lande ie het Maandag óp eommlge plaatsen noodweer ge weer geweest, zooals <8 Middachten tijdens het Keizerlijk heioek, ■waardoor de illuminatie niet tot baar recht kon komen, en op veel plaatsen schade is aangericht door den bliksem en het neergestroomde water, ook in geheel West Duitschlaod is het zeer zwaar weer geweest. In het dorp Emeletten by Munster zette een wolkbreuk tweederde gedeelte van het dorp blank. De straten stonden op aom mige plaatsen anderhalve meter onder water. Op de weide is veel vee verdronken, wat niet bijiyds naar stal kon gebracht worden. In de buurt van Keulen telde men in een nur tjjds 250 donderslagen. Men bad geen heugenis van zulk een zwaar weer. Over een heele uitgestrektheid zijn de ge wasser", die te velde stonden, vernield. De overheid bereist tu de streken, die het meest geteisterd zjjn, om de schade op te nemen. In H Iter bij Osnabmck zijn een man, een vrouw en de twee paarden voor bun wagen door den bliksem doodgeslagen. Zeppelin naar Berlijn. Graaf Zeppelin heeft laten mede deelen, dat hij op 28 dezer den tocht naar Berlyn zal ondernemen en dan te Neurenberg zal landen. In de laatste plaats zal men onverwijld beginnen met bet in orde brengen van een geschikte ankerplaats. Het Pruisische ministerie van oorlog heeft te Dresden op een oefenveld een landinge terrein voor luchtschepen beschiklbaar gesteld. Het gemeentebestuur zal er een ankerplaats laten maken. Het heet, dat Zeppelin half September of daaromtrent van Franfort uit met zijn nieuwe schip Z. III een bezoek aan Dresden zal brengen. Regen. Bij b6t onweer te Wageningen Maandagavond is er. blijkens den regenme ter der Rijks Hoogere L T.- en Bosch- bouwechool, gevallen 56 m M. regen. De grootste neerslag daar was tot heden gecon stateerd op 5 Juni 1891, toen er 50 m.M. regen viel. Op 23 Juni 1880 viel er 47 m.M. en op 18 Juni 1886 40 m.M. regen, altijd tijdens een onweersbui. Verdronken. Woensdagmorgen is een 8 jarig zoontje van V., te Purmerveld (N.- H), toen het -onderweg was naar school, verdronken. Vliegen te Amsterdam. Heden, morgen en Maandag zullen achter Oud Roosanburgb, te Watergraafsmeer hg Amsterdam, de vlieg tochten met een Voisin toestel door den lucht schipper Gaudart plaats vinden. Er zal niet vóór vier uur gevlogen wor den. De terreinen zullen, uit veiligheidsoogpunt, door militairen te voet en te paard worden afgezet. Verleden Zondag, voor dat het banket ter eere van Blérlot te Jnvisy plaats had, verbaasde de heer Gaudart duisende toeschou were, doordat hg zich meer dan houderd meters in de lucht verhief. De geestdrift was onbeschryfelyk, zoo ver klaa>t een ooggetuige en toen de koene lucht vaarder van zgn machine afstapte, werd hg verwelkomd door den president der luchtvaart wedstrijden, den baron de la GatiueBie. Ver echeidene dames vroegen den luchtvaarder zijn handteekeniog te willen zetten op briefkaarten. De Ingenieur Gaudart bezit aile eigenschap pen, welke een goed luchtvaarder moeten ken merken. Zgn laatste protf had plaats te Juvby, waarbij hij zelfs door Blériot zelf werd ge complimenteerd hij won by desa gelegenheid den prix Fontaine (proeve van snelheid) door 5 kilometer af te leggen in 7 minuten. Hij bereikte by deze gelegenheid een hoogte van meer dan honderd meter. Deze laatste opstgging heeft hem geraug schikt onder de eerste luchtvaarders. Eo werke lyk er waren tot nu toe slechts drie personen die het tot eene hoogte van meer dan vgftig meters wisten te brengen, namelijk Wilbur Wright, te Mans, Paaien, te Douai en Gandart te Juvisy, Da bekende impresaario M. da Hondt, die bet eerst de vliegmachines in ons land intro duceerde, zal ook deze opstijgingen onder zgne leidiDg nemen. Verlichting dor rijtuigen van dd S.S. Ten einde tegemoet te komen aan de vele klachten van dé zijde van het publiek over de onvoldoende verlichting der rijtuigen, is naar !het Vad. bericht, door de Mij. tot Expl. van Staatssp. besloten alle rijtuigen te voor zien van gasgloeiverlichting. Men hoopt met deze verbetering nog voor het einde des jaars gereed te komen. Hedendaagsche afgoden. Jonkvr. Anna de Savornin Lohman schrijft in de versche nen aflevering van „de Holiandsche Lelie" deze zeer zware beschouwing over de „he dendaagsche afgoden". „Wat ik met „afgoden" bedoel?" Ik bedoel daarmede, dat Üe hedendaagsche menscb, waar 'hij het geloof overboord gooi de, en toch behoefte gevoelt aan iets om te aanbidden, er toe komt zijns gelijken op een belachelijke manier te verafgoden, en in de hoogte te steken, als ware hetgeen hij of zij deed wonder wat. Als gij naar Frankrijk kijkt, waar elk „groot man" zijn standbeeld krijgt met inwijdings-,.reden" van den minister en groote drukte, en lange couranten-artikelen, dan zult gij misschien begrijpen, wat ik bedoek Dat zelfde nu wilde ik u ook zeggen, waar gij telkens die „dichter" woorden zoo verrukt aan haalt; ik bedoelde daarmede; de man zegt niets anders dan wat gij telkens opnieuw in de Psalmen kunt lezen, waarom veraf goodt gij nu eigenlijk zijn uapraterij als zoo iets bijzonders, en rept nimmer van de werkelijk zoo gróóte dichterlijke schoonheid der psalmen? Waarom, omdat gij-ook, als de meeste hedendaagsche menschen, zooveel hecht aan wat 'n dichter, 'n kunstenaar, een groot man zegt, zonder u er reken schap van te geven, dat die juist heden ten dage zoo heel dikwijls maar 'n zwak af- drukje is van wat anderen, veel grooter dan hij, al voor eeuwen hebben geschreven, gedacht, geschilderd, wat het dan ook is!" Staking In Zweden. Ondanks de staking der zetters zijn ook te Stockholm verschei den kranten ia druk verschenen, schoon in kleiner formaat. In de wijk Sodermalm zou de tram weer rijden. Het Engelsche ministerie van handel maakt het volgende in Engelsche bladen bekend „Wij hebben uit goede bron vernomen, dat men er over denkt Engelsche arbeiders als stakers-opheffers naar Zweden te bren gen. Het ministerie wenscht alle betrokken personen te waarschuwen tegen het gevaar van zich met dat doel naar Zweden te begeven". Te Huil worden dokwerkers aangenomen om in Zweedsche havens Engelsche schepen te laden en te lossen. 'Ze krijgen van f 15 tot f 18 loon in de week met Vrij logies en kost, en worden tegen ongevallen en dood ver zekerd. De staking der grondwerkers. In de staking der grondwerkers te Amsterdam, komt geenerlei verandering. De patroons weigeren op grond van de door de werklieden gestelde eischen te onderhande len. Zondag a.s. zal door het plaatselijk ar- beids-secretariaat de eerste uitkeering aan des stakers worden gedaan. Grilligheid van den bliksem. Gedurende een onweertijdperk worden er niet zelden van den bliksem de merkwaardigste dingen verteld, die telkens opnieuw zijn roep, als een zeer grillige gast, bevestigen. Soms gaat hij door een kamer en neemt slechts een knoop van iemands jas mee, of snijdt de zool van een schoen, of, soms doodt hij dengene, dien hij als slachtoffer uitgeko zen heeft, in een oogwenk „als (de bliksem". Uit een lange rij menschen of dieren zoekt hij bij voorkeur den eersten of den laatsten uit. Zooals men in het werkje van prof. dr. Oskar Bloch kan lezen, ging de bliksem in 't jaar 1808 in Zwitserland door een ka mer, waarin vijf kinderen inaast elkaar zaten te lezen, en doodde het eerste en laatste, terwijl de drie middelsten slechts licht ge wond werden. In 't jaar 1857 sloeg de bliksem in een vergadering van Ongeveer 300 menschen, doodde zes op de plaats en wondde onge veer honderd; de overigen werden allen op den grond geworpen en liepen daardoor verwondingen op. D. Er. Fridet vertelt van een bliksemslag, die een postwagen trof: vijf paarden werden gedood, de koetsier kwam er met een brandwonde aan het voor hoofd af, en de reizigers, die in den wagen zaten, voelden niet het minste of gering ste, Geen één werd gewond. Internationale dievenbende. Het 'Ebld. schrgft Er schijnt dezen zomer weer even als enkele jaren geleden een internationale dievenbende op Amsterdam te zijn neerge streken. Althans Dinsdagmiddag heeft een Amerikaan, een onderwijzer uit Mrion in den staat Indiana, bij de politie aangifte ge daan dat hem vermoedelijk door een En- gelschman en een lier, met wie hij in gezel schap was geweest, een portefeuille, inhou dende een aanzienlijk bedrag aan geld en cheques was ontstolen. De diefstal moet gepleegd zijn in een re staurant in de Kalverstraat. In die portefeuille bevond zich 160 dollar aan Amerikaansch geld, een chéque op de Bank van Orleans, ter waarde van bijna 85 dollar, een notitieboek en drie briefkaarten. De bestolene kon aan de politie een sig nalement van de dieven opgeven. De eerste, de Amerikaan, was van middelbare lengte en van middelbaren leeftijd, droeg een stroo- hoed, hoogen boord, een daspeld met blau wen steen, zwart costuum met licht vest. Hij had een bruine snor. De ander, de Ier, was zwaargebouwd, klein van stuk, even eens van middelbaren leeftijd, had een kaal geschoren gelaat en was gekleed metbreed- geranden hoed en bruin pak. Van rattenvergif gesnoept. Vier kin deren te Velp vonden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als goe de vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders waren een zwaar vergif voor ratten; een poeder was voldoende om 30 van. deze dieren te dooden. De kinderen 'werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toegediend tegenvergif, zullen waarschijnlijk de vier snoepertjes het leven er af brengen. Brand. Donderdagmiddag Is de bekende kapitale boerderij van de Wed. Costermans te Eist afgebrand. Hengsten en vee zijn ge red. Waarom deze zomer zoo koud Is. Dr. Blink zet in de Augustus-aflevering van het door hem geredigeerde tijdschrift Vragen van den Dag uiteen, waarom deze zomer zoo koud is. Hij kon dat bij de samenstel, ling dezer aflevering alleen doen voor de eerste 'helft van het jaar, maar de veronder stelling ligt yoor de hand, dat voor de tweede helft dezelfde oorzaken gelden. Hij herinnert dan aan den invloed, die het door Üe Poolwinden Zuidwaarts voortge dreven ijs uit de Noordpoolstreken op het klimaat van West-Europa uitoefent, en hoe gevreesd dat ijs is Voor de scheepvaart. De Amerikaansche „Pilot-chart" van Mei 1909 geeft belangrijke bijzonderheden om trent den ijstoestand in de noordelijke ge deelten van den Atlantischen Oceaan. Reeds ■in Maart was het drijfijs op 1de groote Bank van New-Foundland in zulk een aan zienlijke hoeveelheid aanwezig op pl.m.50° lengte en 41° N. Br., dat het een opper vlakte van 250.000 vierkante kilometer be dekte ien reeds de lijn overschreed, die als de route voor de Trans-Atlantische stoom schepen wordt aanbevolen. In April was de oppervlakte van het ijs nog vermeerderd tot pl.m. 350.000 vierk. K.M., dat is een oppervlakte van ongeveer 2/3 die van Frank rijk en vormde twee compacte groepen van ijsvelden met ijsbergen. De jaren 1887, 1890, 1894, 1899 len 1906 hadden ongeveer een der. gelijke uitbreiding van 'het ijs in deze wate ren en veroorzaakten toen, evenals thans, het koude voorjaar in West-Europa. De „Pi lot-chart" van Juni wijst aan, dat het ijs in de maand Mei in de straat van Bellt-Isle 1 twee, en op de Bank van New-Foundland uit dertien groepen van ijsvelden bestond, met een totale uitgestrektheid van 300.000 vieik. K.M. op pl.m. 42° N. Br. De Duit- sche Juli-kaart vertoont een uitbreiding der ijsbergen tusschen 45° en 55° W.L. tot op 41° N.Br., een paar graden zuidelijker dan de gemiddelde grens voor dien tijd. Groote ijsvelden wijst de Juni-kaart nog aan in de St. Laurensgolf tusschen New-Foundland en de kust. Bij die uitgebreide ijstoestanden, welke thans boven het normale gaan, is het te ver wachten, dat de invloed zich daarvan in West-Europa sterk doet gevoelen, dewijl de westenwinden, die hier heerschende zijn, de door 't ijs en koude water afgekoelde lucht er aanvoeren. Wanneer een geologische revolutie de Da- vistraat afsloot en een landrug Zuid-Groen land met IJsland verbond merkt beschrij ver nog op zoodat de IJszee in dat ge deelte een afgesloten gebied vormde, waar van ijs noch stroomen naar het zuiden kon den gaan, zou ongetwijfeld het klimaat van West-Europa zich door zachter lentedagen en voorzomerdagen kenmerken. Doch die verwachting aldus dr. Blink mogen wij niet koesteren. Met een „he laas!" zeggen wij het hem na. VisscheriJ is loterij. Ala een bijzonder heid dient te worden vermeld, dat van da 473 schepen der Nederlandscbe haringvisschers nog pl.m. 300 schepen van de eerste reis moeten terug komen, terwy! de stoomlogger Java van de firma Schrippers VL 194 in een reis van 9 dagen deze week voor de derde maal binnenkwam met 462 ton of 33 last baring. Het spreekwoord zegt dan ook: visecherg is lotery. St, Pieterspenning. Mgr O'Reilly, bisschop van Baker City (V. S.) had deze week bgna 100 zijcer diocesanen audiëntie bg den H. Vader, wien hg een milde gift voor den Sint Pieterspenning aanbood. Voor de Paus. Naar de New York He rald. meldt, beeft Don Carlos in zgn laatste

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5